T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Em 11 i ie Kermis. No. 875. Dinsdag 5 Juli 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Een Kermisdag. ft. maat' Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarenniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Op onze wandeling van 't Molenplein langs den Kanaalweg uaar den Helder za gen we de toebereidselen, reeds gemaakt om 't jaarlijks wederkeerende kermisfeest te vieren. Was er in vroegere jaren wel eens meer te zien, wat er aanwezig is vonden we voldoende om de kermisgangers, wanneer hunne eischen niet te boog gaan, te be vredigen. De reeks der vermakelijkheden, die wc bierbij de revue laten passseeren, moge de waarheid van ons beweren bevestigen. Be ginnen we met de ruime en goed ingerich te scbouwburgtent, tusschen de groene hoo rnen van Tivoli's tuin. De directie van Ollefen, Moor en Veltman is hier reeds van vroeger met roem bekend, 't Gezel schap artisten, onder leiding der genoemde lieereD, belooft ons hoogst aangename avon den op 't gebied der kunst. Stukken als Nelly en Char'lotte Corday, waarmede 't programma aanvangt, zijn elders gewaar deerd en zullen voorzeker ook bier ter plaatse in den smaak vallen. 't Tooneelgezelschap onder directie van Mw. Bakker is steeds met succes werkzaam, waarbij de oude mnar nog steeds wakkere beer J. Stoete, een in der tijd gevierde komiek, ten wiens behoeve onlangs een be nefice voorstelling te Amsterdam werd ge geven, wnarbij bij zelf nog flink optrad, uitmuntende diensten bewijst. „Moederze gen" en „Lazaro de Veehoeder,hoewel oude bekenden, worden telkens opnieuw met genoegen door 't publiek gezien. Ook de heer Nieuwenhuis, die met zijn gesel schap reeds meermalen op onze kermis werkzaam was, is niet achtergebleven. We verwachten dat de toeloop niet minder zal zijn dan in vorige jaren. Voorzeker is 't een goede introductie, wanneer de rij der voorstellingen geopend wordt met 't beroemde tooneelspel „Marie Antoinette" en den volgenden avond „Moe derzegen of de parel van Savoye" en daarna „De bruiloft van Kloris en Roosje." Ook op 't gebied van Cafés Cbantant of Café's Concert is heel wat verscheidenheid. De heer Tismeer beeft een geafelschap voor deze kermis geëngageerd om in de zaal Tivoli werkzaam te zijn, waarvan we goede verwachting hebben. De werkzaamheden der Webb-troupe, van vroeger bier bekend, verwierven steeds goedkeuring. De beer Hartsinck, wiens welingerichte tent op 't Molenplein steeds druk bezocht werd, heeft voor deze gelegenheid een .aantal artisten bijeengebracht, die door 't op voeren der nieuwste stukken noodzakelijk de aandacht der kermisgangers zullen trekken on tot een bezoek uitlokken. Van zijn gezelschap noemen we slechts The Towers Vartety troupc en Mlle Beatrix Lagravere als hoofdpersonen. In café Passage is ook nu weer de heer van der Vank Solser werkzaam. Onder scheidene leden van dat gezelschap mochten zich reeds vroeger verheugen in den bijval van 't publiek en voorzeker zal men de kennismaking willen hernieuwen, verzekerd 2ijnde een paar uurtjes aangenaam door te brengen. Verder viel op de wandeling onze aan dacht op de tent van] de Wed. Calp. De heer Calp, die voorheen zelden op de kermis al hier ontbrak, werd druk bezocht en de athletische, gymnastische en acrobatische toeren van hem en zijn gezelschap, wekten de algemeene bewondering. Velen zullen gaarne bij deze gelegenheid daar opnieuw een bezoek brengen. De bekende belangstelling, die de spe lingen der natuur steeds opwekken, zal stellig menigeen aansporen Kapitein Fourmi te gaan bekijken, temeer daar die dwerg reeds vrij wat opzien baarde, toen hij in zijn miniatuurrijtuig door de plaats reed. Een galerij of verzameling, van Auto maten, onder directie van H. Loggen biedt een vermaak aan, dat men bedaard en op zijn gemak kan