'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. »52. Vrijdag 15 April 1S81. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Twee klokken. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreamSPOORSTItUT en ZUIDSTR4AT. üd-vertentlën van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. APRIL, (Grasmaand,) 30 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 3 m. Ondergang 6 u. 58 m. Zondag 17 Paaschfeast.. Maandag 18 Diusdag 19 Woensdag 20 Groote Paardenmarkt te Donderdag 21 Alkmaar. Vrijdag 22 Laatste Kwartier. Zaterdag 23 NI EU WSTIJ DINGEN HELDER, 15 April 1881. Bij de Directie der Marine alhier werd Woensdagjl. aaubesteeed: le. De werkzaamheden tot het schoonmaken en witten van alle rechtstandmuren en plafonds in het Marine-Hospitaal. Daarvoor werd ingeschreven door: Gebrs. Janzen f1260; J. F. Moorman Jz. f1250; Gebrs. Klein f1245; G. Moorman f1240; J. C. Moorman f1210; J. T. Philips f1200; H. Har ros f1200A.VosRz. f1200; Wed. E. D. Harms f1193; A. G. B. Bisschofs f1175; A. Bels f1040; 2e. De werkzaamheden tot het vernieuwen van het leien dak, het herstellen van 20 dakvensters en 16 legrameu, en eindelijk het. vernieuwen van het 'lood van de Oostelijke en Zuidelijke goten, de dakvensters, de nok en vier hoekkepers boven de stoomwerkplaats en bijbehoorende lokalen. Daarvoor werd ingeschreven door: J. C. Moorman f 6500P. Luitzen f6500 G. Moorman f6490; J. Wcduwer, te Nc- derhorst den Berg, f 6487Gebrs. Klein f6475; A. Vos Rz. 6400; Gebrs. Boon f 6200J. B. Lassc'nuit, te Haarlem, f 5839; S. Schelünger f5125; A. Graaff f4970; C. H. Peters, te Uithoorn, f4850. Bij Kon. besl. is bepaald, dat de bij art. 30 van het regl. voor het Kon. instituut voor de marine alhier bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexameu aan de adelborsten 2e kl., in dit jaar, zal bestaan uit: den gepens. vice-adm.F. A. A.Gregory, voorz. der commissie tot het exami- neeren-van zeeofficieren en adelborsten, als president; den kapitein ter zee J. D. J Van der Hegge Spies, de kapitein-luitenants ter zee P. Swaan en P. J. Rosenwald, den luitenant ter zee le kl. J. A. Waldeck, lid der commissie, tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, en den luitenant-kolonel bij het korps mari niers F. A. Van Braam Houckgeest, als leden. Bij Kon. besl. is pensioen ver leend aan den heer J. A. Van Viegen, gewezen comm. bij de poste ryen alhier, tot een bedrag van f'589. Velen in den lande zullen zeker met genoegen vernemen, dat Z. M. de Koning aan den luit.-generaal K. van der Heyden, opperbevelheb ber in Atjehhet grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau heeft verleend. In verband met het bericht, dat eenige passagiers van de »Amalia," de reis per stoomschip »Utrecht' hebben vervolgd, kan worden mede gedeeld, dat de »Amalia" geruimen tijd, althans minstens drie of vier weken, te Suez zal moeten blijven De passagiers zullen langzamerhand met de stoomschepen der maatschappij,, die Suez passeereu, de reis voortzetten. Volgens een door het Vaderland ontvangen bericht, heeft de nieuwbe noemde Gouverneur-Generaal, de hr. 