Markt Berichten. 306de Staats-Loterij. Twee Lentes. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft op verscheidene plaatsen in het Zwitsersche kanton Waadtland en langs het geheele uieer van Genève, alsook te Bern en omliggende dorpen, een aardbeving plaats gehad, waarbij men het in verscheidene gemeenten in de mnren en voegen der huizen hoorde kraken. De schokken zijn het sterkst geweest in het Rhónedal bij Martigny. Te Bonneville en Ckamonix, alsook te Genève, ging het verschijnsel gepaard met een onderaardsch gerommel. Te Saint-Nazaire heeft een ma- chinistleerliiig van de pakketboot Washington," nadat hij des morgens een twist had gehad met zijn chef, den machinist, op dezen vier revol verschoten gelost, waarvan het eene in den rug trof, het andere langs de rechterhand afschampte, het derde door het been en het vierde door den pantalon giDg. Daarop doodde de moordenaar zich zeiven door een schot in het oor. De kogel in den rug van den machinist kan niet worden verwijderd en levert dus ge vaar op. In het arsenaal te Karlskrona, het voornaamste station derZweedsche Marine, heeft een ernstige brand ge woed. Een groot aantal granaten, die in het gebouw waren geborgen, sprongen en veroorzaakten groote schade aan de omliggende gebouwen. Achttien uur heeft het vuur gewoed vóór men het in zijn voortgang kon stuiten. De Amerikaansch-Iersche Feni- ans zijn jaloersch geworden op de Russische nihilisten, die beter moorden en vernielen dan zij, en ze hebben opnieuw een poging gedaan om tot eer van Ierland en de republikeinsehe beginselen, een openbaar gebouw te doen instorten. Een zak met dynamiet, is door twee misdadigers gelegd tegen de deur van het stadhuis van Liverpool, en nadat het helsche werktuig ontdekt was en weggesleept werd door de politie, is het op straat ontploft. Verwonderlijk genoeg is niemand ge dood, maar de naburige huizen hebben geleden als van artillerie. De twee Fenians, die met revolvers gewapend waren,werden gevat, na achtervolgd te zijn door den politieagent Casey,die zijn korps eer aandoet, want met evenveel stoutmoedigheid als beleid heeft hij zich van de ellendigen meester ge maakt. Ze zijn twee Ieren, Mac Kevitt en Barton, die enkel om ont steltenis te wekken een aanslag deden, welke honderden het leven had kunnen kost9n. Een treurig ongeval heeft zich te Kassei voorgedaan. Een pachter van het jachtrecht in het bosch had reeds dagen lang op een wild hert geloerd, dat zich nu en dan ver toonde. Deze week was hij weer op de uitkjjk en hoorde geritsel in een dichtbegroeid boschje; hij zag er een bruin lichaam en dacht aan niet anders of daar was zijn hert; fluks legde hij aan en schoot Doch dichtbij gekomen, vond hij er een arme vrouw, moeder van zes kin deren, die in haar bloed baadde en weldra ook den geest gaf. Hij had zich door het bruine kleed der vrouw, die hout gesprokkeld had, laten mis leiden. Troosteloos gaf hij zelf van zijn onwilligen doodslag kennis aan de justitie. Bjj den brand te Quebec zijn volgens latere berichten achthonderd huizen vernield, terwijl vijftienhon derd huisgezinnen van huis en dak beroofd zijn. De vrees die bestond als zouden er dooden bij dit onheil te betreuren zijn, heeft zich reeds bewaarheid. Acht personen zijn ver koold onder de puinhoopen gevon den en men vreest nu nog meerlij- ken te zullen vinden. Niet ver van Hongkong werd den 29en April de Duitsche bark Occident" door zeeroo vers geplunderd. De Duitsche gezant heeft onruiddelljjk zjjne klacht ingediend bij den vorst van het Hemelsche Rijk en heeft den Duitschen consul te Canton gemachtigd aan zijne eischen, in geval van nood, kracht bij te zetten door middel van een Duitsch oorlogsschip. 