'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. !V©. «43. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- eu Vrijdagmiddag. Dinsdag 15 Maart 1881 ^Hbonnoment per 3 maanden kinnen de genweate 50 Geat. >3 franco per pest75 Afzonderlijke numïaers _2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarmuiSPOORSTRAAT en 3MJIDSTRAAT. AdLvertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 s> Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU WSTIJ DINGEN HELDER, 15 Maart 1881. De kapt.-kwartierm. Engelen, in het Ie regt. huzaren te Haarlem, ordt overgeplaatst naar de vesting- rtillerie te Helder. Ter opleiding tot de betrekking an^ telegrafist 2e kl. bij de Rijkste- egraaf kunnen, na vergelijkend on- lerzoek, in de maand Augustas a.s., eerlingeu worden toegelaten, aanvan- telijk op een daggeld van 1 gulden. Na voldoende blijken van gesehikt- eid gegeven te hebben, kuuneu zij iugen naar de betrekking van tele- rafist 2e kl. waaraan aanvankelijk u jaarwedde van f900 is verbonden. Zij raoetea zich voor of op den en Juli e. k. bij het Departement i Waterstaat, Handel en Nijverheid irtoe aanmelden, door eea op zegel schreven verzoek, met nauwkeurige gaaf van naam, voornamen en lonpl.iats. Omtrent de daarbij noodige bewijs- ikknn en de vereiscbten voor het amen, zie de >St.-Ct." No. 59. Te Haarlem is bij een 21-jarige enstbede, welke ongesteldheid voor trolde, in een bedstede verborgeu vonden het lijkje van een pasge- ren kind. Bij schouwing van het kje is gebleken, dat het kind bij geboorte had geleefd. Tegen de instbode is een vervolging ingesteld. Zweers, de beroemde inbreker, i in het najaar de bewoners der ifdstad en ook die va* Arnhem zooveel spanning bracht, zal spoedig tr het gerechtshof terecht staan. Bijna alle voorwerpen, door Zweers egenomen, bleven voor de eige- irs gespaard, daar Zweers zich aa met van zijn tafel- en ont- izilver heeft behoeven te ontdoen, >r den voorraad gereedjgeld, welken bij elke inbraak verwierf. Waren de boeken van sommige ad- en zilverkashouders volkomen j-wkeurig bijgehouden dan voor ier waren met behulp van de sporiugeu der politie alle voor- rpen van waarde behouden, ge wen. Na zyn terechtstelling voor Hof aldaar zal Zweers voor zijne aratiën in Arnhem het Hof aldaar it een bezoek moeten vereeren, Zaterdagmorgen heeft te Am- irdam een moord plaats gehad. In een vlaag van waanzin heeft koffiahaishouder A. van Breemaat, oenaehtig op het Leidscheplein, n welgestelde weduwe, zijn tante, hals afgesnede*. De man kwam daarna hevig be- oed thuis, met kostbaarheden en ^pieren van waarde, toebehoorende kn de verslagene, hetgeen aanleiding vf tot de ontdekking. De politie, van het feit onder- elit, arresteerde den moordenaar, jch vervoerde hem spoedig naar ït Buiten-gasthuis, daar hg in de srsenen gekrenkt bleek ta zijn 8«ds vroeger had de man blijk ge geven van waanzin. De moordenaar heeft zonder eenige rzeling bekend het misdrijf gepleegd hebben. Voor het gerechtelijk meeskundig onderzoek op bet lichaam )X verslagene is het lijk naar de illulaire gevangenis gebracht. Vrijdagavond omstreeks 8 uren is op het IJ, vlak bij de houthaven, een tjalkschip zoodanig door een sleepboot aangevaren, dat eerstge noemd vaartuig onmiddellijk zonk. