'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 807. Dinsdag 9 JVovember 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A-toonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Baresinx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux^bezorgd^z^p^ NI EUWSTIJDINGEN HELDER, 9 Nov. 1880. Tooneellief hebbers herinneren we aan de heden avond door het gezelschap van den grooten schouw burg te Amsterdam te geven voor- stellingin Tivoli. Vrienden van ons," is overal met zeer veel sacces opge voerd, zoodat we vertrouwen dat het hedenavond ook hier niet aan belang stelling zal ontbreken. Liefhebbers van zang, en wel van iets buitengewoons op dat gebied, verwezen we naar de uitvoe ring op morgenavond in »Musis Sacrnm. 't Oostenrjjksehe Dames- qnartet heeft naam genoeg gemaakt om belangstelling te wekken en we twijfelen er niet aan, of 't zal ook hier een gunstig onthaal vinden, te meer, daar zoo iets hier niet dikwyls voorkomt. De jaarlyksche uitvoering door de leerlingen van de zangschool onder directie van den heer W. Kuijk, zal op Donderdag 25 Nov. a. s., in Tivoli plaats hebben. Zondag jl. is alhier binnenge bracht met behulp van een Eng. visscher en assistentie der sleepboot, de vol water en op de lading dry-, vende Noordsche bark »Kyle," kapt. Gronnvan Jacobstad naar Huil bestemd. r— Een paar visschers, die gedu rende dezen herfst langs de kust van Terschelling met fuiken naar zeepaling vischten, hadden ontzettend veel last van ratten. Telkens als 's nachts by vallend water de fuiken droog kwamen, slopen de roofgierige knaag dieren er in en beten fluks.een gat in.de fuik als zy ontdekten dat zij gevangen waren of zoodra zij onraad hoorden. Natuurlijk was daardoor reeds veel paling verloren gegaan, vóór de visschers het ontdekten. Soms werden op die wijze in één nacht een twintigtal fuiken tydelijk onbruik baar. Toen men 't ontdekt had heeft 't den visschers heel wat nacht rust gekost, daar men wel verplicht was om 's naebts wacht te houden bij de fuiken. De Cocksdorp, 8 Nov. Gisteren strandde hier naby den vuurtoren het Ned. kofschip »Alida," kapt. Roose, met steeenkolen van New- Castle naar Harlingen. De equipage is gered, maar men acht schip en lading totaal verloren. Terschelling 5 Nov. Er zijn hier 30 tonnen teer aangespoeld. Yoorts een stuk wrakhout waarop met witte letters »ingeborg," zijnde bij de S afgebroken. Nog zijn hier aangespoeld 2 stukken van een scheepsnaambord waarop met witte letters Y. H. 259. Te Harlingen is uit de Noord zee binnengekomen de vischlogger Friesland," schipper Visser. By het stormweder van jl. Zondag waren drie man der equipage over boord geslagen, van welke echter twee weder werden gered. Door den gezagvoerder van het stoomschip >Neva," te Ymuiden van Kroonstad aangekomen, werd den 3den Nov., op 55o 22' N. B. en 5o 57' O. L. een brandend schip gezien, groot ongeveer 400 ton. Het was reeds tot op de waterig n afgebrand. Ymmiden, 5 November. Volgens rapport van schipper P. Bootsman van den haringlogger »Stad Amster dam" 3, praaide hij den 29 October, op 54o 20' N. B. een deNoorsche bark Badsberg, van Skiën; het schip lag op zijde, 15 man der equipage hielden zich vast aan het want en vroegen om hulp, doch door de hooge zee en vliegend stormweder konden hij noch een Eugelsche vis scher in de nabijheid hulp bieden. -r- Delfzijl, 6 Nov. Volgens een alhier ontvangen telegram is het schip »Jan Visser, kapt. de Groot, opreis van Noorwegen naar Groningen, in de Noordzee verongelukt. De zaak van De Jongh is, bij beschikking van de Raadkamer der Haagsche Rechtbank, verwezen naar den proe.