VAN AF HEDEN „CÉ OESTERPUT," Depot van WIJ1EN. Bé®® int Biirstn®, Hmlls-iiitilutii NAAIMACHINE-FABRIKANTEN C. B. SCflöLMAIJER Co., Spoorstraat J17. Barn a aorstwer. GLASGOW, gedurende veertien dagen OPRUIMING van een partijtje enkele stukken en restanten. ONTVANGEN: SPECIE voor de Hectograaf NIAGARA- BINNENHAVEN 9. De prijzen zijn beneden alle concurrentie, terwijl de Machines van onovertroffen soliditeit zijn. CENTRAAL NAAIMACHINE - MAGAZIJN VAN Prima kwaliteiten w IttC CiOÖCteren in de TIJDGEEST, bestaande in witte Katoenen, Jladapolams, Mediums, Graslinnens, Tlaslinnen, Diemets, Piqués, Bril- lantes en Bazins voor Negligés en rokken. Wit eu geel Damast voor Gordijnen. Halflinnen en linnen Tafel- en Servetgoed. Handdoek- en Eniergoed, Afgepaste Ontbijt- en Tafel lakens, Vingerdoekjes. Tot zeer lage prijzen. SPECIALITEIT in alle soorten witte Goederen door de uitgebreidste sorteering van de meest gewone tot de fijnste huishoudelijke artikelen, uitsluitend solide kwaliteiten tot de minst mogelijke prijzen. De nienwe STALEN, collectie voor 1881, is geheel compleet ter beschikking. Op de stalen wordt de juiste breedte der goederen in Neder), maat aangegeven, verzocht de Stalen niet te beschadigen. Op verlangen wordt echter gaarne een voldoend staal ter behandeling van die goederen die men wenscht, afgegeven. Men wordt beleefd BINNENHAVEN 9. Prachtige KOROESTERS (geen Zeeoesters) 8Vs Cent. Prima qualiteit Texelsche PLANTOESTERS 77i Bestellingen worden ook elk uur van den dag aan genomen door J. BAAS, Weststraat L 84. een buitengewone groote partij tot ongekend lage prijzen. A. SENDERMAN. De ondergeteekende "bericht zjjnen geachten plaatsgenooten, dat hij VERHUISD is van den Kanaalweg maar de en dat hij zijn vroegere affaire VERPLAATST heeft. - Zpn Koffiehuis en Tapperij, is van af heden geopend. Hij beveelt zich in de gunst zijner plaatsgenooten aanbelovende een nette en solide bediening. P.S. De IJZER- en BLIKWAREN, worden tegen veel verminderde prijzen opgeruimd. P. GORTER. Zoer nette worden- tegen billijke prijzen vervaardigd aan de Snelpers- Drukkerij van C. DE BOER Jr., Spoorstraat. is bjj ons verkrijgbaar, ook de daar voor bestemde In "tT, Nieuwe HECTOGRAPHEN, worden voor billijken prijs, in verschillende formaten door ons geleverd. BERKHOUT Co, Boekhandelaren, Znidstraat. De ondergeteekende maakt bij deze zijnen geachten plaatsgenooten bekend, dat hij zijn Paardenslachter\j heeft ge opend in de Koningdwarsstraat, in de Vleeschhouwerij, vroeger bewoond door F. POTH. Voor le kwal. Vleesch wordt ingestaan. Bief 20 Ct., Lapjes 15 Ct., Carbonade 10 Ct. de 5 Ons. Bestellingen worden aan huis bezorgd. J. MAKELAAR. geven veel meer en zaebter licht dan alle andere soorten. Het gasverbruik is daarbij een derde minder. Ze kunnen op alle Gaslampen gebruikt worden, en de kosten voor verande ring zijn zeer gering. Omtrent de goede boedanigheid derzeive kau men zich ten mijnent komen overtuigen. Een-, twee- en drie-lichts Gaslampen zijn in verscheidenheid voorradig, benevens alle soorten van Branders. Onderstaande WIJNEN op heele en halve Flesschen tegen de volgende prijzen verkrijgbaar: Roode Bordeaux-Wijn 50, 60 en 70; Medoc 65 en 75; Panillac Medoc 75 en 80; St.