'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 869. Dinsdag 14 Juni 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. nieuwstijdingen. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareaui: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. /s-dvorte ntlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze lezers! Door een getroffen overeenkomst met den uitgever, den heer Sijthgfp te Leiden, zijn we in staat gesteld het onderstaande be langrijke werkje over de Transvaal onzen lezers aan te bieden. „Die Geskiedenis van die Trans vaal, ni die M-Affrikaansche Re publiek van die laatste tien jaare, gevertel door KLAAS WAARSEGGER, aan zijn neeft Martinust in Hollandt, in die eige boere sijn taal," door NI. DE VRIES, Oud-Voorzitter der Zuid-Afrikaansche Republiek,Trans vaal. In de laatste tijden is in de geheele wereld de grootste belangstelling gekoes terd in 't lot der zoogenaamde „Tranvaal- sche Boeren." In de eerste plaats heeft Nederland getoond, dat de band tusschen 't Moederland en Zuid-Afrika, al was die door dc tijdsomstandigheden eenigszins ge rekt, niet verbroken was. Blijken van deelneming gaf geheel Ne derland, toen de moedige Transvaalsche Boer den Britschen overweldiger van zijn erf terugdrong en in 't laatst der negen tiende eeuw een reproductie gaf van het geen zijne voorvaderen in vroegeren tijd hadden gedaan. Een blijvend comité, tot behartiging van de zaak der Transvalers was 't gevolg van dien algemeenen geest drift. Duidelijk is 't, dat men gaarne wat meer wil weten van die dapperen Transvaalsche Boeren en we begrijpen best, dat die op gewekte nieuwsgierigheid bevrediging ver langt. We bieden daarom bovengenoemd werkje onzen lezers aan, tegen betaling van 15 centen, voor tegemoetkoming van de noodzakelijkste onkosten. 't Werkje bevat 75 bladzijden en kost in den handel 60 ct. 't Is geen overblijfsel van vroeger, maar integendeel pas verschenen. De inhoud is zoo boeiend en men ver krijgt bij een oplettende lezing zulk een juist denkbeeld van den toestand der Trans- vaa'sche Boeren, dat men, eenmaal met de lectuur begonnen, 't werkje niet spoedig uit de hand legt. Een weinig oefening maakt dén lezer bekend met de eigen aardige spelling en zinsbouw, zoodat men al spoedig inet de taal der Znid-Afrikanen is vertrouwd geraakt. De schrijver, hoewel voorkomende als een eenvoudige Boer, is een geestig man, die met de toestanden ten volle bekend, niet nalaten kan de vonken van zijn humor nu en dan te laten schit teren. Met genoegen hebben we 't boekje doorlezen en twijfelen niet, of anderen zullen evenveel smaak in die lectuur vinden. Al onze lezers te gerieveu door genoemde aanbieding, gaat onze krachten te boven. We willen in 't volgend nummer onzer courant een bon drukken en tegen over gave daarvan, 't gemelde werkje afleveren op de gestelde voorwaarden, aan vijfhonderd belangstellenden, die zich 't eerst aanmel den, Zuidstraat M 71, bij Berkhout Co. of Bureau „Vliegend Blaadje," Spoorstraat. Aan onze geabonneerden buiten deze ge meente, na ontvangst van 20 ct. in post zegels, wordt het werkje franco toegezonden, zoo ver de voorraad strekt. DE UITGEVERS. HELDER, 14 Juni 1881. Het Nederlandsch eskader, onder bevel van kapt. Binkes, stoomde Vrijdag op zgn terugreis naar Neder land voorbij Cadix. Zondagmiddag gaf 't muziek korps der d.d. Art.-Schutterij zgn eerste volksconcert in 't plantsoen. Een talrijke menigte was opgekomen. Dö onderscheidene nummers werden goed uitgevoerd. Zeker zullen der gelijke concerten er toe medewerken .de belangstelling te verhoogen, die de leden door hunne ambitie ten volle verdienen. De brochureIs 't uw belang de Rijkspostspaarbank te kiezen boven een particuliere?" beantwoord door D. Dekker, voorz.