'T VLIEGEND RT.AAD.TFi KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 808. Vrijdag 12 November 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. SPOTVOGEL. ütoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareHOiSPOORSTRAAT en 2UIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en V RIJ DA GSMORGEJS S vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, (30 dagen.) Opkomst der Zon 7 u. 22 m. Ondergang 4 u. 6 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Volle Maan. Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Zatnrdag 20 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Nov. 18S0. De opvoering van het blijspel Vrienden van ons," op Dinsdagavond in Tivoli, door het gezelschap van den grooten Schouwburg te Amster dam heeft de talrijk opgekomen tooneellief hebbers in hooge mate bevredigd. De opvoering van dit geestige blijspel was trouwens onbe rispelijk, en we verzekeren der directie dat zg nret de opvoering van Vrien den van ons," »onze vrienden" ge worden zjjn. Woensdagavond had in Musis Sacrum de eenige uitvoering plaats van 't Oostenrjjksche Dameskwartet. De zaal was goed bezet, en wel door een gedistingeerd publiek. De uitvoe ring werd met belangstelling aange hoord. 't Was een fraai en harmonisch ensemble en de zangeressen gaven bljjk, dat ze aan elkander gewend waren. Dat 't publiek voldaan was, daarvan getuigden de talrijke applaus. Er werd dan ook keurig gezongen, en de stukken die 't meest de aan dacht boeiden, waren wel: 't Hon- gaarsche lied Csardas, Nachtgesang en Braütfahrt. De vier Dames, uni form gekleed, maakten een aange- namen indruk bg het optreden, die bij 't geluid der reine, zuivere harmonie nog toenam. De altstemmen waren prachtig en ook de sopraan klonk liefelijk. Tot slot werd ons volkslied voorgedragen. Gaarne brengen we een woord van hulde aan den ijverigen en onderne- menden directeur van Musis Sacrum, die 't publiek zulk een genotrijken avond verschafte. Schipper van der Mast, voerende het schip „Vrouw Anna," van Londen alhier binnen, rapporteert bij Kamper duin 3 mijl afst. uit den wal, een brik te hebben ziendrjjven zonder zeilen; wegens de hooge zee kon hij er niet bjj komen. Van het gerucht dat prins Alexander het voornemen zou hebben de reis met het oorlogsstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" naar Oost-Indië mede te maken, is volgens het Vad. geen woord waar. Dinsdag werd aan het depar tement van Marine aanbesteed: het bouwen en leveren van twee loods- kotters, met beschieting van mast- gestel, van 16 meters. Minste in schrijver was de heer H. L. de Wijk te Oude Pekela, voor f 23,385. Door de sloep „Doggersbank," stuurman J. Van Vliet, werd op de Noordzee gevonden een verlaten brik, geladen met hout, en te Grimsby binnengebracht. Delfzijl, 9 November. Volgens een alhier ontvangen telegram, is het Nederlandsch kofschip „Maria Antoi- netta," kapitein Balkema, met een lading rogge, van Libau naar Schiedam verongelukt. De bemanning is gered en in Zweden aangekomen. Voor het gerechtshof te Amster dam werd Dinsdag jl. behandeld dé bekende zaak tegen H. W. B. Knuijf, huisschilder, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Februari 11. zijne ten huize van mr. J. R. Corver Hooft, Lid der Tweede Kamer, in dienst zijnde zuster Catharina Elizabetfi Knujjf te hebben vermoord. De onveiligheid in de hoofdstad heeft een paniek onder de bewoners gewekt. De smeden hebbende handen vol met het aanbrengen van verbeterde afsluitingen, grendels en signaal- schellen. Hondenmelkers maken dezer dagen ook goede zaken. Menige blaffende viervoeter wordt thans eerder om zgn flinke stem dan wel om het uiterlijk schoon aangekocht. Een bewoner van het Frederiksplein vroeg klaarblijkelijk