genieten, bewonderende de volkomenheid, die men in de mechaniek heeft weten te bereiken. De verzameling van wassenbeelden, in de tent vau Spork, is een bezoek ruimschoots waard. De beeldeu en groepen zijn met de grootste nauwkeurigheid uitgevoerd. Een kermis zonder gelegenheid om te dansen is wel niet denkbaat en zou ook vrij eentonig wezen. Voor de danslustigen heef* reen «iparom in vereobiüende lo- kalen gelegenheid gegeven de kunst van Wt Jerpsychore te beoefenen. Heeft men genoeg I °jj 8pellen en kramen gekeken, dan even de Koningstraat ingeloopen en Musis Sacrum een bezoek gebracht, waar men zich kau amuBeeren met spelen, waarvan men de qualiücatie maar liefst zelf in de annonce moet trachten te lezen. Strekt do wandeling zich uit tot den H Held®.r',dai] verzuimt men zeker niet even Heen kijkje te nemen op de nette bovenzaal ran den heer Henning, te meer daar de welluidende tonen van een goed dansorkest door de geopende ramen driugen. In de Koningskroon wacht de heer Vol kering de bezoekers af, zooals door hem in 't vorige nummer dezer courant in een dichterlijke ontboezeming is gemeld. We. vertrouwen dat zijne uitnoodiging niet te vergeefs gedaan zal zijn. De ruime zaalcxpresselijk voor die gelegenheid uitmuntend gedecoreerd, maakt een aangenamen indruk. Wil men 't gewoel van 't middelpunt der kermis niet verlaten, dan vindt inen gele genheid tot dansen in ,,'t Wapen van Noord- Holland" en in bet lokaal „De Vereenigiug," van de heeren v. Wijngaarden, vader en zoon, sinds jaren bekend en druk bezocht, hetgeen bewijst dat de bezoekers daar vol komen naar hun genoegen zijn. Van al hetgeen in de onderscheidene kramen geëxposeerd is iets te vermelden, gedoogt onze plaatsruimte niet; toch kunnen wc niet nalaten de aandacht te vestigen op de fraaie galanteriekraam van de Gebr. Bonnier. De ruime sorteering kinderspeelgoederen van onzen plaatsgenoot G. Baas, op den Kanaalweg, trekt bijzonder de aandacht der jeugd. Liefhebbers van poffertjes, wafelen etc. dat eigenaardig kermisgebak, zullen zeker met genoegen oenige van ouds bekende firmaas ook ditmaal op 't marktplein aan treffen. We lazen onder anderen de namen van Van der Kam, de wed. H. v. Rijken, Koppen, Bonkamp, enz. Geen Heldersche kermis zou behoorlijk in orde zijn, wanneer Dirk Visser ontbrak. Hij heeft ons ook nU niet teleurgesteld, maar staat weer op de oude plaats met zijn beroemde worst, zalm en paling. Zijn mededinger, Selderbeek, die in de zelfde artikelen handelt, ontbreekt ook dit maal niet. Om niets over te slaan willen we nog mededèelen dat de noodige draaimolens, schommelschuitjes, schiettentjes, enzoovoort ook nu niet. ontbreken, terwijl ons muzi kaal gehoor reeds onder 't ontbijt gepl we bedoelen gestreeld wordt door draaior gels en andere muziekinstrumenten, die een noodzakelijkheid bij de kermisvreugde schij nen. De welwillende lezer, diede moeite neemt onze wandeling in gedachten mee te doen, vindt misschien zelf nog wel 't een en an der, dat we hier niet hebben opgenoemd. We raden dua aan zelf maar eens te gaan kijken. Men zal dan zien, dat, al is er ook nu niet veel „nieuws onder de zon," 't aanwezige genoegzaam is om zich te amuseeren, wanneer men met de kermisvreug de is ingenomen. En nu den lezer: „Een genoegelijkekermis!" NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Jali 1881. Zondagavond werd de tentoonstelling van Nijverheid alhier gesloten door 't uit reiken der bekroningen. De opkomst van bet publiek was niet zeer groot. De beer Aberscn, ecre-voorzitter, opende de bijeen komst met een kort woord. Spreker toonde aan, dat men, ondanks 't gemis aan voldoende medewerking, toch geslaagd was en, hoewel niet voldaan, zich dankbaar gevoelde voor de ondersteuning. Daarna sprak dc voorzitter, de heer Mooij, tot de bekroonden, toonde aan met welke eigenaardige