'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 867. Dinsdag 7 Juni 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BarennxSPOORSTRAAT en ZIÏIDSTRAAT. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Juni 1881. Het Nederlandsche eskader, dat thans op de terugreis is, en in het laatst dezer maand hier binnen wordt verwacht, zal met einde September a. s. weder zee kiezen, om alsdan een reis te ondernemen naar de Westen vervolgens naar de Middellandsche Zee. Van de 85 adspirauten voor het onlangs te Hellevoetsluis gehou den examen voor machinist-leerling- 2de klasse zijn er 15 geneeskundig afgekeurd en met ingang van 20 dezer in die betrekking geplaatst de navolgende jongelingenJ. J. Knaap, H. Stooker, P. L van der Harst, O. M. Pleyte, J. van den Ban, C. Boo- gert, J. J. de Jong, J. C. van der Ben, J. M. Akrijn, H. C. Burger, J. van der Pijl, J. T. Constandse, J. P. Kersbergen, J. van Ouwerkerk, K. C. Drost, D. D. Nepveu, J. Flik, J. L. Werner, G. J. Dassel en P. H. de Carpentier. Onder militair geleide werd dezer dagen aan boord van Z. M. wachtschip alhier gebracht een ma troos 3de kl., die 24 jaar geleden van Z. M. fregat Prins Alexander der Nederlanden ter reede van Texel Het plan om den 26sten dezer, den 300-jarigen gedenkdag van de afzwering van Philips II tot een nationalen feestdag te maken vindt zoo weinig deelneming, dat een com missie die zich totdat doel reeds vormde, zich weer ontbonden heeft. Men weet, dat het denkbeeld van een nationalen feestdag ons dan ook al zeer weinig toelachte. De nieuwe vuurschepen, waar van het eene voor de Terschellinger bank, het andere voor de Schouwer- bank bestemd is, zullen den 8n Juni door den Minister van Marine, op de Marinewerf te Amsterdam wor den bezichtigd, alvorens zij hunne len gaan innemen. Te Groningen is een Vereeniging tegen de steeds toenemende faillisse menten opgericht. Haar doel is om door alle wettige middelen den handel te beschermen tegen hen, die misbruik maken van het hun verleende crediet. Aan 7 Jeden is het ontwerpen der statuten opgedragen. In de geruchtmakende strafzaak tegen den drogist M. Cléban en zgn bediende, wegens den verkoop en af levering van vitriool in plaats van gevraagde ricinus- of wonderolie, is door de correctioneele Kamer der arr.-rechtbank te Amsterdam vonnis gewezen. De rechtbank heeft den patroon ontslagen van rechtsvervol ging en den bediende tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld ter zake van manslag door onvoorzichtigheid. Zjj overwoog o. a., dat het niet is gebleken, dat de heer Cléban een mindere hoeveelheid van een genees middel heeft verkocht dan waartoe hg als drogist gerechtigd is, doch dat de bediende aansprakelijk is, omdat hg een verkeerde flesch heeft gegrepen en daaruit geschonken, zonder zich van den inhoud te vergewissen, al was het ook dat die stond op de plaats waar altijd de flesch met ricinus olie geplaatst was. Door de politie te Haarlem is gearresteerd de beruchte dief Hartog Koks, oud 48 jaar, geboren te Bode graven, die reeds tienmalen wegens diefstal is veroordeeld geweestthans had hij in een tapperg in de Fran- kenstraat de geldlade bestolen en werd betrapt terwijl hij den inhoud in zijn zakken stak. Hg is opnieuw naar het huis van arrest overgebracht, waaruit hij eerst sedert eenige weken was ontslagen. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het bekende proces-Vsrdonk. Men zal zich herinneren, dat het geschil liep over de vraag, wien de prijs van f 300,000 toekwam, in 1869 op een Oostenrgksch lot gevallen. De stiefdochter van den sedert overleden heer Verdonk maakte daarop aanspraak en had tegen zijn erfgenamen een eisch ingesteld tot teruggave van dat bedrag. De rechtbank heeft echter conform de conclusie van het O. M. aan de eischeres haar vordering ontzegd, op grond dat het bedriegelijke der han delingen, die door de eischeres als kunstgrepen waren gesteld, niet ge noegzaam bewezen was. Voor het gerechtshof te's Gra- nhage is behandeld de zaak van G. W. H.. gewezen vader in het Luter- sche weeshuis aldaar, die beschuldigd wordt van zes valschheden in geschrif te, ten nadeele van kinderen in dat gesticht aan zijn zorg toevertrouwd, en van misbruik van vertrouwen ten nadeele van dat gesticht zelf. Het bleek ter terechtzitting, dat beschul digde een drietal spaarbankboekjes van kinderen had weten meester te worden en daarin handteekeningen had doen stellen door een jonger broertje of zusje, mede aan zgn ge zag onderworpen. Op gelijke wijze had hg procuratiën, waarbij hg ge machtigd werd gelden op de boekjes van de spaarbank tot Nut van 't algemeen te innen, doen in orde brengen. Door deze valschheden bemachtigde hij eerst f 50. daarna f 21,50 en vervolgens f 250. Deze feiten werden door besch. er kend maar hg gaf op de eerste som gedeeltelijk en de tweede geheel te hebben vergoed; wat de derde be treft, deze had hij ter goedertrouw verkregen en afgedragen aan den re gent U., die echter sedert eenigen tijd is overleden. Het misbruik van vertrouwen bedroeg een bedrag van f 766,86, dat hem ter voldoening van een rekening door den penningmeester was ter hand gesteld. Aanvankelijk deed hg het voorkomen dat hij het wilde vergoeden. Na geruimen tijd had hg slechts een klein gedeelte daarvan voldaan, en dit was de re den waarom hg zich genoodzaakt zag ontslag uit zijne betrekking te vragen, hetgeen hem, echter niet eer vol, na elfjarigen dienst werd ver leend. Ook in deze zaak kan koffie- huisbezoek, gepaard met zucht tot grof spelen, als aanleiding worden beschouwd. Tegen den besch. is geëischt 2 jaren celstraf, 6 boeten van f 50 en 1 van f 12,50. Op de te Hoorn gehouden veiling van de nalatenschap van wijlen mej. Meren9, heeft o. a. »Een stilleven" van Ch. van Dielaert, gemerkt fecit 1666, opgebracht f 11,50, dat later voor ruim f 400 weer is verkocht, één snoer paarlen 103 stuks f2015; ééu ivoren fijn beschilderde waaier f 689één dito, stgl-Watthöaü f121; acht stoelen antiek en vier dito armstoelen wit verguld inetblauwzijden zittingen en ruggen f 300 en één antiek flaconnetje met goud f200, alles buiten het opgeld. De gemeente 's Graveühage telt thans 21 a 22000 genummerde per- ceelen. Daarvan zgn onbewoond, aldaar 738 en te Scheveningen 19, te zamen das 757 perceelen. Door een ongelukkig toeval is Donderdagavond te Amsterdam een werkman in een stoomhoutzagerg buiten de Raampoort tnsschen de raderen der machines geraakt. Hevig verwond is hg naar het gasthuis ter verpleging gebracht. Een diamantslijper te Amster dam liet Donderdag op de Blanwe- brug een kostbaren steen vallen, die ongelukkigerwijze in het water te recht kwam. Ondanks aHcinspan ningen is men er niet in geslaagd hem weder te voorschijn te halen. De eerste kersen uit Duitschland zijn over Lobith naar Engeland ver voerd. Nopens de rattenplaag op het eiland Borkum wordt bericht, dat in weerwil van alle inspanningen om het ongedierte te dooden, de ratten in de duinen en op de akkers slechts weinig verminderen. Naar het oor deel van vele inwoners zouden vroe ger