'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, MiEUWEDIEP EN TEXEL No. 805. Dinsdag 2 November 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummera 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareuniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Nov. 1830. In verschillende plaatsen worden po gingen aangewend om den militairen van ondergeschikten rang 't verblijf in de ka zerne aangenamer te maken. Ook hier ter plaatse blijft men niet achterlijk. Hadden we reeds een doelmatige cantine voor de zeemacht, we hebben er nu ook een bij de artillerie-kazerne. Zaterdagavond werd de cantine ingewijd met een vroolijke bijeenkomst. In de groote zaal bevonden zich de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen. Nadat de overste Bolomey van 's Gravenmoer, de aanwezige 't welkom had toegeroepen, werd door hom gewezen op 't doel der nieuwe stichting, namelijk den soldaat in de onmid dellijke nabijheid der kazerne een uitspan ningslokaal te verschaffen. Na een woord van dank aan hen, die ijverig hadden medege werkt tot de stichting, werd een toast inge steld, op den bloei van 't lokaal. Met belangstelling hebben we de in richting gadegeslagen en we voelen ons gedrongen hulde te brengen, zoowel aan de ontwerpers als de uitvoerders van 't plan. De cantine heeft twee lokalen, een voor de onderofficieren en een voor de korporaals en manschappen. In beide zalen heeft men een sierlijk buffet en 't ameu blement van een net ingericht café. On derscheidene spelen zijn er voorhanden en men vertelde ons, dat er eerstdaags biljarts zouden geplaatst worden. De consumptie is er goed, en, wat voor den militair geen onverschillige zaak is, goedkoop. De meest populaire couranten zijn er voorhanden en er is ook gelegenheid tot 't schrijven van brieven. 't Inwijdingsfeest mag met volle recht den naam dragen van gezellige bijeenkomst. De heeren Polak, aan wie zoo iets best is toevertrouwd, luisterden 't feest met muziek op en de onderscheidene voordrachten, ver dienstelijk uitgevoerd, brachten veel bij tot 't verhoogen der algemeene vroolijkheid. De twee opvouwbare sloepen, die door de Marine zijn aangekocht, zullen bij den torpedodienst te Wil lemsoord beproefd worden. Niet alleen kunnen deze sloepen toege vouwen en daardoor gemakkelijk vervoerd en in een klein seheepje geborgen worden, maar van die twee kan ook een sloep worden ge maakt. Zij gelijken ongeveer op een vlet met vertikalen achtersteven plaatst men er nu twee met den achtersteven tegen elkander, dan komen de oogen, waarin anders het roer wordt gehaakt, van beide sche pen onder elkandersteekt men daardoor een ijzeren pen, dan beeft men een groote sloep, ongeveer ge lijk aan een reddingsboot. Voortaan zullen alle schepen der kou Ned. marine, welke deel moeten uitmaken van eskaders, oe- feningstochten enz. of voor buiten- landschen dienst bestemd zijn, voor zien worden van hun naam in kope ren-vergulden letters, aangebracht op den apiegel. Tot nader order worden voor- loopig bjj de marine geen 2e schrij vers (sergeant) meer aapgenomen. Degenen, die zich als schrijver in den zeedienst willen verbinden, kunnen dit doen als 3e schrijver (korporaal), voor welke kwaliteit thans zes vaca tures bestaan. Men deelt aan het D. v. Z.