'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Mo. 811. Dinsdag 23 November 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreauiSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Noy. 188». Donderdagavond zal de zang- vereeniging „Euphonia" in Tivoli haar jaarlijksch concert geven. Een aantal meerstemmige liederen zullen gevolgd worden door een zangspel. Bij deze uitvoering zal 't wel niet aan belangstellenden ontbreken. Dinsdag 30 Maart zal 't gezel schap van de heeren v. Ollefen, Moor en Veltman in Tivoli, opvoeren: Gravin Lea". Bjj koninklijk besluit van 19 dezer, is, als bljjk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille, ingesteld bij koninklijk be sluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan den inlandschen matroos 1ste klasse Jasiman, wegens moed en menschlievendheid, betoond bij de redding van den luit. ter zee 2de kl. P. F. van der Velden Erdbrink, voor de monding der rivier van Samalangan op 23 Juli 1880. Aan den gepensioneerden op perstuurman der Kon. Ned. Marine te Vlissingen J. Hobein, Ridder der Militaire Willemsorde en Broeder van den Nederl. Leeuw, is vanwege den Prins van Oranje een fraai por tret geschonken. In 1830 was Hobein jong matroos óp een der kanonneerbooten, bestemd om de Belgische visschers vaar tuigen te beletten op ons grondgebied door te varen. De bemanning dier kanonneer boot werd door 's vjjands overmacht genoodzaakt haar vaartuig te verlaten en over de schorren in een nabjj- liggende kanonneerboot opgenomen. Men bemerkte echter, dat in de verlaten boot een Nederlandsche vlag was blijven liggen en nu kon Hobein de gedachte niet verdragen, dat dit dierbaar pand den vjjand in handen zou vallenhjj werpt zich in den stroom, zwemt naar de verlaten sloep terug, en brengt, onder het vuur des vjjands en het gejuich der schepelingen en der inwoners van Philippine, de vlag behouden aan boord terug. Voor deze daad werd hjj versierd met het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Hobein telt 75 jaren en is nog flink en krachtig. In April aanst. hoopt hij de 50-jarige herinnering van het wapenfeit te beleven. Te Velp overleed op 19 Növ. 11., in den ouderdom van ruim 74 jaar, na een kortstondige verheffing zijner borstkwaal, dr. Bernard ter Haar, oud-hoogleeraar der Utrechtsche hoogeschool, als uitnemend dichter niet minder dan als voortreffelijk be oefenaar der kerkhistorie hoog ge waardeerd. Men meldt uit 's Hertogenbosch: Zondagochtend is een ontzettend on geluk gebeurd. Toen Dr. van den B o g a e r tdirecteur van het krank- zinnigengesticht te Coudewater bij Rosmalen, naar het spoorwegstation alhier reed, is zijn paard door het aankomen van een locomotief op hol geslagen. De docter sprong uit het rjjtuig maar viel met het hoofd tegen de steenen en was binnen enkele minuten een ljjk. Hjj was een zeer verdienstelijk man en gedecoreerd met don Ned. Leeuw. De persoon J. Kok, die Donder dag jl-, ten gevolge van het ongeval aan boord van het stoomschip Ma- dura, in het Binnengasthuis te Araster dam werd gebracht, is den zelfden avond aan zijn bekomen brandwonden aldaar overleden. Te Opheusden heeft iemand jl. Woensdagnacht zooveel sterken drank gebruikt, dat hij reeds des morgens aan de gevolgen was overleden. Omtrent het geval van mis handeling eener vrouw te O verzande, deelt de G. Ct. de volgende bijzon derheden medeSedert eenige maan den waren de inwoners der gemeente verbitterd op zekeren M. G., vroeger landbouwer, gehuwd met K. R., maar die, naar men zegt, sinds bijna vier jaren op ongeoorloofde wijze leefde met zijn dienstmeid C. V". Men had alle vermoeden, dat be doelde man zijne vrouw daarom slecht bejegende. Den -21. Oct. jl. toen de meubelen enz. van G. voor schuld moesten worden verkocht, bleek dit vermoeden waarheid te bevatten. Zijn vrouw was opgeslo ten in een zeer klein kamertje, waar zelden versche lucht werd ingelaten, terwijl de opgeslotene niet voldoende voedsel ontving. De algemeene ver ontwaardiging uitte zich 's avonds door het werpen met steenen op de deur van G. 