VOORDRACHT 305de Staats-f olerij. IVlarkt-öerichten. Een nieuw Lied VOOR DE TRANSVAAL. MULTATTJLI, De moord op den Keizer van Rusland. Het gisterenmorgen door ons verspreide teiegram, omtrent den vreeselgken dood van den keizer van Rusland, wordt door de heden ontvangen bladen in volle werkelijk heid bevestigd. Zondag-middag omstreeks 2 uur keerde hij in een gesloten rijtuig terug van de cavalerie-oefeningen in de Michael-rijschool, waarin hij bijzonder veel belang stelt, toen plotseling op de kade langs het Kntharina-kauaal een bom onder de koets werd geworpen. Het helsche werktuig ontplofte, ver brijzelde het rijtuig, doodde twee Tcherkessen van het gevolg, maar de Keizer bleef als door een wonder ongedeerd. Goedhartig als altijd, verliet hij, ondanks de smeekingeu van zijn koetsier, die wilde dat hij naar huis zou gaan, wat van zijn rijtuig over was ©m naar de gewonden te gaan zienmaar toen werd een tweede bom geworpen, die vlak voor den Keizer sprong en hem de beide beenen en een deel van het onderlijf wegsloeg. Alles schoot natuurlijk toe om assis tentie te verleenen, de Kroonprius, een paar andere Grootvorsten en politie agenten, en zoo werd de gewonde Czaar naar een slede gedragen om hem naar het Winterpaleis te ver voeren. Maar het bloedverlies was zoo groot, dat Z. M. reeds op de trappen het bewustzijn verloor en zeer kort daarna den geest gaf, na bediend te zijn en het H. Avondmaal te hebben gebruikt. Van ?s Keizers gevolg werden 10 a 20 personen gedood of gewond. Onder de doodëlijk gekwetsten is de chef der politie, Worschefsky; Groot vorst Michael werd licht gewond, De knal was zoo sterk, dat in de tegenoverliggende gebouwen alle ruiten verbrijzeld werden. Twee personen zijn gearresteerd, 1, de man die de eerste bom wierp, op heeterdaad, terwijl de werper der tweede ontkwam. Een der arrestanten moet adspirant-mijn-ingenieur wezen. De boosdoeners droegen de bommen in witte doeken. Onbeschrjjfelijk was de ontsteltenis onder het volk. Het stroomde naar het Winterpaleis dat dadelijk door een «ordon troepen omringd werd en gaf luide lucht aan zijn gevoel van smart. Toen het bekend was ge worden dat de keizer overleden was, stroomde alles naar de kerken on voor hem te bidden. Toen daarop de troonsopvolgei zich vertoonde, werd hij door de menigte met luide kreten begroet. Wat, dus vraagt men zich, kan men toch met deze misdaad bedoelen Wat er mede winnen, daar een over leden monarsh immers veel gemakke lijker te vervangen is dan, ja welke bekleeder van een gewichtig ambt ook. Reeds legden de troepen in de ka zernen den eed van trouw af aan den nieuwen Keizer. Czar Alexander II Nikolajewitsch werd gebsren den 29en April 1818. Hij was de zoon van Keizer Nicolaas, wien hij in 1855 opvolgde. Zijn komst tot de regeering was eenigszins het keerpunt in den toenmaligen Krim oorlog en bracht Europa den vrede. De nieuwe Keizer wilde een andere rich ting volgen dan het onverbiddelijk despo tisme zijns vaders. Allerlei vrijheden'wer den toegestaan of voorbereid, onder deze ook de vrijheid van drukpers. Het onder wijs, het leger, de rechtspleging, de admi nistratie ondergingen belangrijke hervor mingen, terwijl als de grootste daad van vooruitgang de afschaffing der lijfeigenschap door Alexander II werd gedecreteerd. Op die wijze werd het eerste tijdperk van Alexander's regeering door al de liberalen binnen en buiten Rusland met vreugde ge waardeerd, doch in Rusland zelf was na tuurlijk een aanzienlijke partij, die met deze hervormingen niet was ingenomen en ze beschouwde al» een stap tot de revolutie. Vooral na den opstand der Polen werd Alexander eenigszins beangst voor den uit slag zijner eigene hervormingen, te meer daar het bleek, dat in het Rijk een aan tal jongelieden bezig waren een nieuwe phi- losophisehe school te verbreiden, die voor de toekomst der monarchie gevaarlijk kon worden. Toen de jonge Karakosoff den 16 April 1866 een aanslag op het leven van den Keizer had gedaan, was dit het sein om alle hervormingen plotseling te Gtaken. Van dat oogenblik af werd het oude regeerings- «ysteern opgevat, en scheen de hoop der vrienden van vooruitgang voor goed ver- ^X£Kj^öimra,n m jwKnn».