T VLIEGEND BLAADJE. LEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 874. Vrijdag 1 Juli 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. CHANSONNETTE. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BHre.niSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand, 31 dagen.) Opkomst der Zon 3 n. 44 ra. Ondergang 8 u. 23 m. Zondag 3 Maandag 4 Eerste kwartier. Dinsdag 5 Verjaardag van Prinses Marie, gehuwd met Prins Zu Wied. Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Joli 1881. In een Woensdag in het lo kaal Eensgezindheid", te Amsterdam onder praesidium van Mr. C. J. A. den Tex, gebonden buitengewone al gemeens vergadering der Stoomvaart maatschappij Nederland", werd aan de orde gesteld een voorstel van com missarissen tot liet aangaan eener geldleening van f 2,000,000, tot ver meerdering van de vloot der Maat schappij met eenige nieuwe stoomsche pen, ten einde in plaats van de thans bestaande 14-daagsche een 10-daag- sche vaart op Indië te kunnen on derhouden. Namens de directie werd dit voor stel door den Heer J. Boissevain toegelicht. Er was in den laatsten tijd herhaaldelijk geklaagd over ge brek aan scheepsruimte. De Mij. meende dus, dat haar standpunt moest zgn den handel te geven wat deze verlangt, te meer omdat ook de be hoefte aan tonnenruimte voor retou- ren was gebleken. Uitbreiding van den diénst was dus zeer gewenscht, en daarvoor strekte deze geldleening. In 1882 zou dan deze dienst ge regeld kunnen zijn. Het voorstel werd daarna met al gemeen e stemmen aangenomen. Met den trein van 6.40 kwam Dinsdagnamiddag de luiti-generaal K. Yan der Heijden te 's Hage aan. Het was op zijn uitdrukkelijk verlangen dat geen feestelijke ontvangst hem bereid was. Hij had verzocht van elke bijzondere demonstratie verschoond te big ven, en daarom had hij liefst het tgdstip van zgn aankomst geheim gehouden. Yandaar dan ook dat, toen Zondagmiddag zgn vrienden het telegrafisch bericht van zgn vermoe- delgke aankomst opDinsdagontvingen, zg verzochten geen openlijke vermel ding van het tgdstip van aankomst te maken. Doch was er van geen officiëele ontvangst of publieke demonstratie sprake, een hartelgken welkomsgroet wilden de vrienden van den terug keerenden held hem in elk geval brengen. Yerscheiden vroegere wa penbroeders en vrienden van den heer Yan der Hegden bevonden zich in bet station op het uur van aankomst. Warme,welgemeende welkomstgroeten werden gewisseld en menige vrienden hand drukte de hand van den krijgsman, die voor zgn land en Koning zooveel heeft gedaan. Na een kort gesprek met de aanwezigen reed generaal Yan der Heijden in een open rijtuig naar zgn woning in de Laan van Meerdervoort, die door een zorgvolle vriendenhand voor zgn ontvangst geheel in orde was gebracht en waar hem naar wg hopen een wel verdiende rust wacht van den zwaren en roemvollen arbeid der laatste jaren, waaraan hg al zgn krachten met zooveel succes heeft gewijd. De Hoofdcommissie zal aanst. Zondag 3 Juli het huldeblgk aan den luit.-generaal K. Van der Heijden aanbieden. Tevens zal op dien dag in het Hotel des Indes" het groote eere banket plaatshebben, door vrienden, vereerders en wapenbroeders van den generaal den held van Atjeh aan te bieden. Het feestmaal zal uit ruim 200 cou verts bestaan. Aan boord van het opleidings schip Anna Panlowna" te Rotterdam, is Woensdagochtend een jongen uit het tuig gevallen. Hg bleef op de plaats dood. In een Kon. besl. dat den len Juni jl. is in werking getreden, wordt bepaald, dat aan ieder officier van het leger in Ned.