rnoeielijkheden men te kampen had gehad, wekte tot ijver en volharding op, wenschte den be kroonden bij volgende gelegenheden een nog aanzienlijker blijk van waardeering en reikte de medailles en getuigschriften uit. De medailles hebben een Hinken greotte, e.n zijn bewerkt door den heer J. F. Ma- nikus. Op de voorzijde leest men de incriptie „Tentoonstelling Helder 1681" en aan de keerzijde staat het HelderBche wapen. De uitvoering is loffelijk. Vervolgens dankten de heer A. Vos en W. Bakker, namens de inzenders.de commissie voor hare bemoeiingoa en uitten den wensch dat de nijverheid hier ter plaatse steeds in bloei mocht toenemen. Ten slotte, dankte de heer burgemeester, die met den heer Braaksma, wethouder, tegenwoordig was, de commissie, voor hetgeen ze, in 't belang van de plaats onzer inwoning hadden tot stand gebracht. Op iedere toespraak volgden de gebruikelijke fanfares. De voorzitter Mooij sloot daarop de. bijeenkomst. De werkzaamheden werden gevolgd door een bal. Als curiositeit deelen we nog mede, dat de balkaartjes van hout en in de werkplaats van den heer A. Vos Rz. sierlijk vervaar digd waren. Het oefenings eskader, bestaande uit Zr. Ma. stoomschepen van Galen, Leeuwarden, en Marnix, is Zondag morgen jl. alhier ter reede aangekomen en zal door den Minister van Marine worden bezocht, waarna de Marnix naar Amsterdam vertrekt. Men meldt ons uit Ylissingen, van Vrijdag: Ongeveer half vier ure in den na middag verspreidde zich de mare, dat op de fabriek der Koninklijke Maat schappij »De Schelde" brand was uitgebarsten, en nog vóór vier ure stond het gebouw, waarin de model makerij, de machinefabriek, de kantoren der ingenieurs, alsmede die van het teekenpersoneel waren ge vestigd, in lichtelaaie vlam Bij de marine was dit gebouw vroeger bekend onder den naam van Groot Hout Magazijn. De felle uitbreiding van den brand, die het groote gebouw met zjjn bekenden mallenzolder in zoo korten tijd aan totale vernietiging prijs gaf, deed maar al te duidelijk zien, dat de brandbluschmiddelen tegen zoodanige ramp niet waren opgewas sen. Evenwel bleek ieder vol goeden wil te zijn en daagde van alle kanten hulp op. Bij de ongeloofelijke pogin gen tot behoud der scheepskappeu en het gebouw tot magazijn en ketelma kerij ingericht, bleef gelukkig de windrichting medewerkenzoodat omstreeks zes ure kon gezegd worden dat de brand zich tot het eerstgenoem de gebouw zoude bepalen, ofschoon laatstgenoemde gebouwen mede schade leden. De brandspuiten der gemeente waren weldra op de plaats der ramp aange komen, alsmede die van het wachtschip, Zr. Ms. stoomkanonneerboor.» Hydra," waarvan de bemanning zich zeer lof felijk in de weer stelde ea veel tot een nog betrekkelijk goeden afloop der ramp heeft bijgedragen. Intus- schen was ook de brandspuit van den waterstaat ter hulpe gesneld en kwamen uit omliggende gemeenten velen tot hulp opdagen. Zoo zond de burge meester van Middelburg twee brand spuiten, gedeeltelik door paarden getrokken, en ook van de omliggende dorpen Biggekerke, Ritthem, Koüde- kerke, Grijpskerk, Nieuwland en Souburg werden de brandspuiten gezonden; vooral de laatste bewees nog goede diensten. Het werkvolk der fabriek was met den besten wil bezield en deed soms uiterst gewaagde popingen om de ramp zooveel mogelijk te beperken. Ten 8 ure werd een groot aantal hunner naar huis gezonden, waarvan echter een gedeelte na een paar uren terugkeerde om nog altijd een 6-tal brandspuiten, vier der gemeente, een van de marine en een van den wa terstaat, in werking te houden, wat telkens opnieuw bleek noodig te zijn. