'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 824. Vrijdag 7 Januari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 BERKHOUT Co. te Helder. Uitgevers BnrcaniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dos DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn JAVUARI, (Louwmaand,) 31 dagen. der Zon 8 u. 11 m. Onderg*.Qg 4 u. 3 m. Zokba 9 10 Ddisdau^II wubmsdag T9_/ Doxbirdag13 Vrdbao 14 ZAtSRBAO 15 Volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Jau. 1881. Zondag 9 en Maandag 10 Janu ari zullen er in de zaal van Tivoli voorstellingen worden gegeven door den heer F. Basch, reeds van vroeger alhier gunstig bekend. De onbegrij pelijke goocheltoeren van den heer B. wekken, waar hij ook werkzaam is, de grootste verbazing. De geheim zinnige molen, een van de grootste toeren op het gebied van goochelen, is bewonderenswaardig en zijne agios- copische wereld-tableaux, verlicht door een batterij van 200 elementen, zjjn wel in staat 't publiek te boeien. We verwachten dan ook een talrijke opkomst van 't publiek, te meer, daar iets in dat genre hier in het winter seizoen zelde»---YUorKuwü. Benoemd tot kantonrechter te Alkmaar Mr. M. Büchner, thans kantonrechter hier ter plaatse. In ons vorig No. gaven wij een kort bericht van de ramp die de hier tehuisbehoorende vischsloep Castor had getroffen. Thans kunnen we omtrent die ramp nog mededeelen dat de Castor, na een zeldzaam ge lukkige vangst van 1635 stuks kabel jauw en 1800 stuks schelviscb, be nevens nog eenige kleinere visch, zicb gereed maakte de Noordzee te "erlaten. Groot zeil Werd gemaakt, om, daar het weder buiig was, de een of andere haven behouden binnen te loopen. Daar de wind meer meer opstak, stak men later een rif in 't zeil en bij den steeds aanwak- kerenden wind, die tot een stjjve bries overging, achtte de schipper het geraden kleiner zeil te maken en de geheele equipage bij de hand te houden, om bij eventuëelgevaar, steeds de noodige handen ter zijner dispositie te hebben. De zee stond hol; ver scheidene golven waren reeds door de Castor gebroken, toen eensklaps de schipper allen waarschuwde dat er een stortzee, een zoogenaamde breker, in aantocht wasieder stond pal. Door een vlugge beweging poogde de schip per haar te klieveD, doch op 't zelfde oogenblik was er van de Castor niets meer te zien. Vijf man en de schipper werden van 't dek geslagen en zouden allen hun graf in de golven hebben gevonden, ware het niet dat door een andere zee de schipper weer op de sloep, die inmiddels gerezen was, terug was geworpenmet de noodige tegenwoordigheid van geest gelukti het hem toen nog een der matrozen te redden, de overigen waren reeds te ver verwijderd om nog aan hulp of redding te kunnen denken. Vreeselijke omstandigheid; nog zoo kort is dit jaar ingegaan en nu staan we reeds voor een ramp, terwijl ook zij hun »heil en zegen," toegebracht en ontvangen hebben. De directeuren der Maatschappij »Neptttuus", de heeren den Duik Strikwerda, hebben zich welwillend bereid verklaard, alle giften en gaven in ontvangst te willen nemen, die in den nood der diep bedroefde weduwen en weezen eenige verlichting en verzachting kunnen aanbrengen. Dat een ieder naar de mate zijner bezitting zijn hart raadplege om een geldelijk offer te brengen op 't altaar der lief dadigheid; veel wordt er in den laatsten tijd gevraagd, doch ook Helder en Nieuwediep bleef nooit achter in 't weldoen. We laten hier de namen volgen van de verongelukten, ze zijn: W. en A. Meijboom, (broeders), J. Verhagen en T. Groenenijk; de laatste verloor vroeger zjjn vader en twee zijner broeders op dezelfde noodlottige Bij besluit van Z. M. den Ko ning is bepaald, dat onderofficieren, schepelingen en mariniers, lijdende aan bloedarmoede, sleepende malaria koortsen enz., tengevolge van het verblijf in de koloniën, in het ge zondheidsetablissement »Bethesda" te Laag-Soeren voor rekening van het Departement van Marine kunnen worden opgenomen. Texel, 5 Januari: „r<aen gemeldr°^at"Ég",3eiïV'veehouder Jb. P. Koning alhier, reeds den 2en 11. door een kip kuikens zijn uitgebroed. Zoowel de mama als de kleintjes bebinden zich in uitstekende omstan digheden. Gedurende eenige dagen is de handel van lammeren, in voorkoop, weer in vollen gang. Er zijn reeds verschei dene partijtjes verhandeld tegen f9,50 a f 10.