'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HEIDER. NIEUWEOIEP EN TEXEL No. 796. V rij dag 1 October 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAG^MORGEN^^vnor^^O^iuT^aan^de^Bureau^^ezQrgd^z^i^ Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Barend!SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Crootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 6 m. Ondergang 5 u. 30 m. Zondag 3 Leidens onzet. Maandag 4 Nieuwe Maan. Dinsdag 5 Woensdag 6 Dondbrdag 7 Vrijdag 8 Alkmaar ontzet. Zaterdag 9 Aan ons Bureau, Spoor straat, ligt voor belang stellenden ter inzage een Fac-simile van den eersten brand brief, door den moordenaar van het kind van den heer Bogaard aan dezen gezonden. Beleefdelijk verzoe- mOm> ken wij onzen geabon- neerden buiten deze gemeente, (op plaatsen, waar zich niemand belast beeft met het incas- seeren der gelden,) ons het 3e kwar taal ad f0.75 in postzegels of per postwissel te doen toekomen, daar anders na 5 October met 10 Ct. ver- kooging per post zal gedisponeerd worden. DE UITGEVERS. te groote kosten NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 1 Oct. 1880. De sociëteit »Mars" heeft Woens dagavond haren leden en genoodigden weder een achoonen en genotrijken avond verschaft. De 12 nummers van het programma werden allen op onberispelijke wijze uitgevoerd. We zonden te uitgebreid worden, indien we eiken dillettant of dillettante afzonderlijk zouden bespre ken omtrent de uitvoering hunner respectieve nummers, 't Talrijk aan wezige publiek toch gaf door luide bijvalsbetuigingen duidelijk te kennen, dat men meer dan voldaan was, en dat men hunne talenten ten zeerste waardeerde. Zeer hopen we, dat »Mars" ons dezen winter nog met menige soiree als deze zal verrassen. Voor hen, welke brieven naar de bestemmingsplaatsen van bet eerst daags vertrekkende escader wenschen te zenden, zijn de volgende datums van verzending aan boord bekend ge maakt. Naar Madera uiterlijk 6 en 13 Oct.; naar Santa Cruz (Teneriffe), uiterlijk 20, 27 via Londen en 29 Oct. via Cadix; naar St. Vincent uiterlijk 7 Nov. via Londen en uiterlijk 12 Nov. via Maraeille; naar Para maribo id. 30 Nov. via Engeland, 5 Dec. id. St. Nazaire en id. 15 Dec. via Engeland; naar Barbados id. 31 Dec. via Londen; naar Lissabon id. 10 Febr. via België. Op de begrooting voor het depar tement van Marine voor 1880 fciju gelden aangevraagd voor den bouw van een zeilgaffelschoener, welke be stemd is om dienst te doen tot be scherming der visschersvloot in de Noordzee. Het is bekend, boe telken jare geklaagd wordt over molest, door vreemde visschers den onzen aange daan. Een bekruising van het terrein, waarop nu en dan de vischvangst plaats heeft, door een der in dienst zijnde oorlogsbodems, levert dikwijls moeie- ljjkheden op. Bovendien wordt het kwaad daarmede niet geweerd, aan gezien die oorlogbodems in verband met hunne andere dienstverrichtin gen, slechts weinige dagen achtereen op het terrein kunnen blijven. Een der bestaande stoomschepen speciaal voor dit doel in dienst te stellen en te bonden, zou tot leiden. De sterkte der marine wordt voor 1881 berekend op 46 schepen met 6266 koppen, waarvan 27 schepen met 2956 koppen in Oost-Indië en 2 schepen met 178 koppen in West- Indië. Onder de 3132 koppen in Nederland zijn 2057 begrepen, aan boord van de wacht- en opleiding schepen. De welgeslaagde proeven met electrische verlichting aan boord van oorlogsschepen van vreemde natiën hebben de Regeering doen besluiten om, bij wijze van proef, aan een onzer ramschepen een elec- trisch lichttoestel te plaatseu. Dat middel kan van overwegend belang zijn bij de verdediging van de schepen tegen torpedo-aanvallen: daarom is een post daarvoor op de Staatsbegroo- ting gebracht. Naar men uit Amsterdam meldt, zal het korps mariniers, thans uit 8 kompagniën bestaande, met 1 October a. s. een reorganisatie ondergaan en daarna samengesteld zjjn uitden staf, drie battaillonsieder van vier kompag niën en een depot-kompagnie (alzoo te zamen 13 kompagniën.) De