's Jacob, Dinsdag zijn intrede in Batavia Men leest in het Rott. N. Blad. Janmaat zal weldra van kostuum veranderende blauwe kraag die zijn hals versiert, raakt uit de mode en wordt afgeschaft. Niet onwaar schijnlijk zal dan ook de uitdrukking »eeu stuk in z'n kraag" hare kracht verliezen en allengs verdwijneu. Was daarvan het gevolg, dat ook de toe stand, die er door werd aangeduid, »uit de mode" geraakte, dan zou zeker niemand aanleiding vinden om wrevelig te zijn over het verschijnsel dat zelts de matroos gehoorzamen moet aan de luimen der grillige mode, maar anders. de blauwe kraag stond goed om den gebruinden hals van den kloeken zeeman. Texel, 14 April. De heer J. A. Bruin, aan den Hoorn alhier, is in het bezit van een kip, die de niet voordeelige gewoonte heeft van eieren te leggen welke nauwelijks zoo groot zijn als spreeu- weueitjes. Liefhebbers van curiosi teiten kunnen deze kip tegen billijken prijs feoopen. Misschien was 't een goed cadeau voor de juffrouwdie tegen den eierenboer, die haar altijd zulke kleine eieren bracht, zeide: Laat de kippen er in 't vervolg toch langer op zitten!" Naar het Rott. Nbl. mededeelt, hebben aan de fabriek der heeren Christie, Nolet en De Kuiper te Delfshaveu Zaterdag de laatste twin tig smeden gedaau gekregen, zoodat de fabriek waar eenmaal honderden voor zich en hun gezin het brood verdienden, thans gesloten is. De »Barents" gaat opnieuw naar het noorden en zal dezen keer o. a. naar de monding der groote Rus sische rivieren stevenen. In dit jaar is zooveel gevraagd aan allen, die iets te missen hebben, dat de Barents" daardoor groote schade heeft geleden. Het hoofdbestuur der ijszeevaart volhardt echter bij zijn streven, dat der Nederlandsche marine den handel en der wetenschap ten goede komt en ondernemingszucht in eere houdt, en er blijven steeds velen die dat streven begrijpen en steunen. Onder hen die dit doen behooren d9 studenten der Leidsche Hoogeschool, die der commissie f 500 zonden voor den nieuwen tocht. Een aangenamer gift is niet te be denken dan deze, welke toont dat de aanstaaude geleerden en wetgevers van het land het vaderlandsche streven waardeeren der officieren en beman ning, die de oude vlag in de IJszee toonen. Dinsdagnacht, is te Amsterdam aangehouden zekere Kamphuis uit Groningen, verdacht van bedriegeljjke bankbreukdoor den officier van justitie aldaar was tegen hem bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij was vergezeld van zijne vrouw en schoonzuster, die eveneens werden aangehouden. Men vond in zijn bezit ongeveer f 2300. Te Augustinusga (Friesland), waar onlangs een belangrijke diefstal plaats had van gouden en zilveren voorwerpen, ten huize van li. S. Fokkema aldaar, zyn verl. Donderdag bijna al de gestolene sieraden in een zak, met zand bezwaard, in een nabij gelegen dobbe of poel teruggevonden. Zekere G. J. W., die aanvankelijk als de vermoedelijke dader gearresteerd was, is nu weder op vrije voeten gesteld, nadat men te Fraueker geene sporen van krankzinnigheid bij hem had knnuen ontdekken en hij alle schuld bleef ontkennen. Onder Borculo heeft een vree- selijke gebeurtenis plaa'.sgevonden. Een weduwe van eer landbouwer, welke volstrekt, in geen armoedige of zorgvolle omstandigheden verkeerde en slechts een cenig kind, een zoontje van 13 jaren, had, staarde het uit om een boodschap te doenweder thuis komende, vindt het kind zijne moeder niet, zocht haar ook te geefs bij de buren en nadat deze met hem aau het zoeken gaan, vinden zij de moeder op den -zolder opge hangen. Hoe gevaarlijk bet is met vuur wapenen te spelen indien meu niet weet of zij geladen zijn. bleek dezer dagen weder te Neuss. Een jonge ling had een revolver gekocht en wilde aan zijue zuafc'w -eeus laten zien hoe meu zulk een voorwerp moest behandelen. Hij haalde den haan over en schoot den revolver af, niet wetende dat deze geladen was. De kogel trof zijn zuster zoo ongelukkig, dat zij zonder een kreet te slaken op den grond viel en dood bleef liggen. De jongeling trekt zich dit geval zoo