-Indië, die in Nederland tot die betrekking benoemd ordt, vóór zgn vertrek uit het moederland, een gratificatie van f 1000 wordt uitbetaald, als tegemoetkoming in de kosten van uitrusting. Na de aankomst van den len haringjager te Vlaardingen werden Dinsdag te vijf ureu de geschenken, bestemd voor het Vorstelgk Huis, per koerier afgezonden. De expe ditie voor den handel geschiedde he denochtend te 4 uren. De aanbrengst v. 200 ton is de vangst van 25 schepen. Volgens een telegram uit Lerwick van den commandeur der haringjagers hadden de 3e, 4e en 5e jagers reeds allen volle lading, doch waren door tegenwind nog niet naar Vlaardingen vertrokken, hetgeen nu achtereen volgens zal plaats hebben. Dinsdagmiddag is naar de ge vangenis te Middelburg overgebracht een 16-jarige knaap, die verdacht wordt Zondag 11., 's middags omstreeks zes ure, de schuur van een hofstede onder Zuidzande, waarop zgn vader als kastelein woonde, moedwillig te hebben in brand gestoken. Het vee, dat in de schuur gestald was, is gered, doch de schuur zelve verbrand. In Katwgk moet een dienstbode bij vergissing rattenkruid in plaats van meel in het eten hebben gemengd, aan de gevolgen waarvan zg en hare meesteres overleden zouden zijn. On verklaarbaar is hoe in dat gezin rat tenkruid kwam en dan wel in zoo groote hoeveelheid, dat de meid het voor een zakje meel kon aanzien. In het Z.-W. van Friesland staan de vooruitzichten voor den oogst voordeelig. In de weiden is overvloed van gras en de hooioogst valt werkelgk meê; de rogge staat uitmuntend de boekweit heeft zich geheel van de nachtvorsten hersteld en de aardappelen beginnen reeds in bloei te komen en staan allerprachtigst. Dezer dagen heeft te Amster dam op de Egelantiers-gracht een diefstal plaats gehad in een woning waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren. Den toegang heeft men zich weten te verschaffen door gebruik te maken van een valschen sleutel, waarna do dieven eenig bankpapier en gouden voorwerpen hebben ont vreemd. Door de zorg der geheime politie zgn de daders aangehouden, doch bij de arrestatie bleek, dat zg het ge- stolene reeds verkocht hadden en de gelden voor een groot deel uitgege ven. Dinsdagnamiddag vluchtte te Amsterdam een dertien- of veertien jarige knaap, die een som gelds ge stolen en daarmede op den loop was gegaan, door eenige dienders en een groote menigte nieuwsgierigen ach tervolgd, langs den N. Z. Voorburg wal de Rosmargnsteeg in. Daar werd de jeugdige dief door de politieagen ten achterhaald en geboeid in ver zekerde bewaring gebracht. In een mijn bjj Barop heeft, naar de Westfalische Zei tg." bericht een mgngasontploffing plaats gehad, die zoó hevig was, dat zelfs drie mannen, op 500 meter afstand, ge dood werden. In het geheel kwamen 17 mijnwerkers om het leven, terwijl 5 gekwetst werden. Kapt. Webb, de vermaarde zwemmer, is bij den zesdaagschen zwemwedstrijd in het Westminster Aquarium overwonnen door zgn te genstander W. Bechwith, op wien hij nog onlangs, toen hem trouwèns een voorsprong gegeven was, een over winning behaalde. Hg verloor ech ter met eere en werd, evenals de overwinnaar, door de toeschouwers luide toegejuicht. Een geestelijke in Cephalonië, die over slechte opkomst zijner ge meenteleden had te klagen, heeft naar een Grieksch blad verhaalt, een eigenaardig middel toegepast, om volle kerken te krijgen. Hij hoeft namelijk de schoonste vrouw, die in den omtrek te vinden was, als voorlezeres in dienst genomen, die nu bij elke godsdienstoefening haar taak getrouw vervult. Het middel heeft geholpende opkomst is nu altijd buitengewoon groot, en vooral het sterke geslacht is nu plotseling bgzonder kerksch ge worden. In Stnffordshire en Worcesters- hire hebben de arbeiders in de spij- kerfabrieken, 30,000 in getal, het werk gestaakt. Ze eischen eene loonsverhooging van 20 percent. Een onderstationschef van den Oosterspoorweg te Parijs heeft ver schillende aanzienlijke personen in een tijdsverloop van 2l/a jaar voor een som van 3,000,000 frs. opgelicht. Dezer dagen was hg plotseling ver dwenen, terwgl hg aan zgn familie schreef, dat hg zich op het graf zgner ouders het leven ging benemen. De politie werd van dit feit in kennis gesteld, die een onderzoek instelde en wel een wandelstok een bouquet op het aangeduide graf vond, maar geen spoor van het lijk kon ontdekken. De oplichter had beide zaken op het graf nedergelegd om aan een zelfmoord te doen gelooven 't gelukte hem ech ter niet, want den volgenden dag werd hij gezond en vroolgk op een kamer te Parijs gevonden. Zijn be zitting bestond nog slechts uit 2000 frs. en men vermoedt, dat hij medeplich tigen