Advertentiën. Aan Ae Leden der derv. Kerk te Helder. ONTWAAKT BiJ TIJOS, Op den Carolina-spoorweg in de Vereenigde Staten is onlangs een trein op een plaats, waar de weg over 50 voet hooge palen liep, door het breken van die palen, in de diepte gestort, op de locomotief en den ko lenwagen na, die door het breken van de verbindingshaken boven bleven. De machinist en de stoker daalden onmiddellijk in de diepte af, naar den verongelukten trein, die uit een aantal goederenwagens en een personeuwag- gon bestond, en door uit de kachel gevallen vuur in brand was geraakt. Met behulp van een bijl baanden zij zich een weg naar den waggon en het gelukte hun er twee passagiers uit te halen, die wel zwaar gewond, doch niet gevaarlijk gekwetst waren. De conducteur zat een eind verder, niet in staat een woord te spreken en eenige inlichtingen te geven hoe hij daar kwam. Hij was slechts licht gewond. Er waren 8 personen in den trein toen deze in de diepte stortte, maai de 3 genoemden zijn de eenigen, die gered konden worden. De overigen waren gedood of kwamen, daar het door den brand onmogelijk was hen te bereiken, in de vlammen om. Zondagmiddag vermaakten zich te Brussel een vijfhonderd personen op de vijvers van St. Joost-ten-Noode, niettegenstaande de politie hen ge waarschuwd had dat het ijs niet sterk genoeg was om zulk een men- schenmassa te dragen. Op een zwak punt zakten dan ook twee manneD er door, terwijl een volgend paartje, niet meer kunnende stoppen, even eens in de diepte verdween. Drie er van heeft men opgehaald, maar on danks de ijverige pogingen van den geneesheer heeft men de levensgeesten niet meer bij hen kunnen opwekken. Het vierde slachtoffer, een meisje van achttien jaar, heeft men nog niet kunnen vinden. In Hamburg heeft de politie een lompenhandelaar gevat, die zijn hond geleerd had in de keukens der groote huizen te loopen en daar het zilver te stelen. De man werd door de politie verrast, toen hij uit den bek va»-«en hond twee lepels overnam, welke de hond uit een keuken medegebracht had. Een groot rotsblok, te Yian- den aan de Luxemburgsche grenzen, is losgeraakt en naar beneden gestort. Drie huizen, waarvan de bewoners sliepen, zjjn daaronder bedolven. Drie personen zijn gedood, terwijl verscheidene ernstig gekwetst zijn. De Engelsche reddingsbooten hebben in het afgeloopen jaar druk werk gehad. Zij hebben 581 men- schen en 27 schepen kunnen redden. De maatschappij wordt enkel door vrijwillige bijdragen onderhouden. Sedert hare oprichting zijn 17,600 schipbreukelingen door haar gered, Te Woolwich gingen Maandag 989 soldaten, 50 officieren en 620 paarden scheep, met bestemming naar de Transvaal. De massa der Engelsche troepen moet echter, zoo- als men weet, uit Indië komen. Zondagmiddag omstreeks 3 uren is de spoorwegbrug over de Lippe bij Dorsten (prov. Westfalen), even L nadat de trein er over was, ingestort. De brug was voor weinige jaren door de Rheinische maatschappij gebouwd. Te Triest heeft voor eenige dagen een hevige orkaan gewoed, die veel schade aanrichtte. Van de schepen, die in de haven voor anker lagen, raakten er vier los en dreven in zee; op anderen woeien personen van het dek in het water, terwijl rj. een groot aantal vaartuigen door den vreeselijken storm zwaar bescha af digd werd. Volgens eeu te New-Orleans *- verschijnend blad is aan kapt. Ends, die daar onlangs uit Mexico aankwam, [0 op zeer gunstige voorwaarden con- g] cessie verleend voor het aanleggen van een spoorweg over de landengte van Tehuantapec, zooals men weet het smalste gedeelte van het land, dat de golf van Mexico van den Stillen Oceaan scheidt. De doodstraf is weder sedert vijftien jaren te Kopenhagen toege past. De Koning weigerde totdusver steeds het doodvonnis te teekenen. De misdadiger had echter twee moorden begaan en scheen dus straf verdiend te hebben. Meer dan tien duizend personen woondeu de straf oefening bij. De beul was gekleed als moest hij naar een bal. Hij had een zwart pak aan, een witten das om en lichtgrijze handschoenen aan. Met een bijlslag had de moordenaar opgehouden te leven. Woensdag