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Een ondeïoffieier van bet reg. iuf. te Middelburg is, wegens het zich toeëigenen van een stuk vleeseh uit de sol daten menage, tot soldaat gedegradeerd. Uit Zantvoort wordt van 11 Maart gemeld. Hedenmorgen zyu alhier op het strand aaugespoeld 2 li]ken, het «en van een man naar gissing tussehen 26- a 28-jarigen leeftijd, het ander van een naar gissing 17- a 18-jarigen jongeling. Hoogst waarschijnlijk behoorden de ongeluk- kigon tot d« bemanniag van het bij Noordwijk gestrande 6n verbrijzslde s«hip »Cominerce." Gisteren zijn nog de volgende voorwerpen alhier op strand gedreven: 1 vlet, 1 winterjas (jekker), 2 sein vlaggen, 1 watervat en 1 damesportret (photographiej. Op de Schotsche kust bij Aber deen zijn in den vreeselijken storm die daar onlangs woedde 9 schepen vergaan, waarbij ongeveer 90 meii- schen om het leven kwamen en slechts 15 gered werden. Een dier schepen, de Beu Rhyddiag, met bestemming naar Dundee, is met zijn bemanning van 30 koppen in het gezicht van de kust vergaan nadat men van daar vruchtelooze pogingen tot redding gedaan had. Het vaartuig leverde een vreeselijk schouwspel op. De bemanning was de masten geklommen, en men zag verscheidene van de ongelukkige als levenloos aan de touwen geklemd hangen, totdat de masten vielen. Met den grooten mast vielen twaalf man en met den fokkenmast vier. Het lijk van den kapitein is, aan een balk gebonden, op het strand aangespoeld. Te Eeksboleheim, in den El- zas, is groote opschudding veroor zaakt door den dood van «en tim merman die onlangs, toen twee gen darmes hem kwamen halen om eea gevangenisstraf van twaalf dagen, waartoe hij veroordeeld was, te on dergaan, zich krachtdadig tegen hen verzette, en eindelijk door een der gendarmes werd neergeschoten. Het publiek is heogst veront waardigd over het gebeurde en ook de dagbladen trekken party tegen de politie. Iutusschen zal uit een ingesteld gerechtelijk onderzoek blyken of de gendarme al dan niet te ver- oordeelen is. Een nieuw geweer is door den fabrikant Garbe te Berlijn uitgevonden en Zondag door verscheidene offi cieren met de beste resultaten be proefd. Het eerste en het meest, in het oog springende voordeel is de eenvoudige samenstelling der slot- deelen, die voor het lade* slechts vier tempo's vereischen. De schok bij het afschieten is bijna niet merk baar en het geweer w^egt slechts vier en een half kilo. Het kaliber is overigens gelyk aan het Mauser- beweer en met weinig moeite zou men -aü deze laatste soort een Garbe- geweer VUnnen vervaardigen. Een groot voordeel is ook dat de patronen glad en zonder rand v.jjn en dat het raetaalbusje van den kogel door een kleine beweging van zelf uit den loop valt. Door de officieren werd dit geweer zeer geroemd. Te Antwerpen werd vooreenigen tijd een man door een kat in de hand gebeten, maar stoorde er zich niet aan en liet niet naar de wond kykea. Dezer dagen werd hij echter ongesteld en vertoonde alle sporen van dolheid. Hij moest naar het gasthuis overgebracht worden en de dokter verklaarde dat de ziekte uit den heet voortkwam. Alle pogingen om hem in het leven te behouden bleven vruchteloos en gisteren over leed hij ouder de hevigste smarten. De En gelach e Regeering tast goed door met Ierschs personen te late* aanhouden. Als zij zoo voort gaat, zullen weldra de gevangenissen te klein worden om alle aangehou denen te huisvesten. Wederom heeft men uit kracht der dwangwetten vijftien personen laten aanhouden, die allen naar Dublin gevoerd zijn. Uit verschillende deelen van België komen weder berichten vau overstroominge*. Vopr de derde rnaal in dezen winter zijn sommige deelen van Antwerpen weder onder water gezet. De weilanden ziju voor het meerendeel overstroomd en de be woners der laaggelegen hoeven hebben opnieuw hunne woning moeten ver laten, omdat het water hunne plaats weder kwam innemen. Te Braunsberg, in