'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 857. Dinsdag 3 Mei 1881. Negende Jaar gang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ütoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BireituiSPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Advortentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Mei 1881. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes en be staande uit Zr. Ms. schroefstoom- sGhepen van Galen, Leeuwarden Marnii en Suriname, den 30sten April te Spezzia aangekomen. Naar men verneemt, zal op het etablissement Fijenoord van de Ne- derlandsche Stoomboot-maatschappij binnen eenige dagen de kiel worden gelegd van het stoomschip Zaandam," groot 3000 tonnen, voor rekening van de »Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij" en bestemd voor de vaart van Nederland op de Vereenigde Staten van N.-Amerika. Voor de Nederlandsehe industrie is het een heugelijk feit, dat thans ook groote stoomschepen, als voor de Trans-Atlantische vaart, worden gebruikt, op een Nederlandsehe werf zullen worden gebouwd. De algemeene provinciale Wa tersnoodcommissie te 'sHertogenbosch heeft in de door de waterramp ge teisterde gemeenten aan vergoeding uitgekeerd: voor het verdronken vee 100 pCt., voor zaaikoren f 25 per HA. en voorts billijke tegemoetko ming verstrekt voor geleden verlie zen van pootaardappelen en veevoeder. Binnen enkele dagen zal de uitbe taling volgen voor huizen, getimmer ten en verzandingen te Vlijmen, te Nieuwkuik en in de omstreken van Grave; vermoedelijk zal ook daarvoor 100 pCt. kunnen worden vergoed. In de maand Mei zal voor het gerechtshof te Amsterdam o. a. be handeld worden: Op 4 Mei de zaak van H. C. Kerk- hoff, dienstbode, wonende te Haarlem, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moe der gepleegd. Op 17 Mei de zaak van Bernardus Zweers, (onlangs veroordeeld door het gerechtshof te Arnhem) beschul digd van acht diefstallen bij nacht in bewoonde huizen, met buiten- braak, binnenbraak en inklimming en poging tot diefstal bij nacht in een bewoond huis met buiteubraak en inklimming (de bekende inbraken in de Vondelstraat, Sarphatikade, Witsenkade en Huddestraat). Op 24 Mei de zaak van Johannes Vernimmen, kelner, wonende te Am sterdam, laatstelijk in het logement van den heer Ulrich in de Warmoes straat, beschuldigd van le. poging tot opzettelijken doodslag, gepleegd in 1878 te 's Gravenhage en 2e. op- zetteljjken doodslag in den avond van 9 Januari 1881 te Amsterdam, een en ander na reeds te voren door den militairen rechter ter zake van een- voudigen diefstal veroordeeld te zijn geweest. De jachtopzichter, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter aan het kas teel te Well, werd Donderdag per ongeluk door een kogel van een ja ger des kasteels getroffen, ten gevol ge waarvan de ijverige opzichter vrij dag is overleden. Vrijdagavond, tien minuten on geveer na elven, hoorden de bewoners van het einde der Goudsche Wagen straat te Rotterdam een hevige woordenwisseling, die door een drietal mannen werd gevoerd en ontstaan was doordat twee hunner, van de Goudsche brug komende, vóór het Gereformeerde weeshuis in hunnen loop door een derden persoon werden bemoeilijkt, die hen misschien bij toeval, aanstootte. Een der twee sloeg daarop al heel spoedig den derden voor de borst, waarna de getroffene voortwaggelde. Het bleek al heel spoedig dat in de vuist, die den slag toebracht, een mes of dolk was verborgen geweest, dat in de richting van het hart zijn noodlottige werkiug deed. Middeler wijl hadden de dader en zijn kameraad zich