'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 844. Vrijdag 18 Maart 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ii.T3onn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afeonderlpke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureasiSPOORSTRAAT en ZIIIDSTRA4T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 6 a. 8 ra. Ondergang 6 u. 9 ra. Zondag 20 Gelijkheid van dag en nacht. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Laatste kwartier. Donderdag 24 Yrijdag 25 Maria-Boodsehap. Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Maart 1381. De oefeniugsdivisie, onder bevel van den kapt. ter zee J. W. Binkes, en bestaande uit de schroefstoomsehe- peu »vau Galen," Leeuwarden" en »Marnix," is den 12 dezer te Algiers aangekomen en zou den 15 van daar vertrekken, ter voortzetting der reis. Bij de aankomst wachtte het eska der een aardige attentie. De Fransche admiraal en de Nederlandsche consul Chezzi begaven zich aan boord, ver gezeld van eenige tijdelijk te Algiers vertoevende Nederlanders, waarvan een, Mej. De Jonge vau Ellemeet, den commandant een fraaien bloem ruiker aanbood, welke door de rang schikking van roode anjelieren, witte jasmijn en viooltjes de Nederlandsche nationale kleuren te aanschouwen gal'. Renter's Bureau seint uit Algiers, dat het Nederlandsche oefenings-es- kader Dinsdag-ochtend van daar is vertrokken. Texel, 14 Maart. Gisteren arriveerden bier de twee eerste turftjalken, schippers J. en P. Rab, in dit voorjaar uit Kampen. Uit dit feit meent men de gevolg trekking te kunnen maken, dat het ijs op de Zuiderzee de vaart niet meer belemmert. Reeds tal van landverhuizers heb ben dit eiland verlaten, om in Noord - Amerika hun geluk te beproeven. Nog veleu schijnen plan te hebben dat voorbeeld te volgen. Alle passa giers, die door tusschenkomst van de firma Prins Zwanenburg de reis naar New-York maakten, zijn eenstemmig in hun lof omtrent de goede inrichting der booten en de flinke behandeliug aan boord. Op de reede van Texel is Dinsdag een halve wijnflesch gevon den, waarin een briefje van den vol genden inhoud: »11 Maart '81 Schoener »Juno." Heden nacht is nieuwe Fok over boord. Toestand" vreeselijk. Geen victalie genoeg, 58° NB. Help »In haast. Kapt. Krebs." De boots- en stuurmansleer lingen, over de drie directiën der marine verspreid,zullen evenals vroeger dezen zomer weer een geheel uit maken en ter verdere oefening zich op een oefëniugsvaartuig (waarschijn lijk de brik Zeehond" te Hellevoet- sluis) inschepen om tochten in de Noordzee te doen. Bonoemd. Bij het marine-eta blissement te SoerabajaTot opziener voor het vak van scheepsbouw J. P. Kreupeling; tot opziener bij de ma gazijnen en stapelplaatsen W. F. Staargaardtot onderopziener bij id. H. A. de Roozetot Europeesch bewaarder bij id. J. v. Leenwentot 2en opziener voor het vak van scheeps bouw W. H. Berkhemer; tot com mandeur voor id. J. Zoetelief en J. de Bas; bij het marine-etabliss. op Onrust, tot 2den opziener voor het vak van scheepsbouw J. Retemeijer. Overgeplaatst: Op het marine-etabliss. te Soerabaja de 2de opziener voor het vak van scheepsbouw J. Duijvetter. Tot heden zijn te Noordwijk 3 en te Zand voort 4 lijken aangespoeld, allen hoogstwaarsehijnlijk vau het verongelukte schip >Commerce,"kapt. J. B. Johnsen, van Langesunde naar Maassluis. Volgens gevouden papieren bestond de bemanning der vorige reis uit 9 personen. Waaruit de la ding bestaat is nog niet met zekerheid bekendDinsdag zijn 2 kistjes pek ;evonden. Bij goed weer zou men een onder zoek instellen op het wrak. De zaak De Jongh zal nog een vervolg krijgen. De Loco motief" zegt, dat de Heer van der Smissen, te Batavia, bij den Officier van Justitie aldaar een aanklacht ingediend heeft tegen den persoon van Bouwman, te 's Gravenhage, wegens het afleggen van valsehe ge tuigenis. Zaterdagavond omstreeks acht uur is aan den Maasdijk onder Mans- land een boerenhofstede een prooi der vlammen gewordeu. Niets is gered dan eenig huisraad. 