"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR BELOER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Vrijdag 17 Juni 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week o i\o. U70. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 Afzonderlijke nummers franco per post 75 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureuni: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand, 30 dagen.) Opkomst der Zon 3 u. 38 ra. Ondergang 8 u. 23 m. Zondag 19 Maandag 20 Schager kermis. Paardenn Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Juni 1881. De officier van gezondheid lste klasse A. van Mens is overgeplaatst van Dordrecht naar Den Helder en de officier van gezondheid lste klasse Dr. L. L. Plantenga van Den Helder naar Dordrecht. Door het Departement van marine is in circulatie gebracht een blaadje, ten doel hebbende zooveel mogelijk de aanwerving van jeugdig scheepsvolk te bevorderen. Behalve de vereischten waaraan een jongen moet voldoen en de stukken die be- noodigd zijn om bij de Kon. Ned. zeemacht te worden aangenomen, wordt er in medegedeeld, wat de opleiding te leeren geeft, wat men worden en verdienen kan, benevens de pensioenen die aan verschillende qualiteiten bij de zeemacht verbonden zjjn. Ten slotte wordt er op gewezen dat de lgfstraffen zijn afgeschaft. Bij beschikking van den minister van marine van 4 Maart is de be manning voor de schroefstoomschepen le klasse type Atjeh," Tromp," enz. bepaald op 283 koppen, waaronder 20 adelborsten le klasse. De bemanning van het vorige type schroefstoomsche pen le klasse, waartoe de Van Galen" en de Leeuwarden" behooren, bedroeg 237 koppen. De beschikking van 12 Mei, waar bij is vastgesteld dat kwartiermeesters minstens twee jaar in die qualiteit gediend moeten hebben alvorens voor bevordering tot bootsmansmaat in aanmerking te kunnen komen, is, evenals eerstgenoemde beschikking, in de verordeningen voor de Zeemacht opgenomen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het lichtschip van Terschellingerbank den 13 Juni in station is gelegd en in den avond van dien dag is ont stoken. Prof. Buijs Ballot heeft voor de internationale onderzoekingen in de Noordpoolstreken van Z. K. H. prins Frederik de toezegging eener vorstelijke bijdrage en van den Heer X. Y. f 1000 ontvangen. Te Den Hoorn op Terschelling maakt men zich ongerust over een vaartuig met drie personen, op Zondag 5 Juni jl. van daar vertrokken om een veekooper uit Midland over te brengen naar Ameland, waar hg eenige inkoopen wilde doen. Reeds Vrjjdagjl. waren alle vaartuigen van het dorp te hnis, zonder dat men eenig bericht van het bovenbedoelde vaartuig had ontvangen, en tot heden heeft men nog niets daarvan vernomen. Daar het een zeer licht scheepje was, vreest men het ergste. Reeds is gemeld, dat een vis- scher uit Volendam dezer dagen een massa zilveren muntstukken heeft opgehaald. Omtrent dit geval deelt men aan de »N. R. Ct." nader mede. dat de bedoelde visscher, Cornelis de Boer, een groote, met schelpen enz. begroeide, steenachtige massa in zijn net vond, die men bij nacht stellig weder over boord zou hebben geworpen. Nu echter ontwaarde men spoedig, dat zich daaraan als vastgegroeid bevonden verscheidene stapeltjes, die in vorm veel overeenkomst hadden met stapels rijksdaalders. Bij nader onderzoek heeft men voorloopig uit dezen klomp reeds losgemaakt onge veer 450 zilverstukken. De meeste daarvan zijn dukatons, maar ook Spaansche matten en andere geld stukken worden er onder aangetroffen. Allen zijn van de jaren 1660'80 ongeveer. Voorts zijn nog te voor schijn gekomen eenige borden en gedeelten daarvan (van zilver of tin dit werd nog niet uitgemaakt), een stamper van een vijzel enz. Daar ook vele spijkers van circa 2 dm. lengte werden aangetroffen, de massa het uiterlijk heeft van klompen ijzererts en het geld in stapeltjes werd gevonden, meent men, dat het geheel geweest is een zware houten geldkist met stevig ijzeren beslag, en waarschijnlijk afkomstig van een een maal op die hoogte gestrand schip. Zondag jl. is aan het zeestrand, onder het gebied van Wassenaar, een Leidsch student, de heer v. E., op jammerlijke wijze omgekomen. Hij had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en is daardoor afgedreven en in de golven verdwenen. Tot dusver heeft men hem nog niet te ruggevonden. De correctioneele Kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam heeft Woensdag jl. het kruiersmeisje, dat op de trap der Kasvereeniging uit een portefeuille harer vriendin twee bankbiljetten, ieder groot f 1000, heeft