'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Nu. 838. Vrijdag 25 Februari 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 59 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalonder der Week. FEBRUARI, (Sprokkelmaand,) 28 dagen. Opkomat der Zon 6 u. 56 m. Ondergang 5 u. 31 m. Zondag 27 Quinqagesiina. Maandag 28 Nieuwe Maan. MAART, (Lentemaand,) 31 dagen. Dinsdag 1 Vastenavond. Woensdag 2 Asch-Woensdag. Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 25 F.b. 1881. De le luit.-kwartiermeester J. A. Kroef, van de op te heffen 6e afdeeling vesting-artillerie alhier, wordt overgeplaatst bjj het regiment rijdende artillerie te Arnhem. Naar men verneemt is bij de Tweede Kamer ingekomen een ge wijzigd ontwerp tot beteugeling van het draukmisbruikhet vroegere ont werp heeft daarin belangryko aau- vullingeu ondergaan. Bij Zr. Ma. besluit van 19 dezer, is aan den kapt -luit. ter zee J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, de betonuiug, beb'akening en verlichting in het 6de district, toegekend de titulaire rang van kapitein ter zee. Voor het »Roode Kruis" is thans uit verschillende afdeelingen en uit andere bronnen ruim f20,000 bijeengebracht. De geneeskundige hulp, zoowel in personeel als materieel, door het Nederlandache comité van het »Roode Kruis" aau de Kaap naar Bloemfontein en Natal gezonden, zal dezer dagen worden versterkt. Zondag a.s. zullen 3 geneeskundigen (de h.h. Van Schilfgaarde, Polak en nog een derde) met een uitgezochten voorraad instrumenten, verband- en geneesmiddelen van hetRoode Kruis" met den maildienst naar Zuid-Afrika vertrekken. Te Hellevoetsluis is op een bark, komende van New-York, een lijder aan de pokken voortgekomen. De zieke is in het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten alhier opge nomen. Het schip is gedesinfecteerd, en eenige goederen zijn onteigend en verbrand. Laatstleden Zaterdag stierf de notaris Sch. te Dordrecht plotseling. Maandag werd te zynen huize alles verzegeld. De ontsteltenis over dit geval is te Dordrecht en omstreken groot, daar deze notaris een zeer talrijke clientèle had, welke in hem groot vertrouwen stelde. Vrij dagavond, ongeveer half zeven, brak er brand uit in de kapi tale boerenbehuizing, bewoond door den heer J. H. Ten Have te Jipsing- huizen. In een oogenblik stond de geheele schuur in lichtelaaie vlam, zoodat aan blusschen niet viel te denkenja, zelfs van de levende have, bestaande uit bjjna 30 stuks hoornvee, zes paarden en eenige varkens, is totaal niets gered. Gelukkig was er zeer weinig wind, waaraan het groo- tendeels is toe te schrijven, dat de pogingen, die aangewend werden om de belendende gebouwen tegen het vernielende element te bewaren, met een goeden uitslag zijn bekroond. Het voorste deel van 't verbrande perceel is met alle moeite nog bjjna geheel behouden gebleven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een sjouwer man, te huis komende, van de trap gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij den volgendeu morgen overleed. Een tragisch geval maakte Dinsdag eeu onderwerp van behan deling uit bij het gerechtshof te Amsterdam. Een stuurman van een der Suez-booten. C. M., oud 23 jaren bad verkeering met de dochter van de eigenares van het danshuis »de Stad Hamburg op de Zeedijk alhier. Zij hadden elkander trouw gezworen, hij deed verre reizen om haar in de toekomst een goede positie te bezorgen en delegeerde haar telkens gelde*. Op reis wordt hem echter bericht dat zij het met een ander zou houden. Hy schrijft haar over dat vermoeden. In de stad teruggekeerd, spreekt hij haar nader over die mededeeling. Zij ontkent en zegt hem dat hij aau die praatjes geen geloof moet hechten. Hij verneemt iutusschen van den me deminnaar niet alleen de waarheid van zgn vermoeden, maar nog boven dien dat zij ook met andere mannen relaties had aangeknoopt. Baloorig gaat hij die nooit misbruik maakte van {sterken drank, van de eene tap perij iu de andere, en koopt hij in een winkel voor f 5 een dolk. Meer of minder beneveld door den sterken drank, zoekt hij zijn beminde op en vind haar in een slaapstede, naar hij meent op den schoot gezeten van een manspersoon. In dolle woede stormt hij op haar aau en brengt haar verschillende verwondin gen toe in borst arm en buikstreek. De bij baar zijnde man, die gemelde medeminnaar bleek te zijn, redde haar het leven door den beschuldigde met kracht van haar af te trekken, zoodat zij de vlucht kon nemen. De ehirurgyn, wiens hulp werd in geroepen, constateerde dat de ver wondingen van geen ernstigen aard waren. Zij genazen dan ook spoedig (het geval vond plaats op 24 December 11.) en reeds heden kon zij getuigenis afleggen, waar de beschuldigde ter zake vau poging tot moord terecht stond. In de instructie had hij zijn voornemen om haar te dooden be kend. Thans nam hij die bekentenis terug, hij zeide geen bepaald besluit genomen, en in dronkenschap, op het gezicht van den medeminnaar, in dolle woede toegestoken te hebben. Een der vriendinnen van het bewuste meisje verklaarde dat hij tot haar gezegd had: als ik je met een an deren man zie, schiet ik je dood. De adv.