-H- als zeer vertrouwbaar bericht mede, dat voor het einde dezes jaars bij de marine een groote promotie wordt verwacht. Het Duitsche stoomschip Essen, dat Vrijdagmorgen de Spoorhaven te Rotterdam ingesleept zou worden moest om bij den ingang dier haven te wenden een kabel uitbrengen, waar toe twee mannen zich in een sloepje naar den wal begaven. Door een noodlottig toeval geraakte het bootje beklemd tusschen een paal en het schip en daar dit laatste in beweging was, werd desloep ver- bjjzeld en een der personen doodge- gedrnkt. De roeier die nog bijtijds in het water kon springen werd eenige oogenblikken later behouden aan wal gebracht. Een zeer treurige zaak ftal weldra voor het Gerechtshof te 's-Hage behandeld worden; vrouw A. S. v. d. M., wed. van B. H., oud 47 jaren, thans gedetineerd, die haar man iu den avond van 13 Juli jl., terwijl hij in beschonken toestand te huis was gekomen, met petroleum begoot en vervolgens in brand stak, waarvan de dood na weinige dagen het gevolg was, zal zich Donderdag 11 Nov. a. s. te dier zake moeten verant woorden. Men meldt uit Giessen Toen Zaterdag de stoomboot „Stad Heusden" alhier passeerde, is de stoker van die boot met den cilinder aanraking gekomen, zoodat hem het hoofd verbrijzeld is en hij eenige minuten later bad opgehouden te leven. De ongelukkige laat een zwan gere vrouw met drie jeugdige kinderen achter. De door de Amsterdamscbe rechtbank veroordeelde personen we gens verzet tegen de politie bij het gebeurde op de Joden-Breestraat, hebben van dit vonnis appèl aange- teekend. De notaris J. S. J. te Veen, die door de rechtbank te 's-Herto genbosch tot 3 maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen, heeft in hooger be roep voor het Gerechtshof aldaar terechtgestaan. Het O. M. eischte zijn veroordeeling tot 6 maanden ge vangenisstraf en ontzetting van zijn ambt. H. Voerman, te Vollenhoven, wien verleden Maandagnacht door een baldadige hand een diepe sche- delwonde werd toegebracht, is Vrij dagochtend overleden. Drie verdachte personen zijn in arrest genomen en de justitie uit Zwolle heeft zich naar de plaats begeven, waar de misdaad gepleegd werd, om een onderzoek in te stellen. Donderdagmiddag werd te Nieuw-luinen de arbeider Folkert Nieken door den bliksem gedood. Zijn zoontje dat bij hem was, werd bewusteloos door den slag. Vrouw met 7 kinderen big ven in armoedige omstandigheden achter. Men meldt uit Batavia: Drie Boegineezen en twee inlan ders, allen fuseliers van het straf- bataillon te Ngawie, zijn wegens fei telijke insubordinatie veroordeeld tot den dood met den kogel. Den 20n dezer had te Ambarawa de voltrek king van het vonnis plaats. Hetge- heele garnizoen was onder de wapens en werd gecommandeerd door den majoor Kroesbeek. Nadat de militaire commandant,, kolonel Docters van Leeuwen, de troepen had geinspec- teerd, werden de veroordeelden voor gebracht en het vonnis voorgelezen; daarna trad het vuurpeloton onder be vel van den ln luitenant Nales, op 4 geledei'en opgesteld, waarvan de twee voorste knielende, voor. Voor het voltrekken van het vonnis hield een der veroordeelden nog een korte toespraak, waarbij hij zich tot waar schuwend voorbeeld stelde en aan de Europeesche en Inlandsche natiën pardon verzocht. Daarop had de voltrekking plaats; allen waren goed getroffen en dade lijk dood. Na op gebruikelijke wijze voor de 5 lgken gedefileerd te hebben, keerden de troepen weder naar hunne respectieve kazernes terug. De executie maakte een diepen indruk, alles liep stipt reglementair en onder diep stilzwijgen afduizen den inlanders omringden het executie terrein. Sedert den 7en Mei zijn er, wegens feitelijke insubordinatie, een der grootste militaire misdaden, 7 door den kogel gevallen. Gelijk gemeld werd, is onlangs in den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar zee op kleine schaal een proef genomen met een egge tot verdieping van het vaarwater. Naar de N. R. Ct. thans