'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 853. Dinsdag 19 April 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ütoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BurenniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 April 1881. Volgens achterstaande annonce, krijgen we, misschien wel tot afscheid van 't seizoen, Vrijdag a. s. een groot concert in 't- lokaal Tivoli. De be roemde musici van 't Hoogduitsehe operagezelschap vau 't Paleis voor Volksvlijt, zullen hunue talenten la ten hooreu. De namen Riemenschnei- der, Krolopp en Hofmeester waarbor gen ons een muzikaal genot, dat niet dikwijls hier voorkomt. We twijfelen dan ook niet aan een ruime opkomst van liefhebbers der muziek en durven een bezoek gerustelijk aanbevelen. Uit Texel meldt men: Ruim 40 personen hebben dezer dagen weer dit eilaud verlaten, om zich in Noord-Amerika te gaan ves tigen. Eerlang zullen nog eenige gezinnen volgen. De meesten der landverhuizers behooren tot den stand der boerenarbeiders in onze polders. De bekende Amsterdamsche schoenpoetser Kees" heeft zich dezer dagen aan niets meer of minder schuldig gemaakt dan aan het schrijven vau een brief, houdende bedreiging van moord tegen een predikant. De man is derhalve aan de justitie over geleverd, voordat bij de gelegenheid had bij afwisseling eens de plaat te poetsen. In navolging van de slagers met hun »paaschosseu" heeft de paardenslachter v. B. te 's Gravenhage een paaschpaard" door de stad rond geleid, om de liefhebbers opmerkzaam te maken, dat dezer dagen bij hem een buitengewoon, goed en zwaar" beest geslacht werd. Men meldt uit Middelburg: De sterfte onder de oude lieden alhier is nogal opmerkelijk, daar er sedert den len Januari dezes jaars tot beden bij den burgerlijken stand zijn aangegeven 17 personen, die tusscben 80 en 90 jaren, en 2 die tusscben de 90 en 100 jaren oud waren. Ten blijke, dat in Groningen onder de lotelingen lust bestaat om bij de zeemilitie geplaatst te worden, kan dienen, dat er daar viermaal meer zich te dien einde hebben aangegeven, dan er noodig zijn of geplaatst kunnen worden. In de nabijheid van het station Voorst geraakte Vrijdagmiddag een waggon van een goedr .-entrein, be laden met wol, in brimd. Bij het station werd de waggon onmiddellijk afgehaakt en wendde nnen alle pogin gen aan om de vlamden, die inmid dels hoog opstegen,, te bedwingen. Weldra waren de irandspuiten uit Voorst en Empe cp de plaats aan wezig, die goede diensten bewezen bij het lossen der-brandende wolba len, daar het vuty was doorgedron gen. Ook de vaggon was erg be schadigd. 9 De vorigg week werd door de recht'oauk te Rotterdam, de gewezen agent van politie T. v. K., die op 12 Maart jl. de door hem in bewaring genomen gelden van een beschonken landverhuizer, dien hij naar het politie-bureau vervoerde, had verduis terd, ter zake van misbruik van ver trouwen door een politie-ambtenaar, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een half jaar celluaire gevangenisstraf veroordeeld. In Kevelaar, bekend door zijn bedevaarten, woedde Donderdagmid dag een hevige brand, die tal van huizen en een kerk in de asch beeft gelegd. Het vuur brak op verschei dene punten geluk uit. Uit Rbeden wordt aan de Arn- hemsche Ct. gemeld: In den namid dag van 11 dezer werd een gedeelte der bevolking van dit dorp op een onaangename wijze verontrust door den heer K., die in beschonken toe stand, eerst op zijne keukenmeid en daarna op een in de nabijheid zijner woning werkenden arbeider, een"met scherp geladen geweer afschoot. Om dat zijne schoten geen doel hadden