Goed voorhetPremie-Boekweri Markt-Berichten. 306de Staats-Loterij. Advertentiën. 8 12'Ajarige Echtvereeniging P van 99e" Verjaardag Er heeft een hevige brand ge woed in de Rijkstouwslagerij te Lis sabon. Een der werkplaatsen werd vernield en een groote voorraad touwwerk door de vlammen verteerd. Het groote scheepvaartkanaal ter verbinding van Oost- en Noordzee, dat Holstein zal doorsnijden, wordt vermoedelijk nog dit jaar aangevangen. Binnen weinige dagen worden de heeren Welles en Bartling, als ver tegenwoordigers der firma Weelies, Owen Elwers, te Londen, in de Pruisische hoofdstad verwacht, ten einde van het werk over de uitvoering de onderhandelingen zoo mogelijk ten einde te brengen. Dat een Engelsche aannemer dit kanaal zal graven, vindt niet veel bijval in Duitschland, maar een inlandsche firma, die voldoend vertrouwen inboezemt, schijnt niet te worden gevonden. De arbeiders in de dokken van Huil, die 5 shilling 6 pence per dag verdienen, hebben het werk gestaakt wegens de weigering van een loons- verhooging van een penny per uur. Het laden en lossen is niet gestaakt, daar zeer veel personen zonder werk waren en dus terstond de ledige plaatsen hebben ingenomen. Door dezelfde oorzaak werd vóór korten tijd een grève onder de scheepsstokers, die 6 pence p. dag verhooging eischten, in een week geëindigd. Voor eenige dagen had het gerechtshof te Londen een nogal zon derlingen diamantendiefstal te behan delen. De echtgenoote van een in Indië levenden officier was in het jaar 1878 van een diner naar huis ge komen en had hare sieraden, waar onder een paar prachtige diamanten oorhangers, op tafel gelegd. Den volgenden dag waren de hangers verdwenen; alle pogingen werden in het werk gesteld om den schuldige te ontdekken, maar niets hielp en me vrouw troostte zich zoo goed mogeljjk over haar geleden verlies. Voor ee- nigen tijd trouwde een dochter van haar en kreeg, behalve een aanzienlijk speldeduitje, ook de kamenier mede, die mama reeds geruimen tijd trouw en eerlijk had gediend. Niet weinig vreemd stond de dochter te kijken, toen de dienstmaagd na eenige dagen de gestolen diamanten in de ooren had. De meid verklaarde, dat de papa van de jonge vrouw die ge geven had, maar dit vond zoo weinig geloof, dat zij toch aangehouden werd. De rechter liet echter naar Indië schrijven en nu kwam er een bericht terug, dat de dienstmaagd de waarheid had gesproken. De echtgenoot van de oude dame had geruimen tijd geleden behoefte aan geld gehad; hij had toen de diamanten uit de oorhangers laten nemen en daarvoor glas in de plaats gedaan. Op het bewuste diner had hij aan zijn vrouw den raad hooren geven de diamanten eens te laten verzetten en was toen angstig geworden, dat het geval zou uitkomen. Hij had toen de oorhangers weggenomen en die aan de dienstmaagd gegeven. Op de vraag van den rechter, welke schadevergoeding mevrouw aan de meid wilde geven, antwoordde zij Die Ceskiedenis van die Trans vaal, gevertel door KLAAS WAARSEGGER in die eigen boere sijn taal, van M. DE VRIES. 17 Juni 1881. Dit Premie-Boekwerk kan van af Zaterdagochtend a.s. 9 uur, tegen afgifte van dezen bon en betaling van 15 Cts., aan het Bureau Spoorstraat of in den Boekwinkel Zuidstraat M 72, worden afgehaald. Aande Abon- nés buiten deze gemeente wordt het tegen inzending van 20 Cts. in postzegels franco toegezonden. Wie geeft mij schadevergoeding voor mijn oorringen? De rechter kon zich echter niet met dit antwoord vereenigen en ver oordeelde de bestolene tot het betalen van een aanzienlijke som geld. Hoe de beide echtgeuooten het eens werden, is niet bekend geworden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 11 Juni. