'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 883. Dinsdag 8JFebruari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureuui: SPOORSTRAAT eo ZCIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatarnimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER. 8 Fob. 1881. Zondagavond gaf 't gezelschap «Harmonie," een tooneelvoorstelling voor een liefdadig doel. Een hulp behoevend werkman moest onder steund worden en daarom had de heer A. Kok 't voorstel van een tooneel voorstelling gedaan. Harmonie en eenige andere welwillende personen, gaven hunne talenten ten beste. We brengen een woord van hulde aan de spelers en niet 't minst aan de dames, die medewerkten. Was de zaal ook eivol, de voorstelling beantwoordde aan 'tdoeLen bracht een aauzienlijke som op. Wieringen, 6 Feb. 1881. Door de gestremde communicatie met den vasten wal, ging er in de laatste weken niets om in den vee handel. Rotganzen worden zeer veel gevangen; de prijzen zijn van 45 tot 50 cents per stuk. Kipeieren f4. per honderd. Er zijn hier ganzen vangers, welke in dri6 dagen ruim twee honderd stuks voor hun persoon hebben ge vangen. Gelukkig voor die menschen, dat er eensgezindheid onder de op- koopers bestaat, zoodat de prijzen staande blyven, of liever gezegd, op gaan. Donderdag middag is het gezin van ds. Hage te Oosterland op Wieringen, aan een groot gevaar ontkomen. Een geweerschot werd gelost, en de kogel drong door de ruiten in de woonkamer binnen. De pleegdochter van den predikant, die met een ander meisje in de kamer aanwezig was, werd gelukkig niet getroffen. Ds. Hage en zijne vrouw waren zeiven niet in de ka mer. Men weet nog niet of hier aan ongeluk of boos opzet moet worden gedacht. De ontsteltenis is natuurlijk groot. Naar men verneemt, heeft het Hoofdtomlts van het »Roode Kruis" reeds duizend pond sterling den Nederlandschen consul te stad overgemaakt voor de verpleging van gekwetsten in de Transvaal, en heeft voorts per telegraaf aanvraag gedaan of een Nederlandsche ambu lance zou doorgelaten worden. Door de Commissie voor den watersnood te Parijs, bestaande uit de Heeren Buisman, Jordaan, Pinner Rozenraad en van Raalte, is ont vangen en aan de Algemeen ver- eenigde commissie te Amsterdam over gemaakt f 10,655 (22,304,25 francs). De commissie, hare taak geëindigd achtende, heeft zich ontbonden. Naar men verneemt, zal de generaal-majoor W. Von Wrangel auf Linden berg, lid van bet Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, den 2en Maart e. k. den dag herdenken, waarop hy vóór 50 jaren op de roepstem van den Koning vrijwillig in militairen dienst getreden is. Uit het ingestelde onderzoek is met voldoende zekerheid gebleken, dat de verdwenen ontvanger der registratie te Alkmaar zich van Amsterdam over Vlissingeu naar Engeland begeven heeft. Vrijdagavond had in de Scheve- ningache boschjes het volgende ge heimzinnige voorval plaats. Een grenadier, die met zijn geliefde die boschjes voor een wandeling had uitgekozen, werd in zyn aangename stemming eensklaps opgeschrikt door een kogel, die hem om de ooren floot. Toen een tweede schot volgde, nam het paar de vlucht en stuitte het in den ren tegen een sergeant der artil lerie, die eveneens met zijn meisje in de boscbjes een rustig half uurtje had willen slijten. Aan hen werd het gebeurde omstandig verhaald, en de verbonden wapens besloten op den rustverstoorder los te gaan. Weldra klonk huntegemoet„Geen stap verder of ik schiet er op los!" Zij hoorden den trekker overhalen. Op dat geluid kozen de vereenigde mili tairen opnieuw het hazepad; alles, wat zij van