'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL (Mo. *63. Dinsdag 24 Mei 1*81. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreuaiSPOORSTRAAT el ZVIDSTRAAT. Aavortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 24 Mei 1881. Zaterdag jl. had in het lokaal Tivoli alhier de gewone drie-maan- deiijksche bijeenkomst plaats van de winkelvereeniging van Eigen Hulp," onder voorzitterschap van den heer B. L. Vries. De heer M. C. Hazen berg bracht, namens de financiëele commissie, verslag uit van hare be vinding omtrent de rekening over het le kwartaal van dit jaar. 't Rapport luidde zeer gunstig. De goede uit komsten thans verkregenwerden grootendeels toegeschreven aan de betere controle, die het bestuur in den loop van 't genoemde kwartaal heeft ingevoerd. De commissie sprak de verwachting uit, dat, op deze wijze voortgaandemettertijd de meest gunstige resultaten zouden worden verkregen. De rekening, sluitende met een netto winst van f103, werd, op voorstel der commissie, eenparig goedgekeurd. Tot lid der finan ciëele commissie, ter vervanging van den heer Jhr. Alting von Geusau, werd gekozen de heer S. H. van der Steen. Tegen 1 Juli a.s. is door den thans in functie zijnden winkelhouder ontslag aangevraagd. Ter zjjner ver vanging werd, uit een tweetal, door het bestuur voorgedragen, met alge- meene stemmen gekozen de heer P. A. Jorksveld, van Dordrecht, van wien van onderscheidene zijden de gunstigste getuigenissen waren inge komen. Oudeschild, 23 Mei: Alweer zijn eenige vissehers van de Zuiderzee naar hier teruggekeerd, omdat de ansjovisvangst bijzonder tegenviel. Een span had in een week tjjds slechts 8000 stuks ansjovis gevangen. In de vorige week is schipper R., van hier, met zijn tjalk in aanzeiling geweest met een botter op de Zui derzee. Eenige oogenblikken na de aanvaring zonk de botter nadat schipper R. de opvarenden aan boord had genomen. De schuld van het onheil moet bij de vissehers bestaan, die zeer zeker slecht hebben uitgekeken. Koog, 23 Mei. Gisteren landden alhier eenige En- gelsche vissehers, die met hunne vaar tuigjes nabij onze kust ten anker la gen. Ons rustig dorpje was spoedig door de ruwe baldadigheid der woeste bezoekers in rep en roer. 't Was zelfs zoo erg, dat de politie van den Burg moest worden ontboden. Moch ten zulke tooneelen zich herhalen, dan zou 't misschien niet kwaad zjjn dat onze boeren beproefden even knap pe schutters te worden, als hunne Transvaalsche vakgenooten. De houten reddingtent, waarin de boot der N. Z. Holl. R. M. gebor gen is, zal weldra door een steenen gebouwtje worden vervangen. Ook zal hier eerlang een nieuwe reddings boot gestationneerd worden. Betreffende het vreeselijk ongeluk dat Donderdag op het IJ voor Am sterdam is voorgevallen, verneemt men nader: het schip was genaamd Urania en behoorde aan de gebroeders Goedkoop. Het werd door twee sleepbooteu van de Oosterdoksluis getrokken. Een der twaalf sjou werlieden, die het schip van de anker plaats in het oosterdok tot op het IJ hadden gebracht, aangezien eenige matrozenwat meermalen gebeurt— nog niet aan boord waren en in IJmuiden zouden worden opgewacht, zou nabij de Suez-steigers het schip verlateu, daar alles gereed en op gang was. Een der vletten van deze lieden was op zijde, de andere achter aan 't schip gemeerd. Iu dit achterste bootje hadden reeds eenige mannen plaats genomen en lieten zich nog een eindweegs mede- sleepen, toen het schuitje van de zijde werd losgemaakt en zoowel door de strooming als door de zuiging van het stoomschip, dat met een vrij snelle vaart