Markt-Berichten. 305de S taats-Loterij. INGEZONDEN. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD, op 1 Februari 1881. Onder de punten van behandeling was ook een .Rekwest van Onderwijzers met hoofdacte, aan de gemeentescholen werk zaam. De Voorzitter doet mededceling, dat de Commissie (in eene vorige vergadering door den Voorz. Angewezen) met B. en W. eenstemmig hadden besloten a f w ij- z e n d te beschikken op het adres. De heer Hattinga Raven deed daarop de zeer natuurlijke vraag: „Op welke gron den de Commissie tot afwijzing adviseerde?" De Voorz. antwoordde: „dat hij geen motieven behoefde op te geven; (Waren de motieven dan zoo onbeduidend óf had de Cemm. geen motieven?); dat dit bij een adres niet te pas kwam„dat een voudig gunstig of ongunstig werd beschikt." Genoemd Raadslid liet zich door die woorden, die tegenover de heer H. Raven en eveneens tegenover dengehee- len Raad weinig minder dan een onbe leefdheid waren, (om geen ander woord te noemen) niet uit het veld slaan en vraagt opnieuw „Heeft de Commissie ook den schoolopz. geraadpleegd?" Met evenmin beteekenende woorden zegt de Voorz.: „dat de schoolopziener daarmee niet noodig heeft," „dat het adres aan den Raad gericht is" (hoe naiefen daar ver der geen enkel Raadslid 'n woord spreekt, haast de Voorz. zich tot stemming over te gaan en acht stemmen verklaren zich t e- g e n (en ben ik wel ingelicht) zeven stem men v <5 r het verzoek der adressanten. De Heercn Bitter, Giltjes en Kelckhoven waren afwezig. Misschien hebben ze evenveel of weinig meer sympathie voor het lager onderwijs en het belang der adressanten als het Dag. Bestuur onzer gemeente. Alzoo was het verzoek der onderwijzers gewezen van de hand, „vooralsnog" kan er geen verbetering in de positie der onder wijzers komen." „Vooralsnog"! Zou de Voorz. of een der tegenstemmende leden ook kunnen zeggen, hoeveel jaar dat woord aanwijst. Wij vreezen dat er geen verandering voor U komt, huisvaders, zoolang het Ge meentebestuur in zake lager- onderwijs „Gods water over Gods akker laat loopen." Wij vreezen, dat de nood eerst moet dwingen, evenals den vorigen keer, toen op sommige scholen niet. minder dan de helft van het personeel ontbrak. Wij voorzien dat 't weer denzelfden weg opgaat, als het beter deel der Raadsleden niet in de bres springt óf jonger, frisscher bloed, het oude trage vervangt; want spreekt mijn zegs- naam waarheid, en 'k heb geen enkele re den daaraan te twijfelen, dan roept ons Gemeentebestuur traag sollicitanten op bij vacature, soms in 11 geheelniet. Één onderwijzer kan immers best twee klassen ("130 a 14.0 leerlingen) onderwijzen en 'n meisje van de „fransche school" kan op 18jarigen leeftijd toch wel 60 a 70 leer lingen ontwikkelen en beschaven? Vraag 't maar aan 't Dag. BestuurSedert vier jaar duurt de „proefneming" en het aantal onderwijzeressen, 'k bedoel „juffrou wen," neemt gedurig toe. Krijgen de onderwijzers ook het geld, dat bij vacature vrijvalt, bij wijze van gra tificatie, evenals indertijd, bij een vacature op de Secretariede Ambtenaren aldaar werkzaam Vraag 't aan het Dag. Bestuur, lezer! waar dat geld belandt! Maar de Voorzitter behoeft geen motieven op te geven voor zijne adviezen en het meerendeel der Raadsleden laat den voor zitter denken en handelen voor hen. Zij zeggen maar j a als het j a moet zijn, óf, ontkennen als de voorz. dat verlangt! Zegt het voort! N. N. NIET VEEL. In 't vorig nommer van dit blad las ik de opgave van de alhier gehouden collecte ▼oor den Watersnood zegge f 826,77. Deze opbrengst is niet veel voor een gemeente van ongeveer 20000 zielen zoo- als deze. Maar, zal misschien een lezer zeggen, er wordt tegenwoordig zoo veel gevraagd in deze gemeente, en zij bevindt zich niet meer in zoo'n gunstigen toestand als vroeger. De2e