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet te betreuren. De schade zal vermoedelijk zeer aanzienlijk zijn; men raamt die op 3 a 4 ton. Alles was op beurspolis verzekerd en vele buitenlandsche maatschappijen zjjn er in betrokken. Washington is Zaterdag het too- neel geweest van van een even on verwachte als afschuwelijke daad. Blijkens eene dépêche, is een aanslag gepleegd op het leven van den heer G a r f i e 1 d, president der vereenigde staten van Noord-Amerika. De president Garfield bevond zich aan het spoorwegstation en wilde vertrekken om aan zijne vrouw te Longbranch een bezoek te brengen, toen een man op hem schoot. De President werd naar het Witte Huis teruggebracht, waar de genees- heeren thans over zjjn toestand raad plegen. Naar men verzekert zjjn de wonden niet doodelijk. Niemand wordt in den omtrek van het witte Huis toegelaten. Een ontzaglijke menigte wacht in groote spanning op het raport der geneesheeren. Washington, 3 Juli. President Garfield is overleden. Heden vinden wij nog enkele mededeelingen over het verschrikke lijke spoorwegongeluk in Mexico. Hpt blijkt grootendeels de schuld te zijn van den officier, die bevel voerde over de troepen. De nacht was pikdonker en er woedde een gewel dige storm, weshalve de machinist stopte voor de Brug en verklaarde haar niet te durven passeeren. De officier echter was bang dat zijn manschappen zouden deserteeren en dwong hem, met het pistool in de hand, voort te stoomen. Toevallig hebben de officier en de machinist het er beiden levend afgebracht. Zij zijn gearresteerd. Behalve de 17 of ficieren en 197 soldaten zijn er 37 vrouwen en 5 kinderen omgekomen. Wederom beeft in Amerika de liefhebberij van stoomboot-gezagvoer ders om te varen om het hardst, een ongeluk tengevolge gehad. Bjj Cincinnatie sprong de ketel van een boot, die met deze aardigheid bezig was, tengevolge waarvan vijf personen gedood en velen gekwetst werden. Midhad-pacha en de zijnen zijn thans schuldig bevonden aan den moord op Ab-doel Aziz en als zoo danig veroordeeld. Eenige bijzonderheden aangaande dit rechtsgeding mogen hier overi gens nog hare plaats vinden. Na de voorlezing der akte van beschuldi ging begon het verhoor, dat door Christoforides effendi, een1 Christen van Griekseben landaard, met zeer veel bekwaamheid geleid werd. De die naren van het paleis legden volledige bekentenis af en verhaalden den moord in al zijne bijzonderheden. Alle overigen ontkenden echter elke deelnemingMahmoed Damat op kla- genden toon, Noeri met een vaste stem, en Midhat met buitengewoon zelfbewustzijn. Hij verklaarde het verhaal van den moord van het be gin tot het einde voor een leugen; liet doel was enkel en alleen om hem en de overige beschuldigden ten val te brengen. Hij ontkende de vor ming eener bjjzondere commissie tot afzetting van Ab-doel-Aziz, daar al les in den Ministerraad besproken was. Op het verhoor der aangeklaag den volgde dat der getuigen. Het eerst traden twee gesnedenen uit den harem van Ab-doel-Azis op; zij beschreven de handelingen der paleisbedienden en de rol, door Mah- moed-pacha eu Noeri in het bloedige drama gespeeld. Een schrijver uit het departement van buitenlandsche zaken verhaalde daarop, dat Fachri- bey hem vroeger den moord in alle bijzonderheden had beschreven. Een oude, eerwaardige, Turksche Iman, die het lijk had gewasschen, sprak van een wonde aan de linkerzijde; doch een der paleiswachters, hierover ondervraagd, ontkende het bestaan dier wond. Een vrouw uit den harem van Ab-doel-Aziz verklaarde, op den óchtend van den moord te hebben gezien, dat de beschuldigd^ Mustapha uit het venster van des Sultans kamer sprongtevens zag zij Fachri-bejj de trap afstormen en zich in allerijl verwijderen. Op deze ge tuige volgden eenige geneesheeren, die bij de lijkschouwing aanwezig waren geweest, het eerst Marco-pacha, directeur der artsenijschool. Hjj ver klaarde op den bewusten morgen uit zijne woning (Marco woont te Kus- kundschuk aan den Bosporus) een man uit een der vensters van het paleis te hebben zién springenbij