verneemt, heeft de Waterstaat, aangemoedigd door den uitslag dezer proefneming, het voornemen die op veel grooter schaal voort te zetten. Men meldt uit Soerabaya. Zr. Ms. stoomschip »Atjeh" is van hier naar Australië vertrokken, na eerst den lsten officier, den luit. ter zee lste kl. W. Hudig, verwisseld te hebben met den luit. ter zee lste kl. J. Cambier, van Zr. Ms. korvet »Gedeh". De reis van dat vaartuig van oorlog zal p. m. vier maanden duren. Reden waarom bovengenoemde officier vervangen is, is dat hij als inspecteur van den marine-stoom vaartdienst in Nederland zal optre den voor den kapt. ter zee F. H. P. van Alphen. Deze zal het bevel op zich nemen van Zr. Ms. sch^oef- stoomschip »Emma," dat bestemd schijnt te zijn om een reis om de wereld te maken. Na die van Zr. Ms. schroefstoom- schip »Cura£ao" in 1874 en 1875, is zoo iets niet meer ondernomen; de beschrijving van dezen tocht is dezer dagen in het licht verschenen van de hand van den dirigeerende officier van gez. 2de kl. der marine dr. D. Hellema, die toen als offi. van gez. lste kl aan boord van dien bodem diende. Dezer dagen zal de heer Haeck te Brussel een volksvoorlezing houden en spreken over een uitvinding, welke hg beweert gedaan te hebben om de jenever van alle der gezondheid na- deelige bestanddeelen te ontdoen, zoo dat men dan dien drank onbekom merd »als water," zal kunnen drin ken. Ook zonder die uitvinding wordt althans hier te lande de jenever als water verzwolgen. Het telegraafbureau te Man chester is tot den grond toe af^ brand, waardoor die stad tijdelgk van het telegraphisch verkeer is bui tengesloten. Er waren sleóhts tien telegrafisten op het kantoor toen de brand uit brak. Men was juist bezig een telegram uit Londen op te nemen en seinde om uitstel, daar het ge bouw in brand stond, maar kon geen antwoord geven op de vraag of de brand van belang was, daar de rook allen, die zich in het ge bouw bevonden, tot vluchten dwong. Door de guttapercha omkleeding der telegraafdraden en de gemeen schapshuizen tusschen de verschil lende lokalen, had de brand zich door het geheele gebouw verspreid, dat ondanks de hulp der brandweer, binnen korten tijd in de asch gelegd was. Yoor de rechtbank te Darby stond dezer dagen een kleurling, een dierentemmer in een rondreizende menagerie, terecht wegens wreedheid tegenhyena's. De beschuldiger, een lid der vereeniging tot bescher ming van dieren had gezien, hoe de hyena's tot loopen en sprin gen dwong, door ze met een dikken stok onbarmhartig te slaan, en de brandende hoepels, waardoor hij ze springen liet, zoo dicht bij de die ren hield, dat zij zich brandden. Ter verdediging werd aangevoerd, dat dit niet strafbaar was, daar hyena's geen huisdieren waren. Maar de rechter was van meening, dat dit geval wel als zoodanig beschouwd konden worden en ver oordeelde den beschuldigde tot 5 boete en de kosten. Een ander be diende der menagerie werd gestraft met een boete van 1 p. st., wegens het mishandelen van een wilde geit, die hij met een zweep hevig gesla gen had. Zeerampen. Zaterdag is alhier binnenge sleept door de stoomboot Newpelton," de Fransche schoener Felicite Aurey," met hout van Stettin naar Caen be stemd. Het schip lag achter de Texel- sche gronden ten anker, met gebroken briksboom en verlies van zeilen. Kapt. Fardel was door een zee overhoord ge- gen en er werden drie schepelingen gewond, die nu in het marinehospitaal opgenomen zijn geworden. Het schip is zwaar lek en moet onderzocht worden. Er zijn pompers aan boord. Het Zaterdag alhier binnenge komen barkschip Houtvaart" heeft in de Noordzee zwaren