Bijiarij oi Sctoatsen, No. 18 en 126 MarktBerichten. Advertentiën. Aan du Leden èei'flörv. Keii te flelfler. UITGELOOT tuschea de Pesthmg en Looisrsteet 9 le linulim alhier, ten onder de hazen en konijnen een ware verwoesting aan. Een geweer hebben zij niet noodig. Met een stok gewapend, sporen zij het wild op en daar dit in de sneeuw niet gemakkelijk kan loopen, keeren de stroopers niet zelden met een goeden buit naar huis. Als de natuur haar scepter zwaait, zwggen alls anderen stil en de winter vorst doet niet minder zijne opperheer schappij gevoelen aan vorsten dan aan minder hooggeplaatste stervelingen. Dit ondervindt Koningin Victoria van Engelandzij zit in Osborne, geheel van haar Rijk en van hare onderdanen afgescheiden, daar het eiland Wight, dat lustoord van het Noorden, dat Paradijs in 't groot, aan alle kanten door het ijs is ingesloten. Tnsschen de bergen heerscht een eeuwige lente lucht, daar buiten aan de kusten "bulderen de winterstormen en kraakt en scheurt het ijs, als wilde het be proeven het heerlijk eiland te verslin den. Ook de telegraafkabel naar het eiland is gestoord, zoodat geen bericht •n ook geen brief de Koningin be reiken kan, die thans in waarheid een gevangene, een balling in haar lustoord is. Het stadje Ens, in Opper-Oosten- rijk verkeert tegenwoordig in groote ongerustheid. Sedert geruimen tijd werden op verschillende plaatsen, het stadhuis, de woning van den burge meester', de kazerne, logementeu enz. brieven ontvangen, die de stad met den ondergang bedreigden. In het eerst hechtte men geen ge wicht aan die geheimzinnige brieven en hield de zaak voor een flauwe grap. Maar onlangs bleek dat die be dreigingen ernstig gemeend waren. Verleden week stond de eerste eener rij van twintig houten schuren aan de buitenzijde der stad plotseling in vlammen. Bij de felle koude van 10° R., waardoor het water in de slangen bevroor, was het niet mogelijk den brand, die snel van de eene schuur naar de andere oversloeg, te blusschen, en alleen aan het omslaan van den wind was het te danken, dat enkel de schuren in de ascli gelegd werden en de brand zich niet verder ver spreidde. In Engeland zijn gedurende den jongsten sneeuwstorm negen per sonen van hun weg afgedwaald en op jammerlijke wijze om het leven gekomen. De universiteit te Berlijn telt dit jaar vierduizend negenhonderd leden. Nog nimmer zijn op een hoo- gesckool in Duitschland zooveel stu denten geweest. De Engelsche regeering heeft vgfhonderd pond sterling uitgeloofd aan decgene, die de daders van de misdadige pogingen van Salford te verwoesten, kan aanwijzen. Volgens berichten uit Illinois is de graanoogst in dat gedeelte der Vereenigde Staten zeer schaarsch en zal er een aanzienlijke hoeveelheid uit andere staten gezonden moeten worden em de bevolking voor hon gersnood te bewaren. De gemeente Parijs heeft aan de directiën van omnibus- en tram- waymaatschappijen gedurende den »sneeuwtijd" 620,000 kilogram zout geleverd voor 111,600 francs, om de sneeuw op de rails en de wegen te doen smelten. Daarentegen stonden de bedoelde ondernemingen aan de stad 650 paarden af om bij de sneeuwopruimming dienst te doen. Gaston Gibelin, de 18-jarige zoon van een biljart-professor uit Lyon, heeft een serie van 479 caram boles gemaakt. Hij trekt" het sterkst na zgn vader. Purmerende, 25 Jan. Kaas aangevoerd 53 stapels kleine f 38. Boter f 1,50 a f 1. per kg. 54 Runderen stug, hoog, 39 vette Kalveren f 0,80 a 1. per kg. vlug; 79 nuchtere dito f 8 a 25 matig, 36 vette Varkens f0,56 a 0,64 p. kg. vlug; 114 Biggen f7. a 12. stug; 14 vette schapen zonder handel, 37 stnks Ganzen f 2,75; 10 Zwanen f 6. Kipeieren 7 per honderd. Schagen, 27 Jan. 2 Paarden f 40 a 60. 