'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 816. Vrijdag 10 December 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iLtoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareani: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. iVdvortontlon van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGEN 8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, (31 dagen.) Opkomst der Zon 8 u. 4 m. Ondergang 3 n. 44 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Dondbrdao 16 Volle Maan. Maansverduistering. Vrijdag 17 Zaxbrnag 18 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Deo. 1389. De nieuwbenoemde Gouverneur- Generaal v. Ned.-Indië, dehr. 's Jacob, zal van af Napels met het stoom schip Koning der Nederlanden van de Maatschappij Nederland," dat 26 Febr. 1881 van Amsterdam ver trekt, de reis naar zijne bestemming ondernemen, terwijl de repatriëerende Gouverneur-Generaal, de heer van Lansbergen, waarschijnlijk per sfc. Prins Hendrik" zal terugkeereu. Bij koninklijk besluit is vast gesteld, dat aan geoefende militairen, beneden den graad van korporaal, mits Nederlanders, die van het wapen der infanterie hier te lande met een verbintenis voor niet minder dan 6 jaren overgaan bij de landmacht in West-Indiè', een handgeld van f300 kan worden toegestaan. Naar men verneemt, zal op enkele dagen met 1 Jan. 1881 te beginnen, de ochtendsoep bg het leger worden vervangen door een ontbijt, bestaande in brood met koffie en kaas. Ook dezen winter zullen weder een aantal miliciens voor één, twee a drie maanden met verlof huiswaarts worden gezonden. Deze maatregel schjjnt echter ditmaal zeer ruim te worden toegepast, Gemiddeld ziju er op dit oogenblik 10 miliciens per kompagnie (d. i. ongeveer 1/s der geheele lichting 1880) met verlof. Stelt men het dagelyksch onderhoud van iederen soldaat op f 0.50, dan beloopt het bezuinigd bedrag over de 8 X 25 kompagniën infanterie reeds f 1000 per dag of gemiddeld f 40,000 in de aes weken. Ofschoon de Regeering met de directie der Amsterdamsche Ka naalmaatschappij tot overeenstem ming is gekomen omtrent het over dragen van het Noordzeekanaal aan den Staat, zal de wettelijke regeling dier zaak dit jaar nog niet tot stand kunnen komen. Daarom, zoo be richt de Amst. Ct. zal een voor dracht worden ingezonden om de concessie, die met Januari e. k. zou vervallen, nog tijdelijk te ver lengen. De herstelling van het Noord- poolscheepje Willem -Barentz, aan de werf der heeren Huijgens en van Gelder te Amsterdam, is afge- loopen. Het zal binneükort weder naar de landswerf vervoerd en aldaar geconserveerd worden tot aan den vermoedelijken vierden tocht in den volgenden zomer, Jaren geleden was er «en komiek aan hot tooneelgezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam ver bonden, die avond aan avond de lachspieren der toeschouwers in beweging wist te brengen op een wijze, dat menig oud schouwburgbe zoeker, die den naam van Stoeto hoort, nn toch onwillekeurig in een glimlach zal schieten bij de herinnering aan 't een en ander vermakelijk tooneeltje, waarin Stoete schitterde. Welnu, diezelfde oude, onvermoeide speler zal eerstdaags nog eens versehij nen op het tooneel, waar hij eenmaal zooveel lauweren inoogstte en anderen zoo vele genoegelijke oogenblikken verschafte. Het bestuur van den Stadsschouwburg stelt hem daartoe in de gelegenheid en verleent hem daarenboven ook de medewerking van het gezelschap. Dat loffelgk voorbeeld om een oud kunstbroeder te helpen, verdient waardeering en navolging. Zelfs eenige leden van het Konink