ijlings verwjjderd. Voor den winkel van den heer G. Schuijleman, handelaar in kruide nierswaren enz. op den hoek van de Goudsche Wagenstraat en Breestraat gekomen, begonnen zijne krachten hem te begeven en stortte hg neer. Een paar heeren, die nabij de plek zich bevonden, trachtten hem te doen opstaan, hetgeen aanvankelijk gelukte. Na weinige oogenblikken viel hij echter weder neder. »Ze hebben me gestoken hoorde de heer G. Schuijleman,- die aieh binnenshuis bevond, hem nog zeggen. Hij viel om niet meer op te staan. In het voorhuis ran den kruide niers winkel constateerde alsnu dokter Eshuijs, wiens bijstand was ingeroepen, den dood. Een zeer kleine wonde werd op de borst, boven het hart, opgemerkt. Voorts wordt medegedeeld dat hij tot de Russische nationaliteit behoort, vermoedelijk zeeman was, ongeveer 30 jaar oud en Johan Koch heette, een naam, dien men behalve een vrouwenbeeld (een danseres voor stellende) ook op den rechterarm getatoueerd vond. Op de rechter hand vond men een hart ingeprikt, waarin de letters J. K. met het jaartal 1830; op den linkerarm eveneens een hart, waarin de letters I. H. K. F. K. en een voorstelling van eene dame met parasolaan beide polsen op de bovenzijde een halve bracelet De ongelukkige had zijn meisje thuisgebracht en bevond zich op de terugweg naar zijn logement. Donderdagavond is te Amsterda m de fabriek van machinale veerenzui- veriug en kapokbereiding op het Hekelveld afgebrand. In acht maanden tijds is deze groote inrichting drie malen door brand geteisterd. In Sept. jl. was de schade zeer groot, in Dec. daaraan volgende had de brand kleinere af metingen, maar de brand van Donderd., heeft de fabriek totaal in de asch gelegd. Behalve de onderste verdie ping, waarin het kantoor nog eenigs- zins de omtrekken van den bouw heeft behouden, is het geheele gebouw een ruïne, zelfs de naakte muren zijn niet overgebleven, omdat die gedeeltelik zijn omvergevallen, deels omver zijn gehaald. Aan de zijde van het Hekelveld ziet men een groote hoe veelheid materieel van zolderingen opeengestapeld op de laatste steun punten, die de benedenverdieping nog bood en onder die verkoolde massa hout, dooreengemengd met stukken van werktuigen en ijzeren voorwerpen, liggen vermoedelijk de waarachjjnljjk niet meer herkenbare lijken van twee oppassende meisjes, die niet in de ouderlijke woning zijn teruggekeerd, en werkzaam waren op de derde verdieping, boven het lokaal waarin het vunr zijn oorsprong heeft geno men. Ooggetuigen hebben verzekerd, dat de ongelukkigen gezien zijn achter de getraliede vensters, terwijl beneden haar reeds alles in een vuurpoel verkeerde. Haar namen zijn Aaltje Van der Wonde, oud 17 jaar, en Kaatje Van den Heuvel, oud 20 jaar. Den ganschen nacht hebben de ouders en bloedverwanten tevergeefs naar haar gewacht, naar haar gezocht. Bij het aanbreken van den dag waren ze alweer bij het terrein om inlichtin gen in te winnen. Maar geen anderen troost konden ze meenemen dan dat de meisjes wel onder het puin zouden ;gen. De brand is uitgebarsten even voor achten op den zolder, waar de kapok werd bereid. Een tiental meisjes waren daar werkzaam. De oorzaak is tot dusver onbekend, maar het is gebleken, dat aanvankelijk door een der knechts met een extincteur beproefd is de vlam te blusschen. Wellicht heeft dit aanleidiüg- gege/en tot-een vertraging bij het inroepen van de hulp der brandweer. Toen dit geschiedde sloeg de rook reeds uit alle vensters, en het duurde geen vijf minuten of de vlammen braken door alle openingen heen. Niet onvermeld mag worden gela ten, dat de firma