'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 22 Maart 1881. Negende Jaargang. No. 845. Atoonnervi ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afaonderlijke nummers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau!SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJÜAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTIJ DINGEN. HELDElf, 22 Maart 1881. Bij Min. beschikking is de zeilmaker lekl. op 's Rijkswerf alhier, F. W. Badart, gesteld ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden over geplaatst als baas zeilmaker bij een der marine-etablissementen daar te lande. Texel, 20 Maart. Den 9 April a. s. vertrekken van hier via Rotter dam (agentschap Koning Co., te Texel) ruim 30 passagiers naar New- York. Alle passagiers, die door tusschenkomst van de firma Koning Co. de reis naar New-York maak ten, zijn eenstemmig in hun lof om trent de goede inrichting der booten en de flinke behandeling aan boord. Van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië is het telegrafiisch bericht ontvangen dat, ingevolge de Koninklijke machtiging, verleend in Oct.' 1879, het burgerlijk bestuur in Atjéh is ingevoerd, dat onder nadere goedkeuring van het opperbestuur een volledige gewestelijke organisatie en een regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld en dat tot Gouverneur vau Atjek en onderhoorigheden i3 benoemd de Heer Pruis van der Hoeven. Door het provinciaal bestuur van N. Holland is aanbesteed: het aanleggen van werken tot verdediging van het straud benoorden Petten, behooreude tot de zeewerken in Noord-Holland (raming f 77,000). Minste inschrijver de Heer J. Giltjes, te Helder, voor de som van f 65,600. Vrijdagnacht is in den Biu- nenamstel bi] de Hoogsluis te Am sterdam een zandschuit gezonken. De opvarenden, man, vrouw en drie kinderen zijn verdronken. Vermoe delijk hadden ze geen tijd hulp te roepen en ze zijn zelfs niet uit den slaap ontwaakt, wantdeongelukkigen werden in de slaapplaatsen gevonden In de bank der beschuldigden voor het gerechtshof te 's-Graveu- hage, verschenen in de zitting van Donderdag jl., M. G., oud 39 jaren, koopman, en zijne dienstbode C. V., oud 23 jaren, beiden wonende te Ovezande. Volgens de akte van beschuldiging wordt den beschuldigden ten laste gelegd, dat zij de vrouw van den eersten besch., toen zij in December 1879 uit het krankzinnigengesticht te Delft was teruggekeerd, hebben opgesloten in een klein kamertje met steenen vloer in zijne woning, en haar daar tot November 1880 in bewaring hebben gehouden ten prooi aan al lerlei ellende, met onthouding van het noodige voedsel, kleediug en rei niging, zoodat zij eindelijk, door de buren verlost, zeer vermagerd, slechts met een vuil hemd aan het ljjf en geheel met ongedierte bedekt, be vonden werd. Een aantal getuigen en deskundi gen werden in deze zaak gehoord maar daaraan ging een kort verhoor der beide beschuldigden vooraf', waar uit de voorz. resulteerde, dat de man 20 jaren met zijn nu ongelukkkige vrouw was gehuwd en van een twaalf tal kinderen uit dien echt nog zeven in het leven zijn, waarvan het oudste negentien en het jongste vier jaren is. Reeds eenige jaren geleden gaf de vrouw blijken, dat haar verstand niet goed was, zoodat hare verple ging iri een krankzinnigen-gesticht gevorderd werd. Bes«h. bewoonde te Ovezande een huis met groote schuur, maar had slechts één woonkamer met het bewuste achterkamertje. Toen de vrouw in Maart 1879 uit het krankzinnigen-gesticht te Delft terugkeerde, werd zij niet in de huis houdkamer, maar in het afzonderlij ke kamertje ontvangen, en in over leg met de meid tot aan den reeds medegedeelden tijd opgesloten gehou