—wwwii ijdeld. De aanslag van den Pool, Bere- zowski, tijdens Alexander's bezoek tc Parijs, in 1867, dreef hem neg meer in die richting. Het jongere Rusland gaf den strijd ccli- ter niet op en begon nu door de geheime verspreiding zijder nihilistische beginselen de elementen te vormen eener uitgebreide samenzwering, die de omverwerping der be staande orde van zaken en den dood des Keizers ten doel had. De vele moordaan slagen der laatste jaren liggen den lezers ongetwijfeld nog versch in het geheugen. Het eerste schot op Alexander II werd gelost den 14 April 1879, door Solovief, later volgden de verschrikkelijke pogingen om den keizerlijken spoortrein en het Kei zerlijk Paleis te Moskou te doen in de lucht springen. Als reactie tegen deze pogingen volgde nu een waar schrikbewind onder generaal Gourko. Zooals men weet, werd na den laatsten aanslag het beleid der Re geering opgedragen aan Graaf Melikoff, wiens reuzentaak echter nauwelijks als aan gevangen kan worden beschouwdop het oogenblik dat de moord van Alexander II geheel Europa verschrikt, is het onmoge lijk te voorspellen welke nu de naaste toe komst van Rusland zal zijn. Omtrent het karakter van den vermoor den Vorst mag men zeggen, dat hij met de beste bedoelingen voor zijn land is be zield geweest, doch de noodige geestkracht miste om den aanvankelijk ingeslagen weg te blijven volgen. Na zijn terugkeer tot het despotisme werd hij daarom door zijn tegenstanders nog feller gehaat dan de onver zettelijke Keizer Nicolaas. De nieuwe Keizer, Alexander III, aanvaardt het be stuur alzoo in weinig benijdenswaardige om standigheden. üOiicjat De Bulletins, welke door ons wordeu uitgegeven, zijn geheel afgescheiden van een abonnement op 't Vliegend Blaadje; zij worden verspreid en afgegeven in verschil lende deelen der gemeente, waar dit het vlugst kan geschieden. Van eenige onzer geabonneerden ontvingen wij klachten er geen ontvangen te hebben; dit moge alzoo ter opheldering strekken voor ben, die ze niet ontvingen. DE UITGEVERS. Transvaal. Aangaande de Trans vaalsche zaken is door Gladstone in het En- gelseh Lagerhuis medegedeeld, dat het voorstel betreffende den wapen stilstand met de Boeren afkomstig scheen te wezen van President Brand Door de Regeeriug waren nog geen Commissarissen benoemd. Londen, 12 Maart. In een langdurig onderhoud gaf de aanvoerder der Boeren, Joubert, een geschiedkundig overzicht vaw de annexatie van de Transvaal. De Boeren hadden volgei hem nooit daarin toegestemd. De weinige handteekeningen die men onder de inwilligingsakte had gesteld, waren door bedrog verkregen, door den onderteekenaars valsche papieren voor te lezen. De Engelsche beambten hadden steeds onware berichten naar Engeland gezonden en oefenden een militair despotisme uit. Alle bezwaren die de Boeren aan voerden baatten niet, daarom gaven zij ten laatste de voorkeur aan den krijg; ofschoon toch het eerste schot van de Engelsche zijde gevallen was De Engelschen vuurden op de rustig voortrukkende Boeren bij Pot- cheffstroom. Joubert wil er in bewilligen de Engelsche vlag eenmaal in het jaar op te halen en ook een Engelsche resident tot regeling der aangelegen heden met de inboorlingen toe te laten. Verder zal de Transvaal gaarne toetreden tot een Afrikaanscbe conferentie en bovendien tegenover Engeland de vriendschappelijkste hou ding aannemen, ja zelfs een soort- bescherm heerschappij erkennen. Ook kon Eugeland tot schadeloosstelling voor de oorlogskosten, zoo het dit mocht verlangen, een deel van de Transvaal ten zuiden van den Vaal- rivier aan zijn gebied trekken. Daarvoor eekter moet het den Boeren vergunnen ten Noorden van de Vaal eeu republiek te stichten, want de Boeren wilden en moesten onafhan kelijk blijven als men de aange knoopte vredesonderhandelingen tot een goed eind wilde brengen. 