'T VLIEOEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. I\o. 865. Dinsdag 3! "Mei 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. liureuniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adverteiitiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 31 Mei 1881. Bij koninklijk besluit van 26 dezer is bepaald, dat de stembriefjes, der Staten-Generaal in 't hoofdkiesdis trict Alkmaar, op 14 Juni a. s. in te leveren, zullen geopend worden op 16 Juni daaraanvolgende. Door de Arrond. Rechtbank te Alkmaar zijn Vrijdagjl. veroordeeld: P. S., te Helder, niet opkomen voor de militie, f 25 boete, subs. 5 dagen gev. P. J. van O., te Helder, niet opkomen voor de militie, straf als boven; H. G., te Helder, niet opkomen voor de militie, straf als boven; D. B.te Helderniet opkomen voor de militiestraf al3 boven C. W., wed. J., te Helder, bevorde ren der onzedelijkheid, 1 jaar gev., in eenzame opsluiting te ondergaan, en f 150 boete, subs. 14 dagen ge7., in eenzame opsluiting te ondergaan en 10 jaren ontslagen van burger recht. Aangenomen het beroep naar Oudorp (bjj Alkmaar) door dr. J. C. Pool, predikant te Ilpendam. Zes buismoeders met tal van kinderen zijn broodeloos geworden door het omslaan van de vlet bij de Suezsteigers, waardoor zes mannen het leven verloren. Men poogt geld bijeen te brengen voor deze beklagenswaardige vrouwen. Die wat missen kan en goed wil doen, zende het geld aan de heeren Gebrs. Goedkoop, Prins Hendrikskade 86, die het geld zullen administreeren. Uit IJmuiden wordt van 24 Mei gemeld Toen heden voormiddag het stoom schip Venus" der KonNederiandsche Maatschappij in de sluis tot vertrek naar zee gereed lag en de opvarenden de in de davids hangende vlet bezig waren zeevast te maken, brak een der bouten, waaraan de hijsch talies zijn bevestigd. Ongelukkig was de baas timmerman onder bet vaartuig, dat hem op het onderlijf viel, zoodat zijn linkerbeen brakde gekwetste is onmiddellijk van hier per stoomboot naar Amsterdam gebracht en in het Gasthuis opgenomen. Donderdagnamiddag te half vijf had aan de Oranjesluizen te Schel- lingwoude een treurig ongeluk plaats. De secretaris der gemeente Ransdorp, de heer Kloppenburg, van Amsterdam per Hoornsche boot naar Schelling- woude gaande, is bij het afstappen van genoemde boot aan de Oranjeslui zen, tusschen den sluismuur en de boot gevallende machine was nog werkende zoodat de ongelukkige eenige malen met de raderen werd rondge slingerd. Hij is met zware hoofdwon den te Schellingwoude aangebracht en daar verbonden. Hjj is Zaterdag overleden. Woensdag 11. is te Hellevoet- sluis de nieuw opgerichte marine cantine ingewijd. De machinist leerlingen 2e kl. aan boord van het wachtschip, die bjj deze inwijding niet tegenwoordig waren en onder steld worden daartoe bepaalde afspra ken te hebben gemaakt, zijn met arrest gestraft. Het bezoeken van andere koffiehuizen is namelijk aan machinist-leerlingen verboden. Op 1 Juli a. s. zullen van de ongeveer 1100 hulpkantoren der pos terijen reeds 556 voor den dienst der Rijks-postspaarbank geopend zijn. Het bljjkt alzoo dat met de uitvoering van art. 5 der wet op de Rjjks-post- spaarbank (25 Mei 1880) niet ge talmd wordt. Wanneer alle hulpkan toren voor dien dienst zullen aange wezen zijn, dan is er op de 3150 bewoners (de bevolking op 4 millioen gerekend) één gelegenheid tot sparen. De particuliere spaarbanken zijn hier onder niet meegerekend. Niet slechts de denkende mensch- beid, maar ook het redelooze vee heeft met vreugde het schoonere weder der laatste dagen begroet. Toch is er eenig verschil op te merken