Markt Berichten. Advertenliën. Volks-Bibliotheek k. kikkert. voorloopig zal geschiedenwordt het verblijf te St. Petersburg er niet aangenamer op, en zal men er mis schien veiliger maar zeker ook veel minder tevreden wonen. Met toejuiching is door den Raad aaugenomen een voorstel van een der leden, dat de Raad uit zijn midden om de beurt de personen zal aan wijzen, die toezicht zullen houdeu op den weg dien de keizer gaat of rijdt. Als er maar geen nihilist in den raad wordt gekozen Het proces tegen Rousakoff en de zijnen zal nu bepaaldelijk den 7den April een aanvang nemen. Het huis van Roussakoffs familie te Vintegri moet door de politie tegen de woede van het volk worden be schermd. Roussakoffs vader heeft her haaldelijk getracht zich het leven te benemen. De aanvang van het rechtsge ding tegen de moordenaars van kei zer Alexander H is thans officieel op 7 dezer maand bepaald. Zooals reeds per telegram is medegedeeld, zullen als zoodanig terechtstaande klein burger Nicolaas Ryssakow, de beide tot den boerenstand behoorende per sonen Andreas Sjeljakow en Thimo- theus MiGhailow, de kleinburgeres Hesse Helfman en den tot den adel stand behoorende Sophia Perowsky. Onder de beschuldigden trekt vooral laatstgenoemde de aandacht. Zij is een dochter van graaf Perowsky, die lid van den Senaat is en vroeger den post van burgerlijk gouverneur van Petersbarg bekleeddezij is met den voormaligen minister Perowsky en den tegenwoordigen adjudant van groot vorst Alexis verwant. Reeds werd gemeld dat haar vader krankzinnig werd toen hij vernam, dat zij met Hartman in den moordaanslag te Moskou betrokken eu met dezen naar het buitenland gevlucht was. Reeds vroeger in handen der politie geraakt, was zij met Sjeljakow, haar tegen woordige medebeschuldigde, naar Si berië verbannen doch onderweg ge lukte het beiden te ontsnappen en Sjeljakow beraamde daarop den aan slag van Moskou. Nadat deze aan slag mislukt was, nam zij met Hart man de vlucht, eerst naar Parjjs, la ter naar Londen. Hoewel Sjeljakow in Rusland bleef, viel hij eerst twee dagen voor den afschuwelijken moord van 13 Maart in handen der politie. Sophia Perowsky nam toen zelve de leiding van den aanslag op ziGh, en na het gelukken daarvan, schijat zij geen prijs meer op haar leven gesteld te hebbenalthans zij vertoonde zich overal op straat en viel dan ook spoe dig in handen der politie. Zij heeft hare schuld onbewimpeld erkend. Prinses Caroline van Denemarken is in den ouderdom van 87 jaren overleden. Coleiuan, een der voornaamste ««huldigen aan den aanslag op Man sion Houso," moet zich aan boord van de stoomboot »Australia" op weg naar Canada bevinden. De Re- ge«ring van Canada heeft bevel ge geven, hem in de eerste haven, die het schip aandoet, in hechtenis te nemen. Transvaal. De Natalsche berichtgevers van »the Standard" en Daily News" hangen een hartroerend tafereel op van den wanordelijken toestand waarin de Transvaal op het oogenblik ver- keeren zou. Uitgewekene Engelschen •n Hollanders, die na den vrede naar hunne hoeven terugkeerden, vonden die in beslag genomen en waren, om hun leven te redden, genoodzaakt opnieuw naar Natal uit te wijkeu. De Boeren hielden zich volstrekt niet aan de vredesvoorwaarden en wilden zieh niet voegen naar de bevelen van het Driemanschap. Joubert altjjd volgens de correspondenten wordt deor de Boerea beschuldigd, dat hij hen verraden heeft en een vrede gesleten, waardoor