heeft gehad, die met het overige van het gestolene hun geluk in de nieuwe wereld zgn gaan beproeven. Sunderland, 26 Juni. Gepasseer- den Zaterdagochtend ten 7 ure had er eene gasontploffing plaats aan boord van den Russischen driemast schoener »Rinuschen," kapitein Ferle, waarbij twee man ernstig gekwetst werden. Het schip was geladen met steenkolen en de luiken reeds geschalkt, klaar om naar zee te gaan. Het schgnt dat er van de bemanning naar beneden in de voorpiek gegaan zgn en aldaar een lucifer ontstoken hebben, waarop onmiddellijk esne zware ont ploffing plaats had, een gedeelte van het dek weggeslagen, een man het gezicht en lichaam zwaar gebrand en een ander den arm hevig gekwetst werd. Het schip heeft zware schade bekomen. De beide gekwetsten zgn dadelgk naar het. hospitaal vervoerd geworden. Reeds eenigen tijd is een te Leipzig wonend oud-officier der Sak sische artillerie, de heer R. Schiller, bezig naar een doelmatig middel te zoeken, ten einde de borst van den soldaat, en wel meer bepaald de longen en het hart, tegen de thans zoo buitengemeen hevige werking van den infanterie-kogel te beschermen. Het eerste resultaat van zgn streven was veelbelovend en leidde tot een tweede proef, waaromtrent de Heeres- Zeit. het volgende mededeelt: Door den mechanicus E. Kindt, te Leipzig, werd een plaat van Hunt- mannsstaal in gewonen toestand ver vaardigd van 33 cM. breedte, 31 cM. hoogte en 2,5 mM. dikte. Met be kleeding en laken overtrek aan beide zijden bedroeg haar gewicht 2,3 Kgr. Door 2 uitstekende schutters werden op een afstand van 175 M. 15 schoten op die plaat gedaan. Hiervan raakten er 12. Geen enkele kogel was door de plaat heengedrongen, maar zij hadden er slechts deuken in gemaakt, waarin geheel losse stukjes lood ge vonden werden. Men kan zich een begrip vormen van de kracht, waar mede de kogels aansloegen, als men weet, dat ong. 20 Gr., zijnde de helft hunner zwaarte, wegspatte en in de dunne laag watten, die onder de bovenste lakenbekleeding gevonden werd, eene menigte kleine stukjes lood gevonden werden. In Zuid-Rusland, waar nu de korenkever zoo groote verwoestingen op de graanvelden aanricht, had men vroeger geen last van dit insect, hoewel het er altijd inheemsch is reest. Maar door het schieten en vangen van snippen, de grootste vijanden der korenkevers, hebben de bewoners dier streken zich, volgens de wet van oorzaak en gevolgen, die zich overal in de huishouding der natuur doet gelden, de verwoes ting hunner korenvelden zeiven op den hals gehaald. Yroeger kwamen er in het voorjaar geregeld groote zwermen snippen de duizenden wijfjes legden haar eieren in de pas dooregde velden, zonder het zaad eenige schade te doen, want bij het opschieten hadden de jongen het nest reeds verlaten. Die vraatlustige snippen gingen dan, in vereeniging met andere vo gels, op verdelging van de koren kevers uit, zoodra die uit de eitjes kropen. Slechts weinige kevers konden tot volle ontwikkeling komen en werden zelfs dan nog door de snippen van de halmen afgehaald zoodat het koren ongedeerd bleef. Ook waren in die streken vroeger tal van kleine slangen, spinnen en hagedissen, die reeds onder den grond de larven van den schadelijken kever verdelgden. Maar sedert de boeren en jagers de nesten der snippen begonnen weg te nemen en jacht op hen te maken, evenals op de patrijzen en kwartels, die mede zeer gevaarlijke vijanden der kevers zijn, werden de nuttige vogels minder en minder. In hun plaats kwamen ooievaars en kraanvogels, die van jaar tot jaar talrijker werden en de nuttige slangen en hagedisaeu verdelgden. Het gevolg van dat alles was, dat de korenkevers, van hun vijanden ontslagen, voortdurend in aantal toenamen, totdat zg een plaag voor den landman werden, waarvan hij zich vruchteloos poogt te ontdoen. Onlangs is te Rock Island in Illinois een paard dat altijd ver van den spoorweg op het veld gebruikt werd, plotseling sidderend blijven stil staan, toen het voor de eerste maal een spoortrein zag aankomen, en een oogenblik later viel het dood neder. Met het doel om zooveel moge lijk, de steeds