later ingesteld onderzoek had hij het plegen van zelfmoord betwijfeld en dit ook te kennen gegeven. Bij deze woorden toonde de president de schaar, waarmede Ab-doel-Aziz de polsaderen zou geopend hebben en vroeg, of met dit kleine'werktuig zulke diepe wonden konden toegebracht worden. Marco zeide dit te betwijfelen en voegde er bij dat de lijkschouwing niet nauwkeurig had plaats gehad. Op Marco-pacha volgden dr. Castro en Nuri-pacha, die beiden verklaarden dat zelfmoord was gepleegd. Een dame heeft zich als volon tair aangemeld bij het schip, dat van >San Francisco naar de Noordpool gaat om de Jeannette" op te sporen. Zij zegt dat zij allerlei moeieljjkheden verduurt heeft, in haar leven met veel bezwaren te kampen heeft gehad, met lijdzaamheid kan dragen, en weet, wat vriendelijke woorden en kleine attenties zullen vermogen op wakkere zeelui, die naar de koude gewesten gaan. Zij belooft aan boord niet lastig te zullen zijn, en geeft permissie, als men hinder van haar ondervindt, haar voor de walvisschen te werpen. De gezagvoerder heeft weinig galant, geantwoord dat hg geen plaats voor haar heeft. Het Zwitsersche dorp Iserable, dat zooals reeds gemeld werd, geheel afbrandde, raakte niet in brand door bet inslaan van den bliksem, maar werd, naar uit Saxon les Bains aan de Haarl. Courant" geschreven wordt, door een der inwoners aangestoken. De man is gevat en heeft zijn mis- drjjf bekend. Hij zeide, dat hij alleen het huis van zijn schoonvader wilde laten afbranden. De verwoede dorps bewoners hebben hem, vóór hg naar de gevangenis te Martigny werd over gebracht, met gloeiende ijzers op hals eg rug gebrandmerkt. De week, eenmaal in 't jaar aan kermis vreugd gewijd, Is thans weer daar en maakt zoo menig 't (hart verblijd. Het tentenbouwen was reeds voorpret voor (de jeogd, En ied're kermisschnit gaf 't sein tot luide (vreugd. De kermis dient den smaak, zoowel van (tong als geest. Ik durf niet zeggen wie van beiden wel (het meest. Voor 't laatste dient voorzeker wel het (schonwtooneel, Misschien 't Café Cbantant maar zeker (niet zóóveel, Terwijl, als gij betaalt want thans wordt (niet geborgd, Voor 't eerst' de pofferkraam en ook Dirk (Visser zorgt. Al hebt ge niets op zak, uw neus gaat (toch te gast En wordt door oliegeur op 't aangenaamst (verrast. Het muzikaal genot stelt niemand ooit (teleur Men ligt soms nog te bed en 't staat (al voor de deur. Gebeurt het soms dat gij op straat u wat (verveelt, Loop bij Fourmi eens in of kijk naar 't (wassen beeld, Breng een bezoek bij Calp, bekend, be noemd alom, Of amuseer u in bet spel van Ledderom. Ga in de caroussel of in de schommelschuit, Of, schiet, daar in die kast, eens fluks dat (kaarsje uit. Gevoelt ge etenstrek, daar staat heel lekker (zuur Met eieren en 't souper is waarlijk niet (te duur. Hier, op de schaal, ziet gij, boe ver gij 't (hebt gebracht In zwaarte ginds meet gij de grootheid (uwer kracht. Hier binnen, jongelui! kunt ge uw aan staande zien. Daar legt men u de kaart en zegt wat zal (gescbiên. Hier lokt de zoete toon van vedel en van (fluit Uw voet de danszaal in en 't geld uw (beursje uit. De kramen spreiden al hun kostbaarhêen ten toon. Cadeautjes voor uw vrouw, uw dochter of (uw zoon. Van tijd tot tijd ontmoet ge een arme (vrouw of man. Die van uw goedheid tracht te halen wat (men kan. En, wordt zoo, bij 't gewoelhet 's avonds (al wat laat, Dan xweeft er menigeen en loopt niet in Terwijl armee en vloot 't probeeillljli ia (strijd, Wie 't wel het verste brengt in dart'le (vroolijkheid. Soms krijgt een vrij logies men brengt (hem in de kast, Waar hij flink wordt verzorgd en netjes (opgepast. In 't eind het licht gaat uit, omdat ze (slapen gaau, De pret is aan een. kant want, zie (de dag breekt aan! Helder, '81. Gereit J.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1