'T VLIEGEND BI,AAPJE. KLEINE COURANT VOOR MELDER, NIEOWEDIEP EN TEXEL. \o. 859. Dinsdag 10 Mei 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. AlDonnomont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreaai: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elk8 regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 10 Mei 1881. Blijkens een bij het Depart. van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapt. ter zee J. W. Binkes, bestaande uit Zr. Ms. schroet8toomschepen Van Galen" Leeuwarden" Marnix" en Suriname," den 5en dezer te Genua aangekomen. Door het prov. bestuur van N.-H. te Haarlem, is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed lste perceel. Het leveren van brik- en stortsteen en het bestorten der Helderscbe zeewering, in twee per- ceelen, behoorende tot de zeewerken in de provincie N.-Holland, (raming f 2900). Minste inschrijver de beer G. D. van Doorn te Amsterdam, voor f2300. 2de perceel. (Ramingf8100). Minste inschrijver de beeren Gebr. Jauzen alhier, voor f2468. lste perceel. Het doen van duin beplantingen, bet stellen van riet- schuttingen enz., op Texel en den vasten wal van Noord-Holland, in drie perceelen, behoorende tot de zeewerken in de provincie N.-Holland, (raming f 6000). Minste inscbrjjver de heer K. H. Plavier te Texel, voor f5700. 2de perceel. (Ramingf9400). Minste inschrjjver de beer J. Oldenburg te Bergen en H. Nottelman te Scboorl, voor f 8200. 3deperceel. (Ramingf7450). Minste inschrjjver, als voren, voor f 6240. Als een bewijs, dat de ambitie om bij de marine in dienst te treden, nog niet aan het afnemen is, kan dienen, dat voor het vergelijkend examen voor adelborst 3ekl., waarvoor 40 plaatsen zijn opengesteld, zich 166 aspirauten hebben aangemeld. Aan bet examen voor machinist- leerling 2 kl. by de opleiding te Hellevoetsluis, waarbij 20-jongelieden kunnen geplaatst worden, zal door 85 aspiranten worden deelgenomen. De Willem Barents" is Zater dag ten 10 uren van Amsterdam ver trokken en stak ten 2 uren in zee. Een gelukkige reis met behouden thuiskomst wordt het scheepje en zjjn kloeke bemanning door heel Nederland van harte toegewenscbt. De Minister van Oorlog heeft, met wijziging van zijne beschikking van 15 Maart jb, bepaald dat de ge huwde militairen beneden den rang van officier aanspraak hebben op vrije geneeskundige behandeling voor hen en hun gezinbet gebruik vau een tweemana nachtleger, en vervoer van de bun toebehoorende meubilaire goederen, bij verandering van stand plaats in het belang van 'sRijks dienst, overeenkomstig 's Konings besluit van 19 Aug. 1873, no. 29. Bij een tabel wordt voorts aangewezen wie hunner bovendien bet bijzonder voor recht zullen genieten van behoorlijke buisvesting voor hen en hun gezin, in of buiten de kazerne. Tegen het einde dezer maand zal aan 's Rijks munt te Utrecht weder worden aangevangen met de aan munting van een ton gouds aan 2l/a centstukken. Sedert eenige avonden brandt er een licht op den nieuwen vuur toren te Ameland. Dit licht is zeer sterk en schitterend. Den tweeden avond was bet bijzonder druk iu zee, daar er eenige vreemde stoomers en loodsbooten lagen, wellicht ter ver kenning, als ook ruim 300 Engelsche kotters en omstreeks 100 van onze vaartuigen. In de distilleerderij en likeur stokerij van de beeren Ph. van P. Zoon te Doetincbem heeft een ®nge- luk plaats gehad, dat hoofdzakelijk door onvoorzichtigheid ontstaan is. De werklieden, bezig met stoken, hadden nit onwetendheid de afvoer buis vau den ketel afgesloten, waar door de helm met een vreeseljjken slag van den ketel vloog, en eens klaps de gebeele stofeerjj in vlam stond. Drie