Oost-Pruisen, is een vrouw uit Bladiau gearresteerd, ondei beschuldiging van haar drie jarig kind in een oven te hebben verbrand. De Koning van Beiereu. die nogal grillig uitgevallen is, hondt zich reeds sedert eenige weken voor zijne onderdanen verborgen. Deja- lonsieën van zijn paleis zijn geheel gesloten en den geheelen dag komt hij niet uit zyn bed. Eerst tegen deu avond komt er eenig leven in zijne vertrekken, het licht wordt ontstoken en dan gaat Z. Majesteit werken, totdat de eerste lichtscheme ringen van den aankomende» dag hem weder naar bed dry ven. Niemand weet wat tot die nieuwe grilligheid aanleiding heeft gegeven. Dc brand van de Printemps. In 't vorig nommer hebben we met een enkel woord gemeld dat de groote magazijnen van de Printemps." te Parijs, een prooi der vlammen zijn geworden. De brand ontstond in den nacht van Dinsdag op Woensdag's morgens te vijf uur, in dat reusachtige gebouw, zes verdiepingen hoog, dat den hoek vormt van de boulevard Haussmann en de »rue du Havre," van achteren uitkomt in de »rue de Provenee" slechts op zeer korten afstand van de groote opera is gelegen. De heer Jules Jaluzot is de eigenaarongeveer 1000 personen zijn er werkzaam. In een oogwenk verspreidde zich, öiettegenstaande het vroege uur, door Parijs ket bericht dat de Printemps' in volle vlam stond, want zoo snel verspreidde zich het vuur, dat de heer Jaluzot en zijn gezin eerst van het onheil vernam, toen de beneden verdieping in vollen gloed stond. Hij en de zijnen vluchtten in nachtgewaad van de tweede verdieping, juist in tijds om den dood door het vuur of door verstikking te ontgaan. De brandweer, die te Parijs te wenschen overlaat, was nogal spoedig met hand en stoomspuiten op het terrein en aan water was geea gebrek; maar hoe de arme lieden te redden, de mannelijke en vrouwelijke bediende», die op de zesde étage verblijf houden Do uitgang langs de trappen was door deu rook en de vlammen afgesneden en de brandwachts hadden tegen den gevel op te klauteren met ladders en ander reddingsraaterieel om de mannen en vrouwen, die uit de ven sters om hulp sehreeuwden, naar beueden te brengen. Sommige vrouwen boden achter de vensters een ver schrikkelijk tooneel van wanhoop, anderen waren op het punt zich van boven naar beneden te werpen. De brandweer vervulde kalm en moedig haar moeielijke en gevaarlijke taak. Eenige brandwachts en andere perso nen bekwamen brandwonden en ver moedelijk zyo twee hunner in de vlammen omgekomen. Da wind - stak by het aanbreken van den dag hevig op, e* de hoop om nog eenig deel van den kolossalen bouw voor algeheele vernieling te bewaren, moest worden opgegeven. De brandweer bepaalde zich nu alleen tot de aaiigrenzaude huizen, en tegen den middag was het gevaar voor verder© verspreiding geweken. De overblijvende gedeelten van dit ma nufacturen paleis braadden langzamer hand geheel uit. Volgens sommige berichten is de brand, die een schade van ruim »vier millioen gulden" heeft veroorzaakt, vermoedelijk wel geheel door verzeke ring gedekt, ontstaan door een gas ontploffing; volgens anderen zou een werkman, die aan het vegen was, bij ongeluk ©en gordijn hebben doen vlam vatte». Weinige uren na den brand liet de heer Jaluzot zijn personeel byeen- roepeu in een huis in de »rue de Rivoli," waar hy ze diep bewogen, ais volgt toesprak: Eerst moet ik u zeggen, hoe ik de ramp te weten ben gekomen. Ik ziek t© bed, toen een mijner bedienden mij hedennacht wekte. »Er is iets voorgevallen in het ma gazijn," zeide bij mij. Dadelijk sprong ik uit het bed en vloog in mijne pantoffels naar de groote