(VlarktBerichten. Per Telegraaf. Advertentiën. was, welker werking door die breuk in den draad verijdeld werd. De Zwitsersche bladen voor spellen een zacbten winter, daar de bijen, die anders om dezen tijd de korven niet meer verlaten, tbans nog lustig rondvliegen. Ook leiden zij dit vooruitzicht af uit het feit dat de Erica vulgaris" dit jaar zoo lang en weinig gebloeid heeft. Hoe dit er mede in verband kan staanzullen de deskundigen wel weten. De minister van justitie in Duitschland heeft dezer dagen de advokaten aangeschreven, dat zij, te beginnen met met 1 November, in het zwart gekleed behooren te zijn om in de gerechtszaal te worden toe gelaten. Toen Zondagmorgen de Wes- leyaansche kapel te Cardiff werd ge opend voor de godsdienstoefening, bemerkte men dat een overlaat des nachts in de kerk was gekomen en daar al de zitplaatsen, den preek stoel, het hekwerk van den tuin," de zitplaats van den organist, ja zelfs den bijbel op den preekstoel had geteerd. Men heeft de teerkwast en den pot met teer gevonden, doch den dader nog niet. Te Oraniënbaum heeft een dame van hoogen adel uit minnenijd vier revolverschoten gelost op een acteur en diens vrouw. Beide slacht offers werden gedood. De dame, een gravin, is aangehouden. In de kantoren der „Magasms maritimes" te Bordeaux is een aan zienlijke diefstal gepleegd. De kassier, die boven het kantoor der administratie woont, was 's morgens vroeg beneden gekomen om het een en ander voor de betalingen in orde te maken, en nam toen een portefeuille met bank' papier uit de brandkast. Toen hij daarna eenige oogenblikken het kantoor verliet, sloot hij de deur en stak den sleutel in zijn zak. Maar bij zijne terugkomst ontdekte hij tot zijn schrik, dat de portefeuille, die een bedrag van fr. 105.000 bevatte, gestolen was. De politie, die onmiddellijk met de zaak in kennis gesteld is, doet onder zoek, maar heeft den dief nog niet kunnen vinden. Men vermoedt dat hij met zijn buit over de grenzen is gevlucht. Het Britsche Bijbelgenootschap heeft thans 148 millioen bijbels in omloop gebracht, tegen 5 millioen in het begin der tegenwoordige eeuw. Een telegram uit Santander meldt, Üafc Vrijdag in het midden der stad een vreeselijke brand is uit gebarsten. Bij afzending der dépêche werd de schade aan de gebouwen reeds op 10 millioen en die aan de koopwaren op 80 millioen geschat. Santander is een der rijkste koopste den van Spanje. Te Scartigtown, bij Kanturk (Ierland), hebben een vijftigtal ge wapende en gemaskerde mannen 's nachts een hoeve overrompeld en den pachter, na hem op allerlei wijze misha-ndeld te hebben, een oor afge sneden. Daarna zetten zij hem met al zijn huisraad op straat. De eenige misdaad van den pachter was, dat hij onlangs een hoeve betrok, waarvan de vorige bewoner wegens wanbetaling verdreven was. Bij een brand te Pau zijn eenige dagen geleden twee inwoners levend verbrand. Het lgk van den een vond men verkoold, dat van den ander is nog niet gevonden, doch men had den man als radeloos voor een der ramen zie staan, zonder in staat te zijn hggï hulp te biéclen. verschijnen in haar wakker geworden waren zonder dat ze zich over de oorzaak daar van rekenschap vermocht te geven. Het g'ebeurt toch meermalen in het leven, dat bij de eerste ontmoeting van een ons on bekend persoon, de ziel met vrees vervuld wordt, als beving ons een voorgevoel, dat die vreemdeling bestemd kan zijn invloed en macht over ons te verkrijgen het behoort immers niet tot de zeldzaamheden, dat de liefde, die een paar menschen Lij den eersten aanblik - koevel onbewust voor elkaar gevoelden, de gestalte des afkeers ja, zelfs van de* hiat aannam. Het is de tegenkanting der v.ije ziel, die onwetend in verzet komt tqen het van buiten komende geweld, dat zjn waarschu wende schaduwen voor zich utwerpt. Voor haar blijven daarentegen sprak de gedachte, dat haar