Markt Berichten. 305de Staats-Lolerij. Men bericht uit Waalwijk van 31 December: Tengevolge van de doorbraak van gisteren zullen ruim veertig dorpen overstroomd zijn. De toestand van Nienwkuijk, van waar de ontzettende ramp uitging, en van het daarachter gelegen Haarsteeg en Hoeven moet allerverschrikkelijkst zijn. Zoodra de doorbraak plaats en het water met woest geraas, zijn doortocht steeds vergrootende, de gemeente binnendrong, was ieder slechts op eigen levensbehoud en dat der zijnen bedacht, en zocht daartoe de wijk op de zolders. Doch ook daar ver keerden zij spoedig in levensgevaar. De huizen toch nabij de doorbraak bleken alras niet bestand tegen den sterken stroom, en bovendien stond het water spoedig tot aan de daken. Allerwegen verhief zich een akelig noodgeschrei. Van uit de vensters en van boven op de daken zag men geheele gezinnen de armen uitsteken, en hoorde men de ongelukkigen om hulp smeeken. De menschenliefde verloochende zich niet. Met levens gevaar zag men velen te water gaan- om hulp aan te brengen. Binnen weinige uren zaten tal van geredde en gevluchte ongelukkigen aan den dijk, velen bijna beroofd van alle kleeding, en daaronder moeders met hunne pas geboren zuigelingen. Doch ook velen riepen te vergeefs om hulp, dewijl de sterke stroom vooreerst de redding onmogelijk maakte. Men verzekert ons, dat gisteren avond nog zeer vele huis houdens op hulp wachtten. Men hoorde hulpgeschrei, zag de onge lukkigen, maar hulp aan te brengen was niet mogelijk. Heden morgen zaten hier en daar nog menschen in de boomen.Van hen, die naar bo ven gevlucht waren, leverde vooral één gezin een hartverscheurend schouw spel. Men zag in de verte van den dijk hoe die menschen tot door het dak gekropen waren, terwijl de mu ren bijna waren weggeslagen, zoo dat ieder oogenblik het laatste kon zijn. Eensklaps stortte het dak naar beneden, maar docruien het plat neerkwam, dreven de ongelukkigen voort tot zij op een ander huis stieten, waar zij zich door het dak toe gang verschaften cm daftr 0£ zcrttïef' op verdere Imlp te wachten, die echter ook daar alsnog onmoge lijk was. Tal van menschen wor den nog vermistouders hebben van gisteren nacht af hunne kinde ren niet meer gezien, vrouwen ver- keeren in de grootste, verschrikke lijkste onzekerheid omtrent het lot harer mannen. Of er veel menschen omgekomen zijn, kan nog niet gezegd worden: wel loopen er geruchten dat er lij ken aangespoeld zijn, waaronder vooral van kinderen, doch hierom trent heerscht nog groote onzeker heid. Veel vee is in het water omge komen. Van Drunen zijn slechts enkele wijken ondergeloopen. Het water bnitendgks valt langzaamhet bin nenwater neemt nog steeds toe. Commissiën hebben zich hier en elders gevormd, om door spoedige verleende hulp de noodlijdenden van het hoogst noodige te voorzien. Een groot aantal vluchtelingen hebben de wijk naar hier genomen allen worden opgenomen en liefde rijk verpleegd. De stallen zijn op gevuld met vee. 's Hertogenbosch, 2 Jauuari. Behalve een aantal roei- of zeil bootjes, voorziet een flinke stoomboot, die bij het station SSp. afvaart, in de gemeenschap met Vlijmen en alzoo verder. Zij doet 4 tochtjes per dag; heen om 8, 10, 12, 3 en terug om 9, 11, 1 en 4 uur. Vlijmen is opge propt vol menschen uit alle dorpen. Vele worden naar 'sBosch geëvacueerd. ^Levensmiddelen komen daar aan en moeten onder gewapend opzicht of geleide gesteld en vervoerd worden. Het water stroomt ook naar Vlijmen toedaar is nog weinig en ook geen groote nood, wei gebrek. Groote behoefte bestaat aan schippers met booten, aan brandstof, aan dekking, (wollen dekens) aan brood, aan zuiver water, koffie, tabak, zout enaan eenheid in het gezagDoor gemis van het laatste gaan vrij veel hulp middelen verloren. Het vervoer der geredden, die