5e klasse 4c lijst. No. 4782 f5000. No. 12074 f 1000. No. 3925, 5838, 6371, 17305, 18934, 19138 en 19906 f400. No. 14758, 16102 en 16309 f 200, No. 729, 2550, 4001, 6370, 7338, 8262, 10215, 13725, 13978, 14668,17683 «n 20662 f 100. Stoom v aart- Beri chtén Het stoomschip Madura, van Batavia, is gister te IJmuideu binnengekomen. Het atoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Sout- hampton 13 Maart. Het stoomschip Prins van Oranje, va» Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Maart te Napels en zette aenzeifden dag de reis voort. Alkmaar, 11 Mrt. Kleine kaas f38,50, Commissie f 39,50, Middelbare f 42, laagste prijs f 25, aangevoerd 55 st., wegende 10615 P. Ter graanmarkt aangevoerd 2582 mudden. Tarwe f8,75 a 10,75, Rogge f9,50 a 9,75, Gerst f 5,50 a 6,! idem Chevalier f 6,50 a 7,125, Haver f 3,60 a 5,10, Paardenboonen f7,75 a 8. bruine dito f 11 a 14, citroen dito f 14 a 14,50, Kaunriezaad f9,25, Karweizaad f 15, Erw ten: groene f 10 a 19, grauwe f 15 a 18, vale f 9,50 a 15. 12 Mrt. Aangevoerd 3 Paarden f 70 110, 17 Koeien f 90 a 240, 72 nacht. Kalveren f4 a 19, 550 Schapen f 16 32, 152 magere Varkens f 16 a 28, 205 Biggen f10 a 15, 2 Bokken en Geiten f 3 a 8, Boter f 0,80 a 0,975 per kop. Hoorn, 10 Maart. Kaas: Ter waag ge wogen 14 stapels, wegende 3226 kilo. Hoogste prijs: klciuc Gras f 40. Commissie id. f 41. Texel, 10 Maart. De marktprijzen zijn als volgt: Gerst f5 a 5,75, Haver f4a 4,50, Tarwe f8 a 9,75, Aardappelen f3a 4 per HL. Hooi f 18 a 24 per 500 kg. V isscherij - Berichten Van af Zaterdag tot heden zijn alhier binnengekomen 10 vischsloepen, als 12 Maart. Schipper A. Hart, 80 1. ka- belj14 lengen, 3 heilbotten, 400 schelv., 200 d. kabelj.; 1. kahelj. per st. f 3.50, d, id. f 1.15 a f 1.50. Schipper A. Hart, van Pernis, 400 1 ka belj., 27 lengen, 2 heilbotten, 960 schelv., 170 d. kahelj.; 1. kabelj. per st. f 2.90, d. id. f 1.25 a f 1.40. Schipper J. Nieuwedijk, 400 1. kabelj., 18 lengen, 2 heilbotten, 600 schelv., 150 d. kabelj.: 1. kabelj. per st. f2.40, d. id. f 1.30 a f 1.35. 14 Maart. Schipper H. Zwarteveld, 340 Kabelj., 82 Lengen, 1 Bot, 600 Schelv., 9 punt Rog. Kabelj. per stuk f 2.30. 300 doode Kabelj. per »tuk f 1.30 tot f 1.20. Schipper M. Jongejau, 270 1. kabelj., 40 lengen, 1 heilbot, 500 schelv., 1 ben vleet, 200 d. kabelj.; 1. kabelj. per st. f 2.60, d. id. f 1.30 a f 1.40. Schipper L. Koster, 240 1. kabelj., 36 lengen,-760 5 punt rog, 200 d. kabelj., 1. kabelj. perst, f 2.60, d. id. f 1.30 a f 1.45. Schipper J. v. d. Put, 300 1. kahelj., 24 lengen, 1 heilbot, 760 schelv., 220 d. kabelj., 1. kabelj. per st. f2.35, d. id. fl.15 a f 1.30. Schipper H. Zwartveld, 340 1. kabelj., 32 lengen, 1 heilbot, 600 schelv., 9 punt rog, 300 d. kabelj.; 1. kabelj. per st. f 2.30, d. id. f 1.20 a f 1.30. Schipper L. van Veelen (maatschappij „Neptunus"), 280 1. kabelj., 20 lengen, 16 heilbotten, 2300 schelv., 200 d. kabelj.; 1. kabelj. per st. f4.40, d. id, fl.15 a f 1.25. Schipper J. Drop, 280 1. kabelj., 16 lengen, 860 schelv., 2 ben vleet, 2 ben rog, 100 d. kabelj., 1. kabelj, f 2.60, d id. f 1.05 a fl.15. Hedenmorgen door cenige haringtrekkers gevangen 3 last haring, per tal f 4.00. Wijze De prins van Areadic (Orféus.) Om