En mcMili awlmii'. Markt-Berichten. Advertentiën. zij ontdekt. Het waren drie gevan genen, die er een loopje op wisten om 's avonds uit de gevangenis te komen. Een daarvan was de gewezen Ambtman" Küssuitnaeht, die wegens frauduleus bankroet veroordeeld was. De cipier zag onlangs in den vroegen ochtend dat zij zwaar beschonken waren en bevond bij onderzoek dat zij dien nacht hadden ingebroken bij een kastelein, alwaar zij onder ande ren eenige flessehen sterkeu drank hadden medegenomen. Reeds spoedig bleek het ook, waar zij het gestolene hadden geborgen voor zoolang hun straftijd moest duren. Het Chineesche kamp Menado (Minahassa) is voor een groot deel door brand vernield. Een 8000 men- schen zijn van alles beroofdmen berekent de schade op ongeveer 2 millioen gulden. Geen persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen. Dezer dagen heeft men in het Koninklijk boscli waardoor de straat weg van Allenstein naar Dilienberg loopt, een vrouw aan een boom ge bonden gevonden. Yan Allenstein, waar zg linnen had verkocht, naar huis keerende, werd zij door vijf mannen aangehouden, die haar aan den boom bonden. Na haar van haar geld en goederen beroofd te hebben, lieten zg haar gebonden staan en vluchtten. In dezen toe stand had zij reeds twee dagen ge staan, toen zij nog bijtijds door een voorbijganger ontdekt werd, die haar uit haren lang niet aangenamen toestand verloste. Havre 5 Dec. Met het oog op vele branden, die in den laatsten tjjd aan boord van de te New Orleans met katoen beladen stoomschepen plaats vonden, hebben de assuradeurs alhier bijna eenparig besloten om voor de stoomschepen, die op reis een haven aandoen om kolen in te nemen, een eitra premie te vorderen •n bovendien als verplichtend te stellen dat de belading zal geschieden onder speciaal toezicht van daartoe door de leden van de katoenbeurs aangestelde personen. Te Soissons heeft een welge steld man zijn vrouw en schoon zuster, toen zij van een wandeling te huis kwamen, met revolverschoten gedood. Hij loste daarna drie scho ten op zichzelf, zonder zich te dooden, doch hij verkeert in levensgevaar. Het motief voor deze wanhopige daden is nog een geheim. Een vreeselijke gebeurtenis had dezer dagen te Tortosa in Spanje ten aanschouwe van 5000 personen plaats. Een koorddanseres, Mme Scotti, had aangenomen den Ebro over te steken op het gespannen koord. Halverwege verloor zij haar evenwicht en kwam meer dood dan levend in de rivier terecht; zij werd nog gered, maar haar toestand is hopeloos. HET NOORWEEGSCHE SCHAATS EN- RIJDERSKORPS. De grondsgesteldheid van Noorwegen en zijn langdurige winters vereischen een eigen- aardigen vorm der middelen van verkeer; zoowel in oorlog als in vrede. Sleden, sneeuwschoenen en schaatsen spelen in Noorwegen een veel belangrijker rol, dan wij ons gewoonlijk voorstellenen hij de Noorweegsche legerorganisatie is dat punt dan ook in aanmerking genomen. Aan het Noorweegsche leger wordt een afzonderlijk korps schaatsenrijders toegevoegd, dat even als de Duitsche Ulanen en de Russische Kozakken bepaald tot uitvoering van snelle bewegingen gebruikt wordt, en dat in vredestijd 550 man en in oorlogstijd 820 man sterk is. Dit merkwaardig korps is, door middel van zijn schaatsen, die inzonderheid voor de ijspaden op de bergen ingericht zijn, in staat bij kleine afdeelingen bliksemsnel te voorschijn te komen en even snel weer te verdwijnen, en dus bovenal geschikt tot het overbrengen van berichten, tirailleeren en verkenning houden. Bij eventueelen oorlog