'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 835. Dinsdag 15 Februari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A toonnoment per 3 maanden binnen de geneente 50 Cent. 3 franco per poet75 Afoendarlijke nnrnmera 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barcuox: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels«25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Fab. 1881. Gedurende de maand Januari van dit jaar zijn van hier per spoor ver zonden naar het binnenland 442,462 kg. en naar het buitenland 89,315 kg. versche zeevisch. De heer Edouard Bok (secretaris van het republikeiusch gouvernement in Transvaal) is geboren te Tessel en zoon van mr. Willem Bok, ge boren te Amsterdam. Mr. Willem Bok vestigde zich na het volbrengen zijner studiën op ons eiland ais notaris, had daar een drukke praktijk en was gedurende een reeks van jaren schoolopziener in het Ode district van Noord-Holland. Mevrouw de wed. Bok vertrok na den dood van haren echtgenoot naar 's-Gravenhage. De tegenwoordige notaris te Tessel, de heer W. H. Brnuo Bok, is de broeder van Edouard Bok, evenals de predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Amsterdam. Een paar jaar geleden bezochten de heeren Joubert en E. Bok o. a. ook Tessel. Aan de bewaarschool te den Burg op Texel ontbrak nog steeds een speelplaats, waarop zich 't jonge volkje in de Frissche lucht kon ver maken. Door een geacht ingezetene dier gemeente moeten nu de middelen zyn verstrekt, om zich in 't bezit van het lang ontbeerde te kunnen stellen. Het Nederlandsch Comité voor het adres aan H. M. de Koningin van Engeland vertrok Vrijdagavond via Vlissingen naar Londen, teneinde het verzoekschrift aan H. M. persoon lijk aan te bieden. Het adres telt 10,000 handteekeningen uit Nederland en 1000 uit België. De gelden, aan het Comité toegezonden tot goedma king der kosten, zijn aan de schenkers teruggezonden, met verzoek die liever aan het Oranje"- of het »Roode Kruis" te willen doen toekomen, daar het Comité alle onkosten met eigen middelen wenscht te bestrijden. Het Comité bestaat uit de heeren Joh. C. Stuyt, Ch. Zijlstra en D. H. Schmüll. Bij Kon. besl. is ben. tot rid der der orde van den Nederlandschen leeuw P. M. Snickers, bisschop van Haarlem. Vrij dagavond omstreeks 11 uren had een treurige gebeurtenis plaat» op een bevenkamer in de Tuinstraat te Amsterdam. Een vrouw had het ongeluk de petroleumlamp om te stooten, waardoor haar kleederen in brand geraakten. Een marinier, toe vallig daar aanwezig, trachttè de vlammen te blnsschen, maar toen ook zjjn kleederen begonnen te branden, nam hij de wijk naar boven om hulp te zoeken. Intusschen waren een tweetal daar dienstdoende nachtwacht», Jan Belders en Van der Walde geheeten, op het hulpgeroep komen toeschieten. Zij vonden de vrouw brandend in het portaal liggen waar zij, hulp zoekende, was neergezegen, en hadden de tegen woordigheid van geest, onmiddellijk een deken uit de kamer te halen, de vrouw er in te wikkelen en zoo de vlammen uit te dooven. Daarop ver wijderden de beide mannen 2 kinderen, die schreiend de kamer rondliepen, waar een begin van brand was ontstaan, gingen toen aan het werk om met behulp van eenige buren dien brand te blusschen, en waren juist daarmee gereed by de komst der brandweer. De ongelukkige vrouw, die mot brandwonden overdekt is, en de mari nier, die zich ernstig aan de beenen gebrand heeft, zijn beiden naar het Gasthuis gebracht. De vrouw is reeds overleden. Bernhardus Zweers, de beruchte inbreker, heeft ook aan den rechter commissaris bekend, in den nacht vau 