Advertentiën. Het stoomschip »Culmore," van Gibraltar naar Liverpool, heeft dicht bij het vuur van den Bishop Rock bij dikken mist op klippen gestooten en is in diep water gezonken. De gezagvoerder en drie man zijn ver dronken de overige equipage heeft zich in de scheepsboot gered. Het lijk van den gezagvoerder is te Sciily aan land gebracht. Zes jaren geleden verongelukte den 7den Mei op de zelfde plaats het stoomschip Schiller, waardoor 30 man het leven verloren. Uit een droevige statistiek, on langs te Londen openbaar gemaakt, blijkt dat in 1880 101 personen in de Engelsche hoofdstad van honger gestorven zijndaarvan waren 55 van het manlijke en 46 van het vrouwelijke geslacht. De leeltijd der ongelukkige slacht offers is zeer verschillend. Vijftien slechts waren jonger dan éen jaar en vijftien boven de zestig. Er is een man onder die zich heeft laten verhongeren met goudstukken in de hand, en een vrouw, die van honger gestorven is omdat haar man terwijl zij ziek was, geen genees middelen en voedsel wilde klaar maken. In vroeger jaren kwamen talrijke gevallen voor van menschen, die van honger gestorven waren, omdat zij zich niet wilden vernederen hulp te vragen. Slechts vijf gevallen van dien aard waren in 1880 te ver melden. Een der slachtoffers was een bind van tien maanden, waarvoor de moeder hulp weigerde, die des wege door de rechtbank wegens moord veroordeeld werd. Volgens den St. Peterburgschen correspondent van het Berliner Tagebl.", dat zich wel eens meer door sensatie-berichten onderscheidt, zou de in hechtenis genomen Russi sche Grootvorst Constantijn, op bevel van den Keizer, naar de vesting Dunaburg gebracht zijn, om daar levenslang gevangen te blijven. Verleden jaar werd zekere Co- lucci door het Hof van Assises te Lecco (Italië) tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld, wegens het vermoorden van een herdersknaap, dien hij in dienst had. Wel had men het lijk nergens gevonden, maar de verklaringen der getuigen waren over weldigend. Een bezwoer, dat hij Co- lucci op den jongen had zien schie ten, dezen in de wang zien treffen en den moordenaar zijn rochelend slachtoffer aan een neef had zien overgeven, die, op een wit paard ge zeten, in de nabijheid wachtte. Een ander verklaarde, dat het lijk ver brand was geworden. Dezer dagen nu is de gewaande doode, die wegens een bedreiging van zijn meester ge vlucht was, in blakenden welstand en zonder het minste spoor van eenige wonde teruggevonden. Huwelijbsaauvragen zullen inde dagbladen te Parjjs weinig voorkomen de candidaten wenden zich liever tot de huwelijksbureaux, om daar inlich tingen in te winnen en deze zijn zoo in trek, dat ruim 25 percent der gesloten huwelijken door tusschen- komst van die kantoren worden tot stand gebracht. De eigenaars dier kantoren doen dan ook al het mogelijke om het behandelen der zaken zoo aangenaam mogelijk te maken er zijn bedienden die de dames te woord staan, huizen waarin de huwelijkscandidaten elkander kunnen ontmoeten, agenten die de noodige inlichtingen omtrent de familie en het vermogen der trouw lustige dames geven. Ook zijn er reizigers, die de provinciën en bad plaatsen bereizen om rijke en trouw lustige dames op te zoeken en eindelijk ook bemiddelaars, die opgeworpen bezwaren uit den wegruimen. Onder die laatste rubriek behooren voorna melijk notarissen, die door het opmaken der huwelijkscontracten geld hopen te verdienen. Of dergelijke huwelijken altijd gelukkig zjjn, valt wel eens te betwijfelen, maar om het geluk der gehuwden te bevorderen, daarvoor zijn de hnwelijksbureaux ook niet opge richt. Dit moeten de trouwlustigen onderling maar zien te doen. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam via Marseille, arri veerde te Port Said 5 Mei en vertrok den zelfden dag. Het stoomschip Koning der Nederlanden vertrok van Batavia naar Amsterdam, via Padaug, den 7den Mei. Het stoomschip Prinses Marie, van Ara sterdam naar Batavia, arriveerde te Padang den 7den Mei en zou de reis voortzetten. Het stooms. Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 8 Mei. Markt-öerichten. Hoorn, 7 Mei. Tarwe f 9,50 a 11, Gerst f 5,75 i. 6.50, Haver f 4 a 4,75, Erwten: witie f 13, groene f 12,50 a 13,50, grauwe f 15,50, vale f 12 a 13,50, bruine Booneu f 11 a 13, 6 Paarden f 80 a 200, 250 Koeien f 150 a 250. 1200 Schapen f 18 a 34, 600 Lammeren f S a 16, 40 Kalveren f 10 a 24, 70 Varkens f 17 a 25, 6 Zeu gen f 30 a 55, 300 Biggen f6 a 10, 12500 Kippeneieren f 3 a 3,25, 4200 Eend dito f 3,70 per 100, 2109 kop Boter 60 a 65 ct. per kop. Alkmaar 6 Mei. Kleine kaas f 42, Com missie f 40, Middelbare f 40, laagste prijs f15, aangevoerd 231 st., wegende 47156 P. Ter graanmarkt aangevoerd 407 mud den, Tarwe f9 a 11,50, Gerst f 5,75 a 6,25, idem Cbevalier f 6.75 a 7,25, Haver f 4,25 a 5, Paardenboonen f 8, bruine dito f 11,50 a 13,75, Erwten: groene f 15 a 22, grauwe f 14 a 18, vale f15. 7 Mei. Aangevoerd 1 Paard f 110, 38 Koeien en Vaarzen f 180 a 220, 51 nuch tere Kalveren f 2 a 15, 1045 Schapen f 21 a 33, 664 Lammeren f 5 a 12, 145 mag. Varkens f 21 a 33, 310 Biggen fllalö, 16 Bokken en Geiten f4 a 12, 17 kleine bokjes 30 a 50 ets. Boter 70 a 82J ct. per kop. Visscherij - Berichten. 9 Mei. Hedenmorgen een schuit van Terschelling met 60 roggen, per stuk 46 ct. Enkele korders naar zee, namiddag bin nen, weinig vangst, wat rog en klein® sehol, rog per stuk 50 ct., per mandje kl. schol f 3.25. Een schuit met 110 Kg. scharren, per Kr fl.50 a f 1.75. Ponen per mand f0.80 a fl.00. Van Wieringeu 8 tal geep, per tal f21.50 a f 22.50. Wegens het on stuimig weder wordt hier niets gevangen. Hedenmorgen door den harden wind niets naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 10 Mei. ONDERTROUWD: P. de Ridder, tini nterman, en J. B. Bouwer. K. S. de Wijn, directeur telegraaf en postkantoor, en A. C. D. Gooien. GEHUWD: R. Tjittes en M. Kossen. N. Koop en A. L. Schröder. H. Noot en M. Hoogvorst. D. Makelaar en A. Vlaming. BEVALLEN: T. P. Kooru, geb. de Waard D. J. Smit, geb. Bakker Z. J. G. Piscaer, geb. Hoogenbosch Z. M. de Waard, geb. de Jong Z. N. Grimijzer, geb. Bak ker Z. M. Stijn, geb. Houtkoop Z. T. Klijn, geb. v. d. Woude D. T.Zwaag, geb. Rezel D. OVERLEDENJ. M. Vrijvogel 3 j. W. Koning 21 j. C. J. Brinkman 48 j. Een levenloos aangegeven. Zoölogische Reclame. (Zie No. 857.) Daar is de Mei, de lieve Mei! Leg op Uw bed, een extra sprei Of je vat kou, verstijft, wordt blauw, Wie kan blijft bij den warmen haard Afwachtend; dood bedaard. Waar blijf je Mei, o lieve Mei? Och kom toch, maak ons weer eens blij, De zwaluw wacht, ziet treurig, smacht, Eu tjilpt, daarbij op droeven tcon; 'k Verplaats me metterwoon. Zijt gij dat Mei, o lieve Mei P De kikkert kruipt weer in de klei, En kwaakt bedroefd, o wat geboeft, Een ijskorst op het watervlak, Och was ik onder dak! Is dat de Mei, de lieve Mei Geen gras te zien op veld of wei, Het vee verarmt en roept en loeit Op stal, op neergedrukten toon Wat is die Meimaand schoon! Wat schoone Mei, wat lieve Mei Het bijtje vliegt door veld en wei Gaartrhnmatiek in poot en wiek, Zoekt te vergeefs naar bloempjes rond, Doch kust den kouden grond. 