— per stuk. De diertjes, die gewoonlijk eerst in April met 't lief en leed der wereld kennis beginnen te maken, zijn niet zelden reeds maanden voor dien tijd verkocht. De Algeaeene Watersnood commissie ziet zich nu genoodzaakt een beroep te doen op de openbare liefdadigheid. De nood is groot in de geteisterde streken en voor het schenken van giften tot leniging der ramp is geen beter en doelma tiger weg dan door ze ter beschik king te stellen van de Algemeene Commissie, welke door hare corres pondentie met d© watersnood-com- missiën in de geheele geteisterde streek het best in staat is te beoordee- len, in welke mate de behoefte zich op elke plaats doet gevoelen, en alzoo te voorkomen dat een gemeente dubbel geholpen wordt, terwjjl de andere onvoorzien blijft. Aan gif ten in geld wordt de voorkeur ge geven boven die in goederen of le vensmiddelen. Onnoodig is 't hieraan iets toe te oegen. De Nederlandsche liefdadig heid zal zich ook nu niet verloo chenen. Gedurende het jaar 1880 heeft de Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij in 764,006 ritten 7,549,925 passagiers vervoerd; in 1879 630,906 ritten 6,494,915. Het afgeloopen jaar heeft 167 droge en 199 natte dagen geleverd volgens aanteekening van iemand die als maatstaf nam, eiken dag waarop het, 't zij even of langer, regende, als een natte dag te beschouwen. Dinsdagnamiddag omstreeks ure heeft in Den Haag aan het Be- zuidenhout eene brutale aanranding en straatroof plaats gehad. Een dame, die zich naar haar aldaar wonende familie begaf, "werd onverwachts door een jonkman van oogenschijnlijk 18 jaren, gekleed in een blauwe kiel, aangegrepen en op den grond geworpen, met het oogmerk om haar te beleedigen en om haar te bestelen. Haar hulpgeschreeuw joeg den aan rander op de vlucht. Doodelijk ont steld, werd zij per vigilante huiswaarts gebracht. Het bleek dat een harer oorknoppen was gestolen. Te Ginneken overleed den 30n 11. de gepensionneerde kapitein ter zee H. J. Van Maldeghem, ridder der Mil. Willemsorde en komman- deur der orde van de Eikenkroon. Hij bereikte den ouderdom van bijna 78 jaren. Op 12 Februari a.s. zal een detachement van 100 koppen, voor namelijk bestaande uit matrozen 3e klasse en lichtmatrozen, die nog niet naar de kololiën zjjn geweest, met het stoomschip Celebes van de Maat schappij Nederland naar. Oost-Indië 's-Hertogenbosch, 4 Gisteren avond omstreeks 5 uur werd per telegram verzocht dadelijk naar Nieuwkuyk te zenden ingenieurs een aantal werkvolk, ten einde een dreigend gevaar te keeren. Men heeft beproefd nog den zelfden avond het verzoek gevolg te geven. De stoomboot „St. Jan" is onverwgld vertrokken, doch de bemanning kon onmogelijk de gemeente Nieuwkuyk nog bereiken. Heden is èn uit 's-Hertogenbosch uit Heusden in den vroegen morgen hnlp gezondenhet bleek dat het kerkgebouw in gevaar verkeerdede stroom schijnt zich een weg gebaand te hebben onder de kerk, zoodab er gevaar voor instorting be staat. Men zal beproeven aan den stroom nog een andere richting te geven, doch men vreest dat het ver- geefsche moeite zal zijn, en dat het schoone gebouw, eerst sedert eenige jaren nieuw, weldra in een puinhoop zal veranderd zijn. De gewone geschiedenis, doch altijd even droevig, kostte op Oude jaarsavond in Barmen aan een jong meisje het leven. Hopelooze liefdé, veranderd in. haat, deed een jonk- die haar het hof had gemaakt eindelijk naar een wapen grijpen en haar een doodelijken steek in de borst toebrengen. Daarna trachtte hij zichzelven van het leven te be- rooven, wat hem echter door de po litie werd belet. Een predikant in Friesland heeft Zondag den 26n Dee. in allen ernst aan de gemeente bekend ge maakt, dat, met het oog op de zons verduistering de godsdienstoe fening op den laatsten dagdesjaars niet des namiddags maar des voor middags zou moeten plaats hebben Berichten uit de Transvaal' aan de Times" In de Kaap-kolonie wordt de op stand beschouwd als een schrikke lijke ramp. De militaire overheid acht het niet raadzaam de Kaapstad te ontbleoten vam haar garnizoen. De troepen thans tegen de boeren op weg, z-ijn 1500 man sterk, met twee kanonnen en een Gatlings-bat- terij. Sir G. Colley, de Engelsche kommandant in Natal, heeft tot de soldaten een adres gericht, waarin hij aanspoort tot het spoedig uit- wisschea van de smet op de Britsche wapenen, doch tevens vermaant om dapperheid niet te doen ontaarden in wraakoefening, aangezien de Boe ren, hoe ook misleid en bedrogen, over het geheel een kloek en moe dig volk zijn, en gedreven worden door beweegredenen die eerbied af dwingen. Het telegram aan de Daily Tele- graph" omtrent de stemming in den Vrijstaat is reeds bekend. Aan de Standard" werd gemeld dat de oor logsgeest in den Vrijstaat uiterst gespannen is, en dat volgens een bericht uit Bloemfonteinde Vrij- staters met de Transvalers gemeene zaak zouden maken zoodra er troe