heeft te St. Peters burg een ernstig ongeluk in een kerk plaatsgehad. Onder den dienst had een persoon brand geroepen, waarschijnlijk om in de verwarring de menigte te bestelen. In allerijl snelden de kerkgangers naar de deuren, waardoor een verschrikkelijke verwarring ontstond. Vijf vrouwen geraakten onder den voet en later heeft men hare lijken vreeselijk ver minkt in de kerk gevonden. Ver scheidene personen werden ernstig gekwetst door het dringen, terwijl er eenigen uit de vensters sprongen en met gebroken ledematen op straat terecht kwamen. Dinsdagavond ten 111/2 ure is het groote apenhuis van den Zoölo- gischen tuin te Antwerpen met al zijne 79 bewoners een prooi der vlammen geworden. Een voorbijgan ger zag den rook en hoorde het schreeuwen der dieren; in allerijl waarschuwde hij den neger-portier, te Antwerpen bekend onder den naam van Jefken, en binnen een kwartier waren een paar spuiten, de directeur Vekemans en tal van audere personen ter plaatse, maar te laat om het gebouw en zijne bewoners te redden. Het door voortdurend verhitten uitgedroogde hout van het binnenwerk en het stroo in de hok ken gaf den vlammen zooveel voed sel, dat binnen een half uur het geheele gebouw vernield was. Het eenige wat de brandweer doen kon was te verhinderen, dat de vlammen zich ook aan andere gebouwen me dedeelden. Men vermoedt dat stroo uit een der hokken in aanraking met vuur der calorifereis gekomen is, en de vlammen zich in een oog wenk hebben verspreid, daar bij de inspectie ten 11 ure nog hoegenaamd geen onraad ontdekt is. Gebouw en bewoners waren te zamen voor 15000 fr. verzekerd. Voor de jeugd. VERGEET ONS NIET. Vergeet ons niet, 't is winter, Het ijs stolt meer en vliet, Een sneeuwkleed dekt de straten, Geen zoeken kan ons baten Helpt ons, vergeet ons niet! Vriendinnetjes en vriendjes, De winter is zoo guur; Och, wilt ons niet vergeten, Maar geeft ons toch wat te eten, We ontberen voer en vuur. Wij vliegen en wij zoeken, Maar vinden nergens iets; 't Is alles hard bevroren, Wil onze beê dus hooren Och vriendjes, 't kost u niets. Straks, als de lieve lente Weer lachend tot ons treedt, Dan zullen we alle dagen Vol dankbaarheid gewagen Van wat gij voor ons deedt. Vriendinnetjes en vriendjes, Ziet dan ons bang verdriet, Laat in deez' koude dagen Geen vogel vruchtloos klagen Vergeet, vergeet oas niet. W. M. T*. CORRESPONDENTIE. X vraagt, of 't niet goed zou zijn, wan neer de inwoners voor hunne deuren bij gladde straten wat zand of asch wierpen. Men zou met geringe moeite ongelukken kunnen voorkomen. Stoomvaart- Berichten. Het stoomschip Celebes wordt heden mid dag te IJmuiden binnen verwacht. IVlarkt-Berichten. Puumerende, 11 Jan. Aangevoerd 15 Paarden. 105 Runderen, 51 vette Kalveren f 0,90 a 1,10 per kg., 85 nucht. Kalveren f8 a 22, 36 vette Varkens 56 a 64 ct. 5 magere Varkens f 16 a 27, 110 Biggen f7 a 12, 1307 Schapen en Lammeren, Kipeieren f 5,50 a 6. per 100. 40 Ganzen f2,75 a 3,25, 25 Zwanen f 6 a 8. Kleine kaas f 30. Aangevoerd f 106 st. Boter f 1,35 a 1,50 per kilo- Schagen, 13 Jan. 3 Paarden f25 a 55. 2 Geldekoeien f 220 a 260, 12 nucht. Kalveren f 10 a; 18. 440 Schapen f 18 a 30. 13 magere Varkens f 10 a 12. 30 Kip pen f 0,50 a 1,75. 100 Eenden f 0.70 a 1,10. Boter per kop f 1,10 a 1,20. Kaas per kg. 40 a 50 ct. Kipeieren f 4 a 5 per 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 11 tot 14 Januari. ONDERTROUWD: J. P. Moolhuijzen, zonder beroep, en A. Giltjes. C. Verschoor, werkman, en G. M. Kersloot. P. Steeman timmerman, en M- C. J. v. Oosten. GETROUWD: Geene. BEVALLEN N. Hoek, geb. Akkerman Z. T. Metzelaar, geb. Eelman D. H. Meij er, geb. v. Straten Z. L. Kalf, geb. Leer Z. OVERLEDEN: K. Abbenes 46 j. E. Duinkerken 8 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 5 tot 12 Jan. ONDERTROUWD: Jan Wuis Cz. en Meijs Bruijn. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jelle, zoon vanTjeerd Dijk stra en Ariaantje Boon. Pietje, dochter van Jan Kikkert Jsz. eu Antje van der Wijk. Ester Adriaan, zoon van Willem de Wijn en Antje Kooiman. Gerrit, zoon van Jacob Brouwer Gz. en Cornelisje Dijker. OVERLEDENJan Schipper, 25 jaren, zoon van Simon Schipper en wijle Trijutje Jansen Kooiman. Johanna Hendrika Ver- berne, 1 maand, dochter van Pieter Karei Verberne en Cornelia Spigt. Martje Kuiper 42 jaren, ongehuwd. Burgerl. stand Wielingen. Van 1 Deo. 1880 tot 1 Jan. 1881. ONDERTROUWD: Jan Veerdig en Wijntje Mulder. GETROUWD: Pieter Bekendam en Ma ria van Leunen. Jan Veerdig en Wijntje Mulder. GEBORENAntje, deohter van Tijs Kort en Antje Kunt. Trijntje, dochter van Jan Halfweeg en Hilgonda Beukema. Cor nelia, zoon van Dirk Klaver en Gerritje Koorn. OVERLEDEN: Maartje Mulder, 6 jaren, dochter van Jan Mulder en Maartje Vat. Neeltje Tijsen, 1 xrsand, dochter van Simon Tijsen en Trijntje Lont. Jan Bakker, 15 maanden, zoon van Jan Bakker en Trijntje Bais. Een aangebragt lijk uit zee, van Hendrik Gomes, (oud 33 jaar,) zoon van Pieter Go- mes en Harretje Ran. Vervolg der Berichten. Per trein van 11.06 arriveerde alhier gisteren avond Z. Ex. de minister van Marine, en heeft heden morgen het stoomschip Koningin Emma" geïnspecteerd. Per extra trein arriveerden heden morgen ten 11.10 alhier Z. Ex. den Minister van Buiteul. zaken en den Japanschen gezant bij ons Hof. Genoemde heeren brengen een afscheidsbezoek aan den kommand, van bovengenoemd stoom schip en keeren heden avond ten 8 ure, allen per extra trein, naar 's Hage terug. We vestigen, naar achterstaande anonce, de aandacht onzer lezers op de uitvoering, Zondagavond door 't collegie »Entre Nous", te geven in Tivoli, ten behoeve eener weduwe met vier kinderen, 't Programma belooft een genotrijken avond. Dat men niet te voorzichtig zijn kan met het in betaling aannemen van zoogenaamde sigarenbons, in vorm en voorkomen gelijk aan bank biljetten, blijkt uit het geval dat in de maand December alhier heeft plaats gehadwaardoor zekeren Gerrit van As, koopman, wonende te Huizen, in den winkel van den broodbakker J. Buchele, na aldaar een brood ter waarde f0.17 gekocht en aan de dochters van gemelden bakker gevraagd te hebben of hem een bankje van f 100 kon gewisseld worden, op het hem gegeven beves tigend antwoord uit een zjjner zakken te voorschijn is gehaald een stukje papier in uiterlijk eenige overeenkomst hebbende met een bankbiljet van f 100, doch onder meer afwijking de woorden: honderd ^sigaren, op welk stukje papier door een der dochters f 99.83 is terugbetaald. Genoemde G. van As stond ter dezer zake den 4 Januari terecht voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar, en werd bij vonnis van den 11 dezer wegens bedriegelijke oplichting ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, een geldboete van f 25 snbsidair 2 dagen en in de kosten. De Zuiderzee is vol ijs. Een stoomboot, gister morgen van Am sterdam vertrokken, moest door het ij 8 terugkeeren. De Hoornsche stoom- bootdienst is dan ook gestaakt. Omtrent het gebeurde te Sche- veningen meldt het Vaderland" het volgende Gisteren heeft zich een viertal visschers bij den burgemeester ver voegd, om over de grieven, die aan leiding tot de ongeregeldheden ge geven hebben, te sprekende bur gemeester heeft gisteren avond te Scheveningen verschillende visschers toegesproken. Het contract, de grootste grief, is door de bemanning van zes schuiten geteekend. Dit is zeker weinig tegenover de 200 schuiten, waaruit de Scheveningsehe visschersvloot be staat. Het getal goedgezinde» zou evenwel veel grooter zijn, liet menig een zich niet door vrees voor de tegenstanders der contracten van teekenen terughouden. Wij vernamen verder, dat de reeders zijn overeengekomen geen concessiën te doen, maar de bepalingen der statuten van de vereeniging Eendraeht en dus allereerst het contract, te blij ven hand haven. Bij de voornaamste reeders zou het voornemen bestaan, dit seizoen niet te laten visschen, hetgeen voor de visschers wel een harde doch niet overdiende straf zou zijn. De schade, Maandagavond toege bracht, is bij enkelen nogal aanzienlijk en beloopt tusschen de 4 en 5 honderd gulden. In de sociëteit »Neptunus" werden ballaststeenen, sommige 40 kilogram zwaar, tot achter