T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. t\o. 834. Vrijdag 11 Februari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. TRANSVAAL. ATbonnemont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. .3 tranco per poet75 Afzonderlijke nummere 2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. ü.d.vertontiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 G-rootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week FEBRUARI, (Sprokkelmaand,) 28 dagen. Opkomst der Zen 7 u. 25 m. Ondergang 5 5 m. Zondag 13 Septuagesima. Maandag 14 Volle Maan. Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vkddag 18 Zaterbag 19 Konings Verjaardag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Feb. 1881. Naar men verneemt zal de sckiet- club Willem Teil," bij gelegenheid van Konings verjaardag, een huishou delijk concours houden. Men meldt uit Ameland van 5 Februari Hedenochtend is in de buiten gronden van dit eiland, bij Hollum, gestrand het Zweedsche schoenerschip „Gustaf," kapitein J. A. Carlsson, geladen met zout, komende van Lissa bon en bestemd naar Harlingen. De bemanniug, sterk 7 koppen, is met behulp van de te Hollum gestationeerde reddingboot gered en daarna aan wal gebracht. Er bestoud weinig uitzicht iets van schip of tuigage te redden. Het boven Terschelling uit te leggen lichtschip, in aanbouw bij '8 Rgks werf te Amsterdam, zal om streeks Mei gereed zijn, terwijl een tweede lichtschip voor de Schouwen- bauken, mede aldaar in aanbouw, binnenkort te water zal worden gelaten. Behalve verschillende machines, welke daarin worden geplaatst, bekomen zij ©ok eone „Sirene" of misthoorn door stoom gedreven, welke een geluid moet geven, dat op mijlen afstands hoorbaar is. Zooals men weet, zijn hier te lande nieuwe briefkaarten in aanmaak. Zij zullen iets langer zijn dan de tegenwoordige. De adreszijde van de binnenlandsche zal rose, die van de buitenlandscke groen getint zijn. De binnenzijde van beide soorten is wit. Daar er nog een goede voorraad van de tegenwoordige briefkaarten is, zoo zullen de nieuwe eerst tegen April in gebruik worden genomen. Voor do Begrafenisvereèniging te Amsterdam, die zich voorstelt met een kapitaal van f 250,000 de verou derde wijze van begraven te doen vervangen door degelijke en tevens sierlijke begrafenigsen, zgn kostbare lijkkoetsen in de maak, enkele van f 2500 het stuk, met spiegelglas en in keurige teekening Oostenrijksch model, ter vervanging der open bakkenwaarin de begrafenissen thans geschieden. Voor de tuigen der paarden wordt een soort wedstrjjd gehouden, waarbij de eerste leveran ciers het beste vertoonen dat zg in staat zijn te leveren. Ook de sneeuwstorm in den nacht tusschen Maandagen Dinsdagjl. heeft een offer geëischt. Een jong man, 26 jaar oud, te voet op weg van Idaard naar Sneek, is in den storm bezweken. Dinsdagmorgen is zijn lijk aan den Leeuwarder straatweg gevonden op ongeveer een kwartier afstand van Sneek. Dinsdagmiddag heeft in de werkplaats aan het oude station te Haarlem een ongeluk plaats gehad. Een arbeider, bezig zjjnde met het schuren van staugen aan de draaima- chine, is door eigen onvoorzichtigheid iu aanraking gekomen metde drijfriem, waardoor hg is medegesleept en tus schen de machine geraakt, die hem heeft verpletterd, zoodat zijn lichaam als het ware aan stukken en brokken daaruit is verwijderd. De ongelukkige, oud 40 jaren, laat een weduwe en 4 kinderen achter. Te Gorssel werd in de vorige week boelhuis gehouden, bij welke gelegenheid eenige jongelieden twist kregen, waarbij van messen gebruik werd gemaakt. Een