8 Geldekoeien f 100 a 270. 12 nuchtere Kalveren f6 a 18. 22 magere Varkens f 12 a 18. 25 Biggen f9 a 12. 20 Kip pen f 0,60 a 1,50. 70 Eenden f 0,75 a 1,25. Boter per kop fl a 1,20. Kipeieren per 100 f 5,50 a 6. Visscherij - Berichten Van af Dinsdag jl. zijn alhier binnen gekomen twaalf vischsloepen, als: 25 Jau. Schipper Jb. Verhoeven met 900 schelv., per 100 f48.50; 4 kabelj. en 1 punt rog. Schipper M. Langbroek met 2500 schelv., per 100 f 46.00; 9 kabelj., 7 punt rog f 1.00. 27 Jan. Schipper Jn. v. d. Hoek met 2000 schelv., per 100 f 43.00; 2 punt rog. Schipper Jb. Zwartveld, 2800 schelv., per 100 f 33.50; «6 kabelj. f 1-00 per st. Schepper H. Zwartveld met 3100 schelv., per 100 f 32.00; 6 kabelj. f 1.00 per stuk, 8 punt rog en 1 ben vleet. Schipper J. Smit met 3900 schelv., per 100 f29.50; 16 kabelj, per st. fl.00, 3 punt rog. Schipper J. Kastelein met 2400 schelv., per 100 f24.50. Schipper M. van Delft, 3000 schelv., per 100 f27.00; 6 kabelj. fl.00 per st. Schipper M. Jonge jan met 3200 schelv., per f 100 f 29.00; 14 punt rog, 10 kabelj. fl.00 per stuk. Schipper A. Jongejan met 2600 schelv., per 100 f 30.00, 6 kabelj., f 1.00 per st., 6 punt rog. 1 ben vleet. Schipper L. Koster met2700 schelv., per 100 f28.50; 12 kabelj. fl.00 per st., 4 punt rog. Schipper J. v. d. Pot met 2700 Schelv., per 100 f27.50, 19 kabelj., 5 punt rog fl. Eenige Urker schuiten kwamen binnen met zeer weinig vangst: wat Schol, enkele Tongen en Tarbotten en een partijtje Gul, tegen hooge prijzen. Burgerlijke Stand Helder. Van 25 tot 28 Januari. ONDERTROUWD: J. A. M. v. Hoaij- donck. stoker, en C. S. Moijssen. G. v. Broekhuizen, schrijver, en M. Jansen. F. Prass, konstabel, en E. Brugts. GETROUWD: C. Verschoor en G. M, Kersloot. J. G. v. Boxcel en G. v. d. Kolk. BEVALLENC. Bas, geb. Blom D. M. F. v. Poelvoorde, geb. D. JongD. A. Pauleus, geb. Spil D. K. Mangel, geb. de Vries Z. L. Schilder, geb. Woltering D. J. de Jong, geb. Ekamp Z. OVERLEDENW. v. Willigenburg 3 m. W. A. P. F. L. de Boer 3 j. C. Tonw 3 w. Burgerlijke Stand Texel. Van 19 tot 26 Jan. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Wnis Cz. en Meijs Bruin. GEBOREN: Johanncs, zoon van Simon Zijm Pz, en Dieuwertje Veger. Jan, zoon van Leendert Witte en Grietje Sperling. Anna Marti na, dochter van Arij Kievit en Reinoutje Koorn. OVERLEDEN: Oornelis Pieter Keijzer, 4 maanden, zoon van Pieter Keijzer Tz. en Cornelisje Kuiper. Trijntje Eelman, 16 jaren, dochter van Johanne3 Eelman en Meinoutje Wisser. Vervolg der Berichten. Woensdagavond hield 't bestuur van de ijsclnb West-Frisia" zitting in 't lokaal 't Centrum, teneinde de deelnemers aan den wedstrgd in 't schoonrgdeu in te schrgven en verder de maatregelen te bespreken, die in 't belang der zaak noodig geacht konden worden. Voor't een en ander zie men de nadere bijzonderheden in de an nonce, voorkomende in dit blad. Met genoegen zien velen, dat het wakkere bestuur der club teekenen van leven, ja van krachtig leven geeft. Dat bestuur had den moed zelfs met 't traditioueele hardrijden" (schaat- senloopen zouden we liever zeggen) te breken en daarvoor in plaats een ijsfeest te organiseeren, dat zeker meer in den geest zal vallen van hen, die op goeden smaak prijs stellen. 