met hetzelfde doel per advertentie een bijzonder „waaksch keffertje te koop." Onder de inwoners van de Sar- phatistraat circuleert een adres, om gedurende de wintermaanden 'snachts een wacht van zes man aan te stellen. Ook in andere deelen der gemeente wenscht men uit particuliere middelen een bijzondere veiligheidsdienst te or ganiseer en. De geheime politie speurt allerwege om de daders van de jongste inbraken in handen te krijgen, doch zij is daarin nog niet geslaagd. Vermoed wordt, dat de inbraken bedreven worden door personen, die reeds vroeger voor dergelijk misdrijf tuchthuisstraf ondergingen. Een feit is het, dat reeds voor eeuigen tijd uit Leeuwarden een paar gevaarlijke ontslagen boeven herwaarts gekomen zgn. Het is thans gebleken, dat ook in het huis op den hoek van het Fre deriksplein, bewoond door den Heer Sieburgb, poging tot inbraak gepleegd is. De dief is de achterzjjde van het huis genaderd door het scherpgepunte hooge ijzeren hek van den tuin aan de straatzijde over te klimmen. Nadat hij een ruit van het achterhuis had uitgesneden, stuitte hij op een goed gesloten blind èh gaf toen zijn poging op. Opk deze misluktepoging moet in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn geschied. Vlak bij een politiebureau te Amsterdam nam een man Maandag avond uit een winkel een regenmantel weg, waarna hg zelf zijn diefstal ging aangeven. Zijn doel was in de gevangenis een onderkomen te vinden» -i! De Nederlanders, zoo wordt in een Amerikaansch blad gezegd, staan bekend om hun gezond ver stand en wanneer zjj iets onderne men, kan men voor zeker houden, dat de zaak die zij omhelzen goed doordacht werd. Het is derhalve van gunstige beteekenis te mogen vermelden, dat de meelfabrieken in Holland thans de superioriteit van AmerikaansGhe tarwe ten volle er kennen, en dat die erkenning voor dit ons belangrijk veldproduct een toenemende markt hier te lande waarborgt. De wetenschap dat de Vereenigde Staten te allen tijde in de behoefte aan dat artikel kunnen voorzien, geeft aan: de Nederlandscbe meelfabrieken een dubbele zekerheid. Het 3jarige dochtertje van den landbouwer C. te Gulpen nam in een onbewaakt oogenblik een kan met kokende koffie in de handen en begon daaruit te drinken, waardoor het kind inwendig zulke brandwon den bekwam, dat het onder de he vigste pijnen bezweek. Zaterdag kwam te Dordrecht eene vrouw terug uit de R. C. Kerk met een kindje, dat zij daar had ten doop gehouden. Toen zij thuis kwam bleek het, dat het kindje, dat slechts één dag oud was, onder weg was bezweken, vermoedelijk te stijf inge bakerd, zooals dit helaas wel meer geschiedt. Op het postkantoor toont een jonge dame een postwissel van f 2,50 ter invordering. De gelante amb tenaar geeft den rijksdaalder en zegt dame mag ik u dit als een bewijs mijner hoogachting offreeren De jonge dame antwoordt: zeer ver plicht, mijnheer. Mag ik nu ook het bedrag van den postwissel hebben De Pr. Nbr. verhaalt dit als waar gebeurd. Te üortmund heeft onlangs een welgesteld en algemeen geacht koopman uit Bochum geruimen tijd in praeventieve hechtenis doorge bracht, beschuldigd van onzedelijke handelingen jegens een meisje, dat hg daarna vermoord zou hebben. Ten slotte is zijn onschuld aan het licht gekomen en een grondeigenaar uit de omtrek, die valsche verkla ringen in het proces had afgelegd, zal zich nu deswege voor den rech ter te verantwoorden hebben. De ongelukkige koopman echter heeft zich de zaak zoo aangetrokken en zijn gezondheid was door de lang durige hechtenis zoo ondermijnd, dat hij kort na zijn invrijheidstelling overleden is. Hij laat een vrouw met zes minderjarige kinderen achter. Uit Leer bericht men dat een geëmployeerde aan een stroopapier- fabriek aldaar, gehuwd en