'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 837. Dinsdag 22f|Februari 1881. Negende Jaargang. Atoonnoment per 3 maanden Binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afeenderlgke nummers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Baresnx: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRA4T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 x> Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. EEN FEESTDAG. Nederland heeft den 19en Februari als gewoonlijk feest gevierd en daar door bij vernieuwing zijne gehecht heid aan den Oranjestam en in 't bijzonder aan Z. M. onzen geëerbie- digden Koning getoond. De couran ten berichten ons hoe de hoofdstad en de residentie zich feestelijk tooi den en zich aan vreugde overgaven. Ook hier is niet weinig gedaan, om blijk te geven van zijne ingenomen heid. De oorlogsschepen waren ge- pavoiseerd, van publieke gebouwen en particuliere woningen wapperde de Nederlandsche driekleur en de gebruikelijke 101 kanonschoten dreun den door de lucht. Reeds den avond te voren waren de feestelijkheden begonnen met een assaut, georganiseerd door den luite nant Kolonel van Braam Houckgeest. De marine-cantine was daartoe doelmatig met vlaggen en sparregroen gedecoreerd, 't Stafmuziekkorps, onder leiding van den heer Schouten, liet zijne opwekkende tonen bij tusschen- poozen hooren. Een aantal aspiranten voor den graad van meester of pre- vöt op de verschillende wapenen gaf proeven van buitengewone vlugheid en behendigheid. De carrés op korten en langen stok en geweer werden met de grootste netheid uitgevoerd en 't trekken op de wapenen mocht niet alleen de tevredenheid der aanwezi gen, maar wat meer zegt de goed keuringen van deskundigen, waaron der een aantal officieren en onder officieren, wegdragen. Bijzondere belangstelling wekten de partijen op 't geweer en op ge weer en sabel. Van tijd tot tijd werden er Vader- landsehe liederen en Chansonnetten tot afwisseling ten gehoore gebracht, waarbij 't vlaggelied, door den ser geant A. W. C. Lau, den uitbundigsten bijval verwierf. De aanwezigen werden, terwijl de werkzaamheden aan den gang waren, verrast door een bezoek van den vice-admiraal de Haes. *t Slotnummer, een carré op 't geweer, mocht als 't glanspunt van den avond worden aangemerkt. De vlugheid, juistheid en kracht, door de executanten ontwikkeld, ge tuigden zoowel voor volhardende oefening van hen als voor 't talent van den onderwijzer, den serg. A.W. C. Lau, een leerling van den vroegeren sergeant-instructeur Uittenbroek. Met een toepraak, kort, duidelijk en kern achtig, wenschte de luitenant-kolonel v. Braam Houckgeest aspiranten ge luk met hun verkregen rang, wees hen op de daaraan verbonden plichten en dankte de meesters D. Pronk en A. W- C. Lau voor hun degelijk goed onderwijs en de muziekanten voor hunne medewerking. De vice-admiraal sprak daarop een kort woord en bracht daarbij hulde aan de bemoeingen van den heer v. Braam Houckgeest. Beiden sprekers kregen, na afloop van hunne Speech, een drievoudig „hoera." Ten slotte werd 't Volkslied ge zongen. De schietclub „Willem Teil", gaf Zaterdagmiddag een huishoudelijk concours, waarbij vijf prijzen ver schoten werden. Door omstandigheden was de opkomst niet groot. De heer C. D. Zur Mühlen be haalde den eersten prijs, een stel bronzen beelden, vroeger als korps- prijs gewonnen, met 25 punten, doch stelde den gewonnen prijs weder ter beschikking van 't bestuur. De heer H. A. Stadermanu behaalde den twee den prijs, een fraai portret-album, met 22 punten en de heer G. J. de .Jongh deu derden, een kistje fijne sigareu, met 21 punten. Daarna werd ge schoten door leden, die totnogtoe geen prijs gewonnen hadden. De eerste prijs, een portret-album, werd met 23 punten door de heer H. v. Leeuwen' behaald en de tweede een portefeuille, door den heer T. Mooy. Na een korte toespraak verzocht de president, de heer V. de Wit, 't eerelid Mooy zich met de uitrei king der prijzen te willen belasten. Nadat de heer M. in zijne toespraak aan 't feest van den dag had herin nerd, werden de prijzen door hem aan de overwinnaars uitgereikt. Ten slotte nam de heer J. 