Markt Berichten. Volgens een te San Francisco verschonend blad, is de tijd niet ver meer, waarin men voor 30 dellars van Enropa naar Californië zal knnnen reizen. „De Southern Pacifio Spoorweg- Maatschappij denkt binnen 2 jaren het verkeer op haar lijn tot Galveston open te stellen. Zoodra dat geschied is, zal de maatschappij groote land- verhaizersbooten van Galveston op Liverpool, Hamburg en Bremen laten varen, en zal men uit Europa voor 30 dollars of nog minder de reis doen kunnen. „Goedkeope overtochtsprijzen voor landverhuizers is het eenige wat Cali fornië noodig heeft om zjjn uitge strekte vruchtbare gronden binnen weinige jaren met een gewensehte klasse van kolonisten bevolkt te zien." De staat van zaken in Ierland neemt meer en meer een dreigend aanzien aan. Te Mullinga werd Zondag weer een groote volksvergadering gehouden, door 10,000 personen bij gewoond, waar het bekende Parlements lid O'Sullivan de stelling verkondigde, dat grondeigenaars thans in een strijd op leven en dood zijn gewikkeld. Eerst ondergang, zjj het dan van de eene of van de andere partij, kan aan dien strijd een einde maken. Groote wanordelijkheden hadden Zaterdag plaats te Bonnicoulan. Daar trachtte een menigte van2000personen de woning van een overheidspersoon, zekeren Downing, te vernielen, omdat dezen in eigen persoon aan eenige zijner pachters het bevelschrift had overhandigd, waarbij hun gelast werd de hoeven te verlaten. De politie verhinderde met de bajonet, dat de menigte het huis naderde en midde lerwijl kon Downing vluchten. Het huis is thans door de politie bezet. Te Agram heeft weer een hevige schok van aardbeving plaats gehad, die al de vensters der huizen deed rammelen. Hij was door deskundigen voorspeld, en de helft der inwoners bracht in afwachting den nacht door in de open lueht, of op de pacht hoeven in den omtrek. Er is geen nieuwe schade aangericht. In Luik is men voor over strooming bevreesd. Tengevolge der laatste regens is het water der Maas ruim twee meters gestegen. De Ourthe en Yesdre zjjn reeds op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden. In de laatste zeven jaren hebben de mjjnen in de Vereenigde Staten 280 millioen dollars aan goud en 271 millioen aan zilver opgeleverd; 96 en 61 was daarvan in Ame rika gebleven en tot munt geslagen. De grootste torpedoboot van de Balthische Zee, de Nordenskjold genaamd, is dezer dagen te Kopenha gen van stapel geloopen. Deze boot is 215 voet lang en twee en veertig en een hal ven voet breedzij ver plaatst bijna tienduizend ton zij be schikt over tweeduizend vijfhonderd paardenkrachten (nominaal)haar snelheid bedraagt vijftien knoopen in het uur en haar diepgang bijna vijf tien voeten. Deze boot is verder bedekt met een stalen pantser van vier duim en is in drie en twintig afdeelingen verdeeld, die door waterdichte schot ten van elkander afgescheiden worden. Yerder bevat zij twee kleihe torpedo- sloepen en het geheele maxerieeï dat men noodig heeft om de Wbitehead torpedos te werpen en te^doen ont ploffen. De Nordenskjold jjg^v<A|>end met een vijftien duimer van Krupp, welke volgens het tegenwoordig stel sel aan het achtereinde geladen wordt en het zwaarste kanon is van al de schepen, die zich op de Oostzee be vinden. De granaten, die met dit kanon worden weggeschoten, wegen tusschen de 1020 en 1250 pond, terwijl de hoeveelheid kruit per lading ongeveer 140 pond bedraagt. Yerder zullen er een viertal 15-duimers (achterla ders) van Krupp en verscheidene kleinere kanonnen, (stelsel Gatliug) op geplaatst worden. De Nordenskjold heeft drie milli oen zevenhonderd vjjftig duizend frs. gekost. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van- Oranje, van Amsterdam naar Batavia, ia 16 December te Napels aangekomen en heeft 17 Dec. de reis voortgezet. Het stoomschip PrinseB Marie, 6 Nov. van Amsterdam vertrokken, arriveerde 18 Dec. te Batavia. Het stoomschip Koning der Nederlanden vertrok 18 Dec. van Batavia naar Amster dam. Het stoomschip Voorwaarts is 19 Dec. van IJmuiden naar Batavia vertrokken. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is 19 Dec. te IJmuiden aan gekomen. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is 19 dezer te Aden aange komen en heeft denzelfden dag de rei: voortgezet. Hoorn, 18 Dec. Tarwe f9 a 10,50, Rogge f 7,50. Gerst f 5,25 a 6. Haver f 3,50 a 4,25. Witte Erwten f 12 a 14, Groene dito f 13,50 a 14,26, Grauwe dito f 14 a 16. Vale dito f 11,50 a 13, Bruine Boenen 11,50 a 13. 40 Paarden f25 a 200. 50 Schapen f22 a 33, 275 Lammeren f 17 a 25, 10 Kalveren f10 a 2750 Varkens f 12 a 18, 150 Biggen f5 a 9. 70 Kippen f 0,60 tot 2, 400 Kipeieren f 7 per 100, Mosterdzaad f20, Karweizaad f14,75. Texel, 16 Dec. Tarwe f 9,25 a 10, Rogge f 8 a 8,75, Gerst f 5,25 a 6, Haver f4 a 4,50, Erwtengroene f 11 a 13,50, vale f 9 a 10, grauwe f 9,50 a 11, Aard appelen f3 a 5 p. m. Alkmaar, 17 Dec. Kleine Kaas f 40, Commissie f 43, Middelbare f 42,50, laagste prijs f 16, aangevoerd 550 st., wegende 134953 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4360 mudden, Tarwe f 8,50 a 9,75, Rogge f 8,50 a 8,75, Gerst f 5 a 6, id. Chevalier f6.25 a 7,25, Haver f3,25 a 4,75, Paar- denboonen f7,25 a 7,7 5, bruine dito 9,75 a 13, duiven dito f8,60 a 8.75, Kanarie zaad f 8,50 a 10,50, rood Mosterdzaad f10 a 11,50, Karweizaad f 15, Erwtengroene f 15 a 18, grauwe f 12 a 17,50, vale f 11 a 16. 18 Dec. Aangevoerd 4 Paarden f 60 a 100, 6 Koeien f 90 a 260, 12 nucht. Kal veren f 12 a 21, 377 Schapen f 14 a 28, 96 magere Varkens f 16 a 24, 122 Biggen f8 a 11, 4 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter f 0,80 a 0,95 per kop. Texel, 19 Dec. De prijs van onderstaande artikelen was in dó afgeloopen week als volgt: Kipeieren f 4,50 a f 5.50 per 100. Schapenboter 60 a 65 ct. Schapenkaas 22 a 25 ct. Koeboter 65 a 85 ct. per kg. Hazen f 1,50 a 2,25. Wilde Eenden 80 a 85 ct., Wilde Konijnen 65 a 70 ct. Grauwe Ganzen f 2 a 2,75, per stuk. Heldersche Moppen. Een student in de theologie, die Zon dags wel eens te paard reed, was van 't paard gevallen. „Gij hebt u toch niet bezeerd?" vroeg een voorbijganger deelnemend. „Edele deelen zijn gelukkig niet gekwetst," luidde 't antwoord. „Alleen ben ik een gat in mijn hoofd gevallen."' „Hoor eens, Mijnheer HendrikIk twijfel volstrekt niet aan de oprechtheid van de getuigenis uwer genegenheid en mijne dochter ook niet;maar, beste jongendaar kan ze geen soep van koken „Gij geleerden weet voor alles raad," zeide ee i dame: „hoe moet ik het toch aanleggen om een vat bier tegen den snoeplust mijner dienstboden te beveiligen P" „Mevrouw legt het niet goed," ant woordde de geleerde. „Het ligt toch in den kelder." „Ja, dat kan wel, maar gij hadt er een vat Bourgogne naast moeten leggen." DE JONGSTE DOCHTER. Aanspreker: „Juffrouw, ik kom u het overlijden van de jongste dochter van Van der Maden, hier achterom, bekend maken." Juffrouw: „Hoe jammer, hoe oud was het kindP" Aanspreker: „Veertig jaar, Juffrouw." Burgerlijke Stand Helder. Van 17—21 Dec. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: T. F. de Wit, geb. Brahé D. J. Buikes, geb. Brandt D. J. C. Wijten- berg, geb. van Unen D. J. R. Janzen, geb. Smit D. N. Graaff, geb. Pronk Z. A. Gun- kel. geb. de Porto D. D. Buis, geb. Griek Z. H. O. Buhse, geb. Haape D. E. N. v. d. Ven, geb. v. Reijn D. J. C. Hin, geb. Smit D. B. A. Koster geb. Hemmen Z. OVERLEDENG. Beugeling 18 m. H. Dekker, geb. Lazeron 50 j. H. Klik, geb. Schoenmaker 59 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg- der Beriehten. Het monument, dat op het graf van L. R. Koolemans Beynen zal worden geplaatst te Makassar, is alhier aangekomen, en op de Rijks Marinewerf ter bezichtiging gesteld voor de officieren en hen die daar toe hebben bijgedragen. Het zal met het oorlogsstoomschip Koningin Emma" naar Indië worden over gebracht. De heer J. C. Janzen, inge- nineur der Marine alhier, zal zich met den inspecteur der artillerie be geven naar de fabriek van dén Heer Krupp te Essen, om tegenwoordig te zjjn bij de aanmaak van ijzeren voor- en aehtersteveus. Naar men verneemt, is Zr.Ms. stoomschip Samarang weder vlot ge komen. Zooals men weet, zat, volgens een vroeger mailbericht, dit stoom schip gevaarljjk op een rif van Poe- loe Nain Besar in straat Banka, be oosten Menado. In den avond van'jl. Zaterdag stortte een man, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, in de Binnenhaven en zou ongetwijfeld zijn onmatigheid met zijn leven hebben moeten boeten, ware hij niet op gemerkt door de nachtwakers Snel en Bon. Beide personen redden met moeite den man uit-zjjn gevaarlijke positie. Dergelijke hulp hebben dezelfde nacht wakers ook een week vroeger ver leend, diensten welke een belooning waardig zijn, allereerst zeker den dank van den geredde. Oudeschild, 19 Dec. Een eigenaardige plechtigheid had alhier gisterenavond in het logement »de Zeven Provinciën" plaats. Door den heer D. C. Lomanburge meester van Texel, werden met een hartelijk woord van waardeering, de gelden, door de Fransehe regeering, voor dit doel afgezonderd, aan de roeiers der reddingsboot uitgereikt, aan wier moedig optreden en snel handelen 't den 9 Aug. 11. te danken was dat de bemanning van 't Fransehe vaartuig Vigie" gered werd van een gewissen dood. Yoor de weduwe van Philippus Yeen, de koene roeier die bij deze gelegenheid door 't omslaan der boot 't leven verloor, was 500 francs gezonden, welk bedrag der comissie werd ter hand gesteld, die zich na de ramp 't lot van haar en haar gezin hadden aangetrokken. Behalve de verongelukte Veen, was de bemanning der boot aldus samen gesteld: J. Lz. Schagen, T. Dogger, Jb. Buis, M. Hammer, H. Mets, J. Vlas, N. Schellinger, D. Bruin, S. van der Sterre en S. Kuiper, de laatste van de Koog. Uithoofde de medaille voor den schipper, die tijdens 't ongeval als zoodanig fun geerde, nog niet gereed was, zou deze later worden uitgereikt. Door den heer burgemeester is aan den presi dent der Fransehe Republiek geschre ven, om zoo mogeljjk ook aan T. Dogger een gelijke medaille te ver eeren, dewijl laatstgenoemde met veel inspanning nog twee Fransehe sche pelingen op den bodem der omge slagen reddingsboot heeft weten te behouden. Met zeer veel genoegen werd de mededeeling vernomen, dat de tegenwoordige reddingsboot van de Koog spoedig door een geheel nieuwe zou worden vervangen. De ongewoon zachte weers gesteldheid, die wij totdusver hebben, heeft aan den zonkant van een der ringdijken bjj Amsterdam eenige madeliefjes aan 't bloeien gebracht. Jl. Maandag werden een paar exem plaren daarvan aan den redakteur van Sempervirens vertoond. Te Streefkerk vond men een volwassen meikeverop Tessel vangen de gar nalen visschers veel krabben in hun netten, wat nog geen koude voor spelt; bjj den heer Boelhouwer, no taris te Watergraafsmeer, maken de duiven onder eeq veranda in de open lucht reeds hun nestje, en bij den rijksontvanger te Holterhoek botten thans de seringen uit. Als het zachte weer nog eenigen tijd aanhoudt, dan herhaalt zich wellicht