T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. l\o. 842. Vrijdag 11 Maart 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalander der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente §9 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nnmmers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BureuaiSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT Adlvertentlën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk de# DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand,) 31 dagen. Opkomst der Zen 6 n. 24 Ondergang 5 n. 57 m. Zondag 13 Maandag 14 Volle Maan. Hamansfeeat. Dinadag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 NIEUWSTIJ DINGEN. HELDE8, 11 Maart 1881. Volgens iu dit blad voorko mende annone, zal Multatuli den 17 dezer in bet lokaal Tivoli alhier op treden Bij Kon. besluit zijn met in gang 1 April: a. bevorderd tot com missaris der loodsen alhierde adjuact-comraisgaris der loodsen te IJ mui den D. H. Dietz; en b. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te IJnmiden, de opperstuurman in bet vaste korps dek- en onderofficieren der marine P. Smit. Bij den sneeuwstorm op 4 dezer daalde de zee in bet Marsdiep bij den Helder, des morgens 4 uur, tot 2.284 onder A. P. De laagst waar genomen ebbe vóov deze waarneming was op een peil van 2.05 onder A. P., den 19 December 1855. De gemiddelde ebbe te Helder is 0,94 -A. P. Bij beschikking van den Minister van marine zijn benoemd tot klerk bij de directie der marine, rosp. te Amsterdam, alhier en Hellevoetalnis, A. H. De Hart, L. Boon en J. Ph. Poelman, de eerste met ingang van 1 April en de beide anderen van 1 Mei a. s. Z. M. de Koning beeft den dezer dagen opgetreden nieuwen president der Tweede Kamer, den heer Miran- dolle, in audiëntie ontvangen en had met hem een langdarig ouderhoud. Naar men verneemt, hebben de onderhandelingen wegens de overname door het Rijk van de werken der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij, tussehen de Directie en de betrokken Ministers gevoerdtot volkomen overeenstemming geleid, zoodat de aanbieding van het wetsontwerp, tot bekrachtiging der nu vastgestelde overeenkomst, te dezer zake spoedig kan worden tegemoet gezien. Door de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij zjjn maatregelen genomen, om het stelen uit beladen wagonstegentegaan.Dit middelbestaat hierin, om beladen wagons door het station van afzending te laten plom beeren met bet merk der maatschappij en van het station van afzending. De 16 lijsten, bevattende de opgaven van de bij de Algemeene Watersnood-commissie ingekomen gif ten, wijzen een totaalcijfer van f420000. Voegt men daarbij wat de commissie nog op bet Grootboek had staan, en wat bet watersnoodfeest te Amsterd. nog in baar kas zal storten, dan komt men tot een bedrag van ruim 7 ton, waarove^ de «ommissie had té beschikken. Men schrijft uit Utrecht aan de Arnh. Ct. Waar de geestdrift voor de zaak der Transvaalsche Boeren iemand al niet toe voeren kan, bewijst het vol gende verhaal, dat hier de ronde doet. In een bierbuis alhier werd dezer dagen door den kastelein een rat gevangen en door hem aan de bezoekers vertoond. Onder dezen was er een, die onmiddellijk «en wedden schap van tien gulden ten behoeve der Transvaalsche Boeren aanging, lat hij die rat rauw zou verslinden. Het beest werd afgemaakt, van de ingewanden gezuiverd, gevild en ver slonden en, naar meu verzekert, niemand der aanwezigen werd mis selijk. Als de Engelsche Regeering door zulke treffende blijken van sym pathie voor