toenemende zucht tot landverhuzing, onder de plattelands bevolking tegen te gaan, hebben de opperpresidenten in de provinciën, welke door deze kwaal zgn aangetast, de volgende verordening uitgevaardigd. Geen aankondigingen mogen 't zg door middel van aanplakbiljetten op den openbaren weg, in bierhuizen, her bergen enz. of op andere wijze worden verspreid, strekkende om de lust tot land verhuizen op te wekken, en de aandacht te vestigen van het publiek op de goedkoope en gemakkelijke reisgelegenheden naar Noord-Amerika of andere oordsn ter wereld. Zoodra dergelijke aanplakbiljetten vallen binnen de termen van art. 144 van het Rijksstraf wetboek zuilen de be trokken autoriteiten onverwijld een rechtsvervolging tegen de overtreders moeten instellen. In sommige gedeelten van Zwit serland hebben zware onweders ge woed. Op verscheidene plaatsen zijn in het kanton Aargau de aardappel- en graanvelden door stortvloeden vernield, terwgl langs de straatwegen een aantal boomen door den storm zgn omver- jen. Op twee plaatsen in het kanton St. Gallen zgu ruim honderd boomen ontworteld. Het dorp Iserable, in het kanton Wallis, is door den bliksem in brand geraakt en bijna een prooi der vlammen ge worden. Vrijdag is de bliksem ge slagen in een fabriek te Bellach, in het kanton Solothurn, met het gevolg, dat het geheele gebouw is afgebrand. Zaterdag werd eene compagnie mili tairen bg de schietoefeningen in de nabijheid van Colombier door den bliksem getroffenvan de manschap pen vielen er 30 op den grond, waarna men bevond dat er één doodgeslagen was en 7 man brandwonden bekomen hadden. Allerhande nieuwigheden Zien wij ook in onzen tijd; Yan veel ongerieflijkheden Worden wij daardoor bevrijd Maar toch brengt ons soms het nieuwe Uit den regen in den drop, En wij moeten dan erkennen 't Wordt] er niet steeds beter op. Lang reeds wordt door heel de wereld De verdraagzaamheid gepreekt, Maar in 't oud Europa wordt zij Nog te vaak in schijn gekweekt; Hoe verdraagzaam; voeren velen Niet de Jodenhaat ten top! De verdraagzaamheid op aarde Wordt er ook niet beter op. Boter maakt men in fabrieken, Rum bereidt meu uit oud leer Wijn vervaardigt men kunstmatig, En nog vele zaken meer. Veel wordt daardoor wel goedkooper. Maar bij al 't brutaal gefop Zucht reeds lang het arme menschdom :v 't Wordt er lang niet beter op! Huislijkheid en goede zeden Gaven lang geleen den toon; Zindlijkbeid met vlijt en ijver Zaten in ons land ten troon; Maar thans houdt de nian van uitgaan En de vrouw speelt modepop Huislijkheid en goede zeden Worden er niet beter op. Neerland was in vroeger eeuwen Iedereen op zee den baas, Maar het liet zich overvleuglen, Men stal van zijn brood de kaas. Lang reeds zijn er andre volkrcn Ons vooruit op 't ruime sop; Met den handel en de scheepsvaart Wordt 't er ook niet beter op. 't Bouwen ging voorheen niet haastig, Maar secuur werd er gebouwd: Men was tegen storm en regen In zijn woning goed vertrouwd; Thans bouwt men heel vlug en vluchtig, Nanwlijks ligt de laatste mop, Of 't gebouw stort in elkander: 't Wordt er zoo niet beter op. De belastingen vermeerdren In ons land van jaar tot jaar, 't Is maar altijdmeer betalen Dat wordt menigeen te zwaar. En die hooge lasten maken Menigeen zoo arm als Job; Daarom klagen vele burgers: 't Wordt er hier niet beter op. Gold voorheen in handelszaken 't Allermeest soliditeit, Was bankroet toen groote schande En failliet een zeldzaam feit, Thans wordt menigeen het ventje, Gaat hij eerst maar over kop: De soliditeit van vélen Wordt er ook niet beter op. Vele vrienden van het halsrecht, Ook van liefde en menschenmin Hebben in ons land geroepen „Voer de doodstraf hier weer in!" In Amerika, in Rusland, Waar men recht doet met den strop, Wordt het met de tucht en braafheid Er bepaald niet beter op. Mocht er veel niet beter worden Van al 't geen ons hier omringt, Zien wij, dat veel schijn gedurig Nog de werk'Jijkheid verdringt, Laten wij naar 't beetre streven Tot den laatste harteklop; Worden wij, wat ook verander, Er gedurig beter dp.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1