'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 826! Vrijdag 14 Januari 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^itoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmere 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareanx SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie» moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn' Kalender der Week. JANUARI, (Louwmaand,) 31 dagen. Opkomat der Zon 8 u. 6 m. Ondergang 4 u. 14 m. Zohda.0 16 MAAKDA® 17 dixbdao 18 wobéwbafi 19 Dondebjjao 20 Vkijdao 21 Zatzksao 22 WATERSNOOD. De Algemeeue Vereeuigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood in Nederland ziet zich genoodzaakt haar beroep op de openbare liefdadigheid te herhalen. Dagelijks ontvangt zij uit Noord-Brabant en Limburg van de aldaar fungeerende Watersnood-Comraissiën aanvragen om toe zending van groote hoeveelheden dekking en kleeren, en vooral van geld, aan vrelke aanvragen zij tot dusver heeft kunnen vol doen, doch die hare kas spoedig zullen uitputten, indien de nationale milddadig heid haar niet te hulp koint. Inderdaad hartverscheurend zijn de be richten uit de overstroomde streken, vooral wit het land vau Heusden en Altena; zij laten geen twijfel over, of er zijn op dit oogenblik reeds ten minste ZEVENDUI ZEND NOODLIJDENDEN, die regelmatig verzorgd, en TW EEDUIZEND STUKS VEE, die in het leven gehouden moeten worden. Ook in de gunstigste omstandigheden laat zich in dit winterseizoen geen spoedig einde van den treurigen toestand voorzien. Met wiskunstige zekerheid is dus te be wijzen, dat de giften zeer mild moeten vloeien, wil de Commissie hare taak ten •inde toe volbrengen. Op dit oogenblik immers is reeds over ruim f 80.000 beschikt van f 183,000, die bij den aanvang van den Watersnood in kas waren. Neemt zij de groote kosten van de voor ziening in bovenvermelde behoefte in aan merking, dan kan de Commissie berekenen dat zij, met betgeen zij tot dusver ont vangen heeft, uog slechts enkele weken kan toekomen, zouder nog zelfs te spreken van herstel der geleden sehade aan huizen, te veld staande vruchten of andere voorwerpen. Met dat vooruitzicht voor oogen, acht zich de Commissie verplicht nogmaals en met den meesten aandrang de liefdadigheid in te roepen van het Nederlandsche volk, dat tot dusver nimmer in gebreke bleef, den nood te lenigen van de slachtoffers der waterramp. Zij doet dit btroep met het volle ver trouwen, dat de mildheid dosr HH. MM. den Koning en de Koningin, en door H. K. H. de Groothertogin van Saksen ook nu wederom aan den dag gelegd, iedereen zal aansporen, om naar de mate van zijne krachten het Vorstelijk voorbeeld na te volgen. De ondergetekenden blijven zich aanbe velen voor de ontvangst van giften in geld, terwijl zij, die wenschen giften in natura te doen, verzocht worden die in het gebouw Kloveniersburgwal No. 84, te doen bezorgen. Amsterdam, 11 Januari 1881. De Algsm. Vereenigde Commissie voorn. Mr. G. van TIENHOVEN, Voorzitter. Mr. AUG. PHILIPS, Onder-Voerzittcr. H. van EEGHEN, Eerste Penningmeester. Jhr. Mr. F. J. C. SCHIMMELPENNINCK. Tweede Penningmeester. Mr. J. A. 8LLLEM, Eerste Secetaris. Mr. R. van REES, Tweede Secretaris. Ds. J. A. BöURINGER. Mr. L. J. G. van OGTROP. Prof. C. PIJNACKER HORDIJK. A. H. SIËPMAN van den BERG Jr. Mr. P. J. TEDING van BERKHOUT. Ds. H. P. BERGLAGE. C. P. van EEGHEN. Jhr. Mr. W. RöELL. Mr. G. GRAAF SCHIMMELPENNINCK. Mr. P. W. H. van SONSBEECK. Jbr. Mr. C. J. A. DEN TEX. P. H. VORSTMAN. Mr. J». WERTHEIM. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Jan. 1811. Gedurende het jaar 1880 zijn in de haven van het Nieuwediep bin nengekomen 545 zeeschepen en ver trokken 483. De in den loop des vorigen jaars aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam te water gelaten schroefstoomer ,,de Ruyter" is thans zoover gereed, dat hij tegen Maart a. s. naar hier kan worden overgevoerd, om op de reede alhier proef te stoomen. Door den Minister van Oorlog is het plan van generaal Van Mui ken weder opgevat, om allen die niet in dienst vallen, terstond schutter te doen wordenen zoodoende, de hin derpalen der Grondwet vermijdende, het voorschrift van algemeene oefen plicht ia praetijk te brengen. Zonder Grondwetsherziening, die niet aan staande kan worden geacht, blijft dit wel de eenige uitweg. Een gewichtige bedenking mogen wij echter niet verzwijgen. Oefening op 19jarigen leeftijd, bij het ont breken van gymnastiek óp de meeste scholen, is te laat en de meeste milieiens en vooral de schutters zijn stijf vergroeid. Een premie kan evenwel gesteld worden op oefeningen van 15— 19jarige jonge lieden, door dezen na voldoend examen allen aan de gezamelijke manoeuvres te doen deelnemen, maar van de exerci tiën der recruten vrij te stellen. Wij achten dit van groot belang, omdat het vrijwillig dienstnemen daardoor ten zeerste zou kunnen bevorderd worden. De vrees voor de kazerne verviel dan geheel. In het jaar 1880 zijn in de ge meente Wieringen geboren 35 man. en 31 vr., te zamen 66. Overleden 16 man. en 21 vr. te zanten 37. Gehnwd 16jonkmansenjongedochters. Gevestigd in de gemeente 16 m. en 17 vrte zamen 33. Vertrokken uit de gemeente 30 en 26 vr. te zamen 56. Verschil meer bij te voegen 5 m. en 1 vr., te zamen 6. De bevolking bestond op 31 De cember 1880 uit 1194 mannen en 1170 vrouwen te zamen 2364. Bij den uitgever P. Kluitman, te Alkmaar, is het eerste gedeelte verschenen van een werkje, getiteld „Handwerken, handleiding tot het geven van onderwijs op de School," door Mej. C. M. W. Waleson, onder wijzeres aan de Rijks-Normaalschool te Helder. Bij afwezigheid der ouders zjja Maandagavond in een woning aan het Hoedemakerspad te Amsterdam 3 kinderen gestikt. De vlam eener lamp moet zich aan het behangsel meegedeeld hebben, waardoor allengs een dikke rook ontstond, welke dit verschrikke lijk ongeval veroorzaakte. Een treurig geval van moord heeft zich te Amsterdam voorgedaan in het logement Rjjnsche Hof van den Heer G. Ullrich, in de Warmoesstraat No. 87. De dochter van den houder van dit logement, een 40jarigen weduwe, stond in liefdesbetrekking tot den kellner van het logement, een fat soenlijk, ijverig 28jarig jonkman. Het schijnt, dat de minnenden Zondagavond om de een of andere reden twist gekregen hebben, en dat toen de jonge man, zijn drift niet meer meester, de vrouw bij den hals heeft gegrepen en haar alzoo gewurgd heeft. De bijeenkomst had plaats op de kamer van een der logeergasten, die uitgegaan was en den sleutel op de kamerdeur had gelaten. Toen hij ten minste thuis kwam, even na middernacht vau Zondag op Maandag, bleek zijn deur afgesloten te wezen en de sleute'. verdwenen. Ziju kamer werd daarom voor hem geopend met een sleutel van beneden, en toen vond de gast de weduwe dood op den vloer liggen. Bi] onderzoek bleek een sleutel in de deur te zijn gestoken en was de kellner afwezig. Den volgenden morgen vervoegde zich deze kellner ten bureele van den politie-commissaris Stork en verklaarde de moordenaar te wezen. Hij had zonder het te weten wat hij deed, in een oogenblik van drift, de hand geslagen aan deze vrouw. In de meening, dat zij enkel bewus teloos was had hij zich verwijderd, hopende, dat zij wel w»-;,er tot zich zelf zou komen. Daauvtq ook was de deur aau de buitenzijde gesloten, terwijl de sleutel vau binnen in het slot was gelaten. Toen hij nu Maandagmorgen