SOCIËTEIT,.MARS.' ONDERWIJS. SOIREE LITTERAIRE ET Markt-Berichten. Advertentiën. MARKUS 16 15,16. H, G. F. PELTZERj „MUSIS SACRUM," MUSIS SACRUM. Biiimnnii ïirptói „CECILIA," BELOONIIMG De wonden der meisjes zgn niet ernstighaar gelaat is niet geschon den en zij zullen weldra geheel zijn hersteld. De politie doet ijverig naar de plegers van de lage daad onderzoek, die, naar men zegt, kappersbedienden zgn. In Britsch-Indië is een ont zettend onheil voorgevallen, dat aan veertig Engelsche officieren en hun vrouwen het leven heeft gekost. Het gesehiedde te Naini Tal, een her stellingsoord in het Himalayagebergte, dat zevenduizend voet boven de oppervlakte der zee ligt. Het spie gelt zich in een liefelijk bergmeer, waar de wi*d van de groote glet- schers koelte aanbrengt aan hen, die uit de heete vlakte naar de frissche villaas van Naini Tal zijn geklommen. Naar het schijnt hebbeH stortregens de aarde, welke de berghelling bedekt, losgewoeld van de rots. Een ontzet tende aardstorting heeft plaats gehad, huizen en hoornen medesleepende even als te Goldan bij Righi in 1806 geschiedde en een menigte menschen werd oogenblikkelijk ge dood. De verwanten van 40 offi cieren hebben gisteren in de tele grammen der Engelsche bladen plotseling het bericht gelezen van den verschrikkelijken dood hunner betrekkingen. De Amerikaansche luitenant Schwatka, die uitgetrokken was om navorschingen te doen naar Franklins noordpool-expeditie, is thans terug' gekeerd en bracht verschillende voorwerpen mededie betrekking hebben op dien tocht Opnieuw wordt uit Rusland een hevige brand bericht. In de stad Alexandrowsk zijn 150 huizen in de asch gelegd. Een meisje kwam in de vlammen om. De schade is zeer aan zienlek. In Serdobol werden in het begin dezer maand alle bewoners ontsteld door een kennisgeving der nihilisten, dat op een bepaalden nacht de geheele stad in de asch gele zou worden. Niemand waagde het zich ter ruste te leggener gebeurde echter niets; den volgenden morgen vond men echter het nabijgelegen kerkhof door schendende handen geheel gestoord. Grafsteenen waren omgehaald, de lijken waren uit hunne graven genomen en overal heen ge slingerd, zoodat de inwoners, die allen bezield zijn met eerbied voor hunne dooden, bijna nog liever hunne stad in de asch hadden zien leggen. De burgerjj te Memphis, in de Yereenigde Staten, heeft laatstleden Woensdag feest gevierd wegens het feit dat zjj dezen zomer is bevrijd gebleven van de gele koorts. De straten waren versierd. Onder anderen waren er twee groote eerepoorten opgericht, waarvan de eene was gebouwd uit katoenbalen. Er werd een groote optocht gehouden, grootendeels be staande uit handels- en andere corpo- ratiën. De gouverneurs van Kentucky, Tenessee en Arkansas hebben het feest bijgewoond. Laastleden Vrjjdag zijn te Maifriedsdorf, nabij Reichenstein, in Pruisisch-Silezië, twee buskruitmolens in de lucht gevlogen, waarbij een persoon gedood en twee zwaar ge kwetst zijn. f 15,50 a 16,50, geel dito f 10 a 15,25, Karweizaad f 14,50 a 14,75; Blaauwmaan- zaad f 16, Erwten: groene f 10 a 15.50, grauwe f 12,50 a 16, vale f 9,50 a 15. 25 Sept. Aangevoerd 2 Paarden f 70 a 150. 12 Koeien f70 a 180, 14 nacht. Kalveren f 10 a 17, 252 Schapen f 12 a 28. 