vader van 5 kinderen, zich uit de voeten heeft gemaakt met achterlating van zijn geziu, doch medenemende de 22 jarige dochter van zijn patroon, in 'hét bezit f 9000 uit haars vaders kas. Een der zwaar gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Herstal, een zekere Bèaureurieux, is in een hos pitaal te Luik overleden. Het aan tal der bg dit ongeval omgekomen personen is hierdoor tot zeven ge stegen. Huil, 5 Nov. Het barkschip „Ottilie," hier verlaten binnengesleept, werd 30 Oct. aangetroffen met alle zeilen bij en volmaakt dicht. De kajuit was geheel uitgebrand. Calais 6 November. De Ned. schoener »Twee gezusters," kapt. Wolthuis, van Colchester naar Leu ven met zont, is 4 dezer 30 Eng. mijlen ten NO. van Duinkerken gezonken. De equipage werd gered en den 5den hier geland door een hier tehuis behoorende vischboot. Rugwalde 6 November. Alhier is een scheepsnaambord aangespoeld, waarop Pieter. Volgens een ontvangen telegra fisch bericht, is het Nederl. schip »Samarang," kapt. Lechman, van New-York naar Sharpness bestemd, bij Sandyhook, bij het afgeven van zijn loods, door de stoomboot »Ger- manic" aangevaren en in 27 voet water gezonken. De akte van beschuldiging in het politieke proces te Petersburg bestaat uit honderd bladzijden. Het was te 8 uren afgeloopen; daarna vroeg de voorzitter elk der 16 "be schuldigden naar hun namen, ouder dom en godsdienst. Allen erkenden tot de socialistische partij te behoo- ren, sommigen verklaarden zich le den van de »Narodnaia Volia"-partjj Sheraieff erkende mede tc hebben gedaan in het gereedmaken van de Moskou-mijn, een ander gaf toe, dat hg de mgn bij Alexandrofsky had helpen leggen. Aan 60 getuigen werd de eed afgenomen. Men ver wacht, dat het proces 10 dagen zal duren. Op de ondekking van den moordenaar der vroedvrouw te Bo chum zijn de volgende premiën uitge loofd; door deregeering te Arnsberg 3000, door het gemeentebestuur te Bo chum 1500 en door dat van AltBochum, op welks grondgebied de moord ge pleegd is, ook 1500 mark. Twintig personen hebben gezien, dat de vrouw op weg vergezeld was van een man, die echter onkenbaar bleef doordien hij een parapluie ophield, die hij telkens wapneer er iemand voorbijkwam, zoodanig liet overhellen dat niemand hem in 't gelaat kon zien. Voor eenige dagen verraste een inwoner van Berlijn zgn echtgenoote op haar geboortedag met de polis eener levensverzekering-maatschappij, waar hg zich voor 6000 marken had laten verzekeren. De vrouw schertste over dit zonderlinge geschenk en drukte den wensch uit, dat zij nooit de waarde van dat geschenk zou leeren kennen, waarna beiden den dag in de opgewektste stemming doorbrachten. Den volgenden dag vond de vrouw haar mah dood in bed liggende doctoren constateerden een beroertej; geen zweem van vermoeden op een zelfmoord kon bij hen opkomen. FEUILLETON. Tafereel uit het Beiersche Volksleven. HERMAN VON 8CHMID 18. naverteld. De toegesproken machinist staakte aan stonds zijn arbeid, zoodat het gewelf met aijne zuilen vrij in de lucht heen en weer zwaaide. „De directeur wil het geheele too- neel zien," riep hij terug, „hij komt zoo met meneer Burnickel, den schilder beneden. Die heeft er immers een nieuwe Alpenhut bij geteekend. Ik moet dus dat vergezicht optrekken." „O j», die groote bergdecoratie, om dat enkele tooneeltje" lachte de regisseur ge- ergerd. „Dat zijn me geschiedenissen." „Maar u weet immers, mijnheer de re gisseur," antwoordde Sussbauer, „dat in dat tooneltje de nieuwe zangeres voor het eerst zal optreden." De regisseur lachte nog boosaardiger. „Of ik het weet! Ja man, bekennen moet ik hetwaarachtig 't is de moeite waard, zoo veel omslag en toestel te maken voor die ongeciviliseerde boerin, van wie toch in eeuwigheid niets te