MarktBerichten. Het dier brak eenigen tijd geleden een poot en de eigenaar liet dien afzetten en door een houten ver vangen. Het dier beweegt zich er zeer gemakkelijk op. Het blad Truth maakt naar aan leiding hiervan de opmerking dat men ook met paarden, die door zulk een ongeluk getroffen worden, in plaats van hen terstond af te ma ken, hetzelfde zou kunnen beproeven. De leerzame dieren zouden zeker zich niet minder vaardig van den houten poot bedienen dan de inva lide koe. Van onderscheidene kanten wordt bericht, dat uit Californië groote bezendingen gedroogde aard appelen naar Europa en met name naar Engeland onderweg zijnproef zendingen daarvan hadden reeds in het vorige jaar plaatsdeze hebben in Engeland gereeden aftrek gevonden en zijn blijkbaar goed bevallen. Men beweert, dat de versche aardappelen in een daartoe ingerichte machine geperst en dan gedroogd worden, waardoor zij jaren lang goed big ven en tevens hun natuurlijken smaak behouden. Wg zullen het afwachten, zonder ens het allerminst te verontrusten over de toekomst onzer aardappelen teelt, zegt „Sempervirens." Dit vreemde gedroogde aardappelmoes zal onze heerlijke inlandsche aardappelen, die men nergens ter wereld beter vindt, zeker niet van de markt ver dringen. Te Brignolles in Frankrijk was ongeveer drie maanden een ge pensioneerd onderofficier gehuwd en nu hadden de echtgenooten elkander reeds verlaten. Dezer dagen kwam hjj bjj zgn echtgenoote om nog eenige zaken te regelen. Wat er verder voorgevallen is kan niemand vermelden. Toen men later aan huis kwam, vond men slechts twee lijken. Men vermoedt dat de man zgn vrouw met een pistoolschot van het leven heeft beroofd en daarna zichzelf met een tweede schot heeft gedood. De pistool werd naast hem gevonden terwjjl de vrouw op eenigen afstand van hem lag. In Onteniente (Spanje) leeft een vrouw van acht-en-negentig jaar, die zes-en-zestig kleinkinderen gehad heeft en zich nu nog in hon derd en acbt-en-veertig afstamme lingen kan verheugen. Zij geniet nog een volmaakte gezondheid, zorgt voor hare keuken, gaat dagelijks naar de kerk en bezoekt vaak hare kinderen, waarvan er enkelen drie kwartier van hare woning verwijderd wonen. Om de kroon op alles te zetten, verhaalt men nog dat zij zelfs zonder bril kan lezen en breien. In de Folies-Bergères te Parijs kan men tegenwoordig een Russi- schen reus zien ter lengte van 2 m. 30 en een vrouwelijk dwergje van 37 centimeter, dat met gemak een plaats vindt in den zak des eerstge- noemden. Deze, Nicolaï Simonoff genaamd, heeft aan den geheelen veld tocht tegen Turkge als kozak deelge nomen en is met de St. George-Orde versierd. Zonderling genoeg, is hij juist gedurende dien veldtocht zoo buitensporig gegroeid. Toen hij uit trok, had hg de gewone lengte, zoodat bij zgn terugkeer zgn vrouw weigerde hem te erkennen. De dwergiu is volgens de »Temps," aan welke deze bijzonderheden ontleend zgn, het zevende en jongste kind uit een Nederlandsch boerengezin. Haar hoofd is iets grooter dan een biljartbal en hare handen worden vergeleken bij de pootjes van een kuiken. Den duim der reus kan zg als stoel gebruiken. Zg is drie en een half jaar, frisch, vroolijk en welgemaakt. Te New-York zgn twee schip breukelingen aangekomen van het Engelsche schip County ofRichmond, na een week lang op een stuk van het wrak te hebben rondgezwalkt, Den 14en October verhaalden zij, was dit schip in een storm met zeven man vergaan. Zg alleen hadden zich eerst op een trap en later op een deel van het voorschip boven water iden. Dit laatste was 13 voet en 8 voet breed, en met stukken touw van het want hadden zg zich daarop vastgesjord. De eene, de matroos Lang, had slechts een hemd en een linnen broek aan, zoodat hg zeer veel van de koude te lijden