lijk Huis hebben de inteekealijst reeds met hunne haudteekening vereerd; wij twyfelen dus niet of ook menig stadgenoot zal gaarne een handje meehelpen, om den ouden komiek, die zoo menigeen hartelijk deed lachen, thans nog eens de waarheid van het spreekwoord te leeren: „Wie het laatst lacht, lacht het best." Bij den brand op de Bloemgracht te Amsterdam geschiedde de redding van de dienstbode door A. Wendelgelist, brandwacht eerste klasse, Hij was in huis tegelyk met den veronge lukten Bom, en ried hem heon te gaan, omdat hg 't niet gewoon was. Even daarna vielen Born en de dienstbode, door den rook bedwelmd, neder. De brandwacht nam het meisje op en droeg haaY het raam nit langs een ladder in den tuin. Hij wilde terugkeeren om Born op gelijke wijze te redden, maar de vlam belette de voltooiing van zijn heldhaftige en menschlievende daad. De Harddraverij-vereeniging" zal in 1881 weder een wedstrijd in haar banen bij Bussum houden. Het daarvoor reeds vastgestelde programma telt 8 nummers, waaronder drie in ternationale wedloopen, nl. 1. een harddraverij van den bok, prijs f 2000, en premi« f 5002. een wedren, met hindernissen, prgs f 2000 pr. 500. De andere (nationale) wed loopen zullen zyn1. harddraverij met paard en chaie, prgs f700 pr. 250; 2 harddravergen van 't- zadel, prgs f 300, pr. f 1003. wedren met hindernissen voor heeren offi cieren, prgs f 700, pr. f 200 en f 100 4. harddraverij van 't zadel door heeren liefhebbers, prgs f300 pr f 100 en 5. harddraverijen met twee paarden ingespannen, prgs f 600, pr. f200. De rechtbank te Middelburg heeft J. Yan Akkeren, gewezen olie man op de boot van Vlissingen op Engeland, wegens diefstal van gond en diamanten uit een passagiers koffer, tot een jaar celstraf veroordeeld. Te 's-Hertogenboseb is Zondag avond een kaasventer in de Binnen- dieze aldaar te water geraakt en verdronken. Maandag werd zijn lijk opgevischt. De ongelukkige laat een zwangere vrouw en vier jeugdige kinderen na. Bij het vernemen van het ongeval sprong de vrouw mede te water, doch werd gered. Men meldt uit Kuilenburg: De politie alhier heeft waarsehgnlgk eenö aardige vangst gedaan, door een paar goochelaarsters in de gevan genis te bezorgen. Zij behooren tot een troep kermisgangers, komende met twee wagens uit Elzas-Lotharingen met het doel om door het vertoonen van acrobatische toeren en goochelen in haar onderhoud te voorzien. De twee vrouwen hebben hare bekwaamheid in het laatstgenoemde vak bij ver schillende winkeliers willen toonen, Bg een tweetal gelukte dat tot op zekere hoogte. Terwgl zij verzochten, om guldens met het jaartal 1873 in te wisselen, waren zij zoo gedienstig, om zelf een handje mee te helpen ze nit te zoeken, en behendig genoeg, om te gelijkertijd zes guldens bij den éénen winkelier en drie rgksdaalders bij den anderen in hare zakken te goochelen. Gelukkig werd bijna onmiddellijk daarna het geld vermist en aangifte bij de politie gedaan, die de twee vrouwen arresteerde en naar Tiel heeft opgezonden. Men vermoedt dat het dezelfde vrouwen zijn, die de juweelen ringen te Arnhem hebben gestolen en zieh aan diefstal te Driel hebben schnldig gemaakt. Dinsdagavond geraakte te Maas tricht een vrouw bg mistig weder in het zijkanaal naar Luik. Op haar angstgeschrei schoten eenige lieden toe, waarvan één haar een bezem steel toestakde drenkelinge had de kracht niet meer om den stok aan te grijpen. Toen men haar een oogen blik later op den oever haalde, gaf ze geen teeken van leven meer. Daar niemand de vrouw kende, is het lijk door de zorg van de politie naar het burgerlijk ziekenhuis gebracht. Uit Samarang wordt van 27 October gemeld: Een groote dief stal is gisterennacht gepleegd. De Bandjarees Intjik Amit, woonachtig in de kampong Tjirbonon, bewaarde in een kisje f 800Ö aan kontanten en voor een waarde van circa f 20,000 aan goud-en diamantwerken. Toen g gistereuochtend ontwaakte, was zijn schat verdwenen, gelijktijdig met een zijner bedienden, ook een Bandjarees. Totdusver is het nog niet gelukt den vermoedelijken dief te achterhalen. De Utrechtsche studenten heb ben den St.