der werklieden, wier klee deren dadelijk vlam vatten, wisten zich niet te reddenzij zijn met brandwonden overdekt. Twee meisjes hebben zich met een sprong door een der ramen gered en zijn met den schrik vrijgekomen. Een muur van het gebouw is in gestort, terwijl twee ramen ver wer den weggeslingerd. Overigens was de brand door spoedige hulp gebluscbt. Donderdag heeft de justitie van Roermond te Weert bet lijk van een lljarig meisje opgegraven, dat maandag 11. ter aarde werd besteld, om bet te schouwen. Het kind zou door de moeder zoodanig mis handeld zijn, dat het aan de gevolgen is overleden. Grooten indruk heeft overal in Engeland de tijding gemaakt van bet in de luekt springen vau Hr. Ms. schip »Doterel" in de straat van Magellaan, waarbij 140 officieren en manschappen het leven verloren. De »Doterel" was een nieuw oorlogsschip met nieuwe machinerie. De commandant, die gered werd, seint dat de ontploffing van het kruitmagazijn in het voor onder het schip vernietigde, doch dat waarschijnlijk het barsten van den stoomketel die ontploffing veroorzaakt heeft. Men acht deze rede echter onwaarschijnlijk, omdat stoomketels en magazijn gescheiden waren door kolenhokken en waterdichte ijzeren wanden. Niet onmogelijk is het, dat enkele honderden KG. schietkatoen, die aan boord waren voor torpedodienst, in de Stille Zuidzee ontploft zijn, maar evenzeer is het mogelijk, dat een Peruaansche torpedo het onheil beeft veroorzaakt. Dit geschiedde namelijk bij Sandypoint, een nederzetting van Chili aan Straat Magellaan en gedu rende den jongsten oorlog hebben de Peruanen vaak gedreigd aldaar torpe do's te laten zinken, om den oorlogs schepen van Chili het varen door de straat te beletten. Hoe het ook zij, het onheil heeft opnieuw getoond welk een verwonder lijk samengesteld werktuig een modern oorlogsschip is. Het heeft in zijn magazijn ontplofbare holle granaten in plaats van degel jjke looden of ijzeren kogels; het heeft kanonnen, zoo groot, dat als ze barsten, een mjjn in de lucht schjjnt te vliegen. Het heeft stoomketels die kunnen springen en torpedo's en schietkatoen aan boord, die door een schok kunnen ontploffen. Voor de leering van zeeofficieren is het te hopen dat ontdekt worde wat de oorzaak van dit onheil is Twee mariniers te Parijs zagen een meisje van omstreeks 20 jaar op de brug vau Asnières pogingen aanwenden om de leuning over te klimmen. Zij schoten toe en grepen haar. Wat zij vermoed hailden, bleek waarheid te zijn. Het meisje wilde zich in de Seine werpen, daar zij haar leven moede was. Door de mariniers ondervraagd, ver- verhaalde zij dat zjj verloofd was aan een jong koopman en dat het huweljjk binnen eenige dagen zou voltrokken worden. Doch den vorige dag had zij een brief van hem ge kregen, waarin hij haar berichtte, dat hij om familieredenen zich ge dwongen voelde van het huwelijk af te zien. De wanhoop had zich hierop van haar meester gemaakt, en in dien toestand had zij besloten zich van kant te maken. De mariniers geleidden het meisje hierop naar hare woning, toen zij halverwege haar gewezen bruidegom te gemoet kwam. Een opheldering volgde, waaruit bleek dat de brief geschreven was door een laffen grappenmaker. Men verbeelde zich de vreugde van bruid en bruidegom over den ge lukkigen afloop dezer historie, die zoo treurig had kunnen eindigen. Onder den naam »electrische naamborden" is een nieuw artikel in den handel gebracht. In de letters van deze horden zijn kleine beweeg bare matalen plaatjes aangebracht. Het bord wordt in zijn lijst door de werking eener kleine electrische batterij in voortdurende beweging gehouden. De plaatjes die de