't Is echter duidelijk, dat 't bestuur der ijsclub zonder genoegzame fond sen, steeds in zijne werkzaamheden beperkt zal blijven, en daarom, zgn we met de zaak ingenomen, toonen we dat dan door als lid toe te treden. De contributie, f 1.per jaar, is niet zoo groot, of honderden zgn in staat die te betalen. Alleen door on derlinge medewerking, kan men iets degelgks tot stand brengen. Als een bewgs dat de liefda digheid nog in onze gemeente ge huldigd word, deelen we met genoegen mede, dat op kosten van eenige in gezetenen een ringstekerg op schaat sen zal gehouden worden, Zaterdag a.s. tuèsehon de Postbrug en Molen- brug. De prijzen zullen bestaan uit levensmiddelen en brandstoffen, 't Doel is derhalve, om minvermogen den onderstand te schenken, hetgeen we ten hoogste waardeeren en dat, zoo we hopen, tot navolging opwekt. Eenige heereu vergaderden gisterenavond in het hotel Toelast", ter bespreking van een rijderij op schaatsen voor behoeftigen. Discussie over het al of niet uóodig zgn, vond geen plaats, dewijl ieder overtuigd was, dat de strenge koude der laatste wekeu nijpend gebrek veroorzaakt in onze gemeente; daarom was da- deljjk haudelen noodzakelijk. Zes per sonen werden tot een bestuur geko zen eeu voorstel om, staande de vergadering van zgn sympathie te doen blijken, vond toejuiching. De lijst, aan de tegenwoordig zijnde heeren gepresenteerd, bracht f 158.op. Heden zullen ook aan de ingeze tenen lijsten tot deelneming worden aaugeboden, die, al wordt reeds veel gegeven, aan ieders welwillendheid worden aanbevolende behoefte is alom groot en men heeft de zeker heid, dat het ingekomene met oordeel zal worden uitgereikt. Mocht het gs voor een rijdarg op schaatsen, door den ingevallen dooi, ongeschikt zgn, dan zal het alge meen armbestuur worden uitgenoo- digd een extra bedeeling te houden. Het bestuur bestaat uit de heeren S. van Gijn, president; E. Larsen, T. O. Govers, L. Klein, A. Klein en J. Hoogenbosch. We vestigen nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op de tweede en laatste zitting der Com missie ter inschrijving van deelne merstot het bekomen van planten, enz. op Dinsdag 1 Februari a. s. in het lokaal Tivoli. Den 2n Februari e. k. is D. Pol 25 jaar kantoorbediende bij de cargadoors Amons Co. alhier. Pol heeft gedurende dien tijd met nauw gezetheid en trouw en eerlijk zgn plicht gedaan, en is op- reeds gevor derden leeftijd nog dagelijks met lust en jjver werkzaam. Zeker zal het den jubilaris dien dag aan blijken van waardeering niet ontbreken. Het concert, te geven door de zangvereeniging »Vooruitgang," zal niet, zeoals aanvankelijk bepaald was, plaats hebben op Zondag 30 Jan. maar op Woensdag 2 Februari a. s. Ook zal niet ds. Bach, maar ds. van 't Sant in de pauze een toespraak houden. Volgens achterstaande advertentie, zal door den heer Jacques Bonevang, hier ter plaatse reeds gunstig bekend, in Tivoli