getroffen, werd de schutter zoo boos dat hij op den arbeider aanvloog, dezen een goed pak slaag gaf, ver volgens zijne woning binnen ging en na eenige oogenblikken deze weder verliet met een wandelstokje, waar mede hij een der inmiddels toegeloo- pen omstauders, een stevigen boeren arbeider, zoo knaphandig op het hoofd tikte, dat hij op deu grond rolde. In plaats dat de veldwachter, die met tal van andere personen van de laatste voorvallen getuige was, den onverlaat arresteerde en onschadelijk maakte, heeft dsze al den tijd gehad, om ziju inboedel voor een geringen prijs te verkoopen en zich uit deze gemeente te verwijderen, zoodat men thans met den meesten ijver naar hem zoekt, ter plaatse waar hij niet meer te vinden is. Volgens bericht van» the Ame rican Manufacturer" is er een nieuwe wijze van petroleumzuivering in toe passing gebracht, waardoor het verlies bijna niets wordt. Behelst dit bericht waarheid, dan kan het niet anders of er moet goede petroleum voor minderen prijs in den handel komen. Is het echter slechts gedeeltelijk waar, dan loopt men gevaar van petroleum in den handel te krijgen, die bij het gebruik niet van gevaar is ontbloot. In de Dobrudscha, niet ver van Silistria, beeft men een dorp ontdekt, dat bij de grensregeling tusscben Rumanië en Bulgarije vergeten was, en nog altijd zijn oude Turksche beambten van vroeger dagen had, zonder dat iemand zich bekommerde om de bepalingen van het Berlijnsch congres. Het onbekende dorp is nu maar door den eerlijken vinder, Ru manië, in bezit genomen. In Berlijn is een persoon ge vat, die reeds geruimen tijd in vrouwe- kleederen rondwandelde en met aan zienlijke heeren in kennis zocht te komen, om zoodoende geld van hen te krijgen. Meermalen schijnt hem dit gelukt te zijn, want men vond eeu aanzieulijke som geld en allerlei snuisterijen bij hem. Den vermomde viel het niet moeielijk om zich als dame voor te doen, want hij heeft zulk een vrouwelijk gezicht, dat men niet den minsten argwaan kreeg en nu hij in mauskleederen is, zou men hem eerder voor een vrouw aanzien, daar hij zich ook door de veelvuldige beoefening alle bewegingen van het schoone geslacht heeft aangewend. Dat is mijn man, hij is van de ontvlucht. Met die woorden hield dezer dagen een vrouw te Parijs een netgekleeden heer staande en wat deze er ook tegen mocht in brengen, het hielp niets; hij moest met de inmiddels toegeioopen agenten mede naar het politiebureau, om daar dat zoudorlinge geval te verklaren De vrouw ging eveneens mede en hield vol, datv die heer haar man was, die bepaald ontvlucht moest zijn. De commissaris hield den echtgenoot in verzekerde bewaring, maar den volgenden dag bleek het, dat de vrouw zich vergist bad, daar haar man nog rustig, op de galeien werkte. De vrouw had reeds meer malen die grap uitgehaald, Haar man was wegens een moord veroor deeld en daar zij zeer bevreesd is dat hij terug zal komen, klampt zij maar ieder aan die eenige gelijkenis met hem heeft. De heer die zoo onschuldig een dag en naeut in het politiebureau had doorgebracht, ver zocht de vrouw hem eens goed aan te kijken, opdat hem misschien over een paar dagen niet weder zulk een ontmoeting te beurt zou vallen. Te Weenen is zekere baron Von Brösigke met zijn vrouw en dochter tot correctioneele gevange nisstraf veroordeeld wegens diefstal van zilveren couverts en servetten in een restauratie. De Bochumer moordenaar heeft bekend de vijf vrouwen, die van De cember 1878 tot November 1880 aldaar mishandeld en vermoord zijn, allen overvallen en om het leven gebracht te hebben met behulp vau eeh man, die op zijne