beweringen zijn volkomen waar. Echter geloof ik toch dat de op brengst der collecte voor onze arme en zoo zwaar beproefde natuur- en Iandgenoo- ten meer geweest zon kunnen zijn, indien eenige leden van de zich alhier gevormd hebbende commissie, zich beter van hunne taak gekweten hadden; want vele straten werden door haar overgeslagen, alsof zij ge heel en al onbevolkt waren. Dit m a g niet gebeuren, bij een commissie, die zich tot taak stelt gelden te verzamelen i n de ge meente ten behoeve van de noodlijdenden. Zij mag geen straat overslaan, wanneer zij althans aan hare taak wil beantwoorden. En waarom worden die straten overge slagen? Om de eenvoudige rede dat er inin-gegoede burgers wonen. Maar mogen we dit als een goede en gegronde reden aannemen? Voorzeker niet; want al wonen er in die straten m i n - g e- goede burgers, ze zijn daarom niet min- goede burgers, en hebben even goed hunne penningen voor de vau have en goed beroofde landgenooten over, als de gegoede burgers hunne rijksdaalders. Mijnheer de redacteur, u hartelijk dank zeggende voor de opname dezer regelen, zoo noem ik mij Uw bestendige lezer, X. De geachte inzender vergeet dat het niet strikt noodzakelijk was, elke straat te be zoeken, omdat 't de commissie, met de inzame ling belast, bekend was, dat goedwillige men- schen, waar dan ook wonende, wisten waar zij hunne giften konden storten. Zijn oordeel als zoude de commissie zich minder goed van hare taak gekweten hebben, is, dunkt ons, te hard. Red. Mijnheer de Redacteur, vergun mij s. v. p. een plaatsje in UEd. veel gelezen blad. Tot in mijn hart getroffen, ofschoon ik maar werkman ben, kan ik niet nalaten om mijn hart te uiten. De wintervorst heeft nog nauwelijks het water gestremd en het aardrijk met sneeuw bedekt of eenige flinke verzorgers van de gemeente Helder en Nieuwediep, verzamelen zich in een lokaal, dragen eerst zelf een flinke som bij, en gaan vervolgens bij de liefderijke burgers rond, en zien hun moeite rijkelijk beloond, in weerwil van de vele collecten in den laat- sten tijd. Het Nieuwediep ligt op zijn rag zegt men door' het Noordzeekanaal masr het is aan de liefderijke burgerij niet te zienWas het te veel gedaan, om den WelEdelen heer Van Gijn een senerade te brengen, toen hij als lid van onzen gemeente- ra ad gekozen werdterwijl hij nu het hoofd is van genoemde commissie, gestennd door verschillende andere flinke liefdevolle heeren! Moge God, deze liefdadige heeren en de burgerij van Helder en Nieuwediep nog lange jaren steunen. Na mijn hart een recht lucht gegeven te hebben, blijf ik dankbaar voor UEd. opname. Uw dienaar, C., lid van O. W. B. T. Stoomvaart- Berichten. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde 31 Jan. te Batavia, Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port Said 2 Febr. en zou denzelfdcn dag de reis voort zetten. Het stoomschip Madura is 1 Februari van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip Print Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 3 Februari vrn Southampton. Purmerende, 1 Febr. Kleine Kaas f 39, aangevoerd 68 st. Aangevoerd 81 Melkkoeien, hoog in prijs, handel matig, 26 vette Kalveren f 0,90 a 1 per P., handel vlug, 105 nucht. dito f 8 a 22, handel stug, 30 Schapen, handel vlug, 30 vette Varkens 56 a 67 et. per P.. 52 Biggen f6 a 12. handel vlug, Kip eieren f 7 per 100, Boter f 1,50 a 1,60. Schagen, 3 Febr. 4 Paarden f 50 a 150. 14 Geldekocien f 90 a 220. 21 nncht. Kalveren f6 a 18. 360 Schapen f 14 a 21. 20 magere Varkens f 14 a 18. 20 Biggen f7 a 13. 50 Kippen f 0,40 al,75. 