Markt-Berichten. 305de Staats-Loterij. Te veel zegen. behandeling na hunne onderwerping wil verleenen, mits zij van verderen ge wapenden tegenstand afzien. De Premier" deelde verder mede, dat een voorstel zal worden gedaan ten opzichte van de Transvaal, met het oog op eene afdoende en vriendschap pelijke beslechting van alle moeilijk heden. Naar Zaterdagnamiddag nog werd gemeld, heeft generaal Colley, in antwoord op de vraag van het Engelsche ministerie, belangrijke ver sterking begeerd. Dit was na de jongste gebeurtenissen niet anders te wachten en zoo krijgt de worsteling steeds grooter omvang, tenzjj eiude- lijk degenen, die in deze nog iets kunnen verhinderen, den moed vat ten om voorstellen tot schikking te doen. De Boeren zullen wel weten, wat hun wacht en er op hebbben gere kend. Te Newcastle is zelfs eenige twijfel ontstaan, of zij het nog veel beter wisten, dan men dacht. Dat de telegraaf maar altijd bleef werken tusschen het kamp en de stad wekte wantrouwen. Onderschepten de Boeren soms de berichten Men ging dus in cjjfers seinen en toen hield de telegraaf eensklaps op te werken. Nu dacht men zeker, dat de draad was doorgesneden, toen de Boeren zagen, dat ze er toch niets meer aan hadden. Maar eenigen tijd daarna werkte de inrichting weder, zoodat de Engelschen over de oorzaak der stoornis nog even wijs zijn als te voren. De huzaren ziju te Newcastle ge komen, omdat de Engelschen, thans wat meer op hunne hoede, eerst de troepen bij Lady Smith willen ver zamelen. Ook de correspondent van de Standard meldt thaus, dat de Boeren denkelijk reeds op den Beg- garsberg tegenstand zullen bieden. De correspondent van den Stan dard seinde uit Newcastle het vol gende Donderdag, 11 uur 's voormiddags. Al de gekwetsten zijn thans hier aan gekomen: in het geheel 71. Hunne stemming is zeer flink. De houding der soldaten op het slagveld was voortreffelijk. Generaal. Colley verklaart dat de verliezen der Boeren zwaar zijn ge weest; doch zij zelf verzekerden dat zij slechts een 20 dooden en gekwet sten haddenen daar onze soldaten allen zeggen dat zij nauwelijks een hoofd van den vijand te zi^n kregen, zoo is vermoedelijk de verklaring der Boeren omtrent hunne verliezen over eenkomstig de waarheid. Terwijl men gisteren bezig was de dooden te begraven op het slag veld, mengden de Boeren zich vrij elijk onder de soldaten, en hielpen hen zelfs de gewonden in de wagens leggen. Zij stoften niet, doch drukten kalm hun volkomen vertrouwen uit in den uitslag van den oorlog, en zeiden dat de Britsche troepen hoe genaamd niet tegen hen op kunnen. Hunne buksen zijn hunne éénige wapenendoch die zijn voor het meerendeel uitmuntend. Totdusver echter kan het niet gezegd worden dat het vechtvermogen van de Boeren op een eerlijke proef is gesteld. In het jongste gèveeht waren er slechts 300 soldaten van alle kanten inge sloten: en te Langenek werden de troepen roekeloos aangevoerd. Het staat te bezien wat de boeren doen zullen, als het tot een gelijk en open treffen komt. De wetenschap dat hunne paarden altoos bij de hand zijn is zeker niet geschikt om hen aan te moedigen tot een wanhopigeu tegenstand. Wij hoorden dezen morgen, tot onze teleurstelling, dat de huzaren, die hier gisterenavond verwacht werden, nog 20 mijlen weg zjjn. Wjj moeten dus nogmaals een dag in angst zitten over de veiligheid van deze plaats en ons transport-vee. De telegraafdraad naar het kamp werkt nog. Er is echter reden om te vermoeden dat de Boeren hem ont dekt hebben en hem aftappen" om onze telegrammen te onderschep pen. Deze zullen dus nu in cjjfers worden gesteld. Een uur 's namiddags. Het