aanwijzing thans eveneens in hechtenis genomen is. De moordenaar heet Peter Schiff, telt 43 jaren, was bezembinder van beroep en in rlen ganschen omtrek ge vreesd en als eeu liederlijk persoon bekend. Hij heeft reeds eenmaal wegens eeu misdrijf tegen de zeden drie jaren tuchthuisstraf ondergaan. Van het ongelukkige eiland Chios worden ontzettende bijzonder heden meegedeeld omtrent dè aardbe ving, die daar heeft plaats gehad. De stad Chios bood, na den eer sten schok, die drie vierden van hare huizen in puin deed storten, een vree- selijk schouwspel aan. De grond schokte voortdurend en schudde de puinhoopen samen tot onkenbare steenmassa's. De inwoners, die den dood in de huizen ontkomen waren, liepen rade loos rond, niet wetende waarheen te vluchten, en werden door den schud- denden grond her- en derwaarts ge slingerd, onder het geraas der instor tende gebouwen, het gekerm dor ge kwetsten en het doffe onderaardsche gerommel. Allen vluchtten buiten de stad, ook daar waren zij nog niet veilig; want de aardbeving vernielde niet slechts de steden en dorpen, maar ook de heuvelen en bergen van het eiland. Groote" 'rotsblokken stortten neer in de vlakten en verpletterden alles wat zij op hun weg ontmoet ten. - Er verliep eenige tijd voor men genoegzaam van den schrik bekomen was om zich eenig denkbeeld van de ontzettende ramp te vormen, of naar vrienden en betrekkingen om te zien. Maar niemand wist waar lig hen zoeken moest; want geheele straten waren verdwenen, en het was onmo gelijk met juistheid de plaats aan te wijzen, waar de welbekende gebouwen hadden gestaan. Een zeer opmerkelijk feit is het, dat het aantal slachtoffers nog veel grooter geweest zou zijn, als de twee de schok niet plaats had gevonden. Door dien schok toch werden de puinhoopen meer verstrooid en kon den duizenden van de ongelukkigen, die er onder bedolven waren, zich uit hun vreeselijke gevangenschap be vrijden. Op het platteland waren de gevol gen van de aardbeving nog erger dan in de stad. Een aantal dorpen liggen in steenhoopen verkeerd, terwijl al de inwoners spoorloos verdwenen zjjn. Iu de vlakten zijn ongeveer 50,000 menschen gelegerd, de meesten in de open luchtslechts enkelen in tenten. Overal liggen gewonden en dooden verspreid, en tal van mannen en vrouwen loopen angstig rond om te zoeken of Onder de overledenen zich hun kinderen, ouders of dierbare ver wanten bevinden. En nog steeds lijden de slachtoffers aan alles gebrek, hoewel van alle zijden reeds veel voor hen werd en nog wordt gedaan. Te Jowa moet een vrouw den hongerdood gestorven zijn na vier en zeventig dagen lang vrijwillig gevast te hebben. Zij deed dit echter niet bij wijze vau wetenschappelijke proef of om een weddenschap, maar omdat zij leed aan een ongeneeslijke kwaal en op deze wijze een einde aan haar leven wilde maken. Vrijdagmorgen om 9 uur is op het Semenoff-plein te St. Petersburg door middel van den strop het dood vonnis voltrokken ann Ronssakoff en vier zijner mede-veroordeelden, ook Sophie Perowskaja. Aan de zesde veroordeelde, vrouw Jesse Helfmann, is wegens haar aan staand moederschap uitstel van execu tie verleend, wat waarschijnlijk wel kwijtschelding van de doodstraf zal worden. Vrouw Jesse toch was vol gens Sophie Perowskaja eenvoudig werktuig geweest en als zoodanig minder schuldig. Om tien uur was de executie af- geloopen. Zij duurde lang doordien, toen de beurt kwam aan den boer Michailow, het touw tweemaal brak. Een talrijke menigte was op de been, maar de orde werd niet gestoord. Men verwacht thans, na de voltrek king van het vonnis, een nieuwe pro