4 op 5 November van het vorig jaar te Haarlem te hebben ingebro ken ten huize van den heer Meijer in het Florapark, en pogingen daar toe te hebben aangewend ten huize vau den heer Van Oorde, mede in die buurt woonachtig. Bij eerstgenoemde is hij door overkliraming van den tuinmuur en het uitsnijden van een ruit uit de tuindeur in de woning gekomen, en heeft slechts een win terjas uit den gang kunnen mede- nemen, omdat de bewoners wakker werden, en hy toen is gevlucht. Deze jas zegt hy te Amsterdam te hebben verkocht. Ter aanvulling van vroegere berichten betreffende den kerkroof te Voorburg, wordt nog medegedeeld, dat de in de Roomsch-katholieke Kerk aldaar ontvreemde zilveren vergulde kelk op het bovendeel en den voet druivenbladeren en druiventros sen heeft; dat onder den voet der zilveren vergulde siborie staat: »W. Sleurs en Marcelis by hun zilveren huwelijksfeest." benevens een jaartal; voorts dat ter plaatse nog zijn ont vreemd: een zilveren verguld kruis, een zilveren rozenkrans, een dubbel snoer paarlen en een geuden hals ketting. De dieven, vermoedelijk drie in getal, kunnen wasvlekkeu aan de klee- derén hebben bekomen. Te Smilde heeft dezer dagen een vrouw van een slager by ver gissing natuurlyk f325 aan bauk- papier in 't vuur geworpen. Het was gedeeltelijk verbrand, doch de Nos. moeten nog zichtbaar zijn. In een vorig nummer werd omtrent de oorzaak van het plotseling overlijden der dochter en dienstmeid van een landbouwer onder Nieuwdorp (gem. 's-Heer Arendskerke) gemeld, dat volgens geruchts de beide meisjes dien dag of dien avond pepermunt zouden hebben gegeten, die met arse nicum zou vermengd zijn. In eeu ingezonden stuk in de Middelb. Ct. wordt dit gerucht tegengesproken. De deskundigen, benoemd tot het onderzoeken van hetlyk der verslagens te Nietap, zyn, volgens de Asser Ct. tot de overtuiging gekomen, dat de uieht van den overleden landbouwer M. zich door zelfmoord van het leven heeft beroofd. De kogel die de oorzaak was van den dood, is den moud inge gaan en in den schedel terechtgekomen; maar noch aan de lippen, noch aan de tanden is eenige verwonding te merken. De wagen, die van Bolsward op Franeker rijdt, is den 9en dezer, niet ver van Wemmels, omgevallen. Hy was vol passagiers en zwaar beladen Twee passagiers zijn nogal erg ver wond; de bagage, die op het ys en in het water viel, is zeer beschadigd. De oorzaak van dit ongeval is gele gen in het uitwyken voor een tege moetkomend rijtuig. Op de tentoonstelling te Mel- bourue is aan de Zwitsersche horloges een eerste prijs toegekend. De Lesseps heeft per telegram uit Panama bericht ontvangen, dat men een begin gemaakt heeft met de werken voor het Kanaal. Londen 10 Februari. Gisteren strandde een vaartuig gedurende stormweder by Clovelly en zonk met de geheele equipage. Het werd door eenigen voor een stoomboot door anderen voor een sehoener ge houden. De reddingboot vertrok tot assistentie, doch kon niets uit richten. Een ander schip waarvan de naam onbekend is gebleven, ver brijzelde op de baar bij Bideford. De geheele equipage verloor insgelijks het leven. Oulangs stond te Londen een 24 jarig jongman terecht, die beschul digd was van inbraak bij zekere Mrs. Stocklei. De bestolene was in per soon opgekomen en gaf het volgende verhaal van de toedracht der zaak: »In de nacht va& 6' op 7 Januari werd ik plotseling wakker en zag den beschuldigde, die met een die venlantaarn iu de haud voor mijn schrijftafel stond en in de laden snuffelde. Doodelijk verschrikt ging ik overeind zitten, en riep hem toe: Wat doet gij daar?