het doel van den oorlog niet is bereikt enz. enz. enz. Gisteren kwam in het Kaapsch Parlement het voorstel Hofmeijer aan de orde, strekkende om aan de Ko ningin een adres van dankbetuiging te richten, wegens het herstel der Transvaalsche onafhankelijkheid. De aanneming hiervan wordt waarschijn lijk geacht en kan zeer licht een wijziging in het Kaapsche Ministerie tengevolge hebben. Omtrent den grooten brand, welke in den nacht, van den 25sten op den 26sten Januari jl. in Tokio, de hoofdstad van Ja pan, woedde, lezen wij in een particulier schrijven aan het Bat. Hbld., uit Japan- sche bron, de volgende bijzonderheden: Het bestek van dezen brand beslaat p.in. twee vierk. Engelsche mijlen; het aantal verbrande huizen wordt van 12,000 tot op 15,000 en dat der straten op 18 geschat. Het getal dooden en gekwetsten is nog niet met zekerheid te bepalen, maar dit moet eveneens zeer aanzienlijk zijn. De brand begon ongeveer te twee uren in den morgen, in een wijk Kanda genaamd, en woedde 12 uren onafgebroken voort; de atmosfeer was zeer droog en er woei een zeer sterke noord-westen wind. In een onbeschrijfelijk kort tijdsverloop hadden de vlammen zich van een groote uitgestrekt heid meester gemaakt. De vonken, sommige ter grootte van een manshand, vlogen in de lucht op een hajve mijl afstand van het tooneel der,vlammen. De brand is uitgebroken aan. de linker zijde der rivier, genaamd Kiogokou, welke Tokio gedeeltelijk doorsnijdt eu de bewo ners der brandende of bedreigde huizen zochten een schuilplaats op de breede brug, welke over genoemde rivier gebouwd en on geveer 200 meter lang is. Zij vereenigden zich aldaar met de bewoners der overzijde, welke den braad wensehten te aansehouwen en de brug als een goede en veilige stand plaats gekozen haddenEeusklaps bemerkte de op de brug te zaaien gepakte menigte, welke slechts oogen voor het tooneel van den brand had, dat niet alleen de brug reeds een prooi der vlammen was maar dat bun zelfs de terugtocht was afgesneden, doordien de huizen ter rechterzijde der ri vier, welke zij niet bedreigd meenden, ook. reeds in lichtelaaie vlam stonden. Nu maakte zich een paniek van de op de brug opeengedrongen menigte meester, welke waarlijk onbeschrijfelijk is. Velen dier on- gelukkigen, door den feilen gloed in doodangat en tot waanzin gebracht, verko zen een graf in de golven boven den mar teldood in het vuurzij stortten zich in de rivier, waarin de meesten van hen ellendig omkwamen, zonder dat het mogelijk was een hand tot hun reddiBg uit testeken. Een inspecteur der Japansche politie, door 13 zijner onderhoorigen geholpen, trachtte de papieren, documenten en de kas van zijn bureau te redden, door ze in een aanwezige boot te brengen. Ternauwernood waren deze brave lieden van wal gestoken, of zij bemerkten dat hun vaartuig vlam had gevat, en dat hun niets anders overbleef, dan zich in het water te werpen en door te zwemmen hun leven te redden. Het is onnoodig er bij te voegen, dat weinig meer dan de helft van hen behouden den wal be reikte. Hun boot echter dreef den stroom af eu stak de verschillende andere vaartui gen, in welker nabijheid zij kwam, in brand. Op deze vaartuigen bevonden zich echter vele huisgezinnen, welke zich aldaar voor liet vuur veilig achtten. Velen dezer schepen zonken en de ongelukkige opvarenden von den eveneens een treurig graf in de golven. Vele andere ongelukken van dien aard vonden plaats; onze ruimte