-gen. bij het Gerechtshof. Te beginnen met 1 Januari a.s, zal door den uitgever J. Stem berg een Zondagsblad voor het jonge Nederland" worden uitgegeven, waar toe de heeren Gerard Keiler, A. We- ruméus Bnning, P. F. Brnnings, dr. H. C. Rogge, F. H. van Leent en Theod. M. Tromp hunne medewer king hebben toegezegd. Die heeren hebben, blijkens den prospektus, plan gemaakt, iedere week Zondags te vertellen, wat er in de kranten staat, maar eenigszins op een andere ma nier, niet zoo deftig," zoo maar loejes weg, net alsof we met elkaar bij de kachel zitten, of, als het zomer is, onder het genot van het een of ander, waarvan we elkaar van tijd tot tjjd de pitten om de ooren gooien." Een winkelier te Arnhem, die in den laatsten tijd telkens kistjes sigaren uit zijn winkel vermiste, kwam op het denkbeeld om in de kistjes, die op zijne toonbank stonden, schelletjes te leggen. Vrijdagavond kwam een jongen in den winkel om iets te koopen, en toen hij een oogenblik later weer wegging, hoorde hy tot zijn schrik onder zijn overjas het belletje rinkelen. Dit was voor den winkelier een genoegzame aan wijzing, te meer daar hij zorg had gedragen, het kistje met een eind touw aan de toonbank vast te maken. De jongen werd nu spoedig achter haald en kon natuurlijk zijn diefstal niet ontkennen. In de beschryving der Buurkerk te Utrecht, by Isz. Ie Long komt het volgende bericht van een vruchtbaren echt voor: „Opmerkelijk is het, dat in den jare 1538, binnen deze kerk begraven is Albertus van Leeuwen, ridder, hebbende by zijne huisvrouw Maria Salm verwekt 24 kinderen, namelijk 12 zonen en 12 dochters. Hy heeft alle deze kinderen ook ge trouwd gezien en aan ieder een deftig huis, met een jaarlyksche rente van 300 gulden ten huwelyk mede gegeven. Hy heeft met zyne kinderen, schoonzonen,schoondochters •n kindskinderen ten getale van 284 zielen aan tafel gezetenen zyne huisvrouw is kort na hem, namelijk in de jare 1540 gestorven. De heer F. Domela Nieuwen- guis te 's-Hage heeft een circulaire gezonden aan de vak- en werklieden- vereeniging in Nederland met niet minder dan 63 vragen omtrent alles wat op het leven en werken van den werkman betrekking heeft. Het doel is de antwoorden te verzamelen en te bewerken, om het gewenschte licht te doen opgaan over den toe stand der arbeidende klassen, om kennis te verspreiden over dien toe stand, ten einde gewenschte verbe teringen te doen aanbrengen. De heer Nieuwenhuis verzekert geheim houding der namen van allen, die hem antwoorden toezenden. Een vroedvrouw te Bochum was Maandagavond te Alt-Bochem ontboden, doch kwam niet. Toen men haar den volgenden ochtend wilde gaan halen, vond men aan den weg haar Jijk met doorgesneden polsaderen en een dichtgetrokken strik om den hals. Te Joure en Oldeboorn staan de kunstboterfabrieken bijna stil. Zy kannen niet concnrreeren, en toch is de boter duur. Vroeger werden dage lijks 50 a 60 vaten afgezet. Voor ongeveer drie weken ver toefde te Winschoten 's nachts in eene slaapstee een jeugdige vrouw met twee kimdtren, van welke het jongste 4 a 5 en het oudste achttien maanden oud scheen te zyn. Zij gaf op genaamd te zyn Pietera ella Nuf- verlies, oud 22 jaren, geboren te Cadzand provincie Zeeland, en was in het bezit van een gedrukt biljet, afgegeven te Lemmer den 15 Sept. jl. door den heer S. D. Landmeterse cretaris-boekhouder van het algemeen armbestuur aldaar, waarin den kapitein der Groninger boot verzocht wordt voor rekening van dat armbestuur overtocht te