onderdrukking te ontvluchten Verliet de Kaapsche Boer zijn land, En hield eerst aan and're zijde Der Vaal met al de zijnen stand. Maar toen de Brit hem daar bestookte En, tegen recht en billijkheid, Hem van zijn vrijheid wou berooven, Was hij ten strijde fluks bereid. De Boeren grepen hun geweren En riepenLaten zij 't probeeren, Ons land alweer te anexeeren En ons gestadig te temteeren, Dan zullen wij ons niet geneeren. Bij Langnek zullen wij hen keeren. Den Spitskop weldra te overheereo, En, komen zij ons massacreeren, Dan zullen wij hen zoo tracteeren, Zoo krachtig hun de ribben smeren, Al kunnen wij niet exerceeren, Dat ze onze rechten zullen eeren; En, willen ze ons oók blameeren, Die leugens zullen ons niet dereu Als schapen zullen ze ons niet scheren Of plukken uit ons lijf de vceren, Daar zullen wij een eed op zweren Al koinen zij als woeste beren, Ze zullen hier niet triumfeeren, We laten oas niet koejeneeren, De wereld kent hun chicHneeren En zal daarom niet tolereeren, Dat zij ons allen fusilleeren Men zal met ons symphatieseeren Aan bijstand zal 't ons niet mankeeren; Geen Engelachmaa zal ons forceeren Wij mikken op hun roode kleeren. Laat ze maar komen aanmarcheeren Wat wij ze zullen presenteeren, Daar znllen zij niet van cureeren. Joubert weet ons te kommandeeren De Engelschman moet retireeren. Wij zulle* zelfs den dood braveeren Eer wij aan Eng'land premitteeren Ons goede geld te insasseeren, Ons verder nog te affronteeres Maar laat ik hiermee termineeren Heil zij het land van de Transvaal GERRIT J. Vervolg- der Berichten. Aan de stemming, ter beslis sing der vraag, of gedurende de eerstvolgende tien jaren het bestaaude kiescollegie bij de Herv. Gemeente alhier ter benoeming van Ouderlingen en Diakens en tot het beroepen van Predikanten zal behouden blijven, dan wel in bet vervolg de kerkeraad daartoe zal worden gemachtigd, is deelgenomen door 87 stemgerechtig den. 48 stemgerechtigden verklaarden zich voor het kiescollegie en 89 voor den kerkeraadzoodat het kiescollegie behouden blijft. Met genoegen vermelden wij, dat aan onze plaatsgenooten, de RH. Von Oterendorp Slis, op de Vissche- rij-tentoonstelling te Greifswald, aan de Oostzee, eeu eerste zilveren me daille voor hunne inzending is toege kend. Door Mej. de Wed. S. I. Groen, bofleveraucierster van Z. M. den Koniug, alhier, is voor de uitrusting van de Willem Bamils aangeboden het completeeren van het kolvischtuig vischaas. De alphabetisehe voordracht voor de vacante betrekking van kan tonrechter alhier is als volgtmr. J. Boldingh Gz., griffier bij het kanton gerecht te Purmerendmr. J. D. Van Kuijk, griffier bij het kantongerecht te Almelo; en mr. O. F. Greven, commies ter Provinciale griffie van Overijsel. De Hooge Raad, do premeditatie van De Jongh, in zake van Haagschen kindermoord, niet aannemende, heeft- het arrest van het Hof vernietigd en requirant veroordeeld tot 25 jaren tuchthuisstraf. Het dividend der Maatschappij Nederland" over 1880, zal worden bepaald op 8f pGt. Omtrent de geweldige aardbeving, die het plaatsje Cassamicciola, op het Ita- liaansche eiland Ischia, vernielde en 126 slachtoffers mankte, geeft een brief nit Rome aan de N. R. Ct. o. a. de volgende nadere mededeelingen De aardbeving heeft plaats gehad des namiddags te 1 uur 5 min. (gelijk men ziet op de wijzerplaat aan den kerktoren, wiens uurwerk onmiddellijk is blijven stil staan.) Zij werd voorafgegaan door een hevige windvlaag en een nog veel heviger onderaardscb gedruisch. De eerste schok moet naar berekening 27 seconden hebben geduurd; de tweede die een meer golvende beweging bad, heeft de meeste huizen doen instorten. Daar het juist etenstijd was, waren de meeste menscheu te huis. "Van daar dat er zoovelen