is echter te beperkt om hierover breeder uit te weiden. Treurig is het nog hierbij te moeten voegen, dat gedurende den tijd, dat het vuur het felste woedde, er een bloedig ge vecht plaats had tusschen de brandspuit gasten van een wijk, Yokohamatcho, ge naamd, en die van de prefectuurpolitie verscheiden hunner werden gedood en velen gewond. De strijd kwam slechts tot een einde door tusschenkomst der spuitmeesters. Eveneens is het te beklagen, dat de brand weer, zooals altijd, krachtig in haar pogin gen tot blus8chen werd tegengewerkt door het gild der timmerlieden, welke er natuur lijk hun voordeel bij vinden, dat vele hui zen verbranden. Men verzekert, dat ongeveer 60,000 pi- kols rijst een prooi der vlammen werden, en berekent dat de geleden schade 15 mil lioen dollarsbedraagt. Zijn Majesteit de Micado woonde op een terras van zijn pa lcis het vreeselijke schouwspel bij en gaf meermalen hevig bewogen zijn medegevoel met de ongelukkige slachtoffers te kennen. Verscheidene inschrijvingslijsten zijn reeds geopend, om zooveel mogelijk de veroor zaakte rampen te herstellen en het lot der arme, van woning en voedsel beroofde be woners der afgebrande wijken te verzachten. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, 'van Am sterdam naar Batavia, vertrok 2 dezer van Suez. Het stoomschip Koningin Emma, van Ba tavia herwaarts, arriveerde 3 dezer te Suez zette onmiddellijk de reis voort. Het stoomschip Conrad, van Batavia her waarts, vertrek 28 Maart van Padang. Alkmaar, '1 April. Kleine kaas f39. Commissie f 42, Middelbare f 43, laagste prijs f 21, aangevoerd 82 st., wegende 16643 P. Ter graanmarkt aangevoerd 173S mudden, Tarwe f 9 a 10,25, Gerst' f5,75 a 6,15, idem Chcvalier f7 a 7,25, Haver f 3,80 a 4,75, Paardenboonen f7,75 a 8, bruine dito f 8,25, Kasariezaad f 9, Erwten: groene f 10,50 a 22, grauwe f 15 a 18, vale 12 a 16. 2 April. Aangevoerd 3 Paarden f 70 a 200, 18 Koeien f 180 a 225, 71 nuchtere Kalveren f 3 a 18, 692 Schapeu f 17 a 32, 5 Lammeren f 8,-101 magere Varkens f 22 a 28, 196 Biggen f 11 n 13, 3 Bokken en Geiten f 4 a 8, Inklem Bokje 40 ets., Bo ter f-77j a 85 ct. per kop. Hoorn, 2 April. Tarwe f 9 a 10, Gerst f5,25 a 6, Haver f3,25 a 4. Erwten: witte f 11 a 13, groene f 13 a 14, grauwe f 13,75 a 15, vale f 12,50 a 15, br. Boonen f 12,75 a 14, 9 Paarden f 55 a 200, 75 Schapen f 25 a 32^ 550 Lammeren £J8a 30, 20 Kalveren f4 a 17,65 Varkens f 16 a 25, 5 Zeugen f 25 a 45, 225 Biggen f7 a 10, 8500 Kipeieren f3 a 3,50 per 100, 1945 kop Boter 60 a 70 ct. per kop. V isscherij-Berichten 2 April. Alhier binnen: Schipper Jb. Zwartveld met 40 1. kabel jauw, 22 lengen,'250 ecbelv., 6 ben vleet, 8 punt rog; I. kabelj. per stuk f 5. Schipper K. Adminaard met 65 1. ka belj., 33 lengen, 250 schelr., 12 ben vleet, 11 punt rog; 1. kabelj., per stuk f4.30. 4 April. Jb. Verhoeven met 80 1. ka belj., 30 lengen, 120 schelv., 8 ben vleet, 6 punt rog, 40 d. kabelj.; 1. kabelj. per stuk f3.35, d. id. f0.80. Hedenmorgen 2 korders binnen met kleine schol, per mandje f 3. De haringtrekkers hadden heden een goede vangst; prijs per tal f 1.75 a f2.40. De beugers zijn hedenvoormiddag nog in Burgerlijke Stand Helder. Van 1 tot 5 April. ONDERTROUWD C. de Boer, torpedist, en A. Budde. GEHUWD: Geene. BEVALLENA. v. Heijningen Klinkert, geb. Vlas Z. N. v. Wijnen, geb. de Kraaij Z. H. de Wijn, geb. de Wijn Z. J. J. Sel- man, geb. Fcierabend Z. G. Bakker, geb. Klein