-Julien Médoc 90; Petit Bourgogne f 1.1.5Ma^on fl,00; Bourgogne Volnay fs.00; Witte Hermitage f2.00; Madera 90, f 1.00 en f 1.60; Malaga f 1.60; Witte Bergerac 90; Niersteiner 90; Geisenheimer f 1.26Roode Port a Port fl.20; Witte Port a Port f2.60; Champagne wijn Tan f 1.50 en f2.50. TE brengen bij deze ter algemeene kennis, dat zij door de groote aanvraag naar de door hen gefabriceerde Familie-Naaimachines, zich vereerd gevoelen weder het eerst een der noodigste verbeteringen op het gebied der Naaimachines te kunnen in voeren. Aangezien het juist inzetten der Naald een van de eerste behoeften is om een netten steek te verkrijgen; aan gezien het tot heden toe nog aan menigeen veel moeite kost een naald in te zetten, vooral bij avond, is door bovenge noemde fabrikanten het naald-inzetten zoo gewijzigd, dat men de naald in donker kan inzetten. Ook is de schee ring van het spoeltje zoo gewijzigd, dat men in 't geheel niet meer behoeft in te oogen. Ook wordt verzocht de attentie te vestigen op de verwisseling van alle losse machinedeelen, welke bij andere fabrikanten van gegoten ijzer doch bij bo vengenoemde fabrikanten van geslagen staal vervaardigd zijn, waardoor vooral het breken der ronsel voorkomen wordt, waarom deze Machines, bij gepast schoonhouden, een men- schenleeftijd kunnen duren. Voor elke Machine wordt 3 jaar guarantie verleend. Dezelve zijn verkrijgbaar gesteld in het FEUILLETON. Uit de crimlneele rechtspleging. 6. Vertaling van Gekait J. f^.De baron woont bij den politieraad en je hebt gemeend dat hij van morgen een boor ijzer in de hand had?" „Ja, maar ik kan niet met zekerheid zeggen, dat 't er een geweest is." „Goed zoo. Blijft beiden hier en zorgt dat de sporen niet worden uitgewischt. De rechter, dien ik onder 't volk heb opge merkt, mag de zaak verder onderzoeken. Ik heb mijn vermoeden, en 't zal niet moei lijk vallen de laars te vinden, die deze in drukken gemaakt heeft." „Je denkt toch niet, dat de baron zijn eigen bruid „Ik denk alleen, dat wo onze ontdek kingen aan de politie moeten medcdeelen. Die mag de zaak dan verder onderzoeken." Winter verwijderde zich en sneidc aan do andere zijde der groeve naar beneden. Daar beschouwde hij den rotswand en bleef plotseling verrast staau. Ongeveer boven de helft, was eertijds een rotsblok losge raakt, waardoor een hol was gevormd. Na verloop van tijd was dit met onkruid en allerlei struikgewas begroeid, dat naar bui ten uitstak; thans was 't ingedrukt en kon men daarop 't lichaam eener vrouw zien, waarvan de voeten over den rand hingen. Die daar lag verkeerde in 't grootste gevaar. 't Was de freule. Door de ontploffing was ze zijwaarts ge slingerd, en 't was Gods band geweest, die baar val had gestuit en haar had be waard. Winter vraagde niet of ze dood of levend wrb. Zijn haar rees overeind bij de gedachte aan 't gevaar, waarin 't meisje verkeerde. Bij de minste bewegiug moest zij naar benedeu storten en op de rotsen ver pletterd neervallen. Van boven was 't hol met een touwladder niet te bereiken en van onde ren kon men, wegens de aanmerkelijke hoogte, er niet met ladders bijkomen. Er was maar •en weg om haar te genaken en dien weg moest men oogenblikkelijk inslaan, zou de hulp niet te laat komen. Zonder zich een oogenblik te bedenken, snelde Winter't steile en gladde pad langs, geen acht gevende op 't gevaar, dat hij liep. De menschen, die beneden stonden, be grepen uit zijn' haast, dat hij iets had OHt- dekt en drongen daarom om hem heen. „Waar is de rechter?" riep hij buiten adem. „Hier ben ik, mijnheer Winter, wat is er?" „Begeef u, zonder dralen, naar de plek, waar de Altan heeft gestaan. Daar zijn gewichtige ontdekkingen te doen. Maar laat 't volk achterblijven." Zich tot de menigte wendende, voegde hij er bij „Heeft iemand bij 't zoeken een touw of iets Bdergelijks gevondeu „Wc hebben een touw in onze werk plaats," zeide een steenhouwer, die naderbij getreden was. „Is het lang genoeg van bier tot aan dat hol?" „Ja, want 't touw behoort bij de wind as." „Haal 't dadelijk hier. Daar, jongen, heb je geld, baal bij je baas een paar strengen van 't beste bindtouw. Maar