'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NiEUWEDIEP EN TEXEL \o. 840. Vrijdag 4 Maart 1881. Negende Jaargang. ^itoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BurcaniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 toi 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. MAART, (Lentemaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 40 ra. Ondergang 5 u. 44 m. Zondag 6 Maandag 7 Eerste Kwartier. Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 4 Maart 1881. Blijkens een bij het Departe ment van marine ontvangen tele gram, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1 Suriname, onder bevel van den luit. ter zee der 1ste klasse jhr. H. M. Van Der Wijck, in den namiddag van den lsten dezer, van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolgiug zijner bestemming naar de Middellandscbe Zee, tot bet rejoigneeren der oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes. Te Algiers wordt 5 Maart e. k. verwacht het Nederlandsch eskader, bestaande uit Z. M. schepen: van Galen, Leeuwarden en Marnixonder het opperbevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes. Volgens een FraBsch blad is dit de eerste maal sedert de verovering van Algiers door de Franschen, dat, Nederïandsche oorlogsschepen de haven aandoen. De vreemdelingenkolonie aldaar heeft het voornemen den Hollandschen officieren een feest aan te bieden. e De kapitein der artillerie H. a B. P. De Wit is benoemd tot kapi- tein-kommandaut van een der beide 8 torpedo-compagniën. De Eerste Kamer heeft gisteren het Strafwetboek met aigemeene stemmen aangenomen. Volgens den verschenen Staat der Nederïandsche Zeemacht en Koop- n vaardjjvloot" op 1 Januari 1880 ten g gevolge van schipbreuk, zinken, af- A keuren, vermist geraken, afbranden en sloopen, uit de vaart geraakt: M 120 schepen, metende te zamen "I 27,613 tonnen, en door verkoop naar buitenslands 14 schepen, metende te zamen 7,223 tonnen, 134 sGhepen, metende te zamen 34,836 tonnen. Daarentegen kwamen in de vaart: 1 nieuw gebouwd barkschip, me tende 1,029 tonnen, 14 buitenslands aangekochte schepen, die onder Ne derïandsche vlag werden gebracht (waarvan 3 reeds weder verongeluk ten en in bovengenoemde opgaaf be grepen zijn) metende te zamen 5,567 tonnen. Totaal 6,506 tonnen. Zoodat de Nederl. koopvaurdijvloot met 28,240 tonnen is verminderd. De in aanbouw zijnde vuurtoren op het westelijk gedeelte van Ameland nadert zjjn voltooiing, 't Is een ware kolossus. Geheel van jjzer ge bouwd, rustende op een grondslag van zware zerken en ongeveer 200,000 steenen, zal hij een hoogte krijgen van 57 meter. Daarenboven is hij op een duin geplaatst, welks kruin zeker nog een 25 a 30 meters boven de opper v'akte der zee gelegen is. Het licht, een draailicht eerste grootte, zal tot op een afstand van Ql/9 uur zichtbaar zijn en voorziet voorzeker in een groote behoeften der zeeva renden. Ook des daags zal de toren tot baken dienen, waarom ook zijn buitenvlak met groote vakken van verschillende kleur geschilderd wordt. Uit Atjeh schrijft men aan het U. D.: De geschillen tusschen Gighen en Pedir zijn door generaal v. d. Heyden persoonlijk bijgelegd. Hij heeft, ver gezeld door enkele officieren van 't leger en van de marine, in een bam boeloodsje, waaromheen 75 man kolonialen, onder 't bevel van twee officieren, waren opgesteld, de hoofden ontvangen en den vrede doen teekenen. Om de benting was het bezaaid met Atjehers, tot de tanden gewapend. Er waren er zeker wel 1000 uit elk rijkje, die netjes tegen elkander stonden opgesteld. Zjj waren verre van vriendschappelijk gezind jegens elkander; maar 't is toch alles uit stekend afgeloopen, en 't is te hopen, dat de vrede tusschen hen nu lang zal duren. Het N. v. d. D., dat voor de gewonden in de Transvaal een in zameling geopend heeft, ontving twee tienguldenstukken met dit bijschrift Laatst bij den Langnek gaf ik er (Een, Thans bij den Spitskop geef ik er (Twee. Salomon Wolff en Siegmund Heymann, de beide oplichters die, onder de firma Jaeobi C0., te Am sterdam van een meubelmakers-firma te Mainz een kostbaar ameublement wisten te verkrjjgen en daarmee naar Engeland vluchtten, doch daar gevat werden, verschenen verleden week voor de rechtbank van »Bow-street" te Londen. De rechter heeft de beide zwendelaars naar het crimineel ge rechtshof verwezen. De stuurman C. A. E. Martens, die de vorige week ter zake van poging tot moord op zijn hem on trouw geworden beminde voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond, is Dinsdag, te dier zake ver oordeeld tot een celstraf van 1 jaar. Het Hof heeft namelijk in het