137 magere Varkens f 17 a 24, 192 Biggen f8 a 14, 7 Bokken en Geiten f 5 a 10, Boter f 0,90 a 1 per kop. 27 Sept. Ter veemarkt werden verkocht 11 koeien tot f 180 a 240, 169 vette kal veren tot f 35 a 95. 938 schapen f 18 a 99 vette varkens 56 a 67 c. per kilo, 31 magere f 16 a 20. Hoorn, 25 Sept. Tarwe f 8,50 a 10, Rogge f 7 a 8, Gerst f 5,25 a 6,25, Haver f 3,75 a 4,75. Erwten: groene f 14, grauwe f 13,50 a 16, vale f 11,50 a 13. br. boonen !,50 a 14, 55 Paarden f 50 a 260, 2 Koeien f 170, 290 Schapen f23 a 32,150 Lammeren f 16 a 22, 6 Kalveren f 19 a 23 95 Varkens f 14 a 27, 9 Zeugen f 35 60, 370 Biggen l 5 a 9. 300 Kippen f 0.40 a 2.25, 3300 Kipeieren f 4 a 4,50 >er 100, 1551 kop Boter 65 a 75 ct. per cop. 23 Sept. Kaas: Ter waag gewogen 296 sta pels, wegende 72715 kilo. Hoogste prijs; kleine Gras f 43.50. Commissie id. f 41. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, is 25 September Gibraltar voorbijgestoomd. Het stoomschip Madura vertrok 25 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia is 26 September te Southampton aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is 27 September te Napels gearriveerd en denzelfden dag weer vertrokken. Alkmaar, 24 Sept. Kleine kaas f 43, Commissie f 41, Middelbare f 42. Laagste prijs f 19. Aangevoerd 513 st., wegende 100176 kilogr. Ter graanmarkt aange voerd 3595 heet. Tarwe f 8.50 a 10. Rogge f 8,25 a 9, Gerst f 5 a 6, idem Chevalier f 6 a 7,30, Haver f 3.25 a 4.75, Paarden- boonen f 7.40 a 7.60, bruine dito f 13 a 15. Kanarizaad f 9.75, rood Mosterdzaad Burgerlijke Stand Helder. Tu 24 28 Sept. 1880. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENT. E. Bezaan, geb. Leien D. P. Streutker, geb. Steinrath Z. A. E. Groeneveld, geb. Kikkert D. R. Koster, jeb. Kramer D. A. H. v. d. Made, geb. Buijs D. OVERLEDEN: J. J. Winkel, geb. Geelis 54 j- C. Wissekerke 6 d. E. Kruiff 5 j. M. P. de Pater 10 d. W. Ox 2 j. H. Breet 2 j. J. Smit 2 j. door een zevental koetsen met familieleden en vrienden, naar „Eik en Duinen", langs de rijen eener opgehoopte volksmassa, wier leedgevoel over het gebeurde zich uitte in de verschrikkelijkste verwensohingen tegen den bedrijver van het gruwelstuk. Duizenden vergezelden den stoet tot de begraafplaats. Niet minder dan zesentwintig bloemkransen lagen op het kistje verspreid. De schoolmakkers van het slachtoffer gingen aan weerszijden van den lijkwagen, begeleid door den hoofdonderwijzer. Ook de leerlingen hadden een krans bij de vele gevoegd, ter nagedachtenis aan hunnen schoolmakker. De groeve werd door een belangstellende schare, waaronder vele dames, omringd; aller laat sprak van de diepste aandoening, en vaak werd de stilte door het luid snikken van sommige dames verbroken. De zwaar beproefde vader werd door twee vrienden jesteund. Een dezer, ds. Romenie, vatte jij het graf het woord op en maakte zich tot tolk van het gevoel van afschuwover deze gruweldaad opgegaanvoorts sprak hij troostrijke woorden tot den vader en de familie, en hoopte dat God den onverlaat tot inkeer, berouw en bekentenis mocht Omtrent den moord te 's Hage behelzen de heden ontvangen bladen nog het volgende: Henri Poulviquet, vroeger huisknecht van den heer Boogaardt, is Maandagmiddag om 3 uur uit Amsterdam naar den Haag vertrokken. Op aanzoek der Amsterdamsche politie verklaarde hij zich daartoe