loop in Gods naam, vlug, want 't geld hier een raen- schenleven. Binnen vijf minuten moet je terug zijn." Terwijl Winter aan de omstanders ver klaarde waartoe hij touw en bindtouw noodig had, was de jongen als een pijl uit een boog weggesneld. „Freule von Chlowocki, deelde Winter mede," is door de ontploffing in 't hol ge slingerd. Ze kan alleen gered worden, als iemand langs de rotsen klautert, met bind touw 't zware toW ophaalt, en baar dan naar beneden laat zakken." De opgewondenheid der menigte was groot. Men hoorde uitboezemingon van verwondering en verbazing, over de bij zondere wijze, waarop de freule was be waard gebleven en over den gelukkigen val. Velen gaven hunne afkeuring te ken nen over de manier, waarop Winter had voorgesteld baar te redden. Honderden plannen werden ontworpen, waarop de schoorsteenveger niet 't minste acht sloeg. Hij bekeek de spleten eu gaten in den rotswand eu vormde zijn plan voor de op- styging. Thans brachten verscheidene werklieden 't touw en kwam ook de jongen met 't bindtouw aansnellen. „Pakt aan, mannen!" sprak Winter. „Ik zal naar boven klimmen en dan moet je lui 't bindtouw, dat ik zal laten afzakken, aan dit touw vastmaken; anders behoefje niet te doen." Hij stak een hamer en een breekijzer, die hij in de werkplaats had gevonden, bij zich, stapte over de steenboopen en begon den rotswand te beklimmen. De berg liep loodrecht omhoog en had zelfs hier en daar uitstekende punten. Hier was niet alleen een moedig hart en een scherp oog bij noodig, maar bovenal werd er buitengewone spierkracht toe vereisebt. De minste onoplettendheid of verslapping kon de oorzaak worden van een noodlottigen val. Met gebogen rug klauterde Winter op waarts en maakte met armen eu beenen van iedere plek gebruik, die hem tot steun punt kou dienen. De toeschouwers keken hem in de groot ste spanning na, en schreeuwden nu en dan om hem ann tc moedigen of om hem op gevaarlijke plekken opmerkzaam te ma- keu, eu moest hij een oogeablik stilhou den om een of andere moeielijkheid te overwinnen, dan kon men de harten hooren kloppen. Naarmate hij hooger klom, ver meerderde ook het gevaar. Hij greep ech ter geen enkele maal mis. 't Scheen, alsof hij dien weg meer dan honderdmaal had afgelegd elke en voettred grond heei be kend was. 't Bericht van 't ongeluk, dat de scboone freule bad getroffen, was middelerwijl door de gansche stad verspreid, en die maar even kans zag zijn huis te verlaten, s-'.elde naar de plaats des onheils. De baron bad zich naar de woning van de oude barones gespoed, had haastig laten inspannen en was met haar zoover gereden als 't terrein vergunde. Geen trek in 't. aristocratische gezicht van de barones verried, dat er iets buiten gewoons in baar omging; maar een nauw keurig opmerker bad toch kunnen zien dat haar hart met bekommering was vervuld. De baron had, gedurende den rit, geen woord gesproken; maar toen hij den stou- ten klimmer in 't oog kreeg, kon hij zich niet weerhouden een luiden kreet van be wondering te slaken. „Wie is die man?" vraagde hij een der aanwezigen. „De schoorsteenveger Winter." „Zao, die. Ik kan er niets tegen doen, als hij zijn hals wil breken. Men bad de zaak beter kunnen overleggen. Thomas eu Graszier, die naar beneden gekomen waren gingen hem juist voorbij. Aanstonds keerde de smid zich om, gaf den baron met zijue gespierde band- een slag op den schouder, dat hij ineenkromp eu zeide: „Je mond houden, mijn beste! Even als in veel an dere zaken, schijnt hij daarboven beter op de hoogte te wezen dan u. Eigenlijk was 't uw plicht, naar boveH te klauteren, en 't verwondert me zeer, dat u daar zoo be daard blijft staan. Pas dus op uw