Gebr. Peters, op den kapokzolder, waar de brand ont stond, nimmer licht doet ontsteken, ja dat er zelfs geen gasleiding is aangebracht, zooals in de andere lokalen. Op het oogenblik van den brand waren de werkzaamheden in vollen gang- In een Haagsche kroniek in de »Stichtsche Courant" leest men: BambergWie is er in Nederland, die dien naam niet kent? Vooral 2 van het geslacht zijn er, die dezen naam populair hebben gemaakt, po pulairder dan eenige naam. Vooreerst de oude hofmechanicus, de Nederland sehe goochelaar bjj uitnemendheid, wiens toer met den geruiten eierzak beroemd is, en die geslacht op geslacht heeft vermaakt. En dan Eduard Bamberg, de nu ook oudgeworden komiek, eenmaal na Judels de popu lairste van alle Nederlandsehe komie ken, de voortreffelijke zanger, wiens Kamerbehanger" en »Lekain in duplo" door hen, die hem in zijn beste dagen gekend hebben, niet licht vergeten zullen worden. Behalve dezen zoon heeft de oude Bamberg nog een zoon nagelaten thans ook al een oude Bamberg die zijn voetstappen drukte, een goochelaar werd als hij. Deze derde Bamberg heeft een minder grooten naam verworven dan zgn vader de hofmechanicus, en zgn broeder de acteur, maar ook hij was geenszins een onverdienstelijk man in zijn vak. Den toer met den eierzak deed hij zjjn vader goed na, zijn borden- en pij pendans was onberispelijk, en hij was een uitmuntend minicus. Om kort te gaan, ook deze Bamberg heeft duizenden en duizenden in hun jonge jaren uitstekend geamuseerd. Welnu, deze oude Bamberg, sedert jaren hier metterwoon gevestigd, ver keert in hoogst treurige omstandig heden. Het klimmen der jaren heeft hem nooit belet zijn best te doen voor zijn brood, maar hij is blind geworden, en geen goochelaar, hoe handig ook, kan zijn toeren verrichten, als hij het gezichtsvermogen mist. 7n de hoogste mate hulpbehoevend alzoo, en met eene ziekelijke vrouw, lijdt de arme Bamberg broodsgebrek. Ik hoop, dat er edelmoedige zielen zullen gevonden worden in het land, onder de honderdduizenden, bij wie de naam Bamberg aangename her inneringen opwekt, die den ongeluk kigen man in zijn toestand van diepe ellende eene helpende hand zullen willen toesteken. Dinsdagavond is te Leuven een treurig spoorwegongeluk voorgevallen. Eeu personentrein was juist het sta tion binnengereden, toen met snelle vaart een goederentrein daarachter opreed, met het gevolg dat 4 waggons van den eersten trein verbrijzeld werden, twee passagiers op de plaats dood bleven, en een groot aantal min of meer zwaar gewond worden. De machinist van den goederentrein, die ondanks de signalen niet gestopt heeft, is onmiddellijk in hechtenis genomen. Voor eenige dagen vertrok een stoomboot uit Liverpool naar Melbour- ne, die aan boord had een soort van reddingsboot van slechts 4 voet lang. Dit bootje was bestemd om in geval van nood papieren op te nemen en dan afgezonden te worden. Voorzien van een klein zeil, ver wacht men dat het met vrij groote snelheid voort zal gaan en gemakkelijk in 't oog zal vallen, indien het in de nabijheid van de kust of van een schip komt. Zeker is dit eene groote verbetering vergeleken met de conventioneele Een man, die diep in de schul den stak en onophoudelijk door zijn crediteuren vervolgd werd, verzon onlangs en zeer practisch middel om zich die lastige maners van het lijf te houden. Hg gaf voor, door een dollen hond gebeten te zijn, schreef daarover een brief aan een beroemd geneeskundige en liet dien in een paar dagbladen openbaar maken. Daarin verhaalde hij, dat hij wel eenige verschijnselen waarnam, maar zich er volstrekt niet ongerust over