'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 866. Vrijdag 3 Juni 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week Pinksterbede. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BorenniSPOORSTRAAT eo ZDIDSTR.AAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand, 30 dagen.) Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Ondergang Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Pinksterfeest. E. K. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Juni 1881. De Minister van Marine heeft aan de Tweede Kamer zijne inlichtingen ingezon den op de adressen van de Werklieden-ver- eenigingen omtrent het verzoek der klerken aan het Marine-etablissement te Amsterdam om verhooging van salaris, en omtrent de hun deswege opgelegde straf. Na eerst uiteengezet te hebben het onderscheid tus- schen klerken (ambtenaren) en schrijvers, (nieerendeels uit de werklieden voortgeko men, geëmployeerden, van wie veel minder kundigheden worden geëischt) en daarbij te hebben betoogd dat deze schrijvers voor het tegenwoordige althans behoorlijk over eenkomstig hun kennis en arbeid beloond worden, deelt de Minister mede: dat uit het ter zake ingediend rapport van den directeur en commandant der marine te Am sterdam blijkt, dat een tweetal der onder teekenaars het ontwerp-adres bunnen on- middellijken chef, den hoofdingenieur der marine, ter inzage hebben aangeboden, met de vraag of bet, na op zegel te zijn ge schreven, kon worden ingediend. Naar de strekking van het adres gevraagd en deze door hen uiteengezet zijnde, werd door den hoofdingenieur te kennen gegeven, dat het verzoek niet kon worden ondersteund en de indiening er van zelfs werd ontraden, maar dat zij, niettemin zulks verlangende, daar toe natuurlijk konden overgaan en het als dan, ingevolge de bepalingen, voorzien van beschouwingen en advies zou worden door gezonden. Bedoeld adres is daarop echter niet tot den hoofdingenieur gekomen en ook met voorbijgang van den directeur der ma rine, rechtstreeks aan het Departement van Marine ingezonden. Verder blijkt nog uit het rapport, dat twee der adressanten aan vankelijk de medeonderteekening geweigerd hebben, omdat zij zich met den inhoud van het adres niet konden vereenigen, doch daartoe zijn overgegaan op de verzekering der overigen, dat het gunstig zou worden aanbevolen, terwijl vier anderen zich geheel onthouden hebben van aan het adres deel te nemen. Daarop heeft de directeur en commandant der marine den Minister voor gesteld om bedoelde schrijvers, naar aanlei ding van art. 47 van het Ilde deel der verordeningen voor 's Rijks werven, wegens overtreding van art. 42 van hetzelfde hoofdstuk, te straffen met vermindering in loon voor drie maanden, en die straf voor de beide schrijvers, die slechts schoorvoe tend tot de medeonderteekening zijn over gegaan, te bepalen op een maand. Uit het medegedeelde blijkt derhalve dat de vaak genoemde schrijvers zich wel degelijk bewust waren, dat zij zich met het adres in de eerste plaats tot hunnen chef moesten wenden, en dat zij, niettegenstaande de hoofdingenieur hen aan de bepaling van art. 42 der verordeningen herinnerde, met opzet dat art. niet hebben nageleefd, door het adres rechtstreeks aan het Dept. van Marine te zenden, met voorbijgang van ge noemden hoofdambtenaar en van den direc teur eu commandant van de marine, ver moedelijk omdat zij na bun onderhond met eerstgenoemden geene ondersteuning van hun adres zonden verwachten. Onbekend heid met de vaak genoemde bepaling kan ook nimmer worden voorgewend, daar de zelve in alle ateliers en bureaux geënca dreerd is opgehangen. Verder verdedigt de Min. het meerge noemde voorschrift in het belang eener richtige administratie en omdat het strekt een band te leggen tusschen het hoogere en het lagere personeel van 's Rijks werven. De Min