mond, mijn waarde, want we zijn hier niet in de danszaal. Thans scheen von Saurnen eerst recht te begrijpen, wat zijne betrekking tot Wanda van hem eisciite. Snel trok hij zijn rok uit en trad eenige schreden voorwaarts, „Brengt dat touw naar boven. Ik wil me daaraan laten afzakken." „Dat gaat niet," merkte Thomas aan. „Waarom niet?" „Winter heeft 't voor zijn gebruik laten halen." „Maar 't moet gebruikt worden, waar men 't noodig heeft." „Wij hebben 't hier 't meest noodig." „Weet je wel tegen wien je spreekt?" „Niet precies; maar ik zal 't misschien wel later vernemen." Op dit oogenblik barstten van alle zijden luide vreugdekreten los. Winter had 't hol bereikt en was er in verdwenen. De span ning was zoo groot geweest, dat zelfs de toeschouwers eenige verademing behoefden en die verkregen ze door 't uiten van bun vreugdekreten. „Gebruikt toch je verstand, menschen, riep de smid, terwijl hij zich midden tus- schen het schreeuwende en gesticuleerende volk bewoog, „als Winter ons wat toeroepen wil, kuuuen we geen woord verstaan." Oogenblikkelijk was 't rondom stil. Aller oogen vestigden zich op de opening van 't hol. Eindelijk werd 't struikgewas be wogen en vertoonde zich een hoofd. „Hij heeft haar naar binnen getrokken en zal nu 't bindtouw laten afzakken," riepen eenigen. „Neen," sprak een ander," dat is Winter nietdat is de freule. Sakkerlootdat is een meidZe wil zelf zien hoe de zaak zit. Die is ook niet duizelig! „Ze is er toch niet ongeschonden af gekomen, want kijkt eens, baar hoofd is verbonden." Nu verdween de freule, en een oogen blik later vernam men luide hamerslagen. Toen die niet langer gehoord werden, riep Thomas: „Kijkt eens! Is dat niet 't bindtouw, dat naar beneden komt? Ja in derdaad! Hij heeft er een steen aan vast gebonden, opdat 't niet zou slingeren. Zoo, daar hebben we 't. 't Is dubbel eu dat is goed: 't kon soms tegen de steenen stuk- schuren. Geeft hier 't touw, dan zuilen w® 't hier aan vasthechten. Toen dat gedaan was, werd 't touw langzaam opgetrokken. Nu werden de struiken op zij geschoven en verschenen Wiuter en de freule in de opening. 't Meisje bad hare kleederen goed be vestigd, om er geon laat van te hebben, en liet zich zonder vrees afzakken. Ze had 't touw om haar middel geknoopt en stond met de voeten in eeu strik; daar door had ze de haudsn vrij en kon dus zorgen, dat ze niet tegen do rotsen stiet. Nu draaide ze zich met 't gezicht naar den rotswand en zweefde een oogenblik daarna vrij in de lucht. Winter stend met de beeuen van elkan der eu 't bovenlijf achterover aan den iu gang van 't hol en hield met krachtige hand 't touw, waaraan het meisje neder daalde. Langzaam en voorzichtig greep ze, iedere omdraaiing vermijdende, van tijd tot tijd de rots, en ofschoon hare zachte bandon door de scherpe steenen gekwetst werden, kwam ze toch na korten tijd goed en veilig beneden, waar ze met gejuich werd begroet. Ze weerde echter alle gelukwenscben af en wees naar Winter, die zich gereed maakte om naar beneden te komen. 't Afdalen was lang zoo moeielijk niet als 't opstijgen, en hij had dan ook spoedig den vasten grond bereikt. Nog had hij de voeten niet op den grond gezet, of talrijke armen werden uitgestrekt om hem te grijpen; en de opgewonden menigte scheen plan te hebben hem op de schouders in triomf naar huis te dragen. Hij echter bevrijdde zich door een krach- tigen ruk, drong door 't volk heen en zeide tegen Wanda: „Heeft u letsel bekomen, freule?" „Ik geloof van niet." „Dan wcnsch ik u van harte geluk. Voor een dame was 't afdalen niet zonder gevaar." Wordt vervolgd. Soelp«rsénikk«ry van G. DE BOER Jr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 4