verleenen naar Sloten aan Abraham Boekhout met vrouw en twee kinderen. Bedoelde vrouw heeft in den vroegen morgen de slaap stee met haar jongste kind heimelijk verlaten, met achterlating van het oudste, en heeft sedert niets meer van zich laten hooren. Voor de werklieden aan het etablissement Fijenoord worden de vooruitzichten iets gunstiger, daar meer werk is komen opdagen. De vorige week werd de kiel gelegd voor een goederenstoomboot voor de Deven ter stoombootmaatschappij. Dit vaar tuig, dat 160 ton moet laden, zal worden voortgestuwd door twee schroeven, gedreven door compound- machines van 170 p. k., dié ook op het etablissement zullen vervaardigd worden. Een dief, die onlangs te Berlijn een som gelds en een horloge stal, heeft door dit laatste zich zeiven verraden. Toen hij iemand hoorde aankomen en met zyn buit zich onder een ledikant verborg, trok het luide tikken van het uurwerk de aandacht van den bewoner van het huis, die daardoor den indringer ontdekte en aan de politie overleverde. Sedert het ongeluk met de „Hansa," welk schip indertyd door een ontploffing van benzine verbrandde, was er te Lnbeck geen kapitein of "schipper te vinden die de lading ben zine welke genoemd schip niet had ingenomen, naar Riga wilde vervoeren. Maar onlangs verklaarde kapitein Raddik, van het zeilschip „Anna Ka- tharina" zich daartoe bereid en vertrok met de gevaarlijke vloeistof aan boord. Thans wordt echter bericht dat het schip in volle zee, ongeveer 4 mijlen van de kust, verbrand is, waarbij de geheele bemanning om bet leven kwam Het wrak is op de kust van het Deensche eiland Moen aangespoeld. Een kapitein bij het garnizoen te Ludwigsburg had aan een soldaat een blij vende straf opgelegd, hierin bestaande dat hij niet meer buiten de kazerne, zelfs niet uit de hem aangewezen zaal mocht komen. Na dat de soldaat dit ruim een jaar had volgehouden, verklaarde hij, zich vau kant te zullen maken, wanneer hy niet eens mocht uitgaan. De kapitein gaf hem daarop 24 uren verlof en hiervan maakte de soldaat gebruik om naar Stuttgard te gaan en aldaar by den generaal van zijn korps te klagen. De generaal bracht de zaak terstond voor de militaire rechtbank, en deze heeft thans den kapitein veroordeeld töt drie maan den vestingarrest, met verlies van aanspraak op avancement gedurende acht jaar. ■jj- Een treurig figuur maakte een plattelandsbuvgemeester in Oosten- ryksch Silezië dezer dagen bij een bezoek, dat keizer Frans Jozef aan zyne gemeente bracht. Als hoofd der gemeente zou hy, door alle nota belen omringd, den keizer feestelijk begroeten, en hy trad dan ook te voorschijn, maar met zulk een diepe buiging, dat de degen, dien bij droeg, uit de schede gleed en op den grond viel. Toen hij den degen weder in de schede wilde steken, trilden zyne handen zoozeer, dat hij er naast stak en de punt in de uni form van een van 's keizers adju danten boorde. Natuurlyk veront schuldigde hij zich bij dezen over zyne lompheid, maar de arme man had in zyne verlegenheid niet be speurd, dat de keizer van plaats verwisseld had, en zoo gebeurde 't dat hij Z. M. op de teenen trapte. Nu verloor hij zyn kalmte geheel, half bewusteloos moest hij worden weggebracht. Gelukkig voor hem, vernam hij later, dat de keizer zyn onhandigheid niet euvel had opge nomen. Dezer dagen is in de haven van Riga een Zweedsch schip aan gekomen met een lading van duizend zakken roggemeel. Dit is de eerste maal, sedert het bestaan van deze eeuwenoude haven, dat daar buiten- landsch graan wordt ingevoerd. Zooals men weet, is dé oogst in