hunner werd zóó ernstig gewond, dat hij Maandag 11. aan de gevolgen is overleden. Volgens bericht uit Bremer haven, is niet een Hollandsch vis- schers vaartuig door de stoomboot Brauuschweig"in den grond gevaren, maar wel de Belgische vischsloep »Nini«he," stuurman Teodore Been. De laatste kwam daarbij in de golven om, terwijl de overige opvarenden werden gered. In het advertentieblad voor Tiel en Omstreken komt een adver tentie voor waarbij zekere Maarten Geunissen de bevalling zijner huis vrouw bekend maakt van het een-en- twintigste kind, zijnde een ferme jongen. Het P. S. luidt: Kraam visites worden niet, maar krachtige bouillon en versterkende middelen wel afgewacht. Op een der meren in de Prui sische provincie Posen heeft een ongeluk plaats gehad. De dooi was reeds begonnen, toen men uit Grzybin (district Tosten) een stoom-dorsch- machine over het ijs naar een boerderij ging vervoeren. Toen de zware vracht ongeveer midden op het meer was, brak de ijskorst; al de personen en de 15 paarden, die het werktuig trokken, zijn verdronken. Een veehandelaar te Dortmundi die zijn vee in den trein geladen had, verzocht om over de reils te mogen loopen, teneinde nog met den gereedstaanden passagierstrein te kunnen vertrekken. Toen hij echter op den weg liep, kwam er een loco motief aan, die hem omwierp en over hem heen stoomde. Tot grooten schrik van de beambten, bleef hij liggen en toen men hem in de wacht kamer gebracht had, opende hij ein delijk zijn oogen en verklaarde de dokter, dat hij slechts eenige lichte wonden, door den val veroorzaakt, bekomen had. Toen hij weder bij gekomen was, had hij de meeste spijt er van, dat hij dien angst voor niets had doorgestaan, daar de trein vertrokken was en hij dus toch tot een volgenden trein in de wachtkamer moest blijven. Baron Leo Rotschild is een der beste schaatschenrijders van Londen en kan met groot gemak zijn naam met zijn schaats op het ijs schrijven. Met het oog daarop veroorloofde een der Engelsche bladen zich de volgen de grap aan zijne lezers mede te" deelen OnlaDgs, toen hij in „Hyde Park" reed, deed hij weer dat kunstje en versierde de serpentine-rivier met een ,,L. Rothschild" in een sierl^ken krul. Zoodra hg weg was kwam een snuggere klant op een goeden inval. Hij hakte het stuk, waarop de naam stond, uit het ijs, plakte op het blok, boven den naam, ;een ontvangbewijs, goed voor 10,000 p. st. en ging in een rijtuig naar de Engelsche bank om het zonderlinge kasbriefje te ont vangen. Maar o jammer, juist toen hij het den kassier wilde presenteeren, zag hij d de naam wasweggedooid. Zijn schat was dus al versmolten nog voor hij hem ontvangen had. Een schoenmaker te Brussel moest dezer dagen naar het gasthuis vervoerd worden, daar hij door een ondragelijke maagpgn gekweld werd. Reeds den zelfden avond overleed de man onder de hevigste pijnen en bij lijkschouwing kwam men tot de ontdekking, dat hij een aantal rauwe mosselen gegeten had, waardoor een vergiftiging was ontstaan, die hem het leven kostte. Wat sinds koning Saul en David bekend was, nl. de macht van muziek tot het genezen van zieleziekten,wordt thans op een andere manier o. a. te Leeds iu praktijk gebracht, en zal spoedig te Londen warden nagevolgd. Men richt 'nl. muziek- en zanggezel schappen op, om in ziekenhuizen de patiënten door de toonkunst op te beuren en te helpen genezen. De Kryrle-Soeiëteit voert dezen maatregel in. Lady Brabeson is begonnen met 100 p.st. voor dat doel aan de Sociëteit te schenken. De werkstaking der mijnwerkers te Lancashire is nog niet geëindigd. De arbeiders in het district