'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HEIDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 832. Vrijdag 4 Februari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Liefde en Maan. ütoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franeo per post75 Afzoaderlyke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. A aver teutten van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand,) 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 38 m. Ondergang 4 u. 52 m. Zondag 6 Eerste kwartier. Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 "Vrijdag 11 Zaterdag 12 NI EU WSTIJ DINGEN HELDER, 4 F«b. 1881. In de gemeenteraadszitting Dinsdag 1 dezer gehouden, is de burgemeester herbenoemd tot ambte naar van dsn Burgelijken Stand. Een antwoord aan den minister van Binnenl. zaken op de vraag naar de gronden voor het verzoek tot behoud der plaatselijke belasting op het ge distilleerd, wordb goedgekeurd. In dat antwoord wordt door B. en W. ge wezen op den bijzonderen toestand, waarin deze gemeente verkeert; op de dringende behoefte aan rioleering en bestrating; op de klimmende uit gaven voor onderwas; op den schok, die de geldmiddelen der gemeente hebben geleden bij de geleidelijke afschaffing der plaatselijke verbruiks belasting; op 't geringe aantal ge goede inwoners en de onmogelijkheid om de lasten der ingezetenen nog hooger op te voeren. Afwijzend wordt 8 tegen 7 stemmen beschikt op het adres van onderwijzers met hoofdacte aan de gemeentescholen,om verhooging hunner wedden. De subsidie aan den hr. A. J. Leijer, onderwijzer der zeevaartkundige school alhier, wordt met f 100 verhoogd. Eervol ontslag wordt verleend aan mej. A. Kuiken als onderwyzeresse, wegens hare benoeming te Barsinger- horn. Vastgesteld wordt het supple toirkohier der belastiug op de honden, over 1880, tot een bedrag f102.—. Op voorstel van den heer Van Veen wordt besloten tot het zenden van een adres aan de Hooge Regeering, houdende aandrang tot ondersteuning, in zake de Zeevaartkundige school alhier. In de slecht bezette zaal van Tivoli, gaf Dinsdagavond de heer Jacques Bonefang,de onvergelijkelijke, een uitvoering. Zijne toeren grenzen aan het onbegrijpelijke en we wenschen hem betere avonden als deze, daar de kunst ook eenige belangstelling verdient. Aan de navolgende werklieden van 's Rijks werf alhier zijn medailles voor ijver en trouw uitgereikt, als G. J. Schade en H. J. Mallet, scheeps timmerlieden le kl., aan H. Bekker, magazijnwerkman lste kl., de zilveren medaille, met 50 gratificatie, en J. Dienst, scheepstimmerman 3de kl., de bronzen medaille. Ten dienste van de zeilmakerij aan 's Rijks werf alhier zal een 2de op rails loopende naaimachine worden aangeschaft. Aan den matroos der lste kl. J. Singeling a/b. Zr. Ms. artillerie instructieschip „het Loo" is het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven met de gesp van Samalangan uitgereikt. De kapt.-luit. t/z. C. H. Bogaert, chef van den torpedodienst onzer ma rine, zal zich eerstdaags naar Essen begeven, ten einde met den heer Krupp aldaar in overleg te treden over het vervaardigen van torpedo- sparren. De Zuiderzee moet, bljjkens een bericht van Terschelling, vol drijfijs zitten, want zoover het oog reikt, ontwaart men niets dan groote ijs- schollen, Byzonder lastig is dit voor de eilandbewoners, daar het door de opeenhooping dier schollen voor den postschipper onmogelijk is met zijn vletje door of over het Ijs te komen. Men bericht ons van de Koog op Texel. De volksvoorlezingen geven steeds genotvolle avonden. Een groot getal hoorders komt dan van Oost en West te zamen en onderscheiden sprekers treden op. Wij hopen dat dit den heer Jb. Bakker, door wiens ijverige bemoeiingen zij plaats hebben, mogen aansporen, om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Met genoegen verwijzen wij dan ook naar achterstaande advertentie en vertrouwen dat de opkomst dan niet minder talrijk zal zijn. De zevende opgaaf van de bij de commissie ingekomen giften voor den Watersnood bedraagt de som van f54.541.78. Maandag is te Amsterdam een ongeluk gebeurd. In een huis op de Keizersgracht is de min, die een zui geling op den arm had en een hooge trap wilde afgaan, op een der eerste treden uitgegleden en gevallen, met het gevolg, dat, terwijl zjj zelve de handen uitstak om zich vast fceklampen, het kind haar ontgleed en een oogen- blik later als lykje van den marmeren vloer werd opgenomen. Ymuiden, 31 Jan. Door het Nederl. stoomschip »Stella" is heden morgen op circa 6 Duitsche mijlen O.N.O. van het vuurschip der Noord- Hinder een top van een mast gezien, goed gaaf blank geschraapt; alhoewel er tamelyk zee stond, bewoog zy zich