'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEDWEDIEP EN TEXEL No. 809. Dinsdag 16 November 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. auoti n om ent per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 BERKHOUT Co. te Helder. Bareaux SPOORSTRAAT ei ZÜIDSTRAAT. Uitgevers Advertentlen van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Nov. 1880. De gebouwen en aanboorig- heden der maatschappij Nederland, zich bevindende aan de Buitenhaven, zjjn de vorige week tot amotie ver kocht voor f8501, behalve f2030 stortgelddie der Java-maatschappjj voor f1523 en f 130 stortgeld. Naar men verneemt, zal het bevel over Zr. Ms. schroefstóomschip „Koningin Emma der Nederlanden" worden opgedragen aan den kapitein ter zee Rensselaar Bowier. Met 1 December wordt op het Rijkstelegraaf kantoor te Terschelling de doorloopende dagdienst met beperk ten Zondagdieust ingevoerd. Het kantoor zal open zijn op werkdagen, van 8 uren voor tof' 9 uren namid dags; op Zon en feestdagen van 8 tot 9 uren voor en van 1 tot 3 uren en 7 tot 9 uren namiddags. Texel. 14 Nov. Gisteren reed een knecht van den landeigenaar K. in den Eierlandschén polder te paard op den weg, toen 't paard, zeker door buikpjjn of eenige andere on gesteldheid gekweld, plotseling neer stortte en gedeeltelijk op zijnen be- rjjder terecht kwam. De man werd bewusteloos naar huis gebracht, waar hij door de goede zorgen van den bekwamen geneesheer van B. spoedig bijkwam en gelukkig slechts licht ge kwetst bleek te zjjn. Ook 't paard had weinig letsel bekomen. Texel 14 Nov. Er is een scheepsboot opgevischtop den spiegel staatReliance-Ramsgate. Oudesckild, 14 Nov. Met veel genoegen namen wij dezer dagen een vaartuigje, model botter, in oogen- schouw, dat doör den heer C. de Wijn alhier, werkzaam op de scheepstim merwerf, naar een bouwkundige tee- kening was vervaardigd, 't Vaartuigje ziet er keurig uit en is in alle details even net afgewerkt. Deze miniatuur- botter zou ongetwijfeld op een ten toonstelling van kunst en ng verheid een goede figuur maken. Door den zeekrijgsraad a/b. van het wachtschip te Amsterdam is de 3e timmerman B. W. veroor deeld tot zes maanden correctioneele gevangenisstraf, te ondergaan in drie maanden eenzame opsluiting, wegens verzet en gewelddadigheden tegen agenten van politie. Boven dien werd hij gedegradeerd tot ma troos 3e klasse. Thans wordt gemeld, dat door curatoren het tekort in den boedel van den ontslagen notaris De Haan geschat wordt op 2* ton. Tot de slachtoffers behoort o. a. een politie- agent, die door zuinigheid f 500 had overgespaard en den notaris dit geld had toevertrouwd. Vier werklieden van een knnst- boterfabriek te Amsterdam zjjn gevangengenomen. Zjj stalen zooveel boter, dat een van hen daarmede zelfs zijn kostgeld kon betalen. Een sjouwerman is te Rotterdam bjj het lossen van een schip met zjjn been tusschen de raderen van een kraan beklemd geraakthet werd op verscheiden plaatsen gebroken. Twee schippers kregen aldaar ruzie over de vraag, wie het eerst een haven zou binnenvaren. Na woorden kwam het tot daden en een der schippers wierp den ander met een haak naar het hoofd, met het gevolg dat deze met een zware wond boven 't oog bewusteloos nederzonk. Te Amsterdam is een politie-agent des nachts door een drietal personen aan gerand en met een stok en een flesch zoo geslagen, dat hij half bewusteloos neder viel. Daarop heeft men getracht hem in 't water te werpen. Zijn hulpgeroep werd echter bjjtjjds gehoord waarop de aanvallers de vlucht namen. De man is in 't gasthuis opgenomen. "Woensdagavond omstreeks 7 uren ging zekere C. W. uit Nieuwer- Amstel, in een koffiehuis aan den