nog, wat bljjkens een oud handschrift in 1538 plaats vond, nl. dat in December de rozen bloeien. Uit Vlissingen wordt van 20 Dec. gemeld Omtrent de zes schipbreukelingen van de Engelsche bark Nile, den 14n dezer hier aangebracht per stoom schip Amsterdam, en ter verpleging in het gasthuis opgenomen, kunnen wij mededeelen, das van drie hunner de toestand zeer bevredigend is, dat één hunner hoogstwaarschijnlijk de amputatie van een zijner voeten zal moeten ondergaan, een ander in zeer bedenkeljjken toestand verkeert en één den dag na aankomst is over leden Binnen kort zal de Maatschappij voor telephonie te Amsterdam, direc teur dr. H. F. R, Hnbrecht, haar werkzaamheden beginnen. Reeds hebben meer dan honderd handels huizen eu particulieren zich aangeslo ten. Het oentraal-station zal gevestigd zijn in het gebouw der Groote Club, hoek Dam en Kal verstraat. De dradeu zullen zooveel mogeljjk ovor de huizen loopen. De kosteu van abonnement bedragen f118 'sjaars. Een Haagsehe correspondent van het Paleis van Justitie bericht, dat W. M. de Jongh sedert eenige dagen zijn bekentenis grootendeels herroepen heeft, en thans weder vol houdt dat hij wel den brandbrief heeft geschreven, maar den moord niet heeft bedreven. Verder weigert hij zich over de zaak uit te laten, zelfs tegenover zijn verdediger, en hij belooft op de terechtzitting alles wel behoorlijk te zullen zeggen. Uit den Haag meldt men, dat het bericht, betreffende De Jongh juist is, naar aanleiding van een brief aan dc moeder van De Jongh gedateerd uit Amsterdam 23 October en geteekend Spiegel" volgens welke haar zoon niet de moordenaar zou zijn, heeft de beschuldigde aan den advocaat van Rossum verzekerd, dat hij wel de schrijver van den brand brief en de ontvoerder van Marius Bogaardt, maar niet de moordenaar is. Daar hij toch verloren is, had hij zich voorgenomen alle schuld op zich te nemen en zal dit blijven doen. Hij zal ter terechtzitting alles beken nen maar geen naam van den hoofd dader noemen. De moeder en de zuster van De Jongh zijn deze week opnieuw in de gevangenis geweest om hem een bekentenis af te persen doch te vergeefs. Vermits de instruc tie is afgeloopen, heeft de advocaat Van Rossum den president van het gerechtshof van den loop der gebeur tenissen in kennis gesteld. De Jongh is zeer opgewonden. Van goed ingelichte zijde wordt echter aan het Vad. verzekerd, dat het verhaal, zooals het de rondte doet, in hoofdzaak onjuist is. De beschul digde zelf heeft verklaard van zulk een middel van verdediging geen ge bruik te willen maken. Zaterdagavond is door de politie te Haarlem aangehouden zekere F. Douwes, die als matroos was aange monsterd voor het fregat „Kortenaer," doeh tijdens het vertrek van dat sehip op 14 December 1878 zich niet aan boord bevond, en tegen wien ter zake daarvan door de arr.-rechtbank te Rotterdam den 31 December 1878 bevel van gevangennemingwas ver leend. Bernardus Zweers, de bekende inbreker, die door de Arnhemsche politie gevat werd, woonde in de St. Jacobsdwarsstraat te Amsterdam als commensaal bjj een paar rustige lieden in. Hij had daar kennis ge maakt met het dienstmeisje van een notaris, en verkeering met haar aan geknoopt. Zweers was altijd zeer royaal tegen over zjjn beminde en overlaadde haar met geschenken. Ook zijn aanstaande schoonmoeder werd door hem her haaldelijk bedacht. Zoo verraste hjj deze zelfs op St.-Nicolaas met een dozijn zilveren lepeltjes. Intusschen vond men die „rijkeljjk- heid" van den vrijer wel wat al te kras, en het meisje maakte den beminde opmerkzaam, dat hjj wel wat spaarzamer kon wezen. Toen vertelde hjj, dat de oom in Arnhem, waarheen hij nu en dan reisde, hem goed bedacht en hem pas weer geld toegezonden had, waarvan dan ook die lepeltjes gekocht waren. Met St.