de konijnen de ratten vervolgd en beperkt hebben, en zouden eerst sinds de uitroeiing van de konijnen de ratten zich zoo buitengewoon heb ben vermenigvuldigd. Vrijdag had te Dordrecht een treurig ongeval plaats. De 16-jarige C. A. M. H., stuurman op het sleep bootje »Leie," wilde een ijzeren schuit, waarin hij zich bevond, voortduwen en had het ongeluk uit te glijden, waardoor hg in de Rietdijkshaven viel. Ondanks onmiddellijk aangewende pogingen, mocht men er eerst circa 10 minuten later in slagen den drenkeling op het droge te halen en kon door den geneesheer slechts de dood worden geconstateerd. Dit is nu het derde kind dat de diepbedroefde ouders in een kort tiji verloop op dezelfde nootlottige wijze hebben verloren. Als een vermakelijk staaltje tot welke verwarringen de onkunde en het verkeerd gebruik van technische woorden aanleiding kan geven, komt in een ingezonden stuk in het maand blad der »Hollandsche maatschappij van Landbouw" het volgende voor: Bij zekeren landbouwer was een Oosterling als leerling, om de praktijk van den landbouw te leeren. Eens naar een naburige stad zullende rgden, vroeg hij den boer of deze ook nog boodschappen had te verrichten, waar op de boer verzocht om vier rongen en een lier uit de stad mede te brengen en hem tevens bestelde, om na zgn terugkomst op den klaverakker te gaan walsen. Onze Oosterling keek den stemmigen boer verbaasd aan en reed naar de stad. Zgn eerste werk was, om naar een danshuis te gaan, waar hg vier dansmeisjes (rongings) afhaalde onderweg engageerde hij een orgeldraaier met zgn lier en reed met dat troepje naar de klaverakkers, waar weldra de danspartg in vollen gang was. Onze boer, dit spektakel ver nemende, beduidde toen den jongen Oosterling dat hij bedoeld had om het klaverland met den weiboom te rollen" en ook geen dansmeisjes als wagenrongen gebruiken kon, terwijl de orgeldraaier met zgn lier geheel ongeschikt bleek te zgn, om een zwaren balk in de schuur op te winden. Het groote Chineesche stoom schip de »Hochung," het eerste dat zich ooit in vreemde wateren waagde, is niet gelukkig geweest. Het is in de Chineesche zee door het Engelsche stoomschip »Lapwing" aangevaren en dientengevolge gezonken. De bemanning van de »Hochung" werd aan boord van de »Lapwing" opgenomen, die zelf zwaar lek was gnworden, en door een ander stoom schip naar Amoy gesleept werd. De zaak zal aan het onderzoek van een krijgsraad onderworpen worden. Opnieuw heeft in Pruisen een granaat-ongeluk plaats gehad. Te Graudenz is, bij het probeeren van kanonnen in de vesting, een granaat gesprongen onder het personeel bij de schjjf. Drie kapiteins, een oppervuur- werker en een kanonnier werden gedood, een kolonel, twee kanonniers en een civiel-ingenieur werden ge wond. Als een staaltje hoe sterk het spelen om grof geld tegenwoordig te Berlijn in zwang is, kan dienen dat een adelijk officier uit Zuid- Duitschland, in een der aanzienlijkste clubs aldaar, in twee nachten de som van f 180,000 verloor. Een oudere broeder heeft het jongmensch onmiddelijk naar huis gehaald en de eereschuld is door de familie, hoewel met groote opofferingen op staanden voet afbetaald. In Marienbad werd dezer dagen een nogal zonderling jubilé gevierd. Een heer uit Hamburg had 50 jaren achtereen die badplaats bezocht en werd daarmede nu door zijne mede badgasten geluk gewenscht. Het gem.