Amsteldijk, en liet zoolang zjjn paard en tilbury over aan de hoede van een knaap. Toevallig vond hij daar een kooper en zette voor een goede som paard en voertuig van de hand. Toen hjj echter den kooper in het bezit van het gekochte wilde stellen, waren èn tilbury èn ros verdwenen en nergens te vinden. De politie van Nieuwer-Amstel werd met dezen brutalen diefstal bekend gemaakt, en is, zoo men zegt, den dader reeds op het spoor. Uit den Haag is thans nog een adres voor de wederinvoering der doodstraf aan Z. M. den Koning op gezonden. Vrijdagmiddag viel in Abstede een kindje van acht maanden van een werkvrouw, die bij een hovenier aan het wasschen was, in een ketel met kokend wateralhoewel het kind er direct werd uitgehaald, is het dus danig gebrand, dat men voor het be houd er van vreest. Een man van 75 jaren, Belg van geboorte, sprong dezer dagen in beschonken toestand' bjj Roermond van de hooge brug in de Maas. Meer dan driehonderd meter dreef hij af, zonder te zinken, zoodat men nog in staat was hem met een bootje te redden. Bjj twee ingezetenen aan bet Stationsplein te Arnhem is Vrijdag nacht een inbraak gepleegd. De dieven hebben daartoe uit de keuken een glasruit uitgesneden en daarna de gesloten keukendeur met een beitel uit het slot gehakt, waardoor de bene denhuizen vrij waren voor hun ont- onfdekkingstocht. Een aantal zilve ren lepels en vorken, benevens een gouden flacon en brochealsmede eenig geld, zjjn ontvreemd. Amsterdam 14 November. Van de stoomboot Tramden," 27 Octo- ber van Ymuiden naar Stettin ver trokken, is nog niets vernomen. Amsterdam 12 November. Het Ned. schip »Marie Josephine," kapt. Nieland, van Riga naar Nieuwediep, is op Ruuo gestrand, vol water ge- loopen en wrak gewordenvolk gered. Hellevoetsluis, 14 November. Zondag ten ongeveer 11 ure veron gelukte op den Hinder in de nabjj- heid van het Bokkengat de Engel- sche brik »Amjj of Whitbjj." die werd gereparteerd daar kapt. Klop, van de sleepboot Rotterdam," die met belanghebbenden op weg was naar het gestrande schip »Convunuti," kapt. Maggio. Niettegenstaande door alle opvarenden de ongelooflijkste pogingen in het werk werden gesteld, kapt. Klop zelfs het uiteiste waagde om de bemanning van de »Amij" te redden, moesten zij getuigen zijn van het vreeselijke schouwspel om het schip met man en muis te zien ver gaan. Door een boot van den looda- kotter werd het ljjk van een der schepelingen alhier reeds aangebracht. Lemvig 11 Nov. Het Ned. schip Aleide Maria," kapt: Verbeek, van Nyland naar Nieuwediep met planken, is gestrand en wrak; een deel der lading zal geborgen kunnen worden. De Aleide Maria vaart onder reederij van de heeren van Veen en van der Meulen alhier. Uit Delfzijl wordt bericht Van 60 schepen, die in den vori- gen winter hier oplegden en groo- tendeels door kapiteins uit deze ge meente worden bevaren, zjjn in den loop van dit jaar niet minder dan 14 totaal vergaan, of hebben zoo groote beschadiging bekomen, dat ze niet weder in de vaart gebracht kunnen worden.' Tnverpool 11 Nov. Vblgens een uit Aden bij Salvega Company ont vangen telegram, dato 10 dezer, be vond zich het stoomschip »Citij of Mecca", van de Clijda naar Calcutta, 30 mijlen bezuiden Aden in ontred derden staat. De stuurman is te Aden aangekomen om assistentie te zoeken. Het Ned. stoomschip Ko ningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gepasseerden nacht van hier om het stoomschip op te zoeken. Er is geen gouverne mentsboot hier. Gotheuburg 11 Nov. Het Ned. schip »Alida Sara," kapitein Mooi, iu ballast naar Frederikstad, is op zee gezonken; de equipage is hier geland. Op het meer Ontario is een boot omgeslagen; acht