een voorstelling gegeven wordentoevallig kwam ons een Am- sterdamsche courant in handen, waar uit wij het volgende overnemen De beroemde goochelaar Jacques gaf in het Paleis voor Volksvljjt een voorstelling, waarop hij den naam van onvergelijkelijke met recht en succes heeft gehandhaafd; zgn toer met de zilveren kristallen piramide van een meter hoogte, zette de kroon op alles." Wij durven dien heer dan ook ge rust in de attentie van ieder aanbe velen, overtuigd als wij zgn, dat hg het publiek steeds zal amuseeren. ZExc. den Minister van Marine heeft, met wijziging van een vroeger besluit, den machinist le kl. B. L. C. Marchand, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, om belast te worden met de conservatie op 's Rijks werf aldaar. De Minister van Waterstaat, enz. heeft bij de Staatsspoor wegen benoemd tot opzichter 3° klasse B. Burgers, thans buitengewoon-opzichter bij de overbruggiug van de Zaan te Zaan dam, en is hem Hoorn als stand plaats aangewezen. Het schijnt dat de Regeering betere maatregelen dan tot dusver gaat nemen om onze visschers vloot tegen de rooverijen der Engelsche visschers te beschermenalthans, naar naar de Amst. Ct. verneemt, zou de ijzeren gaffelzeilschoener, die te Slik kerveer voor de marine zal wordt aangebouwd, uitsluitend daarvoor be stemd worden. Oudeschild, 28 Januari '81: Dinsdag gaf de rederijkerskamer »Hege" alhier ee* uitvoering voor hare leden. De beide stukken »Een oud Soldaat," door Nieuwmeger en Gefopt," d©or Sinderam, werden tot genoegen der aanwezigen netjes af gespeeld. Een prettig bal besloot ook nu de voorstelling. De uitvoering van genoemde stukken voor een liefdadig doel te Oosterend kon niet doorgaan wegens ongenoegzame deel neming. Bij de wed. Huisman in Waal en Burg zal heden een hard rijderij op schaatsen plaats hebben. Over het nieuwe voorschrift omtrent de voeding van den soldaat, dat thans in alle garnizoenen gevolgd wordt, schrijft men dat het slechts ten deele aan de verwachtingen be antwoordt. De soldaat geeft de voor keur aan de vroegere wgze van voeding. Aan de loting voor de natio nale militie zullen o. a. deelnemen twee paar tweelingbroeders uit een gezin te Lekkerkerk. Het eene paar werd in Jan., het andere in Dee. van 1861 geboren. De vijfde opgaaf van giften, bg de algemeene commissie te Amsterdam tot leniging van rampen door den watersnood, ingekomen tot Zondag 23 dezer, toont een bedrag aan van f 33,169,48. Met de vorige opgaven bedraagt de som ongeveer f 150,000. Het „Huisgezin" heefteen beroep op zgn lezers gedaan om hen uit te noodigen eenige bijdragen af te zon deren voor het talrijk onverzorgd gezin van den zoo noodlottig omgekomen redacteur van dat blad, den heer J. A. Vesters. Het Hbl. ontving rechtstreeksch e berichten uit Zuid-Afrika tot 5 Janu ari. Zij melden, dat geheel Trans vaal, waar geen troepen lagen, in handen der boeren was. Deze legden beslag op alle wagens en ammunitie, maar ontzagen verder particulier eigendom en behandelden de gevan genen zeer menschlievend. De En gelsche correspondenten overdrijven zeer het aantal Boeren, doch zes of zeven duizend zgn te velde. Geruchten wegens versterking van troepen uit Engeland zgn in emloopmen vreesde dat dit in den Oranje-Vrijstaat een verkeerde uitwerking zou hebben en vele vrijwilligers naar Transvaal zou doen gaan tot hulp der stamgenooteu. Volgens geruchten zou John Duun in Zoeloeland vermoord zgn. Ondertrouwd: FREDRIECH PRAS Constabel V. C. bij de K. N. M. en EMMA BRUGTS. Helder, 27 Januari '81. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. SPIL, geliefde Echtgenoote van P. J. PAULEUS. Helder, 25 Januari 1881. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter, J. DE JONG geb. Ekamp. Helder, 27 Januari 1881. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter: MARIA CATHARINA SCHOUTENSchmeddes. Helder, 27 Jan. 1881. Bevalleu van een welgeschapen Zoon: C. THOMAS'Z, Echtgenoote van W. F. FRANK. Amsterdam, 23 Jan. 1881. Algemeene kennisgeving. Heden ontving ik de voor mg zoo droevige tijding van het over lijden van mijn geliefden Echtge noot GERARDUS VAN ROODE, in den ouderdom van ruim 29 jaar. Slechts drie weken mocht ik met hem door den band des huwelijks vereenigd zgn. Een korte ziekte, aan boord der mailboot Prinses Marie, maakte op 26 November 11. een einde aan zgn voor mg zoo dierbaar leven. Helder, 27 Jau. 1881. Wed. G. VAN ROODE, geb. van der Poll. Heden overleed, onze jongste iieveling CORNELIA, in den leeftijd van 3 wekeu. Nieuwediep, 27 Jan. 1881. W. C. TOUW. S. TOUW, geb. van Hoolwerf. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde Moeder T. v. d. PLAAT, geb. Fathe, in den ouderdom van circa 80 jaar te Vlissingen is overleden. Helder, 27 Januari 1881. Namens Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen, S. v. d. PLAAT. De Heer en Mevrouw KlIIJCK, betuigen hunnen hartelgken dank, voor de belangstelling, bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Den Helder, 27 Januari 1881. Kraamvisites worden afgewacht Dinsdag 1 Februari en Woendag 2 Februari. (PALMSTRAAT.) ZONDAG 30 JANUARI, dts voormiddag 10 ore, zal D.V., als Spreker optreden do Wel.Eerw.Heer A. S. E TALMA, Theol. Cand. t De gezamentlijke On der-Officieren van het "korps Mariniers betui gen hunnen dank en tevredenheid, over het goede werken in de kunst van Goochelen, aan den Heer Pro fessor HERMANN. Namens de Onder-Officieren, A. W. C. LAU, Sergt. der Aandeelen van het Militair Te Unis der Chr. Ger. Gemeente. Uitbetaliug MAANDAG 31 JAN. ten 8 uur. DIACONIE. ten voordeele van behoeftigen, op N A .4 II V G 31 JANUARI a. s. 's namiddags ten 1 ure, Ieder behoeftige, die genegen is naar de prijzen, daaraan verbonden, t§ dingen, kan zich Maandagmorgen ten negen uur vervoegen bg den Hr. Jb. REIS, Oesterput, om zich daar van een nummer te voorzien. Slechts een persoon uit een huisgezin wordt verwacht, hetzij mannelijk of vrou welijk, daar voor het ringrgden min der op beste rijders zal gelet worden. Wanneer het ijs de Ringrgderg niet toelaat, zullen de Bons even goed op den bovenbedoelden tijd op de doelmatigste wgze aan de behoeftig- •ten worden uitgereikt. DE COMMISSIE. ten voordeele van behoeftigen, op DINSDAG 1 FEBRUARI, des morgens e 1 f uur. Het Comité, dat zich voor dit doel gevormd heeft, noodigt het publick beleefdelijk uit zijne pogingen, om iets voor arine natuurgenooten te verrichten, te willen ondersteunen. Het Comité, S. VAN GIJN, Pres. E. LARSEN. A. KLEIN. L. KLEIN. T. C. GOVERS. J. HOOGENBOSCH.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2