constateert eindelijk, dat van be moeilijking in de indiening of terughouding der adressen nimmer sprake kan zijn; geen chef van dienst zal zich dit ooit veroorlooven. Texel, 2 Juni: De telegrafische gemeenschap met den vasten wal is sedert 11. Donderdag verbroken. Men gelooft dat de blik sem den kabel tusschen bier en den vasten wal in bet ongereede heeft gebracht. De kabel tusschen hier en Vlieland is reeds geruimen tijd onbruikbaar. Men verlangt zeer naar herstelling der telegrafische verbinding. De heer J. Remmers, sedert vele jaren hoofdonderwijzer aan den Hoorn alhier, is op den len April 11. wegens gevorderden leeftijd eervol ontslagen en werd gisteren door den hr. J. Bakker als hoofd der school vervangen. Eergisteren ontving de heer Remmers een bezoek van den heer Bakels, schoolopziener, en eenige collega's, die den altoos gverigen onderwijzer als blijk van sympathie en waardeering een keurig geschenk vereerden, be staande in een sierlijke pendule, met annexen barometer en thermometer. Geroerd en verrast, aanvaardde de grijze doch nog krachtige onderwijzer het geschenk. Moge hij zich nog langen tijd in 't bezit er van verheugen. Oosterend, 2 Juni: 't Was gisteren feest op het na burig Oost. De school aldaar, die sedert eenige jaren was opgeheven, werd opnieuw in gebruik gesteld. Allerwege had men de vlag uit gestoken. 't was voor de jeugd van Oost een groote verbetering, nu zij geen half uur meer behoeft te loopen om de school op dit dorp te bezoeken. Bij arrest van Dinsdag heeft het gerechtshof te Amsterdam J. J. Vernimmen, die in de vorige week terecht stond ter zake van poging tot opzettelijken doodslag, gepleegd te '8 Hage en moedwilligen doodslag gepleegd in de Warmoesstraat te Am sterdam, veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Bij vonnis der rechtbank te Middelburg is, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., do 14jarige A. Dees, van Zaamslag, schuldig ver klaard aan mishandeling zijner moeder, gepleegd zonder oordeel des onder scheids. Hij werd mitsdien vrijgespro ken, met last dat hij naar een verbe teringsgesticht zal worden opgezonden totdat hg zijn 18de jaar zal hebben bereikt. Als een staaltje hoe het Neder- landsche vee in den vreemde gezocht blijkt te zijn, deelt men mede, dat een extra veetrein zal loopen van Alkmaar naar Parma (in Italië.) De uitvoer van vee schijnt zich ook in die richting zeer uit te breiden. De heer L. M. te Rotterdam zat Zaterdag-avond papieren geld op zijn kamer te tellen, toen iemand hem wenschte te spreken. Terwijl hij zich in de spreekkamer bevond, plakte zijn dochtertje, dat bij haar spelen o. a. stijfsel gebruikte, voor omstreeks f2000 aan bankpapier op de deur der kamer. Toen de heer M. terugkeerde, was de massa reeds vrij sterk opgedroogd. Vermoedelijk, zal hg zijn dochtertje niet meer met papieren geld alleen laten. Verwonderlijk is de verandering, die de veldgewassen sedert eenige dagen in de Geldersche Vallei hebben ondergaan. Tot voor weinige dagen was alles zeer ten achterende ge vallen regen en het zachte weder hebben thans alles buitengewoon snel veranderd. De weiden dragen reeds flink gras. De aardappelen, vooral de vroege, staan uitmuntend, de boekweit, pas gezaaid, komt evenals de haver reeds voor den dag. Is de vroege rogge door de hardnekkige voorjaarsdroogte en het schrale weder nog spierig, zulks kan nog zeer goed bijkomen, terwijl de late rogge keurig staat. Het kan dus niet an ders of de landman leeft hier in goede verwachting. Een Zwolsche visscher, die Zondagavond ter hoogte der buurt schap Marculo in den IJsel bezig was met visschen, werd door een zeehond aangevallen, die herhaaldelijk poogde in zijn schuitje te komen, en daarvan eerst afzag, uadat hij van den visscher met een roeiriem eenige slagen op zijn kop had gekregen. De twee Engelschen, die