't woord, wees op den naam Willem Teil, op 't nut van schietoefeningen in tijd van rust en vrede en op de diensten die 't vaderland, wanneer 't gevaar mocht naken, te hopen en te verwachten had van hen in de eerste plaats, die de wapens meesterlijk weten te ge bruiken. Des avonds vezamelden zich de leden van de sociëteit Mars in de uiterst net gedecoreerde zaal van Musis Sacrum. Door de zorg van de heeren Polak waren niet alleen de wanden versierd maar zag men ook op 't tooneel een zinrijke apothéose, met 't borstbeeld van Z. M. Willem Hl. De blijde en echt joviale stem ming, die men bij Mars gewoon is, heerschte er ook nu. 't Was daar »elk wat wils" Liefhebbers vau muziek werden vergast op de uit voering van fraaie stukkeu, terwijl de danslustigen gelegenheid hadden blijken te geven van ambitie en vol harding in de kunst van Terpsichore. Die liever rustig een spelletje maakten of met elkander zaten te praten, kouden dat vermaak ook genieten. Tot laat in den avond bleef men gezellij bijeen. Op den verjaardag des konings bleef ook de vereeniging, die zich Vader land en Oranje" noemt, niet achter. In de feestelijk getooide zaal van Tivoli verzamelden zich de leden met hunne dames en genoodigden. Met een toe spraak, die van warme vaderlands liefde getuigde, opende de president, de heer Colijn, de bijeenkomst, 't Programma was rijk aan afwisseling. Muziek, declamatorische voordrach ten, gymnastische toeren en einde lijk een alleraardigst blijspel De Vrek", waren wel in staat de aan wezigen te boeien en hen een aan- genamen avond te doen doorbrengen. In 't begin van den avond kwam de vice-admiraal, vergezeld van een aan tal officieren de zaal binnen, zeer tot genoegen der vereeniging, die deze attentie naar waarde wist te schatten. In goed gekozen woorden sprak Z.E. over 't feest van den dag en den band tusschen Vaderland en Oranje. No. 6 van 't programma, gymna stische oefeningen aan 't trapéze en later aan de ringen, wekten algemeene bewondering en verkreeg den groot sten bijval. De kracht, vlugheid en lenigheid dier vier gymnasten en de gemakkelijkheid bij 't verrichten van uiterst moeielijke toeren, brachten de toeschouwers iu verrukking. Eer nommer 9, »De Watersnood" werd voorgedragen, wekte de presi dent de aanwezigen op om, bij de feestvreugde, die men hier rustig smaakte, iets af te zpnderen voor onze landgenooten, die ?-t hunne door de overstrooming hadden verloren. De verdienstelijke voordracht van dat nommer, door mej. v. d. B., benevens de woorden van den president, werkten uit, dat er, bij den rondgang een som van f 25.06 werdgecollecteerd. Tot laat in den nacht gaf men zich aan de vreugde van 't bal over. Ook in 't lokaal de Koningskroon" werd op 19 en 20 Februari de ver jaardag des konings luisterrijk ge vierd. 