'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 26 November 1880. Achtste Jaargang. Vit. 812. Atoonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nutnmers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreaui: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Actvertontiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. NOVEMBER, Slachtmaand, (30 dagen.) Opkomst der Zon 7 u. 48 m. Ondergang 8 u. 48 m. Zondag 28 Eerste advent. Maandag 29 Dinsdag 30 DECEMBER, Wintermaand, (31 dagen.) Woensdag 1 Donderdag 2 Nieuwe Maan. Vrijdag 3 Zaterdag 4 NI EU W STIJ DIJN GEN HELDER, 26 Nov. 1880. Woensdag werd 't stoffelijk overschot van den beer D. A. Jonkers, in leven onderwijzer alhier, ter aarde besteld. Dat de beer J. zich de achting en liefde van zijne collegaas had weten te verwerven, bleek uit de talrijke groep vrienden, die hem de laatste eer bewezen. Op't kerkhof werd door een knaapje, namens de leerlingen van wijlen den heer J. een fraaie lijkkrans op de kist nedergelegd. Aan de geopende groeve werd door den heer J. P. van Varik, hoofdonder wijzer, in eenvoudige en hartelijke woorden hulde aan de nagedachtenis van den overledene gebracht. Ver volgens werd eeu treffend woord ge sproken door den heer Rinner, die den vader van den overledene, een tachtigjarigen grijsaard, trooste met de hoop op weerzien. Niemauds hart bleef onbewogen bij de tranen van den ouden man, die, na vele rampen in 't leven ondervonden te hebben, in boogen ouderdom zijn dierbaren zoon ten grave bracht. Niet alleen toonde de overledene zich een vriend van kinderen in den omgang met zijne leerlingen, maar ook als schrijver voor de jeugd. Zijne stukjes in proza en poëzie werden gaarne gelezen. De heer Jonkers zal nog lang door zijne vrienden en ambtgenooten" in liefde herdacht worden. Zijne assche ruste in vrede. 't Tooneelstuk Gravin Lea," van welks opvoering op 30 November we met een enkel woord gewag maakten, is een van dc meest gezochte nieuwere stukken, en alreeds op vele schouwburgen in Duitsckland en ook hier te lande met succes ten tooneele gebracht. We twijfelen niet, of ook onze plaatsgenooten zullen met »Gravin Lea," kennis willen maken, te meer, daar de rollen zjjn toever trouwd aan bekwame acteurs en actrices, onder leiding van de heeren v. Ollefen, Moor en Veïtman, welke directie alhier reeds zeer gunstig staat aangeschreven. Volgens particulier bericht heeft het oefeningseskader, onder bevel van den divisie-commandant Binkes, bij Madeira, zwaar storm weder gehadhet schroefstoomschip Leeuwarden" brak van zijn groot auker losnadere bijzonderheden ontbreken. Volgens particulier telegram van St. Thomas is het stoomschip Alk maar," van Cura9ao herwaarts, naar St. Thomas moeten terugkeeren om een officier^ van gezondheid van het stoomschip Boneire over te nemen, daar de off. van gez. van de Alk maar, Dr. L., kort na den aanvang der reis overleed. Yolgens het „Vaderland" is Dinsdag bij het Departement van koloniën een telegram ontvangen, met het bericht dat in Atjeh zware over stroomingen hebben plaats gehad. Verscheidene menschen zijn daarbij omgekomen, terwijl belangrijke schade aan de materialen is veroorzaakt. Texel 22, Nov. De stokviscb uit het alhier gestraude schip »Cris- tine," kapt. Borensen, van Bergen, is geborgen en zal naar men ver neemt naar Amsterdam vervoerd worden. Thans hoopt men ook nog de haring to bergen. De Amst. Ct. bevat, in een brief' uit den Haag, het bericht, dat de hooge betrekking van gouver neur-generaal van Ned.