den schutter weten, is dat hij in burgerkleeding was. On gelukkig voor den sergeant heeft hij heden zijn lotgenoot den grenadier nog niet kunnen opsporen. Van deze geheimzinnige gebeurte nis, is tot dusver bij de bevoegde autoriteit in den Haag niets bekend. Men betwijfelt de juistheid der hier omtrent in omloop gebrachte geruch ten. De boschjes worden, ook des avonds, door de politie bewaakt. De zaak is echter in onderzoek, zoodat er daarover wellicht spoedig meer licht zal opgaan. De dichting van den Heidijk te Nienwkuik is in de laatste dagen, dank zjj het gunstige weder, zoover gevorderd, dat zonder buitengewone omstandigheden het gevaar voor nieuwe overstrooming is geweken. Uit Nietap wordt bericht, dat de landbouwer Meinema, verdacht van den moord op zijn nicht, de wonden, die hij zich aan den hals heeft toegebracht en door dr. Schön- veld zijn verbonden, op een onbe waakt oogenblik met een spijker weder heeft geopend, ten gevolge waarvan hij is overleden. Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd te Vinkega bij de weduwe Vogelzang, bijgenaamd Bartjes, van bniten door het raam een schot ge lost, dat haar zoon, een man van ongeveer 50 jaar, in het hoofd trof en hem onmiddellijk doodde. Spoedig aangebrachte hulp uit het naburige Noordwolde kon niet meer baten, Den dader is men *og niet op ket spoor. Omtrent het vergaan der visch- sloep Vrouw Clasina kunnen nog de volgende bijzonderheden medegedeeld worden Nadat de sloep den 17n Januari jl. van Veer naar den Noord-Hinder vertrokken was om te visschen ei met goed weder en Z.W. wind aan vankelyk een goede vangst gemaakt had, stak Dinsdag den 18n een storm uit het Oosten op, waardoor de sloep afdreef en in den nacht van Woens dag op Donderdag te 12 uur op Longsand stootte. Het roer sloeg weg, het schip viel overzij en de be manning vluchtte in het want, 4 man aan de eene en 3 andere zij. Spoedig werden 5 hunner, waaronder de ge zagvoerder Blaas, door de zee wegge slagen. Nu bleven alleen over de geredde matroos Meulenmeester en de scheepsjongen Blaas, een zoon van den gezagvoerder, die steeds op de schouders van Meulenmeester stond. Naarmate het schip dieper wegzink, waren zij genoodzaakt hooger te klim men. Zoo bleven zij den geheelen dag hangen, tot in den nacht van Donderdag op Vrijdag ook de jongen door de zee werd weggeslagen. Toen klom Meulenmeester nog wat hooger en hield zich daar vastgeklemd -tot den volgenden morgen omstreeks 8 uur, toen hij door 7 Engelsche vis- scbers uit Ramsgate in een boutje afgehaald en naar hun schuit over gebracht werd. Dit is het verhaal, zooals het uit den mond van den eenig overgeble ven matroos door den vice-consul te Ramsgate in zijn proces-verbaal is opgeteekend. Een} jongmensch te Berlijmstak onlangs, in het vuur van het gesprek, zijn sigaar met het brandende eind in den mond, en brandde zich daardoor de lippen. Hij telde echter de wond zeer licht- en rookte voort. Maar den volgenden morgen gevoelde hij hevige pijn in het aangezicht; zijn lippen zwollen op, en hij werd weldra zoo erg, dat hy zich genoodzaakt zag geneeskundige hulp in te roepen. De doctoren hebben een bloedvergiftiging geconstateerd. Hy verbeert in bjo denkerken toestand. Onlangs heeft weer een dolle drinkebroersweddenschap een slagers knecht te Berlijn het leven gekost Hij had om 20 mark gewed, dat hij een flesch vol jenever in eeD teug zou leegdrinken, en won de wedden schap. Kort na het volbrengen van de heldendaad kreeg hij echter hevige pijn in het lyf en ging naar huis om, zooals hij zeide, uit te slapen. Maar hij bezweek