mannen zjjn verdronken. Vyf personen kwamen om bjj een brand in een mjjn te Bodie (Cali- fornie). Dinsdagavond werd te Weenen plotseling een geweldige slag gehoord; ieder meende dat het weer een aard beving was, doch spoedig kwam men tot de ontdekking dat het een ontzet tende gasontploffing was. Onmiddellijk ontstond een volks- ophooping voor de woning waaruit de slag was gehoord. Dit was een winkel, waar het ongeluk zich volgen- derwijze had toegedragen. Tegen het vallen van den avond was een kooper binnengekomen om iets te halen en de winkelier wilde nu het licht aausteken. Nauweljjks brandde echter een lucifer of de man viel als door den bliksem getroffen neer. De muur tusschen het magazijn en de woning spleet midden door en viel neer, terwijl de geheele woning in enkele oogenblikken in een puinhoop was veranderd. Bijna alle personen die zich in huis bevonden, waaronder ook een paar zeer jonge kinderen, werden ernstig gewondeen der laatste zelfs doodeljjk. Totnogtoe heeft men niet kunnen nagaan wat de aanleiding tot dit ongeluk is geweest. De toestanden in Ierland schjj- nen met den dag ernstiger te worden en te oordeelen naar de maatregelen die de Regeering neemt, zou men bijna denken dat de Regeering voor een volslagen burgeroorlog beducht is. Opnieuw zijn eenige compagnies huzaren, vierhonderd infanteristen en de noodige krijgsbehoeften naar Ierlaud gezonden, om daar dienst te doen ter bewaking van de uitgestrekte goederen van kapitein Boycott, die nog altijd door de pachters wordt bedreigd. Een postbeambte te Parijs, die belast was met het- bestellen van brieven en pakketten van waarde, is Donderdagavond op de openbare straat door een paar dieven aangevallen en van alles wat hij bjj zich had, ter waarde van 600,000 fr., beroofd. Petersburg, 12 November. Het gisterenavond gevelde vonnis van den krjjgsraad veroordeelt vijf der beschul digden, Kuvatoffsky, Schirajeft, Tichi- noff, Okladsky en Pressujakoff, met verlies van hun burgerrechten, ter dood door ophanging; de overige elf met verlies van hun burgerrechten tot dwangarbeid van levenslang tot 15 jaren. De krjjgsraad besloot bjj de chefs van het Peterburgsehe militair district vermindering van straf te adviseerenwat Zimmerman aangaat en de vrouw Iwanowa, den 15-jarigen dwangarbeid respectievelijk door 8 en 4 jaren dwangarbeid te vervangen; wat de twee andere vrouwen, Figner en Griasnowa, aangaat, benevens de beschuldigden Bulliteh en Brigo, den 15-jarigen dwangarbeid te vervangen door verbanning naar Siberië. Acht Europeesche booten heb- jl. Maandag te New-York 3039 landverhuizers aangebracht. Tot nu- toe kwamen daar dit jaar in het geheel aan 290,000 emigranten en men gelooftdat nog geen jaar voor Amerika zoo »rjjk" aan landverhuizers zal zjjn geweest als dit. Dezer dagen had te Parjjs een begrafenis plaats; toen men de dood kist uit deu lijkwagen nam, riep een der bedienden eensklaps uit »Dedoode heeft gesproken!" Men dacht eerst, dat de man krankzinnig of dronken was, doch toen men de kist in het graf neerliet, hoorde men er doffe kreten uit opstijgen: HulpHulpMen deed de kist open: de man was slechts schjjndood Te Parijs is een man aangekomen, die zich een Patagoniër noemt en voornemens is voorstellingen te geven. Zijne kunst bestaat in bet verslinden van levende dierenTe Londen at hij iederen avond een konijn en een kip op. Men verhaalt zelfs dat hij een weddenschap heeft willen aangaan om een levend kalf in den tijd van 48 uren in te zwelgen. Niemand is daartoe bereid gevonden. Op de terreinen van de mijn Rheiapreussen, te Homberg bij Meurs, is een magazjjn met 20,000 pond dynamiet in de lucht gesprongen. Gelukkig kwam niemand