trap. Een dikke rook, die mij daar tegenkwam, zeide mij genoeg. Ik waarschuw mijne vrouw; daarna grijp ik den jachthoorn en blaas uit al mijne macht om allen te wekken; dit ge schied zijnde, ga ik naar de trap om my zelf te bergen." »Met behulp van eenige vrienden heb ik eenige trommels met geld gered en daardoor zal ik het vertrouwen herwinnen. »Le Printemps" zal weer opgebouwd worden. Ik durf u niet beloven, dat het magazijn er weer tegen den aanstaanden winter zal ziju, maar hoogstwaarschijnlijk wel tegen het daarop volgende voorjaar.' Behalve deze trommels heb ik niets kunnen redden, niets van mijne pap eren, zelfs mijn horloge niet." Hier werd de heer Jaluzot door de aandoening verhinderd voort te gaan. De krachten schenen hem te begeven, en twee beambten sehotsn to® om hem te steuneu. Allen weenden. Na eenige oogenblikken hernam hij: »De kleederen, die ik aan beb, heb ik gekocht in »la Belle Jardiniére"; de parapluie, die gij daar ziet, heb ik gekocht voor 20 fr. die my geleend zijn; rniju schoenmaker was welzoo goed mij een paar bottines op crediet te geven." »Ik geef u allen de vrijheid terug. Gij kunt u vervoegen in de rue d'- Amsterdam no. 81, om alles te ont vangen wat»Le Printemps" u schuldig is- Maar ik verzoek u niet allen te te gelijk te komen. Indien gij ket goedvindt, zal men u in drie feeksen verdeelen, naar alphabetische volg orde." De eerste reeks kan zich morgen aanmelden, de tweede den volgenden dag en de derde Zaterdag. Wij hebben de boeken verloren, waaruit blijkt hoeveel ieder uwer te vorderen heeft; maar de chefs der afdeelingen zullen ons zooveel mogelijk inlichten. Ik hoop dat als »le Printemps" weer opgebouwd zal zijn, velen uwer op nieuw bij ons zullen aankloppen onze deur. .zal wijd voor u openstaan. Ik roep u niet liet vaarwel" toe; ik zeg tot wederziens De honderden, die deze toespraak in droefenis aanhoorden, gingen ver slagen huiswaarts, 't Mag zekor als een wonder beschouwd worden, dat geen hunner bij de ramp is omge komen. De brandkasten en de meestal half verkoolde boeken, die niet in vuurvrije kasten geborgen waren, zyu 24 uren na den brand te voorschijn gebracht. Latere berichten melden: Nog steeds blijven de puinhoopen der magazijnen le Priutemps"smeulen en de spuiten moeten nog voortdurend werken om te beletten, dat het vuur weder aanwakkert. Nu en dan hoort men een dof gerommel wanneer een muur omstort. Een aanzienlijke me nigte verdringt zich den geheelen dag om de verbrande perceeleu en de zakkkenrollers, die ook niet uitblijven, hebben een scboone gelegenheid om hun handwerk uit te oefenen. Menige zakdoek en portemonnaie is reeds verdwenen en de politie heeft buiten hst tegenhouden der menigte ook op die heeren te passen. Verschillende bladen hebben eene inschrijving geopend voor de 1200 familiën die door den brand van »Le Printemps" op 't oogenblik zonder werk zyn. Vrijdag is een begin ge maakt met het omverhalen der muren. Totnogtoe heeft men slechts 1 doode te betreuren; 12 personen werden zwaar, 13 lichtgekwetst. Men vreest echter dat nog verscheidene beaihbten onder het puin begraven zijn. De oorzaak van het ongeval is nog twijfelachtigmen vermoedt dat een liehtopsteker zyu lamp op licht ontvlambare stoffen heeft laten vallen. Algemeen klaagt men over den be- droevenden staat, waarin zich de bluschmiddelen bevondeuvooral noemt men het schande dat in heel Parijs maar vier stoomspuiten te vinden zyu, temeer daar de gemeente raad reeds lang geleden gelden voor nieuwe stoomspuiten beschikbaar stelde.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1