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Port Saïd 15 Juni. Het stoomschip Conrad, van Arasterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar 12 Juni. Het stoomschip Prinses Amalia, den 12n Maart van Amsterdam vertrokken, kwam Dinsdag te Batavia aan. Zooals men weot had het te Suez oponthoud om de schroefas te herstellen. Het stoomschip Koning der Nederlanden wordt heden morgen te IJmuiden binnen verwacht. Purmerend, 14 Jijni. 408 stapels kleine Kaas, f 34,50 per 50 kilogram. 1 stapel middelbare Kaas f30.per 50 kilogram. Boterlaagste prijs f 1,20, hoogste prijs fl,80 per kilogram. 397 Runderen; stug, lager prijs. 36 Paarden. 174 vette Kalveren, f0,70 a 0,90 per pond, stug. 116 nuchtere Kalveren f6 a 21 per stuk, stug. 73 vette Varkens, f 0,48 a 0,57 per pond, stug. 20 magere Varkens, f 16 a 23 per stuk, stug. 196 Biggen, f 6 a 10 per stuk, stug. 1093 Schapen en Lammeren; vet duur en vlug; Overh. en Lammeren stug. Kip-Eieren f3,50 a 4,per 100 stuks. Eend-Eieren f3,70 per 100 stuks. Schagen, 16 Juni. 5 Paarden f 55 a 100. Stieren f 80 a 105. 92 Geldekoeien f 140 a 275. Kalfkoeien f120 a 200. Vaarzen f 90 a 120. 14 nucht. Kalveren f 4 a 16. 1000 Schapen f 18 a 33. 1800 Lammeren f7 a 16. 15 magere Varkens f 18 a 23. 25 Biggen f 10 a 13, Boter per kop f 0.85 a 1. Kaas per kg. 40 a 45. Kipeieren f 3 a 3,50, Eendeieren f 3,60 per 100. V isscherij - Berichten 16 Juni. Binnen 16 Korders met weinig vangst. Tonge hooge prijzen. Kleine schol per mandje f 2.60. Schelvisch f 19.50 a f 22. 16 Blazers met 20 tot 100 stuks rog per stuk 36 a 22 Ct. 10 tal geep van Wie- ringen, per tal f 10.00. 17 Juni. Heden voormiddag 32 Korders binnen met redelijke vangst. Tongen per st. 45 a 55 Ct. Kleine Schol per mandje f 2.25 tot f 2.20. Rog per stuk 24 a 17 Ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 17 Juni. ONDERTROUWD: C. E. Truman, ma chinist, en G. Kohnhorst. M. H. Verbnrgt schoenmaker, en M. W. Spigt. T. C. G. Moorman, timmerman, en J. G.* Steeman. GEHUWDC. v. Wolferen, en P. Bruin. W. Lippe en H. G, v. d. Miesen. H. A. Wassili en A. J. Minneboo. BEVALLEN: D. Tol, geb. Stoker D. A. E. Valkenburg, geb. Henkes D. C. Wij- ker, geb. Roodt D. A. v. Leiden, geb. v. d. Wal D. J. de Beurs. geb. Ramkema D. G. Holsmuller. geb. v. Twisk D. J. E. Bosch, geb. Dokter D. OVERLEDEN: E. Nijland, geb. Buh- ler 64 j- S. P. Trinks 8 d. E. Jensen 20 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 9 tot 15 Juni. ONDERTROUWD: Jacob Basen Mar- tje Lindeman. Barend Bakker Jz. en Antje Tuinder. Cornelis Kalf en Maartje Timmer. GETROUWD: Geene. GEBORENMaarten, zoon van Jan Blom Maartenszoon en Meis Griek. Johan- na, dochter van Albertus Gelderman en Ma ria Cornelia Bronsveld. Jantje, dochter van Willem Koppen en Trijntje Brans. Tijs, zoon van Jan Schraag en Anna van Heer waarden. Johan Cornelis, zoon van Pieter Gieles en Immetje Slot. OVERLEDENNeeltje, 8 jaren, doch ter van Reramert Krijnen en Martje Boon. Evert Cornelis, 21 maanden, zoon van Klaas Thomassen en Antje Rikkenberg. Arie, 6 jaren, zoon van Jan Buis en Tijsje Blom. 4e klasse 2e lijst. Nos. 3159, 19127, 20649, ieder f1000. Nos. 4205, 6241, ieder f400. Nos. 5386, 10080, 11699, ieder f100. 4e klasse 3e lijst. Nos. 1914, 7407, ieder f1000. Nos. 6486, 8793, 19674, ieder f400. Nes. 3525, 6378, 19231, 19378, ieder f 200. Nos. 2720, 6604, 7297, 8150, 10681, 11346, 17532, ieder f100. 4e klasse 4e lijst. No. 786832, ieder f 100. Vervolg- der Berichten We verwijzen onze lezers naar de, in achterstaande annonce aan gekondigde opening der Nijverheids tentoonstelling, op a. s. Zondag. De talrjjke inzendingen, door industriëelen en werklieden getuigen van ijverige medewerking en we twijfelen niet, of men zal met genoegen een bezoek aan »Musis Sacrum" brengen. Tot lid voor de 2e kamer der Staten-General in het hoofdkiesdis trict Alkmaar, is gekozen de heer Mr. W. van der Kaay, met 1305 stemmen; op den heer W. Bos waren 630, op Baron van Heemstra 192 stemmen uitgebracht. Bij de directie der Marine alhier is heden aanbesteed: le. Het ver richten van leidekkers-, timmer- en loodgieterswerk aan een der maga zijnen. 