't Assaut, waarop geoefende meesters en prevöts werkzaam waren, werd herhaaldelijk toegejuicht. De zaal was doelmatig versierd. De op perde stukken mochten den bijval van 't publiek verwerven. In 't bij zonder vermelden we de gymnasti sche toeren aan 't trapéze en de ringen. De excecutanten deden aan die voorwerpen alles, wat een des kundige, zou kunneu ^schen. Met een „bravo" Begroeten we 't jonge Nederland, dat 't bewijs geeft, in kracht en behendigheid niet onder te doen voor 't voorgeslacht, en geven daarbij gaarne een woord van hulde aan den meester, die zulke leerlingen heeft gevormd. De voordracht »De gevels aan de huizen" van Tollens, door den heer Th. J. Coenraads Pieterse, keurig en net ten gehoore gebracht, verkreeg een algemeen en welverdiend applaus. Iu 't Militair Tehuis" werd des konings verjaardag ook gevierd. De die dat Tehuis bezochten, zullen ze ker gesticht zijn geworden door de oudvaderlijke manier, waarop die dag werd gevierd. De toespraken van Ds. van Schelven verstertken 't jeugdige geslacht iu 't denkbeeld, dat, bij christelijke plichtsbetrachting, Nederland en Oranje vereenigd moeten blijven, om met elkander datgene te deelen, wat de toekomst ons zal bie den. 't Woord daar gesproken, zal, zoo we hopen, zeker in veler harten bewaard big ven. In 't fraai versierde lokaal van de wed. Caarls werd de verjaardag van Z. M. gevierd door de vereeniging 't Kruis voor krijgsverrichtingen. De vice-admiraal, vergezeld door eenige officieren, bracht den vergaderden een bezoek en ook werden ze vereerd door de komst van den burgemeester. In vreugde en vroolijkheid werd ook daar verder de avond doorgebracht. NIEUWSTIJDINGEN. BELDEK, 22 Feb. 1881. Z. M. heeft aan den griffier bij de dir. der marine te Amsterdam P. H. Reyns en aan den griffier bij de dir. der marine te Hellevoetsluis C F. Blankenstein, op hun verzoek, uit hoofde van langdurigen dienst, eervol ontslag uit hunne betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de veeljarige trouwe en goede diensten, aan den lande bewezen Z. M. heeft den griffier bij de directie der marine te Willemsoord J. L. Pisuisse, met 1 Mei a. s„ overgeplaatst naar de directie der marine te Amsterdam en bevorderd tot griffier bij de directie der marine te Willemsoord, den comm. J. Van de Ven; tot griffier bij de directie der marine te Hellevoetsluis, den comm. C. Admiraaltot comui. bij de directie de marine te Amsterdam den adj.-comm. P. J. Lupgeus; voorts tot comm., den adj.-comm, L. J. G. Dey; tot adj.-comm., de klerken J. Van de Ven Jr. en A. H. Bruch. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapt. ter zee J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoom- schepen „Van Galen," „Leeuwarden" ea „Marnix," laatst komende van Suriname, den 17en dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord der sohepen was alles gezond. Van wege het werkliedenverbond Patrimonium" wordt niet alleen ter zake van de Transvaal een adres ge richt aan Z. M. den Koning, maar ook een aan de Tweede Kamer en aan de Koningin van Engeland, ter wijl voorts ook een betuiging van sympathie wordt gericht aan de Hol- landsche broeders in de Transvaal. De vereeniging Nut en Genoegen te Oosterend op Tessel, gaf uit hare kas f 12,50 aan de watersnoodlijden den en f 12,50 aan het Roode Kruis. Zaterdaguacht is door de politie te Amsterdam gearresteerd een kor poraal der mariniers, behoorende aan boord van het wachtschip Prins Maurits," die in een perceel in de Damstraat zich door verbreking toegang had weten te verschaffen langs een anderen dan den gewonen weg, daar de bewoners reeds ter ruste en alle toegangen afgesloten waren. De politie, die de verdachte binnensluiping bemerkt bad, vond den schuldige spoedig en wel onder de bedstede, waarin de dienstbode (aanstaande van den zoon van Mars) ter ruste lag, die van dat nachtelijk bezoek, dat geheel zonder haar me deweten plaats had, zoodanig ver schrikte, dat het inroepen van genees kundige hulp bijna noodzakelijk was. Men schrijft aan de Leidsche Courant: De landbouwers zijn na den dooi op tweeërlei wijze beroofd geworden van het plan om met den veldarbeid