letters vormen schommelen daardoor gestadig heen en weer, hetgeen een zeer aardig flikkerend effect maakt, dat aan illuminatie doet denken. Te Schönebeck heeft een ont ploffing in de fabriek van slaghoedjes voor geweren plaats gehad, waarbij een 17-jarig jongeling en twee meisjes van dien leeftijd zijn gedood De jongen moest een kist met 5000 slaghoedjes overbrengen van het eene naar het andere atelier. Hij kwam een paar fabrieksmeisjes tegen en raakte met haar aan het stoeien. Op welke wijze weet men niet, doch bij die gelegenheid moet door een val of stoot de ontplofbare kist ont vlamd zijn, waardoor de drie jonge menschen verbrijzeld werden. Dezer dagen heeft de Parijsche politie een dievenbende gevat, die op een verwonderlijken voet was ingericht en er equipages, livreibedienden enz. op nahield. Op iederen tocht, dien de dieven deden, werden zij op den voet gevolgd door een keurig eigen rijtuig met een volbloed paard er voor. Bij een aanval op personen, een inbraak of wat ook, zoodra zjj gereed waren, of zelfs als de poging mislukte, bliezen de mannen op een fluitje, het rijtuig verscheen, zjj sprongen er in en waren plotseling verdwenen. De politie had reeds eenige keeren getracht zich van het rjjtuig meester te maken, maar te Nog onlangs kwamen twee leden der bende, keurig gekleed, in hun equipage bij een koffiehuishouder iets gebruiken. Zjj betaalden met een bankbiljet van 500 fr, namen het geld, dat zij terug ontvingen en het ge wisselde biljet mede, sprongen in hun rijtuig en waren in een oogwenk uit het gezicht. Thans is echter de bende eindeljjk in handen van het gerecht gevallen. Volgens berichten van de Rus sische grens is Frolow, de beul te Petersburg, met stokslagen gestraft, niet alleen om de afschuwelijke mis handelingen welke de vervoordeelden vanhem te verduren^'hadden, maar voor al omdat lijj na de terechtstelling der keizersmoordenaars aan hunne vrien den de koorden en zelfs de splinters van het hout van de galg verkocht. De strop waaraan Sophie Perowskaia het leven liet, is rafel voor rafel verkocht en alle nihilisten dragen dien als een kostbare reliquie in een soort zakje op de borst. De kap die haar op het oogenblik, dat zjj aan de galg zou geheschen worden, over de oogen getrokken werd, is eveneens aan kleine stukjes door hem verkocht. Haar photographiseh portret wordt heinde en ver bij duizenden aan den man gebracht. In het geheim worden verzen gedrukt, waarin wraak over haar dood gezworen wordt. De Keizer en vooral de Keizerin zijn over deze vereering geenszins gerust. Aan Loris Melikoff legt men de woorden in den mond: Wjj hebben verkeerd gedaan met de vrouwen tegen ons op te zetten." Door een groot aantal Fran- sche dames is een adres aan de Keizerin gezonden met verzoek om gratie voor Jesse Helffmann, dat naar men weet ook bewilligd is. Ware dit afgewezen, dan zouden zjj gezamenlijk liet kind van de ongelukkige aangenomen en voor de behoeften van den armen wees in zjjne kindsche jaren zorg gedragen hebben. Sedert eenigen tjjd werden een aantal koopsters op een der groenten markten te Parijs, wanneer zjj de gekochte waar wilden betalen, tot hare groote ontsteltenis gewaar dat het geld dat zij bjj zich hadden gestoken, spoorloos verdwenen was, zonder dat het de politie gelukken mocht den dief of de dievegge te ontdekken. Eindeljjk viel het ver moeden op een vrouw, met een klein kind op den arm, die altijd in den dichtsten drom van kooplustigen te vinden was en dan ook eindelijk op heeterdaad betrapt werd, terwjjl zij zich de portemonnaie uit den zak van een oude juffrouw toeeigende. Opmerkelijk was daarbij de handige wijze, waarop