't Is toch de Mei, de lieve Mei, De vlinder, in haar pop, wordt blij, En draait zich om, doch vraagt: waarom? De kikker huilt en is niet blij In 't vriendelijk jaargetij. Het in wel Mei, maar gure Mei, Koe, zwaluw, vorsch en honingbij Protesteeren en beweren Dat je in de war hent vrind, Leuter je, of ben je blind P G. L. Zuster Anna. „Zeg lieve zuster Anna, ziet Gij niets nog komen P" Wie kent niet Die welbekende woorden Uit Blaauwbaard's sprookje? en die vraag Hoort men in dezen tijd nog staag Van 't Zuiden tot bet Noorden. „Zeg, lieve zuster Anna, zeg Ziet gij de lente al op den weg, Of schuilt zij hier of ginder?" En 't antwoord luidt: „ik zie haar niet, Die vreugde aan alle scheps'len biedt, Het is nog bijna winter." „Zeg, lieve zuster Anna, spreek, Waar huist de vrede, in welke streek Is hij voor goed gaan wonen?" Weer antwoordt Anna,,'k Z'e hem niet, Die zegen aan de raeosehheid biedt, Ik zie slechts de oorlog tronen." „Ziet gij, geliefde zuster, iets Van de beschaving, of nog niets; Hebt gij ze al waargenomen?" „Ja, 'k zie haar, maar gebukt door wee, Dewijl haar een jeneversee Belet tot ons te komen." „Zeg, lieve zuster, ziet ge ook al De waarheid over berg en dal Haar zeeg'nend liebt verbreiden?" ,,'k Zie nu en dan haar zachten gloed, Doch vormen, dienst en overmoed Doen haar zoo lang nog beiden." Zie, zuster Anna, zie maar uit Naar Oost en West, naar Noord en Zuid, En deel ons alles mede Van 't goede, dat ge op aarde ziet, En laat, al wat den mensoh verdriet, In 's Hemelsnaam met vrede. W. M. Tz. Heldersche Moppen. EEN BEKROONDE. Bij een onlangs gehouden wedstrijd, in Engeland, van sprekende papegaaien, werd met algemeeue steramen de prijs toegekend aan het individu, dat, toen de doek van zijn kooi werd genomen en hij voor de jury zijne kunsten moest vertoonen, een verachtelijken blik op zijn kameraden wer pende, 't geleerde lesje opzeide en met schorre stem opmerkte: „God zegen me, wat een papegaaien-boel o TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Van Fcchter, den tooneelspeler, wordtjde volgende anecdote verteld. Het voornaamste effect van het stuk hing af van een schip, dat het tooneel overstak, en de golven werden nagebootst door een twaalftal kleine jongens door onder de zee van doek hunne hoofden op en neer te laten bewegen. Maar eens toen het schip op het tooneel kwam aanzeilen en Fechter als de kapitein op den voorsteven stond, kwam er midden in dc zee een kleine jongen te voorschijn. De oogen van al de toeschouwers waren op hem gericht en de illusie dreigde ge heel verloren te gaan, toen Fechter uit riep „Man overboorden over de ver schansing heen reikende, terwijl het schip voortstevende, greep hij den jongen bij den schouder en tilde hem in het schip. o VROUWEN-AFSCHEID. Twee huismoeders nemen aan de deur afscheid van elkaar. „Nu, adieu!" „Adieu hoor! Kom je gauw eens weerP" „Ja zeker. Adieu „AdieuDoe je 't heuscii P" „Ik beloof 't je. Kom je ons ook gauw eens opzoekenP Zal