« »Houd u maar bedaard,was het antwoord »maak uw niet ongerust* »Dat is gemakkelijk gezegd,zeide ik, »maar gy hebt daar mijn beurs in de hand, met vijf pond er in.« Is dat al het gold? Waar zyn uw horloge en ketting?* vroeg hij. Het horloge is niet veel waard op zijn hoogst 5 pond,antwoordde ik, daarenboven zyn er dierbare herinneringen voor mij aan verbon den gij zult zeker niet zoo gemeen wezen van mij dat ook af te nemen, De indringer lachte en zei Maak u daarover niet bezorgdik zal het enkel maar beleenen en u morgen het pandbriefje sturen. Wie slaapt in de kamer hiernaast?* Myn moeder; ik smeek u val haar niet lastig. Zy is ziek, en zou zoo vreeselijk schrikken. »Goed, wees dan zoo vriendelyk op te staan en het geld te halen dat in die kamer ligt.*»Ik ver zeker u dat er niets is Ik ge loof u,« zei de dief, maakte een buigiug en vertrok. Ik moet zeg gen dat de man zich voortdurend zeer beleefd en fatsoenlijk gedragen heeft. Hij zond mij ook den vol genden morgen het bank-vau-l'eening- briefje voor het horloge. De bestolene gat den volgenden dag de zaak bij de politie aan, en deze nam den beschuldigde, wiens voorkomen met haar beschrijving overeenkwam in hechtenis. De patroon en de huisheer van den jongen man legden zulk een gunstig getuigenis af omtrent zyn fatsoenlijkheid en beleefdheid, dat men hem wel voor den gentleman-inbreker had kunnen houden. Maar de rechtbank sprak hem wegens gebrek aan bewijzen vrij, Op een pachthoeve bij Montan- dop is een vier-jarig kind door een bulhond verscheurd. De hond, die aan eeu ketting vastlag, had een paar dagen lang alle voedsel geweigerd, en de eigenaar, die meende dat hij ziek was, maakte hem los. Maar zoodra het dier in vrijheid was, snelde het woedend het huis binnen, viel op een 4-jarig knaapje aan, dat het daar vond, en had het voor men te hulp kon schieten zoo deerlijk gebeten en gehavend, dat het arme kind binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Het stoomschip Bohehiam" heeft nabij Crookhaven in Ierland schipbreuk geleden. Van de 56 man equipage hebben 35 hun dood in de golven gevonden. De overigen zijn met veel moeite gered. Het stoomschip is op een der twee rotsen gevaren welke nabij Rock Island ongeveer 15 voet boven het water uitsteken. Te Leeds staat een giftmengster terecht, zekere Marie Anna Wilmot, een knappe jonge vrouw van 27 jaren, die dienst deed als ziekenverpleegster en reeds aan verschillende patienteu vergif heeft toegediend, met het doel om hen daarna te berooven. In ééu huisgezin had ze reeds den zoon en de dochter vermoord bij de pogingen om ook de moeder van kant te maken, kwam haar misdaad en daarna oök vroegere misdaden aan het licht. Twee der mijnwerkers, die zich bij de ontploffing te Whitfield in de ophaal bak bevonden, zijn aan hun bekomen wonden overleden. Volgens de laatste berichten worden er 19 werklieden vermist, waarvan er slechts een te voorschijn is gebracht. De brand in de myn duurt nog steeds voort. Een zonderling testament is nagelaten door een ongehuwde En gelsche dame, die onlangs te Parijs overleed. Zij bezat 175,000 fr. en wil dat hier van 100,000 fr. besteed zullen worden aan een praalgraf voor haar op Pére Lachaise. Aan de vereeniging ter bescherming van dieren, te Parijs, vermaakte zij 15,000.; aan die te Londen 20,000 fr. en de rest erven haar honden en paarden, die van de rente onderhouden moeten worden. Van menschen was iu den uitersteD wil volstrekt geen sprake. Het nieuwe, prachtige jacht van den Keizer van Rusland, de »Livadia," onlaugs in Engeland gebouwd en nog vóór het zijne bestemming bereikte, reeds verplicht om by