waarvan het zoo gelukkig gele gen land echter weinig gevaar loopt zou dit korps voor de verdediging van het land zeker uitstekende diensten bewijzen. Yan de vlugheid van dit korps levert ons het heldenstuk van een Koerier, die van Körars naar Drontheim gegaan is, het beste bewijs. Hij legde namelijk een weg van 25 Duitsche mijlen in 18* uur af, hetgeen iemand die niet tot het korps be hoort, hem bezwaarlijk zou nadoen. Men bedenke slechts dat een paard in den draf gemiddeld 2,2 meter in de seconde aflegt, terwijl de genoemde schaatsenrijder onge veer 3 meter in elke seconde voortgleed, alsook dat men een paard geen 18* uur achtereen kan laten draven zonder het totaal te bederven. Het Noorweegsche schaatsenrijderskorps verdient dus boven de zoogenoemde lichte schutterij van andere landen zoowel de voorkeur wegens grooter snelheid als om dat het zijne snelheid langer kan vol houden. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 December te Mar- seille, en vertrok 9 Dec. van daar naar Amsterdam- Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Decem ber van Southampton. Het stoomschip Prinses Amalia arriveerde den 8sten December te Batavia. PtrnMEitEirDE, 7 Dec. Kaas aangevoerd 134 stapels kleine f 42,50, Boter f 1,25 a 1,40 per kg. 184 Runderen stug, lager. 26 Paarden. 51 vette Kalveren f 1 a 1,30, per kg. vlug. 86 nucht. dito fl2a28p. mat. 49 vette Varkens 58 a 64 ct. p. kg. vlug, 10 magere dito f12 a 25. vlug, 156 Biggen f 6 a 10. vlug. 2543 vette Schapen vlug. hoog, 550 stuks Ganzen f2,50 a 3,25, 150 Zwanen f5 a 6,50. Kipeieren f 7 a 8 per 100. Texel, 7 Dec. De prijzen, door de com missionairs en veehandelaren hier in de af- geloopen week besteed, waren als volgt; Ossen f 25 a 205, Stieren f100 a 130 Kalfkoeien f 120 a 175, Gelde Koeien f140 a 160. Yette Keeien f 200 a 225, Kalf-Vaarzen f 65 a 140. Graskalveren f 24 a 40. Nucht. dito f 7 a 16, Gelde Schapen f 16 a 24. Lammeren f 14 a 18, Oude Paarden f 15 a 25, Rijpaarden f 300 a 460, Veulens f 80, Yette Varkens 26 a 32 ct. per kg. Magere dito f 14 a 24, Schram men f 16 a 22, Biggen f 12 a 16. Schagen, 9 Dec. 9 Paarden f 40 a 150, 40 Geldekoeien f 80 a 190, 10 nucht. Kalveren f 5 a 18. 1960 Schapen f 14 a 38. 4 Bokken en Geiten fl a 6. 15 mag. Varkens f 12 a 21. 20 Biggen f9 a 11, 30 Kippen f 0,25 a 1,50. 40 Eenden 50 a 75 ct. Boter per kop 95 a 105 ct. Kaas per Kg, f 45 a 55. Kipeieren f 6 a 7 per 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 10 Dec. ONDERTROUWD: D. G. V. Taanom, werkman, en A. M. v. Es. T. Taal, visch- handelaar, en M. Kramer. GETROUWD: J". Klaij en E. J. v. d. Meer. A. Boerdijk en P. M. Boon. BEVALLENH. de Jong, geb. de Boer Z. N. Langhorst, geb. Bruin D. L. de Haan, geb. Klaassen D. J. Grunwald, ge de Jongh Z. D. C. M. Hoogdalen, geb. Ophof D. W. Olivier, geb. Winkel D. A. L. C. Bose, geb. Muller D. OVERLEDEND. A. Gobée 4 j. J. Bank, geb. Liedmeijer 30 j. J. Wigbout 5 j. A. Mulder 28 j. Burgerlijke Stand Texel. van 1 tot 8 Dec. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENWillem, zoon van Dirk Daalder Jz. en Antje Schagen. OVERLEDEN Cornelis Griek, 57 jaren, gehuwd met Kaatje Buis. Neeltje Steen- land, 12 jaren, dochter van Jacobus Cor nelis Steenland en Naantje Boon. Hij droomde van een gruwbren moord, Zoo schrikkelijk en wreed, Een moord, die 't hart van iedereen Vol afschuw trillen deed. Zoo droomde hij, en merkte niet, Hoe in den donkeren nacht Hem een bloeddorstige aterling Stil een visite bracht. Het hoofd van booze plannen vol, Hield de