onderweg. Men vond hem krimpend van pijn op den grond liggen, en voor de komst van den geneesheer, dien men terstond ging halen, was hij reeds gestorven. Een docter in Frankfurt begaf zich voor eenige dagen gezond en wel naar een porseleinwinkel en kocht daar 12 wijuglazen voor een vriend, die binnen weinige dagen in den echt zou treden. Hij gaf het adres op waar de glazen bezorgd moesten worden haalde zijn portefeuille uit zyn zak en schreef op een visitekaartje „Gebruikt ze in gezondheid." Nog voor dat hij het laatste woord geschreven had, viel hij achterover en de verschrikte win kelier tilde slechts een lijk op. Een beroerte had den man getroffen. Dat de fantasie de wereld nog niet uit is bleek weer, toen de »Dus- seldorfer Anzeiger" en het be richt werd dadelijk naar alle vier windstreken getelegrafeerd de ontvoering wist te melden van den Prins van Hohenzollern, den ver- moedelyken Rumaanschen troonop volger. Of liever: hy, de 15jarige Ferdinand, was bedoeld, maar bij vergissing namen de roovers, drie in getal, den twee jaar ouderen Wilhelm mede, toen deze 's morgens om zes uur wandelde in den tuin van het slot Jagershof, .aan den Rhyn bij Dusseldorf. Maar hij ont kwam, volgens de eene lezing met geweld, zonder bovenkleeren en zonder haar, dat hem was volgens de andere, door de teleurge stelde roovers uit eigen vrijgelaten. De historie deed al dadelyk aan hoog politieke redenen denken. Men weet dat toen op verlangen van den kinderloozen Vorst Karei de bekende schikking werd gemaakt, dat zijn jongere broeder hem zou opvolgen, vele aanzienlijke Rumaan- sche families zich gepikeerd achtten Men kan echter gerust wezen, want de geheele historie is van A. tot Z. verzonnen, zoodat tal van leegloopers weer kunnen gaan zitten zwetsen over »het liegen van de kranten,* terwijl hoogst'waarschijnlijk een van voorzegde leegloopers zelf de »grap« verzonnen heeft en. een goed- geloovige redactie er liet inloopen. Mogelijk ook, dat de Prinselijke jongeling een weinig »aan de rol« is geweest en zelf het geval verzon, dat geloofd werd tot men de waar heid ontdekte. Zooals men weet, werden vele arbeiders in de St. Gothardtunnel door de zoogenaamde »myn werkers ziekte» aangetast, die de geneeskun digen tot nu toe niet konden ver klaren. Thans is het Dr. Glaceone te Airoio gelukt de ziekte op het spoor te komen. Hij heeft door microscopische on derzoekingen ontdekt, dat de ziekte veroorzaakt wordt door kleine in secten »tunnelwormen«, die zich in de ingewanden der mijnwerkers nes telen. Door een ander geneesheer, Dr. Sonderegger, te St. Gallen, is nu ook een middel gevonden om die insecten te verwijderen. Er zal eerlang te Airoio een ver gadering van de geneesheeren van den Gothardspoorweg plaats hebben, om de beide dokters over hun ont dekkingen te hooren en daarna be sluiten te nemen. In den nacht van 27 op 28 Jan. 11. is te Sainte Gemmes d'Andigué by Segré (Angers) gedurende een gewel digen orkaan een klok van de kerk toren en door het dak der kerk ge slagen. Er waren vele menschen in liet gebouw. Drie vrouwen werden doodgeslagen en 3 andere gewond. Een verschrikkelijke zeeramp heeft de bewoners van Sables d' Olonne in Frankrijk getroffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden zeven visscherspinken op het strand geworpen, waarvan er twee totaal verloren zijn. Reeds zyn twee en twintig lijken aangespoeld en men is nog omtrent verscheidene schepen zonder bericht. Te Parijs is reeds een inschrijving voor de achterge bleven betrekkingen der zeelieden geopend, waarop reeds voor ongeveer 3000 francs geteekend is. De