in de zaal door de spiegels van het buffet heen geworpen. De vrouw van den kastelein van de sociëteit werd bewus teloos door den schrik in het hotel Ranch opgenomen. Oudeschild 13 Januari: De schoolspaarbank, alhier, die sedert 7 jaren bestaat en allergun stigst werkt, telt thans 134 spaarders, 't Saldo dezer spaarbank was op 1 Januari 1881 1927.51. Gedurende 1880 werd ingebracht f 505,54 en terug betaald f 758,71. De oprichter, de heer J. K. G. Muller, hoofdon derwijzer alhier, heeft alle eer van zijn werk en blijft de belangen zijuer stichting met veel ambitie behartigen. Dinsdagavond is te Leeuwarden de oudste der ingezetenen van die stad overleden, nl. Jetske Appelhof, wed. De Jong, sedert vele jaren jaren verpleegd wordende in het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente. Heden zou zij den ouderdom van 100 jaren hebben bereikt. De collecte, te Haarlem, is door leden van den Raad aan de huizen der ingezeten gehouden, ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming, en nog nader in gekomen bijdragen beloopen te zamen ruim f 6700. Daarbij behoort nóg te worden gevoegd de waarde van eenige vreemde muntspeciën en cou pons, die te gelde zullen gemaakt worden. Ook de Antwerpsche afdeeling van 't Willemsfonds heeft in vereeni ging met audere afdeelingen een adres aan 't Engelsche volk gericht ten gunste der Transvalers. Als de internationale hardrijderij op schaatsen tusschen Rotterdam en Utrecht, die door den Hertog van Devonshire ontworpen werd, doorgaat, zullen een groot aantal Engelsche en Schotsche schaatsenrjjders er aan deelnemen. Een der snelste Engelsche rijders die zal opkomen is zeker Pish Smart, Uit Walney, die op een rechte en gladde baan een Engelsche mijl (1,6 km. in minder dau 3 minuten aflegt. Qok zijn broeder Joannin wordt tot de snelste reders gerekend. Maar beiden worden ver overtroffen door den Amerikaan William Clarke uit Madison, die eenige jaren geleden denzelfden afstand in een minuut 56 seeondeu afgelegd moet hebben. Naar men hoopt zullen ook uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitser land goede rijders komen, en de Nederlanders onder al die geduchte kampioenen, hun goeden naam hand haven. Ondertrouwd A. LANKAMP en G. SAAIJ. Vlissingen; 13 Januari 1881. Ondertrouwd Johannes Pkilippus Moolliuijsen en Antje Giltjes. Helder, 13 Januari 1881. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon: L. LEEN, geliefde Echtgenoote van K. B. KALF. Helder, 11 Januari 1881. Bevallen van een Zoon: G. VEGTEL—Sevenhuijsen. Amsterdam, 13 Jan. 1881. Heden overleed, na een lang durig en geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot KLAAS ABBENES, in den ouderdom van ruim 46 jaar. Helder, den 12 Jan. 1881. A. G. VISSER. Wed. K. Abbenes. Mede namens Broeders en Zusters. i&gffiSMBëiagBIIHH iHIHW H—B— Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het plotseling over lijden van ons geliefd Dochtertje JA NS JE, in den ouderdom van 5 jaren. Amsterdam, 12 Januari 1881. H. BOOY, en Echtgenoote. Ook namens grootouders, tantes, en verdere Familie. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling ons betoond door Familie, Vrienden en Bekenden, zoo wel hier als elders, bij gelegenheid van ons 25-jarig Huwelijksfeest, zeg gen wij langs dezen weg onze innigen en oprechten dank. Nieuwediep, 13 Januari 1881. K. GOUWENBERG, en Echtgenoote. Bij ons vertrek naar Alkmaar har telijk Vaarwel aan alle vrienden en bekenden. R. BOT, Rijks-Brigad. t.t. en Echtgenoote. Hartelijk Vaarwel aan familie, vrienden en bekenden bij mijn vertrek naar Oost-Indië en ik hoop hen bij een gelukkig weerzien hartelijk de hand te drukken. H. C. GEBING, Vuurstoket hij de Koninklijke Nederlandsche Marine. (PALMSTRAAT.) ZONDAG 16 JANUARI, des roormlddags 10 ore, aal D.V., als Spreker optreden de Wel. Eerw. Heer PENNINGS. Hulpprediker in N. O. I. (met verlof.) Vereeniging ALGEMEENE VERGADERING op Zondag den 16 Januari 1881, des namiddags tusschen 4 en 5 uur, in het lokaal TIVOLI. Een getrouwe opkomst wordt verwacht. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2