12 paarden en 40 koeien zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Sedert den llen dezer wordt van een uit Oost-Indië te IJmuiden binnengekomen schip een scheeps jongen vermist, die vermoedelijk des avonds in het Kanaal geraakt en ver dronken is. Het was een oppassend jongmensch, de eenige zoon zijner treurende ouders. Maandag op het middaguur, terwijl men aan tafel zat, barstte een hevige brand uit in een boerderij nabij de vroegere Antwerpsche poort te Breda. De boer, eeu man op leeftijd, redde nog een koe en een kalf, doch terwijl hij een paard wilde lossnijden, stortte het brandende dak in en kwam hij met het paard en 2 koeien in de vlammen om. Ondanks spoedige hulp lagen huis en schuur bij den feilen wind in minder dan een half uur in de asch. Een weduwe blijft met 6 kinderen achter. Naar de »Midd. Ct." verneemt, zijn drie beambten bjj de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Middelburg en te Vlissingen uit hunne betrekking ontslagen, tenge volge van gezamelijk gepleegde on eerlijke handelingen. De zaak is in handen der justitie. De brandwacht, die om het leven kwam bij den brand der»Ma- gazins du Printemps" te Parijs, is met groote plechtigheid begraven. Onder de talrijke personen, die den wakkeren man de laatste eer bewezen, bevonden zich de ministers vau binnenl. zaken, oorlog en marine, de commandant en de beide prefecten van Parijs, de commandant van de brandweer, en een aantal hooge stads ambtenaren, alsmede een groot gedeelte van het personeel van de Printemps." Aau het graf werd o. a. door minister .Constans het woord gevoerd. De collecten voor de bedienden en werklieden der magazijnen, die xiiet verzekerd waren en nu buiten be trekking en van alles beroofd zijn, hebben reeds aanzienlijke sommen opgebracht. Bijna alle schouwburgen hebben tot dat dool voorstellingen gegeven. Gedeeltelijk worden de zaken reeds weder door den Heer Jaluzot voort gezet. Hij voert de bestellingen voor het buitenland en de provinciën uit., met behulp van omstreeks honderd bedienden, in een hem toebehoorend huis in de »Rue d' Amsterdam," eo is voornemens ook voor den verkoop te Parijs,hulp-magazijnen in te richten. De gaskroon van het Eden theater te Brussel, die niet minder dan duizend kilo weegt, is des morgens naar beneden gevallen en heeft een aantal banken geheel verbrijzeld. Een werkman, die daar bezig was om de banken schoon te maken, werd ernstig gekwetst. Gelukkig, dat zulk een voorval niet 's avonds plaatshad, daar dan de ongelukken niet te overzien waren geweest. Deoverledeu Koningin weduwe van Denemarken, Carolina Atualia, heeft aau 't door haar gesticht weeshuis, be nevens de daarbij behooï'ende scholen, haar gehsele vermogen vermaakt. De diamanten en kunst-voortbrengselen zullen voor een gedeelte aan hare nabestaanden en voor het andere ge deelte aan museums geschonken wor den. Op haar uitdrukkelijk verzoek zal haar lijk niet gebalsemd en ook niet op een praalbed ten toqn gesteld worden. De koningin had den ouder dom van 85 jaren bereikt. Onlangs kwam eeu jongmensch met den spoortrein uit Frankfort te Berlijn en stapte met zijn bagage, een handkoffer en een reistasch, in een rijtuig, om zich naar een adres, dat hij opgaf, te laten brengen. Maar nauwelijks had het rijtuig zich in beweging gezet, of een sta- tionskruier liep het na, riep den koetsier toe stil te houden en verzocht deri jongen man een oogenblik aan het goederen-kantoor te komen, daar de beambten meenden, dat er een vergissing had plaats gehad. Deze voldeed aan zijn verzoek, liep met zijn reistasch in de hand naar het goederen-kantoor, maar vernam daar, dat men niets van een vergissing wist. Toen hij bij het rijtuig terugkwam, bevond hij dat zijn handkoffertje, hetwelk, behalve kleederen en reis behoeften, ook een tasch met papieren van waarde bevatte, gestolen was. De dief, die zich natuurlijk slechts verkleed had als stations-kruier, was, zonder dat de koetsier iets er van bemerkte, met het koffertje door het andere portier uit het rijtuig gestapt en verdwenen. De politie is hem tot dusverre nog niet op het spoor. De moord op den Keizer van