ontrouw gedrag dier beminde, in verband met het onbeduidende der toegebrachte kwetsuren, aanleiding gevonden om in ruime mate verzachtende omstan digheden toe te passen. Het O. M. had een celstraf van 2 jaren geëischt. Een zeldzaam bewjjs 7an bera denheid gaf Zaterdag een heer aan het station te Woerden op het oogen- blik van het spoorwegongeluk. Hij stond juist in de wachtkamer le kl. een bittertje te drinken, toen de locomotief tegen het station aanrende, dat deerlijk gehavend werd. Als alle aanwezigen, was hij natuurlijk hevig ontsteldhij bad echter de tegenwoor digheid van geest om schielijk zjjn glaasje leeg te drinken en het eerst toen van schrik uit zijn hand te laten vallen. Gevoelt men somtijds medelijden met hen, die door armoede gedrongen, de hand uitsteken naar iets wat hun niet toebehoort en hun misdrijf in de gevangenis moeten boeten, afschuw en verontwaardiging wekt de schijn heilige bedrieger, die, het in hem ge stelde vertrouwen misbruikende, bo vendien de armen nog ontsteelt wat hnn toekomt. Een zoodanig persoon, een diaken der Ned. herv. gem. te Hoek, stond Dinsdag voor de recht bank te Middelburg terecht, beklaagd, van op den 17n Oct. en den 28n Nov. 11de eerste maal twee rijks daalders en de tweede maal twee frankstukken uit de voor de armen gehouden collecte ontvreemd te heb ben. Uit de verklaringeu ;van de getui gen bleek dat reeds oeni^en tijd ver moed werd dat van de collecte geld verdween, welk vermoeden op 17 OGt. tot zekerheid werd, toen men in de consistoriekamer de opbrengst tellende, 26 rijksdaalders vond, die, nadat ze in een bus waren gedaan, later tot 24 verminderd bleken. Om den dief te ontdekken, werd bij de morgen-gods,dienstoefening van 28 Nov. een gemerkt frankstuk in de collecte gegeven, dat bij het tellen niet meer aanwezig bleek, evenzoo 's middags. De beklaagde De H., een der collectanten, werd in het bezit van beide geldstukkou bevondeu en bekende de dief te xijn, zoowel van deze stukken als van de vroegere gemiste rijksdaalders^ Ook in de zitting erkende de be klaagde, die zich het verachtelijke van zijn daad niet veel scheen aan te trekken, den diefstal. Het O. M. requireerde zijne schul digverklaring aan eenvoudigen dief stal en veroordeeling tot een cellu laire gevangenisstraf van twee maan den beneveus in de kosten der pro cedure. De uitspraak deelen wij later mede. Te Arnhem heeft een vrouw haar buurvrouw van de trappen ge smeten en daarmede zoodanig verwond dat zij thans in levensgevaar verkeerd. Zondagavond had te Makkinga het volgend ongeluk plaats, A. v. d.W. en vrouw waren naar een paar vrienden geweest te avondp raten, hun eenig kind van 3 maanden bij zich hebbende. Om het te behoeden voor de koude, werd het kind flink ingepakt en wel zóó, dat toen men thuis kwam, hét kind tengevolge vau verstikking het leven had ver loren. In den Prins-Alexanderpolder overleed in het begin van dit jaar onverwachts de landbouwer B., wiens vrouw, naar nzen zegt, in ongeoor loofde betrekking leefde met zekeren K., die zijn vrouw in Juiii 1880 had verloren. Daar spoedig zware ver- moedeus ontstonden, dat B. vergiftigd zou zijn, werd eenige dagen geleden op last der justitie het lijk van B. opgegraven, teneinde een gerechtelijk onderzoek in te stellen en werden de weduwe B. en de weduwnaar K. in arrest genomen. Dinsdag arriveerde de justitie weder in den Prins-Alex anderpolder, teneinde ook het lijk van de vrouw van K. te doen opgraven en mede een gerechtelijk onderzoek in te stellen. Een aantal getuigen worden in deze zaak gehoord. Te B(Limburg) zou ver leden week een huwelijk voltrokken worden, waartoe de tijd was bepaald op des voormiddags ten ll3/4 ure. Wie echter niet verscheen, noch in 't raadhuis gevonden werd, was de ambtenaar vau den Burgerlijken stand. Deze zat gemoedelijk in een herberg zijn glaasje te ledigen en verscheen eerst anderhalf uur later en niet voordat hij door een der getuigen, lid van de Tweede Kamer, met een deurwaardersexploit was bedreigd. Bij zijn binnenkomst begroette bij den vader der bruid, die een weinig hoest©, met de woorden: »dich geist kapot dan trouw ich nog die wief" (je gaat dood, dan trouw ik nog met je vrouw). Vervolgens aange maand zijnde om spoed te maken, zeide hij tegen het Kamerlid: »doa hebste meine bril, doech dich 't mer," (daar heb je mijn bril, doe gij bet maar). Deze weigerde natuurlijk en nu voltrok de ambtenaar het huwelijk. Alleen het teekenen der akte zou hij wel eens op een anderen dag doen. Hiermede was het Kamerlid niet tevreden, waarop onze ambte naar boos werd en hem toevoegde Kerel, als 'ich had geweteu, dat dich zoo