onverlaat nu stand, En sprong dan met zijn wapentuig Naar 't rustig ledekant. De droomer soesde rustig voort, Totdat eensklaps een steek Hem deed ontwaken en de slaap Hem plotseling ontweek: Op nieuw gaf de aterling een por Aan den ontwaakten man, En deze sprak,,'k vermoord je schelm, Als ik je slechts grijpen kan." Wanhopig greep hij keer op keer, Hij was noch bang, noch bloo, En eindelijk had hij 't monster beet: Het was.een dikke vloo. Vervolg der Berichten. Dinsdag 21 dezer, zullen de heeren van Ollefeii, Moor en Yeltman weder een voorstelling in Tivoli geven. Door den Kapitein, waarnemend genie-kommandant in de 6e stelling te Helder, is gisteren aanbesteed a. Het maken van een fort op de Harssensraming f 340000en b. Het verbeteren van het fort Kijkduin, raming f509000. Voor het maken van een fort op de Harssens warens 7 biljetten inge komen, alsvan J. Smit VII te Sleeu- wijk voor f385000; D. Volkert te Dordrecht f 362000L. Kalis te Slie- drecht f 358000P. Reijnders t© Val- kenswaard f338000; E. S. Reijmer Co. te Rotterdam f 337400J. A. van Eerden te Boxtel f332240. P. Duinker te Helder f 329447. Voor het verbeteren van het fort Kijkduin waren 7 biljetten ingekomen, al: van A. Vos Rz. te Helder voor f 549500H. T. Wiegering te Groenlo f 523900 L. Kalis Kz. te Sliedrecht f 518000 P. Reijnders, Valkenswaard f;515.400; J. A. v. Eerden te Boxtel f 506500 N. v. Haaren te Honswijk f 492000D. Velkert te Dordrecht f475000. De partg China-Clay, onlangs ter veiling gepresenteerd, is dezer dagen uit de hand verkocht. Gisterenmorgen is door de politie alhier gearresteerd de persoon G. v. D., visschernian, die zich schuldig had gemaakt aan oplichterij, door zich op naam van een ander hier bekend persoon te doen afgeven een partjj laarzen en pantoffels, tot e©n bedrag van f 33.bij den winkelier W. v. d. B. Genoemde persoon schgnt reeds vroeger met de politie te Zwartsluis in kennis geweest te zgn, wegens ontvreemding van een horloge van een zijner makkers. Het Hollandsche schoenerschip »Fran§ois," tehuis behoorende te Vlis- singenen alhier wrak binnengebracht, heeft Dinsdag in publieke veiling op gebracht (met inbegrip der nog voor handen inventaris) de som van f 1177.00. Köoper de heer Swart, te 't Zandt. Beroepen te Oosterwolde bij Doornspijk, P. J. Hopman, predikant te Wouters wonde. Terschelling 8 Dec. Het al hier gestrande schip Guetuno S, kapt, Pastorine, van Akyab naar Bremen, slaat uit elkander. Texel, 9 Dec. Van wege de regeering der Fran- sche republiek is 500 francs gezonden voor de weduwe van Philippus Veen, de roeier, die door het omslaan der reddingsboot op 9 Aug. 11. bij het redden der bemanning van 't Fran- sche schoenerschip Vigie", jammer lik verdronk. Voorts is elk der red ders 25 francs toegekend en den schip per bovendien een zilveren medaille vereerd. ♦Oudeschild, 9 Dec. Uit de omstandigheid, dat door de garnalenvisschers nog geheele regi menten levende krabben in hunne netten worden gevangen, meent men te mogen opmaken, dat de wintervorst vooreerst nog geen plan heeft onze gewesten te bezoeken. Teleurstelling voor schaatsenrijders eH handelaren in brandstoffen, maar goede boden voor visscher en werkman. Texel, 10 Dec. 1880. Aan de Vliehors is gisteren een groot wrak aangepoeld, dat waar schijnlijk afkomstig is van een met hout geladen schip, blijkbaar aan 't hout, dat onder het wrak zat. Zoo- dra 't weer eenigszins bedaarde zouden Cocksdorper visschers beproeven wat er van 't wrak te bergen was. Op de algemeene vergadering der