60 Eenden f 0,80 a 1,30. Boter per kop f 1,05 a 1.20. Kipeieren per 100 f 5 a 5,50. Visscherij-Berichten. Van af 2 Februari tot heden zijn alhier binnengekomen 5 vischslaepen, als: 2 Feb. Schipper J. van Vliet met 250 1. kabelj., per st. f3.40 en 1700 schelv. toe; 5 heilbotten, 20 lengen, 140 d. kabelj., per st. fl.50. Schipper H. Groenedijk (van Neptunns), met 350 1. kabelj., per st. f3.25 en 1600 schelv. toe11 heilbotten, 46 1. lengen, 350 d. kabelj. en 40 d. lengen, per stuk f 1.40 tot f 1.55. Schipper C. Noordzij (Neptunus), met 350 1. kabelj., perst, f 3.05eu 2900 schelv. toe; 52 1. lengen. 6 heilbotten; 500 d. kabelj, en 30 d. lengen, per st. f 1.25 tot fl.50. 3 Febr. Schipper H. van der Hoeve met 2600 schelv., per 100 f 30.50; 12 kabelj., per st. f 1.00. Hedenmorgen. Schipper J. Smit met 3900 schelv., per 100 f29.00; 20 kabelj., per st, fl.00. 3e klasse 2e lijst. No. 8865 f 2000. No. 994 f 1500. No. 755, 6986 en 13861 f 1000. No. 20849 f400. No. 3609 f 200. No. 1920, 4373, 7805, 9357, 13680 en 18433 f 100. 3e lijst. No. 1004 eu 2402 f400, No. 8616, 18373 f 200. No. 9229 f 100. 4e lijst. No. 13365 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 1 tot 4 Februari. ONDERTROUWD J. Krijnen, zeeman, en A. Rozijn. G. J. Walboom, werkman, en A. Lub. J. Stina, werkman, en A. de Vries. J. Schouten schrijnwerker, en J. v. Woezik. P. J. v. Lin, fourier, cn M. Brandt. GETROUWD: J. P. Moolhuijsen cn A. Giltjes. BEVALLENE. v. Twisk, geb. Bom- hoff D. C. Bakker, geb. Sluit Z. OVERLEDEN: C. Nugter 44 j. R. Harkes 11 j. W. G. Jekel 28 j. Burgerlijke Stand Texel. Vau 26 Jan. tot 2 Febr. ONDERTROUWD: Klaas Jonker Albz. en Klartje Bruin. GETROUWD: Geene. GEBORENAnne Martina, dochter van Arij Kievit en Reinoutje Koorn. Klaas Cornelis Jacobus, zoon van Cornelis Rab en Neeltje Koorn. Tiesje, dochter van Abra ham Blom en Pietertje Hoogheid. Alida, Maria, dochter van Dirk Witte JDz. en Aaltje Dekker. Dienwertje, dochtertje van Jan Peper Jsz. en Neeltje Bakker. Cor nelis, zoon van Andries Jansen en Ari- aantje van Hert. OVERLEDENJannetje Vlas, 11 maan den, dochter van Jan Vlas en Hiltje Bak ker. Levenloos aangegeven 1. Heldersche Moppen. BOEKEN EN VROUWEN. Een goed boek en eene goede vrouw hebben groote waarde voor wie er de innerlijke voortreffelijkheid van weten te erkennen. Maar er zijn mannen die beiden naar den fraaien band beoordeelen. o Aan een gastronoom werd gevraagd „Wat is geluk?" Hij antwoordde: „Als het Zevengebergte uit rijst bestond, de Rijn uit melk, de Kenlscbe Dom uit suiker, daarvan rijstenbrij gemaakt en die gegeten." o Man (in wanhoop binnenkomende): „Wat een ongeluk? Van Roden is over den kop, en ik ben daarbij betrokken voor f 60,000." Vrouw: „Er is mij nog grooter ongeluk overkomen. Daar hebben mij zooeven allebei de meiden den dienst opgezegd." o „Waarom komt ge twee uren later dan uwe dagvaardiging luidt vroeg de rechter aan een boer, die hinkend, in de gerechts zaal kwam. „Ik heb zeker eer lof dan berisping ver diend," zeide deze, terwijl hij den rechter een attest overgaf. „Zie maar eens, ik heb zelfs een verklaring van den dokter, dat ik niet in staat ben, den weg naar het gerechtshof te voet af te leggen. En het was ook eigenlijk onmogelijk; maar mijne vrouw die altijd zoo grappig is meende dat mijnheer da rechter eu de dok ter beiden ter dege zouden opkijken als ik er toch heen ging. En alleen uit liefde voor mijne vrouw, heb ik de onmogelijk heid mogelijk gemaakt." o Een tante bezocht haar neef in het tucht huis. „Pas hier nu goed op, jongen." zeide zij bij 't afscheid, „dat ze je hier ook niet wegjagen." Vervolg der Berichten. ,Op de tegen Zondag a.s. door den Burgerkring Harmonie te geven uitvoering, ten behoeve van een zwaar beproefd gezin, vestigen we nogmaals de aandacht onzer plaatsgenooten. Bij de uitvoering door Harmonie, die vroeger zoo dikwijls met succes voor hulpbehoevenden optrad, kan men verzekerd zijn, dat men zich de geringe entree niet zal beklagen. Woensdagavond had de aange kondigde zanguitvoering