'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 827. Dinsdag 18 Januari 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Go. te Helder. BuretiniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. AdrertentiëB moeten uiterlyk dos DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Jitn. 1881. 't Collegie »Entre Nous," gaf Zondagavond in Tivoli, een soiree littéraire et musicale, voor een lief dadig doel. De zaal was flink bezet, 't Muzikale gedeelte van 't programma werd uitmuntend voorgedragen en ook de beide blijspelen „Geraeubeleerde Kamers" en »üe twee verstrooide Millitairen, vielen iu den smaak van 't publiek. In 't bijzonder maken we melding van no. 3, Grand Trio pour deux Violons en violoncello, van E. Bruni, dat enberispelijk werd uitgevoerd, 't Collegie, voor een lief dadig doel werkzaam, beeft den aan wezigen een genotrijken avond ge schonken en teveDS 't lot verzacht van een weduwe met vier kinderen. Een aantal Volendammer visch- schuiten, die huiswaarts keerden, zijn in de Zuiderzee bij den Enkhuizer vuurtoren in het ijs bekneld geraakt. De sleepboot Hercules is daarheen gezonden om hulp te verleenen. Volgens een ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomscliip 1ste kl. „Atjeh," onder bevel van den kapt. J. A. Greve, van zijne reis naar Australië te Batavia teruggekeerd. Nu de kraaien, door de groote ..oeveclheid sneeuw die het land be- dekt, aan wal geen voedsel kunnen I vinden, zwerven zij bij geheele troepen langs den zeekant van het eiland Texel en maken daar jacht op mos sels. Vernuftig weten zij de mossel uit de schelp te halen. Daar deze te hard is om stak te pikken, nemen zij de mossel in den bek en laten I haar van uit de hoogte op de steen glooiing van den zeedijk vallen, waarna zij op hun gemak den in houd oppeuzelen. Voor het gereehtshof te Arnhem verd Dinsdag behandeld de zaak :gen Jan Van Dalen, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Ter terechtzitting bleek hoofdzake lijk, dat Jacobje Morriveer, huisvrouw van den schipper Hendrik Voerman, wonende te Ambt-Vollenhoven nabij fen straatweg, welke door de buurtschap Baesteek loopt, in den ïacht van den 24sten op den 25sten Jetober 11. omstreeks half een uur wakker geworden door gerammel, dat g in een bij hare woning liggenden ïoop steenen hoorde, opgestaan ie, «n een venster opengemaakt hebbende, jg die steenen drie personen zag .taan, welke haar onbekend waren, .naar waarvan (volgens anderen) een de jeschuldigde was; dat toen er onmid- lellijk daarna op dat venster, hetwelk sg haastig weer had dicht gemaakt, net steenen werd gegooid, zij haren uan heeft geroepen en met hem naar •uiten is gegaan dat deze twee van ;e personen, die zich op zijn erf •evonden hadden (de dader had zich nmiddels verwijderd) en die zich ■g twee hunner kameraden, welke p den weg waren blijven staan, adden gevoegd, achtervolgd heeft, n nadat hij door een of meer uit at troepje met steenen was gewor- m, aan één een slag heeft toegebracht, mdat hij op den grond viel en zijn it verloor, welke pet Voerman of nd. ld. eb- ke- et. Ier en, de ken idat nog tuk- lijk. ;cna erd. ge- heer tot hout IJT. zijn vrouw mede naar hun huisnamen; dat daarna herhaaldelijk glazen bg hen stuk zgn geslagen en de pet werd teruggevorderd, waaraan Voer man echter weigerde te voldoen, tenzij men die bij hem in huis kwam halen; dat toen dit een geruimen tijd had aankehouden, de rustverstoorders zich hebben verwgderd, maar eindelek 2 zgn teruggekomen, ieder vai) een langen stok voorzien en opnieuw de pet opeischende; dat Voerman weder om naar buiten is gegaan en ziek bereid verklaarde de pet te geven, als zij ziek daartoe bij hem