had. Hun toestand werd verergerd door een zwerm haaien, die hun vlot omring den, en door een onleschbaren dorst. Na drie dagen begon Lang te ijlen en een dag daarna zgn metgezel, de luitenant Macdonald. Zij hielden niet p met praten en verbeeldden zich ilerlei schepen te zien, welke hen kwamen redden, totdat eindelijk de „Léandre" van Boston hen opnam. Een koopman te Parijs stuurde dezer dagen zijn bediende naar een bankier om er twaalfduizend francs te ontvangen. Op den terugweg werd hg door twee mannen aange houden, die hem met een Engelsch accent naar den weg vroegen. Be leefd, gelijk alle Franschen, stelde hij hun op de hoogte en bracht hen zelfs op een punt waar zg gemak kelijk hunne bestemming konden vinden. Toen zg bedankt hadden en vertrokken waren, bemerkte de bediende tot zgn schrik, dat ook met hen zgn twaalfduizend francs verdwenen waren. Hij ging naar de door hen gevraagde straat en zocht overal naar de beide zakken rollers, die echter nergens te vinden waren. Het eenige wat hem over bleef, was bij de politie aangifte te doen, die de dieven totnutoe nog- niet heeft kunnen opsporen. Alle dokters verklaren, dat de drank een vergif voor de menschen is. Tegenwoordig leeft echter te Parijs een honderdjarige dame, die nog volmaakt gezond is. Op haar zestiende jaar verklaarde de dokter, dat zij niet lang meer leven zou daar zg aan een borstkwaal lgdende was. Sedert dien dag dronk zg dagelgks een glas jenever en houdt dit nog vol. Of dit gebruik haar van de borstkwaal genas, is wel te betwijfelen. De voorspelling van den dokter kan eerder niet juist geweest zgn. In een waschinrichting, rue Sainte-Foi te Parijs, wa3 onder de dienstboden een stille bedaarde jonge vrouw, moeder van twee kinderen, waarvoor zg den kost moest verdienen, daar haar echtgenoot, die het beroep van reizend töoneelspeler uitoefende, zich bitter weinig aan zijn huisgezin liet gelegen liggen. Het leven dier vrouw was al zoo ongelukkig moge- Igk. Niet alleen dat zg, met een zeer teer lichaamsgestel, den zwaar- sten handarbeid moest verrichten om hare kleinen voor nijpend ge brek te bewaren, bovendien diende ze steeds tot mikpunt van de ruwe scherts van hare mede-ouvrières. Stilzwijgend verdroeg zij de hate lijkste en grofste toespelingen, tot eenige avonden geleden een der vrouwen, terwijl zij allen rondom een groote tafel zaten te werken, het duivelachtige denkbeeld had haar te beschuldigen van liefdeloos heid jegens hare kinderen en daarin door de overige hellevegen dapper werd bijgestaan. Dit kon de arme moeder niet verdragenkrankzinnig van smart greep zg een keukenmos, dat voor haar lag, en stiet zich dit tot het heft in de linkerborst. Haar toestand is hopeloos. Onlangs speelden drie kennis sen, allen koopljeden, in een koffie huis, rue Oberkamp te Parijs, bedaard hun partgtje biljart, toen zich eeni ge heeren bg hen voegden en hunne opmerkingen over de verschillende stooten ten beste gaven. Men ge raakte zoodoende in een gesprek en was reeds op een zeer goeden voet geraakt, toen er een boodschap kwam voor een der spelers om zoo spoedig mogelijk in de Cité Griset te komen. Toen de drie kooplieden zich nu wilden verwijderen, riep een hunner pas gewonnen kennissen eens klaps uit; Komaan, ik ga de heeren een eindweegs vergezellen, het is tegenwoordig zoo onveilig op straat; wie gaat er mee Een vgftal was on middellijk bereid en nu ging het geheele clubje, lachende en pratende de straat op. Men was echter nog niet lang op weg, of daar klonk eens klaps midden uit den hoop een schel gefluit en op het hetzelfde oogen- blik vielen twee van de kooplieden, door messteken getroffen, ter aarde. De derde, die de steken welke men hem wilde toebrengen, wist te pa- reeren, nam, luide om hulp roepende, de