Holl. Maatschappij v. Landbouw, gehouden 1 Dec. jl. is onder meer besloten de contributie der gewone leden met slechts 50 cents te ver- hoogen en aldus te brengen per jaar op f3.waarvan f 1.10 ten bate der afdeeling en f 1.90 voor de al gemeene kas. Deze maatschappij ver dient in zoo hooge mate de belang stelling van ieder, dat wie noch niet als lid is toegetreden, geen bezwaar kan gevoelen over de laaggestelde contributie, die nu zooveel beter in overeenstemming met de behoeften is gewijzigd. Een man kreeg te 's Herto genbosch twist met zgn vader; daarna zag men hem in beschonken toestand en den volgenden morgen werd zgn lijk uit een der grachten aldaar opgehaald. Zgn 23-jarige vrouw, die bij het vervoeren van het lijk tegenwoordig was, sprong in een vlaag van droefheid in de Dieze. Zjj werd echter spoedig gered en in 't gasthuis opgenomen. Een vrij zware mist hangt al sedert een 14 dagen over een groot deel van ons land, en brengt vooral op de groote rivieren nog al ver traging te weeg in de scheepvaart en de stoombootdiensten, welke laatste niet geregeld kunnen ten uitvoer worden gebracht. De stand van het water is gelukkig nog al gnnstig, zoodat men totnogtoe wei nig of in het geheel niet van aam varing of andere ongelukken hoort. Omtrent de schipbreuk van het Hamburger stoomschip Asia", welks bemanning, sterk 26 personen, door de Prins Hendrik" (van de Maat schappij Nederland"), kapt. Braat, medegenomen en aan het Nederl. oorlogsschip Madura" overgegeven is, schrijft een der passagiers der Hendrik" o. a. het volgende: Vrijdag 8 October, in de nabijheid van het eiland Zukur in de Roode Zee kwam de tijding, dat men nood seinen meende te zien, zoodat men mogelijk zoude stoppen. Spoedig her haalden zich de seinen en werd de vaart verminderd en liep men naar den wal, waar een stoomschip zat, dat de »Asia" bleek te zgn met een lading thee, van China naar Amerika. Volgens de opvarenden had de stranding den 26 Sept. plaats gehad en waren twee schepen gepasseerd, die geen hulp konden bieden. Den 9 Oct. ankerde de Prins Hendrik" dicht bg de »Asia" en werden 3000 kisten thee overgebracht. Des nachts verwijderde men zich eenigszins van de kust, maar bleef de 2e officier der Hendrik" aan boord der »Asia" achter, als geruststellend bewijs voor de Duitsche bemanning, dat het Ned. schip zich niet zou verwijderen. Den volgenden dag werd het redden voort gezet en mislukten eenige pogingen om door het aanbrengen van trossen de »Asia" af te sleepen. Daar kapt. Braat zich niet langer durfde op te houden, werd de bemanning van het gestrande schip aan boord genomen en vertrok de Prins Hendrik". Drie dagen later ontmoette men de Ma dura" die de schipbreukelingen naar Point-de-Galle medenam. Van particuliere zijde wordt aan 't »B. H." het volgende uit Macasser bericht: Z. M. stoomschip »Samarang" is in den nacht van 16 op 17 September bg regenachtig weder op een der riffen om de eilanden benoorden Menado geloopen en zit daar zoo goed vast, dat er niet veel kans be staat om het schip af te brengen. De eerste hulp is verleend door den gouvernements8toomer Havik", zon der eenig resultaat, waarop die toen naar Ternate is gegaan om de hulp in te roepen van den stationskomman- dant aldaar. De >Bromo" is naar de plaats des onheils vertrokken, maar hoewel de kommandant vol vertrouwen is de »Samarang" af te zullen brengen, gelooven anderen daarentegen dat de »Brumo", welks machine ook al niet goed in orde zou moeten zgn, er niet veel zal uitvoeren. Toen de mailboot de »Samarang