-Indië, zal worden opgedragen aan jhr. H. Wicbers, den vorigen minister van marine. Deze zeeofficier is het vorige jaar als kommandant der Atjeh" naar Ned-Indië vertrokken en heeft, volgens den berichtgever, dat ambt reeds neergelegd en is op weg naar het moederland om zijn gezin te balen. Uit den Haag bericht men Sedert Woensdag loopt het gerucht, dat de heer jhr. mr. van Kar n eb eek. commissaris des Konings in Zeeland, in aanmerking zou komen als gouv.- generaal van Nederl.-Indië, ter ver vanging van den heer van Lansberge. Jaarlijks wordt den minister van oorlog door een groot aantal gepensioneerde, gegageerde en gepas- parteerde militairen en schepelingen plaatsing verzocht in burgelij ke of sedentaire militaire betrekkingen welke onder het departement van oorlog behooren. Ten einde de belangen dier adres santen voor het vérvolg meer te be vorderen en aldus aan gewezen mi litairen en schepelingen, die den lande trouw en en ecrljjk hebben gediend, een nieuw bewijs te geven, dat hunne belangen bij het depar tement van oorlog niet uit het oog worden verloren, heeft de minister bepaald lo. dat wanneer bedoelde militairen, aan het departement van oorlog oen aanvrage inzenden om plaatsing in eenige betreking, waarvan de toe kenning buiten dadelijke bemoeiing van den minister van oorlog geschiedt of kan geschieden, van die aanvrage bij dat departement aanteekening zal worden gehouden voor zoover de adressant voor de gevraagde be trekking in aanmerking kan komen; 2o. dat van de aldus aangeteekende aanvragen, iedere maand, bij een algemeen e order over het leger, aan de autoriteiten der landmacht opgave zal worden gedaan; 3o. dat de militaire autoriteiten, die over betrekkingen beschikken, als waarvan hier sprake is, bij het begeven dier bedieningen op de be doelde opgaven nauwgezet zullen let ten, bij voorkeur uit de daarin vermelde personen, de openvallende of open gevallen plaatsen zullen worden ge plaatst en daarvan aan het departe ment van oorlog bericht zullen geven. De autoriteiten der landmacht zijn uitgenoodigd, voor zooveel hen aan gaat, in overeenstemming daarmede te handelen en te doen handelen. De oorzaak van den geringen turfverkoop uit de veenen was niet bepaald het steenkolenverbruikdit was eer een gevolg van de verbazend hooge prijzen die de turf, vooral fa- brieksturf, had bereikt. Immers, nu de prijzen dalen, vermeerdert het af schepen van turf weer krachtig, zoo dat 't blijken zal dat het slechte jaar van 1880 niet aan't steenkool- gebruik, maar aan de te hoogen win sten van '79 te danken is. De Officier van Justitie, te Arnhem, looft f 200 belooning uit op de aanhouding van een persoon van 25 a 30 jaar^ bleek; met lang zwart haar, duffelschen jas, zwarte broek, fantasiékoed, Zondag te Arn hem vervolgd, maar de politie ont komen. Riga 22 November. De Ned. brik »Plutus," kapt. v. d. Meij, Zaterdag 11. van hier vertrokken, is gestrand en geheel doorgebroken. De gezagvoerder en vier man der equipage zijn verdronken. Twee matrozen zijn gered. Rotterdam 28 Nov. Volgens particulier bericht is het Ned. brik schip Amerika" kapt. Gross, in de Golf van Mexico verongelukt. (Bij zonderheden ontbreken.) Ofschoon het verbod van invoer van vee behalve in Pruisen thans ook is opgeheven in Bremen, Ham burg en Oldenbnrg, blijft in Enge land de regeering ongezind, den veeuitvoer uit Nederland zonder slachting aan de losplaats weder vrij te laten, zoolang niet alleen de longziekte maar ook het mond- en klauwzeer hier te lande geheel zijn geweken. Terwijl zich evenwel hier in de laatste twee maanden reeds geen gevallen van longziekte meer hebben voorgedaan en thans ook het mond en klauwzeer met kracht word be