liep, onder den kop van het achterschip draaide, ten gevolge van welken schok beide sloepen kantelden en alles te water geraakte. Terwjjl een sleepbootje op het IJ kwam aanstoomen, werd ook onmiddellijk een der booten van de Urania losgemaakt om hulp te verleenen, maar het schip met een sleeper vervolgde zijn weg. Vrijdag avond eerst moet gebleken zijn, dat alle mannen van boord gegaan en in de vletten waren, en aangezien slechts zes personen werden gered, vreest men dat het ongeval aan zes anderen het leven zal hebben gekost. Vier hunner moeten hoofden van huisgezinnen zijn. Bij het ongeluk zijn, zooals men thans hoort, zes personen verdronken. Het sleepbootje Spitsbergen" heeft van de geredden 2 opgenomen, waar van de een volgens het zeggen van den schipper der sleepboot zoo dronken was, dat hij hem noodzaken moest plat op het dek te gaan zitten, uit vrees dat de man voor den tweeden keer overboord zou vallen. Het koude bad had hem dus in 't geheel niet ontnuchterd. De Spitsbergen" is een bootje zonder verschansing. Aan den bootsman en de 10 roeiers der reddingsboot van Vlieland zijn, wegens hun moedig gedrag bij de redding van een deel der equipage van een gestrandeEngelsche visscher- schuit, medailles toegekend door het bestuur der Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschappjj. Den schipper wordt een zilveren en aan elk der roeiers een bronzen medaille geschonken. Zr. Ms. schroefstoomschip lekl. DeRuyter", hetwelk aan 's Rijks werf te Amsterdam in gereedheid wordt gebracht, is thans zoo ver gevorderd, dat het in het laatst dezer of het begin der volgende maand naar de Directie der marine te Willemsoord zal worden overgebracht om aldaar onder stoom beproefd te worden. Na die beproeving zal het schip ter ver dere gereedmaking naar bovengenoem de Werf terugkeeren. Wegens wangedrag zijn te Hel- levoetsluis uit Zr. Ms. zeedienst een vijftal schepelingen ontslagen. De vorige week is het netto bedrag van het feest, op 18 Febr. 11. in het Volkspaleis te Amsterdam ten voordeele der Watersnoodljjdenden werd gegeven, met de daaraan verbon den loterij, aan den Burgemeester als voorzitter der Watersnood-commissie ter hand gesteld. De som is groot f48,965,247,. Een verschrikkelijke brand heeft in de boerderij van den heer W. A. v. d. Sluis te Kortezwnag gewoed. Al het vee, koeien, paarden, varkens en kalveren is een prooi der vlammen geworden. Niets was tegen brand schade verzekerd. De oplichterij met bedelbrieven, voorzien van valsche aanbevelingen en valsche handteekeningen, wordt te Amsterdam weder op groote schaal toegepast. Een bewoner van de Kemper straat te 's-Hage vond, te huis ko mende, èn zjjn vrouw èn een ge deelte van zijn huisraad verdwenen. Daar hij in gemeenschap van goederen getrouwd was, begreep; hij dat de helft, die achtergebleven was, hem toebehoorde. Spoedig w0rd een uit drager gevonden, die het boeltje kocht, waarop ook de man zijn woning vaarwel zeide. Binnenkort zal voor het Ge rechtshof te Amsterdam de,treurige zaak worden behaudeld van een negenjarige knaap, die in de Barendsz- straat aldaar onlangs zjjn zusje op zettelijk vergiftigde, om «rat de .kleine zoo schreeuwde. Het circus Carré is van 's-Hage naar WeeueD vertrokken met een extra-trein, die naar men zegt f10,000 kost. Uit Vlieland meldt menZater dag werd alhier aangehouden een zekere weduwe E. V. met haar negen jarigen jongen, verdacht van een zilveren horloge te hebben ontvreemd aan den loodsschipper T. Bakker, varende tusschen Harlingen en Vlie. Deze had beiden met eenige leurwa- ren mede genomen naar Vlie, doch