vervoegden; dat kierop door een kunner werd toegeroepen, dat hij ze moest komen brengen dat Voerman toen op hem is afgegaan en zoodra hij tot hem genaderd was, van een hunner met een stok een zoo geweldigen slag ontving, dat hij onmiddellijk ter aarde stortte en, terwijl zijn aanrander ziek uit de voeten maakte, hevig bloedende door zgn vrouw en zgn ondsten zoon naar zijn huis werd gebracht. Ge neeskundige hulp werd dadelijk in geroepen, maar mocht niet baten; na nog enkele dagen in halfbewus- teloozen toestand te hebben verkeerd, is hg 28sten October d. a. v. overleden. Volgens de gehoorde deskundigen moet de dood aan de gevolgen van de hem toegebraehte verwonding wor den toegeschreven. Ofschoon door de gehoorde getuigen hoogst bezwarende verklaringen voor den beschuldigde werden afgelegd, bleef hij zijn onschuld volhouden. Desniettemin achtte de procureur- generaal (mr. De Meijïr) zijn schuld wettig en overtuigend bewezen, en requireerde zijne veroordeeling. De verdediger, mr. Van Setten, trachtte aan te toonen, dat geen voldoend bewijs geleverd was en vroeg zijne vrijspraak, en, zoo het Hof van schuld mocht overtuigd zgn, een genadige straf. Het Hof bepaalde de uitspraak op den 20stcn Januari e. k. Te Amsterdam heeft voor het Hof terechtgestaan een 22-jarige kantoorbediende, die f700 bij zijn patroon verdiende, ter zake van 24 valschheden in onderhandsche en 58 valschheden in authentieke en publieke geschriften en het evenveel malen desbewust daarvan gebruik maken. Mgnhecr was lid van alle gezelschappen, eigenaar van twee pleiziervaartuigen, had een huis ge kocht enz. cn speculeerde sterk op de beurs. Toen hg verloor, wist hg van den heer J. f84,000 te krijgen op valschelijk met den naam van zijn patroon onderteekende'prolongatie contracten, terwijl hij wat het on derpand betrof achter stukken van 20 pd st. Portugal en 100 florijnen Hongaarsche goudrente een 0 wist te zetten dat de waarde zoo schijn baar vertien voegde. De heer J. leed op die wijze een f 70,000 schade. De beschuldigde bekende alles. Tegen hem werd geëischt een tuchthuisstraf van 5 jaren en 164 geldboeten ieder van f 50. Shields 13 Januari. Een vree- selgke storm uit het Oosten heeft op deze kust gewoed, vergezeld van don der en bliksem, met hemelhoogs zee. De sleepboot eTriumph," die beproef de om naar buiten te gaan, werd tusschen de hoofden door drie zware zeeën overstelpt, waardoor de rader- kasten en de mast weggeslagen -en andere belangrijke schade aan het dek en de hutten veroorzaakt werd. zoodat de boot terug moest keeren. Het sneeuwt voortdurend. Te Lancashire in Engeland be gint de werkstaking onder de mijn werkers (steenkolen) zich meer en meer uit te breiden. Van de 60000 in dat Graafschap hebben 50000 den arbeid gestaakt. De prijs der steen kolen stijgt en sommige fabrieken moeten uit gebrek aan toevoer stil staan. Onlangs stak een vrouw aan het station te Kortrijk een spoorweg over om den trein naar Brussel nog in te halen, maar door de haast struikelde zij en viel vlak op den weg van den trein uit Doornik, die juist het station kwam binnensto'o- men. De geheele trein ging over haar heen, maar toen men verschrikt toe snelde om haar verminkt lijk te zoeken stond het vrouwtje tot ieders ver bazing ongedeerd weer op haar beenen rond te zien naar haar parapluie, die zij was kwijtgeraakt. Zij was tusschen de rails gevallt p en de wielen der wagens waren viak langs haar gegaan, zonder haar in het minst te bezeeren. Te Ilörde, in Westfalen, liggen 18 personen hoogst gevaarlijk aan de trichineuzi8kte. Zij hadden spek gegeten, hetwelk gekocht was bij een slachter, wiens vrouw aan dezelfde ziekte ligt. Bij het voorloopig on