den, zonder dat daartoe eenig verlof of machtiging was verkregen. De opsluiting had aanvankelijk slechts plaats bij nacht en wanneer de man afwezig was, maar weldra werd het kamertje ook bij dag voortdurend met een ketting gesloten gehouden, terwijl het venster werd dichtgespij kerd om het opschuiven er van te beletten. De eerste besch. beweerde naar zijn vermogen zijn vrouw van al het noodige tot haar onderhond te hebben voorzien. Hij had haar alleen opgesloten, om haar het wegloopen te beletten, daar haar geestvermogens nog niet, goed waren en omdat zij vrijwillig afzondering wenschte en niet in de huishouding wilde komen. De tweede besch., de dienstmeid, aartegeu de vrouw, en terecht, een afschuw had, hield vol dat zij met de waarneming der huishouding be last, steeds goed voor de vrouw ge zorgd had en haar zelve van tijd tot tijd reinigde, hetgeen even wei- niet overeenkwam met het gebleken feit dat de vrouw in een hoogst on- reiuen toestand verkeerde. Behalve deze omstandigheden kwam ook aan het licht, en werd door de besch. niet tegengesproken, dat tus- schen hen een zeer intieme verstand houding bestond en de meid zelfs voor eenigen tijd naar haar moeder is moeten gaan om te bevallen. Zij heeft toen een dood kind ter wereld gebracht. De Adv.-Gon. Mr. Gregory stelde de afschuwelijkheid van de door beide beschuldigden bedreven feiten in het licht en sprak zijne verontwaardiging over hunne handelingen uit. Hij oordeelde beiden hoogst schuldig en was vau meening dat de artikelen 341, 342 en 344 van den Code Pénal ten volle vau toepassing waren. Z. E. G. A. requireerde mitsdien voor den eersten beschuldigde een veroor deeling tot 10 en voor de tweede beschuldigde eene veroordeeling tot 8 jaar tuchthuisstraf. De verdediger van beide besch., Mr. van der Kun, bestreed de reques- stratie eu de béide verzwarende om standigheden van opsluiting langer dan éen maand en mishandeling enz, Hij concludeerde ten slotte tot vrij spraak zijner cliënten. Na re- en dupliek werd te 5 uren de uitspraak bepaald op aanstaanden Donderdag. Men meldt ons uit Ylissingen 19 Maart: Heden was het vijftig jaren gele den, dat Jacob Hobein, bij gelegen heid van vijandelijkheden bij Philip- pine in 1831de Nederlandsche vlag uit een aan den grond geraakte sloep, die beschoten werd, ongeschon den aan boord van ds kanonneerboot terugbracht. Yoor dit feit werd hij tot ridder der Millitaire Willems orde benoemd. Laten* is bij broeder van den Nederlandscben Leeuw ge worden on als opperstuurman der marine gepensioneerd. Ylissingen's ingezetenen lieten heden de driekleur wapperen. Ten tien- ure werd hem op 'de aanlegplaats van de stoomka- nonneerboot Hydra door den koni- mandant De Kauter namens Z. M. den Koning de zilveren medaille der orde van de Eikenkroon op de borst gespeld, waaruit de komrnan- dant in zijn toespraak aanleiding nam tot een opwekkend woord aan de schepelingen. De militaire autori teiten en do gemeenteraad waren hierbij tegenwoordig. Aan boord werd den jubilaris door mevrouw De Kauter een prachtig bouquet en door den kominaudant de eerewijn aangeboden. Tegen twee uren werd de jubilaris door de beeren De Kanter en Forbes Wels in een open rijtuig afgehaald en geleid ter plaatse, waar het standbeeld van de Ruyter zich be vindt. Hier stond, behalve het ge- heele loodspersoneel, i&t muziekkorps enz. geschaard. Door den heer Spanjaard, inspec teur vau het loodswezen, werd Ho bein toegesproken, waarna zich een driewerf hoef ah en de fanfares der muziek deden hooren. Een treffend oogenblik was het, toen daarop tal van burgers deu grijsaard de hand drukten. Na deze plechtigheid trokken de feestvierenden naar het