je 't niet vergeten?" „Neen. Breng een volgenden keer Trui tje mee." „Dat zal ik doen. Ik had haar nu al willen meenemen, maar] zij was niet recht wel. Zij zou anders dolgraag meegekomen zijn." „Och won zij dat zoo graagP Dat trof dan ongelukkig! Breng haar vooral een volgenden -keer mee." „Dat doe ik zeker. En breng jij den kleiDe mee als je komt?" „Ja, vast. Ik heb vergeten je te zeg gen, dat er weer een tandje bij hem door is." „Wat je zegt! Hoeveel heeft hij er nu al „Vijf. Het maakt hem erg kribbig." „Dat wil ik wel gelooven, met dat war me weer. Nu, adieu! Vergeet niet mij te komen opzoeken." „Neen, neen. En jij komt gauw eens weer, doe je 'tP Adieu!" „Adieu't Beste met den kleine „Adieu hoor! wel thuis!" Eerst dan scheidden ze. De afluisteraar heeft de stoutheid te be weren, dat zoodanig gesprek geen uitzon dering maar regel is. o EEN ONJUIST BEELD. Een predikant vergeleek in zijn preek den toestand van een onbekeerd zondaar bij dien van een man in een boot, ver van land en met maar één roeispaan. Juist zon hij beginnen op welsprekende wijs diens rampzaligen toestand te schet sen, toen een oud matroos opstond en met forsche stem uitriep: „Kan die stommert dan niet wrikken?" Vervolg rler Berichten. Uit goede bron vernemen wij, dat de Muziektempel van den heer C. de Groot, uit Bellevue, vrijwillig is afgestaan aan het art. Muziekkorps, en geplaatst zal worden in het plaut- soenhet korps zal daar des Zondags, bij goed weder, maziek-uitvoeringeu geven, die voorzeker bij het pas in gevoerde reglement, goede vruchten en veel belangstelling zullen onder vinden. De Gymuastenclnb »Friedrich Ludwig Jabn" alhier heeft opgehou den te bestaan. Iu een gezellige vergadering op 26 April jl., werd besloten de vereenigiug, die slechts korten tijd bloeide, te ontbinden. Met genoegen hebben we Zon dagavond de werkzaamheden van prof. Henry gezien. Buitengewoon vlug werkte hij, voornamelijk als escamo- teur en bracht 't belangstellende publiek dat entre parenthese wel wat talrijker had kunnen zijn, door zijne werkelijk verrassende toeren in bewondering, die nn en dan tot enthousiasme oversloeg. Gaarue erken nen we, dat we zelden zoo goed op dat gebied hebben zien werken. Zr. Ms. instructievaartuig Urania,commandant Siinon van der Aa, is gisteren van hier vertrokken voor een oefeningsreis met adelborsten naar de Zuiderzee. Gisterenmorgen, omstreeks 8 ure, brak een hevige brand uit, in de woniug van den landman Jan Bier steker, te Koegras. Met groote moeite heeft men het vee gered; drie kalve ren zijn echter in de vlammen om gekomen; van den inboedel is niets gespaard. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in den schoorsteen. Texel, 9 Mei. Aan de school voor m. u. 1. o. alhier, is een cursus geopend voor gymnastiek en een voor teekeneu. De lesseu in de gymnastiek worden gegeven door den heer Luijten, hoofd dier school, en de lessen in het teekenen door den heer Visser, leeraar aan de Nor maalschool. Oude Schild, 9 Mei. Sedert de vorige week is hier bijna geene ansjovis meer aangebracht. Ook was de garnalenvangst sedert de laatste dagen bijzonder zuinig. Voor de visschers is 't zeer wen- schelijk dat de ansjovisvangst op de Zuiderzee spoedig goede uitkomsten oplevere, daar alsdan vélen derwaarts vertrekken en de kleinere schuiten alhier de rogvisscherij big ven uit oefenen. De pokken-epidemie neemt