Pendle- bury hebben eveneens besloten het werk te staken, indien hun geen verhooging van loon wordt toege staan, wat hun totdüsverre nog ge weigerd is. Ongeveer vijf en twin tig duizend werklieden hebben het werk gestaakt en de politie is aan zienlijk versterkt om alle mogelijke rustverstoringen te beletten. Bij Aniane, in het Fransche departement Herault, werd onlangs een diligence tegengehouden door een gewapend man, die van den conduc teur het geld eischte, dat de reizigers bij zich hadden. Men gooide hem terstond door de raampjes 'eenige geldstukkeu toe, en de conducteur, die intusschen van den bok was geklommen om met den aanrander te onderhandelen, maakte gebruik van het oogenblik dat deze zich bukte om het geld op te rapen, viel op hem aan, en wierp hem op den grond. Met behulp van de reizigers, die nu onmiddellijk kwamen toeschieten, werd de dief stevig geboeid bovenop de diligence onder het dekzeil gelegd, en zoo naar Grynac gebracht, waar men hem aan de politie overleverde. Aan het spoorwegstation te Marseille heeft men in een waggon, die daar onlangs uit Genève aankwam en was blijven staan om gerepareerd te worden, een dubbel beschot ont dekt, waarachter door smokkelaars eenige balen tabak verborgen waren. Een beambte merkte toevallig op, dat de bewuste waggon van binnen kleiner scheen dan de andere, en kwam zoo achter de list van de smokkelaars. Er is een onderzoek ingesteld. Voor ongeveer drie weken werd een dame te Parijs door een grooten bulbond gebeten. Zij sloeg echter de raadgevingen om de wond te laten uitbranden, iu den wind en geloofde dat de beet wel zonder uitbranding zou genezen. Vrijdag weigerde zij te eten en werd om alles boos. Dezelfden nacht nog wierp zij zich plotseling op haar man en kinderen en beet naar ieder die haar genaken wilde. Zij kroop over den grond, schreeuwde en tierde, totdat men haar eindelijk met veel moeite naar het gasthuis kon ver voeren. De dokter verklaarde dat hier geen hulp meer zou baten en reeds des avonds overleed zij onder vreeselijk lijden en zonder een van haar familieleden herkend te hebben. Dezer dagen is uitspraak gedaan in een zonderling proces. Meer dan twee jaar geleden schelde zekere mevrouw Bridget Fay op de eerste verdieping van een huis te New-York aaD. De schel brak en mevr. Fay 9loeg van al de trappen af. Onmid dellijk stelde zij een eisch tot schadevergoeding iu tegen de eige nares van het huis, door haar be rekend op niet^ minder dan 10.0Q0 dollars. In elke instantie werd mevr. Fay haar eiscb ontzegd en thans insgelijks, op grond dat 't bewijs vol strekt niet geleverd was van de ver plichtingder gedaagde om haar schelle koord in goeden staat te houden. In de „Drontheimer Stiftsavis" wordt een zeldzaam geval beschreven, dat op 12 December op den Strengel- vaagfjord. die 1/l6 mijl breed is, heeft plaats gehad. Een jong meisje van 17 jaren, dat een reiziger in een boot overzette van Klo naar Strengel- vaag, werd door een ouden zeehond aangevallen, die den rand van de boot met zijne tanden vasthield en deze trachtte om te werpen. Vertwijfeld sloeg het meisje den 8 voet grooten zeehond op zijn kop, en roeide toen verder, Het duurde niet lang, of de tijdelijk verdoofde zeehond had haar weder ingehaald, en slechts met alle mogelijke inspanning gelukte het haar de overzijde te bereiken in bare half met water gevulde boot. Van het strand was het feit waargenomen. Zelfs een soldaat die in den oorlog is geweest zou moeite hebben zich een denkbeeld te vormen van de wijze van oorlogvoeren op 't heuvelachtig en ongebaand terrein in Zuid-Afrika