heengaan licht voorlafheid zou worden aangezien, en den jöngling aanlei ding kon geven tot vooronrorstellingen, waarvan geen enkele in de verste verte eenigen grond van bestaan hak Ook Wa? het in elk geval het beste an de onge zochte toenadering van den k aap in eens een eind te maken, door hem te woord te staan en het hem maar daislijk, zonder omwegen, ronduit te zeggen, waar het op stond: dat ze volstrekt nietsv» hem weten wilde, ze zou het hem zoo nidelijk ver tellen, dat er voor hem niet lea minsten twijfel overig bleef. "Wordi vervolgd. Ia Limburg, een stadje in de Pruisische Rijnprovinciewas een feest georganiseerd, dat door velen werd bijgewoond, vooral om het bal, waarmee het zou worden besloten. De eerste dans was echter nauwelijks begonnen of de aanwezigen bespeur den een doordringenden geur, die een algemeen genies en hoest deed ont staan; de zakdoeken werden ijverig gebruikt, om de tranen af te wisschen, die uit de oogen stroomden. Bij onder zoek bleek, dat een goede hoeveel heid spaansche peper door een kwaad willige hand in de zaal was rond gestrooid. Eerst nadat het lokaal geruimen tijd was gelucht, kon het bal worden voortgezet, maar het ge tal der danslustigen was inmiddels belangrgk ingekrompen, want velen waren naar huis gegaan. De Duitsche „Reichs-Anzeiger" maakt bekend, dat in den nacht van op 9 dezer nabij Spandau een passagierstrein uit het spoor is geraakt, waarbij wel de reizigers en het dienst personeel geen noemenswaard letsel hebben bekomen, maar het materieel aanmerkelijk beschadigd en de locomo tief in een diepte gestort is. Daar het nu is gebleken, dat de rails op zettelijk waren losgemaakt en zoodanig nedergelegd, dat zjj bij het passeeren van een locomotief moesten omslaan, is er een streng onderzoek ingesteld. Dat misdrijf móet gepleegd zijn des avonds tusschen 10 en 12 uur, op welken tgd de naaste baanwachters den weg reeds hadden nagezien, maar dien verder moeilijk meer in het oog konden houden wegens den zwaren regen, die de duisternis buitengewoon sterk maakte. Ook hadden de daders een plek uitgekozen, die juist in het midden tusschen twee wachterswonin gen gelegen was. De burgemeester van Keulen heeft van den bankier S. von Oppen- heim 30,000 mark ontvangen, om op den dag van diens gouden huwe lijksfeest (19 dezer) aan de armen, zonder onderscheid van geloofsbelij- denis, te worden uitgedeeld. Dezer dagen beging een jong rekruut, die in de omstreken van Parijs in garnizoen lag, de onvoor zichtigheid zes en twintig geweer kogels in te slikken. Niets heeft den ongelukkige kunnen redden. Hij stierf na acht dagen van onbe schrijfelijk lijden. Bij lijkschouwing is gebleken, dat de hersenen zes milligrammen lood bevatten en de lever zes en twintig. Onlangs werd Henry Perry door het gerechtshof te Londen wegens moord veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf en twee-honderd-vijf- en-twintig slagen met de „kat met negen staarten." Dezer dagen is dat tweede gedeelte der straf voltrokken. De ongelukkige kromde zich als een slang reeds bij den eersten slag. Als een razende beet hg op zgne lippen en kermde van pijn, maar geen enkele van de 225 slagen werd hem geschon ken. Na afloop der strafoefening lag hij bewusteloos op den grond, terwijl het bloed hem uit den rug stroomde. En zoo'n afzichtelijk schouwspel zou het rechtsgevoel kunnen bevredigen! Te Londen zijn dezer dagen weer twee ongelnkkigen overleden, die volgens de uitspraak der lijkschouwers den hongerdood stierven. In een steenkolenmijn bij Mes- lowitz (Polen) heeft een instorting plaats gehad. Negen en veertig ar beiders werden onder het puin be dolven. Shields, 12 Oct. De gezagvoerder van het schip „Ocean Mail," alhier aangekomen heeft 9 dezer op 56° 30' N. Br. op de hoogte van de Engelsche kust gered en alhier aan gebracht de equipage van het Ned. schip „Elise," kapitein