-gen., mr. Jolles, meende, dat de op de instructie afgelegde bekentenis niet dan op aannemelijke gronden mocht worden teruggekomen. Het voornemen om te dooden bleek bovendien voldoende uit den aankoop van den delk op den avond van het misdrjjf. Er waren hier iutusschen vele verzachtende omstandigheden, zooals het onbespro ken gedrag van beschuldigde, het schandelijk gedrag van het meisje enz. Spreker eischte zijn veroor deeling tot een celstraf van twee jaren. Over het bekende schip »de Livadia" vinden wg in the Engineer het volgende vermeld: »Uit Berlijn komt het verhaal, dat een afdeeling Russische zeelieden naar Ferrol is gegaan om behulpzaam te zijn bij de uitgebreide herstellingen, welke »de Livadia" na haar eerste korte reis volbracht te hebben, behoeft Verchovski en andere scheepsbouw meesters beweren dat »de Livadia" uimmer een zeewaardig schip zal zijn, omdat de drukking van het water tegen den uitweudigen romp te groot is en omdat de monster- machines, beuoodigd voor hare be weging, het schip te veel doen trillen. Intusscken hebben de heeren Elder Co. en Reed het hunne nog niet gezegd over deze questie. De gebeole geschiedenis van dit schip, aldus zegt het blad, is, sedert bet de Engelsche kusten verliet, ia een geheimzinnig waas gedompeld, en dit is zeer jam mer, omdat het hier zulk een hoogst belangrijke proefneming geldt. De Pruisische proviuvie Opper- Silezië wordt weer met hongersnood bedreigd. De levensmiddelen zijn er zeer schaarseh en er worden reeds een aantal sterfgevallen van typhus bericht. Men vreest dat de ellende er weer even groot zak worden als verleden jaar. Omtrent het ongeluk te Man che» ziju nog verschillende lezingen in omloop, doch van wege hot Feest comité is een bericht uitgegeven, waarin het wordt bevestigd dat het ongeluk is veroorzaakt door een bran dende sigaar. Er waren overal biljetten aangeplakt, inhoudende dat hetrooken in de zaal was verboden. Desniet tegenstaande had een der leerlingen eon sigaar aangestoken, waarbij de brandende lucifer was nedergekomen op het costuum van een gemaskerde, die als Eskimo vermomd, doch geheel en al in eene uiterst licht brandbare stot gewikkeld was. Vandaar dat hij dadelijk in volle vlam stond. In een oogenblik had de vlam zich medegedeeld aan andereu, die ook zulk een eostuum droegen, en daarop aan neg eenige anderen, zoodat er reeds terstond 12 personen zwaar door het onheil werden getroffen. Onderwylhad de brandweer, die bij zulk een feest onophoudelijk gereed staat, alle moeite om te zorgen dat ook de decoratiè'u niet in brand geraakten. Ofsehoon nu de berichten nog uiteenloopeu omtrent de oorzaak, stemmen zij echter grootendeels over een in verschillende bijzonderheden, die een vreeselgk tafereel opleveren, waarbij menigeen, juist door hulp te willen verleenen, insgeljjks in vlam geraakte, terwijl anderen inradeloozen angst rondliepen en ieder hein uit vrees voor de vonken ontvluchtte. Een gezelschap, als Indianen verkleed, heeft, door snel en bedaard te han delen, nog veel onheil geweerd. Er waren geen dames op het feest. De vier eerst overledeneu waren veelbe lovende leerlingen der Schilder-aca demie. In Hanover word in eenige hotels een poging gedaan om een eind te maken aan het fooien-stelsel. In het Britsche hotel hangt namelijk in elke kamer een bord waarop het volgende te lezen is: »Het geacht reizend publiek wordt beleefd uitge- noodigd, aan het personeel geen fooien te geven, daar alles in prijs van het logies is begrepen, en het personeel op straffe van wegzending last heeft gekregen alle fooien beleefd af te wijzen." I» dat hotel legt tevens de chef uit de ontvangst vau eiken reiziger, die overnacht, 20 penningen (12 centeu op zij voor de bedienden, die bovendien hoog loon ontvangen. Ook in hst Hotel Royal te Hanover en in Kasten's Hotel worden geen fooien meer gegeven. Een algemeene invoering van dit stelsel was zeer gewenscht, al zal het natuurlijk met verhooging van Rekening ge paard gaan. Dit zal echter stellig minder kosten en minder onaangenaam zijn dan afzonderlijke betaling van allerlei extra's eerst voor bediening en voor lieht, en dan nog eens aan Oberkellner, een der andere kellners, portier, huisknecht, kamermeisje en koetsier. Onlangs stond in een der Ber- lijnsche bladen een advertentie onder het