staf vau het korps, het le battaillon ende depötkompagnie zullen garnizoen houden te Amsterdam, het 2de battaillon te Nieuwediep en het 3de te Rotterdam dit laatste battail lon detacheert naar Hellevoetsluis eenkompagnie, die voltallig gehouden, steeds gereed moet zjjn om op het eerste bevel naar Oost of West ge zonden te kunnen worden. Het bevel over het korps wordt, evenals in de laatste jaren, steeds plaats had, gevoerd door een kolonel, onder het oppergezag van den Minister van marine. Ieder battaillon wordt gekommandeerd door een luitenant kolonel, en iedere kompaguie door een kapitein, bijgestaan door een ln en 2n luitenant. De geheele sterkte van het korps zal bedragen 56 officieren (onder dat getal zijn de officieren voor speciale diensten en die der administratie begrepen) en 2191 onderofficieren en manschappen, allen vrijwilligers, door aanwerving verkregen. Naar wjj vernemen is bij de Maatsch. Nederland besloten tot den aanbouw van een nieuw stoomschip, zoodat, wanneer dit in de vaart komt, de 14-daagsche maildienst door 11 stoomschepen zal worden onderhouden. Maandagnamiddag ten half zes uur is te Amsterdam een knaapje van 8 jaren door den trein op Witten- burg bjj de Oosterkerk overreden Vreeselijk verminkt werd het per ziekenkar vervoerd. Te Deventer bracht Maandag een sjouwer een beschonken persoon een zóó hevigen slag met een klomp op het hoofd toe, dat den man zijn hersenpan werd verbrijzeld, Een ongehuwd werkman te Mont- foort, die Zondags geregeld tweemaal verschrikkelijk dronken was, is Zon dagavond weder in een dierlijken toestand naar huis gegaan, en half in en half buiten zjjn huis gevallen, waar hij den volgenden ochtend dood werd gevonden. Te Amsterdam is Dinsdagavond een geacht geneesheer dr. Langerineijer, waarschijnlijk door het uitwijken voor den tram, in den Singel, op den hoek van het Koningsplein, te water geraakt, en werd kort daarna levenloos opgehaald. Uit Enspeyk, gemeente Deil, meldt men d. d. 27 Sept. aan de ,,Tijd" Dinsdag-avond omstreeks acht uur had aldaar een moordaanslag plaats, die zeer veel sensatie verwekte. Een dienstbode, te Marienweerd wo nende, een bezoek aan hare familie gebracht hebbende en naar haar wo- niug terugkeerende, werd onverwachts aangevallen door zekeren M. land bouwer aldaar, met wien'zij reeds vroe ger intieme en ongeoorloofde betrek kingen schijnt aangeknoopt te hebben. Na haar met een mes of ander moord tuig diepe en zware wonden aan hoofd en hals te hebben toegebracht, schijnt hjj haar ook nog inwendig verwond te hebben. Na de volvoering van het feit sprong M. in de Linge, maar schijnt zich dadeljjk daarna bedacht te hebben. Hij begaf zich naar zijne woning, die hij zorgvuldig sloot. Zoo spoedig mogelijk was de burgemeester mr. Kolf van Deil ter plaatse en begaf zich onmiddelljjk naar de woning van M. Deze gesloten zijnde, liet de burgemeester haar met bijstand van een raadslid openen en vond alstoen M. aan een .strop hangende. Onmid dellijk sneed de burgemeester het touw door, waardoor de delinkwent niet onzacht op den vloer viel. Met de noodige middelen der kunst werd M. weder bijgebracht en voorloopig in bewaring genomen. De toestand van slachtoffer en aanvaller is hoogst zor- gelflk." Pieter LodewijkBaltus, kruiers knecht, oud 53 jaar, stond Dins dag voor het gerechtshof te Amster dam terecht ter zake van moord, den 14n Juli 11. gepleegd op zijn huisvrouw, in perceel No. 121 in de Kleine Kattenburgerstraat aldaar. Een verregaande oneenigheid tusschen de echtelingen was oorzaak van dat bedroevend feit. De vrouw had na melijk met een deel van beider in boedel de echtelijke woning verlaten en haar intrek genomen bij een marinier, met wien zij leefde. De beschuldigde was reeds op den 9n Juli op diens kamer geweest. Een paar buren hadden hem toen bij bet naar beneden gaan hooren zeggen »Gsterven zal ze toch, ik zal ze wel krijgen.