-Nicolaas wordt evenwel menig pakje ontvangen, dat bjj on derzoek blijkt niet aan het ware adres te wezen. Zoo ook met de lepeltjes en tal van andere geschenken door het meisje in eer en deugd aanvaard, die thans bij de justitie terecht zijn gekomen. Verschillende gestolen voorwerpen zijn nog bij huiszoeking in de woning van Zweer teruggevonden. Zaterdagavond heeft een der leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, zekere v. S. een revolverschot in dat gebouw willen lossen ter eere van zijn vriend en medeleerling S., die tot voorzitter van een hunner clubs gekozen was. Het schot trof S. bij ongeluk in de horst. De te hulp geroepen geneeskundigen konden niet anders dan den dood consta- teeren. STRANDING VAN HET STOOMSCHIP „VICTORIA." Uit Kopenhagen schrijft men dd. 15 dezer daaromtrent het volgende Het schip was den 9 dezer te uur van New-Castle naar Kopenhagen vertrokken, met een lading kolen en stukgoederen. Iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag kreeg het bij een vreeselijken orkaan een hooge zee, een stortzee over, waardoor twee booten wegsloegen en het bovenschip geducht gehavend werd de lading ging over, zoodat het schip gedeeltelijk kenterde. Ter hoogte van Hanstholm verlangde de equipage het schip aan land te zetten, uit vrees voor kenteren en zinken. De kapitein vond het op die plaats te gevaarlijk, maar hoopte, als de storm ging liggen, Skagen te bereiken en daar te ankeren om dan weer het schip te richten. Zaterdag te 9 uur 's morgens pas seerde men den vuurtoren van Hanst holm, doch het schip kreeg aanhondend stortzeeën over. Zij vulden bijna de kajuit en het tusschen dek met water, waardoor het schip nog meer op zjj ging liggen. Te 4 uur 's namiddags kreeg men den vuurtoren van Hirts- hals in het gezicht. De storm die een weinig was gaan liggen, stak weder op en na herhaalde pogingen om het schip te richten, werd scheeps raad belegd en besloten zoo mogelijk goed en bloed te redden en het schip onder de punt van Hirtshals aan den grond te zetten, waar de kapitein Bach wist dat de landing het minst gevaarlijk was en waar, indien de plek sinds zooveel jaren niet op het gun stige oogenblik wachtte om tot haven te worden ingericht, Behip en lading vermoedeljjk hadden kunnen gered worden. Toen het schip aan grond kwam, lag het zoover over stuurboord dat het water de machinekamer bereikte. Een groot deel van den bovenlast was weggespoeld en men was er van overtuigd dat het schip in weinige uren tijds zou kenteren en zinken. Terstond na de stranding toen de opvarenden in het want hun toe vlucht geuomen hadden, ging de kapitein in de kajuit om een buis voor een der machinisten te halen hij wilde niet dat deze, die evenals de overigen 40 uren lang aan de "machine in twee tot drie voet ^vater gewerkt had, in den storm zonder dekking zoude zijn. Na het buis gebracht te hebben, wilde hjj nog iets uit de kajuit gaan halen en daar een der man schappen het vergeefs had beproefd, ging hij zelf er heen. Op hetzelfde oogenblik echter kreeg het schip een vreeselijke stortzee over; de ka juit werd met water gevuld en het dek stuk geslagen. Men hoorde den kapitein om hulp roepen. Dri8 man van de equipage schoten toe; men greep den kapitein, doch op hetzelfde oogenblik sloeg een nieuwe stortzee over het schip heen, en een man sloeg over boord maar werd weder gered. Intusschen had men echter den kapitein moeten loslaten; hij verdween en was reddeloos ver loren. Het schip stond midden in de brranding, die tot den hoogen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2