onmid dellijk bereid. In gezelschap van een in specteur in burgerkleeding begaf hij zich herwaarts en daar men hem bepaald niet her kend heeft als den ontvoerder van het kind, heeft hij terstond weder verlof verkregen om te vertrekken. De aanplakbiljetten, het verzoek tot zijn opsporing bevattende, zijn door de politie derhalve verwijderd. Een nieuwe bekendmaking der justitie luidtEen onbekende man, gekleed in Ha- vannakleurige demisaison, laag opengesne den vest, wit overhemd, zwarte jas, laag zwart hoedje, oud ongeveer 30 jaren, don kerblond glad haar, oogen iets valsch, dun klein kneveltje van lichter kleur dan het haar, aangezicht zeer mager en lang, kleur geelachtig, loopt eenigszins voorovergebo gen, burgerlijk uiterlijk, waarschijnlijk vlug in zijn bewegingen, is, volgens opgaaf van een nieuw ontdekten getuige, de persoon, die op Donderdag 23 Sept. 1880, des na middags ruim 3 uur met een vigelante (No. 18 koetsier L. Looyenstein, wonende Z. O Binnensingel Oo. 29) is geweest voor het instituut van den heer Bouscholte, Koninginnegracht 22. Deze is waarschijnlijk de ontvoerder en moordenaar van Erederik Marius Boogaardt. De vroegér gehoorde getuigen waren er zeker van, dat zijn gezicht mager en lang werpig is. Onder herinnering aan de uit geloofde premie van f 2000verzoekt de politie scherpe opsporing en aanhouding. De knaap is waarschijnlijk vermoord ter stond nadat hij met den onbekende in het duin was aangekomen. Het spoor van den moordenaar is gevonden, van de plaats der misdaad door de duinen in de richting naar het strand bij Scheveningcn. Hij kan nog voor zonsondergang te Scheveningen zijn aan gekomen. In den bekenden brief, door den vader van den knaap ontvangen, trekken de vol gende uitdrukkingen de aandacht „Als zij haar marsch begint." „Mijn posteljon." „Zij snappen er toch niets van." In een postcriptum van zijn brief uit de hofstad in het weekblad „De Amster dammer" zegt de heer De Bergh't Schijnt zeker te zijn dat de gepleegde kindermoord louter uit wraakzucht of jaloezie is geschied; men verneemt dat heden door den heer Boogaardt een tweede brief ia ontvangen, waarin gezegd wordt: „Marie, nu is mijne wraak ten einde, ik heb niets meer te wenschen." Eene ontelbare menigte was gisteren getuige van de begrafenis van den ont voerden en vermoorden Marius Boogaardt. De politie moest aan de ouderlijke woning de duizenden nieuwsgierigen verwijden houden. Er heerschte algemeene en diepi verslagenheid onder die dichte schare die zich tevreden stelde met een enkelen blik op de lijkbaar. Ten 11 ure verliet de roHwwagen het huis der rouwe, en bewoog zich, gevolgd Een hoogst aandoenlijk oegenblik volgde, toen de hoofdonderwijzer Bouscholte een krans op het graf van zijn voorbeeldigen leerling legde. De leidsman derjengd, door aandoening aangegrepen, stamelde eenige woorden, waaruit men kon opmaken, dat de jonge Bogaerdt de beste onder de goede leerlingen was. „God zoo eindigde hij, onder een tranenvloed heeft het gewild: ik kon 't niet verhoeden." Het tooneel, dat nu aanschouwd werd, is moeielijk te be schrijven. Yelen barstten in tranen los, dames vielen bijna in zwijm, totdat aan dit hartsverscheurend tooneel een einde werd gemaakttoen een der vrienden namen8 de familie bedankte voor de eer, „den ongelukkigen