vlucht, waarop de aanvallers, met achterlating van twee vreemd ge vormde messen, eveneens het hazen pad kozen. De politie was spoedig ter plaatse, vervoerde de beide slacht offers, die in zeer ernstigen toestand verkeerden, naar het gasthuis, en stelde een ijverig onderzoek in. Een toeval bracht de daders in hare han den. Bg het gevangennemen van een gevaarlijk sujet, bevond men name lijk dat hij een mes bg zich droeg, volkomen gelijk aan de twee, die men op de straat gevonden had. Door dien persoon nu behendig te ondervragen, kwam men er echter achter, dat men met een dievenbende te doen had, bestaande uit zes van die lieden, die op een ongeloofelijk brutale wijze hunne slachtoffers in de straten van Pargs zoeken, en waarvan het tegenwoordig aldaar wemelt. Alle zes werden in een kroeg gearresteerd. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van Oranje, vertrok 4 Dec. van Amsterdam naar Ned.-Indië. Het stoomechip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Dec. te Napels en zette de reis voort. Het stoomschip Celebes vertrok 4 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Napels 5 Dec. des ochtends en zette nog denzelfden dag de reis voort. Het stoomschip Conrad, van Batavia via Marseille, arriveerde te Napels en vertrok 4 December. Het stoomschip Koningin Emma is heden te Draaiden binnengekomen. Alkmaar, 3 Dec. Kleine kaaa f 42,25. Commissie f 41, Middelbare f 44, laagste prijs f20, aangevoerd 218 st., wegende 49441 P. Ter graanmarkt aangevoerd 5211 mndden Tarwe f 8 a 10, Rogge f 8.50 a 9, Gerst f 5.50 a 6, id. Chevalier f 6.50 a 7.25, Jlaver f3.25 a 4.75,Paardenboonen f7.50 a 7,75, bruine dito f 10 a 13, duiven dito f9, rood Mosterdzaad f15, gele dito f10, Karweizaad f14, Erwten groene f 15 a f 17, grauwe f14 a 17, vale f 10 a 15. 4 Dec. Aangevoerd 19 Paarden f 70 a 120; 7 Koeien f110 a 308, 16 nucht. Kalveren f 7 a 21, 419 Schapen f8 a 32, 83 magere Varkens f15 a 30, 116 Biggen f7 a 11, 6 Bokken en geiten f 4 a 10, Boter f 0,90 a 1 per kop. Hoobn, 4 Dec. Tarwe f9 a 10,50, Gerst f 5,25 n 5,75, Haver f 3,25 a 4,25, Erwten witte f14, groene f 13 a 15, grauwe f 14,50 a 16, vale f 12 a 13, br. Boonen f,12 a 13,50, 25 Paarden f 60 a 300, 300 Lamme ren f 17 a 24, 14 Kalveren f10 a 24, 40 Varkens f 14 a 23, 4 Zengen f 30 a 50, 200 Biggen f4 a 9, 100 Kippon f0.60 a 2,50, 1209 kop Boter f 0,80 a 0,87* per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 3 7 Dec. ONDERTROUWDJ. Gronggrijp, kon stabel, en D. Vos. H. L. Bos, kleermaker, en G. Liefhebber. H. C. de Vroom, sto ker, en M. G. Nierkens. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: W. Bakker, geb. de Bie D. A. F. J. Appelboom, geb. Klok Z. E. Huurman, geb. Out Z. G. R. Drager, geb. de Roos Z. W. Kieaewetter, geb. v. Rins- bergen Z. T. Le Febre, geb. v. d. Wiele D. M. S. v. Wijngaarden, geb. Meijer Z. OVERLEDEN: G. J. Evers 34 j. W. H. Leijer 3 j. L. Visser 4 m. J. Wielinga 66 j. G. A. M. Verboom,geb. Kriegerthoff 62 j. Een levenloos aangegeven. Burgerl. stand Wieringen. Van 1 November tot 1 December 1880. GEBOREN: Johannes, zoon van J. Pop pen en M. Boersen. Maartje, dochter van A. Rotgans en A. Mostert. Reinerns Alber- tus, zoon van R. Dijker en M. Poppen. Nan, zoon van C. Lonten N. Kaen. Neeltje, dochter van S. Tijsen en T. Lont. Maria, dochter van Jb. Gorter en N. de Haan. OVERLEDENCornelisKeijzer, 81 jaren, weduwnaar van Trijntje Rotgans. Jannetje Kooij, 31 jaren gehuwd met Pieter Wiegman. ONDERTROUWD: Antonius Zomerdijk en Maartj e Mekken. Pieter Bekendam en Maartje v. Leunen. Jan Koorn enDieuwertje Smit. GEHUWDAntonius Zomerdijk en Maartje Mekken. Jan Koorn en Dieuwertje Smit. Heldersche Moppen. Recept voor een gelukkige echtverbin tenis. Wanneer een Arabische moeder hare dochter