2e. De herstelling van de Sloeperloods. Minste inschrijver voor perceel 1, de heer v. d. Steeg, voor f 2475voor perceel 2, Gebr. Boon, alhier, voor f 5575. Schipper Harder, van den schokker »Twee Gebroeders," alhier uit zee binnen, rapporteert dat gisteren, binnen de tonnen van het Westgat aan de kor liggende, de Engelsche smak Charles Henryh L T No. 585, op hem kwam aanzeilen en de kor stuk sneed, waardoor het grootste ge deelte en een groote hoeveelheid visch verloren ging. Het oefeningsdivisie vertrok 's namiddags 15 dezer ter reede van Cadix naar hier. Texel 16 Juni: Nog altijd is de telegraphische ge meenschap voor dit eiland verbroken. Reeds verscheidene dagen is men onder leiding en toezicht van dege lijke zaakkundigen naar de defecte plaats des kabels tusschen hier en den Helder aan 't zoeken, zonder daarin te mogen slagen. Waarschijnlijk ii de kabel in het diepste gedeelte van het Marsdiep beschadigd. Mocht men hem daar niet kunnen lichten dan zal waarschijnlijk een nieuwe kabel gelegd worden. Aangaande onze a. s. kermis ver nemen wij, dat deze nog al eenige verscheidenheid zal aanbieden. O. a. heeft mej. de wed. Bakker plan met haren schouwburg alhier eenige voor stellingen te geven. Bjjzonder vroeg is men dit jaar met het maaien van Hooilanden be gonnen. Reeds eenige dagen geleden ving men met dat werk, dat hier zelden voor Juli geschiedt, aan. Men verzekert dat hier dit jaar veel hooi zal geteeld worden. Van 16 Mei 9 Juni, werden van hier naar den vasten wal ver scheept 16985 lammeren, 162 koeien 144 schapen, 19 paarden en 106 kalveren. In den omtrek van Parijs leeft nog een zeeman uit den tijd der groote revolutie. Hij heet Peyssou, is in 1779 geb oren, en telt alzoo 102 jaren. Zijn geheugen is nog voor treffelijk, en hij verhaalt, met een menigte bjjzonderheden, de gewichtige gebeurtenissen uit zijn jeugd, zooals de bestorming der Bastille de ont hoofding van Lodewijk XVI en de daarop gevolgde oorlogsfeiten, aan eenige waarvan hij heeft deelgeno men. Zoo heeft hij in 1796, de ex peditie naar Ierland meegemaakt die onder de bevelen van Hoche, bestemd was om de Ieren los te maken van Engeland. De geheele bnurt hoort dien veteraan met welgevallen spre ken, en hij is voor haar een voor werp van vereering. Voor eenige dagen liet een Pa- rijzer koopman door zijn klerk, een twintigjarig Pool, die onlangs was aanbevoleu, een som van 500 fr. naar een vriend brengen. Daar de klerk niet terugkeerde, vatte de koop man slecht vermoeden op over de eerlijkheid van zjjn bediende en diende eene klacht in bij de politie. Deze vond hem weldra en geleidde hem naar het politiebureel, waar hij her kend werd voor een kerel, die te Warschau een jonge vrouw vermoord had, om hare diamanten en een groote som geld te stelen. Het onlangs voor de rechtbauk te Sheffield behandelde proces, waarbij bleek, dat een man zjju vrouw voor een paar glazen bier aan een ander verkocht had, is ook in het Lagerhuis ter sprake gekomen. Het Iersche parlementslid Gill heeft de Regeering deswege geïnterpelleerd en op maat regelen aangedrongen ter bestrijding van de in sommige deelen des lands heerschende opvatting, als zou znlk een verkoop wettig zjjn. De Minister Harcout antwoordde, dat der Regeering geen geval van een dergelijken ernstig gemeenden verkoop bekend wasdat het gebeurde tó Sheffield een dronkemans-historie was, en dat hij het betreurde den kostbaren