in de wijze waarop die vreugde zich kenbaar maakt. Dit bleek o. a. bij den landbouwer A. v. d. M. te Westermeer (in de Frieache gemeente Haskerland,die voor het eerst van dit jaar zijne koeien in het land liet. Het gevoel van de frissche buitenlucht na hunne langgerekte stalgevangenis uitte zich in een aantal vroolijke lichaamsver draaiingen en luchtsprongen, tengevol ge waarvan drie van hen deruggegraat hebben gebroken. Vermoedelijk zal dit ongeval hun wel het leven hebben gekost en hebben zij slechts korte vreugd beleefd van de ontwakende lente. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een kindermeisje van 14 jaren uit de gemeente Eijs (Wittem) dat, volgens haar eigen bekentenis, eerst een 100-tal boenders van haren meester, den landbouwer J. X., door verworgiug had gedood en daarna de pachthoeve in brand gestoken. Wraak neming schijnt bij deze jeugdige boosdoenster de aanleiding tot deze wandaden te zijn geweest. De vorige week vonden te Stads kanaal de schuitenvoerder Lammere en zijne knechts in het water het lijk van een onbekend manspersoon, ver moedelijk een reiziger, gekleed in jas en broek van dezelfde (gestreepte) stof, en een bont overhemd. Het voorhoofd en de wang waren blauw, vermoedelijk tengevolge van een slag. Het lijk is aan de zorg der politie toevertrouwd. Een meisje te Zwolle, dat jl. Za terdag haar 17e jaar was ingetreden had de dwaasheid ter gelegenheid van Paschen, in een tent op de Spoelderberg door een dusgenaamde waarzegster zich te laten voorspelle dat zij op 17 jarigen leeftijd zou sterven; zjj heeft zich dat zoo aan getrokken dat zij sedert een paar dagen in levensgevaar verkeert. Te Utrecht is Donderdag de uitspanning »Kauwenho ven" tusschen Utrecht en de Bilt, geheel afgebrand door het inslaan van den bliksem. Slechts een schuurtje is behouden gebleven. Op Jaffa onder Utrecht is een man, die in zijn voordeur naar het onweder stond te kijken, door den bliksem getroffen en gedood. Nadat de duikers verscheidene keeren waren werkzaam geweest op het wrak der »Hansa," heeft men 4 vaten vet geborgen en bestaat er kans om nog meer nit dat gezonken schip te halen. Door onvoorzichtigheid met pe troleum is weer een dienstmeisje ta Bielefeld jammerlijk om het leven ge komen. Zij wilde in het vuur, dat niet goed brandde, wat' petroleum gieten, 't gevaarlijke vocht ontvlamde, de kruik ontplofte en de kleederen van het arme meisje stonden plotse ling in volle vlam. Men snelde haar te hulp, maar zij was met brand wonden overdekt en bezweek den volgenden dag onder hevige pijnen. Het Vad. verneemt, dat de tocht van dan heer dr. A. Kuiper naar de Transvaal vooral ten doel heeft om jongelieden van daar aan te sporen hun studiën in Nederland, in plaats van in Engeland te vol brengen omdat op die wijze de band tusschen de Transvaal en Nederland, nauwer worden toegehaald. Bij vonnis van den krijgsraad te Arnhem is de korporaal Methöfer van het 5de regement infanterie, in garnizoen te Nijmegen, die den 15den Dezember des vorigcn jaars in een bordeel aldaar een publieke vrouw heeft doodgeschoten, te dezer zake o'nder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. Vrijdag had te Nïeuwersluis een treurig ongeval plaats bij het re- pareeren van de brug over den Ang- stel. Onverwachts stortte de brug naar beneden, waaraan een viertal werk lieden werkzaam waren, met het on gelukkig gevolg, dat bet hoofd van een der werklieden bijna geheel werd verbrijzeld; een ander bekwam een wonde aan den arm, terwijl een derde zich door in het water te springen wist te redden. Te Liramei, nabij Maastricht, werd