meestal te uitgeput zijn om te loopen, gaat langs de doorge weekte dijken langzaam en bezwaarlijk; wagens, nog beter draagberries, zijn noodig. Ook verlichtingsmiddelen, als lantaarns of flambouwenflam bouwen minstens een duizend." Verschrikkelijk is de toestand bij dag allerverschrikkelijkst bij nacht. Alles, wat veraf' komt, doet men het best aan de Watersnood-Commissie te zen den het gaat dan geregelder en komt dan in goede, althans in betere handen. Waalwijk, 3 Januari. Het ge rucht dat menschen verdronken zijn wordt bevestigd; het aantal is ge lukkig niét groot. De hoeveelheid vee is echter aanmerkelijk. In het gasthuis alhier zgn eenige zieken opgenomen. Een paar honderd nood lijdenden worden daar liefdevol ver pleegd. De huizen, vooral te Nieuw- kuijk, hebben veel geleden, en stor ten, voor zoover ze niet zijn wegge spoeld, veelal in. Het water is val lende; wind en weder gunstig. Men is druk bezig de doorbraak te dich ten. Een werkman Te Saint-Denis was gehuwd met een weduwe, die drie kinderen had uit haar eerste huwelijk, twee zoons van zestien en der tién en een meisje van twaalf jaar. Onlangs nu kwam de oudste zoon plotseling ouder hevige brakin gen te overigden, nadat hij met zijn stiefvader en zijn broeder een her berg had bezocht. Ook de jongste knaap was ongesteld geweest, doch slechts in geringe mate, maar hij had ook maar weinig gebruikt van de hem aangeboden drank. Dat alles wettigde het vermoeden van vergif tiging, door den stiefvader bedreven, die in hechtenis werd genomen, doch spoedig weer ontslagen, daar de ge neesheer verklaarde dat de oudste zoon gestorven was aan een hart kwaal. Dezer dagen echter ie de werkman opnieuw gevangen geno men, daar er vrij overtuigende be wijzen tegen hem zijn aan het licht gekomen jzon zou meg hebberu^^ dekt, dat hij zich van vergif had voorzien. Voor eenige maanden geleden vond men te Swanscombe het lijk van een man, dicht bij de deur zijner woning; de ongelukkige was het slachtoffer van een moordaanslag ge worden. Verschillende omstandighe den droegen er toe bij om het pu bliek te doen vermoeden, dat de man door de hand zijner vrouw gevallen was en schoon men geene voldoende bewijzen had om een aanklacht in te dienen, had de openbare meening haar toch veroordeeld. Een paar weken daarna vond men echter ook de vrouw vermoord, zonder dat de dader ontdekt werd en de buren, thans inziende dat zij haar ten onrechte hadden verdacht, zochten nu een ander mikpunt voor hunne lastertongen, dat zij weldra meenden gevonden te hebben in de zuster van de laatst vermoorde, een reeds bejaarde vrouw. Algemeene ontstel tenis echter heerschte er dezer dagen, toen men ook het lijk dier vrouw vond, thans onder aan de trap in hare woning, met de onmiskenbare sporen dat een kwaadwillige hand haar naar beneden geworpen had. Niemand kan vermoeden wie thans de moordenaar is, die waarschijnlijk ook den dood der beide andere slacht offers op zijn geweten heeft. De grootste verslagenheid heerscht in de kleine plaat9, waar het gerecht thans ijverig onderzoek doet. In een Parijsch blad leest men het volgende: Gisteren overleed al hier de heer M. X., een der mee3t geachte ingezetenen van deze stad. Hg is gestorven van verdriet wegens het overigden zgner vrouw, die hg geweldig haatte. Na een aanhoudend gekrakeel, dat meermalen in ernstige vechtpartijen ontaardde, vatte hij het denkbeeld op zijne vrouw te dooden. Eerst 'beproefde hij het door arsenicum in hare chocolade, haar soep en in al hare spijzen te mengen; in plaats echter van weg te kwijnen, werd ze echter hoe langer hoe ge zetter. Daar ditrdus niet hielp, wierp lig zgu vrouw, terwijl hij met haar op de »Corniche" wandelde, door als bij ongeluk tegen haar aan te vallen, van een hoogte van 1200 voet in zee. Zonder