derzoek ten zijnen huize heeft men hammen gevonden, die zwaar met trichinen waren besmet en welke hij, naar zgne verklaring, had overgenomen van een schoenmaker. Daar het nu bleek, dat de vrouw en het kind van dien schoenmaker onlangs onder raadselachtige omstandigheden waren overleden, wordt er vermoed dat ook zij aan trichinenziekte zijn bezweken en is er last gegeven om de beide lijken op te graven. Nooit ziet men de vogels, die zoo goed willen zijn den winter bij ons door te brengen, zoo druk in den weer als in deze dagen van sneeuw. Het is een gevlieg en ge fladder zonder ophouden, een ge snuffel en gepikja, hadden ze maar wat op te pikkenDat is de juiste oorzaak van hunne bedrijvigheid Misschien zal een eenvoudige herin nering aan de omstandigheid, dat er tegenwoordig broodsgebrek on der het vogelheir bestaat, voldoende zgn om hier en daar wat kruimpjes op de sneeuw te strooien. De diertjes, vooral de musschen, zullen tot be looning nog eens zoo brutaal ver trouwelijk zijn als anders. Een visscher in een Engelsch plaatsje was onlangs met zijn netten bezigen wilde een vischje, dat tusschen de mazen van zgn net was geraakt, daaruit halen, en pakte het, daar hg zgn handen niet vrg had, met zgn tanden beet. Het diertje spar telde daarbij zoo hevig, dat het hem in de keel schoot en daar bleef steken. De arme man viel bewus teloos neer en was, voordat er ge neeskundige hulp aangebracht kon worden reeds gestikt. Een soortgelgk lot trof een vrouw te Leicester, die naar bed gegaan s, zonder haar valsche tanden af te leggeu. Zij werd 's morgens met een hevige hoestbui wakker en ver haalde haar man, dat zij in den slaap haar tanden had doorgeslikt. Hij bracht haar terstond naar het gasthuis, maar wat men daar deed, niets mocht batende arme vrouw stierf onder hevige benauwdheden. De sneltrein tusschen Indian- polis en Saint Louis ontmoette bij een overweg een wagen beladen met ge vulde petroleumvaten. De trein de railleerde, de waggons liepen op el kander, de petrolem uitgestort op den weg, ontbrande door bet vuur van de machine en in weinige seconden vormden de opeengehoopte waggons een knetterende vuurzee. Slechts weinige passagiers werden gered, de meesten zijn levend verbrand. Een onaangenaam avontuur had onlangs een voornaam echtpaar op een reisje door Zwitserland. Het hotel was vol, maar om de aanzienlijke gasten niet af te wijzen, had de hotelhouder hun gelogeerd in een badkamer, die in allergl tot slaap vertrek was ingericht. Mijnheer wil 's nachts den kellner eenige bevelen -geven, hg zoekt in donker naar het schellekoord, vindt het eindelijk, trekt er aan, en.mevrouw de Barones springt gillend op. Er stroomde plotseling een koud stort bad op haar neer. Te Croonstad is de schouwburg tot den grond toe afgebrand. Er kwamen zeven menschen in de vlammen om. Een andere hevige brand woedde te Philippopel, waar het gebouw der militie en gendarmerie kantoren in de asch gelegd werd. Vijf schildwachten verloren het leven er bij. De ramp wordt aan onvoor zichtigheid toegeschreven. Men begint nu ook zuivelpro- dukten uit Australië in Engeland in te voeren. Een stoomboot, die met een lading door koude bewaard scha pen vleesch te Londen verwacht wordt, heeft ook 50 of 60 vaten Australische boter aan boord, om te beproeven of die evenveel aftrek op de Engelsche markten zal vinden als het vleesch. fr- In het Iersche Graafschap Longford heeft weder een botsing plaats gehad tusschen de overheid en het volk. Toen een deurwaarder, door eeuige politie-agenten begeleid, de woning wilde binnengaan van een pachter van Lord Granard, om een bevel tot uitzetting te overhan digen, werd hem zulks door een met zeisen