heet dat een groote troep Boeren gezien is tusschen deze plaats en Biggarsberg, 15 mijlen van hier. Onze gemeen- ip met het land beneden wordt daardoor bedreigd, en de telegraaf draad kan elk[ oogenblik worden af- Men is zeer bezorgd voor de vei ligheid van de in aantocht zijnde troepen; inlanders te paard worden afgezonden om hen te waarschuwen tegen hinderlagen. Er is geen twijfel thans of de Vrijstaters zijn aan het meedoen. Zij stoppen alle bezendingen van vee benoodigdheden, die voor ons jer nuttig konden zijn. Het gebrek aan officieren, vooral van een opperbevelhebber, wordt zeer Generaal Colley is nu na tuurlijk geschorst. Er is dringend behoefte aan een meer energiek ge neraal. Drie uur. De draad tusschen het leger en het kamp heeft juist opge houden te werken. De boeren heb ben hem vermoedelijk afgesneden, nu de dépêches in cijfers worden ver zonden. De huzaren hebben halt gehouden ora het 60ste regiment Rifles af te wachten, daar de generaal bevel heeft gegeven om eerst de troepen saam te trekken vóór men avanceerde. Zeven uur. Het nieuws van des vijauds aanwezigheid tusschen hier en Biggarsberg wordt bevestigd. Het is bijna zeker dat de verster kingen ons niet kunnen bereiken zonder zich er door heen te vechten, Alle gemeenschap met Colley heeft opgehouden. De toestand wordt van uur tot uur meer kritiek. Vrijdag 11.40 's voormiddags. De draad-gemeenschap met het kamp is weer hersteld. De oorzaak van de tijdelijke storing is onbekend. Het 15de regement huzaren, het 60ste Rifles, en vermoedelijk ook het 92ste, zullen concentreeren aan de overzijde van de Ingagan-rivier. en gezamelijk oprukken. Alle voorzorgen worden genomen om Newcastle in verdediging stellen. Tot zoover de correspondent van de Standard." Het is de vraag, of de Regeering zijne zienswijze omtrent de schorsing van Colley zal deelen. Aan energie faalde het den generaal nietwel aan berekening. Twee dingen zijn voor ons onbe grijpelijk. lo. dat de boeren den voorraad slachtvee te Fort Amiel niet vermeesterd hebben2o. dat zij den telegraafdraad niet hebben afgesneden. Zij hebben nu Colley, zooals heden nacht bericht werd. in de gelegenheid gelaten om nóg meer versterking te vragen. Blijkens een ontvangen bericht zullen nu, behalve de reeds gezonden versterkingen, uit Engeland nog twee regemeuten cavalerie, 160 man artil lerie en 700 infanteristen naar Natal worden gezonden. En toch staat voor Engeland te vreezen, dat deze macht nog nist vol doende wezen zal. Over de stemming der Engelsche troepen ontvangt men echter, niette genstaande hunne ongelukken, niet dan gunstige berichten. Ze zijn niet ontmoedigd en kunnen trouwens ook de overtuiging hebben, dat ze zich zeer dapper hebben gehouden. Alkmaar, 11 Febr. Kleine kaas hooi 38,50, Commissie f 40. Middelbare hooi 42,50, gras f 42, laagste prijs f 20, aan gevoerd. 94 st., wegende 21498 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1552 mudden, Tarwe 9,50 a 10, Rogge f £,50 a 9, Gerst f 5,57 6,20, id. Chevalier f 6,50 a 7, Haver 3,50 a 5, Paardenboouen f 7,10 a 8, brnine dito f 10,25 a 13, citroen dito 14,50, Erwten groene f 16 a 20, grauwe 13 a 18, vale f 12 a 16. 23 Eebr. Aangevoerd 4 Paarden f 95 a 240, 8 Koeien f 160 a 225, 42 nncht. Kalveren f 4 a 19. 74 Schapen f 13 a 28, 42 magere Varkens f 22 a 32, 116 Big gen fll a 15, Boter f 0,90 a 1 per kop. Hoorn, 12 Febr. Tarwe f 9 a 10,55, Gerst f 5,50 a 6, Haver f 4 a 4,50, Erw ten: groene f 13 a 14, grauwe f 13,50 a 14,50, vale 12 a 13, br. Boonen f 12,25 a 13,25, 10 Paarden f 50 a 200, 50 Schapen f 24 a 32, 50 Kalveren f 7 a 22, 40 Var. kens f 14 a 22, 2 Zeugen f 30 a 50, 150 Biggen f6 a 10, 70 Kippen f 0,70 a 2,25, 1000 Kippeneieren f 6 per 100, 747 kop Boter 85 a 90 ct. per kop. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Febr. te Aden Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, is 12 Februari te Napels aangekomen en heeft de reis voort gezet. Het stoomschip Prins van Oranje ver trok 12 Febr. van Batavia, via Marseille. Het stoomschip Koningin Emma, 1 Jan. van Amsterdam vertrokken, arriveerde 13 dozer te Padang en zou de reis naar Ba tavia voortzetten. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, is 13 Febr. te Na pels aangekomen. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Java, is 13 Febr. te Southampton aan gekomen. Jan voegde de daad bij het woord en Hendrik, die meende dat zijn slaapkame- riiad eveneens den raad van zijn vriend op volgde, kreeg de schoppen en slagen van alle kanten en begon duchtig mee te doen, maar lei toch eindelijk met een kous op den vloer. Een oogenblik bleef alles stil. „Hein!" Maar Hendrik sliep al weer, thans op den grond. Nog eens: „Hein! Hein!" „Nu, wat is erP" „Ik ben klaar, boor; de mijne is er uit!" riep Jan. trotsch op zijn overwinning. Zoo," antwoordde Hendrik gemelijk „dan zijt ge gelukkiger dan ik, want mijn kerel heeft me leelijk te pakken gehad cn ine met het hoofd tegen een stoel (hij be doelde nachttafeltje) er uitgeschopt." De aanbrekende dag helderde later het avontuur tot beider niet geringe vroolijk- heid op. 4e klasse le lijst. No. 19176 f2000. No. 20600 f 1500. Nos. 2138, 12561 en 14575 f 1000. Nos. 3470 en 18608 f 200. Nos. 4402, 7549; 9553, 13556, 13802 en 18908 f 100. Burg-erlijke Stand Helder Van II tot 15 Februari. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLENH. de Weerd, geb. Zon dag Z. D. Huurman, geb. Buisman D M. Kranenburg, geb. Peetoom Z. A. C. Hermans geb. Vcrbogt D. N. Kuiper, geb. Poth D. J. W. Snel, geb. Westhoff D. L. Schenk, geb. Kramer Z. L. de Groot, geb. Mens D. M. Kunst, geb. Troost Z, M. Labout, geb. de Wijn D. M. W Tegel, geb. Morée D. OVERLEDEN: D. Schaffenaar 17 A. J. Hoek 1 m. E. J. L. Larsen 3 j T. Buijs 7 m. H. J. Baasdorp 3 j. M. C. de Kocker 31 j. D. 't Hart 5 m. 2 levenloos aangegeven. Heldersche Moppen. DOKTERSPLICHTEN. Een jong dokter te Berlijn, die „in de mode" begintte komen, een aangenaam prater, die zco oed op ,de hoogte der vra gen van den d^g is als de beste courant, heeft onder zijne patiënten de jonge weduwe van een gezant. Hij komt 3-mnal per week de dame bezoeken, praat een half uurtje, en zet zijn visite op haar rekening. Een maand of wat ging dat geregeld zoo voort. Maar onlangs kreeg de dokter bij zijn komst belet. Mevrouw liet hem weten dat het haar speet, hem niet te kunnen ontvangen maar dat zijzich niet recht wel gevoelde. AL TE MOEIELIJK. Van eene vrouw te Montevideo wordt verhaald, dat zij zich de taak had gesteld om 40 dagen lang geen woord te spreken. Zij begon 's morgens te negen uur, en om iialf elf was, door de sterke wilsinspanning, haar pols reeds zoo zwak, dat de dokter vreesde dat zij den middag niet zou over leven. Toen het elf uur was, klopte haar hart slechts 26 maal in de minuut en was hare ademhaling nauwelijks merkbaar. Hare vrienden rieden haar aan de zware proefne ming op te geven en vertelden haar iets van eene buurvrouw. Dadelijk liep zij de deur uit en de straat op, naar eene vriendin, en babbelde aan een stuk door tot's avonds half zeven. Toen was zij volkomen hersteld. o DE TWEE VRIENDEN. (Een avontuur a la Don Quichotte.) Twee vrienden. Jan en Hendrik, bewoon den een zelfde kamer, doch hadden ieder een ledikant. Dat van Jan stond