nog steeds in Londen in hevigheid toe. Vooral in de zuidelijke voorsteden zijn een groot aantal lijders. In de vier maanden van dit jaar bezweken niet minder dan negenhonderd per sonen aan die ziekte. De gasthuizen hebben geen ruimte om al de zieken op te nemen en er is groot gebrek aan geschikte verplegers. In de vier eerste maanden kwamen te New-York niet minder dan 105.000 Iersche landverhuizers aan, wat bijna 25,000 meer is dan in hetzelfde tijdperk van 1880. Ook in Scandinavië en Duitseh- land is het aantal landverhuizers dit jaar buitengewoon groot. Te Ham burg en Bremen heeft men in de vo rige maand het aantal booten voor de emigranten moeten vermeerderen. Er hebben zich te Liverpool sedert 1 Januari ruim 60.000 landverhui zers uit Zweden en Noorwegen inge scheept voor Noord-Amerika. Als een zeldzaamheid wordt uit Dierdorf gemeld, dat een echtpaar bijna tegelijkertijd gestorven en begra ven is. De man, 68 jaren oud, werd den 12en x\pril ziek, de vrouw, 63 jaren, den Hen April. De vrouw stierf den 16en des morgens te 8 ure, de man, nadat hij eerst den dood van zjjn vrouw nog had kunnen consta- teeren, een uur later. W I ERI N GEN. Aan onze geabonneerden te Wie- ringen zij bericht dat Schipper 33., Duinls.©ri van af heden, onze belangen als AGENT zal waar nemen. Betalingen, Advertentiëii, enz. worden aan zijn adres aangenomen. DE UITGEVERS. Hedén mogen wij door Gods goedheid den 80en Geboortedag herdenken, van onze geliefde Moeder, de Weduwe T. PAANS, geb. Geerling. Uit naam van Kindereu, Be huwd- en Kleinkinderen, Ondertrouwd K. S. DE WIJN, Postdirecteur te Zwijndrecht, en A. C. D. GOOLEN. Helder 6 Mei 1881. Agemeeue en bijzondere kennisgeving. Ondertrouwd PIET DE RIDDER, vau Haarlem en JOHANNA BERNDINA BOUWER. Helder, 6 Mei 1881. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na eene lang durige ziekte, mijn broeder CAS- PARUSJOANNES BRINKMAN, in den ouderdom van 48 jaren en 5 maanden. Pastoor BRINKMAN. Helder, 8 Mei 1881. Eenige kennisgeving. Heden overleed, ODze jongste pa lieveling WILLEM, in den aan- valligen leeftijd van 14 maanden ieder ouderhart zal kunnen be seffen, hoe zwaar ons dit verlies treft. Helder, den 10 Mei 1881. J. C. WILLEMSE. M. J. WILLEMSE, Thomasse. Algemeene kennisgeving. Te Amsterdam overleed, na een langdurig doch geduldig lijdeu, onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwd broeder, SIMON CORNELIS van den HOOGEN, in den ouderdom van ruim 31 jaren. Helder,. 6 Mei 1881. Wed. J. van den HOOGEN, Verhoef. J. H. BüHRMANN. M. J. BüHRMANN, geb. van den Hoogen. rj Heden overleed, tot onze innige ;-'j droefheid, na een smarteljjk lijden j| van 20 dagen, onze jongste lieve- |j| ling JOHANNA MARIA, in den aanvalligen leeftijd van 3 jaar en 7 maanden. Zwaar treft ons deze slag, maar wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, 7 Mei 1881. J. C. VRIJVOGEL en Echtgenoote. Algemeene kenuisgeving. Vereeniginy tot Godsdienstige onzede lijke ontwikkeling te Heider. In de vergadering van ZATERDAG 7 MEI 1881 zijn UITGELOOT deaan- deelenn°. 9, n°. 13, n°. 67 en n°. 82. De houders hiervan worden verzocht zich te vervoegen aan het kantoor van den Heer P. J. DUINKER, den Penningmeester der Vereeniging, door wien de uitgelote aandeelen tegen overlegging eu intrekking van de bewijzen zullen worden uitbetaald. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2