ontvreemd, ter zake van diefstal, tot een celstraf van 183 dagen veroor deeld en de bakkerin vrijgesproken" van de haar te laste gelegde mede plichtigheid aan dien diefstal, door het helen der gestolen goederen. In betrekkelijk korten tjjd hebben bij Ossendrecht 7 of 8 aanrandingen plaats gehad. De laatste, in de vorige week voorgevallen, is van zeer ernstigen aard. Een gehuwde vrouw, bij Os sendrecht wonende, was naar Putten geweest om voor haren man geld wegens geleverde houtwaren te ont vangen. Zij had het geld in een zakdoek geknoopt, en het was bijna zonsondergang toen zjj op een kleinen afstand van hare woning op een eenzaam binnenpad onverwachts door een man, onder het uitroepen: »uw geld of de dood!", bjj de keel werd gegrepen. Na haar in een droge sloot te hebben geworpen, doorzocht hij hare zakken en ontroofde haar het geld, waarna hg haar bovendien op ergerljjke wijze mishandelde en ver volgens op den loop ging. Alle pogingen om hem op te sporen zjjn tot heden zonder gevolg gebleven. Te Hedel hebben eenige ellen delingen de lafheid gehad om des nachts van twaalf dezer in de weide loopende paarden de staarten af te sngden. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een meisje van 15 jaar, onder beschuldiging van brandstichting te Beek. Dit is het tweede geval van dien aard in den tijd van eenige weken. Te Marsnm (prov. Groningen) is in het begin van dit jaar de ontvanger der plaatselijke belastingen overleden. Kort daarna bleek, dat zijne boeken niet in orde waren en er een tekort van f900 was. Een vijftigtal inge zetenen, die in 1879 en 1880 hunnen aanslag hadden betaald, staan nu nog als niet-betalers van 1879 geboekt. De meesten van hen hadden bij het betalen van de belasting over 1880 hunne quitantie van 1879 reeds ver nietigd, in de meening, dat die nooit meer noodig zou zijn. Deze gevaarlijke gewoonte komt hun thans duur te staan, wat het gemeentebe stuur van Marsum eischt, ook al kan men door quitantie bewijzen dat de belasting van 1880 is voldaan, dat de aanslag over 1879 nog eeus wordt betaald. Yan de bemauning der »Nor- manton." die voor etu-ige dagen is vergaaD, werd slechts één schepeling, George Kidgeon, geredtoen de Ko ningin van Eugelaud vernam, dat deze, van alles beroofd, te Devonport was aangekomen, zond zij hem een som gelds. De man stond er verbluft van, dat H. M. »aau zoo'n armen drommel dacht." In Sicilië heeft een ontploffing plaats gehad in een kruitfabriek3 man ziju daarbij gedood en de eigenaar der fabriek is verwond. Door de Pruisische autoriteiten is, naar men verzekert, een Rus uit geleverd, die betrokken zou zijn in den laatsten aanslag op den Keizer. Het dynamiet vindt in België ook zijne toepassing als middel om visch te vangen. Men brengt daartoe een dynamietpatroon iu de rivier, ontsteekt het en een oogenblik later drijven alle visschen die zich in den omtrek bevinden, dood op het water. Zekere Staquet, die zich Pinkster- Maandag op deze gemakkelijke wijze van een goede zoo visch uit het ka naal van Seneffe (Henegouwen) wil de voorzien en daartoe dit gevaarlijk middel in praktijk bracht, scheen niet goed met de behandeling ver trouwd te zijnalthans, niet de vis schen, maar de visscher zelf onder vond er de vreeselijke uitwerking van. Toen men op het geluid van de ont ploffing kwam toeschieten, vond men den ongelukkigen Staquet aan den oever uitgestrekt; het hoofd en de schouders vertoonden slechts één bloedige wonde, de kin en de kaken waren verbrijzeld, de oogen verloren en de beide handen weggeslingerd. Waarschijnlijk is het dynamiet ont ploft, voordat het den waterspiegel bereikt had. Een nog betrekkelijk jong man, gehuwd en vader van twee kinderen, zekere Cheyrezi, uit Bardelle,(Ardéche) is dezer dagen door het hof van assises van dat departement tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens va dermoord. Hg had over geldzaken ongenoegen gekregen met zijn vader, die sedert zijn trouwen in zijn gezin tweedracht had veroorzaakt. Een tweede misdaad van dienzelfden aard heeft te Fresnoy ia Rivière plaats gehad. Zekere Denis Rnelle had zijn moeder vermoord, omdat deze hem geld voor drank geweigerd had. Ook deze ellendeling is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. In het Nauw van Calais ont moette een Fransch visschersvaartuig Zaterdagnacht een lichten pleizier- boeier, slechts met één persoon be mand. De matrozen namen het scheep je op sleeptouw en den schipper, een zeer jong mensch, die niets van de zeemanskunst bleek te verstaan en ongetwijfeld den dood in de golven zou gevouden