echter zoo, dat hij er van beiden zijden in kon gaan, namelijk in het midden der kamer. Op zekeren avond waren beiden uit ge weest en verkeerden, thuis gekomen, in eenigszins opgewonden stemming. Zachter kan ik bet al moeielijk uitdrukken, daar de zaak eigenlijk was, dat beiden nauwe lijks uit de oogen konden zien, door de kamer rolden als tollen en eindelijk beiden half gekleed in hun bad terecht kwamen, dat is te zeggen, Jan kwam in zijn eigen bed terecht, maar Hendrik verzeilde in dat van zijn vriend. Na eenige oogenblikken riep Jan: „Te deksel, Hein, er ligt een kerel in mijn bed!" „Wel, ik durfde mij bijna niet verroe ren," antwoordde Hendrik, die wat bedeesd was uitgevallen, „maar ik meende er ook een te voelen." „Inderdaad P Wel, laten we ze ar dan uitschoppen." 't Was nieuwejaar. Toon had alom Zijn wcnschen uitgesproken, En daarbij tevens hier en daar Eens even opgestoken. Hij keerde waggelend naar huis, 't Scheen of heel de aarde zwaaide En binnen werd bet Toon erg vreemd, 't Was of daar alles draaide. Hij zocht een steunpunt bij een bek En liet zich kreunend hooren, Maar het spektakel, dat bij maakt, Klinkt ook zijn vrouw in de ooren. „Hoe," vraagt zij boos, „wat doet gij nu. Tracht gij schoon schip te maken P" ,,'k Heb te veel zegen," hakkelt Toon „En tracht wat kwijt te raken. INGEZONDEN. Een bezoeker der voorstelling van Vader land en Oranje op Zondag 1.1., bevreemdt hst zeer, dat de rol, in de Boodschapper, Herman de Ruijter niet is opgedragen aan het eerelid den heer A. B. Weber. Zonder aan de verdienste van den acteur, van dien avond te kort te doen, komt bet schrijver dezes voordat genoemde beer vroeger met succes die rol vervuld heeft en 't daarom vreemd is dat dit ook nu niet heeft kunnen geschieden. De verdiensten van Vaderland en Oranje zijn genoegzaam bewezen, waarom zij ook wel de beweegredenen van deze handelswijze zal willen publiek maken. EEN OPMERKER. CORRESPONDENTIE. In ons vorig nummer plaatsten wij een bericht, als zou het ramschip „Stier" van Ymuiden in het Nieuwediep teruggekeerd zijn. Dit bericht, wij erkennen het gaarne, blijkt uit de lucht gegrepen, doch we mogen tot onze verontschuldiging er bijvoegen, dat het verbaaltje voorkomt in 't Handelsblad van 11 Febr. 11. Wij voe gen er nog bij dat genoemde bodem sedert geruimen tijd in herstelling is, en dus on geschikt was tot stoomen. Red. Vervolg- der Berichten. Het jaarlijksch assaut door de adelborsten heeft Zaterdagavond jl- in hot Koninklijk Instituut alhier plaats gehad. De amusementszaai was in een feestzaal herschapen en was dit jaar bijzonder gedecoreerd o.a. hadden de adelborsten een prach tige grot mot fontein daargesteld, die eiks bewondering wekte. Het bal werd tot in den vroegen morgen voortgezet. 's Konings jaarfeest op aan staanden Zaterdag beloofd hier recht opgewekt te zullen worden gevierd. Zoo zal de vereeniging Vaderland en Oranje" een Soiree-Amusante ge ven in Tivoli, de Sociëteit »Mars" een Soiree-Dansante in Mnsis Sacrum; de Vereeniging »Het Kruis voor Krijgsverrichtingen" eene buitenge wone vergadering houden met af wisselend programma op het boven lokaal van mej. de wed. Caarls. Des middags ten 1 ure houdt de Schietclub Willem Teil" in het Café Suisse een schietwedstrijd en zal door het gedeelte mariniers alhier in de Cantine aan de Buitenhaven een luisterrijk assaut worden gegeven. In het lokaal Koningskroon zal ook door de Vereeniging »Vrede en Vriendschap" op Zaterdag- en Zon dagavond een assaut worden gegeven, dat afgewisseld zal worden door de opvoering van een tweetal blijspelen. (Zie advertentie hierachter.) Ook in het Militair