* Op den 14den kwam hij, terwijl ze alleen was, op de kamer om haar eenige voorwerpen te vragen. Volgens zijn bekentenis is toen een woordenwisseling en worste ling ontstaan, waardoor hjj zoo woe dend is geworden, dat hjj haar den hals heeft afgesneden met een op haar kamer liggend broodmes. Hjj ontkende het plan te hebben gehad haar te dooden en daartoe een mes te hebben meegebracht. De in deze gehoorde deskundigen, Dr. Merkus Doornik en de chirurgijn Boom, achten het niet waarschijnlijk, dat de wond met het bewuste broodmes was toegebracht. De mo gelijkheid bleef echter niet uitge sloten. Volgens de verklaring van Dr. Elders, die kort na het voorval de verslagens onderzocht, was een diepe halswonde de oorzaak van den dood en viel aan zelfmoord niet te denken. De"" bovenbedoelde buren hadden o. a., tijdens bet bovengemeld bezoek des beschuldigden, de vrouw hooren roepen Jezus Christus, lieve Piet, schei uit, doe het toch niet." Zjj hadden wel hooren schreeuwen, maar niets van een worsteling bemerkt. In Essen is een vrouw van een tweeling bevallen. Het eene kind een jongen, was welgeschapen, gezond en sterk; het andere echter, een meisje, dat kort na de geboorte stierf, had twee goedgevormde hoofden en drié beenen dieper, omdat hij den knaap toen ben gedragen en neergelegd in dei De moord te 's Gravenhage. Omtrent den kindermoord te V Hage schrijft de heer J. A. de Bergh aan het N. v. d. Dag nog het volgende: Van alle kanten worden omtrent dit af schuwelijk drama de meest uiteenloopende berichten verspreid. Arrestatiën van geheel onschuldige personen hebben natuurlijk plaats, aangezien het signalement van den moordenaar zoo vague is en met duizende personen, die geen vlieg zouden kunnen dood maken, overeenkomt., bezoek, hetwelk ik gisterenmiddag aan het terrein van den moord bracht, heeft mij ten volle overtuigd dat hier enkel aan afschuwelijke wraak, zonder geldbejag, moet gedacht worden. Daartoe moeten wij de handelingen van den moordenaar geregeld nagaan, waardoor wij tevens zullen zien dat de verschillende eerste courantenbe richten en de verklaring van doctoren om trent het tijdstip van den moord feitelijk onjuist waren, zooals ook reeds officieel is erkend. 't Schijnt door getuigen bewezen te zijn, dat jl. Donderdag om half twee dezelfde heer, die later met het ongelukkig jongetje in de duinen is gezien, op dat uur alleen op de hoogte van „üoutrust" is geweest: waarschijnlijk heeft hij het terrein toen ver kend en zich daarna naar het station van denNed. Rijnspoorw. begeven, alwaar hij ge makkelijk voor 3 uur kon zijn aangekomen. Toen heeft hij zich per rijtuig naar de school begeven en alduar den ongelukkigen Marius gehaald, met wien hij naar de Laan van Meerdervoort reed en bij de Beeklaan na bij het witte hek uitstapte, 't Kan toen half 4 geweest zijn, De Beeklaan opwandelende is hij links gegaan doch teruggekeerd om dat hij aan een daarbij staand hek stuitte. Daarna is hij over de hooge wei vau Boon stoppel geloopen en heeft op de duinen of door het land van Van der Toorn zijn weg genomen in de westelijke richting van het strand. Het gevolgde spoor der voetstap pen vnn hem en zijn slachtoffer voert daar na om de duinen heen naar een doornenput, waarin hij zijn plan scheen te willen vol voeren, doch waaruit de voetstappen van beiden weer te voorschijn kwamen. Vervolgens liepen zij in zuidelijke rich ting over de duinen, toebehoorende aan H. K. H. de Groothertogin van Saxen Weimar. Daar, op ongeveer een kwartier afstand van „Houtrust," vindt men tusschen stuif- duinen twee vlak nabij elkander gelegen vrij lage kuilen, gedeeltelijk met helm be plant. De door hen afgelegden afstand in aanmerking nemende, kan het ongeveer half zes a zes uur geweest zijn. Marius moet achter hem hebben geloopen, want ik zag het spoor van den moordenaar, waarin tevens den indruk van Marius' voetje zicht baar was gebleven, nabij den eersten kuil, „In den tweeden kuil, iets dichter bij „Houtrust" schijnt een worsteling te zijn ontstaan, en de platgedrukte helm kan als een bewijs gelden, dat hij daar zijn slacht offer heeft gebonden met hét "groene en witte koord, dat de handjes verbond