de stamverwanten iu Afrika van het intelligente deel onzer natie - want daartoe behoort, naar men zegt, de kannibaal - nog niet overtuigd wordt van de onrechtvaardigheid ha- rer zaak, dan helpen ook geen adres sen en meetings meer. Iutusachen is het jammer dat de Hofctentotten, die voor eenige jaren de kermissen bezochten en levende konijnen en kiezelsteenen aten, iu den laatsten tijd van onze jaarmark ten geweerd worden. De ratteneter, zou een verdienstelijk lid van dat gezelschap hebbeu kunnen worden. De pastoor van het Heike, zuidwaarts van Roosendaal, heeft een vijftigtal noodlijdenden door den wa tersnood gedurende twee maanden gevoed en verpleegd en elke gelde lijke subsidie, hem noor de waters noodcommissie aangeboden, afgesla gen. Zondagochtend werd te Al- meloo, door den invloed van den ster ken drank, deu sterken wind en de gladheid, een man, vader van een gezin, in het water geslingerd, en niet dan levenloos daaruit opgehaald. Hij laat vrouw en kindereu na. Uit veraekillende plaatsen des lands wordt melding gemaakt van een hevig onweder, dat Maandag ge woed heeft en vergezeld ging van regen en hagel. Te Tjalleberd is het huis van R. Dar. geheel afgebrand, alsmede het huisraad. De kinderen zouden petroleum in de lamp doen en gooiden die om, waarop de vlam zich zoo danig verbreidde, dat aan blussehen niet meer te denken viel. De moeder lag ziek te bed, de vader was te Leeuwarden. Op het gehucht Drie heefijzer», gemeente St. Jansteen, in de onmid dellijke nabijheid der Belgische grens, is de volgende misdaad gepleegd. In den avond van 1 dezer he«ft de 23 jarige A. F., huishoudster bij baren stiefvader aldaar, een kind ter wereld gebraeht en dit door ver worging om het leven gebracht met een bevorens daartoe gereed gelegd touw. Daarna heeft zij het ljjkje iu een zak gedaan en dit op een betrekkelijk grooten afstand van hare woning in een door haar gedolven kuil begraven. Voor de justitie, die zich Zondagochtend naar St. Jansteen heeft begeven, heeft de verdachte een volledige bekentenis afgelegd. Voorloopig is zij onder bewaking ten huize van haren stief vader gelatendewijl haar toestand de overbrenging naar de gevangenis verbiedt. De Zwolsche Ct. van Dinsdag bevat bet volgende bericht uit Heereveen van den 5u Maart: »In het naburig Oranjewoud heeft eeu ongehoord feit plaats gehad, naar wij vernomen in hoofdzaak in 't navolgende bestaande. Gisterenavond, ongeveer te elf uur, trad de koetsier van den Heer J. B. O. de kamer, waar deze met zijn vrouw zat, binnen en eisehte (naar het schijnt hadden beide even te voren eenige woorden gehad) zijn loon, daar hij wilde vertrekken en bovendien f 10,000, daarbij een geladen zesloops revolver op zijn h«er gericht houdende, onder bedreiging hem te zullen dood- schieteu, zoo hij genoemde som niet onmiddellijk gaf. De heer O. stond op en ging naar de deur van de aangrenzende kamer om geld te halen, doch werd g<svolgd door den koetsier, die steeds den revolver drei gend in de haud hield. Eensklaps keert de Heer O. zich ora en grijpt het wapen; er valt een schot en de Heer O. wordt door een schampschot in de liukerborst ge troffen en, hoewet niet gevaarlijk, gewond; hierop ontstaat een wor steling, terwijl bpide jdSr? omklemd houden, totdat mevr. O. en de tö hulp gesnelde dienstboden deu koetsier vau den heer O. hadden afgetrokken. Onder de worsteling vieleu nog twee schoten en werd de heer O. aaa buide handen, de koetsier aan éen hand verwond, vermoedelijk door de scherpen trekker en haan van den revolver. De ju stitie heeft