Rusland zeer slecht uitgevallen en zijn de graanprijzen er buitengewoon hoog, terwijl er sprake van is, den uitvoer van koren tijdelijk te verbieden. In een kolenmijn te Sheffield, waar 800 man aan het werk waren, is onlangs, door het breken van een groote pomp, plotseling een overstroo ming ontstaan. De mijnwerkers namen verschrikt de vlucht, maar het water rees zoo snel, dat sommigen tot aan de borst er door moesten waden. Gelukkig ech ter is er niemand by omgekomen. Het werk werd er drie dagen gestaakt, maar is thans, nu de pomp zonder gevaar weer in orde gebracht is, hervat. In de kolenmijn teDour (Henegou wen) zyn dertien werklieden van een hoogte van 300 meters neergestort, doordien de kettingen van de ophaal brug waren losgeraakt. Hunne lyken waren Donderdag nog niet gevonden. De laatste berichten uit Chili vermelden de vernietiging van de stad Illapel door een aardbeving. Honderde huizen, twee kerken, het stadhuis, de gevangenis, verscheidene scholen en kazernen vormen ééne ruïne. De prachtige voorsteden leveren een droevig schouwspel. Bijna de geheele bevolking had de stad verlaten, om een toevlucht te zoeken in 't vrye veld. De ellende is groot. In de nabyheid zijn verscheidene mijnen ingestort. Slechts weinige menschenlevens zyn te betreuren. De eigenlijke aardbeving werd voor afgegaan door eenige lichte schokken, waardoor een ieder op zyn hoede was. In de kolenmijnen te Denain en omstreken is een werkstaking uit gebroken, die een ernstigen omvang dreigt aan te nemen. Nooit waren de spoorwegram pen en ongevallen in Belgjë zoo tal rijk als tegenwoordigtreinen komen te laat, vertrekken niet op tijd, ont sporen, komen in botsing, loopen weg, raken zoek en geheele rijen wagons zyn soms niet meer te vinden. Verleden winter werden al die ver warringen en ongevallen toegeschre ven aan het strenge seizoen, of aan het plotseling invallend open weder, en men beloofde dat alles ten beste zou gaan, als men tot een normalen toestand zou zyn teruggekeerd. In- tusschen blijft dezelfde wan orde voort duren. In 1878 waren er slechts 9 onge vallen op" de spoorwegen en had men alleen gekwetsten. In 1879 waren er 41 gevallen, 4 dooden en 37 ge kwetsten. In 10 jaren waren er 12 dooden, 60 gekwetsten en 111 gekneusden op 303,473,057 overgebrachte reizi gers. Het staat dus te vreezen, dat het jaar 1880 alleen, de 10 vorige jaren in dooden overtreffen zal. Aan boord van het stoomschip »01an Rinaldi" dat met suiker gela den te Port Said voor anker lag, is zoo'n hevige brand uitgebroken, dat men het schip ondanks spoedig aan gebrachte hulp moest laten zinken. Men had zelfs geen tijd om het uit het kanaal naar zee te slepen, zoo hevig woedden de vlammen. De vaart op het Su6z-kanaal zal er echter niet door belemmerd worden. De Koningin van Engeland, die sedert twintig jaren niet in Berlyn is geweest, heeft thans stellig be loofd het huwelijk van prins Wil helm, haar kleinzoon, met de doch ter van den hertog van Augasten- burg, in Februari te komen bijwonen. In het dorpje Turkstein, in dek Elzas, beeft een vader dezer dagen zijne drie kinderen in het water geworpen en daarna getracht zich zeiven van het leven te beroo- ven. Of de man in een aanval van waanzin gehandeld heeft, is nog niet uitgema'cKt. Het merkwaardigste echter is, dat het oudste der drie kinderen, een jongen van zes jaar, er niet alleen in geslaagd is uit het water te komen, maar ook zyn broertje van 2lJ3 jaar te redden. Het jongste een meisje van 20 maanden is verdronken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1