's woning. Eerst den 10. November 11. werd de vrouw, nadat de dienstmeid haar de haren had afgeknipt, door deze op straat gezonden. De vrouw zag er aller treurigst uit. Uitgemergeld van hon ger en vol ongedierte, geleek zij op een geraamte, terwijl op haar lichaam vele gaten zichtbaar waren. Yan een en ander was de justitie spoe dig op de hoogte. Donderdag ver scheen de justitie uit Middelburg, vergezeld van dr. Bolle. Laatstge noemde, met den geneesheer Bogaert van Driewegen, onderzochten de vrouw en konstateerden sporen van krank zinnigheid als gevolg der ondervonden behandeling. Den geheelen namiddag duurde het onderzoek voort, met het gevolg, dat G. en zijn dienstmeid V. gearresteerd werden, naar het huis van arrest werden te Goes overgebracht en verder naar de gevangenis te Mid delburg vervoerd zijn. Een groote menigte had tijdens het onderzoek om het gemeentehuis gestaan en on der luid hoerah deed zij de gearres teerden tot buitenhet dorp uitgeleide. Vrijdagmiddag werd, naar men aan de Haarl. Ct. mededeelt, van een voorbereidende school op de Nieuwe Markt te Amsterdam een knaapje met geweld ontvoerd en naar een gereedstaand rjjtuig overgebracht, waarna de koetsier zijne zweep op de paarden legde en in volle vaart wegreed. Op het angstgeschrei van de schoolhouderes en het geroep van „kinderdievenwerd de vigelante spoedig achterhaald, door een volks menigte omsingeld en door een paar agenten naar het naastbjjzijnde politie-bureau gebracht, alwaar de ontvoerders van het kind, 2 vrouwen en 2 mannen, na een kort verhoor voor den commissaris van politie, weder op vrjje voeten gesteld werden, terwijl het ontvoerde kind bjj degenen, aan wier zorgen het was toevertrouwd, werd teruggebracht. De ontvoerder van het kind was de vader, van zijne vrouw van tafel en bed gescheiden en wien tevens bij rechterlijk vonnis het vaderlijk gezag was ontzegd. Dit voorval had een aanzienlijke volks menigte op de been gebracht, en allerlei dwaze geruchten waren.daar- omtrent in een oogwenk verspreid. Vlieland, 19 Nov. Alhier is aan strand gespoeld een zwart geverfd naambord, waarop met witte ingesne den letters: „Carl Friedrich." Terschelling, 17 Nov. Ongeveer een week geleden heeft men nog twee vaten reuzel uit de „Hansa" gehaald, overigens schijnt er nog maar weinig uit geborgen te kunnen worden, daar alles voor de machine een klomp ijzer schijnt en de dekstukken naar alle zijden over de vaten zijn gevallen. Onder de Zaterdag per Madura vertrokken troepen bevinden zich 4 gewezen Pruisische officieren. Drie hunner gaan als sergeant en een als korporaal naar de Oost, Een vijftienjarige knaap te Parijs moest voor zijn vader, een con ciërge, een vrij groote som gelds ontvangen en bracht het geld niet naar huis, maar naar een slecht ter faam staande vrouw. Daarop ging hij in een koffiehuis en beschuldigde daar, na er eenigen tjjd vertoefd te hebben, twee mannen die naast hem gezeten hadden, van den diefstal der som, die hij bij zich had gehad. De mannen werden gevat en voor den Commissaris van politie gebracht, waar de jonge deugniet zijn beschul diging volhield, die echter weldra