ver nomen had, dat zij niet van haar bezwjjming was hersteld maar dood was, begaf hij zich vrijwillig in hechtenis. De twist en de treurige daad hadden plaats, terwijl de huisgenooten beneden een kaartje speelden. Naar wij vernemen, zijn alle om standigheden van dien aard, dat geen reden bestaat tot twijfel om trent de oprechtheid van de verkla ring van den kellner. Het lichaam der verslagen e is ten behoeve van het gerechtelijk genees kundig onderzoek naar de celgevan genis gebracht. De sporen der verwurging zijn geconstateerd. In den laatsten tijd werd door de Seheveningsche visschers verregaan de fraude gepleegd met haring en visch. De deswege ingestelde ver volgingen hebben geleid tot een veroordeeling van verschillende perso nen wegens misbruik van vertrouwen. De reeders hebben nu ter voorkoming van die misbruiken in hun welbegrepen eigenbelang een regeling gemaakt van het loon der visschers. De laatsten schijnen daarmede zeer ontevreden en uitten die ontevredenheid Maandag avond door het plegen van ernstige baldadigheden. Ofschoon bij dag volstrekt niet bleek van eenige gisting, ontdekte men dat ongeveer te haifzes 600 Scheveningers aan het strand samenschoolden. Zij begaven zich naar dereederssociëteit„Neptanus" aau de zeezijde en wierpen daar met steenen de ruiten in. Hetzelfde deden zij aan het nieuwe verkooplokaal in de Wassenaarsche straat en daarna moesten het eenige reeders ontgelden. Van een woning aan het Kanaal werden de spiegelruiten verbrijzeld en in de Badhuisstraat werden de glasruiten van de woning van den reeder De Niet ingeworpen. Toen de troep hierop het dorp wilde bin nentrekken, werd hg door de Seheve ningsche politiemacht krachtiggestnit. Schoon niet sterk, trad zij op bevel van den commissaris, den heer Vernee, doortastend op en dreef de menigte met den blanken sabel uiteen. In- tusschen kwam te half acht de per telegraaf uit de residentie ontboden versterking van 12 politie-agenten en een uur later de tijdelijk te 's-Hage gèstationneerde maréchaussees aan. Daar 't gerucht liep dat 's nachts de visschers vloot en de reederssocieteit in brand zou worden gestoken, werden de schepen en dit gebouw den ganschen nacht door sterke patrouilles bewaakt, terwijl ook in het dorp werd gepa trouilleerd. De nacht verstreek echter rustig. Arrestatiën hadden niet plaats. Van verwondingen bleek niets. Het onderzoek, door de justitie ingesteld, bepaalt zich tot de gepleegde geweld dadigheden, door meer dan twintig personen zonder wapenen. Uit voor zorg blijft de politiemacht te Scheve- ningen versterkt. Een droevig ongeluk heeft zich te 's-Grevelduin Capelle voorgedaan. Een aantal jongelui van 12 tot 17 jaar, op een der vele binneuwateren zich met schaatsenrijden vermakende, zoude achter elkander een baan afleggen. Aldus voortrijdende, struikelde de tweede en verdween in de diepte De vier achtersten vielen eveneens en kampten tegen het broze ijs, maar te vergeefs. Alleen den voorste mocht het gelukken aau den dood te ont snappen de vijf anderen verdronken. Hoewel men zich haastte hulp te brengen, bleek de redding onmogelijk ouders moesten ihunne kinderen, kin deren hunne broeders en zusters met den dood zien worstelen en verdrinken. De namen van de ongelukkige kin deren zijneen zoon en een dochter van Willem Van den Hoek, een dochter van J. v. Beek, een zoon van M. Konings en een dochter van voerman Van der Leg. Op de spiegel- en lijsten fabriek van den heer B. in de Papenstraat te 's-Hage, werd Zaterdag een werkman door een jongen zoo geplaagd, dat de man, in woede ontstoken, een beitel naar den jongen wierp, mei het ongelukkig gevolg dat dit werktuig hem in den rug tussehen de