rijkste man ter wereld, de Heer J. W. Mackay, vertoeft tegen woordig te Rome en heeft den Paus, bij een particuliere audiëntie, een aanzienlijke som voor den St. Pieters penning overhandigd. Hoeveel wordt niet gemeld, maar het kan een aardig bedrag geweest zyn, want als iemand zeggen kan dat „zyn middelen bet bem veroorloven" dan is het de Heer Mackay. Hij heeft een jaarlyksch inkomen van i4,500,000 dollars (ƒ36,250,000), dat is, als men de rente tegen b% berekend, een kapitaal van 290,000,000 dollars 725,000,000). Hij heeft dus per maand een inkomen van ongeveer 3,000,000per dag f 100,000per uur 4166per minuut f 69,43 en per seconde ƒ1,15. De rijkste vorst ter wereld, de Keizer van Rusland, staat daarbij ver ten achterhij heeft slechts ƒ50,000 per dag. Het merkwaardigst van alles is, dat Mackay 35 jaren geleden nog als een arme jongen door Ierland rond zwierf, voor 25 jaren als speculatief handelsreiziger door de Ver.-Staten trok en 20 jaren geleden bankroet was en geen 'cent kon betalen. Maar de tijden zyn veranderd en de Heer Mackay i3 thans, als eigenaar van overryke zilvermijnen in Californië, de rijkste aller stervelingen. Londen, 3 Febr. Aangaande den brand waardoor het stoomschip „Tojokuni Maru" vernield werd, wordt het volgende gemeld. Het stoomschip bevond zich in de binnenzee bij Id- zuminada, toen de brand in de kolenhokken ontstond. Er heerschte onmiddellijk groote verwarring; pom pen of brandspuiten ter blussching waren niet aanwezig en slechts 3 putsen, die gebruikt werden om het dek te wasschen, was alles waarmede men werken kon. De eenige boot die aan boord was, hing juist boven de plaats waar de brand uitbrak en kon door rook en vlam niet uit gezet worden. Ook in de machinekamer kon men niet komen om de machine te doèn stoppen, waardoor de boot met een vreeselyke snelheid door het water werd gedreven. Men liet de ankers vallen, doch dit had geen uitwerking hoegenaamd. Had men het schip kunnen stoppen dan zoude de stoomboot „Tokio Maru," die op het brandende schip afhield, allen hebben kunnen redden. Yelen spron gen overboord om liever te verdrinken dan te verbranden. Eindelyk bleef de machine stilstaan en slaagde de „Tokio Maru" er in 18 personen te redden, die aan touwen buiten boord hingen. Er waren 82 personen aan boord geweest, die, behalve de 18 geredden, om het leven zyn gekomen. Ook de gezagvoerder en de eigenaar der boot kwamen in de vlammen of in de golven om. In de laatste dagen zyn geheele ladingen Amerikaanscb.e hammen ge weerd in Duitschland en Italië, en zy worden nu geworpen op de Fransche markt. Doch de nadeelige gevolgen er van hebben zich in Frankryk ge openbaard in verscheidene kazernes en bij familiën, waar men van die hammen gegeten had. De aandacht van den prefect van politie werd daardoor op die zaak gevestigd, en in het scheikundig laboratorium van de prefectuur te Parys zijn trichinen gevonden in Amerikaansche hammen, die handelaren in dat artikel tot onderzoek naar het laboratorium hadden gezonden. De prefect heeft daarop aan de dagbladen een nota doen toekomen, waarin het publiek gewaarschuwd wordt voor het gevaar, en hy heeft het openbaar geneeskundig toezicht dubbele waakzaamheid aan bevolen. Tevens heeft hij, op advies van geneeskundigen, aan particulieren den raad gegeven, om varkensvleesch goed te laten koken, een stuk van 2 kilo b.v. niet minder dan drie uren kokende te houden, en diepe insnydin- gen in het vleesch te doen, om de werking der hitte nog meer te be vorderen. Is het vleesch eenmaal aan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1