opschriftOprecht gemeende hu welijksaan vraag. Een 30jarig jonkman, van goed uiterlyk en met een ruim bestaan, wenschte in kennis te komen met een dame, enz. enz. Adres lett. N. Z. 945, poste restante" Hannover. Aan otfgeteekende brieven zou geen gevolg worden gegeven. Eene dame te Berlijn, op deze annonce geschreven hebbende, ontving het volgende antwoord: Mejuffrouw!" Gij hebt de goedheid gehad, op mijne aanvraag uwe aanbieding te zenden. Om de kosten mijner ad vertentie terng te verkrijgen, zal ik uwen brief verkoopen. Daar ik zelf uit Berlijn afkomstig ben en in de volgende week daarheen ga, zal ik aldaar koopers genoeg vinden. Ik neem echter de vrijheid, hem het eerst u zelve te koop aan te bieden, en wel voor de som van vijf mark. Wilt gij hem daarvoor koopen, dan hebt gij slechts een bankbiljet van 5 mark over te zenden onder lett. A. K. 315, poste restante" aan het post kantoor in de Burgstraat te Hanover. Ik geef u tijd van beraad tot den 20sten dezer maand. Heb ik het geld op dien dag nog niet ontvangen, dan hebt gij het aan u zelve te wijten dat uw brief in vreemde handen komt, waaruit voor u onaangenaamheden kunnen voortvloeien. A. K., 315." De dame liet dezen brief aan hare familie lezen, op wier aandrang ter stond eene aanklacht bij de justitie werd ingediend. Uit het bericht blijkt uiet, of de justitie den schry ver in handen heeft gekregen, maar wel dat de brief is openbaar gemaakt iu afwachting of ook andere dames zulke brieven hebben ontvangen en bereid zijn om ze aan de openbare autoriteit mede te deelen. Te Jönköping in Zweden moet een werktuigkundige eeu zetmachine uitgevonden hebben, die viermaal zoo gauw werkt als de handigste letterzetter. De machine kan zes verschillende lettersoorten zetten en kost f900 a f1400. Als de uitvin ding bruikbaar blijkt is zij zeker zeer belangrijk. Aan de gevolgen van een spel- deprik is onlangs in een Fransch dorp een meisje overleden. Zij ge bruikte een speld tot tandenstoker, doch prikte zich daarbij in de lip. Een paar dagen later zwol de lip onrustbarend op; de dokter, wiens hulp men onmiddellijk inriep, kon niets doen om haar te genezenzij stierf weldra onder hevige pijnen. Zekere Markies B., vroeger een rijk man en eigenaar van een der fraaiste huizen op den boulevard Montmartre, is dezer dagen te Parijs wegens diefstal in hechtenis geno men. Hij was gehuwd met Gravin S., maar sedert lang zijn de echtgenooten van tafel en bed gescheiden. Twee jaren geleden knoopte Markies B., die al zijne goederen had doorge bracht, eene verbintenis aan met een paardrijdster, die een kapitaal van fr. 30.000 bespaard had en het hem leende om nooit terng te krijgen. Toen het geld op was.iging het paar da gelijks allerlei winkels bezoeken, waar beiden op een handige manier alles wat zij grijpen en vangen konden, in hun zakken lieten verdwijnen. Ge- ruimen tgd verdienden zij op die manier hun kostmaar onlangs wer den de Markies en zijn vriendin op keeterdaad betrapt en in verzekerde bewaring gebraeht. Vitriool schijnt hoe langer zoo meer in Frankrijk het wraak middel der bedrogen liefde te wor den. Bij een voorstelling in den schouburg te Nice bevond zich de heer de Villiers, luitenant der dra gonders, in een der loges met een dame. Een jong meisje kwam voor de loge en vroeg de oppasseres, of daar niet de luitenant de Villiers was. Op het bevestigende antwoord zeide zij»maak open." Nauwelijks was de deur geopend, of zij stortte op den officier een flesehje met vi triool uit onder den kreet: >Mijn zoon is nu ten minste gewroken Er ontstond een groote ontsteltenis in de zaal. Men meende dat er brand ontstaan was, en ieder spoede zich naar de deur. Het meisje is in verzekerde bewaring genomen en toen men wist wat er gebeurd was, werd het stuk verder afgespeeld. Volgens gerucht had de heer de Villiers het meisje, met wie hg lief desbetrekkingen had aangeknoopt en die voor een paar weken bevallen was, na zekeren tyd verlaten. Maan delijks had hij haar 100 fr. tot on derhoud uitgekeerd, doch voor eeni ge dagen schreef hij haar, dat zij niet meer op het maandgeld te re kenen had. De luitenant de Villiers is niet gevaarlyk gewond. Transvaal. Door het Engelsch lagerhuis legde de minister-president, de Heer Gladstone, met betrekking tot de Transvaalsche aangelegenheden Maan dag de volgende belangrijke verkla ring af: »De regeering heeft stappen gedaan om een vredelievende oplossing der quaesti te bevorderen en aan het bloedvergieten een einde te maken op zoodanige wijze, als in overeen stemming zal wezen met de eer der kroon. Zoolang men er nog niets naders van weet wat onder deze officieel® ciricumlocutie verstaan moet worden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1