uithuwelijkt, geeft zij haar bij het afscheid den volgenden raad mede: „Gij verlaat nn degenen, van wie gij zijt uitgegaangij verwijdert u uit het nest, dat u zoo lang behoed heeft, waaruit gij zijt uitgevlogen om te leeren gaan en gij doet dit om u te vereenigen met een man, dien gij niet kent, aan wiens gezelschap gij niet gewend zijt. Ik raad n aan, een slavin voor hem te zijn, indien gij wilt dat hij uw dienaar zij. Wees tevreden met weinig, geef vooral steeds acht op wat zijne oogen kunnen zien en zorg, dat zijne oogen nooit slechte handelingen zien. Waak over zijn voedsel, waak over zijn slaap; de honger veroorzaakt toornslapeloosheid kwade luimen. Draag zorg voor zijn eigendom, behandel zijn ondergeschikten met goedheid. Wees stom voor zijne geheimen; als hij vroolijk is, toon u dan niet verdrietig; als hij verdrietig is, toon u dan niet vroolijk, dan zal Allah u zegenen. —o Boerenslimheid. Een flink landman wandelde, gemakkelijk op zijn ruwen stok leunende, naar zijn dorp, in den omtrek van Parijs. Hij had zijne vruchten goed aan den man gebracht en had de opbrengst welbewaard op zijn borst. In de nabijheid van zijn dorp gekomen, toen het allengs donker was geworden, stond plotseling een man voor hem, die kort en bondig uitriep „Uw geld of het leven!" Terwijl hij dit zegt, laat hij een blinkend mes voor de oogen van den boer flikkeren. Sprakeloos staarde de boer den roover aan, waarop deze verder zeide: „Nu, als het niet te weinig is, dan deelen wij: maar voor den den dag met den Mammon;" de bedreigde boer krabde zich, zwaar zuchtende, achter de ooren en zegt: „Dat zou alles wel gaan, als die andere er maar niet was." „Welke andere P" roept de booswicht. „Wel, hij die achter u staat," Zoo snel als de bliksem keerde de land- looper zich om en nog sneller gaf de boer hem in dit oogenblik een geduchten slag op het hoofd, zoodat de roover bewusteloos nederionk. De boer vervolgde zijn weg, alsof er niets was voorgevallen. o Wat is gemakkelijk? Een Amerikaansch minister ontving onlangs een brief van een jongeling, die zich bijzonder aanbeval als eerlijk, en eindigde met het verzoek: „Be zorg mij een gemakkelijke betrekking, op dat de eerlijkheid beloond worde." Daarop antwoordde de minister: „Als gij het gemakkelijk wilt hebben, word dan geen schrijver, geen advokaat of dokter. Houd geen school. Laat den kansel aan anderen over. Bemoei u niet met scheep vaart, magazijnen, winkels en handel. Wacht u voor de politiek. Word geen landbouwer of ingenieur, geen soldaat of zeeman. Stn- deer niet. Denk niet. Werk niet. Niets van dat alles is gemakkelijk. O, mijn eerlijke vriend, gij leeft in een harde wereld Ik weet er maar een werkelijk „gemakkelijke" plaats in en dat is het graf. Vervolg1 der Berichten. Door den President der Fran- sche Republiek is aan Teunis Dogger, bevelhebber der reddingsboot te Texel, een zilveren medaile toegekend voor de zelfopoffering, door hem betoond bg het redden van de bemanning der brik „Vigie" van Vennes, die er den 9en Aug. 11. schipbreuk leed. Texel, 6 Dec. Dezer dage werd door iemand op dit eiland een brief ontvangen, op welks adres een klomp was geteekend met dit opschrift: „Kom post, ga nu eens ving naar Waal op (Texel heen, Want bij Mej.loopt gij geen blauwe scheen. Mijn klomp komt daar gewis den schoorsteen (te beslaan En wordt door St. Nicolaas tot boven vol (gedaan Gisteren had op de algemeene begraaf plaats te 's Hage de ter-aarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den oud-minister van marine Brocx. Terwgl de lijkbaar het graf na derde, gevolgd door verwanten en enkele vrienden, had zich daar een groot aantal personen verzameld om den overledene een laatste blijk van hoogachting, waardeering en gene genheid te