streden, mag worden verwacht dat ook in Engeland de beperkende be palingen baar langsten tijd hebben gehad. Het gerechtshof te Arnhem heeft J. S., die den heer v. S.,te Wageningen, in een brief voorwaar delijk bedreigd had met brand en moord, veroordeeld tot een tuchthuis straf van 10 jaren. IJmuiden 22 Nov, Het Ned* stoomschip »Stella" van New-York naar Amsterdam, passeerde 13 Nov. een wrak, oogenschijulijk een bark of vol schip, van Amerik. bouworde, gelijk met het water en waarschijnlijk op de lading drijvende. Men stoomde tweemaal rond het wrak en liet aanhoudend de stoomfluit werken, doch kon er niemand op ont dekken. Het slechte weer en de hooggaande zee maakte verdere ver kenning ondoenlijk. Gemeld schip dreef juist in de koers van stoom schepen van New-York, naar het Engelsche Kanaal bestemd. Volgens het bevelschrift derarron- dissemeuts-rechtbank te Middelburg is tegen A. R., laatst ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder der hypotheken en van bet kadaster te Goes, wegens misdrijven, strafbaar met crimineele straffen, rechtsingang verleend, met bevel dat hij zal worden gevangen gehouden tot nadere be- sehikkiug in het huis van arrest te Middelburg, ter zakeonder meerder, dat bij in zijn genoemde qualiteit heeft ontvangen gelden, zoo voor rechten verschuldigd wegens overgang van hier te lande gelegen vaste goederen aan vreemdelingen toebe- hoorende, als voor koopsommen, kosten en interesten van door den Staat verkochte onroerende goederen, welke door hem niet verantwoorde gelden zijn verduisterd en ten eigen bate aangewendvoorts het valschelijk in strijd met d6 waarheid afgeven van bewijzen van onbezwaardheid van verschillende perceelen lands, geleg in de gemeenten 's Heer-Arendskerke en Wolfaartsdijk, welke goederen nog met hypotheek ten behoeve van den Staat waren bezwaard. Te Poitiers is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd tijdens de voorstelling van de Parates de la Savane. In dat drama moet geduelleerd worden. Een der geweren was met een kogel geladen, die den akteur Martigeux doodelijk trof. Alle hulp was te De heer Ferdinand de Lesseps heeft op 15 dezer een circmlaire verzonden, waarin hij verklaart dat de bezwaren, welke tegen het plan van 't Panama-kanaal bestonden, zijn opgeheven. Een techuische commissie heeft de uitvoerbaarheid erkend; de kosten worden op 500 millioen fr. geschat. De Amerikanen, zegt hg, zijn van hunne vooroordeelen terug gekomenzij erkennen dat het hier geldt een onderneming van algemeen nut, waarbij nationale vooroordeelen moeten verdwijnen, en de Amerikaan- sche banken hebben hare deelneming igezegd. Een bijzondere commissie zal de onzijdigheid van het kanaal bij de Vereenigde Staten te New-York vertegenwoordigen. Volgens berichten uit Bal timore is het schip „Abraham Lincoln" op de kust van Liberia verongelukt en hebben daarbij 30 personen bet leven verloren. Te Agram zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondag namiddag weder verscheidene schokken van aardbeving gevoeld. Bochum wordt hoe langer hoe meer berucht wegens de misdrijven, in zijn omtrek gepleegd. Terwijl de moordenaar der vijf vrouwen nog niet gevonden is en men den man ook nog niet op het spoor gekomen is, die üu het laatst een moordaan slag op een vrouw pleegde, wordt thans melding gemaakt van een man die nabij Bochum bedwelmd is door een dief, welke henu tegenkwam en een slok uit zijn veldflesch aanbood. Blijkbaar was de inhoud vau die flescli met eenig sterk werkend vocht vermengd, want de man viel dadelijk bewusteloos- neder en toen hij weder bijkwam, was hij zijn geld