Woensdag jl. een jongeling door den bliksem doodelijk getroffen. Hij was met een eind kachelpijp onder den arm op weg geweest. Op het lijk werden geene merkbare teekenen waargenomen, dan een vlekje onder het oog. De mededeeling omtrent de aanhouding van nihilisten te Parijs blijkt juist te zijn. Drie mannen zijn in arrest. Honderd flesschen met een vocht, dat zal worden onderzocht werden in beslag genomen, benevens een aantal schrifturen waaronder brieven van Jesse Helffman. De arrestatie van een groot, ban kier en van twee wisselaars heeft te Parijs groote opschudding teweegge bracht. De eerste wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan diefstal en van het helen van een waar van 2 millioen ten nadeele van de stad Mar- seille; de laatsten van het vernegotiee- ren van rentebrieven, afkomstig van een diefstal van 250,000 frs., onlangs eveneens te Marseille gepleegd. Mevrouw F., woonachtig in den Fauburg Poissonniére te Parijs, had na een huiselijke twist de echtelijke woning verlaten. Alle nasporingen van den ongelukkigen echtgenoot waren twee maanden lang geheel vruchteloos; de man dacht niet an ders of zijn vrouw had zich het leven benomen, toen hij op zekeren dag van een gewezen dienstbode, aan wie hij zijn ongeluk mededeelde, on der een veelbeteekenend lachje, ver nam dat mevrouw al dien tijd haar intrek had genomen bij een kantoor bediende te Montmartre. t)e droefheid van den beleedigden echtgenoot was nu spoedig in wraak zucht verkeerd en in den vroegen morgen bracht hij met drie politie beambten een bezoek in het nieuwe verblijf zijner vrouw, die met haar vriend" naar het politie-bureel werd overgebracht om zich te verant woorden. Een arme weduwe, die met groote moeite voor hare drie jeugdige kinderen den kost verdiende, had Zondagmorgen de godsdienstoefening in de kerk Saint-Roch te Parijs ge knield bijgewoond en bemerkte bij het verlaten van het kerkgebouw, dat de portemonnaie met al hare zuur verdiende spaarpenningen, uit den zak van haar kleed gestolen was. De commissaris van politie, aan wien zij snikkende den laaghartigen diefstal mededeelde, kon niet anders doen dan de ongelukkige vrouw den raad geven voortaan haar geld op een veiliger eg te bergen. De rooverhoofdman Nico, die de omstreken vanSalonica onveilig maakt, beeft, nu hij zijn geld voor dén En- gelschman Suter ontving, een rjjken grondbezitter uit Vodina gevangen genomen, voor wien hij het bagatel van f 72,000 als losprijs vraagt. Twee gauwdieven stonden, in bet laatst van de vorige week, voor het hof van assises te Parijs terecht onder beschuldiging van inbraak bij nacht in een bewoond huis." Op de gebruikelijke vraag van den voorzit ter naar de beweegredenen tot het misdrijf, die niet zoo heel ver te zoe ken waren, nam een der schelmen aan stonds het woord. »Och, mijnheer de president," luidde het antwoord, op deemoedigen toon gegeven, »onze kartewensch was om in te schrijven op de nationale leening en we zagen geen ander middel om den volgenden morgen de eerste storting te doen." Wie in de laatste jaren de ver slagen van de Londensche gerechts hoven eenigszins aandachtig gevolgd heeft, zou allicht tot de conclusie komen dat er voor de Engelsche aris tocratie geen anderen modus viven- di" mogelijk was dan met eikaars vrouwen weg te loopen. Een pijnlijk geval van dezen aard is juist nu weer aanhangig. Lord Edward Thynne is op den openbaren weg en in gezel schap met een rijzweep afgeranseld door den markies Townshend, omdat de markiezin zich eenige jaren gele den efen escapade met Lord Edward veroorloofd had. De markies