be schuldigd worden van .te Antwerpen bij den geldwisselaar aoddiug 20,000 francs gestolen te hebben, zijn door onze justitie aan de Belgische uit geleverd. Maandagvoormiddag beeft nabij Zuidwolde een vreeselijke misdaad plaats gehad. Er is een meid in het veld gevonden met afgesneden hals. De misdaad schijnt uit hebzucht te zijn gepleegd, althans de gouden stiften van haar zilveren oorjjzer zijn verdwenen, eveneens haar beurs,kousen en schoenen. Men vermoedt dat de daad des voormiddags tusschen 11 en 12 uur heeft plaats gehad, en de moordenaar zijn prooi overvallen heeft toen ze in slaap op het veld lag. De politie heeft eenigen argwaan tegen een kerinis-reiziger. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak der inbrekers Möhme en Jorwerda. Eerstgenoemde is veroordeeld tot 14 jaren en laatstgenoemde tot 10 jaren tuchthuisstraf. Een ongehuwde moeder, zekere Busehkouw8ke, is te Berlijn gearres teerd wegens herhaalde poging tot moord op haar kind van 24 maanden. Daar zij nog een kind van 5 jaren te verzorgen had, en voor beiden het brood niet verdienen kon, had zij besloten het jongste kind te dooden. Eerst trachtte zij het bo rax, onder suiker vermengd, daarna wijn met vergif te doen innemen. De vrouw bg wie haar kind voor 12 mark per maand besteed was, ontdekte den toeleg tijdig, en leverde de ontaarde moeder aan de politie over. Op een boerderg in den omtrek van Nimes bad onlangs, naar een Fransch blad verhaalt, gedurende een hevig onweder een zonderling voorval plaats. Een groote hond, die aan de voeten van een kind lag, werd door den bliksem getroffen. Het kind viel door den schok omver, maar bekwam niet het minste letsel. De hond echter was plotseling verdwenen, en hoe men ook zocht, er was geen spoor meer van hem te vinden. Men moet haast aannemen dat het bliksem vuur het dier geheel en al verteerd heeft. Op het gebouw van het Bel gisch consulaat te Alexaudrië zijn twee misdadige aanslagen gepleegd. Eerst is men in den tnin doorge drongen en heeft men daar een blikken trommel, gevuld met petro leum, geworpen op het dak van een houtzagerij, die het Belgische con sulaat van het Nederlandsche scheidt. Door den schok viel het voorwerp echter op den grond, waar de pe troleum wegvloeide zonder te ont branden. In den trommel vond men een aangestoken lont. Ofschoon de politie vau het feit onderricht was, trachtten dienzelfden dag twee dieven, mede van den tuinkant in het bureau van den Consul te dringen, doch op de nadering van dezen namen de dieven de vlucht. De vangst van zeehonden aan kust van Newfoundland is dit jaar niet voordeelig geweest. De visschers hebben in het geheel slechts 130000 zeehonden van St. Jones meegebracht verleden jaar hadden zij ruim 350 000 gevangen. In de Sanitary Record van 15 Mei jl. werd mededeeling gedaan van een melk-epidemie te Aberdeen onlangs voorgekomen, en onderzocht van wege deSchotsche overheid aldaar. Niet minder dan 90 gezinnen, die van zekere boerderg de melk ont vingen, werden besmet. In geen enkel gezin, dat van elders de noodige melk betrok, kwam de ziekte voor. Meer dan 100 personen werden ziek, en dit binnen zeer korten tijd. Zoodra de melk niet meer werd gebruikt, hield het kwaad op. De oorzaak moet blijkbaar gezocht worden in het slechte, bedorven water, dat door de koeien gedronken werd. Dit is dus een melkziekte te meer, na de vele reeds bekend gewordene van dezen aard. Bij deze laatste geval len kwamen ziekteverschijnselen voor. die vroeger niet waren waargenomen. Het schoone Belgische dorp Winenne, dat, na een jaar of wat geleden geheel door brand vernield te zijn, door verschillende assuran tie-maatschappijen nieuw was opge bouwd,is deze week bijna weer een prooi der vlammen geworden. Drie kapi tale hofsteden zijn iuet al het vee en huisraad totaal afgebrand en het is slechts aan bijna bovenmensche- lijke inspanning der nieuw georgani seerde brandweer te danken, dat het vuur niet verder om zich heen ge grepen heeft. Dit is de vijftiende groote brand in dat dorp, binnen nog geen drie jaren tijd. De snelste reis die ooit op een Amerikaanschen spoorweg gemaakt is, werd den 8en van deze maand door den zoon van den spoorwegkoning Van der Bilt in gezelschap van ver scheidene vrienden en spoorwegbe ambten gedaan. De trein bestond slechts uit een locomotief en twee waggons en legde den afstand tusschen Amhersbury en St.