de Groot, 6 dezer van Ylie in ballast naar Riga vertrokken en in zinkende staat en met verstopte pompen door de op varenden verlaten. De namen der geredde schipbreukelingen zijnkapt. de Groot, stuurman Nieboer en de matrozen Top, van Esken, Jager en Hoften. In Italië werd dezer dagen een jong meisje, dat van moord beschuldigd werd, voor de rechtbank gebracht. Na eenig aarzelen bekende zij, den jongen man die haar bedrogen en verlaten had, om het leven ge bracht te hebben. De rechters ge loofden hare bekentenis slechts ten halve, en vermaanden haar opnieuw de waarheid te zeggen. Eindelijk herriep zij weenend hare verklaring. Het bleek, dat het arme meisje slechts bekend had, om haren broeder, die de schuldige was, te sparen. Het bericht dat het Chilisch schip de „Covadonga" door een Peruaansche torpedoboot is vernield wordt bevestigd. De „Covadonga" zonk onmiddellijk en slechts 4 personen van de bemanning konden zich redden. Omtrent het mijnongeluk bij Sielce vernemen wij nader dat van de ruim 40 arbeiders tot nog toe 21 gered konden worden; de overigen zitten achter den ingestorten aardwand gevangen. Men heeft echter een middel gevonden om hun lucht en voedsel toe te voeren, maar de ongelukkigen zitten halverwege in het water en in een verpeste atmosfeer, zoodat hun toestand nog hachelijk genoeg is. Een man uit Fürstenau, die van de reis terugkwam, vond in zgne woning zgne vrouw en 3 kinderen aan de leuning van den trap opge hangen. Alle vier waren reeds dood. Uit verschillende omstandigheden bleek dat de moeder de moordenaarster harer eigene kinderen was en daarna zichzelve van kant had gemaakt. De ongelukkige vrouw leed aan vlagen van waanzin. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, is 11 October te Napels aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 October van Southamptön, Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, is 13 October te Aden aangekomen en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia arriveerde den 14n October te Port-Saïd en heeft de reis voortgezet. Texel, 12 Oct. De marktprijzen waren lieden als volgt: Ossen f 120 a 140. Gelde- koeien f 140 a 190. Yette koeien f 200 a 240. Vaarzen f 70 a 120. Graskalveren f28 a 42. Gelde schapen f 22,50 a 27.50. Fok- Scbapen f 20 a 26. Weide f 12 a 18. Lam meren f 11 a 17,50. Paarden f 60 a 450. Biggen f6 a 12. Kipeieren f 3,40 a 3.75 per 100. Pïïrherende, 12 Oct. Aangevoerd 233 .Runderen, 106 vette Kalveren f 0,60 a 0.80 per kilo, 41 nucht. Kalveren f 10 a 24. 63 vette Varkens f 058 a 0,64 per kilo, 50 magere Varkens f 15 a 30. 233 Biggen f 5 a 10. 2236 Schapen en Lam meren, 450 heet. Appelen f4 a 6. 75 heet. Peren f 5 a 6 per heet. Kipeieren f 6 en Eenden dito f 3,75 per 100. 200 Gan zen dito f 3 a 3.25. Boter f 1,50 a 1.64 per kilo. Schagen, 14 Oct. 8 Paarden f 40 a 200. Stieren f 80 a 120. 324 Geldekoei- en f 110 a 245. Kalfkoeien f 200 a 260. Vaarzen f 60 a 100. Hokkeiingen 30 a 42. 10 nucht. Kalveren f 6 a 18. 8 Rammen f 30 a 100. 1780 Schapen f 12 a 32. 4 Bokken en Geiten f2 a 6. 26 magere Varkens f 16 a 22. 40 Biggen f 8 a 11. 60 Kippen fO,35 a 1,60. 40 Eenden f 0,40 a 0,60. Boter per kop f 1,10 al,25. Kaas per kilogram f 0,45 a 0,55. Kipeieren per 100 f4,50 a 5. Visscherij-Berichten. 13 Oct. De geheele vloot binnen; veel schelvisch gevangen, per 100 f20 tot f25; eenige schuiten met tong en tarbot, hooge prijzenrog per stnk 56 tot 87 et.; een steur f 8. 