begin te maken. Sneeuw en regen hebben opDieuw zooveel water gegeven, dat het wei- en bouw land niet kan bewerkt worden, be halve dat de winter daarop weer gevolgd is. Teleurgesteld brengen de boeren alzoo hun vastenavond, die dit jaar laat eindigt, grootendeels bij den haard met de kaart door, terwijl de tuiniers gedwongen worden geduld te oefenen. Februari is niet altijd Sprokkelmaand, met open weer en den zingenden leeuwrik het veld, zooals deze maand thans bewijst. De bonte kraai alleen zwerft, als wintervogel, nog over het naar geestig landschap. Er staan tot ij gestolde plassen in de bosschen, en de weiden onder Delfland liggen gelijk of beneden het water. Op het veldijs onder Delfland wordt met schaatsen gereden. De toestand onder Rgnland is, wat het water betreft, zoo be zwarend niet. De boezem heeft bij kalm weer en gunstigen wind veel water naar zee kunnen afvoeren, zoodat de polders, vooral die door stoomgemaal bediend worden, in een tamelijk voldoenden staat verkeeren. Zoo is o. a. de Haarlemmermeer bijna geheel van overtollig water bevrijd. Doch de winter houdt lang aan en dat belemmert de werkzaamheid met ploeg en spade. De kassen in de kweekerijen verschaffen wel wat bloemen voor bouquetten, maar het lenteachtige, dat Februari anders daarin aanbiedt, ontbreekt nog. Te Leiden hebben bij de loting voor de nationale militie twee wees jongens de hoogste nummers ge trokken. Omtrent het ongeluk te Yiersen (Limburg) vernemen wij nader, dat het getal slachtoffers niet 9, maar 5 bedraagt; vier der drenkelingen, die bewusteloos waren, heeft men nog in 't leven kunnen behouden. Dezer dagen verloor te Groningen op zeer treurige wijze eeu bijna vier jarig kind het leven. Terwijl de ouders in de avondschemering bij de kachel zaten en het kind bij de tafel zat te spelen, ging het onge merkt over de tafel liggen, zette het moudje aan de tuit van een dampenden koffieketel en nam er op die wijze een goede teug uit, met het gevolg dat het den volgenden morgen onder hevige pijnen bezweek. Bij den landbouwer A. M. wonende onder de gemeente Vlaar- dingen, is een droevig ongeluk ge beurd. Terwijl hg zelf afwezig en zijne vrouw met het jongste kind bezig was, waren de beide oudere kinderen, een meisje van 6 en een knaapje van 4 jaren, op het erf aan het spelen. Daar zij echter wat lang wegbleven, werd de moeder ongerust. Zij ging de kinderen zoeken en vond ze ein delijk terug in het water van de sloot bij het erf, beiden reeds dood. Een dag of wat geleden had tusschen Kuilenburg en Geldermalseu in een waggon 3de klasse van een spoortrein een scène plaats, die ern stige gevolgen had kunnen hebben. Eeu persoon door 't buitensporig gebruik van sterken drank in een uiterst opgewonden toestand geraakt zijude, wilde zijn reisgezellen met eeu paar messen en een dolk te lijf. Gelukkig wist men hem die gevaar lijke voorwerpen te ontnemen en den droukaard in een hoek te dringen. Te Gelderoialsem gekomen, liet men hem met zijn woede alleen, daar de overige reizigers in een anderen waggon overgingen. Te Antwerpen raakten een aantal loteliugen, wellicht onder den indruk van de goede of kwade kans van bet lot of, waarschijnlijker nog, onder dien van de rijkelijk gebruikte spi ritualiën, met elkander handgemeen in de woning van een hunner, en daarbij ging het zoo heftig toe, dat tafels en stoelen, ja zelfs de brandende kachel 't onderste boven geworpen werden. Ongelukkig stond daarop eeu ketel kokend water, die terecht kwam op een 5-jarig meisje, dat, met vreeselijke brandwonden overdekt, het slachtoffer werd van de helden daden der toekomstige verdedigers van het vaderland.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1