hebben, aan boord. Voor de autoriteiten te Calais ge bracht, verklaarde de roekelooze gast Duitscher te zijn en zich zonder mid delen van bestaan te Dover bevindende van de zeilvereeniging daar ter stede het vaartuigje gestolen te hebben, met het doei om daarmede naar zijn vaderstad Hamborg over te steken. Zaterdagavond werd een ren tenier te Parijs door een jongmensch omvergeloopen, die zich voor zjjn lompheid verontschuldigde door te zeggen dat hij zulk een haast had. Nog vóór hij echter uit het gezicht wa9, bemerkte de rentenier dat de lomperd nog wel zooveel tijd had ge had om hem zijn horloge en gouden ketting te ontfutselen, waarmede hij zich nu glings uit de voeten maakte. De bestolene liep den dief achterna, maar deze sloeg een hoek om en werd niet teruggevonden. Den ren tenier bleef dus niets over dan den diefstal bij de politie aan te geven en tevens, zoover het hem mogelijk was, het signalement van den drifti- gen looper op te geven. De bevolking van Chios is op nieuw eens herinnerd aan de vreese lijke ramp, die haar voor eenigen tijd trof. Vrijdagmorgen werden er weder schokken van aardbeving waargeno men, waardoor ook aanzienlijke schade aan verschillende huizen werd toege bracht. Twee personen werden even- is licht De beruchte bende van den rooverhoofdman Niko, die het noorden van Griekenland en vooral Thessalië onveilig maakt, heeft een ongehoord gruwelstuk bedreven. Zij heeft nameljjk twee meisjes van 17 jaren, kinderen van verschillende ouders, opgelicht en voor ieder een hoogen losprijs geeischt. De ééne vader betaalde de gevraagde som en ontving zijne dochter onmiddellijk in goeden wel stand terugterwijl de ellendigen aan de ouders van het andere meisje, die niet in staat waren het gevorderde bedrag bijeen te brengen, een kist tehuis zonden, het lijk van hun on gelukkig kind bevattende, in negen stukken gehouwen. In het plaatsje Alfattter in Beieren is een vergiftiging in 't groot voorgekomen. Er werd een bruiloft gevierd, waarop een groot aantal personen waren genoodigd. Zooals in die streken gebruikelijk was, had de gastheer voor deze gelegenheid een paar varkens geslacht en alle genoodigden aten met smaak van het vleesch. Zij die echter van de worst gegeten hadden, werden den volgenden dag ongesteld. Uit ver schillende naburige dorpen kreeg de gastheer brieven, waarin hem gevraagd werd wat hij toch wel in het var- kensvleesch had gedaan. De goede man heeft dadelijk het overschot van die dieren laten onderzoeken. Honderd vijftig personen, die allen van de worst gegeten hadden liggen nu in levensgevaarlijken toestand. Eugène D., een Parijsch koffie- huisbediende, is, naar hij later ver klaarde, nog nooit zoo geweldig ge schrokken als Dinsdagavond. Hij zag n. 1. bij het naar huis gaan een heer in slapende houding op een bank bjj de Avenue Daumesnil" uitgestrekt, met zijn jas geopend, waaruit een prachtige gouden horlogeketting te voorschijn kwam. De kans was te schoon om die te laten ontglippen Eugène D. sluipt dan ook naderbij en heeft reeds den ketting voorzich tig losgehaakt, toen de gewaande slaper eensklaps opspringt, den dief met stevige vuist beetgreep en op het zelfde oogenblik een doordringend gefluit laat hooren, waarop dadelijk een politieagent kwam toeschieten. De net gekleede heer, die natuurlijk zijn roes lag uit te slapen, was zelf eveneens een politieagent, die de al lures van doordraaier uit den fat soenlijken stand had aangenomen, om zoodoende aan de aanhoudende dief stallen door snaken van het slag van Eugène D., sedert geruimen tijd op beschonken personen gepleegd, een einde te maken. Blijkens het tijdschrift Naturin, dat te Christiania uitkomt, heeft zich de jongste winter zoowel iu Noorwegen als in geheel N. Europa onderscheiden door zijn langdurige vorst. Van Oct. 1880 tot Maart 1881, dus een vol halfjaar zonder interruptie, was de temperatuur van Kaap Lindesnaes tot de Noordkaap eu van de W.-kust tot de grenzen van Zweden altijd beneden het normale en bedroeg het verschil dikwijls 7° C. Op d8 meeste Noorweegsche meteorologische stati ons heeft men in den jongsten winter een temperatuur kunnen waarnemen, zoo laag als nooit te voren. De laagste temperatuur werd waargenomen den 4en Februari te Karasjok, waar de thermometer —50,6° C. aantoonde. Op 15 Januari had men daar reeds 50,6° C. gehad. Zulk een koude was in Noorwegen, zoo ver bekend, niet waargenomen, en kon ook alleen door middel van goede alcohol-ther mometers geconstateerd worden, omdat kwikzilver reeds vroeger bevriest. 0

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1