passeerde, was men druk bezig den inventaris te lossen, omdat het schip reeds zwaar beschadigd is. Wat het ongeluk niet minder maakt isdat te Ternate gebrek heerscht aan Engelsche steenkolen, hoewel men al vijf maanden lang tracht in dat gebrek te voorzien. Eenige Leeuwarder heeren hebben nu hetinitiatief 'genomen voor eea Vereeaiging, die het toelegt op het leven der kwakzalvers; of 't baten zal, moet de tijd loeren; dat zg nuttig kan werken, bewijst het volgende weer. Een vrouw, die geruimen tijd aan het ziekbed was gekluisterd en te vergeefs bij ge neeskundigen hulp had gezocht, zou 't nu eens beproeven met een mid del van iemand, die zijne wetenschap niet in den tempel van Minerva op gedaan had. 't Mensch kreeg drup pels, doch nam telkens ongeveer 2/, van de hoeveelheid, die voorgeschre ven was. Die voorzichtigheid droeg góede gevolgen, want nu zelfs was haar toestand den volgenden dag zoo verergerd, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen, die, naar men ons mededeelt, ver klaard moet hebben, dat de dood het gevolg had kunnen worden van het middel, dat herstel moest brengen. De speelkaarten-belasting in Engeland, die 3 stuivers per pak bedraagt, leverde in het jongste finautiëele jaar aan de B ritsche schatkist een bijdr van f 164,220. Klachten over deze belasting zijn nooit ingekomen. In November vertrokken 35 schepen met landverhuizers uit Li- verpool met 8843 passagiers; 7918 oegaven zich naar de Vereenigde Staten, 455 naar Australië, 109 naar Zuid-Amerika, 244 naar Óost-Indië, 29 naar West-Indië, 10 naar China en 52 naar Afrika. Er waren 3591 Engelschen, 81 Schotten, 919 Ieren, en 3846 van bekende vreemde nati onaliteit; het getal landverhuizers is 5852 minder en vergeleken met No vember van het vorig jaar 1298 minder in de laatste maand. Te Munster is een sergeant door zgn geliefde met zgn eigen degen doodgestoken. Het meisje bracht hem in de kazerne zijn avondeten, nam, terwijl' zij met hem en een zijner vrienden sprak, een degen die tegen den muur stond, en stak, schgnbaar spelenderwijs daarmede naar haar geliefde. Het scherpe staal drong den serge- geant door de kleeren in het hart, zoodat hg, na nog een paar woorden tot zgn bruid gesproken te hebben, dood nederzonk. Boos opzet schgnt niet in het spel geweest te zgn. Het meisje is in hechtenis genomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft tegen half één uur andermaal een vrij hevige aardschud- ding te Agram plaats gehad, gevolgd met een golvende beweging van den bodem. Het verschijnsel duurde dit maal ongeveer 2 seconden en ging vergezeld van een dof geraas onder den grond. Er is geen noemenswaar dige schade aangericht. Een jongen van elf jaar te Pignans is door zgn vriend van het leven beroofd. Zij speelden samen soldaatje en hadden daarvoor een paar pistolen van hunne ouders gekaapt. De oudste, niet wetende dat het pistool geladen was, mikte op zijn vriend en trof hem in de borst, zoodat de ongelukkige weinige oogenblikken later overleed. Uit een loffelijke zucht om zooveel mogelijk vreemde woorden uit onze moedertaal te weeren, stelt een onzer Vlaamsche broeders voor in het vervolg niet meer te spreken van een klarinet maar van een „Hou ten sleutelgatige bekblaasbuis." Op MAANDAG 13 DECEM- j t BER 1880, hopen wij door 2 Gods goedheid te herdenken, 3 de 25- Jarige Echtvereeniging S van onze geliefde Ouders: johannes walboom EN Imargaretha elisabeth< BüTER. Namens hunne Kinderen.en verdere Familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2