Ferrol binnen te loopen, zal volgens de meening van verschillendescheepsbouwmeesters nooit een zeewaardig schip zijn, omdat het te monsterachtig groot is. De reusachtige machines die noodig zyn om het voort te bewegen, zullen het gevaaarte te veel doen sehokken en dreunen. In de steengroeven van Quenaat ,in België heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een groot steenblok, dat door eene ontploffing van een myn losgeraakt was, is op het dak van een schuur gestort. In die schuur gebruiken de werklieden gewoonlijk het middagmaal en ook nu dit blok naar beneden stortte, waren zij daar mede bezig. Vier van hen werden verpletterd, de overigen kwamen er met den schrik en eenige kneuzingen af. Met moeite heeft men later de misvormde lyken kunnen terugvinden. Woensdag viel bij Buffallo met donderend geweld de kap van een spoorweg-station iD, waardoor vier personen gedood werden. Een trein, waarin zich 20 personen bevonden, werd zwaar beschadigd en onder het puin als begraven. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Op verschillende plaatsen der Unie heeft men, niet minder dan in Europa, last van watervloeden en overstroomingen. Vooral Californië schijnt zwaar bezocht te zyn; zelfs vallen daar zeer vele menschenlevens te betreurenstoomars kruisen over de overstroomde landen om menschen en vee te redden. Ook New-Orleans staat onder water tengevolge van een overstrooming der Mississippi. Dagbladen een goudmijn The Scientific Amerikan van 7 Au gustus 1880 deelt mede, dat een mede-arbeider aan het te San Fran- cisco uitkomende blad Call reeds van Februari af had opgemerkt, dat het papier van deze courant goud- sehilvertjes bevatte. In het nommer van 6 Februari vond hij 56 goud schubjes van de grootte van het oog van een naald, tot die van een 3centstuk; eenige daarvan hadden de dikte van het papier. Bij het uitlichten ontstonden gaatjes in het blad, daar het papier bij het glad walsen tegen het metaal bros was geworden. Behalve goud vond men ook schilvers platina, ijzer, tin en een weinig lood. Het bleek dat deze vondst te danken was aan een beek, waarin op primitieve wijze goud gewasschen werd en waarvan het water door de papier fabriek werd gebruikt. De papier-fabrikanten hadden deze schilvertjes voor glimmer gehouden, daar de beek gevoed wordt door een artesische bron, die door glimmer- houdende lagen geboord was. Jam mer voor de lezers van de Call dat deze goudmijn spoedig uitgeput zal zyn. In de Victoriadokken te Londen heelt een hevige brand gewoed. In een loods van ongeveer duizend me ters lengte, waarin zich een aanzien lijke hoeveelheid hout bevond, is de brand aangekomen. Het vuur ver spreidde zich met groote snelheid en binuen weinige minuten stonden een aantal loodsen en twaalf met graan geladen lichters in volle vlam. Twee in het dok liggende schepen geraak ten eveneens in brand, maar konden nog tijdig gebluscht worden. De la ding heeft echter veel door het water geleden. Men kan de schade nog niet eens by benadering berekenen, daar de brandweer nog steeds de smeulende massa goederen moet nat houden en men de verbrande perceelen niet kan bereiken. Transvaal. Op een interpellatie van Camp bell in zake do Transvaalsche aan gelegenheden heeft Donderdag in het Engelsch Lagerhuis de Minister-Pre sident Gladstone geantwoord, dat Lord Kimberley, de Minister van Koloniën, den 8en Februari aan gou verneur Colley beeft opgedragen aan den Oranje-Vrijstaat te verklaren, dat de Engelsche Regeering aan de Boeren alle billijke waarborgen voor hunne

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1