Z. OVERLEDEN: C. J. Bakker 3 ra. G. J. A. v. d. Klaauw 4 j. S. de Beer, geb. Polak 86 j. N. Dijkshoorn 2 w. L. Brttin 17 j. Vervolg dei- Berichten. Ter voorbereiding der Nijver heids-tentoonstelling, die dit jaar alhier zal plaats hebben, hield de regelings-commissie gisteren avond eene vergaderiug in Musis Sacrum. Breedvoerig werd over de uitvoering van 't beraamde plan gesproken, en o. a. werd bepaald, dat in den loop van Mei a. s. een samenkomst der commissie zal plaats hebben met ben, die voornemens zijn een of meerdere voorwerpen in te zenden. Voor de goede regeling en rangschikking werd dit zeer noodig geacht, daar ieder alsdan kan opgeven hoeveel ruimte voor zijne voorwerpen dient beschik baar te zijn. Oadeschild, 4 April '81. Door schipper T. van der Sterre is dezer dagen een stuk van een scheepsnaambord opgevischt, waarop met witte lettersWena" 't Bord was bij de letter a afgebroken. Dat de bevolking van ons dorp voor een groot deel uit zeelieden bestaat, is van genoegzame bekendheid, maar dat men ook onder de z. g. zwakkere sekse zeelui aantreft, zal zeker niet- bekend zijn. Toch bleek dit dezer dagen, toen een meisje een dagvaar ding ontving, waarop Neeltje H., zeeman. Op de Marinewerf te Amsterdam is men sedert eenige dagen begonntn de Willem Barents" voor den a. s. vierden tocht toe te rusten. De zeildag is 7 Mei en de vermoedelijke tijd van terugkomst begin Novembor. In bet reisplan is ook opgenomen het bezoeken van Spitsbergen en zoo mogelijk bet bevaren van de Kara-zee, ten einde die zee te exploreer en, Dieksonhaven, aan den mond der Yenesaei, te bezoeken en inBarents- haven den gedenksteen te plaatsen. De commandant zal over het geheele tijdsverloop der maanden Juli eu Augustus mogen beschikken, om te trachten in de Kara-zee te dringen, eu genoemd onderzoek te doen. Zooals bekend is, ligt de Kara-zee beoosten Nova-Zembla en is die zee in de laatste jaren slechts door en kele stoomschepen, bestemd naar de Siberische rivieren, bevaren kunnen worden. Zondagavond is te Breda bij 't binnenkomen van trein 42 de tvein- sinid Simons overredende man is doodelijk gewond. In 1872 werd er te Rotterdam diefstal met braak gepleegd en werd de verdachte, genaamd E., niet ge vonden, en daarom in het Politieblad gesignaleerd. Eenige weken geleden kwam men tot ontdekking, dat de vermoedelijke dader te Amsterdam zou zijn en wel als politie-agent. Hoewel bij ter herkenning naar Rot terdam is gezonden, ontkent hij do persoon in questie te zijn. De tijd moet leeren wa?t er van deze zaak is. Ondertrouwd CORNELIS DE BOER, van Goes, EN ALIDA BUDDE, van den Helder. Helder, 1 April 1881. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon G. BAKKER-Klein. Helder, 8 April 1881. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een Zoon, B. HELDER, geb. Riemers. Helder, 4 April 1881. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Dochter, H. KAMP, geliefde Echtgenoote van J.. VERHAGEN. Helder, den 4 April 1881. Op den 3 April jl. overleed ten huize van den Fleer L. EI. VRIESLANDER, in deu geze- genden ouderdom van 87 jaren, mijn geliefde Moeder SARA DE BÈER, geb. Polak. Ik breng door deze tevens mijn innigeu dank toe aan den fleer VRIESLANDER en Echtgenoote, die haar gedurende een reeks van jaren liefderijk gehuisvest hebben en baar in alles belangloos heb ben bijgestaan. Helder, 4 April 1881. B. P. DE BEER. Nog treurende over het verlies van onze lieveling, werd