't Zijn niet direct de »Bekent- uisae einer schone Seele," die O'Do- novan Rossa, een naar Amerika uit- gewekeu lersch feniau, dezer dagen aan een A uierikaausch reporter ge daan heeft. Hij erkende namelijk niet meer of minder dan dat het onverklaarbare vergaan van het oor logsschip »Doterel" het werk is ge weest van Iersche fenians, die ont plofbare stoffen hadden aan boord gebracht. Hij voegde er de gerust stellende verzekering bij dat verschei dene Ieren, bij de Engelsche Marine dienende, beloofd hadden hetzelfde te doen. Rossa ontkende, dat de fenians "iets hadden gemeen gehad met de poging, om het stadhuis te Liverpool in de lucht te doen vliegen, schoon dit anders wel gehandeld was in hun geest. In elk geval is gebleken, dat een machtige partij achter de lieden staat, die den aanslag te Liverpool hebben gepleegd. Slechts met moeite, wordt van heden bericht uit Londen ge seind, verijdelde men een complot tot bevrijding der twee personen, die wegens de Liverpoolsche geschie denis zijn gearresteerd. Ongeveer 800 mannen kwamen Zondag heel in de vroegte voor de gevangenis om de twee te bevrijden; maar de autoriteiten waren bijtijds gewaar schuwd en men had tijd gehad om de bewakers te wapenen. Toen de troep zag dat men op alles was voorbereid, verwijderde hjj zich on verrichter zake. Op aanvrage van het parket van Brugge heeft de Antwerpsche politie zekeren Baron D., oud 23 jaar, geboren te Amsterdam aange houden, onder de beschuldiging van schriftver valsching en oplichterij. Hij werd gevat zegt het Hdbl. v. Antwerpen"op het oogenblik dat hij op de post een brief ging afhalen, aan het adres: de Trévy de Char- maille. De brief bevatte geld, juist genoeg, naar de politie berekend heeft, om een reisje naar Amerika te doen. De 100e geboortedag van Ge- orge Stephenson is te Newcastle upon Tyne met groote plechtigheid gevierd, in tegenwoordigheid van een over- talrijke menigte, die uit alle deelen van Engeland was samengekomen. •Ook te Chesterfield werd de dag ge vierd. In het »Crystal Palace" te Londen is een tentoonstelling geopend van alles wat op de verbetering van het spoorwegwezen betrekking heeft de opbrengst zal strekken voor het gesticht te Derby ten behoeve van weezen van spoorwegbeambten. Te Wilam on Tyne, Stephenson's geboorteplaats, werd een groote loco motieven-tentoonstelling gehouden en bij de hut, waar de groote uitvinder het levenslicht aanschouwde, een her inneringseik geplant. Yoorts had er een optocht van trekpaarden plaats, alsmede een van verschillende corpo- ratiën, waaraan 100,000 personen deelnamen, gevolgd door een feeste lijke vergadering, een banket en een muziekfeest, terwijl een vuurwerk al die festiviteiten besloot. Wat dienstboden besparen kun nen. In een dorp in Lotharingen verliet een dienstmeid na 13-jarigen dienst het huis van hen, bij wie zij baar brood gevonden had. Op den dag des afscheids overhandigde men haar aan spaarpenningen de som van 1600 fr. In een ander dorp, gelegen in Elzas-Hanau, telde een 26-jarig meisje aan haren bruidegom op den dag waarop zij aanteekenden 2000 francs voor; zij had dit bedrag als dienst bode bij boeren in het dorp, waar zij het levenslicht aanschouwd had, langzamerhand bespaard. Waar zijn de vlechtsters van strooien hoeden, de stopsters van wollen kousen, de werksters in fabrieken te vinden, die na 10- of 13-jarigen arbeid zoo'n spaarduit bezitten? Men verliest te veel uit het oog, hoezeer men zich zelf door sparen verheffen kan. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent 11 Juni. Het stoomschip Koningin Emma, van Am sterdam naar Batavia, is 10 Juni van Suez vertrokken. Alkmaar, 10 Juni. Kleine kaas hooi f 34, gras f 34, Commissie hooi gras f 33, gras f 33,50, Middelbare hooi f 34, gras f 36, laagste prijs hooi f 15, aange voerd 419 st., wegende 29893 P. Ter graanmarkt aangevoerd 68 mudden, Tarwe f 10,25 a 10,50. Rogge f 11, id. Cheva- lier f7, Boonen: bruine f 12, witte f 16. 