onder de puinhoopen werden bedolven, of doodëlijk verschrikt langs de straten liepen, waar de vluchte lingen aan alle kanten door elkander warlden Niemand dacht aan zijn geld of kostbaar heden. Trouweus, daarvoor was geen tijd iedereen had genoeg te doen met in allerijl het dreigende doodsgevaar te ontvluchten. Reeds de eerste opdelviugen leverde hartverscheiyende tooneelea op. Men :vond een vrouw onder een hoop steenen ver pletterd, met haar doode kind iü de armen gekneld. Een andere moeder, nog levend uit het puin te voorschijn gehaald, klemde wanhopig bet lijk van haar dochtertje aan het hart. In een waggelend huis zag men drie meisjes, bijgestaan door soldaten, alle gevuar trotseereu om naar hare moeder te zoeken, wier misvormd lijk ten: laatste werd gevonden. Een zeventigjarigén grijs aard vond men stervende op een hoop steenen, waarop hij reeds negen uren had gelegen. Een arme vader had na wanhopige^ arbeid het geluk, zijn driejarig zoontje ongedeerd uit de ingevalle woning te redden. Men kon er op rekenen, in ieder hujs, onder iedere puinhoop, een lijk, een gekwetste of een stervende te zullen vinden. Ook de straten zelve in het hooge ge deelte der plaats zij* vreeselijk geteisterd. I Zij zijn vol gapende kloven, de minste zijn een halvcn meter wijd. In het lage gedeelte hebben de badinrichtingen geleden, maar daar is de schade veel geringer. In de villa Cannetti waren drie meisjes in de poort aan 't spelen, toen eensklaps de architraaf nederstortte en er twee verplet terden; het derde is als door oen wonder ontkomen. BitYg'erlijke Stand Heidei Van 11 tot 15 Maart. ONDERTROUWDC. Snip. zeeman, ca G. Bruin. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: D. de Ruiter geb. vaa Ree Z. T. Herman, geb. Masteiaaker z. A. Bakker, geb. Ott D. N. Smit. geb. Hoogvovst z. T, Westerbaan, geb. Berg D. F.. Eaber, geb. Krakau D. J. Lastdrager, geb. Kraft D. OVERLEDEN: H. P. W. v. Vliet 10j. A. D. v. Buuren 54 j. M. J. Peters 4 iu. j A. E. Radius 4 j, N. Smit, geb. Hoog vorst j 21 j. M. Olean 20 j. N. Dienaar 18 m. j P. Wouters 74 j. J. Kleiu 66 j. Advertenliën. 12Va fcchtmeeniging f vau mpiie geliefde Ouders J. HUIS en E. HUIS geb. Bohlen. Helder, 16 Maart 1881. naam hunuer dankbare Dochter. Hedeu beviel door Gods goedheid van eeu welgeschapen Zoon JAN NETJE SCHRAA, geliefde Echtge- noote van P. K. GROEN. Helder, 13 Maart 1881. Heden overleed, na een lang durig lijden, onze dierbare Echt genoot en vader JAN KLEIJN, in den ouderdom vau 66 jaren, na eeu gelukkige Echtvereeniging van 43 jaar. Wed. J. KLEIJN, - geb. A. Gorter. Mede uit naam van Kinderen, Behuwd- eu Kleinkinderen. Nieuwediep, 14 Maart 1881. Hedeu overleed onze jongste lieveling MAGDaLENA JO- HANNA. Ruim 3 maanden moch ten wij ons in haar bezit ver heugen. J. C. PETERSEN. A PETERSEN, geb. Koudkburg Helder, 12 Maart 1881. ïfisasi Aan Heeren Armbe stuurders en Wijkmees ters van de wijken M. N. O. en do Oostzijde van Koegra3, wordt ter voorkoming van abuizen bekend gemaakt, dat Mejuffr. M. PICÈNI, geb. OTTKN, de plaats heeft ingenomen van wijlen Mejuffr. KROON. Helder, 15 .Maart 1881. Mejuffr. M. STOEL, Plaatselijke Vroedvrouw. Iemand, een vast jaar- lijksch tractement van 't Rijk genietende, vraagt tot zeker doel, voor korten tijd flOO- ter leen, tegen 6% 's jaars. IödiaeeraiideiL^gelie.yyL^eh met brieven onder letters C. PTte adres- seeren aan de Uitgevers dezer. In de vorige annonce stond abusivelijk: »voor onbepaalden tijd." door ep Donderdag 17 Maart a.s., des avonds ten 8 ure, in het lokaal T I VOL I. Kaarten zijn bij i n f, e e k e n i n g afl.— verkrijgbaar, en des avonds aan liet lokaal a f 1.50. Plaatsen kunnen vooraf besproken worden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2