plaats van de zangvereeniging Vooruitgang." Nadat 't eerste deel van 't programma gezongen was, sprak Ds. van 't Sant een ernstig en opwekkend woord. De onderscheidene zangstukken werden zuiver en genuanceerd voor gedragen, hetgeen van studie en goede leiding getuigt, te meer daar de zang niet geaccompagneerd werd. Ten slotte werd door alle aanwe zigen 't geesteljjk lied >Zjjn naam moet eeuwig eer ontvangen,"gezongen. De opbrengst zal strekken ten voordeele der Hervormde kerk. Zr. Ms. Schroefstoomschip Alkmaar, kommandant kapt. luit. Doorman, komende van W. I. kwam gisteren alhier binnen. Z. M. stoomschip »Samarang," dat geruimen tjjd heeft vastgezeten op een rif bjj het eilandje Naan Besaar (Noordoosthoek van Celebes), is in het laatst van December te Soerabaya aangekomen. Het schip is met eigen middelen zoodanig hersteld, dat het de reis van Ma- cassar naar Soerabaya, geconvoieerd door het schip Sumatra, met eigen stoomkracht heeft kunnen vervolgen. Naar men uit particuliere bronnen verneemt, zal het eskader te Atjeh met drie schepen worden verminderd, en wel met de Curapao Borneo, en Pontiauak. Het eerste schip zou bestemd worden om te Soerabaya de Gedeh te vervangen als wachtschip, daar deze bodem een groote reparatie, moet ondergaan, de beide anderen big ven nog eenigen tijd voor bijzondere diensten be schikbaar. De Borneo zal vermoedelijk belast worden met het doen van loodingen tusschen Macassar en Soerabaya, met het oog op een te leggen tele graafkabel. Batavia, 29 December. Aan het rapport van den Gouver neur van Atjeh is het volgende ont leend In de XXVI Miroek of Meroe, ge legen tusschen Pango en Lampermei, en ongeveer zeven minuten gaans van de versterking te Pango verwijderd, eensklaps overvallen door een bende van circa 150 Atjehneezen, hoogst waarschijnlijk onder aanvoering van den bekenden maraudeur Si Brahim, Het kampofighoofd vluchtte naar Pango, waar hg den postcommandant van het gebeurde meededeeling deed, waarop onmiddellijk eene patrouille van twintig bajonetten uitgezonden werd. Deze vond wel de duidelijke sporen dat er gevochten en geplunderd was, doch de kampong zelve was geheel verlaten zoowel door de bevolking als door de maraudeurs, die op de nade ring der patrouille de vlucht genomen hadden. Woensdagnacht is te Zutfen tusschen twaalf uur eu half één een vreeselgke brand uitgebroken in het bovenhuis van den slager Oorsprong, aldaar. Het geheele huis en het daaraangrenzende kantoor en woon huis der firma Van Gend en Loos werden een prooi der vlammen. Ook de omliggende gebouwen be kwamen aanmerkelgke brandschade. De knecht van den slager, die in het bovenhuis sliep, is in de vlammen omgekomen. Bij een brand te Amsterdam heeft een meisje door den schrik het spraakvermogen verloren. Twee jongens te Bergen-op-Zoom waagden het Woensdag nog te gaan schaatsenrijden op de zoogenaamde Zwemkom aldaarmaar het ijs barstte weldra onder hunne voeten, en beiden geraakten te water en verdronken, niettegenstaande spoedig aangebrachte hulp. De vader van een der jongens sprong zijn zoon na, doch werd op zijn beurt met veel moeite gered, en ligt thans aan de gevolgen van zijn poging tot redding hoogst bedenkelijk ziek. Op 's Konings verjaardag zal voor elke compagnie Infanterie f 35 worden bestemd tot het doen van kleine geriefelijkheden voor onder officieren en soldaten, Daily News geeft in een zeer belangwekkend artikel als zijn ge voelen te kennen, dat de Engelsche legeraanvoerders, nu de positie-van deu Langnek zoo moeielgk te neman blijkt, waarschijnlijk, wanneer de versterkingen aangekomen zijn, zullen trachten ook een aanval te doen op den ouden weg, die naar Utrecht en Wakkerstroom voert. Op die wijze zou men der Boeren dwingen hunne krachten te verdeelen en, wanneer eenmaal een der beide