zich hedennacht onmid- delijk naar de plaats- van bet voor val begeven en een onderzoek inge steld, met het gevolg dat de koet sier in hechtenis genomen en naar het huis van arrest aldaar is over gebracht. Maandagavond tussehen 5 en 6 ure had t«a Ouderkerk a/d. IJsel, op de rivier, een allertreurigst ongeval plaats. Door de hevige windvlaag, waarvan de donderbui, welke zich toen aan de lucht bevond, vergezeld ging, is het vaartuig van den schipper C. Speksnijder Jz., met steen geladen, gezonken. De vrouw, het gevaar bemerkende, wilde bare beide kinde ren van beneden balen, doch moest hare poging met den dood bekoopen, daar het vaartuig onmiddellijk zonk en met vrouw en kinderen in de diepte verdween. De tijd om hulp van den wal te verleenen ontbrak. De schipper heeft zich weten te redden. Nog een ander ongeladen vaartuig is alsmede door dezelfde oorzaak op de rivier omgeslagendoch de beide opvarenden zijn, door zich aan losse drijvende voorwerpen van bet vaartuig vast te klampen en geholpen door anderen, behouden aan den wal ge komen. Zondagavond te 9 uur heeft in de wijk Veldhoven, te Tilburg, een verschrikkelijke brand plaats ge had, waarbij het van ouds bekende logement en tapperij de Roode Haan, en de daaraan staande woning van P. Kennis, geheel in de asch gelegd zijn door behulp der spuiten is men er in geslaagd de belendende panden te behouden. Gisterenavond is zekere Verhoeven die door het vallen van een muur een beenbreuk en eenige brandwonden had bekomen naar het gasthuis vervoerd, terwijl hedenmorgen twee verkoolde lijkeu van de jonge lingen deKok «n de Man onder het puin uitgehaald en naar het gasthuis gedragen zijn. De gebouwen en meubelen zijn tegen brandschade verzekerd; de oorzaaak van het ont» staan van den brand is niet bekend. Uit Brnssel zond een voormalig landgenoot voor de Trausvalers een flinke gift, welke in een eigenaardige en aanbevelingswaardige haudeling- haar oorsprong vond. De heer D. J. Nonhebei, aldaar gevestigd, besloot de opbrengst zijner praktijk op 5 dezer voor onze dap pere stamgenooten in de Transvaal te bestemmen. Hij zeide dit vooraf aan zijne patiënten en verzocht voor dien dag contante betaling. Ondanks een felle koorts op dien dag, volbracht hij zijn voornemen, en verschillende van zjjue Vlaamsche patiënten hadden er zooveel sympathie voor, dat zij dubbel betaalden. Ook een Engelsch pa tiënt kwam dien dag onder zijne han den. Hij werd duchtig gemasseerd en gefrictioneerd en had ten slotte, om bet. bijzondere van dezen dag, een half pun<l ox7i>w.it te betalen. Hij lachte, gat een pond en zeideook ik heb respect voor moed en kracht." Prof. Billroth te Weenen heeft dezer dagen voor de tweede maal een vrouwdie aan maagkauker leed geopereerd en het aangetaste gedeelte vau de maag uitgesneden. Ook thans is de bewerking uitstekend gelukt en de vrouw is nu, eenige dagen na de operatie, betrekkelijk zeer wel. Op een in de haven van Kroon stad liggenden klipper heeft men een brutalen diefstal ontdekt. Het is namelijk gebleken, dat ongeveer 300 koperen nagels, waarmee de buitenste bekleeding aan den romp van bet schip bevestigd was, gestolen zijn. Het uitslaan vrd die nagels is een tijdroovend en moeielijk werk, en 't is onverklaarbaar hoe de dieven, die maandenlang er mee bezig geweest moeten zijn, ondanks de wacht op het dek en aan de uitgangen van de haven, altijd onopgemerkt met hun buit konden verdwijnen. Men hoopt iutusschen dat een ingesteld onderzoek dat raadsel zal oplossen. Te Parijs is, volgens de Debats, in twee partijen een