en horloge kwijt. Onlangs, toen Prins Rudolf van Oostenrijk in Slavonië met Graaf Wilczek op de berenjacht was, verzocht deze, volgens een Weener blad, verlof, met een der beren een worstelstrijd aan te gaan, en ver kreeg het onder voorwaarde dat men, als de strijd een ongunstig ver loop nam, tusschenbeide zou mogen komen. Zonder geweer, alleen gewapend met een kort mos, trad de graaf, een krachtig flink gebouwd man, op den beer toe. Zoodra het dier hem FEUILLETON. SPOTVOGEL Tafereel uit het Beiersche Volksleven. EERMAN VON SCHMID 22. naverteld. Corona stond bewegingloos, haar gelaat gloeide. Ze had dolgraag op den aanval van zoo straks iets willen antwoorden, maar ze was niet in staat een enkel woord nit te brengen. Tegen over zulk een onverborgen kwaadaardigheid was hare gevatheid niet '"pgewasscn. Zij volgde mevrouw Carl naar achterste gedeelte van het gebouw, gc- v, n door de minznamheid en yriendelijk- ij' der lieve dame; het ijs, dat zich 1 1 de zoo even ondergane beleediging et hart had gezet, loste zich door den n adem van ware deelneming in S cb op, die in volle stroomen langs hare ^T-^angen vloeiden. gyS-es maar bedaard, kindlief!" zei me- -Qg.Carl weder. „Jc hebt het immers ewild, niet waar? Nu, blijf dan 01 dvastig eu hou je kordaat. Geloof S en"hebt een beroep gekozen, dat wel endem belooft, maar in den regel toch Voormen oplevert je moet op beide vvot-zijn ndatS no£ Iüeer zeSoen' luaar in" enkte Coronahet oogenblik was eï1, dat ze optreden moest. Met vasten tred en vol moed besteeg ze den planken trap, die naar de geschilderde her derslint leidde* voor welker deur ze haar eerste liedje te zingen had. De tooneelspelers achter de coulissen kwamen nieuwsgierig een weinig dichter bijook de regisseur naderde het tooneel, om de oorzaak van het kleine oponthoud te vernemen. Ala bij teeval bevond bij zich bij zijn onderzoek eensklaps tegenover de blonde zangeres, en zonder dat iemand bet bemerkte zoo vlug ging dat in zijn werk wisselden beiden een blik van verstandhouding. Zonder verdere stoornis echter liep dit gedeelte spoedig ten einde, cu nu duurde het ook niet lang meer, of het oogenblik kwam, dat Carona op den voorgrsnd spelen en een lied voordragen moest, waarin niet de natuur, maar de kunst de bovenhand bad; nn zon ze moeten toone, dat de vo- gelenkeel in staat was, zich te voegen naar den wil van den vogelvanger, die haar zang wijzen had voorgespeeld en laten beoefenen. Vooraf moest ze een kleine alleenspraak houden, en dan doen als had ze hooi bij elkaar te harken. Het wertuig biervoor be stemd stond tegen een rotsblok voor op het tooneel. De regisseur hield zich zeer stil en ging wat achteraf staanhij maakte volstrekt geen aanmerkingen, hoofdzakelijk om, zooals hij vooraf, haar in het beslissende oogenblik niet in de war te brengen. Alleen scheen hij er veel aan te hechten, dat de hark op de bestemde plaats stond. Zelfs riep hij daarom den requisiteur er bij, om nog maals op het groote gewicht hiervan op merkzaam te maken. Was het voorwerp er niet, dan zou het licht ten gevolge kunnen hebben, dat de nog onbedreven nieuwelin; geheel den klus kwijt raakte. Deze verzekerde eekter bij boog cn bij laag er voor te zorgen, dat alles was zoo als 't behoorde eu er niets, ontbreken zou. Ook de machinist Sussbauer, de timmer lieden en de zwartharige helper beloofden er nauwkeurig op tc zuilen letten; eu zoo ging men dan met de beste voornemens en verwachtingen uiteen. In weinige minuten was het tooneel ledig en volkomen donker. Op de trup, die naar den corridor voerde, trof de regisseur, weer als bij toeval, de lichtblonde zangeres. Ze wisselden een paar vluchtige woorden met elkander; een noch vluchtiger blik der dame was gericht op het'rotsblok met de hark. Eerst toen alles stil geworden was sloop ook Corona de trap af en verliet, zonder door iemand te worden opgemerkt, het gc- bsnw. 