ernstig aan, dat men hem geen oogenhlik alleen durft laten, daar ziju ouders bevreesd zijn dat hij de hand aan zichzelven zal slaan. De politie te Parijs heeft de hand gelegd op een persoon, die op een nogal zonderlinge wijze aan de kost kwam. Hij zocht in kennis te komen met een jonge weduwe, het liefst een die een goede zaak had en maakte zich dan op allerlei mauieren verdienstelijk. Had hij dit zoo eenige maanden gedaan en zag hy dat de kans schoon was, dan vroeg hij de weduwe ten huwelijk. Meermalen kreeg hij een weigerend antwoord, maar hij liet zich daar door nooit afschrikken, maar zocht met onvermoeiden ijver een andere weduwe op, bjj wie hij dezelfde rol speelde. Stemde deze dan toe, dan werd de dag van het huwelijk vast gesteld en beheerde hy maar reeds de zaken van zijn toekomstige echt- genoote, om er goed in thuis te ge raken. Hy wist zich zooveel mogelijk geld too te eigenen en ging dan eenige dagen voor zaken op reis om nooit weder terug te komen. Bij velen was hem dit reeds gelukt, maar ook bijna alle bedrogen echt- genooten hadden zich bij de politie beklaagd, waardoor deze spoedig den oplichter gevonden had. Later bleek het nog dat hij reeds gehuwd en vader van vier kinderen was. Maandagnamiddag is de ten 3 ure van Mannheim komende spoortrein te Heidelberg op een trein ledige goederenwagens geloopen, met- gevolg dat een waggon 3e kis totaal vernield werd, zoodat één passagier gedood en twee gewond werden. De »Duitsche maatschappy tot redding van schipbreukelingen" heeft, gedurende de 15 jaren van haar be staan, van Memel tot Emden 89 reddiugsstations opgericht, waarvan dertig dubbelstations, die van een reddingsboot en van een vuurpyltoestel voorzien zijn. Verder zijn er 39 boot-, 1 mortier- en 19 vuurpijlsta- tions. Langs de Noordzee bevinden zich 2 reddings-, 32 boot- en 3 vuurpijlstations; de overige zijn langs de kusten der Oostzee verdeeld. De kosten worden geheel door vrijwillige bijdragen bestreden. Een gewoon lid contribueert jaarlijks op zijn minst U/s mark; buitengewoon lid of stichter is hij, die tegelijk een gift van ten minste 75 m. schenkt. In 1865 ving de Maatschappy aan met 3900 gewone leden. Op 1 Januari 1881 waren er 34,300 gewone en 1364 buitengewone leden de eersten contribueeren jaarlijks 112,000 m. en de laatsten hadden 425,000 m. ge- schonken.In de 15 jaren was ontvangen 2,000,000 ra. en uitgegeven 1,600,000 ra. Het reservefonds bestaat uit 400,000 m. De aanvallen op de brievenbe stellers komen in de laatste plagen op schrikbarende wijze voor. In de vorige week wilde een jongeling te Parijs zijn slag slaan, wat hem echter niet gelukte en nu wordt weder een dergelijke aanval, die echter op deu openbaren weg plaats had, uit Bozen gemeld. De brieven besteller kon echter door hulp te roepen en zich heftig te verdedigen zijn aanvaller op de vlucht jagen. Ongeveer honderd schreden verder stond nog een dergelijk verdacht persoon, die het echter maar wijzer vond den brievensteller in vrede te laten gaan. Deze kwam daardoor met eenige lichte kwetsuren van zijn aanranding af en smaakte het ge noegen de tweeduizend florijnen die hij bij zich had, onverminderd, aan den geadresseerde te kunnen uitreiken. Voor eenigen tijd kwam te Mannheim een bezending zeegras aan, die, gelijk vermoedt werd, met behulp van tabaksnat, in tabak" zou worden omgezet. Daar de wet zulke praktijken verbiedt, werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat het aldus verwerkte zeegras voor sigaretten dienen moest! In den loop van het jaar 1880 maakten 2017 schepen vanhetSuez- kauaal