dievenbende in hechtenis genomen, bestaande uit niet minder dan negentig personen. Deze stonden onder bevel van twee booswichten, genaamd Frise-maballe en le Féroce, en waren bij groepen van zeven en acht in allerlei herber gen verspreid. Yelen hunner worden verdacht van gewapenderhand straat roof gepleegd te hebben, en verschei - denen werden in het bezit gevonden van onlangs gestolen juweelen en horloges. In het noordwesten der Veree- nigde Staten heeft weer een hevige sneeuwstorm gewoed. Op de spoor wegen in Ilinois, Michigan, Wiseonsin en Jowa moest bet verkeer voor verscheidene dagen gestaakt worden en te Chicago, Detroit, Milwaukee en andere steden was het verkeer op de straten bijna geheel gestremd. De sneeuw lag nergens minder dan 3 en op vele plaatsen 18 voet hoog. Transvaal. De tijdingen uit het kamp te Mount Prospect luiden in de laatste dagen voor de Engelschen minder gunstig. Tengevolge van hevige regens was het kamp ondergeloopen, zoodat het waarschijnlijk verlaten zou moeten worden, en het aanrukken van verdere versterkingen werd hierdoor onmogelijk gemaakt. De berichtgever van the Standard schat het aantal boeren iu den Langnek 5000, van welke echter 2000 tijdelijk zouden zijn naar huis gegaan, omdat toch vooreerst geen aanval is te verwachten. Kaffers hadden hem gezegd, dat de Boeren op den Spitskop 60 man hadden verloren. De wapeustilstand tussehen de Engelschen en de Boeren in de Transvaal blijkt gesloten te wezen op de volgende voorwaarden lo. In het Tijdsverloop tussehen 6 en 14 Maart is besloten tussehen beide partgen geen voorwaartsche beweging te maken nit bare tegen woordige stellingen. Maar ieder be houdt zijne vrijheid van bewegingen in zijn eigene linie. 2o. Sir ïïvelyn Wood beeft vrij heid voor acht dagen levensmiddelen, maar geen krijgsvoorraad, te zouden aan al de garnizoenen in de Trans vaal voor de expeditie daarvan zullen de officieren der boeren zorgdragen. 3o. Joubert neemt op zich de wapeustilstands-voorwaarden ter ken nis van vriend en vijand te brengen en zal zijn invloed aanwenden ora de gowoïideu onder de Britscbe garnizoenen te doen overbrengen naar Natal. Uit de omstandigheid, dat de wapenstilstand vooral den Engelschen ten goede komthunne troepen waren uitgeputgevoegd bij het gewettigd wantrouwen dat men tegen over Albion koestert en bij het eerljjk en argeloos karakter der Boeren, behoeft nog niet met noodzakelijk heid te worden afgeleid, dat men hier met een streek vau den Britschen luipaard te doen heeft. Maar zeker is het dat, wanneer de vredesonder handelingen soms afspringen, de positie der Boeren er niet op ver beterd zal wezen. Bitter weinig anders valt er voor ons van te zeggen, danlaat ons er bet beste van hopen Aan »the Standard" wordt uit het kamp op »Mount-Prospect" gemeld: dat Zondag, na de sluiting van den wapenstilstand, de Eogelaehen en de aanvoerders der Boeren fraterniseerden en te zamen een maaltijd gebruikten. Er beerschte Maandag de beste ver standhouding. De wapenstilstand is een zegen voor de vermoeide Britsehe troepen. Onder de Boeren schijnt verschil van gevoelen te bestaan. Sommige schijnen, tegenover de aanzienlijke Engelsche versterkingen, den verderen strijd als doelloos te beschouwen maar het grootste deel is voor krach- tigen tegenstand tot bereiking der zelfstandigheid van de Nederlanders in Zuid-Afrika. Men gelooft niet, dat de aanstaande onderhandelingen tot iets zullen leiden. Tegen het einde van den wapen stilstand berekent men, dat in het I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1