-Nicolaasavond op aardige wijze gevierd. Door allerlei groepen vormden zij een maskerade, die juist door hare ongedwongenheid de be langstelling wekte. Bisschop Nicolaas reed in vol ornaat met zijn twee knechts met een net vierspan rond en strooide ruimschoots zoetigheden onder 't volk. Een voorstelling van de Noordpool expeditie, met Nederlandsche vlag, trok zeer de aandacht; twee karren met Zigeuners werden door karak teristieke driespannen getrokken, die waardig waren zoo op 't doek te worden gebracht; een landauer met negers, zeer goed voorgesteld, werd gevolgd door een kleiner rijtuig, ook door twee negers geredennog liet zieh een heer deftig rondkarren, die als vaandel voerdele voila, Nicolas, ah, ah, ahl Verder waren er buks schieters, boeren en boerinnen, har lekijns en pierrots, Engelsche heeren en dames, terwgl de rijders op een groentekar met hit een aantal bloem ruikers uitdeelden. De eerste bos asperges van het winterseizoen is te Parijs aan de markt geweest. Het bosje koste maar 300 franks—zegge f 150. De Fransche Regeering is voor nemens om de kroonjuweelen, voor- zoover zij geen kunstwaarde hebben, openbaar te verkoopen. Gezamenlijk zgn de kroonjuweelen ongeveer 25 millioen fr. waardde beroemde di amant le Régent wordt alleen op on geveer 12 millioen geschat. De stuk ken die verkocht zullen worden, heb- een waarde van vijf millioen. Met het kapitaal dat zij zullen opbren gen, wil de Regeering een fonds stichten, waarvan het inkomen jaar lijks besteed zal worden tot den aan koop van kunstvoorwerpen voor de Fransche musea. Toen dezer dagen een vrouw te Parijs thuiskwam, bemerkte zij een hevigen rook. De kamer binnenko mende, vond zij haar man verstikt liggen, terwgl een been van hem geheel was afgekoold. Hg had de kachel aangemaakt en was gaan sla pen, waardoor hij niet bemerkt had dat de kamer vol rook was. Alle po gingen om hem in het leven terug te roepen, bleven vruchteloos; de dokter kon slechts den dood van den ongelukkige constateeren. Te Parijs is zekere Jeanna P. in hechtenis genomen, die vjjf jaren geleden een kind, waarvan zij bevallen was, voor 300,000 fr. aan een echtpaar B. had verkocht, dat het als hun eigen bij den Burgerlij ken Stand deed inschrijven. Een vroedvrouw, die men nog niet heeft opgespoord, had voor haar tusschen- komst 50,000 fr. ontvangen. Ook de echtelieden Bdie een fraaie villa te Auteuil bewonen, zgn gevat. Zekere P., die door den vader van Jeanna wegens schulden vervolgd werd, heeft de zaak uitgebracht. Hippolyte Tissot, agent voor assurantiën, is door den Krijgsraad te Straatsburg veroordeeld tot Bjarige vestingstraf, wegens landverraad, hierin bestaande, dat hij de plannen der vesting Diedenhoven, met de sterkte harer forten, den aanleg der casematten, enz. ter kennis der Fran sche Regeering heeft gebracht. Ofschoon de woekerwet in Dnitschland reeds een half jaar in werking is, worden toch nog door personen, die het woekeren tot een middel van bestaan maken, gelden tegen buitensporig hooge renten uit geleend en bg