gebruik, welke een tonnen inhoud hadden van 2,860,448, vol gens de officieele berekening, doch van 4.378,964 effectief. Ruim 128 duizend man vond hierbij werk; het aantal passagiers bedroeg .53,517. De tonnen (volgens officieele bereke ning) waren aldus verdeeld: 2,247,306 Engeland, 177,771 Fraukryk, 124,083 Nederland, 75,820 Oosteurijk, 71,039- Italië, 56,245 Spanje, 38,162 Duitseh- laud, 29,607 Rusland, 7203 Turkije en 8032 Egyptede overige 25,180 waren over verschillende andere Sta ten verdeeld. Sinds 1 6 8 2, toen Peter de Groote het bewind aanvaardde, heeft Rusland 12 souvereinen gehad. Vier vrouwen, Katharina I, Anna, Elisa- beth en Katharina II, maken deel uit van dien keizerstoet. Zij stierven allen haar natuurlijken dood. Van de acht keizers echter werden er 4 door geweld om het leven gebracht: Iwan IV, Peter III, Paul I en Alex- ander II. Ook de zoon van Peter den Groote, Alexei, viel als offer eens moordenaars. De oudste keizerin was Katbariua II, die 67, de ondste keizer Alexander II, die 63 jaren werd. De overige Czaren en Czarinnen stierven vóór hnn 60ste jaar. Te New-York heerscht groote opgewondenheid ten gevolge eener gelukkig mislukte poging om een kind te ontvoeren, ten einde een losprijs te verkrijgen. De heer Louis Strassburger ontving verschillende brieven, waarin hem gedreigd werd dat zijn elfjarig kiud Rosa zou worden ontvoerd, als hy niet 60,000 dollars zond. Inderdaad W6rd de poging om het geld te krijgen gedaan, zonder goed gevolg voor de hoosdoeners, daar de politie was verwittigd. De gou vernante van het meisje moest nl. op de aangewezen plaats een enve loppe met het geld laten vallen, als een pistoolschot werd gelost. Her haaldelijk werd de gouvernante daar heen gezonden, maar niemand kwam Eindelijk werd de hoer Strassburgei— gewaarschuwd dat 't nu tijd was^j De gouvernante ging weder naa^ de plaats, het pistoolschot werd af gevuurd, de enveloppe viel. Op dit oogenblik schoten twee mannen toe, de een was de briefschrijver, de andere een geheime politieagent, die zoo behendig was verborgen, dat hij niet kon worden gezien. Tegelijkertijd knalde een tweede schot, want in worsteling met den man ging de pistool van den agent af ten minste volgens zijn zeggen en de misdadige handelwijze werd oogen- blikkelijk met den dood betaald, want de persoon, die de enveloppe was komen halen, viel in het linkeroóg etroffen dood neder. Nu werd verder onderzocht en al de medeplichtigen zijn in hechtenis, 't Zyn Duitschers, die met de familie Strassburger in October jl. de reis van Europa hadden gemaakt en aan boord het plan der ontvoering vormden. Alles was gereed om het kind te ontvoeren en voor de daders waren plaatsbiljetten voor Europa genomen. De politie is zelfs te weten gekomen waar het meisje voorloopig zon worden bew Lang beeft de sueeuwklok reeds geluid, Eu riep tot bloem en gras en kruid: „Sta op, ontwaak! Een grootscher taak Wacht Ukom, wil U reppen Maar hoe het klokje beeft geluid, Nog slapen bloemen, plant en kruid, Zij hoorden niet naar 't kleppen. Lang luidt de kerkklok reeds in 't rond, En riep met haar metalen mond: „Sta op, ontwaak! Een grootscher taak Dan dommTen, droomon, talmen. Wacht U, o mensch Sta op, ontwaak, Werk mee aan schooner, edTerlaak! Men hoorde niet naar 't Twee klokken luiden zoo reeds lang, Met diepen ernst en zachten drang: „Sta op, ontwaak!" O, dut haar taak Weldra zij afgcloopen! Ontwaak dan bloem, ontwaak dan knop. Sta, dommelende mensehheid, op, Doe 't hart voor 't hoog're open. W. M. Tz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1