Marius" bewezen. Iemand, die den heer Bogaardt 20 jaren lang in Indië heeft gekend, verklaart: B. had een voorzoon bij een Indische vrouw en deze zoon, die nu 25 jaren kan zijn, heeft herhaaldelijk om geld gedwongen, en moet, toen het geweigerd werd, gedreigd hebben met wraak. Het is later gebleken, dat het geval, door een barbier aangebracht, dat namelijk een heer zich Woensdagavond heeft laten scheren, en in gejaagde stemming verkeerde, met de zaken in geen verband staatde geagiteerde geschoren man beantwoordt volstrekt niet aan het nauwkeuriger signalement, dat thans gegeven wordt. Wat het bericht betreft van de twee rijtuigen op den Loosduinschen weg, heeft het daaromtrent ingesteld onderzoek den tocht van die rijtuigen volkomen opgehel derd, zoodat daaruit geen enkele aanwijzing kan worden geput. te Amsterdam het lijkje van een pas geboren kind gevonden. Het was door geen enkel stuk kleeren gedekt. Te Rekken woonde een huis gezin, dat zich voortdmrend aan den drank overgaf. In den nacht van 16 op 17 Sept. heeft het de gemeenschappelijke woning verlaten en zich naar Amerika begeven, drie minderjarige kinderen achterlatende, terwijl de man zooveel schulden naliet, dat onderscheiden kooplieden een aanzienlijk verlies lijden. Treurig zag het er uit, toen des morgens de bakkerij en herberg ledig stonden en er niemand te vinden was dan de kinderen, die nu door de familie tot zich genomen zijn. Vijf-en-twintig-Jarige Echtvereniging van HENDRIK RENSMAAG en JOHANNA VAN WIJK. Helder, 27 September 1880. Namens Kinderen en Behuwdkinderen. lZVs-Jarige Echtvereniging w van METS Tz. en N. KAAN. Oudeschild op Texel, 26 Sept. 1880. Uit naam van Broeder en Zuster, C. METS Tz. T. METS— Zwanenburg. GeborenJOHANNES ADRIAAN, Zoon van W. STREUTKER. P. STREUTKER, geb. Steinrath. Helder, 24 September 1880. Bevallen van een Dochter: N. KRUIJFF-Slot. Alkmaar, 26 Sept. 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Vervolg- der Berichten. Zondagnacht is een marinier te water geraakt en verdronken. Gisteren was men bezig in 't ka naal nabjj de gasfabriek naar 't lijk te dreggen. Naar men verneemt zal het oefenings-escader 2 Oct. a. s. kiezen. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeldt, dat bij het korps mariniers de volgende bevorderingen kunnen worden verwacht, in te gaan 1 October. Bevorderingtot kapiteins 2de klasse de 1ste luitenants H. A. Bat- J. W. Van Biel en J. J. Reering: tot kapiteins lste klasse de kapiteins 2de klasse J. L. Cadet en J. H. Van Wely. Oosterend op Texel, 26 Sept. De heer P. K. Bremer alhier, ec der weinige veefokkers, die zich nog* op het aan fokken van het eóhte oude ras der Texelsche sekejidn toe leggen, is dezer dagen óp de tentoon stelling te Leiden, vbor zijne inge- zondene Texelsche schapen weer met twee eerste en tweede medaille bekroond gewordei. Oudeschild, 27 Stëpt. Sedert eenige dagen tijn van hier tal van schuiten bezig, rC£t 't uit baggeren der lading van de »ï)aho- mey". Men moet daarmee 50 cte- per H. L. verdienen. Mocht nu 't weer slechts eenige dagen goed blijven, dan bestaat er alle kans dat de effecten aan ons dorp, welke in den laatsten tijd enorm gedaald waren, weer flink zullen rijzen, Texel, 27 Sept. Nabij de Waal geraakte dezer dagen een driewiel met twee personen in de sloot. Geen van beiden bekwam eenig letselterwijl ook paard en kar ongedeerd bleven. Gisterenochtènd om 8 uur is op de spoorkade over de Nieuwebrug Bevallen van een Dochter, A. C. KIKKERT, geliefde Echtgenoote van W. GROENEVELD. Helder, 25 September 1880. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Jongen, R. G. SETTEUR— Saurbeek. F. SETTEUR. Helder, 26 Sept. 1880. Algemeene kennisgeving. Heden werd mijn moederhart diep getroffen door het afsterven van mijn jongste zoontje HEN DRIK, in den jeugdigen leeftijd van 8 jaar en 8 maanden. Allen, die mijn lieveling in het leven en van nabij gekend hebben, kunnen beseffen, hoe zwaar mij dit vevirVs. treft. Helder, 24 September 1880. Wed. D. LAMMERS, geb. Bijl. Mede uit naam mijner Moeder, Zusters en Broeders en en verdere familie. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het overigden van onzen jongsten lieveling WIL LEM, in den aanvalligen leeftijd van twee jaren en acht maanden, diep betreurd door ons en familie. Helder, 26 September 1880. W. OX en Echtgenoote. Strekkende tot algemeene ken nisgeving. Te Rotterdam overleed heden plotseling onze Moeder, de Wed. P. MATHEEUWISSEN, in den ouderdom van 74 jaren. Helder, 25 September 1880. S. H. van der STEEN, en Echtgenoote. Hartelijk danken wij allen, die, op den 26n 1.1., bij de viering van ons huiselijk feestje, van hunne vriendelijke belangstelling hebben doen blijken. Oudeschild op Texel, 27 Sept. 1880. W. METS Tz. N. METS-Kaan. Zoo de Heer wil, zal in ons lokaal in de Vijzelstraat behalve des Zondags, ook weer eiken Donderdagavond, aanvang 7 u. 30, worden gepredikt dat Jezus Christus de Zondaren zalig maakt. Plaatsen zijn vry. Helder. C. BREET Azn. Die te vorderen heeft van schul- dig is aan of pa pieren onder zich mogten hebben, behoorende tot de nalatenschap van den Heer M. THOMASZ, gewoond hebbende te Helder en de* 28 Au gustus 1880 overleden, worden ver zocht daarvan opgaaf, betaling en afgifte te doen voor den 1 October a. s. ten kantore van den Notaris P. S. HORDIJK, Helder. De Oud-Officier van Gezondheid eersteklasse heeft zich als GENEES- en HEELKUN DIGE hier gevestigd. Dijkstraat. Helder. op Woensdag 29 Sept. 1880, des avonds ten 8 nnr, in het lokaal TE DEN HELDER. der Zang vereen iging op ZONDAG 3 OCTOBER 1880, des avonds ten 8 nrc, Na afloop Bal. INTRODUCTIE: voor een Heer met of zonder Dame f0.49. meerdere Dames »0.25. voor hen, die hunne Kinderen (mits zij gezond zijn,) willen laten Inenten en Uitenten. Die daartoe genegen zijn, kunnen zich eiken Donderdag 's middags ten half twee ure vervoegenop Rijks Werf, ver bandkamer, bg den officier van gezondheid J. MEIJERS. De ondergeteekende bericht aan belanghebbenden, dat hij pr° October weder een aanvang zal maken met het geven van Winteravondlessen. Ook heeft hij nog enkele uren be schikbaar tot 't geven van PRIVAAT- ONDERRICHT. Zij, die van dit ónderwgs wenschen gebruik te maken, gelieven zich te adresseeren Koningstraat I 4906. C. MULDER, Onderwijzer. Een gehuwd persoon, goed met administratie bekend, een goede hand schrijvende, wenscht zich zoo spoedig mogelijk geplaatst te zien, onverschillig in welk vak, hetzij winkel- of pakhuisknecht. Franco brieven onder lett. O bg Berkhout C°.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2