wanbetaling de trac- tementen der leeners in beslag genomen Yoor zoover ambtenaren en militairen zulke personen terecht komen, heeft het stedelyk Bestuur daarom trent een maatregel genomen. Aan alle plaatselijke autoriteiten is gelast, wanneer een woekeraar aanvraag doet om beslag op een tractement, onmid dellijk een aanklacht bij den straf rechter in te dienen, onverschillig of de schuldenaar al of niet een gerechtelijke vervolging tegen zgn schuldeischer verlangt .Dien tengevolge zgn er reeds terstond eenige aanklach ten ingediend Te Grünwinkel bg Karlsruhe is een nieuwgebouwde bierkelder plotseling ingezakt, waardoor 25 werklieden, die er bezig waren, in een diepte van 30 voet stortten. Elf werden gedood, een zwaar en elf licht gekwetst, terwgl twee met den schrik vrij kwamen. Waaraan het ongeluk te wijten is, weet men nog niet. De beide aannemers zgn eerst in hechtenis genomen, maar den volgenden morgen weer op vrge voeten gesteld. Dezer dagen stond de pachter Dupont te Audregnis,in Henegouwen, tegen tien uren des avonds in zgn keuken, toen hg plotseling gerucht hoorende, zich omkeerde en twee ge maskerde mannen voor zich zag. De een hief dreigend het lemmer van een degenstok omhoog en de ander hield hem aan de punt van een sabel een stuk papier voor, waarop met groote letters geschreven stond, Vijfduizend franken of het leven" Doodelgk verschrikt en geheel on gewapend, overhandigde Dupont, daar niemand op zijn geroep te hulp kwam, den booswichten 3000 tr„ waarop dezen, die geen enkel woord gesproken hadden, zonder meer te eischen een goed heenkomen zochten. De knecht van Dupont, door zgn meester in een kist gedoken in een vertrek naast de keuken aangetroffen, is wegens deze verdachte lafhartigheid in hechtenis genomen. In een hotel te Madrid is een reiziger, zich noemende Alexander Niehoff nit Denemarken, krankzinnig geworden. Bij het nazoeken zijner bagage bleek dit een valsche naam te ziju. Hij is de Zweedsche postbeambte AJm, die op den loop is gegaan met een bedrag van 72,000 kronen, het welk hij voor de Bank van Christi- aanstadt had moeten verzenden. Mea vond bg hem nog een bedrag van 60,000 kronen. Onder toezicht van den Zweedsche gezant is hij voorloopig naar een krankzinnigenhuis gebracht. Een ambtenaar der Zweedsche politie is op reis gegaan, om hem naar Zweden te transporteeren. Bg de jongste reis van den Czaar van Livadia naar Petersburg stonden, naar men beweert, op elke werst van den af te leggen weg, tien boeren en twee soldaten, infan terie en cavalerie, geschaard; alzoo een totaal van 36,000 man voetvolk en 1700 cavalaristen. Zij moesten twee dagen en een nacht wacht houden; het kan ook zijn dat zg zgn afgelost, waardoor het aantal gebezigde wachters 75,400 wordt. De kosten van 's Keizers reis naar Livadia en terug worden op f 180,000 geschat, De gehuwde man in En geland kan nu geruster slapen schrijft men uit Londen want het Huis der Lords heeft beslist, dat de rekening zijner vrouw bij de modiste en gelijksoortige bloedzuigsters op de mannelijke beurs, niet behoeft te betalen, als hij bewijzen kan zgn echtvriendin een jaarlgksche som voor haar toilet toe te leggen. Men heeft onlangs melding ge maakt, hoe fideel het in twee Zwit- sersche gevangenissen toegaat. Thans is er ook uit het gevangenisleven in het kanton Unterwalden iets fraais aan 't licht gekomen. Reeds sinds geruimen tijd hadden er te Sarnen gevallen van inbraak en diefstal plaats gehad, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Eindelgkzijn

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1