-Directeur der Nuts- spaarbank te Beider, uitgave Berk hout Co., behaudelt dat vraagstuk van den dag op duidelijke en onpar tijdige wijze. De voor- en nadeelen der beide instellingen worden beknopt en begrijpelijk uiteengezet. Belanghebbenden en belangstellen den kunnen we in gemoede aanraden met die brochure kennis te maken. De prijs,-*25 cents, zal wel geen be letsel zijn. Met 1 Juli a. s. zal iu werking tredeu het kon. besluit van 9 Mei 1881 No. 7, waarbij bepaald is dat machinist-leerlingen der lste klasse na een diensttijd van twee jaren aan boord van een stoomschip buiten gaats of drie jaren aan boord van een stoomschip binnengaats, tot het afleg gen van het examen als machinist der 3e kl. worden toegelaten en bij voorko mende gelegenheid tot dien graad be vorderd worden. De degradatie van machinisten in het vaste korps gaat steeds gepaard met afvoering uit het korps en heeft, daar zij voor onbepaalde tijd dienen, noodwendig het ontslag nit den dienst tengevolge. De machinist-leerlingen der 2de klasse zgn gelijkgesteld met den graad van matroos. In de verordeningen voor de koninklijke Nederlansche zeemacht is opgenomen het kon. besluit van 21 Februari 1881 No. 32, waarbij het zee-traktement van een kapitein ter zee, gedetacheerd, bij het Departe ment der marine in Oost-Iudie, wordt vastgesteld op 1300 's jaars, kapitein luitenant ter zee f800, luit. ter zee lste klasse f 500, luit. ter zee 2de klasse f 400dirigeerend officier vau gezondheid lste kl. f 1400die der 2de kl. 1000 en inspecteur van ad ministratie f 1100 '8 jaars. Tot alle Nederlanders wordt door de te Amsterdam gevestigde ver- eeniging »Unie" een bede om hulp gericht voor de gezinnen der gestrafte Marineschrijvers, aan wie gezamenlijk om en nabij f 400 werd ingehouden, als zoenoffer voor het feit dat hunne vaders den Minister van Marine ver toornd hebben door het indienen vau een verzoek om loonsverhooging. Het is een schande voor de Regeering, dat deze straf gehandhaafd blgft on danks de luid uitgedrukte verontwaar diging van het volk, het is een slag in 't aangezicht der Tweede Kamer, dat een harer leden weken geleden vergunning verkreeg tot het indienen eener interpellatie betreffende die zaak en zij zich naar huis liet zenden zonder gelegenheid gekregen te hebben om het antwoord op die interpellatie openlijk te vernemen. (Rott. N.) Vrijdag is in den Anna-Pau- lownapolder het gedenkteeken ont huld voor den heer J. C. De Leeuw, den ontwerper, stichter en djjkgraaf van dien polder. Tegenwoordig waren de familieleden, het polder- en ge meentebestuur en vele belangstellen den. De verdiensten vau den over ledene werden herdacht door den tegenwoordigen dijkgraaf, den heer Perk, en door den heer Cóhen Staart van Alkmaar. Bedankt werd door den zoon van den overledene, die een marineren krans op het gedenk teeken plaatste. Tevens zijn in de vergaderzaal van het polder- en ge meentebestuur geplaatst de portretten van de heereu De Leeuw en Van Ewijck, welke laatste indertijd als Gouverneur vau Noord-Holland, den heer De Leeuw bij de droogmaking van den polder kraehig heeft gesteund. Zeven Denen, te Amsterdam aangemonsterd voor een Nederlandsch vaartuig, zijn verdwenen, doch te Helder gearresteerd eu nsar Amster dam teruggebracht. De gezagvoerder van de Koniug der Nederlanden,"dehr. Bruins, heeft in tegenwoordigheid van het personeel der Bataviasche havenwerken uit han den van den directeur, den hoofdinge nieur v.Gelder, een inktkoker met zilver gemonteerd en van een inscriptie voorzien ontvangen, als aandenken aan de bijzonderheid, dat zijn schip, na het personeel der havenwerken groo- tendeels overgevoerd te hebben, van alle mailbooteu het eerst uit de nieuwe haven naar Nederlaud ver-rokken en. van Nederland komende, daar bin- nengeloopen