ons ouderhart beden op nieuw zwaar getroffen door het, na een korte ongesteldheid van vier weken, overlijden van ons eenigst ge liefd kiud, GERARDINA JO- HANNA APPOLONIA, in den jeugdigen leeftijd van 4 jaren. Helder, 1 April 1881. Hare bedroefde Ouders, 1 J. J. T. VAN DER KLAAUW, M. G. VAN DER KLAAUW, geb. Spijker. Heden werd ons ouderhart ge troffen door het afsterven van on zen «enigen lievelingNICOLAAS. Sleebis 16 dagen mochten wij ons in zijn bezit verheugen. Nieuwediep, 2 April 1881. J. DIJKSHOORN. R. DIJKSHOORN, geb. Sjoukes. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed plotseling ten huize van L. H. Vrieslander, SARA PHILIP DE BEER, geb. Polak, in den ouderdom van circa 87 jaar. Nieuwediep, 3 April 1881. Uit naam van L. H. VRIESLANDER ea Echtgenoote. Heden overleed ons jongste kind GEERTRUIDA MARIA, in den jeugdigen leeftgd van 4 jaar en 6 dagen. H. RIEUWERTS. G. M. RIEUWERTS-Veldt. Helder, 4 April 1881. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw GöTZ zeggen hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van bun Zoon. Visites worden afgewacht Woens dag OApril Hartelijke dankbetuiging voor de vele bewijzen van belangstelling, on dervonden bij de gelegenheid van onze 1270-jarige Echtvereeniging. G. BURKUNK. J. W. BURKUNK, geb. Braspenning. P. BLOKKER en Echtgenoote betuigen bij deze buunen hartelijken dank aan den WelEerw. Heer Ds. BRON en Ecbtgenoote, voor de vele bewijzen van belangstelling, bij bun Huwelijk ondervonden. Helder, 30 Maart 1881. der Christelijke Jongelingsvereeniging (Middenstraat.) De volgende week worden geen boeken meer uitgegeven, maar alle in lezing zijnde boeken terug ver wacht. DE BIBLIOTHECARIS. «FOB TIJ NA," H. H. Leden worden verzocht in art. 5 8. Woensdag te veranderen in VRIJDAG, volgens besluit op de algemeene Vergadering van 30 Maart. Het Bestuur. Het Subcomité tot bevordering der Nederlandsche onderzoekingstochten in de Noordelijke IJszee alhier Noodigt allen, die belang in deze tochten stellen en ze geldelijk willén steunen, uit hunne bijdragen toe te zenden aan een der ondergeteeken- den, leden van genoemd Comité. In bet begin van Mei toch zal de Willem Barents" zijn vierdeu tocht aanvaarden en op deze den begonnen arbeid, die niet alleen in ons land, maar ook in andere Staten zeer ge roemd wordt, voortzetten. Willen die tochten nationaal beeten, dan is bet een vereischte, dat gezorgd worde, men niet grond zeggen kan, dat »de bijdragen van het Nederlandsche volk hebben de reizen van de Wil lem Barents mogelijk gemaakt!" De ontvangen gelden zullen door ons naar het Hoofd-Comité werden overgemaakt. Helder, 4 April 1881. R. L. de HAES. Mr. STAKMAN BOSSE. J. GOEDKOOP. C. H. BOGAERT. F. A. van BRAAM HOUCKGEEST. J. C. de RUITER de WILDT. P. G. van SCHERMBEEK. D. G. BRAND. Deondergeteekende be- richt bij deze zijnen ge- achten begunstigers, dat hij zijn BROOD- cn BESCHl'IT- B AKKER IJ heeft OVCrge aan den Hr. A. KNOOP. Hij bedankt zijne plaatsgenooteu voor bet hem verleende vertrouwen, en verzoekt dat aan zijn opvolger dat vertrouwen en clièntie te geven, welke hg gedurende vgf jaren beeft mogen genieten. Mij refereerende aau bovenstaande annonce, verzoek ik mjjnen ge- achten plaatsgenooten mg met het zelfde vertrouwen te willen vereeren, zullende ik steeds voor een prompte bediening zorg dragen. A. KNOOP, Mr. Broodbakker, Binnenhaven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2