't Werd spoedig avond, en nauwe lijks had de klok van het stadhuis vijf uur geslagen, of onder het portaal van den Isarachouwburg, ja men mocht wel zeggen om het geheele gebouw, had zich reeds een aanzienlijke inenschenmassa verzameld, wie het wachten niet scheen te verdrieten, of schoon eën koude maartsche wind hen tame lijk vinnig om de ooren woei. Het waren meest lieden nit de volksklasse, leerjongens en handwerkslui, die ieder voor zich op de bovenste gaanderij in de wandeling het schellinkje genoemd een plaatsje hoopti te veroveren. Maar ook zag men er eenigen, die er de voorkeur aan gaven een betere plaats door een paar uren wachtens te be komen, dan er op liet laatste oogenblik een voor hoogcren prijs tc koopen. In die dagen was de tijd nog uiterst goedkoop. Allerlei gesprekken werden cr gevoerd. De een vertelde van het wonderkind, dat van avond nis zangeres zon optreden, en dat de koning zelf in Tegernsee ontdekt had. Anderen onderhielden elkander naar aan leiding van een sehoenmakerskncchtje, dat den „Juugfernkranz" floot, over de pracht en heerlijkheid van de opera „der Ereischütz" die pas eenige dagen geleden was gegeven, eu men lachte cr .hartelijk om, hoe. bij de laatste opvoering het wild zwijn zich veel te hoog in do wolkskloof vertoond had, zoodat do armen van den timmerman, die het droeg, duidelijk zicht baar waren. Eindelijk werden dc vleugeldeuren van den schouwburg geopend, cn nu ontstond er een gedrang, een gejoel on een geechreeuw zoo als men daar bijna nog nooit beleefd had. -Er moest nog vrij wat tijd verloopcn, eer de voorstelling een aanvang zou nemen; en reeds waren alle plaatsen bezet. In het parterre kon men wel over de hoofden loopen; van de gaanderij gonsde het, als vloog er een zwerm bijen rond; ook inde loges was alles stampvol, en de rijk gekleede dames der voorname wereld, met tulbanden, baretten, kostbare kapsels en verderen tooi, wuifden zich met haar waaiers frissche lucht toe, of lieten haar brillnnten schitteren in de honderden lichten van de prachtige kroon. Daartussehen zag men menig aardig meisjeskopje met zilveren kransjes door het kuar gevlochten, een jakje met korten schoot en de noodige versierselen aan ooren armen en vingers: de toenmaals nog ken merkende kleederdracht der burgerdochters. .Alleen de loge van den koning was ledig; een onverwacht bezoek van hooge personages had het verschijnen van den vorst, dat reeds bepaald was, onmogelijk- -gemaakt. Aan beide kanten van de gordijn stonden reeds twee grenadiers met de ruige beren mutsen op het hoofd, de zilveren koorden op de borst, cu den breeden rjcra met het wapen van hun regiment in dén middel. De gordijn met Apollo en den zonne wagen begon zich te bewegen. In 't orkest vernam men een geluid van den hobo, naar welks toon de muzikanten zachtkens, maar snel hunne instrumenten stemden, toen de Rus Worinoff In een loge vau den eersten rang plaats nam naast een sckoone dame, wier houdiug zoowel als hare smaakvolle kleeding, verrieden, dat zij tot den voor namen en deffcigen stand behoorde. Zij gaf haar vreugde te kennen over het wederzien van den baronzij wa3 namelijk eerst voor eenige dagen van haar landgoed in de stad teruggekeerd en met schrik had ze gehoord, dat zijn leven in gevaar verkeerd had. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1