Tehuis" wacht den militairen een {eestelijken avond; zoo vornemen we dut aan hen weder bons zullen worden verstrekt tot het bekomen van ververschiugen en zal den avond verder met het zingen van vaderlandsche liederen worden doorgebracht eu bij afwisseling door ds. B. v. Schelven worden gesproken. Door de oüderofficiersvereeniging Vaderland en Oraüje werd Zondag avond in 't lokaal Tivoli een tooneel- voorstelling gegeven, ten behoeven van de noodlijdenden door den waters nood. De Boodschapper of Loeve- stein in 1570 was in goede handen. De titelrol, zoowel als van Doorn en Perea werden uitmuntend weergegeven terwijl de overige spelers, door hun juist en goed bestudeerd spel, 't hunne bijbrachten tot 't vormen van een goed geheel. De zaal was goed bezet, en de onderneming ten voordeele van hulpbehoevenden, mag als geslaagd worden beschouwd. Wanneer men in aanmerking neemt dat 't Nieuwediep niet meer de vroe gere bronnen van welvaart heeft, dan blijft men toch overvloedig offers brengen op 't altaar der weldadigheid, waarvan de laatste weken bij her nieuwing 't bewijs hebben geleverd. De opbrengst was, na aftrek der onvermijdelijke kosten f 107.98. Belanghebbenden, die plan heb ben de nieuwe wereld te bezoeken, raden wij aan kennis te nemen van de advertentie in dit blad, waarin de heer Zwanenburg zich beroid ver klaart alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Nu het sedert een paar dagen vriest en tengevolge daarvan een ijskorst in het water is gekomen, maken wij ouders en andere belang hebbenden attent op het spuién, dat sedert gisteren heeft plaats gehad, waardoor het betreden van het jonge ijs zeer gevaarlijk is. Texel, 13 Febr. Heden werd nabij de kust een stnk mast, waaraan oen steng en eenig ijzerwant verbonden was, opgevischt en alhier aangebracht. Texel, 14 Februari. Door de leerlingen der scholen van de heereu Troll en Luijten alhier, moet eene flinke som voor het Roode Kruis zijn bijeengebracht, ten behoeve der gewonden in de Transvaal. Oude Schild, 14 Febr. Andermaal zijn wij door het ijs ingesloten. Was het nog gisteren morgen geheel blank water voor den wal, thaus is 't overal ijs wat men van den dijk ziet. De visschers lijileu door dit alles het meest, wijl zij weken achtereen niets verdienden en nu juist hunne werkzaamheden had den hervat. Op het nieuwe ijs in de binneuwateren van ons eiland ver maakt zich de jeugd met schaatsen rijden. De postdienst heeft voor den derden maal in dezen winter per ijsboot plaats. Het Pnrmerendscho Comité, dat zich met het Nederlandsche adres aan Koningin Victoria naar Londen heeft begeven, is Zaterdag aldaar met groot enthousiasme door het Londensche Transvaal-Comité ont vangen. Gisteren werd een alge meens meeting gehouden, waarbij de Nederlandsche commissie zal tegen woordig zijn. Zaterdagavond omstreeks acht uren werd door de dienstboden van den R. K. pastoor te Neerboscb onder Nijmegen, op de stoep van de pastorie aldaar, gevondeu een kind van het vrouwelijk geslacht, naar gissing een of twee dagen oud. Het was in een donkergroen omslagdoek gewikkeld en had een wit doekje voor den mond gespeld, terwijl een zuigflesch met melk tusschen den doek gestoken was. Zondagmorgen heeft nabij Vlaardingen een droevig ongeval plaats gehad. Terwijl de ouders naar de kerk waren, zijn twee kin deren, een meisje van 7 en een jongetje van 4 jaren, die naar men zegt zonder toezicht waren thuis gelaten, naar buiten geloopen en hebben zich op het ijs begeven. Beiden verdwenen spoedig onder de ijskorst en zg die aansnelden om hulp te verleenen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2