tijd van het Huis met zulke vragen te zien verspillen. Intusschen was de vraag nog zoo dwaas niet, want in de mijnstreken van Engeland werden in de laatste 4 jaren 5 dergelijke gevallen bekend, en men kan gerust aannemen dat er nog meer voorkwamen. Bij zulke verkoopen wordt voor de vrouw soms 50 p. st. betaald, en dikwijls hebben zjj plaats met volle toestemming der belanghebbenden. Er zijn in de Engelsche rechts geschiedenis een menigte voorbeelden van vrouwenverkoopers aan te wjjzeu. In 1815 o. a. verkocht een man zijn vrouw op de markt te Pontefract, bij opbod, voor een 1/8 p. st. In 1820 bracht een ander zijn vrouw op de veemarkt te Canterbury en verkocht haar daar voor 5 schilling, In 1834 had iets dergelijks te Bir- mingham plaats. In 1858 maakte een herbergier te Little Horton bij Bradfort gebruik van dit gemakkelijke middel om zjjn vrouw kwijt te raken, en liet, om zeker van zijn zaak te zijn, den verkoop door den omroeper bekend maken. Nog in 1877 werd een vrouw verkocht voor 70 p. st, en die verkoop werd door een notarieele akte bekrachtigd. Men heeft hier ongetwijfeld met een overblijfsel van vroegere rechts opvattingen te doen, toen de vronw ook in Engeland, evenals thans nog bij de wilde volken en in het Oosten, als een verkoopbaar artikel beschouwd werd. Ook aan niet gea bon lieerden welke ons blad steeds a contant koopen, zij bericht, dat het premie boekwerk, waarvoor de bon in dit n°. is afgedrukt, voor hen verkrijgbaar is, zoa ver de voorraad dit toelaat. DE UITGEVERS. Zondag 19 Juui hopeu wij j l te herdenken de 53jarige Echt- vereeniging van onze waarde 3 Ouders. Nieuwediep, 17 Juni 1881. W. OOSTENDORP. A. OOSTENDORP, geb. Btjijs. Zondag 19 Juni hopen wij r k| de QSjarige Echtvereeni- te herdenken van onze Dochter en Behuwdzoon Jan Noot en Maartje de Boer. Hunne dankbare Ouders. Mede uit naam van Broeders, Zusters, Behuwd broeder en Behuwdzusters. Op den 19 Juni hopen wij j de £2«D»jarige Eehtvcreeni- ging te herdenken van onze 5 geliefde Ouders J. NOOT en M. DE BOER. Uit naam hunner dankbare kinderen. Eenige kennisgeving. fójarige Echtvereeniging van D, KRUG en C. VADER. Vlissingen, 18 Juni 1881. Helder, 18 Jnni 1881. Uit naam van Broeder en Zuster, A. N. KRUG en Echtgenoote. 23jarige Echtvereeniging van Hanske Riemers Jannetje Smit. Helder, 17 Juni 1881. Uit naam hunner dankbare |j kinderen. ^«^QgpexjaiaoaicuianiMicQj C. J. ABBO T. M. KOK. Helder, 19 Juni 1881. Uit naam der familie, P. KOOL Heden, den 17 Juni 1881, herdenken wij de j van onze geliefde Moeder, Be- jj huwd-, Groot- en Overgroot- Moeder Wed. T. Dalmeijer geb. Blank. Uit naam der Familie, W. DALMEIJER. Ondertrouwd THEODORUS CORNELIS GEORGE MOORMAN en JACOBA GEERTRUIDA STEEMAN. Helder, 16 Juni 1881. Eenige en Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd MARINUS HENDRIKUS VERBURGT en MARIA WILHELMINA SPIGT. Helder, 16 Juni 1881. Getrouwd H. A. WASSIL1E, van A msterdain, en A. J. MINNEBOO, van den Helder. Amsterdam, 16 Juni 1881. Uit naam hunner Ouders. H. F. WASSILIE, S. L. WASS1LIE. geb. Loep, Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon D. BERTRAM, geb. Vogel. Nieuwediep, 16 Juni 1881. Bevallen van een welgeschapen Dochter: C. Roodt, geliefde Echtgenoote van Helder, 14 Juni 1881. H. WIJKER. Heden overleed in 's Rijks Hospitaal te Amsterdam, onzen Behuwdbroeder A. J. DEKKERS, Vuurstoker le kl. bij de K. N. M. Namens de Wed. en verdere Familie, V. CONIJN en Echtgenoote. Helder, 14 Juni 1881. In Amsterdam is op den 15 Juni, in den ouderdom van ruim 57 jaar overleden, mijn gelief den Echtgenoot, den Heer D. FRANKEN. Wed. S. FRANKEN, geb. Middelie. Mede uit naam mijner kinderen. Amsterdam, 16 Juni 1881.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2