-Thomas, die on geveer honderd Engelsche mijlen be draagt, in acht en negentig minuten af. Te Hamburg werd dezer dagen een bruiloft gevierd, die wel een treurigen afloop had. Een echtpaar vierde de zilveren bruiloft en toen de gasten bijeen waren, werd in eens het geroep van brand gehoord. Het huis waarin de bruiloft werd gehouden, was in brand geraakt en het vuur breidde zich met groote snelheid uit. De bruid was door dit onheil zoo getroffen, dat zij een beroerte kreeg en nog voor de dokter kon geroepen worden, reeds overleed. Vóór eenigen tijd werd teSchre- veport in den Staat Louisiana een man, die den ontvoerder van zijn dochter doodschoot, tot een gevan genisstraf van een uur en een dollar boete veroordeeld. Die straf kwam hem en ook den rechter nog te zwaar voorer werd een verzoek om gratie aan den gouverneur gezonden, die ook door zgn rechters was geteekend. Theresia Heller, de vrouw die het eerst te Weenen de maagope ratie door professor Bilroth onder ging, is dezer dagen gestorven. Na de operatie herstelde zij langzaam en kon na eenigen tijd het gasthuis verlaten. Vóór ongeveer drie weken werd zij echter weder bedlegerig en stierf aan verval van krachten, zoo dat nu geen enkele persoon die de maagoperatie van professor Billroth onderging, meer in leven is. Voor de roovers in Turkije is het om rijk te worden te doen. Zij hebben het losgeld van den eenen ge vangene nog niet ontvangen, of zij maken zich weder van een ander meester, die zoolang bij hen kon vertoeven totdat de familie van den gevangene aan hunne voor het mee- rendeel niet billijke, eischen voldoet. Voor eenigen tijd maakte de roovers bende, onder bevel van den beruchten hoofdman Nico, zich meester van den Engelschen ingenieur Sater en pa3 is daarvoor de losprijs van vijftienduizend pond sterling uitbe taald en de gevangene in vrijheid gesteld, of nu hebben zij weder een rijk grondeigenaar uit de omstreken van Salonica opgelicht, voor wiens vrijheid zij een losgeld van vijf en zeventig duizend gulden vragen. Bij die heeren valt ook niet veel te onderhandelende som die zij eens noemen, moet betaald worden. Van afdingen schijnen zg geen verstand te hebben. Stort uit den geest, den heil'gen geest Van rcinen menschenmin, Die geest stroome op uw pinksterfeest Uw hart en woning in. Stort uit den geest, die leven wekt In ieder kil gemoed, Den geest, die 't lage tot zich trekt En voor verderf behoedt. Stort uit den geest, den heil'gen geest Van wijsheid, schoonheid, kracht, Die in Gods ruime schepping leest Van grootheid, orde en macht; Den geest die uit elk stofje spreekt Van liefde en Majesteit, Die levensvreugde en godsdienst kweekt En 't reinste licht verspreidt. Stort uit den geest, den heil'gen geest, Die alle menschen zoekt, Den geest, die nimmer vleit of vreest, Maar nog veel min vervloekt. Stort uit den geest van menschlijkheid, Die alle harten bindt, Den geest, die liefde en licht verspreidt En God en menschen mint. Stort uit den geest, den heil'gen geest Van leven, liefde en licht; Die geest beziele uw pinksterfeest Den geest, die vrede sticht, Die kleur noch ras noch richting kent, Die waan gedoogt noch trots, Maar zecg'nend troost en hope zendt Aan alle kind'ren Gods. W. M. Tz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1