en zij die meenen dat Atjeh een beeld van den toestand in den Transvaal biedt, zijn de plank al evenzeer mis als anderen, die de berichten omtrent de veld slagen tusschen Turken en Russen weer in herinnering roepen. Alles is daarginds anders dan el ders. Wijd uitgestrekt liggen de dorpen van elkaar verwijderd, die dagreizen van elkaar verwijderd zijn, Drassige weilanden, uitgestrekte vel den, bieden krijger en voertuigen een hoogst onzekeren weg, waar hij met zijn geheele karavaan meer malen blijft steken, verplicht om met behulp van medegevoerde steenen en hefboom zijn huitkar uit de geul op te beuren, waarin het voertuig bjj elke gelegenheid stort. Het kamp der Boeren is op dit oogenblik nog bjj L&ngsnek, met afdeelingen en posten langs den ge- heelen Drakenberg en daar zal het nog wel eenigen tijd big ven, aange zien het verplaatsen onder gegeven omstandigheid zeer bezwaarlijk gaat. Dagelijks komen dan ook in dit kamp nog versterkingen aan, zoodat het leger nu reeds 5000 man telt, allen goede schutters, die met hunne zware geweren nimmer aa: zonder hun doel te treffen. De Engelschen duchten hen dan ook zeer en vreezen zich terug te zullen moeten trekken, terwijl wel licht de tijding reeds onderweg is, dat het Engelsche garnizoen te Potcheffstroom zich overgegeven heeft. Dat zou een heugelijk feit zijn voor de Boeren, daar zij dan in het bezit komen van twee kanonnen die vrij wat beter zijn dan hunne ouderwetsche vuurmonden. Hoe de kansen van den oorlog in Engeland berekend worden? Me nigeen ziet de zaken donker in en voorspelt, dat dit het begin is van een lang einde, dat dan wel eens kon nitloopen op een geheele ver drijving der Engelschen uit hunne voornaamste koloniën. Men mom pelt zoo iets van een tweede editie van den onafhankelijkheidsoorlog in Amerika, die ook met een opstand begon. Uit Durban meldt men omtrent het gevecht bij Laingsnek nog nader, dat kolonel Deane's paard onder den man werd doodgeschoten. De kolonel viel, doch sprong onmiddellijk op en riep, om zijn manschappen gerust te stellen»Ik ben ongedeerd Nauwelijks had hij echter die woorden gesproken, of een tweede schot werd gehoord en de kolonel viel doodelijk gewond neer. Bij datzelfde gevecht werd ook luitenant Bailly doodelijk gewond een zijner krijgsmakkers wilde hem te hulp komen. »Laat mij maar liggen," riep hij uit; »red het vaandel liever!" Dit ware de laatste woorden, die men van hem hoorde. In de hitte van het gevecht kon aan den moedigen soldaat niet meer worden gedacht. Het vaandel werd echter in veiligheid gebracht Hoogstbelangrijke tijdingen uit de Transvaal. De Boeren hebben de post-gemeenschap tusschen het Engel sche kamp voor den Langnek en Newcastle afgesneden en zullen het spoedig ook gedaan hebben met de telegrafische. Duizend Boeren zijn achter den linkervleugel der Engelsche colonne gekomen. Zij moeten, zegt het Engelsch bericht, over het gebied van den Vrijstaat zijn getrokken, maar volstrekt noodig is dit niet. 't Doel schijnt te wezen een aanval op fort Amiel. Colley heeft volgens „the Standard" een afdeeling troepen met 4 stukken geschut afgezonden, om den straatweg naar Newcastle van Boeren te „zui veren". Het gevecht heeft een aanvang genomen. De Boeren hebben dus de beweging gemaakt, die men voorzien had en die, wanneer ze slaagt, voor Colley, die nog altijd zonder versterkingen is, noodlottig zou kunnen worden. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de spanning tusschen het Engelsche en 't Nederlandsch element steeds bedenkelijker wordt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1