maken is. Zeg het voor mijn part, dat ik het gezegd heb ik heet Schneider." De machinist kon niets antwoorden, want van achter de coulissen kwam de decora teur Burnickel reeds op hem toeloo- pen, en uit de donkere diepte van de groote schouwburgzaal klonk de stem van den directeur, die daar reeds een plaatsje bad uitgezocht, om hot effect van het de coratief op een behoorlijken afstand te beoordeelen. „Zoo, zoo meneer de regisseur, ben je weer eens aan den gangP" riep hij. „Ik verzoek n echter nogmaals, met medeleden en gasten niet den spot te drijven, anders moeten we artikel 27 weer eens in toepas sing brengen, en dan heb je weer vijf gul den te veel gehad." „Ik drijf met niemand den spot, direc teur," gaf Schneider ten antwoord, terwijl Car! middelerwijl door een kleine, in het orkest aangebrachte deur, onder het tooneel verdween, maar spoedig daarna door een andere deur weer te voorschijn kwam. „Maar als regisseur is het mij toch, hoop ik, ver oorloofd ronduit mijne meening te zeggen P „Dat spreekt als een boek," antwoordde Carl. „Maar die meening behoort in mijne spreekkamer thuis en niet in den schouw burg, en in 3t geheel niet bij de generale repetitie. Als dat meisje je hoorde, zon ze 't zich wellicht aantrekken en bij de op voering met allen glans fiasco maken, en ik kan kijken naar mijn lieve voorgeschoten thalors." „Maar" wilde de regisseur in 't midden brengen. De directeur viel hem echter in de rede. „Praat er mij niet meer overriep hij „Ik ken je niet voor 't eerst van daag, Schneider. Je bent èen heel goed regisseur ik zougeen beterbegeeren, maar als je eenmaal een hekel aan iemand hebt, dan kan hij geen goed bij je doen, al danste hij ook zoo gped op de koord als een Monferinen wanneer men je dan tegenspreken wil, dan sla je er dadelijk met de grove bijl op los éh je ruwheid moet dan voor oprechtheid doorgaan. Je bent toch eerst niet tegen het meisje geweest en hebt zelf meermalen gezegd, hoeveel er van zoo'n natuurwonder te verwachten was." „Dat heb ik ook," zei de regisseur. „Maar inmiddels ben ik overtuigd geworden van haar gebrek aan talent. Er komt niets van haar terecht hoegenaamd niets zan geres wordt ze nooit; dat is mijn oordeel en daarbij blijf ik U kunt het naver tellen mijn naam is Schneider." De directeur had dit gesprek half luide op den voorgrond gevoerd, terwijl in het achtergedeelte de timmerlieden heen en weer gingen, waar de schilder hun zijn schikkin gen toeriep. In genoemd oogenblik echter waB Corona, die onopgemerkt tusachen de donkere conlissen had gestaan, te voor schijn gekomen zij legde den regisseur ge voelig hare hand op deu schouder en vroeg hem op luiden en beslisten toon. „Hoe zei u ook, dat uw naam was?" „Schneider," antwoordde de aangesprokene, niet weinig verraBt. „Dan zon ik u raden, meneer Schneider, er vooral goed op te letten, dat n zelf geen gekke dingen doet, en met uw ongunstig oordeel te wachten, tot van avond de voor stelling is afgeloopen," voegde Corona hem toe. Toen keerde zij zich om en trad weer achter de coulissen, den verbluften regis seur aan zijn eigen toorn en den spotach- tigen lach van den directeur overlatende. „Daar heb je het nu," riep deze. „Die mag je in den zak steken. Verlegen is ze toch niet dat kan men gerust zeggen. Als ze van avond ook zoo gevat is, z&l 't stok nog wel flink van stapel loopen." Intusschen was het doek, waarop het berglandschap, nagenoeg geplaatst; de tim merlieden met den maohinist kwamen nog aanslepen met een groot toestel van latten, op welks voorvlak een heuvel met een Al penhut geschilderd en vastgemaakt was. Verscheidene sterke mannen moesten be hulpzaam wezen, om dit gevaarte op zijn plaats te zetten. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1