- bestuur vereerde hem een prachtig album met gezichten uit Marienbad, terwijl hem 's avonds een ovatie werd gebracht. Het gebruik der baden schijnt iemand toch niet veel te helpen, indien men 50 jaren achtereen die kuur moet herhalen. Twee meisjes in Milwaukee,eerste liefhebsters van het touwtjespringen, hebben de gevolgen van haar over matig springen moeten ondervinden. Een van haar, een meisje van 13 jaren, had niet minder dan 200 maal gesprongen en door die schokken ont stond een hersenschudding waaraan zg reeds den volgenden dag overleed. Ook haar vriendin, die eenige malen minder had gesprongen, verkeert in levensgevaar en de dokters hebben dan ook weinig hoop haar nog te redden. Het bijgeloof van het onheil spellende van met zgn dertienen aan tafel te zitten, verschaft aan sommige Pargzenaars een bes taan tje. Zij slen teren rondom de restaurants en bieden zich aan om, zonder geldelgke be looning, enkel ter wille van den maal tijd, als veertienden man aan tafel te gaan zitten, waar dertien ver- eenigd zgn. En die lieden ontvan gen dan soms ook nog een zakduitje. Volgens mededeeling van de Bank- u. Handels Zeit. hebben de hooge prijzen van de rogge, die reeds aanleiding gaven tot proeven om van maïsmeel brood te bakken, een an dere industrieele zaak, de Berliner Broodfabrik Act. Gesellschaft er toe gebracht, er naar te trachten een ge zond, goedsmakend en tevens goed- kooper brood te bakken. De uitkomst was, dat genoemde vennootschap een nieuwe soort van brood in den han del bracht, voor de helft uit gemalen rogg8 en voor de andere helft uit dito tarwe bereid. Volgens genoemd blad is dit brood niet alleen voedza mer, beter van smaak en gemakke lijker te verteeren, maar bovendien ook 33 pet. goedkooper dan gewoon roggebrood. De Engelsche admiraliteit heeft het officieel rapport van kapt. Evans, omtreat het vergaan van het oorlogs schip »Doterel," openbaar gemaakt, maar men wordt daaruit niet veel wijzer. Hij verklaart, dat de eerste ontploffing aan stuurboord plaats had, en door het springen van den ketel of een plotseling in brand raken der kolen veroorzaakt werd. De tweede ontploffing volgde weinige seconden later en was zoo hevig en vernielend, dat de booten niet uitgezet konden worden. De weinigen, die het ongeluk overleefden, hebben zich gered door zonder bedenken o verboood te springen Verdere inlichtingen kan de kapitein onmogelgk geven. Te Luik vernam men des mor gens 11 uren op het Place Saint- Paul een ontploffing. Twee politie beambten ontdekten, dat het schot van een persoon kwam die zichzelven het leven trachtte te benemen. Op huu nadering nam de onbekende, die er slordig gekleed uitzag, de vlucht en richtte eerst zijn revolver tegen de agenten, waarna hg zich voor het hoofd schoot. De dood volgde onmiddellijk. Een Amerikaansche dame, die in Europa in het huwelgk is getre den met een man die alles behalve op den naam van Adonis aanspraak mag maken, zegt tot een photograaf het volgende: Mijnheer, ik wil mg met mgn man laten photografeeren, om het groepje naar mgn famielie in Onio te zenden. Maar met mgn man wil ik niet poseeren, aangezien hij verre van mooi is, en ik ben er op gesteld, dat mgn ouders hem mij ner waardig vinden uit een physiek oogpunt. Wees dus zoo goed zgn plaats in te nemen en met mg te poseeren. De photograaf, een man van een flink voorkomen, voldoet, hoe wel tamelijk verbaasd, aan het geuit verlangen. Het zonderlingste van het geval was, dat de weinig door de natuur begunstigde man, in stede van zich door den voorslag zijner vrouw gekrenkt te gevoelen, integen deel haar verzoek krachtig onder steunde.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1