maakte. Een weinig schuim op den mond en soms een sterke neiging om iemand te bijten dat was alles. Voor het overige ge voelde bij zich volkomen gezond. De slimme gast werd nu natuur lijk door iedereen vermeden, en was voor een poos van zijn schuldeischers af. In het begin van Juni zal de stalen gepantserde torpedoram »Po- lyphemus" te water worden gelaten te Chatham, met zijn werktuigen, ke tels en schroef op hun plaats. Het schip is van 2640 tonnen en van 5500 paardenkracht. Er is twee jaar aan gewerkt en het schip wordt »eenig en ongeëvenaard genoemd. Onlangs kwam in een sigaren winkel te Elberfeld een jonge dame, die een net pakje en een schijnbaar goed gevulde portemonnaie op de toonbank legde en twee kistjes fijne sigaren verlangde, welke zij aan ie- maud ten geschenke wilde geven. Toen de kistjes haar netjes ingepakt ter hand gesteld waren, ging zij er mee naar de deur en riep om een jongen, die buiten moest staan te wachten, om het pakje te dragen. De knaap kwam echter niet en de lieve jonge dame liep met de sigaren de deur uit om hem te zoeken. De sigarenhandelaar maakte zich over haar heengaan volstrekt niet ongerust, want zij had immers het pakje en de portemonnaie achterge laten. Maar toen zij na een geruime poos niet terugkwam en hij den inhoud onderzocht, bleek het dat het pakje stroo bevatte en de portemonnaie met oud papier was opgevuld. Naar men uit de Schotsche havenstad Peterhead bericht, is de robbenvangst in Groenland dit jaar zeer schraal. Het eerste schip keerde er onlangs terug met een lading van 1000 robben, en de andere schepen van Dundee en Peterhead wonnen door elkander ieder niet meer dan 8 a 10 tonnen traan. Blijkens de mededeeling van het statistische bureau te Washington zijn in de vorige maand Maart in de verschillende havens van de V. S. aangekomen 44,125 landverhuizers. Daarvan kwamen uit Nederland 643. Uit 7 landen van Europa (waaron der Frankrijk, Rusland, al de andere Noordsche rijken, België) behalve nog 174, waarvan de herkomst niet be kend was, zgn miuder immigranten dan uit Nederland te N. Amerika aangekomen. Volgens de berichtgever van the Standard houdt de vrees aan, dat, na het vertrek der Engelschen, een algemeens opstand van inboorlingen der Transvaal en nog andere stam men buiten de grenzen tegen de Boeren zal uitbreken. Voor vrees" zal men wel wensch" moeten lezen maar de Engelschen kunnen toch wel begrijpen, dat nu zij juist zoo danig door de Boeren zgn geklopt, de inboorlingen het wel uit hun her sens laten zullen te gaan opspelen, 't Heeft er veel van of men door het verspreiden van deze geruchten eigen nederlagen wil bemantelen. Daily Telegraph weet uit Pretoria te melden, dat de Boeren de erken ning weigeren van het interimistisch bestuur der Engelschen te Middelburg en elders. Nogmaals zijn in Berlijn een aantal personen het slachtoffer ge worden van een slimme bedriegster, die vertelde dat er in Nederland eenige millioenen als erfenis waren te halen. De oplichtster, een reeds bejaarde dame, had in Saksen twintig personen opgespoord en van hen als rechthebbenden op de erfenis de vol machten gevraagd om die gelden voor hen te kunnen halen. Dit werd na tuurlijk dadelijk gedaan, maar gerui me tijd verliep zonder dat men iets van de erfenis hoorde en toen men ging onderzoeken, bleek het dat de last- hebbende in plaats van de erfenis te halen, hen met die volmacht voor niet onaanzienlijke sommen had op gelicht. Van de zeelieden die bjj het springen van het kanon aan boord van de »Mars" te Willemshaven zwaar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1