brutaal geweest waes, dan hei ich et verd.van komme". Eeu treffend voorbeeld van hondentrouw, waarvan zoovele staal tjes verhaald worden, is onlangs weer te Fiers gegeven. Daar werd dezer dagen een jachtopzichter vermoord, en zijn hond heeft, sedert hij zijn meester niet meer zag, alle voedsel geweigerd, totdat het arme dier een paar dagen geleden van uitputting stierf. Op een bal te Dublin is een jong officier bij het dansen gestruikeld en door een openstaand venster, van een hoogte van 30 voet, op de straat neergestort. Men vond hem met het hoofd ver brijzeld liggen en hg stierf weinige oogenblikken daarna. Te Geut hebben de 750 werk lieden van een fabriek, waarvan de eigenaar failliet was gegaan, aange boden zijn scbuldeischers te betalen door een uur per dag voor uiet te werken, hetgeen gelijkstaat met 33.750 fr. per jaar. Het aanbod strekt zoowel den patroon, wien het gedaan werd, als de werklieden tot eere. De landverhuizing uit Duitsch- land naar Amerika, die in den laatsten tijd reeds zulken grooten omvang had gekregen, zal zich nu waarschijnlijk wel nog meer uitbreiden, daar enkele stoomvaartmaatschappijen den over tocht voor tusseheudekspassagiers van 120 m. tot 80 m- verlaagd hebben. De reiskosten toeh zijn voor landver huizing een groot bezwaar en daar voor het meerendeel geheele huisge zinnen op reis gaan, kan dit spoedig twee of 300 m. verschillen, wat voor hen een groote besparing is. Transvaal. Londen, 1 Maart. Heden ontvangen nadere bijzonderheden omtrent de neerlaag bij Spitskop luiden als volgt De Britsche troepen hadden in den nacht van Zaterdag op Zondag een marsch van zes uren gemaakt vóór zij op den top van den heuvel waren aangekomen. Daar haddenzjj het legerkamp der Boeren onder zich. Tegen zeven uur des morgens tot twaalf uur 's middags werd slechts een zwak geweervuur gehoord. De Britsche troepen waren goed gedekt, zoodat er sleehts weinigen gewond werden. Toen schijnen de Boeren versterking gekregen en den heuvel van den Spitskop omsingeld te hebben. Om ééu uur des middags begonnen de Boeren zoo geweldig storm te loopen en gelijkmatig de geheele le Engelsche linie de bataille" die den heuvel omringde te beschieten, dat de Britsche troepen het te kwaad kregen. Nadat de eerste linie doorgebroken was, drongen de Boeren naar voren en bereikten een kleine diepte, een soort van kuil, in het midden van den heuvel, waar de Engelsche reserve opgesteld was. Tegenstand was nu onmogeljjk de Boeren drukten alles plat en scho ten neer wat hun voor de hand kwam. Na het gevecht zoo luidt de aigemeene verklaring waren de Boereu tegen de gewonden zeer wei- willend en humaan. Geen zegevierend leger kon zich beter tegenover den neergevelden vijand gedragen hebben. Zoo oordeelen niet alleen alle gevangenen, maar later weer vrijgelaten oorlogscorresponden ten, zoodat in dezen geen verschil van gevoelen meer kan bestaan. Colley is door een kogel midden door de hersenen getroffen, op het oogenblik dat hg bevel gaf om het vuur te staken. Londen, 1 Maart. Krachtens be schikking van het Ministerie van Oorlog moeten binnen vier weken 15000 man in den Transvaal gereed staan om tegen de Boeren in het vuur te komen. Londen, 2 Maart. De corres pondent der Standard, die ontkomen is aan het gevaar, heeft een onder houd gehad met den aauvoerder der Boeren, Joubert Deze beklaagde zich over Colley's bewegingen, daar de vredesonderhandelingen aanhangig waren en hij dus geene vijandelijke beweging kon verwachten. Dat was dan ook de reden geweest, 'dat hij zelf geen aanval had gedaan. Joubert voegde er bij, dat de Transvaal slechts vrede zou sluiten als de Boeren de vrijheid tcragkregen. Zij hadden er het nuttelooze van ingezien op gerechtigheid te hopen van de Engelsche Regeering en waren daardoor tot vertwijfeling gebracht en gedwongen do wapens ter hand te nemen. Nu was de God der legerscharen op hunne handen allen waren bereid voor hunne vrijheid te sterven. Verder verklaarde Joubert, dat het verlies der Boeren bij den slag op Spitskop een doode en vijf gewonden bedraagt. De correspondent doet opmerken dat dit wouderbaarlijk geringe aantal dooden te danken isaan de uitmun tende bedekking waaronder de Boe ren streden. Het hoofd-comité van het Roode Kruis ontving dezer dagen van het centraal-comité van het Roode Kruis te Berlijn de som van fr. 5000 met een zeer vereerend schrgven, waarbij het Duitsche Roode Kruis zijn bijzondere ingenomenheid betuigt met het besluit, dat ook de vlag van het Nederïandsche Roode Kruis wordt geplaatst op het oor- logstooneel in Zuid-Afrika.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1