Rusland. Omtrent den moord ontving men nog een aantal bijzonderheden. De politie had er de lucht vau gekregen, dat er iets broeide en den Keizer gewaarschuwd; maar deze had het niet willeu gelooven en was toch uitgegaan. Na de eerste ontploffing, waarbij hij ongekwetst bleef, was hij zeer kalm en ging naar de gewonden en den gearresteerden misdadiger zien, wien men met moeite een dolk en een revolver ont rukt had. Van plan zich te voet verder naar het paleis te begeven, zag de Czar plotseling dat een ander persoon, ook iemand van ongeveer twintig jaren, een tweede bem wierp, die voor zijne voeten ontplofte. Door den slag werden allen in de nabijheid tegeu de grond geworpen, ook de moorde naar, en den knal kon men in de geheelc stad hooren. Toen de rook was opgetrokken, zag men den Keizer, badende in zijn bloed, te mid den van al d6 andere gewonden. De moor denaar had geen letsel ontvangenbij werd onmiddellijk door de verwoede menigte aan gegrepen, maar bet gelukte aan de politie hem aan de volkswoede te onttrekken. Behalve de vreeselijke verminking aan beenen en het onderlijf, ontvingde Czar nog een niet onbelangrijke hoofdwonde. Kapi tein Eederow droeg hem in zijn armen naar een slede, eu hield hem daar, het bleeke, met bloed bedekte hoofd des Czaars tegen zijn borst geleund, totdat men het paleis bereikt had. Eerst bij de ontkleeding be speurde men de volle verschrikkelijkheid der wouden. Do toestand bleek hopeloos en de kunst schijnt dan ook weinig meer beproefd te hebben dan bet aanleggen van een caoutchouc-vcrband. De trouwring aan de rechterband was diep in het vleesch gedrongen. Het bewust zijn keerde niet weder. Alleen «pende de Czaar nog even de oogen. Van dc gewonden zijn reeds eenige be zweken. Roussakoff, de 21-jarige persoon, die de eerste bom wierp, is een klein, blond mannetje en leerling aan de mijn-academie. Van de andere gearresteerden is nog niets naders vernomen. De twee ontploffingeu doodden vijf per sonen behalve den Keizer. De bommen waren vau dik glas en gevuld met dyna miet. Kolonel Dvorjetzky, die deu eersten hommen-werper vatte, sloeg hem een re volver uit de band en vroeg zijn naam, Roussakoff, luidde bet antwoord. Toen de tweede ontploffing plaats vond, werd het linkerbeen des Keizers aan splin ters geslagen en het reehterbeen bijna ge heel afgescheurd. De keizer viel, „helpt ij roepende. Vier doctoren waren ter stond op het Winterpaleis en verklaarde het geval hopeloos. De Keizer kwam niet meer tot bewust zijn. Het eenige woord wat hij sprak was ,De Kroonprins!,, Dc eenige beweging, die hij maakte, was dat hij aan de heel meesters beduidde heeu te gaan, toen ze hem dc beeuen wilden afzetten. De moordenaars waren gekleed als boeren. Een moet door het volk zijn gedood. Geheel Rusland verkeert in rouw. De win kels zijn gesloten, de vermakelijkheden af gezegd, de treinen en telegraafdraden naar de provinciën werken niet. Dvorjetzky ontving zestig wonden van glasscherven. De gewonde muziekmeester Capri, die het dichtst bij 't onheil, stond, heeft zijn gezicht vol kleine glassplinters; een andere gewonde stierf 's avonds in het hospitaal, na hardnekkig geweigerd te hebben eenige mededeeling te doen omtrent zijn naam of stand. In hem ziet men natuurlijk eeu medeplichtige. Petersburg, 15 Maart. Nadere bijzonder heden Een der moordenaars die reeds over leden is werd niet door het volk verscheurd, maar door kozakken doodgestokeneen ander die gewond naar het hospitaal werd gebracht, maakte zichzelvcn met vergif van kant. Tal van personen werden gearresteerd. De Petersburgsche politie had reeds Vrij dag bericht ontvangen van een nieuw ni- hilisteucomplot. Melikoff raadde deu Keizer daarom zich niet op straat te vertoonen. Men meent dat er tal van medeplichtigen zijn, die allen echter nog op vrije voeten loopen. Vooral uit het binnenland, inzon derheid uit Moscou, waar de keizer zeer gezien was, komen menigvuldige treffende blijken van deelneming. De Minister van binnenlandsche zaken beeft bekend gemaakt, dat een der hoofd- aanleggers van den aanslag op