bemerkte op zijn terugreis dat zijn horloge zich niet meer bevond in de kist, waarin hij het gewoonlijk bij zijn kleederen wegborg. Aanstonds viel zijn vermoeden op de wed. E. V. en haar zoon en gaf hjj van zijn bevin den kennis aan de politie, die gretig om eens iets beteekenend proces verbaal te kunnen opmaken, ijverig een onderzoek instelde en al spoedig vernam dat genoemde jongen een horloge nabij het dorp gevonden had. Kort daarop werd het in het bezit der wed. aangetroffen, die daardoor het zeer aanzienlijk getal kennisma kingen van haar en hare familie met de politie waarschijnlijk met nog twee zal vermeerderen. Aangenaam is het voor die beiden, dat hier geen pre ventieve gevangenis behoeft te wor den toegepast, omdat ze, nu de schip pers gewaarschuwd zijn, onmogelijk het eiland kunnen verlaten en ge makkelijk kunnen gevonden worden. Aan het Ministerie van Finan ciën te Madrid zjjn verschillende ongeregeldheden in het beheer der gelden aan het licht gekomen, wat tot de aanhouding van verschillende ambtenaars heeft geleid. Uit het onderzoek bleek dat er reeds geruimen tijd valschheden in geschriften werden gepleegd, waardoor de ambtenaren aanzienlijke sommen konden verduis teren. Generaal Iguatieff, de opvolger van Loris Melikoff als Russisch Mi nister van Binnenlandsche Zaken, heeft zich in zijn loopbaan als een schrander, maar karakterloos en onop recht staatsman doen kennen, getui gen de bijnamen vader van den leu gen" en zwarte vos", hem door de Turken gegeven. Hij werd in 1832 te St. Peters burg geboren en op 28jarigen leef- tjjd, nadat hjj zich bij diplomatieke onderhandelingen met China onder scheiden had, tot generaal benoemd. In 1855 ging bij als gezant naar Turkije en bekleedde dien post daar 12 jaren lang. Bij de vredesonderhandelingen met Turkije speelde hij een eerste rol. Het verdrag van San Stefano was zijn werk. Na het Berlijnsch tractaat viel hij in ongenade en trok hij zich te rug op zijn goederen in Zuid-Rusland, totdat hy als gouverneur van Nisjui Novgorond het staatstooneel weer be trad. Eenige weken geleden werd hij benoemd tot miuister van domeinen en thans is hij eerste minister en rust op zijne schouders de taak den toestand van het Russische Rijk te verbeteren. Of hij daarin slagen zal moet de tijd leeren. Te St. Petersburg moeten Woens dag weer 30 nihilisten zjjn gearres teerd, terwijl tevens weêr wapenen ontplofbare stoffen, oproerige schrif ten en drukwerktnigen werden in be slag genomen. Naar verzekerd wordt zal het Russi sche Hof zich over 14 dagen te Mos kou vestigen, waarschijnlijk echter slechts tijdeljjk. Iu alle deelen der Vereenigde Staten heeft men, naar uit New- York bericht wordt, uitzicht op een zeer overvloedigen tarwe-oogst. In Minnesota en Nebraska zal hij volgens de verwachtingen 20 a 25% meer opleveren dan die van het vo rige jaar. In de fabriek te Fives Lille in Frankrijk wordt een waar mon sterkanon vervaardigd, die niet minder dan negen en een halve meter lang is en een gewicht van twee ,en vijf tig duizend kilo's heeft. De kogels waarmede uit dit monster geschoten zal worden, wegen vierhonderd kilo en hebben een middellijn van vier en dertig centimeter. Aan het Engelsche Parlement is door de Regeering een verslag overgelegd omtrent de aanvallen van vreemde op Engelsche vissehers en de dientengevolge geleden schade. Het bevat tal van klachten over Neder- landsche vissehers. Het verslag verdient de aandacht van Nederlandsche eigenaars van vis- schersvaartnigen in de hoogste mate. De gezagvoerder van het smak- schip Fairij rapporteert den 