raadhuis, waar iu de rijk versierde trouwzaal eeu der wethouders, de heer Van Uije Pieterse, in plaats van den wegens ambtsbezigheden afwezigen burge meester, aae Hobein eeu welsprekende hulde bracht. Herinnerende aan de woordenHet vaderland getrouwe blijf ik tot in deu dood, sprak hij ongeveer aldus: Die oud-vader- landsche leus moet u bezield hebben, toen gij uw heldenfeit hebt verricht. Nog herrinner ik mij levendig, hoe onder zooveel andere namen, ook uw naam in de scholen en op straat weerklonk, als van den dapperen schepeling, die met verachting van doodsgevaar, de eer had gered van Neêrlands vlag. En nu, na een halve eeuw, bieden wij u op dezen ge- denkwaardigon dag den eerewijn aan en verzoeken u dezen beker te behouden tot een aandenken tot in lengte van dagen." Op den zilveren voet waren de woorden gegraveerd: Jaeob Hobein, 19 Maart 1831 1881. Ingezetenen van Ylissingen." Luide toejuickiogen weerklonken door de zaal. Allen dronken daarna een glas op de gezondheid van den jubilaris. Hierop nam Jacob Hobein het woord en stortte zijn dankbaar hart in eenvoudige taal uit. Ten slotte werd den jubilaris inde zaal der sociëteit »de Unie," door den voorzitter, den heer Jos. Van Raalte, namens de leden met een warm en welsprekend woord het eerelidmaat schap aangeboden. Na de aanvaarding vau het eere- liinaatschap sprat Hobein een kort enW^tehtig woord, om aan zijn ge voel lucht te geven, en daverend klonk daarop een lang leve Hobein De majoor Van Hille, die den jubi laris wees op den nauweu band, welke landmacht en marine steeds verbond, bracht namens het leger een diepge voelde hulde aan den held van den dag. Hedenavond zal den waardigen man door Yiissings muziekkorps »Ons Genoegen" een luisterrijke serenade worden gebracht en zal er een prach tige gas-illuminatio worden ontstoken met een reusachtig marineankeren daar onder de voorletters van Jacob Hobein. Dinsdag 1.1. is nog eens een schok van aardbeving te Casamicciola gevoeld, waardoor weer eenige reeds bouwvallige huizen naar den grond gingen. Het wegruimen der puinhoopen te Casamicciola, die door de aardbe vingen veroorzaakt zijn, wordt met allen ijver voortgezet en nog steeds worden er de lij keu van de ongeluk kige inwoners, ouder de puinhoopen uit opgehaald. Dagelijks wordt het getal dooden grooter en volgens zeggen zijn er nog slechts duizend iu woners van wier bestaan men zeker is. Overal worden inschrijvingen geopend om de geleden schade nog zooveel mogelijk te herstellen Dertig maal, zegge dertig maal was Zatormorgen om twee uur de nieuwe Fransche leening van een milliard volteekend, waarvan alleen te Parijs tienmaal. Nu is het zeker waar dat zeer velen, wel wetende hoe het gewoonlijk met die leeningen gaat, voor veel meer zulleu hebben geteekend dan ze konden of wilden plaatsen, maar het gebeurde is toch weer een schitterend bewijs hoe prachtig Frankrijk er weer bovenop komt, hoe ijverig men er werkt en hoeveel geld er iu 't land is en ook hoeveel vertrouwen men stelt in de tegenwoordige Staat3-iustelliugen. Londen, 18 Maart. Nadere bijzonderheden omtrent den beraamden aanslag op Mansion House" melden, dat tegen middernacht een agent vau politie aan de oostzijde van het ge bouw, waar weinig verkeer is, uit een raam een brandende lont zag hangen. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat in een kamer onder de slaapkamer van den lord mayor een dennehouten kist was met ijzeren banden beslagen. In die kist bevond zich twintig pond buskruit. Zonder tusschenkomst van den agent zou volgens het oordeel van deskundigen eene verschrikkelijke verwoesting in de slaapkamer zonder twijfel gevolgd zijn. De tegenwoordige lord mayor Mac Athur is een liberaal lid van het 'Parlement en Ier van geboorte. Hjj vermoedt dat de aanslag een poging tot wraak was, daar zijn Iersche kiezers in Lambeth, een voorstad van Londen, ontevreden zijn dat hij vóór de dwangwetten gestemd heeft. Op de plaats waar de kruitkist gevonden werd is het venster slechts drie voet hoog van de straat verwijderd, 't Was gisteren St.