Towns hend is in de Londensche kringen zeer gunstig bekend door zijn edele bemoeiingen met het lot van bede lende kinderen. Door eenige visscherlieden werd op een morgen in het begin der vo rige week in de Marne bij de brug van Joinville een droevige vangst gedaan. Zij vonden namelijk in hunne netten het lijk van een lief, blond knaapje van een goed jaar oud, ge heel gekleed en daarenboven in een paar lakens gewikkeld. De laatste omstaudigheid en vooral het vergeef- sche van al hare verzoeken om inlich tingen, geeft de politie de vrij groote zekerheid, dat hier een vreeselijke misdaad is gepleegd. Zij heeft dan ook een onderzoek ingesteld. Een Engelsche schooner, die tusschen Sfax en Gerba, aan de kust van Tunis, beschutting gezocht had voor het onstuimige weder, is door een Fransche kanonneerboot aan boord geklampt, die zonder verlof het schip doorzocht, om te zien of het ook krijgsbehoeften bevatte. De Fransche officier wilde het schip geen verlof geven om verder te gaan, voor hij de geheele lading onderzocht had, en toen hem dit niet werd toe- gestaau, dwong hij den kapitein een waarborg te stellen, dat het schip geen kruit aan boord had. Hij ver- elde daarop den schooner naar Sfax, waar het lossen plaats had in tegen woordigheid der Engelsche autoritei ten, en geen kruit gevonden werd. In Engeland is men verontwaardigd over dezen hoon, der Britsche vlag aangedaan. Dezer dagen heeft men te Parijs een gauwdief gevat, die geregeld de zittingen van de rechtbank bijwoonde, niet om zichzelven door afschrikkende voorbeelden te verbeteren, maar om zicii daar de noodige gegevens voor zijn streken te verschaffen. Hij schreef de namen en woonplaat sen der beschuldigden op, alsmede de boeten waartoe zij veroordeeld werden. Een paar dagen later ging hij dan, met een portefeuille onder den arm, naar de personen die tot een kleine boete veroordeeld waren en verzocht hun, namens den advocaat of den zaakwaarnemer, hem het geld van de boete ter hand te stellen, om verdere kosten en onaangenaamheden te voorkomen. Zoo had hij reeds een aantal men sehen opgelicht, totdat het hem onlangs bij een wijnkooper maar half gelukte. Want deze kreeg, zoodra hij betaald had, achterdocht en liet den vermeen den klerk in hechtenis nemen, die nu een reeds meermalen veroordeelde dief bleek te zijn. De weinige schepelingen, die er het leven afbrachten bij het ver ongelukken van de »Doterel", zijn te Lissabon aangekomen. Zooals men weet, is onder hen de kommandant van het schip. Deze telegrafeerde aan de Admiraliteit, dat de oorzaak van de ontploffing onbekend is. Men on derstelt dat het springen vanden stoomketel, of wel zelfontbranding van de steenkolen, de kruitkamer ont ploffen deed. Aan stooten op een torpedo schijnt niet gedacht te moeten worden. Het schip lag rustig voor anker en zonk onmiddellijk. Veel pijnlijker indruk nog dan het in de lucht vliegen van een oorlogs schip, maakt een andere waterramp, die Dinsdagavond de Canadasche stad Londen in rouw dompelde De stoomboot Victoria," beladen met over de 600 pleizier-passagiers (meerendeels vaders en moeders met hunne kinderen), is op de rivier om geslagen, met het gevolg dat er ruim 200 meuschen verdronken zijn. De oorzaak van dit ongeluk is weder te zoeken in het oude, schandelijke euveloverlading. Al deze 600 ruen- schen zaten op het dek opeengepakt. Op een oogenblik helt de boot, een oud vaartuig, een weinig links over. Terstond dringt zich de gedachtelooze menigte naar de rechterzijde het schip kantelt en alles spartelt in het water.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1