gewapende menigte belet. Den volgenden dag echter keerde de deurwaarder terug, ditmaal met het respectabel escorte van 350 agenten van politie en een eskadron dragon ders. Maar nietemin kwam de me nigte opnieuw in verzet. Hare houding werd zoo dreigend, dat de aauwezige magistraatspersoon, na de wet tegen de samenscholingen te hebben doen voorlezen, aan de po litie last gaf de menigte met de bajonet uiteen te drijven, terwijl tevens de dragonders avanceerden. Dit baatte, en de deurwaarder kon nu ongehinderd het bevel tot uit zetting overhandigen. Een woedend geworden stier veroorzaakte dezer dagen te Berlijn heel wat schrik. Men had het dier willen slachten, maar plotseling ver brak hij het touw en rende op de drie slagersknechts in. De slachters vluchtten en klommen op een wagen, maar ook daar waren zij niet veilig, daar het dier tegen den wagen beukte totdat dat vervoermiddel met de drie verschrikte slachters omverviel en de laatsten onder de kar terecht kwamen. Op dat oogenblik kwam een persoon zonder er^ langs den wagon en nu moest deze het mis gelden. Verscheidene malen moest de man in de rondte loopen, eer het hem gelukte den wagen te besprin gen en toen hij er eindelijk op was, stootte het dier den wagen weder om, zoodat de drie slachters, die tot dusverre in veiligheid waren, weder zichtbaar werden. Het oogenblik was niet om te kiezen en ware niet een buurman die als goed schutter be kend stond er bij gekomen, dan had menigeen een ongeluk kunnen over komen. De man schoot het dier voor den kop, zoodat het bewuste loos neerviel en men tijd had het af te maken. Door den Consul der Nederlanden te Monrovia (westkust van Afrika), is in dato 17 Nov. jl., den minister van waterstaat, handel en nijverheid bericht gegeven van een zeeroof, die zich omstreeks dien tijd daar heeft voorgedaan, en waarvan de algemeeue kennisneming voor onze Nederland- sche scheepvaart nuttig kan zijn. De Duitsche stoomboot „Carlos," gezagvoerder Nicbelsen, zeilde in October van Hamburg met een lading jenever, zout en andere goederen, bestemd voor Lagos. Bij charterpartij werd overeengekomen, dat het schip de Liberiasche kust tusschen Sinoe en Cape Palmas zou aanloopen, ter verkrijging van een zeker aantal Crewnegers (inboorlingen) die gewoon lijk als werklieden gebruikt worden op de factorgen aan de benedenkust. Zulks wordt door vele schepen gedaan, ofschoon een wet van 1872 vreemden schepen verbiedt andere plaatsen aan te doen dan de „Port of Entry," en dat op een boete van 500 tot 1000. Den 25 Oct. deed de »Carlos" do kust aan, 9 mijlen bezuiden Sinoe op de hoogte van Nannakroo. De in boorlingen, die waarschijnlijk bekend waren met de komst van het schip, kwamen in menigte op 't schip af. Plotseling stootte de „Carlos" op een, volgons verklaring van kapt. Nichel- sen onbekende klip en zóó hevig, dat de rots waarop het schip als vast genageld bleef zitten, in de machine kamer uitkwam. Daar redding van 'fc schip onmogelijk bleek, begaf de equipage zich in de booten, na zich van proviand voorzien en boekeu, instrumenten en wat kleederen meegenomen te hebben. De inboorlingen wierpen zich op schip en lading, maar toen dit meer en meer zonk, wierpen zij zich op de booten en beroofden de schipbreu kelingen niet alleen van alles wat zij in de booten hadden meegenomen, maar kleedden ze bovendien naakt uitzoo lieten ze hen gedurende den nacht drijven, maar tegen den morgen hernieuwden ze hun aanval bij hon derden, waartegen de 20 mannen zonder wapenen niets konden doen, en brachten boot en bemanning te» Nannakroo aan wal. Van hier ge lukte het den gezagvoerder een bode

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1