on gegrond bleek. Bij nader onderzoek kwam nu de ware toedracht der zaak uit, en de knaap, die thans reeds voor de tweede maal een dergelijke misdaad pleegde, werd in verzekerde bewaring gehouden, terwijl ook zijn vriendin, aan wie hij het geld bracht, in hechtenis genomen werd. Met het ruwe jaargetijde komen de winterjassen-dieven weer opdagen, die in koffiehuizen en andere publieke plaatsen zoo vrij zijn een anders jas aan te trekken, soms nog een paar voor het verliezen meenemen, en de arme beslotene noodzaken zonder overjas naar huis te gaan en zich een nieuwe aan te schaffen. In de lokalen der Berlijnsche universiteit had men sedert eenige dagen veel van zulk een personage te lijden. Er waren in dien tijd 23 jassen spoorloos verdwenen. Onlangs echter werd de dief, die zich als een student voordeed, op heeterdaad be trapt en aan de politie overgeleverd. Een beambte der Zuider-tram- weg-maatschappij in Frankrijk is met een bedrag van tienduizend frs. voortvluchtig. Zijne vrouw ontving des middags een telegram, waarin hij meldde, dat zij over hem niet ongerust behoefde te zijn. Een Brusselsch blad vestigt de aandacht op zekere mannen, die de coupés der spoorwegen in een speel bank herscheppen. Steeds hebben zij een stuk zeil en een spel kaarten bij zich en kiezen vooral jongelieden en soms ook vrouwen als medespelers. Zy die een spel mededoen komen er doorgaans met groot verlies af. Te Antwerpen is bij een vecht partij een matroos zoodanig verwond, dat hjj bjj het naar huis gaan om zich te laten verbinden plotseling dood op straat nederviel. Bij het losbreken van een os, die geslacht moest worden, is een 8-jarig meisje te Gent door het woedende dier zoodanig verwond, dat zij eenige oogenblikken later overleed. Alweder heeft zich in het Henegouwsche kolenbassin een dier rampen herhaald, waardoor de be volking der kolendistricten zoo vaak getroffen wordt en waartegen zij nog maar altijd niet schijnt bevei ligd te kunnen worden, of ook mis schien zich zelve niet genoeg be veiligt. De ontploffing van mijngas had ditmaal plaats in een der mij nen van de Compagnie du Grand Buisson te Warquegnies bij Bergen, in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten 2y3 ure ongeveer, dus gelukkig op een tijd dat de ramp betrekkelijk weinig slachtoffers kon maken. Toch zijn de gevolgen reeds ernstig genoeg: 13 personen zijn dood en 17 zwaar gewond en met vreeselijke brandwonden overdekt, zoodat ook voor het leven van velen hunner ernstige vrees bestaat. Er zijn geen kinderen meeri Die treurige uitspraak zou men haast geneigd zijn toe te stemmen met het oog op de feiten die nu en dan bericht worden. Een twaalfjarig schoolmeisje uit Bischofswerda wordt door de politie gezocht. Zij zou wegens bedrog in hechtenis genomen worden, maar is op de vlucht gegaan. Te Brussel werd een meisje van denzelfden leeftijd gevat, dat men be trapte op zakkenrollen. Dezer dagen wedde iemand in een koffiehuis te Berlijn om vijftig mark, dat hij drie gouden vijf mark stukken zou doorslikken. Werkelijk verdwenen zij, maar den volgenden dag overleed hij aan een darmontste king. Een boekdrukker te Berlijn, wiens zaken zeker niet al te best gingen, heeft zich onledig gehouden met het drukken- van valsche bank biljetten van 100 marken. Men ver moedt, dat hij er ongeveer een 100-tal in den handel heeft gebracht. Op de kust van Cornwallis is een schip met man en muis vergaan. Totnutoe heeft men den naam van het schip niet kunnen ontdekken. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. Onlangs werd bij Longhrea, in het Iersche graafschap Galway, een weduwe met vijf kinderen van een hoeve verdreven en daarna haar huis gesloopt. Maar de Land-liga besloot haar weer in het bezit van de hoeve te stellen, en Zaterdagnacht 13 Nov. te twaalf uren kwamen 500 man bijeen om het huis weer op te bouwen. Het bleek ook nu, dat „veel handen het werk licht maken," want den volgenden morgen te zes uren was het huis gereed, en hield men een feestelijke samenkomst, waarbij een paar duizend personen tegenwoordig waren. Daar verscheen de man, die na de verdrijving der weduwe het land gepacht had, en verklaarde, dat hij afstand deed van de hoeve, waarop de vertegenwoordiger van de Land- Liga betoogde dat dit een der grootste overwinningen was die de Liga heeft behaald. Het bericht dat de weduwe de wo ning in bezit genomen had, werd met groote geestdrift ontvangen. '8 Avonds vierde men de overwinning te Longbreu. Troepen muzikanten trokken door de straten, gevolgd door honderden menschen, die luide kreten aanhievon ter eere van Mr. Parnell en de land-Liga. Te St. Petersburg zijn door de nihilisten weer proclamaties verspreid, waarin ze, naar aanleiding der aan twee der hunnen voltrokken doodvon nissen, met wraak dreigen. Uit Californië zal men eerlang groote bezendingen gedroogde aard appelen naar Engeland zenden, waar dit artikel verleden jaar goed ver kocht werd. De aardappelen worden in een daartoe ingeriohte machine geperst en gedroogd, waardoor zij jaren lang goed blijven en tevens hun smaak behouden. Als zjj door en door droog zijn, worden zij gemalen tot een grof meel, dat veel op rijst gelijkt. Er moeten in Texas groote hoeveelheden katoen verloren gaan door gebrek aan arbeiders om ze te plukken, hoewel het loon 1 dollar per 100 pond is, en vele eigenaars de helft der opbrengst van den oogst voor het binnenbrengen aanbieden. Baas boven baase Een Engelsch- man deed aan een stamgenoot van de overzijde van den Oceaan 't verhaal van de merkwaardige wijze waarop hij aan zijn vrouw gekomen was. »Ik deed een pleizierreisje naarKonstan- tinopel," sprak hij en voer met mijn jacht dicht langs de muren van het serail. Plotseling wordt een venster geopend en een zware zak wordt in den Bosporus geworpen, op geringen afstand van het schip, 't Gelukt mjj den zak op te vissehen. Maar stel u mijne verbazing voor, toen ik bij het openen van die zak er een jonge vrouw uit te voorschijn zie komen, doodsbleek van den uitgestanen angst, maar van zeldzame schoonheid. Zij dankte mij vurig voor hare redding uit den dood, waartoe de sulta# haar had gedoemd, in de meening dat zij hem ontrouw was geworden. Daar mij hare onschuld bleek en zij van goede afkomst was, besloot ik haar tot vrouw te nemen. Vindt gij dat niet merkwaardig?" De Amerikaan stemde dat vol mondig toe; »maar", voegde er bij, »wat u overkwam, kan 't nog vol strekt niet halen bij het voorval waardoor ik de gelukkigste aller stervelingen werd. Ik baad mij op zekeren dag, slechts met een zwem broekje aan, in den Hudson en ver wijder mij daarbij tamelijk ve* van den oever, toen een huis aan het strand in brand geraakte. Terwijl ik mij zooveel mogelijk haast, om den oever te bereiken waar mijn klêeren liggen,komt een van de reusach tige nieuwe stoombrandspuiten aan hollen, en in mijn blinden jjver ge raak ik .-nder 't zwemmen te dicht bij de aanvoerbuis, die reeds in de rivier is gelegd. Ik werd opgezogen en na een benauwd oogenblik werd ik half bewusteloos door een open staand venster, op de tweede ver dieping van de brandenden woning binnen gespoten, en kwam in de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1