pen uit Engeland tegen de Trans vaal worden afgezonden. Dit zou den toestand der koloniale troepen in Basuto-land zeer hacheljjk doen worden. De hoeve van zeker landman ieugbn van Charleroi was I ondergeloopen en twee groote var kens, in hun hok opgesloten, dreig den te verdrinken. Zoodra de boer het gevaar bemerkte, waarin zijne beide kostgangers verkeerden, waadde hij door het water, dat hem tot halverwege het lichaam reikte, en met buitengewone inspanning gelukte het hem de deur van het hok te openen. Door het instinct van zelfbehoud gedreven, zwommen de beide dieren met zulke overhaasting het hok uit, dat zij hun redder om verstieten, die zijne redding slechts aan een toeval te danken had. Eens klaps ondergedompeld, strekte hjj de beide handen uit, en het gelakte hem met iedere hand den staart een zijner beschermelingen te grijpen, die thans op hnnne beurt hun redder veilig in zijne woning brachten. Het tooneel dat nu tus- schen die drie drenkelingen plaats greep is beter te gevoelen dan te beschrijven. Twee jongens werden Zaterdag te Glasgow in hechtenis genomen, beschuldigd van moedermoord. Hun moeder was namelijk in een eenzame hut, waar het arme huisgezin woonde, badende in baar bloed gevonden, met dertien dolksteken in de borst en schoudera en drie in het hoofd. De oorzaak dezer gruweldaad is nog niet bekend. Glasgow heeft het nieuwejaar ingewijd door een ernstige gasont ploffing, waarbij vjjf personen het leven en dertien een of meer lede maten verloren. Onderzoek naar een lek, met een licht in de hand, was de oorzaak van dit ongeval. Gedurende het jaar 1880 zijn te Parijs in de Morgue gebracht 806 ljjken tegen 710 in 1879. Ver schillende er van zijn door de familie herkend, terwijl echter het meerendeel onbekend is gebleven. Dezer dagen heeft men Rives een 60-jarige vrouw op het land vermoord gevonden. De onge lukkige had verscheidene wonden aan het hoofd bekomen. Haar man, die verdacht wordt van de misdaad, is aangehouden. In het jaar 1880 hebben in Frankrijk niet minder dan 49 moorden en 19 moordaanslagen plaats gehad, waarvan een groot aantal op den openbaren weg bedreven werd. Te Rive-de-Gier in Frankrijk is een tribune, die onlangs in een balzaal gemaakt was, op de menigte die zich in de zaal bevond, nederge- komen. Een groot aantal personet zijn gewond, terwijl een dame van drie en vijftig jaar de ruggestreng gebroken heeft en eenige oogen- blikken later overleed. Uit Toulon wordt gemeld dat de brand aan boord van 't schip» Ri- chelieu" nog steeds voortwoedt. Het vunr verteert langzaam het inwen dige van het vaartuig. Bjj het blus- schen is een matroos van de kan- nonneerboot Hyène verdronken, an ders heeft men, op enkele lichte ver wondingen na geen ongelukken te betreuren. Een zestigjarig landbouwer on der de gemeente Agen (Frankrjjk) is in het begin dezer wfipk in hnd vertaoord eevonden. l)e man eenzaam. Zijn eenige bescherming en 12jarige knaap, die dien nacht juist in zijn eigen hnis had doorgebracht. Het hoofd van den vermoorde was met een scherp werktuig bijna geheel van den romp eiden. De moordenaar had, na zijn misdaad volbraeht te hebben, met een bijl de geldkist opengebro ken en zich van den geheelen inhoud meester gemaakt. Daarop had hp zijn handen in een kom met water van het bloed gereinigd, om met meer smaak zich te goed te kannen doen aan een paar gebraden ganzen, die in de etenkast gevonden had. Te Parjjs is een vermogend grijsaard, die het verstand verloren heeft tengevolge van het lezen van allerlei berichten omtrent misdaden, in een krankzinnigen gesticht geplaatst. Een zonderlinge gril dreef hem om zich steeds te verdiepen in de verslagen van crimineele rechtsgedingen, waar van hij een groote verzameling bezat, of romans vol afgrijselijkheden. Zelden ging hij uit, tenzij om de zittingen der rechtbank of die van het Hof bij te wonen. In den laatsten tijd begon hij gevaarlijk te worden, daar hij zich allerlei wapentuig aanschafte, den mond vol had van de schrikke- lijkste wandaden, die hij bedreven beweerde te hebben, ieder dreigde die hem naderde, enz. Te Gent zijn vijf in aanbouw ^nde huizen door onbekende oor zaak ingestort. Persoonljjke ongeluk ken hebben er zoover men weet niet plaats gehad. Ook in Egypte moet strenge koude heerschen. Het spoorwegver keer is er op sommige lijnen ge stremd. Een gedeelte van het Weser- spoorwegstation te Breinen is inge stort, doordien de grond door het hoogwater was beschadigd. Uit verscheidene deelen van Nieuw-Zeeland worden voortdurend ontdekkingen van goudvelden gemeld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1