11 Juni. Aangevoerd 9 Paarden f 150 a 600. 1 Veulen f 40, 32 Koeien en Ossen f 110 a 260, 8 Graskalvercn f 30 a 40, 32 nuchtere Kalveren f 8 a 17, 381 Scha pen f 23 a 34, 140 Lammeren f 6 a 14, 118 magere Varkens f 21 a 34, 225 Big gen f 10 a 14, 9 Bokken en Geiten f 4 a 10, 3 kleine Bokjes 40 a 70 ets., Boter 77* a 87* ct. per kop. Hoorn, 11 Juni. Tarwe f 9,75 a 11, Gerst f 5 a 6, Haver f 4 a 4,75, Erwten witte f 11 a J2,50, groene f 13 a 14, grauwe f 14 a 16,25, vale f 12,50 a 14, br. Boonen f 13 a 15, 10 Paarden f 70 a 190, 116 Koeien f 140 a 225, 350 Scha pen f 23 a 34, 60 Lammeren f 10 a 16, 20 Kalveren f7 a 20, 65 Varkens f 17 a 26, 4 Zeugen f 35 a 60, 245 Biggen f 6 a 12, 7800 Kippeneieren f 3,25 a 3,50, 3600 Eenden dito f3,70 per 100, 2590 kop Bo ter 65 a 75 ct. per kop. Vissclierij - Berichten. 13 Juni, nm. 7 vletten met rog, vangst van 40 tot 120, per stuk 27 tot 32 ct. 10 blazers met rog, per stuk 37 tot 40 ct. 8 korders met enkele schelvisch en kleine schol, schelv. per 100 f 18 a f 23, kleine schol per mandje fl.80. 14 Juni. 4 blazers met rog, per stuk 45 tot 49 ct. Korders met 300 schelv., per 100 f18, Kleine schol, per mandje f2.35. Scharren dnur. 14 Juni jjeden voormiddag binnen 14 korders met tong en kleine schol. Tong hooge prijzen. Kleine schol per mandje f 2.40 tot f 2.50. Rog, per stuk 46 tot 49 Ct. Van Wieringen 20 tal Geep, per tal f 11.50. 4e klasse le lijst. No. 8999 f 25000. No. 237 f 5000. No. 17636 f 2000. No. 10582, 18417 f 1500. No. 19913 f 200. No. 15400, 15836, 16689 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 tot 14 Juni. ONDERTROUWDfi. van Asselt, zee man, en P. Mangel. C. E. Trumann, ma chinist bij de havenwerken te Batavia, en G. Kohuhorst. GETROUWDGeene. BEVALLENB. Jacobs, geb. Man D. H. E. Stoll, geb. Schröder D. G. R. For tuin Z. J. Zutphen, geb. Eelman D. OVERLEDENAmbtshalve ingeschre ven 2. Alles lachte blij en lustig Bij 't vriend'lijk lentefeest, Bloemen lachten, vooglen lachten, Maar de menschen lachten 't meest. Ook een moeder met heur dochter Lachten met verheugd gemoed, En zij brachten vriendlijk lachend Alles om zich heen een groet. Alles lachte! vlinders lachten, In de weiden lachte 't vee, Boomen lachten, planten lachten, Zelfs de kikkers lachten mee. Lachend suisten zoete zefirs Door het maagdelijk geblaart, En de schoonheid van de lente Was dat lachen dubbel waard. 't Was weer lente! alles lachte, Juichte weer, zooals weleer, Maar de moedor en heur dochter Lachten geen van beiden meer. Bij het lachen om haar henen, Kreet de moeder de oogen rood, Want wat haar het meeet verblijd had, Heur lief dochtertje, was dood. W. M. Tz. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Eiken morgen ten 8 a 8* nar, passeert langs de Oostslootstraat, voorbij school no. 7, een turfkar, bespannen met een zwart paard en bestuurd door een 16 a 17jarigen jongen, die opzettelijk in dollemans vaart door de schoolkinderen henenjaagt. Zou de politie, de vader of patroon van dien snaak daar geen einde aau kunnen maken. jjen Ya(jer wiens kinderen daar ter school gaan. Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaande regelen in uw veel gelezen blad te plaatsen. Wanneer een zaak op Koninklijke be scherming kan rekenen en een Koning in Hoogst deszelfs persoon van eeu omnibus meermalen heeft gebruik gemaakt, (dat ech ter slechts eens heeft plaats gehad, en wel bij opname ouder het rijden), dan kan het niet anders, of het welslagen van zulk een onderneming is verzekerd. Of het wel Koninklijk mag heeten om een jaren lang bostaanden vigelante-dienst aan de Texelsche Stoomboot te negeereu of ter dood te willen veroordeelen, dat be twijfel ik in alle opzichten. Het is voorzeker niet den Koninklijken weg bewandelen,wanneer men een bestaanden. dienst, met den naam van Concurrenten, tegenwerkers, en zekere individu's betitelt. Het geacht publiek wordt attent gemaakt op de reeds lang bestaande dienst regeling met confortable vigelantes, en het reizend publiek de verzekering ge geven dat men steeds aan het Spoor zoowel als aan de Texelsche Stoomboot een of meerdere vigelantes van ondergeteekende zal vinden, die de reizigers van dea Texelsche Stoomboot naar het Spoor en om gekeerd, 20 Cent de persooD, vervoeren. Op onpartijdigheid vertrouwende en voor de plaatsing u voorloopig dank zeggende, noem ik mij met achting UEd. Dw. Dienaar, L. SMIT, Stalhouder. Heldersche Moppen. DIENSTBODEN. „De deugd van een volk." zegt de be roemde Ruskin,„wordt het best getoetst aan de eigenschappen van de dienstboden want zij zijn de schaduwen van hunne meesters en bootsen hunne gebreken over dreven na. Een verstandig volk zal wijzen in zijn dienstbodenvertrek hebbeneen slecht volk heeft daar schurken en een goed volk heeft er vrienden. Men bedenke ech ter, dat „goedheid," evenals tegenover kin deren, zoo ook tegenover dienstboden, geen dwaze toegevendheid beteekent, maar zorg vuldige leiding." o DE KEERZIJDE. In een gezin wordt laken uitgezocht voor pa's nieuwe jas. De oudste zoon, zoowat tien jaar oud, bekijkt de stof steeds aan de keerzijde. Vader: „Domme jongen, bekijk het la- k€n toch aan den goeden kant." Zoontje: „Och, neen, die kan mij niets schelen. Ik krijg er toch geen pak van voordat het gekeerd is." o Een boer, die in proces lag met zijn buurman, besloot in de stad een advocaat te gfaiyi raadplegen en als zoodanig werd er hem een aanbevolen, Kraai genoemd. Bij zijn aankomst begaf hij zich oogenblikke- lijk naar de straat waar de bewuste rechts geleerde woonde en vroeg bij een bakker naar den advocaat Raaf. „Dien heb ik nog nooit hooren noemen," was het ant woord. „doch ginds op den hoek woont er wel een, die Kraai heet." „O, dan zal het die zijn," hernam de boer, „ik wist wel, dat het zoo'n soort van vogel was." o Een generaal had zich gevleid de ridderorde van den zwarten adelaar te ontvangen, doch men gaf hem slechts die van den rooden. Mistroostig riep hij uit„Daar, lig, totdat gij zwart wordt!" o VERSCHIL VAN GEVOELEN EN SMAAAK. De Engelschman bemint in eene vrouw ernst en waardigheid, de Ras geestigheid de Italiaan vaderlandsliefde, de Spanjaard hoogdravende dweepcrij, de Franschman beschaving, de Duitscher sentimentalitieit, de Nederlander huiselijkheid.In tegen spoeden der liefde gebruikt de Eugelschman punsch, de Rus brandewijn, de Italiaan en en Spanjaard vergif, de Franschman den champagne, de Duitscher rijnwijn, de Ne derlander Schiedammer.Uit liefde zal de Engelschman op reis gaan, de Rus strijden, de Italiaan zingen, de Spanjaard dansen, De Franschman rijden, de Duitscher musi- ceeren, de Nederlander stil zijn gang gaan. Uit jalonzie zal de Engelschman het spleen krijgen, de Rus zijn medeminnaar afranselen, een Italiaan zijn ponjaard te hulp roepen, een Spanjaard hypochondrist worden, een Franschman duëlleeren, een Duitscher de tering krijgen, een Nederlander een ander meisje zoeken.De Engelschman acht, de Rus kleedt, de Italiaan bezingt, de Spanjaard bewaakt, de Franschman vergoodt, de Duitscher vereert, de Nederlander vrijt met zijn geliefde. De Engelschmau is philosophiscli, de Rus natuurlijk, de Itali aan razend, de Spanjaard hartstochtelijk, de Franschman vluchtig, de Duitscher poë tisch, de Nederlander stil verliefd.De