14 Oct. De geheele vloot naar zee, deor onstuimig weer het grootste gedeelte terug uit zee; weinig vangst; schelvisch per 100 f33 tot f36; tong zeer duur, rog per stuk 40 tot 56 et.; een steur f8.50; kleine schol weinig gevangen, per mand f3 tot f4. Burgerlijke Stand Helder. Van 12 15 Oct. 1880. ONDERTROUWD: J. Snel, werkman, en T. Kort. A. P. v. d. Wiele, stoker, en P. Janse. J. Reinderman, zeeman, en J. Rensma. J. Stephensen, zeeman, en A, Smit. J. P. Sturk, zeeman, en V. Verschoor. GETROUWDA. Scheffer en D. Eopma. J. Bakker en G. de Vries. W. J. Sanders en J. Blikkenhorst. C. deRegt en V. de Leij. J. v. Amesfoort en J. Reinders. H. HVNolten en A. de Boer. BEVALLENM. Ewalt, geb. Waarden burg D. J. G. Dekker, geb. Willemse D. N. Hes, geb. Koch Z. G. Helder, geb. Berkhout Z. G. Hoppe geb ten Boekei D. OVERLEDENN. Zander, geb. Hoog- schagen 51 j. P. Kramer 48 j. J. M. Klein 4 m. C. A. Mens 26 j. G. Timmer 3 m. V. v. d. Wijk 4 j. Burgerlijke Stand Texel van 6 tot 13 Oct. ONDERTROUWD: Nanne Tuinder en Marretje Boon. Jacob Koopman en Trijntje Kikkert. GETROUWD: Roeland Bijl en Mar retje Dninker. GEBORENAntje, dochter van Jan Roeper Dz. en Barber Leijen. Gerrit, zoon van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. OVERLEDENGeene. Het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht, deed heden uitspraak in de zaak der Marine-machinisten. Van Woerden 14 dagen provoost, Oost Lievense 6, v. Wijngaarden en Sevenhuisen 4, Verschoor Fouwel 3 weken detentie. Hoekstra en Jonker 2 weken detentie. Van degradatie zijn de vier eersten vrijgesproken. Vervolg der Berichten. De rederijkerskamer Olympia" zal op Woensdag 20 dezer een bui tengewone vergadering houden. Er zullen twee blijspelen worden opge voerd, hl. Gemeubeleerde kamers" en »De schoonvader of de man van den blauwen brief." 't Laatste, is een bekroond big spel van J. Huber- tus Janssen. Texel, 15 October. Op nieuw heeft hier een gezelschap jagers van elders een slachting onder het wild aangericht. Niet minder dan veertig hazen moesten in het stof bjjten. Ook werd een massa kleiner wild geschoten. (1) Niet van Oosterend maar van Oude- Schild werd ons geschreven dat de heer M., niet E. Hillenius, met gunstig gevolg examen als hoofdonderwijzer had afgelegd. De onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid heeft aan die inrichting weder achtduizend gulden geschonken. Sedert 1864 mocht zij van dien milden gever f 101,000 ontvangen en steeds was de heer jhr. J. K. W. Quarles van Ufford te 's Hage, voorzitter-com missaris dier Maatschappij de geluk kige tusschenpersoon. Men meldt ons uit den Haag, dat mej. Smit, de baker der jongge boren prinses Pauline, op den dag der doopplechtigheid van fl. M. de Ko ningin een kostbare gouden ketting ten geschenke heeft gekregen. Z. M. deed haar een aanzienlijk geschenk in geld toekomen; zg heeft haar functie nedergelegd. De Jongh ziet er al wat beter uit, naar het zeggen van sommigen die mët hem in aanraking kunnen komen. Hij wordt met de meeste zorg behandeld paur cause en gebruikt in de laatste dagen geregeld voedsel. Over bet geheel schijnt hij kalm en houdt hg zich nogal bezig met lezen. Hierin heeft men waarlijk geen lust, als men in angstige of opgewonden stemming verkeert. Hoewel alle mogelijke moeite werd en nog wordt gedaan om den degen stok te vinden, is dat belangrgk bewijsstuk niet gevonden. Men spreekt er nu opnieuw van om de sloot droog te malen, als het werken met den duikertoestel niet met gunstigen uitslag wordt bekroond. De arrestatie van twee dames, Woensdag per telegram medegedeeld, is een valsch alarm. De beide juffrouwen, zusters van een ambtenaar ter Prov. griffie van Zuid-Holland, in Den Haag zeer bekend omdat zg altgd met haar beiden werden gezien, schijnen aan vlagen van verstandsverbijstering te lijden maar met het vreeselgk drama staan zg in niet de minste betrek king. - Door den predikant der Ned. Herv. gemeente in den Haag, dr. J H. Gunning Jr., is de rampzalige De Jongh in de gevangenis bezocht. Hiertoe werd de geachte prediker des evangelies geleid door de omstandig heid, dat hg, de moeder van De J. in haar smart troostende, ten haren huize 't bijbeltje vond, dat De J. op zgn 13e jaar van zgne moeder ten gesehenke ontving. Dat bijbeltje heeft dr. Gunning den