er bjj om, maar de schade aan de gebouwen der injjn en aan de overzjjde van den Rjjn aangericht, is zeer groot. Op de plaats waar het magazjjn stond is een diepe kuil ontstaan. Dezer dagen stond te Parjjs een vrouw terecht, die beschuldigd wérd van een verschrikkeljjke wraak oefening op haar echtgenoot. Deze had hun beider dochtertje, de lieve ling der moeder, een kastijding toe gediend, waarover de vrouw zoo vertoornd was, dat zjj denzeltden nacht baar zoontje, den lieveling van haar man, uit wraak om het leven bracht. Dr. Tanner begint weer van voren aan. Hij is voornemens te Londen zijn veertigdaagsche vasten te herhalen. In èen schrijven over dit besluit zegt hij o. a. Ik heb Dr. Richardson, die bekend is door zjjn ij veren tegen het gebruik van alcohol als geneesmiddel, meege deeld, dat ik nogmaals veertig dagen vasten zal, en hem verzocht brouwers, branders en geneesheeren tot een proefneming uit te noodigen. Zjj moeten zes mannen, zooveel mogeljjk van denzelfden leeftijd en gestel als ik, uitkiezen en hun bier, wijn en sterken drank laten gebruiken, terwjjl ik enkel water drink. Wij zullen dan eens zien, wat het gevolg is. Er moet in Engeland een maatschappjj zjjn opgericht voor het advorteeron op porseleinen borden. De advertentiën worden op de gewone wjjze daarin gebrand, en de logement houders en restaurateurs kunnen die borden kosteloos in gebruik krijgen, onder voorwaarde dat zjj ze hun gasten voorzetten. s Uit vele strekenvan Oostenrijk komen berichten omtrent de hevige aardbeving die daar heeft plaats gehad. Te Weenen, te Pest en elders werden slechts lichte schokken gevoeld, te Graz iets sterker, maar op vele andere plaatsen waren de schokken zoo hevig, dat de muren wankelden en de be woners der huizen in doodsangst op straat vluchtten. Te Eünfkircben o. a. schudde de groote kerk zoo hevig, dat de pries ter en de geheele gemeente omvergeworpen werden. Maar te Agram is, zooals wij reeds meld den, de schade het grootst. Daar zijn meer dan 500 huizen gedeeltelijk ingestort. Van de openbare gebouwen hebben vooral de Dom-, de Markus- en de Mariakerk veel geleden; laatstgenoemde gebouwen zullen geheel afgebroken moeten worden. Ook de synagoge en de universiteit zijn zwaar be schadigd. De toren van de kloosterkerk der barmhartige zusters is bijna drie duim ver schoven. De pasgebouwde gevangenis werd bijna geheel vernield. Ondanks het slechte weder zwierf een groote menigte tot laat in ded nacht door de straten rond, daar men bevreesd was voor een nieuwen schok, die de gebarste muren der huizen onvermijdelijk moest doen instorten. Op de pleinen kampeerden, zoo goed en zoo kwaad als het ging, de tal rijke gezinnen, die van hun onderkomen beroofd waren. De Keizer heeft onmiddelijk een telegram gezonden, waarin hij het leedwezen over de ramp uitdrukte en verzocht, hem mede te deelen wat hij doen kon om den nood der bevolking te lenigen. Merkwaardig is het, dat ondanks de vreeselijke verwoesting het aantal dooden en gekwetsten betrekkelijk gering mag beeten. Tot nu toe weet men nog slechts van twee personen die gedood en dertig die gewond werden. In de Japansche Mail komt een be schrijving voor van een goocheltoer, die zeker nog al sterk is. Het stuk speelt in een kleine k .mer, die ongeveer 26 voet lang en 12 voet breed is, en waarvan de helft bezet wordt door do toesohouwers, wien tegen den matigen prijs van 2j cent toegang verschaft wordt. De „tooneelmatige toestellen" bestaan slechts uit een gewone tafel van onbeschilderd hout en een sabel. Na een roffel op een trom, die waarschijn lijk als ouverture gespeeld wordt, komen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1