ooit zwemmen geleerd te hebben, sloeg ze dadelijk de armen uit en bereikte met gemak den oever. Op zoo buitengewone wijze bekend geworden met een talent, waarvan zij totnogtoe het bestaan niet ver moedde, legde zij zich van dat oogen blik af met hart en ziel op de edele zwemkunst toe en bracht het daarin tot een groote hoogte. Een proef met opium genomen had tot eenig resultaat dat mevrouw totaal genezen werd van slapeloosheid, die haar reeds jaren lang gekweld had. Ten einde raad; greep de teleurge stelde echtgenoot een dolk en bracht haar daarmede op een zomer-avond, terwijl zg door de warmte in zwijm lag, een geduchten steek toe. Een ge neesheer kwam toesnellen en het eerste werk van den aesculaap was toen hij de patiente gezien had, den man geluk te wenschen met zijne kordate handelwijze. Zonder die tij dige aderlating zou mevrouw verloren geweest zijn! Dezelfde krasse vrouw liet eindelijk een paar maanden geleden onder de wielen van een huurrijtuig het leven. Van dien .tijd begon de heer M. X. zich doodelijk te vervelen. Daar hg geen vrouw meer te dooden had, wist hg met 2ijn leegen tijd geen raad meer en stierf eindelijk van verdriet. Sinds eenigen tijd worden uit Amerika een nieuwe soort van boorden, manchetten, fronts, enz. in den handel gebracht, die de bijzondere eigenaar digheid hebben, dat de drager zelf ze zonder eenige moeite kan wasschen en onmiddellijk weer schoon krijgen. Naar de Amerikaansche bladen te oordeelen. voldoen zg zeer goed in het gebruik, en zijn zij vooral aan- bevelingswaard voor reizigers, onge huwde heeren, enz. In een stjad als Londen, waar J^êl^fe-^uOmenschen sterven, moe ten natuurlijk telkens nieuwe gronden tot begraafplaatsen worden ingericht. Om die gronden tot nuttiger doel einden te besparen, heeft een zekere Heer Wilson een nieuw plan uitge dacht. Hg wil de dooden niet onder den grond begraven, maar een reusachtige grafpiramide bouwen, die lange jaren in de behoeften der hoofdstad zou voorzien en waarin ruimte voor 5 mil- lioen lijken zou wezen. Dit nieuwe wereldwonder zou acht morgen gronds beslaan en dubbel zoo hoog worden als de toren der St. Paulskerk. Op den top, die door reusachtige trappen bereikt wordt, zou een obelisk en een observatorium staan. De kosten van dit gebouw worden op 21/2 millioen pond sterling geraamd, en men zou, volgens berekening van den Heer Wilson, in honderd jaren 13 a 14 millioen er mee uitwinnen. Zijn plan is keurig uitgewerkt op het papier, en misschien blijft het wel daarbij, vooral nu de lijkverbranding gedurig aanhangers wint. In een winkel van verduur zaamde levensmiddelen te Liverpool werden de bewoners midden in den nacht gewekt door een oorverdoovend geraas in den winkel, het gerinkel van gebroken glas, geleipotten en dergefijken. Men twijfelde er niet aan, of er waren inbrekers bezig, hoewel die gewoonlijk wat stiller te werk gaan. Er werd in allerjjl iemand naar de politié gezonden, terwijl de win kelier, met een paar pistolen, en de vrouw met een stoffer gewapend, aan de deur post vatten, om te zor gen dat de dief niet ontsnapte. Eindelijk kwam de politie; men ging met een licht den winkel bin nen, en de inbreker.bleek een aap te zgn, die midden onder scher ven glas en gebroken potten zich aan allerlei zoetigheden te goed deed. Het dier was bijzonder welgeluimd en liet zich bedaard pakken door de gerechtsdienaars, die hem meenamen. Dezer dagen is een man, Bühler genaamd, tot levenslange dwangar beid veroordeeld, die in October 11. den dood van een geheel gezin te Munegg bij Thuu veroorzaakt had, door het huis waarin het woonde in brand te steken. Van de zeven personen, die zich in de woning be vonden, kwamen zes in de vlammen om het leven. Stoom vaart-Bevichten Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, is 2 Januari te Napels aangekomen en vertrok denzeltden dag. Het stoomschip Koningin Emma vertrok Zaterdag van Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia is 1 Jan. van Batavia naar Nederland vertrokken. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Jan. van Napels. Hoorn, 30 Dec. Kleine kaas f 46,50, Commissie f 41, aangevoerd 305 st., we gende 84449 P. 31 Dec. Tarwe f 8,50 a 9, Rogge f 8, Gerst f 5,25 a 6. Haver f 4 a 4,50, Erw ten: witte f 12,50 a 14, groene f 13 a 14,50, grauwe f 13 a 15, vale f 12 a 13, br. Boonen f 12,50 a 14. 20 Paarden f 40 a 250. 70 Schapen f 24 a 38, 200 Lamme ren f 17 a 25, 20 Kalveren f 17 a 30, 35 Varkens f 16 a 20, 15 Zeugen f 30 a 45, 190 Biggen f6 a 11, 70 Kippen 70 ct. a f 2, 500 Kipeieren f 5 per 100, 1060 kop Boter 70 a 80 ct. per kop. Texel. 28 Dec. Stalprijzen. Vette koeien f 200 a 250. Ossen f140 a 180, nucht. Kalveren f7 a 12, vette Varkens 52 a 56 ct. per P. magere dito f 19 a 27, Biggen f 14 a 15,40, Lammeren f 16 a 21, oude Paarden f 17 a 35. 29 Dec. Wild: Hazen fl,40 a 2,40, konijnen f 1,50 a 1,75 het paar, ganzen f2,75 a 3.20, eenden f 1,30 a 1,70 het paar. Alkmaar, 31 Dec. Aangevoerd 3 Paarden f 50, 10 koeien f90 a 180, 12 nucht. Kalveren f 14 a 22, 379 Schapen f 15 a 28, 64 magere Varkens f 16 a 20, 88 Big gen f 10 a 13, 4 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter 80 a 95 ct. per kop. Ie klasse le lijst. --iforfesi-fM.eee. No. 2798 nsoo. No. 14386 f 1000. Nos. 2560 en 6414 elk f400. Nos. 4296, 6457, 13527 en 14542 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 31 Dec. 4 Jan. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLENJ. v. Tongerloo, geb. Rieu- werts Z. W. J. Veenstra, geb. v. Deutekom Z. E. H. Gorter, geb. Janzen Z. T. Goos geb. Bijl Z. T. v. Meteren, geb. Buijs D. W. v. d. Endt, geb. Steffhaau D. E. Jaring, geb. van Haren D. OVERLEDEN: L. M. E. Labout 2 j. J. Cohen 8 j. 2 levenloos aangegeven. Heldersche Moppen. HOE EEN MENSCH ZICH VERSPRE KEN KAN. „Een mooie tijd van den avond om t'huis te komenzei een moeder tot hare doch ter, die om tien uur van een wandeling terugkwam. „Toen ik zoo oud was als jij wilde mijn moeder niet hebben, dat ik la ter dan zeven uur t'huis kwam. „O, maar u had ook zoo'n aardige soort van moeder," pruttelde het meisje. ,.Dat had ik, brutale meid." hernam de moeder; „veel aardiger moeder dan jij ooit gehad hebt." o Bij den intocht van den vorst van een kleinen Duitschen staat, in een landstadje stond een soldaat op post, die .veel moeite had met eenige dames, die telkens te ver naar voren drongen. Eindelijk vatte de jonge man de liefste der dames om den hals en kuste haar dat het klonk. Een officier die in de nabijheid stond, schoot op het hulpgeschrei der dame haas tig toe en riep tot den soldaat: „Maar man, zijt ge krankzinnig geworden? „Volstrekt niet," was het lachende ant woord, „maar wie niet hooren wil, moet voelen.* EEN MAN, DIE HAAST HAD. Spoorwegwachter: „Terug! Zie je den trein niet aankomen Je kunt er niet meer over Boer: „Ik moet er over; ik heb haast ik rijd door, al zou ik dien vent zijn heelen locomotief ook kapot rijden." Een onderwijzer haalde uit den zak van een jongen eenige gekaapte appelen te voorschijn. „Hoe komt ge aan die appelen vroeg de meester." De appelen" zei de jongen, „waren yan Willem en ik weet niet hoe hij er aan gekomen isnu zijn ze van mij en hij weet niet hoe ik er aangekomen beu." o De directeur eener gevangenis ontving eens voor een zijner kostgangers een brief 1 met het volgende adres: „Den Weledo' Geboren Heer N. N. in de gevangenis te X. o Een dappere Yankee-kapitein sprak zijn soldaten aldus toe: „Beste jongens, je hebt een heet gevecht voor de horst. Strijdt als helden tot uw laatste patroon is verscho ten, eu ga dan op den loop, zoo