-Patricksdag, de grootste feestdag voor de Ieren. De schandaad herinnert aan het in de lucht springen van de Clerk- welgevangenisiu 1867 doordeFeniaus. Ook ditmaal worden de Fenians ernstig verdacht. Verschillende personen zijn reeds in hechtenis genomen. Petersburg, 18 Maart. Prinses Dolgoroucki gaat na de begrafenis van den Czaar met hare kinderen naar Italië. Voorloopig is de nieuwe Czaar daartegen, om niet den schijn op zich te laden dat hij de echtgeuoote zijns Yader9 verjaagt. Ook wil de Czaar nu nog het huwelijk van den overledene met Dolgoroucki of- ficeel laten afkondigen, om de maat schappelijke positie van de prinses, met wie men hier zeer veel medelijden heeft, in een zuiver daglicht te stellen. St. Petersbnrg, 18 Maart. De Agence Russe zegt, dat de regeering heden besloten heeft Roussakoff en de overige beschuldigden terecht te stellen voor den Senaat geconstitueerd als speciaal crimineel Hof, overeen komstig de wet dientengevolge samen gesteld uit senatoren en vertegen woordigers der electieve colleges. Het senaatslid Fuchs zal voorzitter zijn. Petersburg, 19 Maart. Heden is te llVs uur Let stoffelijk overschot van Alexander II met groote plechtig heid uit bet winterpaleis naar de Peter- en Paulskerk overgebracht. De optocht was zeer indrukwekkend. In de stad is alles rustig. Petersburg, 20 Maart. De voorloopige instructie, ingesteld tegen de personen betrokken in den jo agaten moordaanslag tegen den Keizer, is gisterenavond laat ten einde gebracht. Het resultaat vau dit onderzoek is in banden gesteld van den procureur- generaal Murajeff, die als zoodanig zal optreden bij hetspeciaalgerechtshof, voor 't welk de zaak zal worden be handeld. Volgens het voorloopig onderzoek zijn vier personen wegens den aanslag iu staat van beschuldiging gesteld, aan wie het bedrijven van vier misdaden wordt te laste gelegd. De beschuldigden zijnNicolai Rous- ikoff, die bekend heeft granaten naar den Keizer te hebben geworpen Andrei Jelsaboff, die op 11 Maart jl. iu verzekerde bewaring is genomen die bekent aaudeel te hebben ge had in de voorbereidingen voor den aanslag, op 13 dezer gepleegd; Timofei Michailoff, die zich verzette bij de pogingen om hem to arresteeren, door het lossen van verscheiden revolver schoten op de agenten van politie, met die taak belast, en een vrouw, genaamd Hesse Helfman, als mede plichtige van Naffrotzky, die zich van t leven heeft beroofd. In het huis in de Jadowaja-straat, waar de mijn ontdekt is, zijn 87 pond dynamiet gevonden. Bij een der laatstelijk gearresteerde personen is de plattegrond gevonden van het gedeelte der stad, waartoe de Sado- waja-straat, het Ratharine-kanaal eu het Michaels-plein behooren; op elk dezer wegen toonde een zwarte stip de plaats der uitvoering van den aanslag. Daarom zoekt men thans ook op het Michaels-plein naar een mijn, hoewel dit niet waar schijnlijk is en dit punt wel voor het werpen van handgranaten aan gewezen zal zijn. De naam van den medeplichtige van Rysakow, die in het hospitaal aan zijn wonden is gestorven, is Fomine. Men zegt dat het dezelfde persoon is, die vroeger als gendarme verkleed zich toegang verschafte tot de gevangenis te Kieuw, om een staatkundig gevangene de vrijheid te verschaffen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1