zjj het gevaar van ontdekt te worden, wist te voorkomen. Toen nameljjk de oude dame, die iets vreemds aan hare kleederen ge voelde, zich verwonderd omkeerde, zeide de dievegge dadelijk mot toor nige stem tot het onschuldige wicht op haar arm: »Jou ondeugend nest, Kan je dat trappelen met je voetjes niet laten, je hindert de juffrouw," waarop de kleine natuurlijk begon te huilen, en de juffrouw, die zelve verlegen met de zaak werd, verze kerde dat het niets te beteekenen had. De dievegge wilde zich hierop met haar buit verwijderen, doch werd door een geheimen agent van politie, die het tooneeltje met stille verbazing had (gadegoslagen, onmid dellijk gearresteerd. Een der beide onlangs door prins van Wales aan de diergaarde te Berlijn geschonken olifanten heeft een boosaardige grap uitgehaald door zijn oppasser, toen deze den stal verliet, een der slagtanden door de borst te stooten, zoodat de punt door den rug heenstak. Breng mjjn jas bjj mijn vrouw!" Met deze woorden wierp een persoon een voorbjjganger op de Pont d'Au- sterlitz te Parijs zijn jas, die hjj had uitgetrokken, over het hoofd en sprong in het water, den ander alzoo belet tende hem na te springen. In de jas vond men een briefje van den vol- geuden inhoudDaar ik mjjn gezin niet meer kan onderhouden, zoek ik den dood. Martin Auguste, Chemin des Epinettes.". En daaronder: >Ro- salie, gjj doet mjj den dood aan en dat spijt mij." Het lijk heeft men niet teruggevonden. Een vrouw, die te Latinne een soort van estaminet hield, waar zij woonde met haar twee kinderen, terwjjl de man te Tourinne als daglooner werkte, is in haar woning vermoord gevonden door een revolverschot, waarvan de kogel achter het oor was binnengedrongen en door een der oogen weer naar buiten was gekomen. Een doove tante, die bij de vrouw inwoonde, had niets van het schot vernomen, maar werd eindelijk gewekt door het geschreeuw der kleine kin deren. Men verdiept zich in gissingen naar de beweegreden tot den moord, waarbij aan geen diefstal kan worden gedacht, daar de menschen doodarm waren. Het oprichten van een waar nemingsstation aan de Noordpool is nu voor de Vereenigde Staten een uitgemaakte zaak. Het station zal opgericht worden in de nabijheid van de Franklin-baai, terwijl de daarvoor vertrekkende expeditie onder bevel van den luitenant Grisby zal staan. Van de 25000 dollars die de Regeering voorloopig voor dit doel heeft afgestaan, worden reeds de verschillende benoo- digheden gekocht. De expeditie zal nog door twee officieren, een arts en 21 soldaten medegemaakt worden, terwjjl men voornemens is den 15 Mei van Washington te vertrekken. Dezer dagen ontstond er te Bethune in Frankrijk een ernstige brand, waardoor drie huizen ver nield werden. Door de hevigheid waarmede het vuur toenam, was het onmogelijk iets te redden en later bleek het ook dat er drie personen vermist werden, wier verkoolde ljjken men later onder de puinhoopen terug vond. Men schrijft den brand aan moedwilligheid toe en de politie is dan ook reeds op het spoor van den vermoedeljjken dader. Hoeveel Duitschers ook hun vaderland gaan verlaten om beter bestaan in de nieuwe wereld te zoeken, toch wordt Duitschland er met zjjne bewoners niet armer op. De laatste volkstelling toonde een cijfer van ruim vjjf en veertig millioen inwoners, wat sedert de laatste volkstelling in 1875 een vermeerdering is van on geveer driehonderdduizend personen. Het Rjjk heeft honderd en dertien steden waarin meer dan twintig duizend personen zijn gevestigd en veertien steden die een bevolking van meer dan honderdduizend zielen hebben.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1