niet, zoodat wij vooronderstellen dat het wrak er nog aan is. Gemelde mast ligt juist in de route van en naar Noord-Hinder te Ymuiden. Uit IJmuiden wordt het vol gende gemeld: Dat het niet ongewoon is bij zee lieden een groote mate van moed in gevaar aan te treffenkan blijken uit het volgende gevalDe Neder- landsche schooner Berndina, van Palermo bestemd naar Amsterdam (thans hier binnen) bevond zich bij aanhoudend ruw en stormachtig weder op de zoogenaamde gronden" voor het Engelsch kanaal, toen op 17 Jan. 11. bij een poging om een gebrek aan de tuigage op het voorschip te herstellen, de kapt. de Pater door een stortzee werd overboord geslagen en, trots de aangewende pogingen tot redding, verdronk. Het bevel over het schip ging nu over op den eenigen stuurman aan boord, Brus- saart, en de bemanning, nu tot zes verminderd, bestond voor het mee- rendeel uit in Italië gehuurde zee lieden, die bjjna niets van de eige- lijke zeevaartkunde afwisten. De positie voor den stuurman, om deze redenen reeds moeielijk genoeg, werd noch hachelijker door de daarop volgende stormen uit het Oosten, ver gezeld van barre koude en sneeuwjacht, waardoor geen uitzicht b.estond om vooreerst de bestemming te bereiken. Al deze omstandigheden eiscliten van Brussaart., die alleen alle verant woordelijkheid moest dragen en steeds moest waken, meer dan menschelijke inspanning; de moedige man hield echter vol en tiitgewaakt en afgetobt van vermoeienis, had hij het geluk den 80 Januari 11-, dus na dertien dagen en nachten bij winterweder alleen het bestuur van zijn schip te hebben geregeld, het hier binnen te brengen. Waarlijk een schildwacht, die zijn post niet verliet. Te Sappemeer is de nestor onzer gewestelijke zeelieden, de oud-scheeps- gezagvoerder Paulus Meints, overleden, in den hoogen ouderdom van 100 jaar en 4 maanden. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, vielen dezen waardigeu oud zeeman onlangs, bij de viering van het eeuwfeest zijner geboorte, de ondubbelzinnigste blijken van sympathie ten deel, niet- alleen uit Sappemeer, maar ook uit de omliggende plaatsen. In dö vorige week is de heer S., te Houtrijk en Polken, bij het schaatsenrijden zoo erg gevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat een weduwe met drie kinde ren na. In het Noorden van Friesland schijnen tegenwoordig de Roeken (zwartbonte kraaien) door den minde ren man gaarne als voedsel te worden ocht, en als smakelijk en voedzaam te worden beschouwd. Men meldt echter daarbij, dat deze dieren worden gevangen door ze te lokken met wat „kraanoog" (nux vomica) waardoor zij onmiddellijk be dwelmd worden en gemakkelijk zijn te grijpen. In de vorige week hebben een paar jachthonden bij ongeluk ook daarvan gegeten, doch zijn weldra onder hevige stuiptrekkingen bezwe ken. Dit zou iutusschen moeten leiden tot de gevolgtrekking, dat deze manier van kraaien vangen niet zonder gevaar is, omdat men dan toch feitelijk ver giftigde dieren eet. Wij raden dus in elk geval groote voorzichtigheid aau. De berichtgevers van „Times" en „Daily News" in Z.-Afrika brengen hulde aan de heldhaftigheid, waarmede de Boeren zich hebben verdedigd. Laatstgenoemde schat het verlies der Engelschen op ruim 200 man. De man van „the Times" is echter van meening dat, wanneer de Engelschen slechts duizend man sterker geweest waren, de pas zou genomen zijn. Hij zegt voorts, dat de zaak geen neder laag voor de Engelschen is geweest, daar het hun alleen niet gelukte de stelling te nemen. Eigenaardig mag het heeten, dat men zich dan na afloop driemylen achterwaarts concentreert Geheel anders luidt het oordeel van den „Natal Mercury" over de stelling in den Langnek. De positie der Boeren, zegt het blad, is zoo sterk, dat 500 man haar best tegen 5000 kunnen verdedigen. Zij is nauw, tegen geschntsvuur beveiligd en kan niet omgetrokken wordenDatzelfde blad schat het aantal der gewonde en gedoode Boeren op 500, een scbattiijg trouwens, waaraan de juiste grondslag schijnt te ontbreken. Ook zouden 300 paarden zijn gedood. Onder de gesneu velden zou zich Greyling bevinden. In den Oranje-Vrijstaat neemt de beweging van sympathie eer toe dan af. Queensbro', 30 Jan. Het stoom schip Prinses Elisabethdat heden ochtend te 5 uur van Vlissingen ver wacht werd, is eerst te negen uur aangekomen. De Mouse opvarende, gedurende dik weder en zacht aan stoomende, is de boot. in aanvaring geweest met het stoomschip Moors- ley, uit Sunderland, die met den voorsteven de achterzijde aan bak boord van de Prinses inliep, daar belangrijke schade veroorzaakte en twee kajuiten verbrijzelde. Het stuur- toestel was zoo zwaar beschadigd, dat het groote moeite kostte Queens bro' Pier te