Eugelschman philosopheert,de Rus schreeuwt de Italiaan intrigneert, de Spanjaard don- quichotteert, de Franschman maakt wind, dc Duitscher begaat domme streken, de Nederlander redeneert. o AL TE VRIENDELIJK. Een jongen was uitgezonden om geld op te halen. Toen hij al zijn kwitantiën on betaald weer meebracht, zeide hij „De menschen houden dan al bijzonder veel van me. Ze zijn er zoo op gesteld mij te zien, dat ieder bij wie ik geweest beu, zei dat ik nog eens terug moest komen." o DE WIN8T VAN DE ZONDAGSRUST. Wij worden er niet armer maar rijker doorzegt M&caulaij wanneer wij een dag van de zevcu van onzen arbeid rusten. Die dag is niet verloren. Schoon de nij verheid gestaakt wordt, schoon geen beurs wordt gehouden, schoon geen rook uit de fabriek opstijgt, wordt de rijkdom van het volk even krachtig bevorderd als op werk dagen. De mensch, die machine dor ma chines in vergelijking waarbij alle uitvin dingen onbeteekenend zijn wordt hersteld en opgewonden, zoodat hij 's Maandags naar den arbeid terugkeert met een helderder hoofd, een opgeruimder gemoed en her- nienwde lichaamskracht. Vervolg' der Berichten. Terschelling, 11 Juni. Het vuurschip, bestemd voor de Terschel- linger gronden is, gesleept door 's Rijks transportstoomschip de Schelde, Zaterdag van het Nieuwediep alhier aangekomen. Bij Kon. besl. is met ingang van 13 Juni do. aan Mr. S. Vissering, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen; 2o. de Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. C. Th. baron von Lynden van Sandenburg, benoemd tot Minister van Financiën ad interim. Het Zaterdagnacht te IJmuiden doorgeschutte en naar zee vertrokken Engelsche stoomschip »Edj3tone," kwam Zondagmorgen te half vier uur uit zee terug om hulp van een heelkundige in te roepen voor een der passagiers, een Eugelschman, die zwaar gewond was geraakt, bij een poging tot zelfmoord. Het volgende had voor eenige dagen te Ursem plaats: Zekere P. B. bezocht de herberg van D. N. aldaar en betaalde zijn gelag met een banknoot van f100. Bij de bevreemding van den kastelein, dat B., bij wien men dit niet gewoon was, zooveel geld bij zich had, ver toonde deze laatste nog zes banknoten van gelijke waarde en vertrok zonder verder iets van zich te doen hooren. Drie dagen later vond men zjjn ljjk, bijna ontbonden in een sloot, achter de herberg van den kastelein B., zonder eenig geld of geldswaarde. De justitie doet onderzoek. Er schjjnt kans te bestaan, dat men den moordenaar van het dienst meisje te Zuidwolde iu handen h»eft. Zaterdagmiddag werd te Breda uit Rooseudaal gevankelijk binnenge bracht Jules Victor Guillemin, oud 26 jaren, den 9en Mei 11. uit de ge vangenis te Sedan ontslagen en tegen wien ernstige vermoedens bestaan. Na vele wisselingen had hij zich den 23en Mei 11. te Winterswijk opgehouden en is vervolgens teTholen aangehouden en eindelijk aan de Rijkspolitie te Roosendaal overgeleverd. Een bij hem gevonden scheermes, Duitsch bankpa pier, Belgisch goud en kenteekenen van nog meer bezwarenden aard hebben het eerst tot kwade vermoedens aan leiding gegeven. Daarentegen meldt men uit Heeren veen, dat, ouder dezelfde verdenking, vandaar naar Assen zijn overgebracht een man en vrouw uit Noordwolde. Eenigen tjjd geleden ontsnapte een verpleegde uit een der bedelaars gestichten te Veenhuizen. Voorzien van valsche papieren begaf hij zich naar Harderwijk, ten einde bjj het Indische leger dienst te nemen. Dit geluktehet handgeld werd door hem ontvangen en verteerd, en eerst toen werd men gewaar de dupe van een bedrieger te zijn geweest. De man koos het hazepad en keerde naar Veenhuizen terug, doch werd opgespoord en in hechtenis genomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2