storm onder vonden. De geheele deklading is weggeslagen en hemelhooge zeeën rolden over het schip heen. Brouwershaven, 30 Oct. Volgens rapport van den vuurtoren van West- schouwen zit een brik bij het Veergat aan den grond. Een sloopboot en vaartuigen zijn van hier derwaarts vertrokken. Volgens dergelijk rapport zijn aldaar aan het strand aangekomen groote wrakstukken, vermoedelijk van de op Nieuwezand gestranden Eng. schoener »Mis Thornton." Volgens bericht van den vuur toren te West-Schouwen, zat er een Noorsche brik op Onrust, waarop de reddingskotter onmiddellijk der waarts vertrok, alsmede ook de sleep boot »Sliedrecht," om zoo noodig adsistentie te verleenen. Volgens Zondag ontvangen bericht is het de Noorsche brik »Fordenskjold," met hout van Lauwig naar Dieppe be stemd, en is ook de reddingskotter met nog andere vaartuigen daarbij om het schip te lichten en zoo noodig in vlot water te brengen, ofschoon het schip zeer hoog zit. Vlissingen, 81 Oct. Door Bel- loodsen is alhier ter reede gebracht de Eng. bark »Entreprise, van Portsmouth, verlaten gevonden voor Blankenberg. Breege (Rügen), 25 Oct. Op de noordkust van het eiland Rügen drijven verscheidene wrakken van Schepen, sommige gekenterd, en an dere drijvende op de lading. De stoomschepen zijn dan ook ijverig in de weer, om deze voor de scheep vaart zoo gevaarlijke wrakstukken in de haven te sleepen of onschadelijk te maken. Vooral aan de noordkust van Wittow vindt men vele over blijfselen zoowel vau schepen als ladingen; uit een en ander is dan ook op te maken, dat de laatste storm in de Oostzee vele offers heeft geëischt. Kopenhagen, 26 Oct. Kapitein Petersen, gezagvoerder van de Betty," den 25n hier te reede gekomen, rap porteert in den nacht van 20 dezer hij Moen een Duitschen of Hollandschen schoener te hebben zien zinken met al de opvarenden. Grimsby, 30 Oct. Door de visschersmak Marco Polo," is hier aan land gebracht de bemanning van het Ned. schip „Twee Zusters," kapt. Steuger, van Noorwegen naar Delfzijl bestemd en in de Noordzee veron gelukt. Spurnhead (bij Huil). 29 Oct. Het heeft den geheelen nacht geweldig gestormd van het NNO. Over de 50 schepen zijn op de kust van Lincoln- shire gestrand. Een schip werd het onderste boven gezien; van de equipage is niets bekend. De reddingsboot van Spurn is naar buiten, om adsistentie te verleenen. Batavia, 29 Oct. Het Nederl. schip»Zes Gezusters," kapt. v. d. Bos, van Amsterdam naar Batavia, is met brand in de lading te Anjer aangekomen. Soerabaija, 11 September. Hej: stoomschip „Madura," kapt. Jaski, kwam bij het van langs zjjde gaan van de kolenhulk, onklaar van een ten anker liggende bark, welke daar door den kluiverboom verloor en an dere schade leed. Penang, 28 Oct. Het stoomschip „Breamer Castle," van Londen naar China en Japan, hier ten anker lig gende met brandende lantaarns, werd tot 9 voet heneden de waterlijn aan stuurboord in de midscheeps ingeloo- pen door het stoomschip „Brecons- hire," waardoor eerstgenoemde in 50 voet water gezonken is. De „Brecons- hire" leed geene schade. Volgons opgave van het bureau Veritas zijn in de maand Sept. 1880 verongelukt 87 zeilschepenvan Enge land 38, Amerika 9, Frankrijk 7, Duitschland 7, Nederland 6, Italië 5, Noorwegen 4, Zweden 3, Oosten rijk 2, Spanje 2, Denemarken 1, Por tugal 1, Turkije 1, en een waarvan de nationaliteit niet werd opgegeven, onder dit getal zijn 5 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 13 stoomschepenvan Engeland 8, Duitschland 2, Amerika 2, Zweden 1, waaronder een vermist.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1