hard als ge kunt. Ik kan niet goed loopen en daar om ga ik nu alvast heen. *- o Ontelbaar is het aantal goede voornemens, die ieder mensch bij zich voelt opkomen aan het begin van een nieuw tijdperk in zijn leven, ook bij het begin van elk nieuw jaar. Het jaar zou er niet slechter op worden en de wereld niet op achteruitgaan, wanneer ieder zich uit dat groote aantal slechts één enkel koos en dan streed met hart en ziel om dat goede voornemen te verwezenlijken. Vervolg- der Berichten. Bgde visch-reederij »Neptunus" alhier is bericht ontvangen, dat een van hare vischsloepen, »De Castor," schipper A. Koster, in de Noord zee door een hevige stortzee is over vallen, waardoor vier man overboord zgn geslagen en verdronken. Omtrent de aanbieding van 't geschenk aan Dr. Boomsma, waarvan we op onze eerste bladzijde reeds melding maakten, zendt men ons ook nog bet volgende bericht, wat we ook gaarne, em der volledigheidswille, opnemen. Vrijdag, den 31sten December was het de laatste dag, waarop de heer R. Boomsma alhier geneeskundige praktijk uitoefende. De bewoners van den Helder verliezen daardoor veel en vooral zij, die nu bijna 20 jaren bij ziekte zijne hulp inriepeu, hadden behoefte hem daarvoor op plechtige wijze hunnen dank te betuigen. Door den Burgemeester mede een zijner patiënten per rijtuig afgehaald, kwam de heer Boomsma aau de Bouwzaal, naast het Weeshuis, waar hij door vier heeren aan de deur werd opgewacht en naar binnen geleid. Een dertigtal patiënten stond daar geschaard om hem te ontvangen en uit naam niet alleen van de daar ver gaderden, maar ook van de afwezigen, hield de heer A. van Voorn veld een korte toe spraak om den hooggeachten geneesheer dank te zeggen, die velen, niet alleen met raad, maar ook met de daad had bijgestaan en door zijne zorgvuldigheid voor zijne zieken en zijne zeldzaam voorkomende be langeloosheid, allen, zonder onderscheid, bijzonder aan zich had verplicht. Beleefd werd daarop de heer Boomsma uitgenoodigd een zichtbaar blijk van erkentelijkheid van zijne patiënten aan te nemen, bestaande in eene Statuette van Hippocrates in zilver, door dc heeren J. M. van Kempen, te Voorschoten, vervaardigd. Op het voetstuk is een zilveren schild aangebracht met eene gravure, voorstellende eene vrouw met het wapen van den Helder op haar kleed, die geknield de hand kust van Esculapius, om hem te danken voor de genezing van haar kind, dat zij met de rechterhand nader tot hem brengt. Verder rechts ziet men de kop van een sloep met een daarvan af hangend vischnet. Deze teekening, door den heer J. C. Leich ontworpen, stelt dus in beeldschrift voor: ,.De gemeente den Helder dankt „haren geneesheer voor hetgeen hij „voor hare inwoners heeft gedaan." In eene lade van het voetstuk ligt een daarbij behoorend album, waarin eene op dracht met de namen der gevers op prach tige wijze zijn geschreven door den be roemden calligraaf Anth. Grevenatuk te Amsterdam. Zichtbaar aangedaan, gaf de heer Booms ma daarop te kennen, geheel verrast te zijn en moeielijk te kunnen zeggen wat hij gevoelde. Allen dank zeggende en de hand drukkende aanvaardde hij het geschenk, dat tot den avond in de Bouwzaal bleef ten toongesteld voor allen, die daartoe hadden bijgedragen. De schietclub Willem Teil" alhier hield jl. Zondagnamiddag een wedstrgd in het café Suisse. Er waren zes prijzen uitgeloofd. Ze werden be haald door de heeren A. van Willigen, J. Dee, G. J. de Jong, A. Barneveld,v«- L. W. F. Oudenhoven en J. Schuit, c Nog werd een prijs, na den afloop van het conconrs door een der leden uitgeloofd, door den h8er J. Schugt behaald. Met een gepaste toespraak werden de prgzen door den hèer T. Mooy, eerelid der vereeniging uitge reikt. Daarin werden de beste wen-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2