en, achteromgaande, ook de beentjes van liet kind roerloos maakte, en niet onwaarschijn lijk is het, dat een slag op het hoofd den knaap daar op die plek het bewustzijn heeft ontnomen, aangezien een wond op het hoofd is geconstateerd. Na dat feit houden de voetstappen van twee personen op die van den moordenaar alleen kwamen uit den kuil, doch de indruk op het zand was »1 heb- straks genoemden eersten kuil. Daarin heeft de snoodaard zijn misdaad volvoerd en den knaap met zeven dolk- of degensteken nabij het hart getroffen. De helm om het lijkje was weinig platgetrapt en vooral nabij het hoofdje ongeknakt gebleven, waaruit dus met zekerheid volgt dat de doodstrijd van den knaap kort was. Op de plek waar zijn hoofdje lag, vond ik helm met slechts weinig bloed be vlekt en enkele teekenen daarvan op het zand. De helm, die ter weerszijde van het hoofdje door den avondwind de slapen van het ongelukkige kind heeft gestreeld, heb ik eerbiedig afgeknipt.... tot een tuiltje gebonden en als een heilige reliquie aan den bedroefden vader gegeven. Ochmocht die helm eens spreken kunnen Doch verlaten wij dezen moordkuil. Ziet eens die voetstappen daar boven aan den randde laaghartige is moordenaar geworden, en de angst en wroeging spreekt reeds daar nit die afdruksels in het zand. Zijn snelle vlucht blijkt nit passen, sommige ongeveer 1} meter van elkaar, voerende in de richting over de duinen naar zee, die hij ongeveer ter hoogte van paal 103 kan bereikt hebben, op p. m. een half uur ten westen van den vuurtoren. De agenten moeten zijn spoor hebben kunnen volgen tot nabij het strand, waarop het door den vloed werd uitgewischt. Deze afschuwelijke moord moet volbracht zijn „vódr dat de duisternis was gevallen," hetgeen ik zooeven den Heer Officier van Justitie bewees uit het feit, dat de moordenar in zijn vlucht konijnenholen vermeden heeft. -De maan scheen niet 't laatste kwartier was nabij. Voor 7 uur was de knaap dus gestorven, op grond van deze gevolgtrekking niet om 1 uur '8 nachts, zooals de doktoren hebben geconstateerd. De zachte regen, welke Donderdagnacht en Vrijdag viel, heeft de voetstapafdruksels voor verzanding gespaard en wellicht de ijverige pogingen der justitie, door een be langrijke aanwijzing te meer, in de hand Uit het op grond hiervan zoo goed als bewezen feit volgt dus duidelijk, dat de moordenaar niet gehandeld heeft uit dorst naar geld en de eisch van f75,000 slechts gedaan is om de Justitie op een dwaalspoor te brengen. Wraak, niets dan wraak kan dus de drijfveer der misdaad zijn. Zeven dolk steken verraden zulks tevens. Een eakele ware bij een gewoon moordenaar voldoende geweest! Ook de verschillende brieven, aan de ouders geschreven, verraden niet dan wraak, o. a. zoo als ik verneem met de woorden „ik heb woord gehouden. De moord geschiedde op den 23n dezer, op den dag dat de koningin des hemels in het hemelteeken de Weegschaal, het zinne beeld der gerechtigheid kwam. J. A. de Bergh. Dinsdagavond is door de justitie te 's- Hage het volgende bekend gemaakt: Volgens verkregen inlichtingen heeft zich verleden week, vóór of op 23 dezer, een burgermeisje vervoegd aan de school van den heer H. D. Ubbens in de Trompstraat No. 324, om te vragen of aldaar was de jongeheer Boogaardt. „Nauwkeurige opsporing van dat meisje wordt verzocht." De vader van den vermoorden F. M. Boogaardt, heeft de door hem uitgeloofde premie tot f 10,000 verhoogd. „Maandagavond ontving dc vader een ongeteekende briefkaart uit Rotterdam, woordelijk luidende: „Onze wraakneming is nog niet uit, wij zullen u vervolgen tot in dei dood, wees voorzichtig anders smoren we u zelve nog.". Van den eersten aan den heer Bogaardt gerichten brief, is namens den officier van justitie te 's-Graveahage, aan de ambtenaren van de politie een facsimile gezonden, met verzoek nauwkeurig te doen onderzoeken of wellicht de inzage daarvan tot ontdek king van den schrijver kan leiden. Bij ont- dekkiug wordt onverwijld bericht verzocht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1