is. Oude-Schild, 12 Juni: Alhoewel men dikwjjls beweert dat er meer komt van een been dau van een steen, zal de Volendammer vis- scher, die verleden week een steen in zijn net kreeg, bij de uitoefening van de ansjovisvangst, met dat beweren niet instemmen. Hij toch ontdekte dat aan dien steen van reusachtige afmeting een groot aantal muntstuk ken en andere voorwerpen vastgeroest waren. Behoedzaam trachtte men den steen van de kostbaarheden te ontdoen'en maakte bij die gelegenheid 425 zilveren dukaten buit, waarop de jaartallen 1625 en 1671 duidelijk zichtbaar waren. Ook geraakte men op dezelfde wijze in het bezit van een zilveren bord en een koperen vijzelstamper. Uit laatstgenoemde omstandigheid denkt men, dat de steen wel uit den stoep vau een apotbekerswinkel kan afkomstig zijn. Die meening verdient althans meer instemming dan die van ande ren, die beweerden dat men evengoed met een versteenden apotheker te doen kon hebben. Mocht een der beide meeningen slechts juist zijn, dan blijkt toch stellig dat het baantje van apo theker in het grijs verleden niet minder lucratief was dan tegenwoordig. De steen des aanstoots, die voor den vinder een steen der wijzen is geworden, trekt in hooge mate de aandacht, terwijl de vondst zelf zeker wel curieus mag heeten. De zoo vaak versmade »klopham," zooals de rog in visscherstaal omge doopt is, legt tegenwoordig den vis schers geen windeieren. In de afge- loopen week hebben onze visschers zeker wel 10,000 stuks van die lang staarten gevangen. Daar onze Belgi sche naburen bijzonder op het eten van rog schgnen gesteld te zijn, doet de klopham daar nog steeds opgeld, 't Is te hopen dat onze visschers nog vele weken zooveel mogen besommen als in de afgeloopen week. Het Algemeen Israëlitisch Ver bond, heeft een oproeping gedaan tot een inschrijving ten bate van de Joden, die in Zuid-Rusland zgn vérvolgd, van have en goed beroofd en op de vlucht gedreven, waarbij velen gedood of gewond zijn. Men kent de barbaarsche geschiedenis, waartoe verschillende oorzaken hebben meegewerkt. Waar het beroep ook in Nederland wordt gedaan, vertrou wen wij dat het weerklank zal vinden. Holbuids mildadigheid is door geheel Europa bekendnooit maakte het onderscheid tusschen landaard of geloof; het geve ook nu een schitte rend getuigenis van zgn algemeene menschenliefde. Door den rijksveldwachter te Apeldoorn en Beekbergen is met be hulp vau de gemeente-politie aldaar, een bedrog op groote schaal ontdekt. Reeds lang had het veler aandacht getrokken, dat een groot aantal lote- lingen uit die gemeente, na eerst voor den dienst te zijn goedgekeurd, later als ongeschikt naar huis werden gezonden, 't geen natuurlijk tengevolge had dat velen, die hoopten vrij te zgn, voor den dienst werden aange wezen. Thans is door de genoemde beambten geconstateerd, dat zeker individu, in de gemeente woonachtig, tegen betaliug van p. m. f 55 per hoofd, met onderscheidene lieden, zoo te Beekbergen als te Apeldoorn, een overeenkomst had aangegaan, waarbij hij zich verbond te zullen zorgen, dat zij voor den dienst werden afgekeurd. Onderscheidene personen hebben zich door dezen bedrieger laten in pakken. Hoever deze zwendel zgn vertakkingen heeft, zal uit het gerech telijk onderzoek moeten blijken. Donderdag omstreeks 8 uren heeft het onder Utrecht verschrikkelijk gehageld, waardoor de te veld staande gewassen zeer hebben geleden. Een bulleukoopman, die de oogenpraktijk had uitgeoefend, stond onlangs voor de arr.-rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Hij had zijn werk gemaakt van het behandelen van personen, die door deskundigen waren opgegeven. Geld vroeg hij niet, maar kreeg bet toch, niet voor zijn behandeling, maar voor tijdverzuim. Vrijdag werd hij tot betaling van een geldboete van f 100 veroordeeld. Twee vrouwen te Parijs hebben dezer dagen een tweegevecht gehouden, omdat beiden denzelfdeu man wilden hebben, wat natuurlijk niet ging en den beminnenswaardigen huwelijks- eandidaat in niet geringe verlegen heid bracht. Hij stelde daarom aan de beide dames voor om te vechten; zij die haar tegenpartij overwon zou met hem in het huwelijksbootje stappen. De beide vrouwen konden zich wel met het voorstel vereenigen en weldra begonnen zij zoo hevig met messen te vechten, dat een van haar spoedig buiten het gevecht werd gesteld en naar het gasthuis moest worden vervoerd. De over- wiunares bereikte haar doel echter ook niet, want in plaats dat zij aan den arm van haar minnaar naar het stadhuis mocht wandelen, bood een agent van politie haar zijn arm aan om mede naar het politiebureau te gaan en daar eenigen tgd te ver toeven. Bij Flensburg is Zondagmiddag een zeilboot met 18 menschen, die van een pleiziertochtje terugkeerden, door een hevige windvlaag omgeslagen. Veertien der personen verdronken. De vier anderen bereikten met groote moeite zwemmende den oever, maar kwamen geheel uitgeput aan. Een hunner overleed den volgenden dag. Naar men uit Gothenburg be richt, zgn dezer dagen 3 expeditiën per slede, voorzien van kleederen, mondvoorraad, steenkolen enz., uit gerust door den koopman Sibiriakoff, naar Siberië vertrokken, ter opsporing van de in het najaar vastgevroren schepen Oscar Dickson" en »Nord- land." De bemanning der beide schepen bestaat uit 27 man en bewoont waarschijnlijk een huis. dat zij bezig waren te bouwen, toen Sibiriakoff, die met hen de expeditie medemaakte, hen verliet. Het stoomschip »NordenskjÖld" wordt nu te Gothenburg uitgerust voor een reis naar de monding van de Jenisei. Koning Leopold heeft zich bereid verklaard als peter op te treden van een drietal jongens, die een niet be middelde vrouw in een der Brusselsche voorsteden aan haar eehtgenoot heeft geschonken. Een gelukkig plekje op de aarde moot de Duitsche gemeente Scbopp zijnwaar men niet alleeu geen tekorten op de begroo- tiugen heeft, maar de overheden zelfs niet weten wat zij met het overgeble vene der inkomsten moeten aanvan gen. Dit jaar krijgt ieder burger uit de stadskas 50 mark van het overgeblevene gedeelte, terwijl reeds in vroegere jaren ieder 80 mark uit de kas ontving. De «Deutsche Fischerei-Zeitung" van deu 31 j^Iei jl. behelst het be richt, dat tusschen Texel en Helgoland in de Noordzee een nieuwe oester- bauk ontdekt is en dat de Engelsche visschers, uit Essex, druk bezig zijn die af te visscheu. Te Withestable zgn reeds twee groote vaartuigen met een volle lading oesters van die bank aan gekomen, die in genoemde plaats ver kocht en op de aldaar liggende oes- tergronden uitgezaaid zgn. Het voor nemen is, nog grootere massa's oesters van de nieuwe bauk te halen om die tot het volgende seizoen bij Whites- table uit te zaaien. De ontdekte bank, zegt men, schijnt zeer uitgestrekt en buitengewoon rijk bezet te zgn. Ook zgn de oesters groot van stuk en van dezelfde soort als die in het Engelsche Kauaal voor komen. Tusschen de Yereenigde Staten en Europa doen ongeveer 4655 zeil- en 555 stoomschepen dienst. Eugeland heeft 1276, Noorwegen en Zweden, 1025, Amerika 882, Italië 598, Duitschland 395, Oostenrijk 165, Spanje 85, Rusland 64, Frankrgk 57, Nederland 49, Denemarken 29, Portugal 2è en België 2 zeilschepen in de vaart. Met de stoomschepen laat Eügeland alle andere natiën ver achter zich liggen, daar deze van de 555 stoomschepen 447 bezit. Toch is Engeland niet het land dat de meeste landverhuizers verscheept Duitschland, met 35 stoomschepen, vervoert jaarlijks nog meer land verhuizers dan Engeland.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1