po sities geforceerd is, zouden de Boeren ook de anderen moeten opgeven om niet in den rug te worden aange vallen. Het zou echter niet de eerste maal wezen, dat militaire schrijvers in de Londensche dagbla den anders wikten dan de Engelsche aanvoerder beschikte. Door de leden van het Afri- kaansch genootschap te Stuttgart is een adres aan de Engelsche Regeering opgesteld ten gunste van de onafhan kelijkheid der Transvaal. Een zestig-tal groothandelaren en industrieelen uit We3tfalen en de Rijnprovincie hebben te Dusseldorf een vergadering gehouden, waarin zij een adres aan Vorst Bismarck opstelden, om hem te verzoeken, zooveel moge lijk te waken voor de belangen der talrijke Duitschers in Zuid-Afrika, en tevens een resolutie namen, waarin zij hun sympathie voor de Boeren getuigden Berlijn, 3 Februari. »Tageblatt meldt uit DusseldorfPrins Wilhelm von Hohenzollern is geroofd, doch weer gered; de roovers hadden het op zijn jongeren broeder Ferdinand (troonop volger vau Prins Karei vau Rumeaië) gemunt. De vergissing werd op twee uren van hier optdekt en de geroofde Prins werd toen weer in vrijheid ge steld." Tot zoover het »Tageblatt." Na dere bevestiging ontbreekt nog. Beide personen zijn op bet kasteel Ben- rash bij Dusseldorf geborenPrins Wilhelm is zeventien jaren oud, zijn broeder Ferdiuand ruim vijftien ja ren. Laatstgenoemde werd onlangs, zoo- als bekend is, in familieraad als troonopvolger Prins Karei aangeno men, ondanks de pogingen van eeni ge invloedrijke Rumeensche geslach ten ten gunste van hun eigen bloed verwanten, die zij voor den troon in aanmerking hoopten te zien komen. Het Russische blad „Golos" meldt, dat een toestel om den mensch in staat te stellen als een vogel, alleen met eigen spierkracht, te vliegen en zich in alle richtingen in de lucht te bewegen, thans werkelijk uitgevonden is en wel door een wiskundige, prof. Juvenalief, hoogleeraar aan de Uni versiteit te KiefF. De Academie van Wetenschappen, waaraan de uitvinder een model van zijn toestel aangeboden heeft, moet zijn uitvinding hoogst belangrijk hebben genoemd. Te Tnrin heeft men een nieuwe uitvinding gedaan, die in staat stelt om in donker te lezen. Zg bestaat in de toepassing van lichtgevende zelfstandighedenop drukinkt, waardoor het gedrukte licht vindt in het donker, zoodat men voortaan 's nachts in het bed, opreis, zonder lamp zeer goed zal kunnen lezen. Men zegt dat te Turin een nieuwsblad zal worden uitgegeven, dat met dien wonderinkt gedrukt wordt. Te Philippopel is een kazerne afgebrand. Vijf soldaten kwamen in de vlammen om. Een huuner stierf deu vlammendood, omdat hij weigerde zijn post te verlaten. Hij stond als schildwacht voor de afdeeling, waarin de kas zich bevond, en weigerde standvastig den toegang tot het ver trek aan verschillende personen, die het geld in veiligheid wilden brengen of hem aanmaanden 't zelf te doen. Hij wachtte dienaangaande bevelen van zijn chef. Er kwam geen bevel in de algemeene verwarring, eu de soldaat bezweek op zijn post. Het gerechtshof te Nizza heeft weer een meisje dat op baar ver leider, die met een andere in het huwelijk zou treden, drie schoten loste en hem vrij ernstig verwondde, vrijgesproken. Dat de Fransche wet de verleiding ongestraft laat, werd reeds menigmaal betreurd, maar de wijze waarop de gevallen meisjes, in vereeniging met de jury's, die leemte aanvullen, mag zeker niet de wen- schelijkste heeten. Een werkman te Parijs, die Dinsdagmiddag beschonken in zijn werkplaaats kwam nam een hoeveel heid chloorkwik om zich te ont nuchteren. De gevolgen; bleven niet uit; de ongelukkige overleed eenige uren later onder de hevigste pijnen. Het tegengift dat men hem gegeven had, was niet in staat geweest hem in het leven te houden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2