ribben gevaarlijk wondde. De gekwetste is naar het gasthuis overgebracht. De Ngmeegsche politie is on hoffelijk genoeg geweest om de hand te leggen op een lid van 't schoonö geslacht, die in haar betrekking van schoonmaakster met wat al te ruime hand opreddering hield. Zij droeg steeds een paar omvang rijke zijzakken, en ook de pijpen van zeker kleedingstuk waren van aard, dat er bijv.gelijk bij hare in hechtenisneming bleek, een klnitboter in geborgen kon worden! Uit hare woning, een ware toko, kwam zooveel te voorschijn, dat het met een kar naar 't politiebureel vervoerd moest worden. Haar echtgenoot, een bakkersknecht werd insgelijks aan verschillende diefstallen schuldig bevonden. De jongelui waren pas getrouwd, hadden één kindje en verdienden rijkelijk geuoeg om, bij wat juistere begrip> pen over het mijn en dijn, eerlijk doer de wereld te komen. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan den Minister van Waterstaat verzocht de uitvoering der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het N.-Oostelijk gedeelte van dat gewest, in de koBten, waarvan door de belanghebbenden f 2,000,000 zal worden bijgedragen, zoo spoedig doenlijk voor te bereiden. Dezer dagen kwam te Deventer de dienstbode van den bakker V., in de bakkerij en vond de beide knechten in bewusteloozen toestand. Zij hadden de schuiven van den oven dicht gemaakt om geen warmte te verliezen en zouden in den kolendamp gestikt ziju, indien de dienstbode niet de bakkerij ware binnengekomen. Voor de betrekking van di recteur van een der vele melkin richtingen in het land zal vermoedelijk weldra in aanmerking komen een. gepensioneerd kapitein der infanterie. Tot een vreedzamer beroep kon die zoon van Mars wel niet terecht komen. Aan het station Mèzy (Fr. dep. der Arden nes) is een passagierstrein in botsing gekomen met een goederen trein. Er werden versc&fldene goe derenwagens verbrijzeld. De stoker van den goederentrein werd dood onder een der wagens gevonden; de machinist van den passagierstrein en een treinbeambte werden zwaar gekwetst, terwijl tien reizigers meer of minder ernstige verwondingen bekwamen. Tussehen Eggmühl en Hugelstadt in Beieren, is een trein ontspoord, waarbij een aantal wagens zwaar be schadigd werden en een man, die onder een wagen met steenen geraakte, den dood vond. De machinist werd zwaar gekwetst en de stoker licht gewond. Een spoorwegongeluk van anderen aard had dezer dagen bjj Düren in Rijnpruisen, plaats. Daar is een bejaard landeigenaar, die 'b avonds met zgn zevenjarig kleinzoontje en zgn huishoudster in een rijtuig den spoorweg overstak, door een trein, die daar in volle vaart voorbijkwam, overreden. De machinist nam terstond maatregelen om den trein te doen stilhouden, maar hij kon er eerst 500 meter verder in slagen. Toen men daarop de verongelukten ging zoeken, vond men den ouden heer en den koetsier deerlijk verminkt en levenloos liggen, en een eind verder de huis houdster met het kind in den arm. Deze beiden leefden nog maar het kind overleed eenige uren later. De huishoudster is wel zwaar gewond, doch verkeert niet in levensgevaar. Het schip »Indian Chief," kapt. Fraser, van Middlesbro' naar Yokohama, is op het Longsand ver ongelukt. De kapitein en 17 man zgn daarbij omgekomen. Het bericht van het veronge lukte schip »Lupata," op de ku3t van Oregon, bevestigt zich. De ge- heele equipage is vermoedelijk daarbij om het leven gekomen. Aan boord van het stoomschip »Isabei" vau de Gurman Comp. en varende op de Magdalena-rivier, is de ketel gesprongen. Yier personen ziju gedood en verscheidene gewond. De mail en de lading zgn geborgen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1