den Czaar, laatstleden Vrijdag gearresteerd, bekend heeft, voornemens te zijn geweest, aan de uitvoering der daad deel te nemen. Ook Rousakoff behoorde tot de hoofdaanleggers. Deze heeft iu het lijk van een1 ander per soon van wien men beweerde dat hij de tweede bom geworpen had en daarbij gewond was zijn medeplichtige herkend. Hedennacht is de woning ontdekt, al waar de bommen waren afgeleverd. De bewoner heeft zich bij de komst der open bare autoriteit doodgeschoten. De bij hem inwonende vrouw werd gearresteerd. Men vond er ontplofbare projectielen en een proclamatie, betreffende de uitvoering van den aanslag door twee man. Des voor middags ten elf ure verscheen in diezelfde woning een jeugdig man, die dadelijk werd gearresteerd en bij zijn aanhouding zes revolverschoten loste, waardoor drie politie agenten werden gewond. Er is een nihilistische proclamatie uit gevaardigd, waarin wordt medegedeeld dat het vonnis, uitgesproken over den Czaar, ten uitvoer is gebracht, en dat over den nieuwen souverein zal worden geoordeeld naar zijn werken. Do politie te St. Petersburg heeft uit Londen een waarschuwing ontvangen, dat binnen kort een nieuwe aanslag zal wor den gedaan op den nieuwen Keizer. Onder de nihilisten schijnt trouwens verdeeldheid te bestaan, want in sommige hunner pro clamaties heet het, dat hun taak nu vol bracht is, terwijl in andere gezegd wordt, dat liet werk zal worden voortgezet. Vrijdag wist de politie, dat er een nieuwe sameuzwering gesmeed was en arresteerde toen zekeren Zeiiaboff. Zijne inhechtenis neming gaf aanleiding, tot die van vier an dere personen, in wier behuizing tevens een vollledige verzameling van vernielende ap paraten, bommen, dynamiet enz. werd ge vonden. Dit alles gebeurde Zaterdagavond. Zondagsmorgens zocht men te vergeefs naar Roussakoff. Deze onderging reeds zijn eerste verhoor. Hij gedroeg zich brutaal. Zijn identiteit werd vastgesteld. Laatstleden Donderdag ontving Keizer Alexander een doos met pillen, die bij aan zijn lijfarts Botkin ter onderzoek bood. De doos was met een draad toegebonden en verzegeld. Toen Botkin den draad stuk trok, volgde een geweldige ontploffing. De pillen zei ven bevatten een zwaar ontplof bare stof. Het doosje kwam uit Parijs en was geadresseerd: „Aan Zijne Majesteit." De afzender, tevens uitvinder der pillen, noemde zich dr. Jus. Hij roemde de pillen als het beste middel tegen asthma. De geheele verpakking was juist zooals bij dergelijke reclameraiddelen, met een nauwkeurige gebruiksaanwijzing. De Keizer was zeer bleek en ernstig toen Botkin tot de ontdekking kwam wat er eigenlijk in het doosje was. Terstond werden sterke patrouilles om het Paleis geplaatst, maar overigens nam men geen voorzorgsmaatregelen. ,St. Petersburg, 16 Maart. Het lijk des Keizers zal den 18n dezer plechtig worden overgebracht van het Winterpaleis naar de Petrus- en Paulus-kathedraal. Maandag om een uur 's middags, heeft Alexander III, de nieuwe Russische Czaar, op plechtige wijze een eed afgelegd, zich zelf gekroond en de gebruikelijke huldigin gen ontvangen, waarbij bij zeer aangedaan moet zijn geweest. Dit alles geschiedde in hel Winterpaleis. Hierna begaf bij zich, onder de toejuichingen des volks, naar de Kathedraal. In een der zalen van het pa lcis had de jonge Keizer, zeer aangedaan, maar met vaste stem, een toespraak gehou den tot de aanwezige hoofdofficieren, waarin hij bun bedankte voor de trouw aan vader betoond en voor zich een beroep deed op hunne medewerking. In de kerk hield de Czaar een dergelijke toespraak tot de leden van den Rijksraad, die in zijne, handen den eed aflegden. Op een later gevolgde audiëntie verklaarde Alxandcr, dat hij den troon beklimt onder smartelijke omstandigheden, maar met ver trouwen op den steun en de oprechte me dewerking rekent van alllen, die het wel- meenen met het vaderland. Aangaande de Russische zaken schrijft Daily News, dat in de officiëele kringen geloofd wordt dat de nieuwe Keizer een vrijzinnige grondwet zal uitvaardigen, en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1