15den dezer bij Helgoland een schip tot op de waterlyn te hebben zien af branden en in de lucht vliegen. Tegelijkertijd komt uit Reval be richt, dat er brand is aan boord van het schip Glenisla; het dek is opeugehakt om het vuur te blusschen 40 balen katoen verbrand en meer andere schade door water. Een schoenmaker te Coblenz heeft een »ledercement" uitgevonden, waardoor schoenen en laarzen zonder naaien in elkaar gezet kunnen worden. Uit den schoorsteen van een boer, in een dorp bij Grievenhageu werd de ham vau een pas geslacht varken gestolen, zonder dat men er in slaagde den dader te ontdekken. Eenige dagen geleden echter werd een der dorpsbewoners ziek en ook zijn beide kinderen. De geneesheer zag weldra dat zij de trichine-ziekte hadden en drong er op aan dat men hem zoude zeggen van welk spek zij gegeten hadden. Zoo kwam de man ten slotte tot de bekentenis, dat hij een ham uit den schoorsteen van zijn buurman had gestolen. De bestolen boer dankte den dief bartelyk, daar hij en zijn gezin op deze wijze voor een verschrikkelijke ziekte bewaard gebleven waren. In een der buitenwijken van Ber lijn is de grond onder een huis zoo danig door konijnen ondermijnd, dat de bewoners uit vrees voor instorting het huis hebben verlaten. Een kar, die dezer dagen wat dicht langs het huis reed, zakte ongeveer twee voet in de diepte en bij nader on derzoek bleek, dat de grond in den geheelen omtrek door de konijnen was uitgegraven. Men zal waarschijnlijk, om ongelukken te voorkomen, het huis moeten afbreken, teneinde den grond weder aan te vullen. Zekere Bishop geeft te Londen séances in het raden van de gedachten van anderen. Zijn expirementen ge lukken soms niet. Dr. Carpenter verklaart, dat Bishop werkelijk de kunst verstaat in eens anders ge dachten te lezen en dat die kunst steunt op wetenschappelijke gronden. Laatstleden Zondag ontdekte de politie te Altona, dat er ten huize van een der ingezetenen hei melijk een godsdienstoefening van Mormonen werd gehouden. Bij on derzoek bleek toen, dat er twaalf personen, meest oude vrouwen, bij een waren, allen voorzien van Mor- moonsche gebedenboeken. De gods dienstoefening had plaats onder leiding van een zoogenaamden Zionsbroeder, zijnde de portretschilder Paul Nammer, die uit Utach was afgevaardigd,, om in het Noorden van Duitschlana de menschen tot het geloof der Mor monen te bekeeren. De persoon werd in hechtenis genomen en aan de overige aanwezigen werd gelast uit een te gaan. Uit de nadere bijzon derheden, die het verder onderzoek opleverde, bleek tevens dat eenige bekeerlingen reeds naar den Mor- moonschen ritus in de Elbe waren gedoopt, en dat er nog een aantal andere Zionsbroeders in Duitsckland rondzwerven om zielen te winnen. Te Göttingen zijn zeer vele studenten gearresteerd. Er was een politie - verordening uitgevaardigd, krachtens welke alle bierhuizen, res tauraties en dergelijke localiteiten des nachts ten 12 uren moesten ge sloten worden. Dit veroorzaakte bij de studenten een algemeene on tevredenheid van woorden kwam men tot daden, en ten slotte volgden er groote wanordelijkheden, tegen welke de militaire macht te hulp moest worden geroepen. Dit heeft twee avonden achtereen plaats gehad. Volgens een der berichtgevers zjjn den eersten avond 75 en de beide avonden te zamen 212 personen gear resteerd. Of dit cijfer onjuist is, dan wel of er velen spoedig zijn vrijgelaten, is nog onzeker, althans volgens andere berichten bedroeg het aantal arres tanten daags na den tweeden avond slechts rnim honderd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1