ongelukkigen jongen man in diens kerker gebracht, en naar aanleiding van die herinnering uit zijn jeugd hem, tegenover de menschelijke gerechtigheid, welke straf voor de misdaad eischt, op de goddelijke barmhartigheid gewezen, bij welke ook voor den diepst gevallen en ontaarden zondaar genade en ver geving te vinden zgn. De Jongh toonde zich diep geroerd door leeraars treffende toespraak. Te Ruinerwold heeft een jager een schot van een geweer van een anderen jager, dat onverwachts af ging, in het aangezicht en den schou der gekregen. Zgn toestand moet vrij gevaarlijk zgn. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is bg arrest van het gerechtshof te Amsterdam de openbare terechtstelling van notaris D. te Oosthuizen bevolen Hij wordt beschuldigd van valschheid in geschrifte en van misbruik van vertrouwen. Het Hof heeft tevens gelast, dat hij zou worden ontslagen uit de voorloopige hechtenis waarin hg zich bevond. Te Amsterdam is in hechtenis genomen zekere J. Zimmer, bediende bij de heeren Van Leeuwen en VanEe. Zimmer speculeerde aan de beurs, en deed tevens in zgn particulier zaken voor een rentenier aldaar, die echter in de verbeelding was dat hg met de firma zaken deed. Zimmer kocht effecten voor dezen heer, en legde die stukken in prolongatie. Moest hij b. v. stukken van 1000 koopen dan schafte hg stukken van 100, die met daartoe expresselgk vervaardigde stempels vertienvoudigd werden, en zgn lastgever was dus natuurlijk voor het tienvoudige aan sprakelijk. De contracten voor de prolongatie werden valschelijk met den naam der firma geteekend. P/s jaar duurde deze manoeuvre. Een jedrag van ongeveer f 9000 aan effec ten was in een waarde van f94,000 herschapen. De groote verteringen van Zimmer trokken de aandacht der politie. De inspecteurs-rechercheurs van het hoofdbureau onderzochten en Zimmer bekende spoedig. Ondertrouwd J. STEFFENSEN en A. SMIT. Helder, 14 October 1880. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. REINDERMAN en J. RENSMA. Helder, 14 Oct. 1880. Algemeene kennisgeving. Getrouwd J. BAKKER en G. DE VRIES. Helder, 14 October 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd, CORNELIS DE REGT en VROUWTJE DE LEIJ. Helder, 14 October 1880. Getrouwd JAN VAN AMESFOORT en JOHANNA REINDERS. Helder, 14 October 1880. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste kindje, slechts 11 dagen oud. Helder, 14 October 1880. A. W. WIEGERINK. J. H. WIEGERINK, van VuGT. Heden overleed, na een kortston dig doch geduldig lijden, ons geliefd oudste Dochtertje VROUWTJE, in den ouderdom van circa 5 jaar. Helder, 14 October 1880. De bedroefde Ouders J. van WIJK en Echtgenoote en Familie. Heden werd ons ouderhart diep getroffen, door het over igden van onze jongste lieve ling JOHANNA MARIA. Slechts 4 maanden mochten wij ons in haar bezit verheugen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 13 October 1880. J. KLEIN. M. KLEIN, geb. Quast. Heden behaagde het den Heer van leven en dood om mgn ge liefden echtgenoot C. A. MENS in den nog jeugdigen leeftijd van 26 jaar, van mijne zijde weg te nemen, na een kortstondige ziekte van 4 dagen. Slechts ruim 41/a jaar mocht ik met hem in den echt vereenigd zgn. Hij laat mij na twee jeugdigde kinderen, die het verlies van hun ge liefden vader nog niet kunnen beseffen. Allen die hem in zijn leven gekend hebben, zullen kun nen nagaan dat ik een braven echtgenoot en mijne kinderen in hem een zorgvollen vader verliezen Nieuwediep, 14 October 1880. Wed. C. A. MENS— Meijer. M<?1° «ftjïSïïS5 TSn'Oaders, Zus ters, Zwagers en verdere Familie. Strekkende deze tot algemeene Voor de vele bewijzen van deelne ming, betoond bij het overlijden van ons jongste Zoontje, betuigon wy Onzen dank. Helder, 13 Oct. 1880. H. J. RIESSELMANN. E. M. P. RIESSELMANN— Peeteb». Me';

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2