clamatie der Nihilisten. DeCzaaris op het oogenblik, veiligheidshalve zegt men, te Catschina en beraad slaagt met zijne Ministers wat te doen tegenover Grootvorst Nicolaas en diens vader Constantijn. Dat Skobeleff nog een weinig in Midden-Azië toeft is niet te verwon deren, wanneer men weet, dat Maru- kissar, de meest geavanceerde post der Russen in de richtiug van Merw, door de Turkomannen overvallen is en de bezetting vermoord. Er bestaat dus nog geen reden om Rusland vau schending zijner beloften te beschul digen. Een Amerikaansche leugen. De Amerikaansche bladen verhalen een merkwaardig geval, dat zich dezer dagen te Louisville voordeed. Daar heeft een dame, die 9 jaren geleden een naald in den voet kreeg, diezelfde naald nu uit het been van haar kind gehaald. Voor negen jaren trapte de dame, die toen Miss Coblens heette, bij ongeluk iu een naald, toen zij op haar bloote voeten door haar kamer liepde naald verdween in het vleesch alle pogingen om haar er uit te halen waren vruchteloos, en de arme Miss Coblens lag vier maanden te bed, onder vreeselijke pijnen. Eindelijk kon zij weer opstaan en loopeneerst met een kruk, toen zonder, en de pijnen, die zij eerst aanhoudend had gehad, deden zich nu nog maar alleen bij weersveran deringen gevoelen. Telkens als de pijn terugkwam voelde zij die iets hooger dan den vorigen keer, en men maakte daaruit op, dat de naald zich in opwaartsche richting door haar lichaam voortbewoog. Vijf jaren ge leden trad Miss Coblens in het hu welijk en werd Mrs. Isaacs. Zij was toen weer even gezond en welgedaan als vóór het ongeval en volkomen gewend aan de pijnen, die de wan delende naald haar nu en dan ver oorzaakte. Zij kreeg drie kinderen. Kort voor de geboorte van het jongste, dat nu een jaar oud is, hield de pijn, die Mrs. Isaacs nog altijd van tijd tot tijd gevoelde, geheel op. Maar nu onlangs toonde de kleine zich zeer onrustig, schreeuwde, beet, schopte en was niet tot bedaren te brengen, wat men ook deed. Eindelijk ontdekte zijn moeder, toen zjj hem wasschen zou, een zwart stipje op zijn been, dat toen zij het betastte, een hard voorwerp bleek te zijn. Zij trok er aan, haalde het er uit, en tot haar verbazing bleek het dezelfde naald te wezen, die zij 9 jaren geleden in den voet gekregen had. Witte Donderdag heet in Duitschland Groene Donderdag en wordt daar nog gevierd door allerlei gebruiken, die uit de bijgeloovige tijden vau weleer afkomstig zijn. Overal eet men bijv. iets groen; te Berliju in het bijzonder boerekool, elders spinazie, op allerlei wijze toe bereid; verder wordt er een eigen aardig soort gebak voor dezen dag bereid, te Hamburg Judasooren", in Bohemen »Judasbrood" genaamd; de honing speelt een groote rol op Witten Donderdag. Wie in Neder- Oostenrijk 's morgens heb allereerst honing gebruikt, blijft het geheele jaar voor den beet van een dollen hond bevrijd; de Saksers en Hessen zouden voor geen schatten verzuimen op Witten of Groenen of, zooals de Denen en Zweden zeggen, op »rei- nigenden" Donderdag hun honing te gebruiken. In Bohemen is de Witte Donderdag een geluksdagde boeren wasscheu zich 's morgens aan de rivieren en werpen er een met honing besmeerde snede brood in, om bet water gunstig voor 't land te stemmen; in de Mark Hessen planten de boeren dien dag bun kool, verzekerd dat zij dan het best uitkomt. Voor de Vlamingen zijn de eieren van het gevogelte, op Witten, hoogen of grooten Donderdag gelegd, »absolutie-eiers" en behoeden zij het mannelijk geslacht voor li chamelijk leed, terwijl zij als voor-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1