brengen. Onder de aan wezigen merkte men opden minister van marine, hoofd-officieren en amb tenaren van h«t departementde oud-ministeri, leden van de kabinet ten, waarvan de heer Brocx deel had uitgemaakt', vele vlag-, hoofd- en andere officieren der zeemacht, zoo wel in de residentie als elders ge vestigd alsook eenige leden der Staten-Generaal. Het gevoel, dat allen vereenigde, uitte zich in eenige korte, hartelijke toespraken, alvorens de treurige plicht van het nederlaten der kist in de groeve werd vervuld. De generaal graaf Van Limburg Stirum herinnerde, hoe de waardige overledene slechts langs den weg der erkende bekwaamheden en verdiensten tot het hoogste staatsambt was op geklommen, en bracht hulde aan zijne werkzaamheid in verschillende betrekkingen, ook als mede-bestuurder van het anti-dienstvervangingbond. De heer D. L. Wolfson, een der oudste vrienden, herdacht den braven afgestorvene als mensch, zijne be scheidenheid en eenvoud, die vele ga ven van hart en geest bedekten en zijn groot aandeel in de vorming van een voortreffelijk korps zeeofficieren. De spreker was overtuigd, dat wie Brocx goed kende, zijne nagedachtenis zal big ven vereeren en hulde zou brengen aan diens liefde en zorgen voor de zgnen, aan zgn vast en toch zachtmoedig karakter, zijn trouw aan beginselen en overtuiging, zgn hel deren en onaf hankelgken geest. De heer Brutel de la Rivière, oud- zee-officier en hoogleeraar, schoon broeder van den ontslapene, dankte de aanwezigen gevoelvol voor het hoog te waardeeren bewijs van sym pathie, door hunne belangstellende tegenwoordigheid geschonken. De garnalen visscherij, waarmee de Texelsche vloot een paar weken bezig is, gaat nog niet zeer voordeelig. In de afgeloopen week werden onge veer 250 manden gevangen. Yoor de handelaren levert dit artikel gewoon lijk eerst na Kerstmis eenige winst op. Uit Nieuw-Vennep wordt ge meld: Zaterdag had aan den Lisser- weg, op de hoeve van d. V., een ijselijk ongeluk plaats. Terwgl men bezig wat met graandorschen, braken de halfvergane roeden van den graan- berg, en viel de kap naar beneden. Een jongen, belast met het door snijden der bauden, raakte tusschen den kap en de dorschmachine be klemd, en was onmiddellijk een lgk. Het mes waarmee hij zgn werk had verricht, stak in het hoofd van het lijk. Gisterenmorgen heeft te Am sterdam op een bovenhuis op de Bloemgracht, een hevige brand gewoed, dien men echter spoedig meester is geworden, Het lgk van een totnutoe onbekend persoon is daarbij verkoold gevonden. Een dienstmeisje werd door een der brandwachts met levensgevaar gered. Behalve dezen brand is heden te Amsterdam brand ontstaan in de veerenfabriek op de Spuistraat aldaar, in welke fabriek ook onlangs brand is geweest. Vijf handspuiten en de drijvende stoomspuit gaven daarbij water; de schade is zeer aanzienlijk. Donderdagavond'vervoegde zich iemand bij een goudsmid in de Vijzelstraat te Amsterdam, met ver zoek om hem naar de nieuwe buurt te vergezellen met eenige gouden sieraden, De goudsmid deed vier horloges, vier kettingen, eenige me daillons enz. in een doosje en ging mede. In de aangeduide straat komende, verzocht de onbekende, na het doosje van den goudsmid in ontvangst te hebben genomen, den goudsmid even te wachten. Spoedig kwam de onbekende zonder doosje terug en gaf te kennen in de buurt te moeten zgn, dewgl de kooper aldaar was. De onbekende bleef weg en de goudsmid ging naar boven, alwaar hij hoorde dat de onbekende even boven was geweest om naar het geheim gemak te gaan, alwaar het doosje stond met nog twee der horloges. De aangifte volgde en nu werden verschillende voorwerpen in banken van leening ontdekt. De dader is Vrgdag alhier aange houden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2