bereiken. De Moorsley heeft ook zware schade aan den ste ven bekomen, waarvan een gedeelte aan boord van de Prinses Elisabeth is gebleven, ongeveer acht voet lang met de merken 2.3.4.5.6. in witte letters er op. Een inwoner van Brussel, die zich vaak aan den drank te buiten ging, kwam dezer dagen thuis en vond een kopje met ammoniak op tafel staan. Denkende dat het jene ver was, dronk hij het kopje leeg; ammoniak miste haar werking niet; na eenige uren overleed de man onder hevige pijnen. Een verschrikkelijke brand, die waarschijnlijk door onvoorzichtig om gaan met petroleum is ontstaan, woedde dezer dagen te Anrillae. Zes huizen werden door het vuur vernield, terwijl twee huisgezinnen in de vlammen omkwamen. De lijken zijn later verkoold onder het puin uitgehaald. De schade is zeer aan zienlijk, daar de belendende perceelen eveneens vsel van het vuur geleden hebben. In een zeer armoedige gang te Parijs, de „Impasse des Péricheux," stortte onlangs midden in den nacht een oud huisje van twee verdiepingen in. De bewoner, een oude voddenraper, die in de benedenverdieping te bed lag, ontwaakte door het donderend geraas, maar was geheel ongedeerd gebleven. De vloer van de bovenver dieping, die, door het bezwijken van den muur, aan de eene zijde naar berieden kwam, was aan de andere zijde in den muur die nog stond blijven vastzitten, en vormde een soort van gewelf boven zijn bed. De ingevallen dooi heeft in het noorden van Frankrijk groote over- stroomingen veroorzaakt. Te Lissèux, Caen en Pont Evreux staat alles onder water. Gendarmes te paard ryden door de straten, om waar het noodig is, de inwoners te helpen. Er is gebrek aan levensmiddelen. Te Evreux staat het water 1 meter hoog in de straten. Te Rennes zijn huizen ingestort. Ook Duinkerken, Rijssel, Valen- ciennes en de omgelegen plaatsen zijn overstroomd. De Seine is 2 meter gerezen en buiten zijn oevers getreden. TeOmaha in Nebraska, (N.- Am.) heeft den 6en Jan. weer de „electri- scne storm" gewoed. Zoolang die storm duurde, kondén de telegraaf draden niet gebruikt worden. Hjj strek fee zich over een geheel van 800 mijl tusschen Omaha en Greenrivier uit. De kracht van den storm was zoo groot, dat als de telegraaf-beambten de sleutels van hun toestellen neer drukten, een helder electrisch licht aan de contactpunten straalde. Eerst na 24 uren kwam de atmosfeer tot rust en konden de telegrafen weer werken. Een ambtenaar bjj de „Union Pacific" telegraaf heeft jaren lang aanteekening van de „electrische stor men" gehouden zoodat, met slechts een uitzondering in de 12 jaren, deze storm altijd op den 5en, 6en of 7en Jan. voorkomt. Dezer dagen werd voor het Gerechtshof te Dortmund een zaak jehandeld, die veel belangstelling wekte. Op de bank der aangeklaagden zat een jong werkman, die beschul digd werd verwonding te hebben toegebracht, waardoor de dood ver oorzaakt was. Hij had namelijk in October, aan tafel zittende, zijn buurvrouw om hulp hooren roepen. Met een bijl gewapend was hy naar hare kamer gegaan en daar zag hy, dat haar man haar met een groot mes dreigde. Om het mes uit de handen van den woestaard te krijgen, had hij hem met den stompen kant der bijl een slag op den arm willen geven, maar de byl was zoo ongelukkig op het hoofd van zijn slachtoffer gekomen, dat de man na twee dagen overleed. Verschillende getuigen wer den gehoord; allen legden een gunstige verklaring omtrent den aangeklaagde af. Zelfs de vrouw van den over ledene sprak zeer gunstig over den moordenaar en vertelde, dat hij haar slechts had willen bevrijden. De rechtbank, die overtuigd was dat de aangeklaagde niet met boos opzet had gehandeld, sprak dan ook het niet schuldig uit, wat met luid gejuig door de talrijke toeschouwers werd begroet. Wanneer de gloed der liefde In 't hart der maagd ontgloort Wanneer haar 't zoete mijm'ren In de eenzaamheid bekoort; Wanneer zij, als een hamer, 't Onrustig hart voelt slaan; Dan blikt zij ongelukkig En droomend in de maan. Als Amor 't hart eens jonglings Met geestdrift heeft vervuld, Dan blaakt zijn borst van liefde, Yan smachtend ongeduld. Dan zingt hij tot de schoone En smeekt hijneem mij aan Dan dicht hij zoete liedjes Aan haar en aan de maan. Heeft op de teed're bede Een maagd heur fluisterend ja Doen hooren aan den minnaar, Dan koost men vroeg een spa, Dan wandlen de gelieven Door veld en beemd en laan, Dan droomen zij van minnen En dweepen met de maan. Maar bindt de huwlijksketen Eenmaal een paartje vast, Dan moge 't nooit berouwen, Dan bare 't niemand last Want als twee echtelieden Elkander niet verstaan, Dan wenschen zij in stilte Elkaar soms naar de maan. W. M. Tz. f

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1